Gratis diner verdeelt raad Alphen Fietsen in het voetspoor van de Romeinen HSL: bestaand spoor nog niet geheel van de baan Leiden Regio Geen vervolgonderzoek van gassen Coupépolder Herrieschoppers opgepakt Hollen door de polder 15 chef henny van ecmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 VRIJDAG 13 MEI 1994 Alfred's Diner mag uitbreiden Hij is er nog steeds verbolgen over, het Alphense raadslid T.A. Viezee (RPF/GPV). Het woord 'omkoperij' neemt hij net niet in de mond, maar „je werpt als raad wel de schijn op je". Viezee is boos dat de Alphense politiek woensdag instemde met de uitbreiding van restaurant Alfred's Diner in Park Rijnstroom. rupwetering Ruim 400 lopers deden gisteren mee aan Bij de vijf kilometer ging de zege bij de vrouwen naar vrouwen was A. Kralt de snelste in 42.37. De havle mara- de traditionele Hanepoelloop in Rijpwetering. Om precies Mandy Uitdenbogaard in 24.07 en bij de meisjes ging de thon ging bij de mannen naar Ed Borst in 1.13, bij de ve te zijn 430 atleten verschenen aan de start voor een'ren winst naar José de Vreede in 25.07. Robin Pieterse won teranen Wim Elshout in 1.19.48. Ank van der Ploeg won door de polder, die werd georganiseerd door de gymvere- bij de jongens in 20.17 en Jan Fokke was de snelste bij de die afstand bij de vrouwen in 1.35.52. nigingGyvero. Slechts elf minder dan vorig jaar. De lo- mannen in 19.30. Peter Hallensteben won de tien kilome- foto ben de bruyn pers hadden de keus uit 5,10 en 21 kilometer. ter in 35 minuten en bij de veteranen Gé van Veen. Bij de Alphen legt zich neer bij besluit provincie alphen aan den rijn ruud sep Het is een oude zaak. Vorig jaar oktober besloten burgemeester en wethouders niet in te gaan op een verzoek van restaurant Alfred's Diner om te mogen uit breiden. Maar de raad tikte het college op de vingers. Net voor de bewuste raadsvergadering kregen de raadsleden een uitno diging van de eigenaar van het restaurant „om eens te kijken hoe mooi het allemaal is." Afgelopen woensdag werd de uibreiding van Alfred's Diner opnieuw behandeld, in de com missie uitvoerende zaken. De plannen van restaurant-eige naar E. Rozendal zorgden er voor dat de raadsleden elkaar met luide stem in de rede vielen en elkaar van een afstand vies aankeken. Illegale tent Het luxe restaurant in het mooie park heeft al een hele tijd illegaal een grote tent staan die gebruikt wordt voor evenemen ten. Die tent moest weg, vond het college. Eigenaar Rozendal zag dat niet zitten, dus nodigde hij de gemeenteraad uit voor een copieus diner. En zie hier: de aanvankelijke bezwaren ver dwenen als sneeuw voor de zon. Rozendal mag zijn uitbrei ding behouden en bovendien twaalf extra parkeerplaatsen aanleggen. „Het is echt de laatste keer dat we zoiets van Alfred's Diner accepterenprobeerde CDA'er J. Kroft, die in oktober zijn colle ge afviel. De gespierde taal was niet voldoende om de oppositie te overtuigen van de juistheid alphen aan den run kees van kuilenburg 'De wereld van gisteren van daag fietsen'. Dat is morgen in Alphen het thema van de lande lijke fietsdag. De fietsers maken daarbij kennis met het nage bouwde verleden in het archeo logische themapark Archeon, de resten van een Romeins castel- lum bij Zwammerdam en de natuur in en rond Alphen. 'Alphen' is niet zomaar een van de meer dan 200 routes; de Rijnstreekgemeente is namelijk verkozen als landelijk startpunt. Morgenochtend om negen uur geeft ANWB-directeur P.A. Nou- wen het officiële startsein. Een 'plechtigheid' die op de radio door de TROS wordt uitgezon den. De radio-omroep is samen met de VW en de ANWB de or ganisator van de nationale fiets dag die dit jaar voor de 21ste keer op het programma staat. Alphens VVV-directeur Stefan de Vilder is blij met het evene ment. „Een prima gelegenheid om Alphen en omgeving te pro moten. Dat Alphen als landelijk startpunt is aangewezen, bete kent extra belangstelling. Vorig jaar kochten zo'n 800 mensen een routekaartje. Als je dat ver dubbelt omdat niet iedereen een kaartje koopt, kom je al snel tot zo'n 1600 deelnemers. Nu gaan wij uit van het dubbele aantal. Er zijn zelfs mensen die speculeren op zo'n 6000 fiet sers. Maar dat is niet onze in schatting", waarschuwt de VW- directeur voor overschatting. Volgens De Vilder is de lande lijke fietsdag het begin om Al phen nog meer als start- en eindpunt van alle natuurrecrea- tie te promoten. Zo verschijnt binnenkort een reisgids van de VW/ANWB over het Groene Hart. „Daarnaast komen er acht routes door 19 gemeenten in Al phen en omgeving, waarbij fiet sers zo'n 30 tot 60 kilometer kunnen afleggen. In het najaar worden in Zevenhoven/Nieuw koop en in Waddinxveen de eerste routes uitgezet. Daarna volgen de overige zes routes door de omgeving", vertelt De Vilder. Volgens de VW-direc- teur zijn de zes miljoen randste delingen de doelgroep. „Velen trekken nu nog naar de Veluwe om een stukje te fietsen, daarbij voorbijgaand aan de mogelijk heden die ze in de buurt heb ben. Daarbij ben ik eigenlijk blij van het besluit de uitbreiding toe te staan. T. Viezee (RP F/GPV) verklaarde zich 'mordi cus tegen', waarna hij herinner de aan het etentje bij Alfred's. Dit was tegen het zere been van CDA-wethouder H. Haber- mehl, die Viezee beschuldigde van 'demagogie'. „Ik constateer alleen dat raadsleden in zijn ge gaan op een uitnodiging van een bedrijf dat in de clinch lag met de gemeente. Het is uiter mate dom om zoiets te doen. Het wekt in ieder geval de in druk dat er gerommeld is", rea geerde Viezee. Parkeerplaatsen Ook A. de Groot-Slagter (Groen Links) en C. van Halteren (PvdA) maakten bezwaar tegen de legalisering van de uitbrei ding en de goedkeuring van de aanleg van twaalf parkeerplaat sen. „Het argument zou zijn dat het park hierdoor wordt verle vendigd - maar dan alleen met autoverkeer. Dat wijzen wij af', aldus Van Halteren, die niet zo lang geleden nog wethouders kandidaat was, maar die woens dag wel tot de oppositie leek te horen. Maar ook met de PvdA tijde lijk in de oppositie loopt de uit breiding van Alfred's Diner geen gevaar. Voor de allerlaatste keer mag Rozendal de voorzieningen rond zijn restaurant uitbreiden, daarna is het echt afgelopen met de pret. „Ik garandeer dat hieraan niet meer kan worden getornd", verklaarde wethouder W. van der Veen Meerstadt (WD/ruimtelijke ordening) plechtig. alphen aan den run De Alphense politiek legt zich in meerderheid neer bij het besluit van de provincie om geen nieuw onderzoek te doen naar de gassen die opstijgen uit de voormalige gifstort in de Cou pépolder. Volgens de provincie is een vervolgonderzoek niet nodig omdat gebleken zou zijn dat de hoeveelheid gas die uit de Coupépolder opstijgt niet ge vaarlijk is. Alphen schikt zich naar die conclusie. „Wij vinden het jammer dat het onderzoek wordt gestopt, maar het is niet anders", stelde J. Kroft (CDA) woensdagavond namens de collegepartijen. Al leen de oppositiepartijen sput terden nog wat tegen. A. de Groot-Slagter (Groen Links) vindt dat er tenminste om de paar jaar een gedegen onder zoek moet komen naar de uit stoot van de voormalige gifstort. E. Edel-Dekker (RPF/GPV) wil dat het onderzoek wordt voort gezet in verband met het psy- Startplaatsen in de regio regio Op diverse plaatsen in de re gio kunnen fietsers morgen tussen 09.00 en 13.00 de tocht beginnen. De routes variëren in lengte van 30 tot 35 kilometer. Rond de lande lijke fietsdag worden ook an dere activiteiten gehouden, ondermeer een open huis bij vele boeren- en tuindersbe- drijven. Ook is er de nationa le molendag. Vooral op dat gebied is er veel te genieten in dit gebied. Veel molens draaien morgen. De startplaats in Alkemade is restaurant De Fransche Brug aan het Westeinde 83 in Roelofarendsveen. Vanuit Leiden voert de tocht door het landelijke Alkemade. De route voert langs Warmond, Buitenkaag. Nieuwe Wete ring, Rijpwetering en Oud Ade. Leidse fietsers kunnen een routebeschrijving kopen bij molen de Put aan het Gal gewater. Ook de VW in Warmond heeft een route van ongeveer veertig kilometer uitgezet. De tocht voert langs het Braas- semermeer en ook wordt de boerderij van de familie Van der Salm aan de Hofweg in Woubrugge aangedaan. Een bijzonderheid is dat er twee pontjes in de route zijn opge nomen. De Warmonders kunnen de tocht beginnen bij 'Het Wapen van War mond' aan de Dorpsstraat 90. of tien, want de deelnemers ko men tenslotte om te fietsen", lacht De Vilder. Daarna voert de rit door het historisch intereressante Zwam merdam, door de polder naar Aarlanderveen langs de enige nog in Nederland werkende molenviergang, vervolgens naar het polderdorp Nieuwkoop en daarna weer terug naar de Ze- gersloot in Alphen. „Een route die is uitgezet door de mensen van toervereniging Avanti. Die kennen dit gebied op hun duimpje en hebben er iets heel moois van gemaakt." chologisch effect van het stop pen. „We moeten de omwonen den niet het idee geven dat we de zaak willen sussen", aldus Edel. Wethouder H. Habermehl (CDA/milieu) heeft duidelijk een andere mening over het psychologisch effect van het on derzoek. „Uit het rapport blijkt dat de zaak niet gevaarlijk is. Als je dan toch gaat onderzoeken, bereik je precies het omgekeer de effect van wat je wilt. Dan wek je de indruk dat er wellicht toch iets aan de hand is." leimuiden» De politie heeft gisteravond rond tien uur vier personen aangehouden in de Larikslaan in Leimuiden. De vier - in de leeftijd tussen 16 en 20 jaar - veroorzaakten samen met an deren overlast in de buurt van sporthal Het Spant. De politie was al enkele keren langs ge weest om te vragen of het wat minder kon met de overlast van Een 18-jarige jongen uit Voor schoten is woensdagmiddag ge wond geraakt na een sprong van de duikplank in zwembad Het Wedde in zijn woonplaats. De jongen kwam verkeerd te recht waardoor hij buiten be wustzijn raakte en op de bodem den haag monica wesseling Een hoge-snelheidslijn over be staand spoor wordt tóch niet helemaal uitgesloten. Dat heeft de Zuidhollandse gedeputeerde T. Jansen (verkeer en vervoer- /WD) deze week toegezegd. Jansen deed de toezegging on der druk van de politieke partij en in provinciale staten. Het provinciaal bestuur wil eigenlijk het gebruik van de oude lijn he lemaal afschrijven. De provincie heeft TNO on langs een onderzoek laten doen naar de mogelijkheid om de ho- ge-snelheidstrein over bestaand spoor te laten rijden. Dit insti tuut komt tot de conclusie dat een snelle trein over bestaand spoor onmogelijk is. De trein zou niet hard genoeg kunnen rijden en er zouden te weinig treinen kunnen rijdén omdat het bestaande spoor al druk be zet is. Daarop besloten GS zich nu bij de keuze van een tracé voor de snelle trein vooralsnog te beperken tot nieuwe sporen. Politiek Zuid-Holland blijkt het daar absoluut niet mee eens. zo bleek tijdens een verga dering van de commissie ver keer en vervoer. „Dit is een wel WEGENKAART - Een 33-jarige man uit Zaandam is gisteren gewond geraakt bij een aanrij ding op de kruising Engelen- daal-Heinsiuslaan in Leider dorp. De man botste met zijn auto op een bestelbus die werd bestuurd door een 24-jarige vrouw uit Haarlem. Volgens de politie wilde de vrouw met haar bus de Heinsiuslaan inrijden, maar doordat ze op een wegen kaart keek zag ze de auto over het hoofd. Met onbekend letsel is de man naar het AZL overge bracht. muziek, drankmisbruik en hard geschreeuw. Dat werkte niet, waarna de politie besloot in te grijpen en de complete groep lawaaimakers in te rekenen. Dat mislukte echter ondanks de aanwezigheid van een grote po litiemacht. De vier die wel in hun kraag werden gegrepen werden overgebracht naar het bureau in Leiderdorp. Na ver hoor werden de vier weer losge laten. van het zwembad bleef liggen. Omstanders haalden hem naar boven. Agenten die toevallig in de buurt waren, pasten reani matie toe. Daarna werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd waar hij werd behan deld voor ademhalingsproble men. Ook moest hij een kaak- operatie ondergaan erg overhaast besluit. We weten nog niet eens wat er ten zuiden van Rotterdam gaat gebeuren en nu al wijzen we het oude spoor af. Dat lijkt voorbarig", al dus Brouwer van D66. Het besluit is te meer voorba rig, zo hielden ook andere par tijen lansen voor, daar op dit moment ook nog eén onder zoek wordt gedaan door de TU in Delft naar de mogelijkheden en onmogelijkheden van de ou de lijn. „We moeten alle tracés bestuderen voor we een keuze maken. Bij alle tracés hoort ook de bestaande lijn", verwoordde Van YpeTen (CDA) het meerder heidsstandpunt van de com- De PvdA is als enige partij wél bereid nu al van de oude lijn af te stappen, maar dan wel op voorwaarde dat eerst een snel- spoor ten zuiden van Rotter dam wordt aangelegd én op voorwaarde dat het plan voor de snelle trein onderdeel wordt van een plan voor de inrichting van de hele provincie. De flitstrein moet er komen, daar is iedereen het over eens. Voor Groen Links en RPF/GPV echter niet tot elke prijs. Beide partijen weigeren het Groene Oude Pekela herleeft in Oude Wetering oude wetering ruud sep Wat hebben Oude Pekela, Oude Tonge en Oude Wetering met elkaar te maken, afgezien van het eerste deel van hun naam? Wie het antwoord wil weten moet vanavond om één minuut over elf naar Nederland 3 kij ken. Daar vertoont de NOS de eerste aflevering van een drie delige serie van theatermaker Gerardjan Rijnders die een band legt tussen de drie dorpen. De serie is gebaseerd op de geruchtmakende ontuchtaffaire in Oude Pekela. die in 1988 voor grote onrust zorgde in het Gro ningse dorp. De serie heeft als titel 'Oude Tongen' meegekre gen. wat slechts één letter ver schilt van de naam van het Zuidhollandse dorpje Oude Tonge. En de location manager van de serie had voor de buiten opnames zijn oog laten vallen op de De Blankenstraat en de Burgemeester Van Wichenlaan in Oude Wetering. De opnames in Oude Wetering werden pre cies een jaar geleden gemaakt. De Alkemadese burgemeester A. Meerburg was tot gisteren niet op de hoogte van de pre cieze inhoud van de serie. Daar hadden de televisiemakers angstvallig omheen gepraat. „De inhoud was nog niet pre cies bekend, er werd nog aan geschreven", herinnert Meer burg zich. Dat Rijnders en de zijnen geen open kaart hebben ge speeld, kan de burgemeester niet echt deren. Wat heeft hij immers te maken met de in houd van de serie? „Ze hadden hier gewoon een geschikte loca tie gevonden. Ik heb niet de in druk dat er een rechtstreeks ver band is tussen de serie en wat zich hier in het dorp afspeelt. Als je medewerking verleent, wil dat nog niet zeggen dat je ver antwoordelijk bent voor de in houd". aldus Meerburg. Overigens heeft over het kin derporno-schandaal in Oude Pekela al een bioscoopfilm ge draaid. De serie vertoont uitge breid materiaal. Hazelaar begint aan eerste 'echte' seizoen hazerswoude-dorp* De vrijwilligers van zwembad De Hazelaar hebben afgelopen woensdagavond het openlucht- bad in Hazerswoude-Dorp offi cieel geopend. Vrijwilligster me vrouw Kooter onthulde een muurschildering, waarna het bad werd vrijgegeven voor de zwemmers. De Hazelaar begint aan het eerste volledige seizoen sinds de gemeente Rijnwoude anderhalf jaar geleden het bad sloot. Het bad is de afgelopen twee maanden volledig opgeknapt. Alles is opnieuw geschilderd, er is een zandbak aangelegd en de glijbaan is voorzien van stro mend water. Inmiddels hebben ruim 1200 Hazerswoudenaren een abonnement op het zwem bad. Dat is al aanzienlijk meer dan vorig seizoen, toen het bad pas in juli open ging. De Haze laar blijft open tot 3 september. Hart voor de snelle trein op te offeren. De flitstrein moet ten noorden van Rotterdam dan maar over het bestaande tracé rijden en iets minder hard flit sen. Gedeputeerde lansen is er zelf van overtuigd dat een flit strein over het bestaande spoor leiden, nutteloos is. „Alleen een kwaliteits-flitstrein heeft nut. Dan zullen mensen werkelijk de overstap van viegtuig en auto naar de trein maken. We rpoe- ten dus zorgen voor een snelle flitstrein. Dat kan alleen met een nieuw tracé." lansen kon echter niet om de mening van de commissie heen. In het voorstel van gede puteerde staten staat overigens ook dat vooralsnog van het be staande sppor wordt afgezien. „We gooien de oude lijn dus niet helemaal weg." Dat bleek de commissie niet overtuigend genoeg. lansen moet, in het overleg dat nu met de betrok ken gemeenten wordt gevoerd, het gebruik maken van het be staande spoor als serieus alter natief bekijken. De flitstrein "gaat nu de inspraak in'. De pro vincie bepaalt in de zomer maanden haar standpunt over het gewenste tracé. Alphen morgen landelijk startpunt nationale fietsdag VVV-directeur Stefan de Vilder en stagiaire Margreet de Boevé staan al in de startblokken voor de landelijke fietsdag. „Er zijn mensen die speculeren op zo'n 6000 deelnemers. Maar dat is niet onze inschatting." foto holvast/mark lamers met al die aandacht voor de ne gatieve gevolgen van de hoge snelheidslijn voor het Groene Hart. Iedereen vraagt zich nu af .waarom dat gebied nu zo bij zonder is dat het gespaard moet worden. Kom maar eens kijken waarom dat is zou ik willen zeg gen", aldus De Vilder. Bij de tocht van zaterdag staal het verleden van Alphen dan wel centraal, ook de natuur wordt zeker niet vergeten. Vanaf het parkeerterrein van Archeon voert de tocht naar Boskoop. Een route door het boomkwe kersdorp die gemarkeerd wordt door vele bloeiende azalea's en rodondendrons. „Alleen dat is al een feest om te zien", vertelt VW-stagiaire Margreet de Boe vé die bij de organisatie vèn het evenement is betrokken. Na de tocht langs de vele boomkwekerijen ert het polder landschap komen de fietsers bij het rustpunt Hooge Burcht in Zwammerdam. Daar zijn 'the matische hapjes' verkrijgbaar en wordt een korte uitleg gege ven over de het Romeinse castellum dat daar stond en over de zes Romeinse schepen die daar in het begin van de ze ventiger jaren zijn opgegraven. „Een verhaaltje van een minuut Sprong van duikplank loopt fout af Provincie betrekt ook oude lijn bij besluit

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15