Pinksteren markeert nieuw begin Kerk Samenleving Raad van Kerken: Europa moet kiezen voor verzoening, vrede en gerechtigheid Nieuw tijdschrift voor katholieke jongeren VRIJDAG 13 ME11994 KORTWEG Welkomstdienst De Baptistengemeente Al phen Noord organiseert ko mende zondag weer een wel komstdienst. Spreker is dit keer Kees van Harten en me dewerking wordt verleend door de drama-groep 'Het Zwarte Schaap' uit Alphen aan den Rijn. De groep brengt het stuk 'Het jaar nul'. De dienst begint om 18.30 uur en wordt gehouden in de agrarische school aan de Kalkovenweg. Iedereen is welkom. Levensstroom De Levensstroom Gemeente in Leiderdorp viert dit jaar Pinksteren met vier bijzon dere vieringen. De Ameri kaanse psalmist Tim Woodson opent de reeks op vrijdagavond 20 mei om 19.30 uur met een 'profeti sche praise worshipdienst'. De Amerikaan leidt ook op eerste pinksterdag de mor gendienst (aanvang 10.00 uur), met als thema 'Dit is Pinksteren'. Tijdens de avonddienst om 19.00 uur 'openbaart' de vaste voor ganger Jan Zijlstra de 'gene zende en bevrijdende kracht door de Heilige Geest'. Het gebouw aan de Touwbaan 3 blijft tussen beide diensten open. Op tweede pinksterdag wordt 's middags om 13.30 uur een pinkstercelebration gehouden, met als thema 'Vrijheid in de Geest'. Ieder een is welkom bij deze vie ringen. Pinksterfamiliedag De Portugese evangelist Jor ge Tadeu - als oprichter van de internationale Manna- kerk in ons land geregeld te zien op Sky Channel - is de hoofdspreker op de jaarlijkse Pinkster-familiedag van de Johan Maasbach Wereldzen ding. De manifestatie wordt op tweede pinksterdag ge houden in het Congresge bouw aan de Churchilllaan in Den Haag. De dag staat onder leiding van Johan en David Maasbach. Andere' medewerkenden zijn Frank Barbara Abram uit de Ver enigde Staten, dr. Vernon Falls uit Maleisië, het gospel duo Tim Darla Jack en een kinderkoor uitTsjernobyl. De familiedag begint om 10.00 Ontmoetingsdag De Alphense Triomfatorkerk biedt op maandag 30 mei onderdak aan de vijfde 'ont moetingsdag voor joodse en niet-joodse gelovigen'. Het thema is dit keer 'Verlangt de I ora moed van mensen?'. De bijeenkomst wordt geopend door George Cassuto. Als sprekers zijn uitgenodigd rabbijn Lody B. van de Kamp uit Amsterdam en prof. dr. C.J. den Heijer uit Kampen. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en wordt afgeslo ten omstreeks 16.30 uur. De toegang is gratis. Wel zal er een collecte worden gehou den om de onkosten te be strijden. Iedereen is welkom. Adrian Snell De gospelzanger Adrian Sncll - één van de best verkopende christelijke musici in Europa treedt op donderdag 26 mei op in de kleine zaal van De Doelen in Rotterdam. Het wordt een intiem solo-con cert aan de vleugel waarbij Snell repertoire brengt dat zijn hele carrière beslaat. Ook is er ruimte voor 'com municatie. improvisatie en humor'. Kaarten voor dit concert kosten 25 gulden. Voor reserveringen kan wor den gebeld m 010-4568688. Hervormden en gerefonneerden uit Leids centrum verenigd in Binnenstadsgemeente Een rouwproces is er, na het verlies van de eigen kerkgebouwen, wel dege lijk geweest. Maar vóór al les overheerste het besef dat een volledig samen gaan onvermijdelijk was. Met veel elan is door her vormden en gereformeer den in het Leidse centrum gebied de afgelopen maan den gewerkt aan de tot standkoming van een Bin nenstadsgemeente, met als permanent onderkomen de monumentale Hoog landse Kerk. De geloofsge meenschap presenteert zich voor het eerst met Pinksteren, een feest dat bij uitstek 'een nieuw be gin' markeert. Al voor de feitelijke presentatie met een kerkdienst op zondag 22 mei, wordt overigens al een visitekaartje afgegeven. Met aanplakbiljetten op muppi's en abri's - mogelijk gemaakt door sponsoring - zal de Binnen stadsgemeente onder de aan dacht van de Leidenaars wor den gebracht. „De bekendheid van het produkt 'kerk' is ver on der de maat", zo verklaart do minee A. Alblas deze opmerke lijke stap. „Er is bij ons nogal wat gebeurd, en dat mogen de mensen best weten." De kerkeraad van de Samen op Weg-geloofsgemeenschap wil geenszins verhullen dat het fusieproces mede is ingegeven door terugloop van het kerkbe zoek en de noodzaak tot bezui nigingen. „Maar dat wil niet zeggen dat het kerkelijk leven daarmee instort", benadrukt ouderling A. Breukelaar. Kerke- raadsvoorzitter A.W. Wamste- ker-Meijer valt hem bij: „Het hebben van een gezamenlijk probleem geeft ook nieuwe im pulsen." De 'reclamecampagne' mag best worden opgevat als een uitnodiging om met de kerk kennis te maken. Maar van een nadrukkelijk evangeliseren, ziel tjes winnen, is geen sprake. „Dat hoort niet bij onze visie van naar buiten treden. Wat wij willen is mensen nieuwsgierig maken. We willen niet vangen, maar ons laten vangen." Pijnlijke maatregel De keuze van de Hooglandse Kerk als centraal onderkomen voor de Binnenstadsgemeente, is direct gekoppeld aan het af stoten van de Oude Vestkerk Ouderling A. Breukelaar, preases A.W. Wamsteker-Meijeren dominee A. Alblas (van links naar rechts) in de Hooglandse Kerk, het permanente on derkomen van de Binnenstadsgemeente. foto holvast/mark lamers aan de Oude Vest en de Bethle- hemkerk aan de Driftstraat. De ze pijnlijke maatregel werd niet alleen ingegeven door de ge dachte dat de oude hervormde en gereformeerde wijkgemeen- ten pas daadwerkelijk één zou den zijn als ze op zondag ook door dezelfde deur konden. Ze ker zo belangrijk was dat met de sluiting van deze gebouwen een aanzienlijke besparing werd be reikt. Toch hebben de kerkeraads- leden op geen enkel moment de indruk gekregen dat de keuze voor de 'Hooglandse' de ge meenteleden door de strot werd geduwd. Alblas: „Toen wij een gedurfd en progressief beleid uiteenzetten, kregen we daar de handen voor op elkaar. De één klapte weliswaar harder dan de ander, maar de overgrote meer derheid zag de realiteit van de voorstellen. En die grote mate van volwassenheid heb ik gedu rende dit hele proces ervaren." Op een bepaald moment was het zelfs zo dat de gemeentele den in een hogere versnelling schakelden dan de kerkeraad voor wenselijk hield. „Het was alsof we op eefi golf zaten die ons droeg", zo omschrijft Breu kelaar dat gevoel. Wamsteker noemt het straffe tempo waarin het proces zich voltrok ook be langrijk om de mensen enthou siast te houden. Ze verwijst in dit verband naar eerdere dis cussies over het afstoten van kerkgebouwen en dan met na me naar de periode dat een af weging moest worden gemaakt tussen de (gereformeerde) Pet- rakerk en de (hervormde) Bethlehemkerk. „Dat sleepte destijds veel te lang. Dan gaat bij de gemeenteleden op een bepaald moment het gevoel van 'weggegooid geld' een rol spe len." De betrokkenheid van de ge meenteleden is ook in de toe komst gewaarborgd door het in stellen van werkgroepen, die zich met een breed scala aan onderwerpen bezighouden. „Als je de schaal van de gemeente vergroot - zoals door deze sa menvoeging onmiskenbaar ge beurt - moet je ook zoeken naar schaalverkleining", verklaart Al- Buitenstaanders De Leidse Binnenstadsgemeen te is allereerst een 'gewone' wijkgemeente met een eigen adressenbestand. Maar door de plaats van samenkomst - de Hooglandse Kerk - en de moge lijkheden die dit gebouw biedt, heeft ze een uitstraling over de gemeentegrenzen heen. Daar naast biedt ook de centrale plaats van het kerkgebouw in het stadscentrum extra moge lijkheden. Breukelaar: „Dat houdt voor ons in dat we in de binnenstad 'open kerk' willen zijn. Een kerk ook die veel rich tingen in zich verenigt, waarin iedereen open staat voor elkaar en voor buitenstaanders." Naast het 'ordentelijke' pasto raat wil de Binnenstadsgemeen te ook activiteiten ontplooien die specifiek op het stadscen trum zijn gericht. Alblas noemt in dit verband onder meer het samenbrengen van liturgie en cultuur in speciale-, maar ook in gewone kerkdiensten. „Ver der hebben we als kerk in het maken met een veelkleurige samenleving, vari ërend van studenten en acade- i tot a die a zelfkant van de samenleving verkeren. En vergeet de toeris ten niet. Al die groepen moet je in feite wat te bieden hebben." Met het zo nadrukkelijk aan de weg timmeren, bestaat de' kans dat de Binnenstadsge meente mensen wegtrekt uit de andere wijkgemeenten. Nu al is de helft van het aantal kerkgan gers afkomstig van buiten de ei gen grenzen. „Toch is het zeker niet onze bedoeling om leden af te snoepen", zegt Wamsteker. „Ik denk ook niet dat dat ge beurt. De Binnenstadsgemeente trekt vooral mensen die zich el ders toch minder op hun plaats voelen. In die zin vangen we ook wat uitval op." Breukelaar: „En wat goed is voor ons, is goed voor heel kerkelijk Leiden. Zo zou je het ook kunnen bekij ken." Zorgen over sociale tweedeling in de samenleving AMERSFOORT. Europa moet volgens de Raad van Kerken kiezen voor verzoe ning, vrede en gerechtigheid, de oorspronkelijke bedoeling van het Europese eenwordingspro ces. Dit zegt de Raad in een brief aan de lidkerken met het oog op de komende Europese verkiezingen. Europa bevindt zich op een kruispunt van wegen. Het kan zich ontwikkelen in de richting milieu, maar ook van minder zorg. Het kan kiezen voor ver dergaande politieke en econo mische openheid, maar ook voor geslotenheid en afscher ming. Het kan kiezen voor ver dere opeenhoping van welvaart en macht, maar ook voor sprei ding daarvan. De Raad maakt zich zorgen over de sociale tweedeling in de samenleving als gevolg van de voorrang aan de economische opbouw van de Europese Unie. Daardoor wordt niet alleen de saamhorigheid ondermijnd, maar ook de menselijke waar digheid aangetast. Verder vreest de Raad dat de economische eenwording de tweedeling in de wereld zal ver scherpen: tussen het welvaren de Westen en het verpauperen de Oosten en tussen het ont wikkelde Noorden en het on derontwikkelde Zuiden. De Westeuropese landen, zo klaagt de Raad, hanteren voor namelijk economische factoren bij de toelating van vluchtelin gen uit de Derde Wereld. Het is geen wonder dat er van een fort Europa wordt gesproken. De voorrang die aan de economie boven natuur en milieu wordt gegeven, is voor de Raad ook een reden tot bezorgdheid. Bij de UNCED-conferentie in 1992 hebben de Europese landen herziening van produktie en consumptie in hun werelddeel onvermijdelijk genoemd. DEN HAAG ANP 'Omega' heet een nieuw tijd schrift voor meelevende ka tholieke jongeren. Het twee maandelijkse blad richt zich op de katholieke jongere van 16 tot 25 jaar die 'nog wel wordt aangesproken door het geloof. Het blad, dat wordt uitgege ven door de Werkgroep Katho lieke Jongeren, wil zich richten op de katholieke jongeien die zich niet in hokjes laten du wen, vertelt mede-oprichter H. Seidel. Hij verzet zich tegen pogingen om Omega in de conservatieve of de progressie ve hoek van de katholieke kerk te plaatsen. In het blad werken zes organisaties samen, waar onder de behoudende Werk groep Katholieke Jongeren en de jongerenafdeling van de charismatische organisatie Bouwen aan de Nieuwe Aarde. In het eerste nummer, dat in een oplage van 1500 uitkomt, staat onder meer een artikel over het levenseinde van de katholiek Charles de Foucauld, een cd-bespreking van de mu ziekgroep Iona, het relaas van een aantal studenten over school- en beroepskeuze, een bijbelstudie en een verhaal van een hulpverlener in de Balkanoorlog. „Deze Omega wil je stimule ren om je eigen keuzen te ma ken en het avontuur te zoe ken", schrijft hoofdredacteur H. Cruts in het voorwoord. „Het avontuur dat misschien wel van beslissende invloed wordt op de rest van je leven." HET WEER HANS VAN ES Aanval van koele lucht Nederland behoorde op Hemel vaartsdag tot één van de warmste plekjes van Europa. Er was sprake van een typisch circulatiepatroon, dat je wel vaker ziet in de vroege zomer. Hierbij zijn de normale po sities van de druksystemen verwis seld. Hogedruk boven Scandinavië werkte samen met een depressie bij de noordwestpunt van Spanje - en dat gaf nogal opmerkelijke te genstellingen boven het continent. Zo was het dondermiddag in delen van Noorwegen, Duitsland en de Nederland perfect voorzomerweer, terwijl het hele Iberisch schierei land en Frankrijk de prijs voor ons mooie weer moesten betalen. Er vielen daar talrijke buien en op sommige plekken werd de 15 gra den met eens gehaald. Zelfs tot vlak bij onze zuidgrens bleef het fris; in sommige delen van België regende het 's middags bij maar 12 graden. Later op de dag zou die frissere lucht ook het zuidwesten van ons land gaan infil treren; gelukkig waren de scherpe kantjes er toen wel af. De westelijke kuststrook beleef de een prima dag met tot op het strand maxima van 23 graden. Toch waren er regionaal wel ver schillen. In de middag ging de zon af en toe schuil achter cumulus wolken, maar ten noorden van de lijn IJmuiden-Amsterdam, waarde lucht over het koele IJsselmeer werd aangevoerd, bleef het prak tisch wolkenloos. De kusten van Zuid:Holland en Zeeland kregen later in de middag te maken met een windsprong naar west, toen het (afgezwakte) kou front voorbijtrok. Rond 16.00 uur zakte het kwik aan de de Zeeuwse kust tot een kille 13 graden; een tiental graden lager dan in Noord- Holland, waar de oostenwind bleef doorstaan. Weldra begon de warme lucht vanuit het noorden weer ter rein te winnen. Dat levert vandaag opnieuw een puike voorjaarsdag op. Zaterdag moeten we rekening houden met een serieuzere aanval van koele lucht vanuit de Golf van Biscaje. Het begint weer zonnig en warm, maar in de loop van de mid dag of avond kan in het hele land een regen- of onweersbui vallen, waarna het afkoelt. De depressie boven Zuidwest- Europa verplaatst haar zwaarte punt op zondag en maandag via onze omgeving naar het noorden, waardoor geleidelijk frissere lucht van zee wordt aangezogen. Wel licht blijft het op zondag nog zacht met temperaturen tegen 20 gra den; ook dan is een bui niet uit te sluiten. Die buienkans blijft na het weekeinde bestaan. Het kwik valt dan langzaam terug naar de nor male waarden voor midden mei: rond 17 graden. HET WEER IN EUROPA Geldig tot en met Noorwegen: Vandaag flinke zonnige perioden en droog. Mor gen vooral in het midden king en plaatselijk regen. Middagtemperatuur in het noorden tussen 10 en 15, inhet zuiden tussen 17 en 22 graden. Morgen iets la gere temperaturen. Wolkenvelden en morgen in het noorden plaatselijk regen. In het zuiden droog en perioden met zon. Maximumtemperatuur in ■het noorden ongeveer 10 graden, in het zuiden mid dagtemperatuur tussen 13 en 18 graden. Denemarken: Overwegend zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. idwesten ook wolkenvel den. Morgen in het zuiden toenemende bewolking, gevolgd door regen. plaatsen enkele graden lager. België en Luxemburg: Vandaag tamelijk zonnig. Morgen in de e dag v bewolking en kans op een ri gen- of onweersbui. Middagtemperatui ongeveer 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag perioden met zon en droog, i Bretagne en de Vend'ee wolkenvelde en kans op regen. Morgen in het noo den en noordoosten eerst nog zon, ve der half tot zwaar bewolkt en enkele ri gen- of onweersbuien. Maximumtempe ratuur vandaag rond 24, aan de Kanaal kust ongeveer 18 graden. Morgen Portugal: Aanhoudend wisselvallig met weinig zon en vooral vandaag buien, mogelijk met onweer. Maximumtemperaturen rond 17 graden, morgen in de Algarve iets Spanje: Vandaag half tot zwaar bewolkt en enke le buien, mogelijk ook onweer. Aan de Costa Blanca waarschijnlijk droog en ook meer zon. Morgen overal meer zon en alleen in het westen en noorden nog enkele verspreide buien. Middagtempe- ratuu r vandaag van 16 graden in het westen tot ongeveer 22 -in het oosten, morgen iets hoger. Canarische Eilanden: Perioden met zon, vooral aan de noord zijde van de eilanden ook wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Maximum temperatuur rond 21 graden, aan de zuidstranden enkele graden hoger. Marokko: Westkust: vandaag half tot zwaar be- ZATERDAG 14 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.45 Zon onder 21.22 Maan op 08.29 Maan onderOO.ÖO Waterstanden Katwijk Hoog water 06.10 18.32 Laag water 02.12 14.37 Weerrapporten 12 mei 08 uur: Eindhoven onbew. Bordeaux IO 1 20 10 6.0 i het r i nog spreide bui. Maxmumtemperatuur langs de kust ongeveer 20 graden. Droog en overwegend zonnig. Mid- dagdemperatuur aan zee ongeveer 25 graden Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon en droog, maar in de Alpen en in het westen ook wolkenvelden en kans op een regen- of Morgen half t en. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden, morgen op de meeste plaat- Mallorca en Ibiza: Vandaag v lijk een regen- of onweersbui. Morgen droog en meer zon. Maximumtempera tuur rond 24 graden. Italië: Veranderlijk bewolkt en plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur rond 23 graden, morgen op de plaatsen enkele graden hoger. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en waarschijnlijk droog. Maxima rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Droog en vrij zonnig, maar vandaag in het noorden kans op een bui. Middag temperatuur vandaag rond 23, morgen ongeveer 26 graden. Luxemburg Malaga

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14