Of 25% Korting Op Alle Monturen. President bezorgd over toekomst Italië Bom onder innige vriendschap tussen Jeltsin en Kohl Buitenland Partij van Rabin raakt greep op vakverbond kwijt VN: Serviërs en moslims schenden vredesakkoorden Eerste Palestijnse agenten Geen gratie voor AIDS-gevangene VN-chef wil vredesmacht Rwanda uitbreiden Wachten op drinkwater WOENSDAG 11 ME11994 Portugal gaat zeemeeuwen te lijf pfniche» Portugal is van plan de zeemeeuwenpopulatie op het eiland Berlenga, vijftien kilometer van het Portugese vasteland, met de helft terug te dringen. De vogels worden gedood om ade laars, zeekoeten en andere zeldzame vogelsoorten op het eiland te beschermen. Op het eiland leven zo'n 45.000 Russisch coupproces afgesloten moskou Het Russische Hooggerechtshof heeft gisteren het pro ces tegen de coupplegers van 1991 na heropening onmiddellijk en voorgoed gesloten. De tien hoofdrolspelers in de couppoging tegen de toenmalige Sovjetleider Gorbatsjov zijn nu definitief ontslagen van rechtsvervolging. Pak slaag voor ambassadeur Indonesië Lissabon De reizende ambassadeur van Indonesië, Francisco Lopez da Cruz, is gisteren bij zijn aankomst in Lissabon door be togers tegen de grond gewerkt en bekogeld met rotte eieren en mest. De demonstranten maakten hem uit voor moordenaar, omdat Da Cruz de annexatie steunt van Oost-Timor, een vroe gere Portugese kolonie, door Indonesië. Corrupte minister op heterdaad betrapt jerevan» De Armeense politie heeft minister Tigran Grigorian (handel) gisteren op heterdaad betrapt toen hij steekpenningen aanpakte. Grigorian kreeg in zijn kantoor bijna vijfduizend gul den van zakenlieden, in ruil voor een vergunning om alcohol te stoken. Rusland halveert aantal kosmonauten moskou Rusland halveert wegens geldgebrek het aantal kos monauten dat wordt opgeleid voor ruimtevluchten en verblijf in het ruimtestation Mir. Het zijn er nu honderd, maar dat worden er vijftig. Verder wordt de opleiding van vliegers voor het ruimte veer Boeran (Sneeuwstorm) geheel stopgezet. Turkmenistan lid NAVO-Partnerschap brussel Turkmenistan is gisteren formeel toegetreden tot het Partnerschap voor Vrede van de NAVO. Turkmenistan is de eni ge van de vijf Centraalaziatische republieken van de voormalige Sovjetunie die tot het partnerschap is toegetreden. ad bloemendaal correspondent De Israëlische Arbeiderspartij is na 74 jaar haar greep op het machtige vakverbond Histadrut. kwijtgeraakt. Bij de gisteren ge houden bestuursverkiezing haalde de partij van premier Rabin volgens peilingen niet meer dan 33 procent van de stemmen. De oppositionele Li kud zou op zestien procent uit komen. Grote winnaar is de lijst van Chaim Ramon, die eerder dit jaar aftrad als minister van volksgezondheid en daarna uit de Arbeiderspartij is verwijderd. Ramon werkte bij de vakbonds- SARAJEVO-ZAGREB Rtr-DPA-AFP De Verenigde Naties hebben gisteren zowel de moslims als de Bosnische Serviërs ervan be schuldigd zich niet te houden aan de vredesakkoorden die in Bosnië zijn gesloten. Volgens VN-waarnemers trek ken de moslims artilleriege- schut en ruim duizend man schappen samen in een gede militariseerde zone bij de Bosnische hoofdstad Sarajevo en zouden zij aanvallen hebben uitgevoerd op Brcko. De Bosni sche Serviërs trekken zich niets aan van de wapenstilstand die voor de moslim-enclave Goraz- de is overeengekomen en blij ven hulpkonvooien de toegang tot de stad versperren. In indirecte zin dreigde VN- woordvoerder Michael Williams de Bosnische Serviërs zelfs met nieuwe luchtaanvallen: ,,De Serviërs moeten zeer, zeer voor zichtig zijn als zij menen dat wij niet meer om luchtaanvallen kunnen vragen". Een hulpkonvooi van blauw helmen wordt al vijf dagen op anderhalve kilometer van Gora- zde door de Serviërs tegenge houden. De speciale VN-gezant voor Bosnië, Akashi, protesteer de gisteren bij de Servische lei der Karadzic, die het afgelopen weekeinde nog zei dat zijn* (Als U Tussen De 1 En 2 Jaar Terugkomt.) Wilt u eerst nog een jaartje wachten? Ook goed. Wie tussen de één en twee jaar na ontvangst van de Klantenpas mét deze pas terugkomt, krijgt bij de aanschaf van een nieuwe complete bril nog altijd 25% korting op het montuur. Voor Pearle-Adressen Zie De Gouden Gids. Kabinet van Berlusconi is eindelijk gereed verkiezing nauw samen met het links-liberale Meretz-blok en met de religieuze partij Shas. De uitslag betekent een revo lutie in Histadrut, een organisa tie die is opgericht in 1920. De organisatie groeide in 74 jaar van 4.500 naar 1,7.miljoen le den. Dat wil zeggen dat de meeste volwassen Israëli's er lid van zijn. In de wandeling wordt de or ganisatie nog steeds aangeduid als een verbond van vakvereni gingen, maar het is vooral een economisch conglomeraat. De industriële tak van de organisa tie, Hevrat Ha'ovdim, beheerst zo'n twintig procent van de Js- raëlische economie. President Scalfaro van Ita lië heeft in een brief aan de centrum-rechtse premier Berlusconi zijn zorgen ge uit over de toekomst van zijn land. Hij vroeg de pre mier die gisteravond eindelijk de samenstelling bekend maakte van het 53ste na-oorlogse kabinet van Italië nadrukkelijk om garanties op het gebied van binnen- en buiten landse politiek. rome eelco van der linden correspondent Het is nog niet eerder voorgeko men dat een staatshoofd zo dui delijk zijn ongerustheid venti leerde. Waarnemers voorspel-, den dat de brief van Scalfaro een periode inluidt waarin spra ke zal zijn van veel conflicten tussen de president en de nieu we regering. Scalfaro vroeg Berlusconi zonder omwegen de Grondwet en de verschillende internatio nale allianties, te respecteren. Volgens de president zijn er 'problemen die zonder een dui delijk antwoord schade kunnen toebrengen zowel binnen als buiten de landsgrenzen aan de republiek'. De president doelde onder andere op de plannen van de Lega Nord om de staatsvorm te veranderen. De sleutel daartoe heeft de Lega in handen nu het ministerie van binnenlandse zaken, wekenlang een strijdpunt binnen de coali tie, is toebedeeld aan de tweede man van de Lega Nord, Maroni. De Lega heeft ook het ministe rie van staatkundige hervormin gen gekregen. Scalfaro benadrukte verder dat de nieuwe regering trouw moet zijn aan de internationale allianties en de Europese Unie en een politiek van vrede moet nastreven. De boodschap lijkt vooral gericht aan de Nationale Alliantie die 'Europa' niet hoog in het vaandel heeft staan en voorstellen heeft gedaan om de noordoostelijke grens van Italië te herzien nu de Joegoslavische republiek niet meer bestaat. Het gaat daarbij om het vroeger tot Italië behorende Istrië. Ook vroeg Scalfaro om een 'politiek van sociale solidariteit' en bestrijding van de werkloos heid. Dit laatste advies is voor Berlusconi, die een economisch beleid voorstaat dat veel weg heeft van dat van Reagan in de Verenigde Staten en Thatcher in Groot-Brittannië. De- regering-Berlusconi be staat hoofdzakelijk uit leden van de 'Pool van de Vrijheid', die in maart de verkiezingen won. De regeringsploeg telt acht leden van Berlusconi's partij Forza Italia, vijf leden van de post-fas- cistische Nationale Alliantie, vijf leden van de federalistische protestpartij Lega Nord, twee li beralen, twee christen-demo craten en een aantal partijloze technocraten. Het kabinet her bergt ook een lid van het oppo sitionele (christendemocrati sche) 'Pact voor Italië'. Op deze wijze hoopt Berlusconi de posi tie van de regering in de senaat, waar de coalitie net geen meer derheid heeft, veilig te stellen. Berlusconi moest afzien van de kandidatuur van zijn per soonlijke advocaat Previti voor' het ministerie van justitie. Van vele kanten was aangevoerd dat een man die de belangen van Berlusconi's holding Fininvest behartigt, geen leiding kan ge ven aan de Italiaanse justitie. Preyiti is nu de nieuwe minister van defensie. De precieze samenstelling was tot op het laatste moment onzeker. Berlusconi had dan ook geen gemakkelijke taak: hij moest de koppige federalisten van de Lega Nord tevreden stel len, de omstreden intrede van post-fascistische ministers zonder problemen laten verlo pen en ook de vrees wegnemen dat zijn regering een verleng stuk zou zijn van Fininvest. deir el balah Na drie dagen van vergeefs wachten is het geduld van de bevolking van de Gazastrook ein delijk beloond. Gistervaond staken de eerste 157 le den van de nieuwe Palestijnse politiemacht vanuit Egypte de grens over. De eerste groep in olijfgroene uniformen gestoken politiemannen werd geestdriftig ontvangen door de paar duizend Palestijnen die de hele dag in de buurt van de grenspost bij Rafah had den gewacht. Met bussen en van de Amerikanen ge kregen militaire voertuigen vertrok het politieperso neel in de loop van de nacht naar een ontruimd ge bouw van het Israëlische militaire gezag, in de buurt van het vluchtelingenkamp Deir El Balah. Vandaag worden opnieuw ongeveer 150 politiemannen in de Gazastrook verwacht. Zij zullen positie kiezen in Rafah, Khan Yunis en in enkele vluchtelingenkampen bij die plaatsen. foto epa barcelona ruud de wit correspondent Een rechter in Barcelona heeft gisteren geweigerd gratie te ver lenen aan een gevangene die zich in het laatste stadium van AIDS bevindt. Medici, gevange nisautoriteiten, maar ook de openbare aanklager zijn het met deze harde beslissing niet Volgens de advocaat van de 28-jarige José Antonio Ramirez stelt de rechter zich lijk op: „Zelfs als José wordt vrij gelaten, betekent dat niet dat hij naar huis kan. Hij is zo ziek dat hij in een ziekenhuis moet blij ven. Het voordeel is alleen dat hij dan zonder enige beperking bezoek van zijn familie kan krij gen". Ramirez werd drie jaar gele den tot vijf jaar veroordeeld we gens een groot aantal berovin gen. Toen hij achter de tralies belandde, was hij al seroposi- manschappen het akkoord zou den naleven, hun medewerking zouden geven aan de demilita risering van het gebied en hulp konvooien vrije toegang tot de stad zouden verlenen. De Bosnische regering heeft volgens VN-waarnemers artille rie en troepen gestationeerd in een gedemilitariseerde zone op de berg Igman ten zuiden van Sarajevo. De Bosnische Serviërs deden vorige week al bij de VN hun beklag over een ophanden zijnde aanval van de moslims. Een groep Franse hulpverle ners die wordt vastgehouden door de Bosnische Serviërs zal volgende maand terecht moe ten staan wegens wapensmok kel. Dat meldde de Belgradose krant Vecernje Novosti gisteren. De krant, die goede banden heeft met de leiders van de Bosnische Serviërs, zei dat de elf gevangenen medio juni voor de rechter zullen moeten verschij- De elf, die werkten voor de Franse particuliere hulpverle ningsorganisatie Premiere Ur- gence, worden sinds 8 april in de Lukavica-kazefne in het door Serviërs bezette deel van Bosnië gevangen gehouden. Volgens de Bosnische Serviërs hebben zij geprobeerd vijf kisten munitie naar de moslims te smokkelen. ir wachten in een opvangkamp in Bangladesh op v in Bangladesh, is een van de achttien kampen wa< s drinkwater dat wordt aangevoerd door medewerkers van de VN-vluchtelingenorganisatie zo'n 200.000 Myanmarese vluchtelingen onderdak hebben gekregen. foto reuter rafiqur rahman VN-secretaris-generaal Boutros Ghali wil de VN - vredes macht in Rwanda (Unamir) uitbreiden met 5.500 blauwhelmen. Hij wil tevens het mandaat van de troe penmacht in het door burgeroorlog verscheurde Afri kaanse land verruimen. Boutros Ghali zei dit vandaag bij de presentatie van een rapport van het VN-secretariaat over de situatie in Rwanda. „Het is duidelijk dat verdere verslechtering van de toch al rampzalige situatie moet worden verme den", aldus het VN-document. De VN-Veiligheidsraad die zich nog over het rapport moet uitspreken, besloot vorige maand nog tot een aanzienlijke vermindering van het aantal blauwhelmen in Rwanda. Het aantal leden van de vredesmacht werd daarbij teruggebracht van 2.500 naar 300 vanwege de dood van tien Belgische blauwhelmen. Het secretariaat van de VN dringt in haar rapport aan op snelle internationale actie om een halt toe te roepen aan het menselijke drama dat zich in Rwanda en in de naburige staten voltrekt. Meer dan anderhalf miljoen Rwandezen zijn voor de strijd op de vlucht geslagen. De VN willen voor hen 56 miljoen dollar bijeen brengen. Het verruimen van het mandaat van de vredesmacht moet ervoor zorgen dat de Unamir steile en in hoge mate mobiel is. Het vredesleger moet in staat zijn zich zelf te verdedigen. Geweld in welke vorm dan ook wordt echter nadrukkelijk afgewezen. Ondanks oplaaiende gevechten rond de hoofdstad Kigali slaagde een VN-vliegtuig met hulpgoederen er gisteren in veilig te landen. Het was het eerste VN-toe- stel sinds enkele dagen. „De leden van het Rwandees Patriottisch Front (RPF) bestookten gisteren de legerbarakken ten oosten van het vliegveld. De organisatie heeft de stad omsingeld en heeft nagenoeg alle uitvalswegen onder controle. Vol gens een VN-militair proberen de Tutsi-rebellen de weg tussen het vliegveld en de stad af te grendelen. Het RPF heeft verder het noorden en, oosten van het land in handen. tief. Sinds enige weken ligt hij in de ziekenboeg van de gevange nis van Terassa, waar hij slechts beperkt bezoek mag ontvangen. Volgens zijn advocaat kan Ra mirez een beroep doen op arti kel 60 van het gevangenisregle ment. Hierin is bepaald dat ge vangenen die ongeneeslijk ziek zijn, voorwaardelijk in vrijheid kunnen worden gesteld. De be handeling van een aanvraag op grond van dit artikel neemt ech ter maanden in beslag. Ex-SS-kapitein Priebke opgepakt in Argentinië De Argentijnse politie heeft de 81 - jarige oorlogsmisdadiger Erich Priebke gearresteerd. De voormalige SS-kapitein moet in Italië terechtstaan wegens me deplichtigheid aan de executie van 335 Italiaanse burgers in 1944. De slachting was een ver gelding voor een bomaanslag waarbij 33 Duiters omkwamen. Volgens het Italiaanse minis terie van binnenlandse zaken is Priebke gisteren aangehouden in het Zuidargentijnse dorpje waar hij 46 jaar ongestoord heeft gewoond. De Italiaanse autoriteiten hebben Argentinië inmiddels om uitlevering ge vraagd. De sinds 1948 voortvluchige voormalige SS'er werd vorige week min of meer toevallig door het Amerikaanse TV-station ABC in Argentinië opgespoord. Priebke gaf tegenover de TV- ploeg toe betrokken te zijn ge weest bij de moordpartij. SPD'er Wienand aangeklaagd voor spionage BERUJN AP De voormalige SPD-politicus Karl Wienand is gisteren door het federale openbaar ministe rie aangeklaagd wegens spiona ge voor de voormalige DDR. Hij kan maximaal vijf jaar gevange- nisstrafkrijgen. De 67-jarige Wienand was tussen 1967 en 1974 fractie voorzitter in de Bondsdag. Hij heeft gezegd later als onderdeel van zijn werk bij een exportbe drijf met DDR-functionarissen te hebben gesproken, maar ont kent ooit informatie te hebben verstrekt. Volgens de aanklacht heeft Wienand tussen oktober 1970 en oktober 1989, een maand voordat de Berlijnse Muur viel, een 'bewuste relatie' met de in lichtingendienst van de DDR, de Stasi, onderhouden. HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Een innige vriendschap verbindt de Russische president Boris Jeltsin en de Duitse kanselier Helmut Kohl. Samen in de sauna in Jeltsins datsja buiten Moskou of tijdens een wandeling in de bergen aan de Rijn bespraken ze de mooie toekomst die het herenigde Duitsland en het democratische Rus land tegemoet zouden gaan. Jeltsin zal vandaag opnieuw een be zoek brengen aan Duitsland. Hoewel hij constitutioneel intussen de mach tigste man van Europa is geworden, heeft de Russische president in de praktijk nog maar weinig te bieden. Zijn hervormingsbeleid is mislukt, de Duitse geldstroom droogt op en de leefomstandigheden zijn bedroevend. Volgens qle Russische TV moet Jeltsin in Duitsland een zeer harde-noot kra ken. En die harde noot vormt een waardig vertrek van de Russische troe pen uit Duitsland. Maar de fronten zit ten muurvast. De Duitse kanselier heeft de weg van de minste weerstand gekozen. Na 49 jaar zullen de drie wes terse geallieerden (Groot-Brittannië, Frankrijk en de VS) en de Russen op gescheiden manifestaties worden uit gezwaaid. En dat kan Jeltsin om binnenlands-po litieke redenen niet aanvaarden. Zelfs de tegenwoordig liberale Moskouse krant Izuestija schreef het afgelopen weekeinde op de voorpagina: „Wij ver geten niet wie Berlijn heeft bevrijd. We vergeten het zelfs niet als sommigen het zich niet wensen te herinneren". Kohl heeft duidelijk onderschat hoe ge voelig deze kwestie in de ex-Sovjetunie ligt. Natuurlijk kan hij de drie westelij ke mogendheden niet dwingen geza menlijk met de Russen te marcheren, maar enige invloed had hij toch op zijn minst kunnen uitoefenen. Vast staat dat Kohl de positie van Jelt sin volkomen verkeerd heeft getaxeerd. Zo'n gevoelig thema los je niet even in de sauna op. Zeker sinds de c ning van de communisten en rechts- extremisten bij de eerste vrije verkie zingen in Rusland in december is de interne speelruimte voor de Russische president kleiner geworden. Meer na tionale en patriottische geluiden zijn noodzakelijk. Gaat hij voor Kohls af- scheidsdraaiboek door de knieën, dan zullen zijn tegenstanders daaruit onge twijfeld propagandistische munt slaan. Historisch gezien heeft Kohl gelijk als hij zegt dat in de na-oorlogse periode de Franse, Britse en Amerikaanse mili tairen een heel andere rol hebben ge speeld dan de Sovjet-troepen. Maar voor de Russen telt in de eerste plaats dat zij de meeste offers hebben ge bracht in de strijd tegen de nazi's. Of de twee een elegante uitweg uit dit di lemma weten te vinden is twijfelachtig en het zou wel eens het hele driedaag se bezoek kunnen domineren. Verder spelen natuurlijk de economi sche betrekkingen een grote rol. Op dat gebied is het allesbehalve rozegeur en maneschijn. Het is voor buitenlandse investeerders eerder moeilijker dan ge makkelijker geworden in Rusland aan de slag te gaan. Bovendien staan de Russen nog voor vijftig miljard dollar bij westerse banken in het krijt en is het met de betalingsmoraal droevig ge steld.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7