'Beloon het werken' Alweer 50% Korting Op Alle Monturen. Terug uit Jemen, eerst naar familie in Berkel Binnenland Nederlander eet meer pizza's en minder eieren Betalen met PIN-code erg populair Irene wil zeker opnieuw het wiel uitvinden Pearle WOENSDAG 11 MEI 1994 CPD Geassocieerde P< Hoge koffieprijs zonder gevolgen utrecht De noteringen van koffie op de internationale termijn- markten zijn gisteren verder gestegen, naar het hoogste niveau in vijfjaar: 1920 dollar per ton. De Nederlandse consument merkt daar voorlopig echter niets van. Douwe Egberts (DE), de grootste koffiebrander in Nederland, zei desgevraagd geen con crete plannen te hebben vooreen prijsverhoging. Fabrikanten zijn er doorgaans als de kippen bij om een stijging van de grond- stoffenprijzen door te berekenen aan de consument, maar in dit geval gebeurt dat niet. ,,We proberen het hoofd koel te houden", aldus woordvoerder M. Römer van DE. Geen stijging criminaliteit den haag De kans dat personen boven de vijftien jaar met cri minaliteit worden geconfronteerd is dit jaar niet groter maar ook niet kleiner geworden. Dit blijkt uit de gisteren gepubliceerde voorlopige kwartaalcijfers van het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek). In het eerste kwartaal van dit jaar bleef het aantal ge weldsdelicten gelijk aan dat in dezelfde periode in 1993, name lijk 67 delicten per 1000 inwoners. Dat betekent dat één op de vijftien mensen in aanraking kan komen met crimineel geweld. Ook het aantal diefstallen veranderde nauwelijks: 147 per 1000 inwoners, wat neerkomt op een kans slachtoffer van diefstal te worden van één op de zeven personen. Nederlander licht Leger des Heils op den haag Een 42-jarige Nederlander wordt ervan verdacht met een paar anderen het Britse Leger des Heils voor ongeveer 18 miljoen gulden te hebben opgelicht. De man is vorige maand aangehouden in Londen. De Nederlandse justitie heeft zijn uit levering gevraagd. Behalve de Nederlander zijn in deze zaak een Brit, een Egyptenaar en een Amerikaan aangehouden. De affaire heeft inmiddels geleid tot het ontslag van een luitenant-kolonel van het Britse Heilsleger, die de Brit en de Egyptenaar het geld leende om het voor het Leger te beleggen. Het geld verdween spoorloos. Van de 18 miljoen hebben de Nederlander en de Amerikaan er ongeveer 8 miljoen laten verdwijnen via bankreke ningen in Nederland. Dordrecht akkoord met asielzoekersboot Dordrecht» De gemeenteraad van Dordrecht is gisteren ak koord gegaan met de komst van een hotelboot voor kansrijke asielzoekers. Burgemeester J. Noorland kreeg tevens een mach tiging van de raad de overeenkomst met het ministerie van WVC tussentijds te beëindigen als de laatste afspraken niet nakomt. Dat is het geval als ook zogenoemde kansrame sielzoekers naar de Drechtstad komen. i Nederland zijn de laatste twaalf jaar veel min der aardappels en eieren gaan eten. Ook in de melkconsump- tie heeft een kleine aardver schuiving plaatsgevonden. Nut tigde een gezin in 1980 dat toen gemiddeld iets groter was dan nu 107 liter volle melk per jaar, twaalf jaar later is dat teruggelopen tot 35 liter. Half volle melk steeg in populariteit, van 83 naar 118 liter. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). LANDELIJK MELDPUNT WET VOORZIENINGEN GEHANDICAPTEN Wanneer u door een handicap bent aangewezen op woon voorzieningen, vervoersvoorzieningen of een rolstoel dan heeft u vanaf 1 april te maken met de Wet, voorzieningen gehandicapten (WVG). Voorzieningen die voortaan door ge meenten worden verstrekt. Deze ingrijpende wijziging betekent voor gemeenten een omvangrijk nieuw werkterrein. Het kan zijn dat er tijdelijk problemen en onduidelijkheden ontstaan. Daarom is besloten tot de oprichting van een landelijk meldpunt WVG. Dit meldpunt is bedoeld voor mensen met een handicap, belangenorganisaties en dienstverleners. Voor nadere informatie en vragen die niet door de gemeente (kunnen) worden beantwoord. Ook kunnen er knelpunten bij de uitvoering van de WVG worden gemeld. Het meldpunt is tot april 1995 op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur bereikbaar bij de Gehandicaptenraad onder telefoonnummer: Nieuwe graven gevonden bij Sachsenhausen sachsenhausen anp Op het terrein van het vroegere concentratiekamp Sachsenhau sen (Duitsland) zijn deze week zes graven gevonden met resten van vermoedelijk in totaal 300 mensen. Daaronder zijn vrijwel zeker 21 Nederlanders, die in het kamp geïnterneerd zijn ge weest. Dat zegt voorzitter L. van Deene van de Stichting Neder landse Vriendenkring Sachsen hausen. De resten zijn volgens hem van mensen die na de be vrijding door de Russen, op 22 april 1945, in de ziekenbarakken van het kamp moesten achter blijven omdat ze te zwak waren om te worden vervoerd. Tot half augustus 1945 zijn er in Sach senhausen nog zo'n 200 men sen overleden. Volgens Van Deene wist niemand wat er met hun lichamen is gebeurd. Van Deene vroeg hij de Duit se deelstaat Brandenburg vorig jaar om een onderzoek. Bran denburg gaf de gemeente Ora- nienburg opdracht te gaan gra ven, hetgeen deze week gebeur de op aanwijzingen van oud-ge- vangenen. Brandenburg zou, naar een idee van Van Deene, van plan zijn van de graven een internationaal kerkhof te ma ken. Commissie Andriessen vraagt belastingverlaging voor werkenden Het nieuwe kabinet moet de belasting voor alle werken den verlagen met 200 gulden schoon per maand. Dat le vert de komende vier jaar 140.000 nieuwe banen op voor vooral laag- en ongeschoolden. Die aanbeveling doet de Commissie Andriessen, genoemd naar commissie-voor zitter Frans Andriessen, ex-minister van financiën en ge wezen Europees commissaris. Andriessen verregaande loon matiging in ruil voor de belas tingkorting. „Forse maatregelen", erkende Andriessen, „maar hel medicijn moet geslikt". „Een buitenge woon belangwekkend rapport", zei demissionair minister de Vries (sociale zaken) die An driessen namens het kabinet om het rapport heeft gevraagd. Woordvoerders van PvdA en D66 wijzen de voorgenomen bevriezing van de uitkeringen van de hand. „Dat betekent dat de uitkeringsgerechtigden er in vier jaar tien procent op achter uit gaan, terwijl de werkenden' hun koopkracht met tien pro cent zien toenemen. Dat is een te hoge prijs", aldus (je PvdA'er Van Zijl. CDA-woordvoerster Bijleveld kan zich 'in grote lijnen vinden' in de voorstellen van An- Bij de aanbieding van het rap port 'De onderste baan boven' zei Andriessen gisteren dat een grote groep laag- en onge schoolde werklozen 'aan het verkommeren is'. „We moeten bereid zijn hier en daar te knab belen aan vertrouwde zekerhe den", aldus Andriessen. Een belastingverlaging van 200 gulden schoon kost de schatkist dertien miljard gul den. Dat moet worden terugver diend door onder meer de uit keringen voor vier jaar te be vriezen en bejaarden met aan vullende inkomsten een AOW- premie (van 7 procent) in reke ning te brengen. Dat betekent een koopkrachtverlies van 2,5 procent voor mensen met een inkomen van de overheid. Van de sociale partners verwacht driessen. De christen-democra ten willen het bevriezen van de uitkeringen echter per jaar be zien. Groen Links wijst de plan nen af. De WD was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. In hun verkiezingspro gramma staan de liberalen evenwel een forse verlaging van de uitkeringen voor. Het verschil tussen de lonen en uitkeringen moet volgens Andriessen worden vergroot. Niet door de uitkeringen te ver lagen, maar door het werken te belonen met een bonus van een belastingkorting van 2400 gul den per jaar, ongeacht het inko- Een kostwinner met een mi nimum-uitkering die voor het minimumloon gaat werken, gaat er 20 gulden schoon per maand op vooruit. Dat is veel en veel te weinig, vindt An driessen. In zijn voorstel wordt dat 200 gulden per maand. Op die manier wordt werken voor het minimumloon en daar net boven weer aantrekkelijk. Om dat ook de lasten voor werkge vers dalen worden die gestimu leerd meer mensen in dienst te nemen. „Lukt het op die manier meer banen te scheppen dan krijgt de hele economie een op pepper", voorspelt Flip de Kam, mede-auteur van het rapport. „Het medicijn moet geslikt", vindt Andriessen. Het is inmid dels algemeen aanvaard dat het verschil tussen de bruto- en nettolonen moet worden ver kleind om banen te scheppen. Iemand met het minimumloon krijgt jaarlijks 21.800 gulden schoon in het handje. Maar voor zijn baas kost die werkne mer 34.840 gulden. Het pakket aanbevelingen van Andriessen voorziet ook in een plan om het netto voordeel van de belastingvrije som (6.000 gulden per jaar) voor iedereen gelijk te stellen op pakweg 2200 gulden schoon per jaar, zoals nu al geldt voor de laagste inko mens. Voor de hoogste inko mens, die in het 60-procentsta- rief vallen, kari dat voordeel nu nog oplopen tot 3.600 gulden schoon per jaar. Dat verlies van 1400 gulden voor de hoogste in komens wordt meer dan goed gemaakt door de genoemde be lastingkorting van 2400 gulden per jaar. In 1980 verorberde het ge middelde gezin 148 kilo aardap pelen per jaar, in 1992 nog slechts 93, kilo. Rijst, pasta's en onder meer pizza's zijn ervoor in de plaats gekomen. De con sumptie van eieren daalde van 334 stuks naar 212, waarschijn lijk omdat door de angst om te veel cholesterol binnen te krij gen. Ook het witbrood is opval lend gedaald in populariteit: van 50 naar 23 broden per jaar. Er wordt trouwens ook minder bruin gegeten (van ,110 stuks naar 82). Een Airbus A310 van de KLM, met aan boord 137 vluchtelingen uit lemen, onder wie 57 Nederlanders, is gistermiddag op Schiphol geland. De Nederlanders werden opgewacht door mi nister Pronk (ontwikkelingssamenwer king). Deze zei goede hoop te hebben op een spoedige vrijlating van de drie in Je men ontvoerde Nederlandse TNO-medewerkers. Van daag worden nog eens vijf tien Nederlanders die nu nog in Sana zijn, met een Italiaanse toestel via Rome naar Nederland worden ver voerd. Dan zouden alle Ne derlander die het landen willen verlaten zijn geëvacu eerd zijn. Een aantal Neder landers wilde in Jemen blij ven omdat zij zich in gebie den bevinden waar niet ge vochten wordt. 030-318131 Meer informatie vindt u in de brochure "Voorzieningen oi langer zelfstandig te blijven", verkrijgbaar bij postkantoor e bibliotheek. teksttelefoon 030 - 313454 Dit is een publikotie van het ministerie von Sociale Zoken en Werkgelegenheid, de Gehandicaptenraad en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. schiphol saskia belleman De melkfabriek in het Zuidje- menitische Taiz moet het voor lopig zonder directeur doen. Het is niet anders, schokschou dert Jan van der Horst (60) bij aankomst op Schiphol. „Maar zodra het rustig is, zodra (de uit het zuiden afkomstige) vice- premier Ali Salem al Beidh weg is, gaan,we terug." Jan en Riet van der Horst waren twee van de 57 Nederlanders die gistermiddag per KLM te rugkeerden uit Jemen. Ze waren met ongeveer tachtig andere Europeanen opgepikt in Dji bouti, waar de meesten de afge lopen dagen per boot waren ge arriveerd. In Amsterdam wer- den ze verwelkomd door demis sionair minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking) omdat de meeste Nederlanders in Je men werkzaam waren voor pro jecten in het kader van de ont wikkelingssamenwerking. Het echtpaar Van der Horst heeft hét jaar nét niet volge- maakt in Jemen. Vorig jaar juli vertrokken ze naar het Arabi sche land, waar hij de leiding op zich nam van de melkfabriek. Sinds hun komst telde Taiz vijf buitenlandse inwoners: zijzelf en drie Britten. Veel heeft het echtpaar niet ge merkt van het oorlogsgeweld, dat zich volgens Van der Horst voornamelijk afspeelt rond de zuidelijke havenstad Aden en in iets mindere mate de hoofdstad Sana in het noorden. In oktober en november werd de situatie wel wat gespannen, vertelt Van der Horst. „De laatste dagen kwamen er veel vliegtuigen over", zegt hij. „En je hoorde regelmatig schoten, ledereen daar heeft een wapen in huis." Eén van de drie Britse inwoners van Taiz heeft goede contacten met de inlichtingendienst. Via hem kreeg het Nederlandse echtpaar te horen dat het ver standiger was direct te vertrek ken. „Donderdagmiddag zijn we met een containerboot naar Mokha, ten noorden van Aden gevaren. Dat was de enige manier om uit Taiz weg te komen. Daarna zijn we naar Assap in Eritrea geva ren en van daaruit met een vrachtboot naar Djibouti." Minister Pronk (rechts) verwelkomde de 137 Het Iers-Nederlandse echtpaar Van Swieten: overvallen door de oorlog. foto anp Waar de reis vanuit Amsterdam naartoe gaat? „Namen in Bel gië", zegt Van der Horst. „We zijn Nederlanders, maar tot vo rig jaar woonden we in België." Het Iers-Nederlandse echtpaar Van Swieten werd nogal over vallen door de oorlog. Zij (48) is namens de Stichting Neder landse Vrijwilligers (SNV) team leider van een project voor ba sisgezondheidszorg in Rada. Hij (68) verzorgt de administratie en de contacten. „We waren woendag de 27ste in Sana voor een vergadering. Op de 28ste vierden we koninginnedag en toen kregen we van de ambas sadeur te horen dat we niet meer terugmoch ten De eerste twee nachten van de oorlog tussen noord en zuid hoordén ze 's ochtends in alle vroegte, rond vijf uur, raketten overvliegen en beschietingen op straat. „Een soort vuurwerk", zegt mevrouw Van Swieten. „Dat duurde twintig minuten en dan was het weer een tijdje stil. Tot de volgende lading. De laatste twee dagen was het erg rustig, op de afgelopen nacht na. We hebben alleen de eerste dagen het gevoel gehad dat we gevaar liepen." Kathy Verschoor (26) verbleef in Aden op het moment dat de schermutselingen uitbraken. Ze woonde er met haar partner die voor de Unhcr werkt. „We zijn zaterdag vertrokken naar Dji bouti. Op dat moment was in Aden alles nog rustig", zegt ze. In de dagen daarna namen de verwarrende berichten over de zuidelijke havenstad alleen maar toe. Noordelijke troepen zouden de stad tot op korte af stand zijn genaderd, hetgeen werd ontkend door de zuidelij ken. Daarna zou Aden zijn ge vallen. waarvan ook geen beves tiging te verkrijgen was. En wat nu? Een weifelend glimlachje, de bos bloemen wordt vastge klemd. „Nog geen idee. Eerst maar richting familie in Berkel en Rodenrijs." Belasting ontziet overdracht huis aan kinderen Bejaarde ouders die hun wo ning overdragen aan hun kinderen met het beding dat zij er tijdelijk in mogen blij ven wonen, hoeven niet bang te zijn dat hun nageslacht daarvoor een extra belasting aanslag krijgt. De demissio naire staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft zijn hand over het hart ge streken, nadat de Tweede Kamer al een soepeler hou ding had bepleit. In het algemeen komen tot nu toe op bescheiden schaal constructies voor waarbij het eigendom van onroerend goed wordt overgedragen, terwijl de voormalige eige naar nog enige jaren het vruchtgebruik houdt. Er wordt geen huur betaald, en de'waardegroei van het pand blijft onbelast. De belasting dienst grijpt dus tweemaal achter het net: geen belas tingheffing over huurinkom sten en evenmin belasting over de waardestijging. De wet die dit moest repa reren schoot onbedoeld zijn doel voorbij. Kinderen die het huis van hun ouders in eigendom overnemen zou den worden aangeslagen voor die waardestijging. Daar was een zeer complexe rege ling voor bedacht, die alleen daarom al niet in goede aar de viel bij de Kamer. Zolang de ouders tot hun dood in het huis zouden blij ven wonen, was er niets aan de hand. Die regeling is nu uitgebreid tot gevallen waar in de ouders laten vastleg gen, wanneer zij het pand vrij zullen opleveren, bijvoor beeld omdat zij een optie hebben op een plaats in een bejaardentehuis. amsterdam gpd Het aantal PIN-betalingen is de afgelopen drie jaar .verdrievou digd. In Nederland zijn het af gelopen jaar 61,3 miljoen elec- tronische betalingen verricht, waarbij per keer gemiddeld 110 gulden (in totaal bijna 6,75 mil jard gulden) werd uitgegeven.. De snelle groei gaat ten koste van het gebruik van Euroche ques. Daarvan werden er vorig jaar 72 miljoen uitgeschreven, bijna 40 miljoen minder dan in 1991. De toenemende populariteit van electronisch betalen blijkt uit het jaarverslag over 1993 van de BankGiroCentrale (BGC). De BGC in Amsterdam verwerkt betalingen en overboekingen tussen de meeste Nederlandse banken (de Postbank uitgezon derd). Vorig jaar werden er voor het eerst ook girobetaalkaarten afgehandeld. Dat waren er bijna 45 miljoen. De groei van het electronisch betalen komt ook tot uiting in het toenemend aantal betaalau tomaten. Einde vorig jaar ston den er 24.549 in Nederland, een doorbraak gezien het feit dat dit aantal in 1992 nog 10.389 be droeg. De BankGiroCentrale gaat dit jaar fuseren met BeaN'et en Eu rocard Nederland, beide ook ei gendom van de Nederlandse banken. Eurocard Nederlahd is namens de banken belast met de uitgifte van credit-cards (Eu rocard/Mastercard). BeaNet in Hoofddorp beheert het ge meenschappelijke kabelnetwerk tussen de bankcomputers en de betaalautomaten bij tanksta tions en winkels in het land. Miljoenenschade door brand in groothandel Een grote brand in een groot handel in doe-het-zelf-materia- len op het Utrechtse industrie gebied Lageweide heeft gister avond voor miljoenen guldens schade aangericht. Volgens de politie ligt die eerder bij de 3 dan bij de 2 miljoen gulden. In de groothandel, Pont Meij er, lag veel -hout opgeslagen. Het vuur ging gepaard met een flinke rookontwikkeling, aldus de brandweer. Volgens de poli tie is de brand ontstaan in een zaagselbunker. De vermoedelij ke oorzaak is broei. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het nablussen zal nog zeker uren duren. Om stof explosies te voorkomen, heeft de brandweer het pand volge spoten met schuim. Natuurorganisaties verbaasd over initiatief dochter Juliana den haag carine neefjes Bij natuurorganisaties is verba zing ontstaan over 'de vaas van Irene'. Het koninklijke pronk stuk wordt geveild bij Sotheby's in Amsterdam en de opbrengst is bestemd voor de zogenoem de Lippe-Biesterfeld Founda tion, een nieuwe natuurorgani satie van Irene van Lippe-Bies terfeld. „Een onzinnig initia tief', roept woordvoerster M. Blokland van de Stichting Na tuur en Milieu. „Irene wil zeker opnieuw het wiel uitvinden.^Ne- derland barst van de r ganisaties". Irene van Lippe-Biesterfeld veilt deze vaas uit de collectie van prin ses Juliana om startkapitaal te verkrijgen voor een natuurorgani satie. foto'gpd leo vogelzang Ook de IVN-vereniging voor na tuur- en milieu-educatie stelt grote vraagtekens bij de nieuwe club van de tweede dochter van prinses Juliana. Plaatsvervan gend directeur H. Bunte: „De natuur- en milieubeweging in ons land is al zo versnipperd. Er zijn honderden organisaties die vechten om subsidies. We zijn juist bezig om onze krachten te bundelen". Bunte vraagt zich hardop af wat de Lippe-Biesterfeld Founda tion kan toevoegen aan de be staande clubs. Uit de catalogus van Sotheby's blijkt dat de op brengst van de Chinese vaas, die overigens afkomstig is uit de collectie van Juliana, op vier tot zesduizend gulden wordt ge schat. „Een zeer karig startkapi taal. Als het koninklijke pronk stuk nu een paar ton zou op brengen, dan kun je in ieder ge val wat doen", aldus Bunte. De Stichting Natuur en Milieu en de IVN vinden dat Irene be ter haar naam had kunnen ver binden aan een bestaande, in vloedrijke natuurorganisatie. Bijvoorbeeld door bescherm vrouwe te worden. „Dat heeft veel meer effect op het publiek. Ze wil immers dat de mens weer meer contact krijgt met de natuur. Grote verenigingen hebben de deskundigheid in huis om mensen bewust te ma ken van wat zich in de natuur afspeelt. Nu lijkt het alsof Irene zelf een nieuw doel in haar le ven zoekt", aldus Blokland van de Stichting Natuur en Milieu. Irene (54) heeft er echter niet over gepiekerd om haar naam te lenen aan een bestaande na tuur- of milieuvereniging. „Dat soort dingen doet ze al jaren niet meer", vertelt haar secreta resse M. Helman. De woord voerster van Irene is zeer sum mier met haar informatie over de Lippe-Biesterfeld Founda tion. De club wil creatief bijdra gen aan de dialoog met de na tuur door middel van cursus sen, lezingen en drukwerk. Meer mag de secretaresse van de prinses niet zeggen. De se cretaresse: „Iedereen moet voorlopig maar afwachten wat de Foundation precies gaat doen". Het is tamelijk uniek dat leden van de koninklijke familie zelf kunstwerken uit hun eigen col lectie naar de veiling brengen. Slechts één keer in 1963 is een aantal voorwerpen uit Pa leis Noordeinde verkocht, om dat er geen ruimte meer voor (Als l) Binnen Een Jaar Terugkomt) Op vertoon van de Klantenpas kri|gt u bij een vervolg aankoop van een nieuwe complete bril binnen één jaar n ontvangst van deze pas oprveiw 50% korting op het mortu Voor PeaHe Adrcssen Zie De Gouden Gids PeaHc U Kijkplezier.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5