Spotprijs Interesse voor één volkspartij groeit 50% Korting Op Alle Monturen. Kans op 'paars' neemt toe 'Gezicht van Nederlandse prehistorie' Binnenland Bejaarden met laag inkomen in ziekenfonds Niemand door voorkeurstem in Kamer Hoge straffen geëist voor vrouwenhandel WOENSDAG 11 ME11994 3 Acht jaar cel voor doden verpleegster utrecht/wilnisEen 20-jarige inwoner van Wilnis is door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van acht jaar voor doodslag op een 59-jarige verpleegster uit Vinkeveen. De rechtbank acht bewezen dat de jongeman op 8 januari na veer tien glazen cola-jenever volstrekt willekeurig een slachtoffer heeft uitgezocht en met een krik heeft doodgeslagen. De Wilnis- ser ontkent ook maar iets met de zaak te maken te hebben. De officier van justitie eiste vijftien jaar cel. Nieuw gerechtsgebouw voor Assen assen Minister Hirsch Ballin van justitie heeft gisteren het offi ciële startsein gegeven voor renovatie en uitbreiding van het ge rechtsgebouw in Assen. De Rotterdamse architect Quist ont wierp het vernieuwde gerechtsgebouw. De oplevering heeft plaats in het voorjaar van 1995. De totale bouwkosten bedragen 39 miljoen gulden. Het nieuwe gerechtsgebouw in Assen wordt gebouwd rond het voormalig Paleis van Justitie uit 1840, dat wordt gerenoveerd. Man vrijwel zeker dood door XTC zoetermeer Het is vrijwel zeker dat de 19-jarige man die zon dagochtend overleed na bezoek aan een houseparty in Zoeter meer te veel XTC heeft geslikt. Uit voorlopig onderzoek blijkt al thans dat de doodsoorzaak 'vergiftiging door overmatig pilge bruik' is, zo heeft de politie gisteren meegedeeld. Tijdens de houseparty, in de Prins Willem-Alexanderhal, gedroeg de uit Al- mere afkomstige man zich plotseling erg agressief. Even later werd hij onwel. Hij overleed na aankomst in het ziekenhuis. Eén brandstichting CD'er verjaard Amsterdam Eén van de twee brandstichtingen waarvan de voor malige fractievoorzitter van de Amsterdamse Centrumdemocra ten Y. Graman wordt verdacht, is waarschijnlijk verjaard. De brand woedde op 17 oktober 1977 in het SOSA-gebouw in de Vijzelstraat. Het Openbaar Ministerie zegt dat deze zaak wegens verjaring geen rol meer speelt bij de vervolging van Graman, die inmiddels door de CD is geroyeerd. De Ziekenfondsraad komt met spotjes op radio en tv om 65- plussers te wijzen op de veran deringen in hun ziektekosten verzekering. Die zijn het gevolg van het wetsvoorstel van het vroegere PvdA-kamerlid Van PvdA eist plek van voorzitter Deetman niet op CDA-kamervoorzitter Wim Deetman hoeft zijn post niet af te staan aan een vooraanstaan de PvdA'er want hij doet zijn werk prima. PvdA-leider Wim Kok heeft gisteren, na overleg met zijn fractie, de voorzitters van de andere kamerfracties voorgesteld Deetman weer te benoemen tot voorzitter van de Tweede Kamer. Volgens Haags gebruik valt het voorzitterschap van de Tweede Kamer toe aan de grootste partij. De Partij van de Arbeid, die sinds de* kamerver kiezingen ondanks het zetelver lies de grootste fractie is, ziet er van af een eigen kandidaat te stellen. De wijze waarop Deetman zijn functie heeft vervuld, wordt breed gewaardeerd, zo schrijft Kok in een brief aan de fractie voorzitters. Deetman heeft bo vendien laten weten dat hij op nieuw beschikbaar is. Ook het feit dat de Eerste Kamer op dit moment 'goed' wordt voorgeze ten door de PvdA'er Tjeenk Wil link (die nu informateur is), heeft de PvdA ertoe gebracht geen eigen voorzitter voor de Tweede Kamer te wensen. On geschreven regel is namelijk dat een partij niet het voorzitter schap van beide kamers mag bekleden. Otterloo, dat gisteren door de Senaat is aangenomen. Met de wijziging van de Ziekenfonds wet kunnen 162.000 bejaarden met een laag inkomen (tot 30.500 gulden bruto per jaar) op 1 juli van hun particuliere ziek tekostenverzekeraar overstap pen naar het ziekenfonds. Dat scheelt ze honderden guldens per maand. De ^Ziekenfondsraad wil met (le campagne duidelijk maken voor wie de wetswijziging gevol gen heeft en wat er precies ver andert. AOW-ers die specifieke vragen hebben over hun situa tie kunnen vanaf aanstaande vrijdag het niet-gratis nummer 06-8365 bellen. Medewerkers van de stichting De Ombuds man en deskundigen van de Ziekenfondsraad staan hen dan te woord. Man (72) reed al zestig jaar rond zonder rijbewijs amsterdam anp Zestig jaar lang slaagde hij erin aan politiecontroles te ont snappen maar gistermiddag liep een 72-jarige Amsterdam mer dan toch tegen de lamp. Aan de agenten die hem op rijksweg 9 bij Amstelveen tot stoppen maanden, biechtte hij op al vanaf zijn twaalfde zon der rijbewijs te rijden. De surveillerende agenten hielden de man aan omdat zij haddden ontdekt dat de Fiat Panda van de bejaarde zowel ongekeurd als onverzekerd was. Volgens de automobilist heeft hij gedurende zijn werk zame leven diverse baantjes gehad als bestuurder van per sonen- en bestelauto's. Nie mand had hem ooit naar zijn rijbewijs gevraagd. Ook Wöltgens en Vis positief over fiisie D66 en PvdA amsterdam De interesse voor het samengaan van PvdA en D66 in één progressieve volkspartij lijkt te groeien. Zowel voor malig PvdA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Wölt gens, als zijn D66-collega Vis in de Eerste Kamer hebben zich deze week in Vrij Nederland positief over dit idee uitgelaten. De tweede man van de D66-fractie, Wolffens- perger, zegt in Vrij Nederland 'de gedachte aan zo'n pro gressieve volkspartij nog steeds aantrekkelijk te vinden'. sie is wel dat beide in het nieu we kabinet moeten. „De eerste stap is dat we in een kabinet een gezamenlijk beleid uitstip pelen." Ook Vis noemt een gezamen lijk optreden van PvdA en D66 in één kabinet als voorwaarde voor een later samengaan van beide in een progressieve volks partij. „Je zou het tenminste een periode succesvol volhouden. Voor we er ginnen moeten we eei Wöltgens, die zich tot nu toe zeer terughoudend ten opzichte van D66 placht op te stellen, zegt 'inmiddels veel voor een verregaande samenwerking te voelen'. Volgens de tweede vice-voorzitter van de PvdA- fractie is 'de huidige situatie daarvoor heel goed', nu beide partijen een gunstige verkie zingsuitslag hebben geboekt. Voorwaarde voor een latere fu- kijken of we samen in een paar se coalitie terechtkomen." Eind vorige week liet ook de Rotterdamse PvdA-burgemees- ter Peper zich al positief uit over de vorming van 'een progressie ve verlichtingspartij', bestaande uit PvdA en D66 en 'delen van de WD die ik door persoonlijke omstandigheden de laatste tijd beter heb leren kennen'. Hij vertelde er bovendien bij dat het debat daarover ook op de agenda van PvdA-voorzitter Rottenberg staat. PvdA en D66 waren begin ja ren zeventig samen met de toenmalige PPR al eens eerder op weg naar zo'n progressieve volkspartij. Na de formatie van het kabinet-Den Uyl haakte de PvdA echter af tot grote teleur stelling van D66-leider Van Mierlo. den haag. cpd Amsterdam HEAO-studenten, gekleed in hun afstudeertoga, roeiden gisteren door de grachten van Amster dam om zich voor te bereiden op hun oversteek per roeiboot naar Engeland. De Nederlandse en Engelse stu denten zijn de eerste lichting die afstudeert aan de European Business Administration. In juni gaan ze hun di ploma's in Engeland ophalen. foto anp De kans neemt toe dat PvdA, D66 en WD een paarse rege ringscoalitie tot stand brengen. Vanmiddag bespreken de frac tievoorzitters van de drie partij en voor het eerst gezamenlijk, onder leiding van informateur Tjeenk Willink, de haalbaarheid van een kabinet zonder CDA. Koningin Beatrix is gisteravond door Tjeenk Willink geïnfor meerd over de voortgang van de kabinetsformatie. De uitnodiging door Tjeenk Willink voor de gezamenlijke bijeenkomst komt na een dag van afzonderlijke gesprekken. „De kans op 'paars' is door die gesprekken toegenomen", aldus Van Otterloo (PvdA) redt het niet; Terpstra (WD) zeer populair Geen van de kandidaat-kamerleden op een onverkiesbare plaats heeft via voorkeur stemmen het Binnenhof gehaald. Aan de zetelverdeling per partij, zoals die op de verkiezingsavond van 3 mei bekend werd, verandert evenmin iets. Dit heeft het centraal stembureau giste ren bekendgemaakt na de definitieve telling en toewijzing van de ruim 8,9 miljoen uit gebrachte stemmen voor de Tweede Ka mer. Het stembureau wees het verzoek van de Centrumdemocraten af om de stemmen in Amsterdam opnieuw te tellen. De CD verbaasde zich over het resultaat van drie zetels. De partij had van ambtenaren ge hoord dat 'hele pakken met CD-stemmen worden weggewerkt'. De einduitslag van de verkiezingen bete kent onder meer dat PvdA'er Van Otterloo niet terugkeert in de volksvertegenwoordi ging. De sociaaldemocraat stond op de 57ste plaats. Zijn partij heeft 37 zetels ge haald. Voor Van Otterloo was een actie ont ketend om hem via voorkeurstemmen als nog in de Kamer te krijgen. Vooral bij ouderen is hij populair omdat hij een wetsvoorstel door het parlement heeft gekregen dat 65-plussers met AOW en/of een klein pensioen van een dure par ticuliere ziektekostenverzekering naar het goedkopere ziekenfonds helpt. Dat scheelt ze honderden guldens per maand. Uitgere kend gisteren ging de Eerste kamer akkoord met zijn plan. „Operatie geslaagd, patiënt overleden", omschreef Van Otterloo zijn overwinning maar ook zijn nederlaag. Om op eigen kracht een zetel te verove ren in de Tweede Kamer waren bijna 29.917 stemmen nodig. Dat is de helft plus 1 van de zogeheten kiesdeler: het totale aantal uitgebrachte stemmen gedeeld door het aantal kamerzetels. Opvallend is dat CDA-minister Hirsch Ballin, nummer 3 op de lijst, en PvdA- staatssecretaris Wallage, nummer 2 na Kok, er relatief bekaaid afkomen. De demissio naire bewindsman van justitie haalde 94.000 stemmen, terwijl Wallage het met 'slechts' 32.000 aanhangers moet doen. Karin Adelmund, de ex-vakbondsvrouw die als vierde op de PvdA-lijst staat, scoorde met 60.000 stemmen na Kok het beste re sultaat voor de sociaaldemocraten. Bij het CDA kreeg nummer 2 Van Rooy, staatsse cretaris vaN Economische Zaken, met bijna 101.000 stemmen nog iets meer bijval dan Hirsch Ballin. Bij de WD deed Erica Terpstra het op merkelijk goed. Na de lijsttrekkers van de vier grote partijen haalde zij met 311.000 de meeste stemmen. De nummer 5 van D66, Louise Groenman, kreeg na Van Mierlo het grootste aantal kruisjes achter haar naam: bijna 57.000. De rechterhand van de partij leider, Wolffensperger, kwam niet verder dan 30.000 stemmen. De teruggetreden duo-lijsttrekker van Groen Links, Ina Brouwer, veroverde 191.000 stemmen. Haar partner Rabbae kreeg er 30.000. Nummer 3 op de lijst Ro- senmöller, die nu fractievoorzitter en partij leider is geworden, kreeg onvoldoende stemmen om op persoonlijke titel in de Ka mer te komen. Veenlijk Meisje van Yde na tweeduizend jaar gereconstrueerd assen rob siebelink DALSBODA rotan s Handgevlocbten. Eettafel. Van 249.- Kompleet zoals afgebeeld Van 647.- voor AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRUT SL1EDRECHT Ze zou oerlelijk zijn geweest en mismaakt. Een heksachtig meisje, met een kromme rug dat het noodlot wachtte van een offerande aan de goden. Alle maal onzin. Verzinsels, blijkt nu. Het Meisje van Yde werd tweeduizend jaar geleden wel geofferd, maar was verder een opvallende bekoorlijke verschij ning. „Ergens heb je het idee dat er alleen halfapen rondliepen, bruin en lelijk", zegt medisch il lustrator Richard Neave uit Manchester die een beeltenis van het meisje heeft gemaakt. „Ik ben voortdurend verbaasd als ik naar haar kijk. Het waren mensen zoals jij en ik." Het Meisje van Yde had wel een paar onvolkomenheden. Ze had een lichte afwijking aan de rug wervel en ze liep met haar lin kervoet iets naar binnen. Maar met de wijde kleding die inder tijd werd gedragen is het de vraag of iemand dat heeft opge merkt. W. van der Sanden, hoofd ar cheologie van het Drents Muse um in Assen: „De reconstructie doet je realiseren dat het leven de mensen waren van vlees en bloed. Iets dat je vergeet als je v hulsels staat in het museum." Neave heeft bijna een jaar ge werkt aan de reconstructie van het verschrompelde bruine ka davertje dat uiteindelijk een be- Verondersteld heksje blijkt bekoorlijk wezen. koorlijk wezentje is geworden. Dat hadden de twee veenarbei ders die haar een eeuw geleden uit het veen trokken ook niet kunnen denken. Toen ze het veenlijkje zagen, renden ze in paniek naar huis om die dag niet mêer terug te keren. Vooral door haar rode haar dat was verkleurd door de veenzuren, dachten ze de duivel in hoogst eigen persoon te hebben opge graven. De problemen waar Neave op stuitte waren complex, com plexer dan zijn eerdere recon structies van de man van Lin- dow (een goed bewaard geble ven Engels veenlijk), Philippus van Macedonië (de vader van Alexander de Grote) of koning Midas. Het lichaam was tijdens de opgraving al zwaar gehavend en de schedel, in zekere zin de vingerafdruk van het gezicht, was niet alleen gekneusd, maar ook vijftien procent gekrompen. Met behulp van de computer kon hij toch nauwkeurig vast stellen hoe de schedel oor spronkelijk is geweest. Vervol gens heeft hij met klei het weef sel nagebootst. Later is het pro fiel 'aangekleed' met was, oog ballen, en een volle haardos, die haartje voor haartje werd inge plant. Het eindresultaat is volgens Neave waarheidsgetrouw. Slechts in een klein aantal ge- de woordvoerder van de infor mateur. „Tjeenk Willink zal nu kijken of hij de fractievoorzitters iets verder 'in de puntzak' kan krijgen". PvdA-leider Kok zei gisteren na afloop van het onderhoud met Tjeenk Willink de kans groot te achten dat volgende week een serieus onderzoek naar de vorming van een paars kabinet wordt begonnen. WD- leider Bolkestein was terughou dender, maar zal wel aan zo'n poging meewerken. „We blijven openstaan voor een paarse coa litie, maar ook voor andere mo gelijkheden. Geen blokkade dus tegen paars, maar ook geen ge flirt". aldus de WD'er. Volgens Kok 'ligt het in de re de nu voorrang te geven aan een poging om tot een paars ka binet te komen. Zo'n poging moet je dan een serieuze kans geven, zonder er een dubbele bodem in te leggen'. Maandag nog sloot Kok een paarse coali tie niet uit, maar sprak hij er evenmin een voorkeur voor uit. Hij constateerde toen enkele forse struikelblokken die sa menwerking met de WD in de weg kunnen staan. Het gaat daarbij om onder andere het vreemdelingenbeleid en de so ciale zekerheid. Gisteren hield Kok het erop dat het 'lastig' zal worden om met de WD tot overeenstem ming te komen. De PvdA-leider wilde niet ingaan op de vraag of er onderwerpen zijn waarover met de PvdA niet valt te onder handelen. „Je moet een onder handelingsproces nooit met dat soort zware woorden begin nen", aldus Kok. Zijn keus voor een paarse coalitie als eerste optie heeft de hartelijke instem ming van de nieuwe Tweede- Kamerfractie van de PvdA. D66-leider Van Mierlo. die niets liever wil dan een paarse coalitie, zei na zijn gesprek met Tjeenk Willink 'nog optimischer dan gisteren' te zijn over de kansen daarop, ,,'t Gaat goed. Behalve mijn gesprek met de informateur beschouw ik ook de uitlatingen van Kok als een gunstig teken". Wetsovertreders harder aangepakt ROTTERDAM ANP vallen heeft hij moeten gissen. Zo geeft de schedel geen ant woord op de vraag hoe de bo venlip of het topje van de neus waren gevormd. „Maar we hoe ven er niet aan te twijfelen dat haar moeder een schok van her kenning zou hebben gekregen." De reconstructie heeft de in druk alleen maar versterkt dat het Meisje van Yde op een ritu ele manier is gedood. De ma nier waarop ze aan haar einde is gekomen, vertoont veel over eenkomsten met de wijze waar op andere veenlijken - ook bui ten Nederland zijn gestorven. Patholoog Bob Stoddard die sa men met Neave aan het wassen beeldje heeft gewerkt, ontdekte een snijwond bij de keel. In ie der geval heeft het meisje vol gens Stoddard een kundige beul gehad: de snijwond zit op zo'n plek dat het de vraag is of ze er iets van heeft gevoeld. Wellicht dat ze vooraf werd verdoofd, zoals dat waarschijn lijk het geval was bij haar Engel se tijdgenoot, het veenlijk dat bekend staat als de man van Lindow. Welk drama zich op het weggetje door het veen exact heeft afgespeeld, zal altijd geheim blijven. „Belangrijker is dat dit het eerste gezicht van de Nederlandse prehistorie is", zegt Van der Sanden. Het meisje van Yde Is tot en met 28 augustus te zien in het Drents Museum. „Deze mannen zijn gelukzoe kers die maandenlang hebben geparasiteerd op de tippelzo ne." Zo omschreef officier van justitie mr. A.M. Zwaneveld gis teren drie Slowaken die ver dacht worden van vrouwenhan del. Zij zijn de eersten die wor den beoordeeld op basis van een aangescherpte wet. Volgens de nieuwe wettekst zijn mensen strafbaar als ze minderjarigen laten tippelen, zelfs als de min derjarige vrijwillig voor de pros titutie kiest. De wet schrijft ook hogere straffen voor dan voor heen. Mr. Zwaneveld eiste voor de Rotterdamse rechtbank straffen van 2,5 tot 3,5 jaar cel tegen de mannen. Ze hadden in totaal zes meisjes, van wie vier nog minderjarig, uit Slowakije naar Rotterdam gebracht. Het ver weer van hun advocaten dat sommige meisjes drommels goed wisten wat zij in Neder land moesten doen en dat zij het liefst weer terug willen naar de prostitutie, maakte geen in druk op de officier. „De aan scherping van de wet zegt dat bij minderjarige meisjes tot achttien jaar de vrijwillige keuze voor prostitutie nimmer aanwe zig is", zo verduidelijkte ze haar De Rotterdamse politie heeft sinds 1990 geen enkele ontdek te vrouwenhandel kunnen be wijzen, doordat de vorige wet niets zei over souteneurs die buitenlandse meisjes zoge naamd vrijwillig laten tippelen. Enkele weken nadat de nieuwe wet was ingegaan - vanaf 1 ja nuari spreekt de wetgever van mensenhandel - werd de politie anoniem gebeld over Slowaak se, minderjarige prostituées op de Rotterdamse tippelzone aan de G.J. de Jonghweg. Vijf meis jes werden onder valse voor wendsels naar Nederland ge lokt. Ze zouden als serveerster aan de slag kunnen, maar moesten tippelen. Ze probeer den meerdere keren vergeefs te vluchten. De uitspraak is op 24 (Zelfs De Dure.) Tot en met 11 juni 1994 krijgt u ter introductie van onze Klantenpas 50* korting op het montuur Cxj aan koop van een complete bril AJleen geldig op vertoon van deze advertentie, niet in combinatie met andere acties Voor Fearlc-Adressen Zie De Gouden Gids. Pearle Is Kijkplezier

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3