Explosie in vrij van vreugde Zuid-Afrika Feiten &Meningen Paarse coalitie niet haalbaar 'Twee volksliederen zingen brengt verzoening' 'Prachtige toekomst' T WOENSDAG 11 ME11994 De kogel is door de kerk. Informateur Tjeenk Willink, een paar dagen per week werkzaam als voorzitter van de Eerste Ka mer, gaat onderzoeken of een paarse coali tie van de PvdA, WD en D66 tot de moge lijkheden behoort. Op voorhand zegt mijn gevoel me dat die coalitie er niet komt. Dat heeft alles te maken met he.t feit dat de WD nu al jaren uitdrukkelijk etaleert ingrijpende veranderingen te willen in de richting v onze verzorgingsstaat. De kans om die veranderingen daadwer kelijk te realiseren, is zonder twijfel groter in combinatie met het CDA dan met de PvdA. Meer in het algemeen kan worden gesteld dat Brinkman binnen de WD ge voelsmatig beter ligt dan Kok. De as een drie partijenkabinet wordt gevormd door de leiders van de twee grootste partij en. De as Brink- man-Bolkenstein acht ik emotioneel sterker dan de Kok-Bolkestein. De positie van D66 zal sterk zijn gedu rende de formatie, maar nadien aan belang inboeten. In een kabinet met de PvdA zal deze laatste partij er alles aan doen om verloren kiezer v\ naar het vaderhuis te leiden. Die verlo ren kiezer moet hoofdzakelijk bij D66 worden weggehaald. Dus dat wordt so wieso gezellig tussen die twee. In een kabi net met de WD en het CDA is D66 qua be stuurskracht, beleid en politieke vin dingrijkheid in het defensief en wordt het door de oppositiepartij PvdA in zijn c vang bedreigd. Hoe we het ook vtenden of keren, de deelname van D66 aan welk kabinet dan ook zet de aantrekkingskracht van die partij onder grote druk. Het minste zal D66 daar nog van hebben te lijden in een kabinet zonder de PvdA. In formatietijd is informatie, naar gi Hollands gebruik, schaars. Immers, u bent goed genoeg om uw stem uit te brengen, maar nadien komt u zo lang mogelijk, dat wil zeggen vier jaar, niet meer in het stuk voor. Vanaf dan spelen de binnenkamertjes weer een prominente rol. Voor politici de tweede echelon is de informatiearmoede gedurende de formatie een gouden tijd. Im mers, de spelbepalers zijn karig met infor matie en houden zoveel mogelijk kaarten zo lang mogelijk in hun mouw. Rotterdam is in dat tweede echelon zoals gebruikelijk prominent aanwezig. Burge meester Peper trakteert ons op een politiek vergezicht. Naar zijn oordeel is het m het beste indien PvdA en D66 onmiddellijk besprekingen beginnen over een fusie a beider partijen aangevuld met linkse WD- ers. Een beproefde tactiek in politiek en drijfsleven. Als je het op eigen kracht niet weet te redden, sla je aan het overnemen danwel fuseren. Dikwijls maskeert een dergelijke manoe- vre eigen gebrek en onvermogen. De sa menbundeling zorgt voor een tijdelijke op leving, in de hoop dat daarna als vanzelf de problemen zijn opgelost. Zo zal het niet zijn. Zo'n fusie heeft alleen zin als tegelij kertijd belangrijke hervormingen worden doorgevoerd die de band tussen bestuur e burger aanhalen. Hervormingen die de e gen positie en cultuur van politieke partij en politicus niet onaangetast kunnen laten. Ik heb daar niet zoveel vertrouwen in. Zelden ziet men dat het beetje adem dat men zichzelf op die manier geeft, wordt ge bruikt om eens flink de bezem in eigen huis te hanteren. Ik zie de PvdA, om maar een voorbeeld te noemen, nog niet zo snel afstand doen van een politicus van de oude stempel als Kok. En toch zou dat moeten. Onder premier Kok kunnen we immers niet anders verwachten dan een voortzetting van de consensus-politiek van zijn grote voorganger Lubbers. Verandering vereist niet alleen andere ideeën en strijd van meningen, maar vooral een ander soort politicus. Ondertussen be grijp ik het voorstel van Peper best. Het ver lost PvdA en D66 van het klemmende besef dat ze eikaars concurrenten zijn op de kie zersmarkt en het is precies dat waar regen ten niet op zijn gesteld. Hans Kombrink ten slotte, thans weer ge woon wethouder te Rotterdam, mag voor TV de verwachting uitspreken dat de kans op een paarse coalitie zeventig procent is. Wie weet wint de ratio het van het gevoel en staan ze daar straks op de trappen van het koninklijk paleis, met Kok als choreo graaf van het roze, pardon, paarse balletge zelschap. Miljoenen Zuidafrikanen hebben gis teren de beëdiging van Nelson Roli- hlahla Mandela als de eerste demo cratisch gekozen president van Zuid- Afrika gevierd. In steden, townships en dorpen werd afscheid genomen van het Zuid-Afrika van de apartheid en werd het 'nieuwe democratische, non-raciale en non-seksistische Zuid-Afrika' met een explosie van vreugde begroet. Lubbers juicht over Zuid-Afrika Demissionair premier Lubbers heeft gistermiddag zijn ver trouwen geuit in de toekomst van Zuid-Afrika. Hij sprak tij dens een feestelijke receptie van de Zuidafrikaanse ambassa de in Den Haag. Lubbers noemde de beëdiging van ANC-lei- der Mandela tot president een 'ontroerende gebeurtenis' aan het begin van een 'prachtige toekomst'. In een grote feesttent achter het ambassadegebouw schud den honderden gasten een stralende ambassadeur Nothnagel de hand'. Aanwezig waren behalve Lubbers onder anderen vertegenwoordigers en relaties van zowel de ambassadeur als het ANC, D66-fractievoorzitter Van Mierlo, WD-leider Bolke- stein, staatssecretaris Dankert (buitenlandse zaken) en de Haagse burgemeester Havermans. Lubbers gaf iedereen die aan de beëindiging van de apartheid en aan de totstandkoming van vrije verkiezingen heeft mee gewerkt, een dikke pluim. Bij naam noemde hij Mandela, De Klerk, Mbeki en generaal Viljoen, de voormalig opperbevel hebbervan de Zuidafrikaanse strijdkrachten. Maar ook be dankte hij Inkatha-leider Buthelezi. „Die zei: we onderhande len pas als Mandela vrijgelaten is." Lubbers: „Het woord apartheid is in Nederland altijd een open wond geweest. Wat moesten we ermee? Van links tot klein rechts zijn we het eens geworden. We moesten er iets tegen doen. Nu is het feest in onze harten. We horen bij el kaar. We hoeven ons niet langer te schamen voor dat woord." Hij vervolgde: „Maar na vandaag zijn we er nog niet. De we reld moet Zuid-Afrika helpen de vrijheid te handhaven. Ook voor ons is het niet afgelopen. Dat is mijn belofte voor de toe komst." De Anti Apartheidsbeweging Nederland (AABN) acht haar taak sinds gisteren volbracht en heeft besloten zichzelf op te heffen. Op 15 september wordt de AABN dat vanuit Neder land jarenlang strijd heeft gevoerd tegen apartheid, ontbon den. Ook het Nederlandse ANC-kantoor sluit binnen afzien bare tijd de deuren. Feestvreugde, ontroering en felicitaties wisselden elkaar af tijdens de Nederlandse viering van de installatie van Mandela, gisteren in de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag. Ook demissionair premier Lubbers kwam een uitgelaten ambassadeur Nothnagel feliciteren. foto's »Anp In Soweto gingen gistermiddag al dui zenden mensen de straat op om el kaar te omhelzen, te feliciteren en met elkaar te drinken. De Madiba is president, riep een brooddronken man. „Viva Mandela, Viva"! En in Vooslorus, 30 kilometer ten oosten van Johannesburg, had mevrouw Ma- tabese voor het eerst van haar leven champagne gekocht, want, riep ze te gen de buren, „Mandela is presi dent"!. Eerder op de dag was Mandela ten overstaan van duizenden genodigden, tienduizenden 'gewone' Zuidafrika nen en miljoenen televisiekijkers in gezworen als de eerste zwarte presi dent van Zuid-Afrika. Om 12.17 uur legde de 75-jarige ANC- leider in het Unie-gebouw in Pretoria de êed af, die het hoogtepunt moet zijn van een loopbaan die hem van de gevangenissen van de apartheid naar het presidentiële paleis heeft ge bracht. Deze 'grootste gebeurtenis uit de geschiedenis van het land' werd voorafgegaan door de beëdiging van de beide vice-presidenten, ANC-voor- zitter Thabo Mbeki en ex-president F.W. de Klerk. Na zijn inauguratie hield Mandela een korte toespraak voor de ruim 5000 genodigden, die afkomstig wa ren uit 170 landen, waarin hij zijn po litieke credo opnieuw uiteen zette. „Vandaag hebben we eindelijk onze politieke emancipatie voltooid en be loven we dat weal onze mensen zul len bevrijden van de ketenen van ar moede, vernedering en discriminatie. We zijn er in geslaagd onze laatste passen naar de vrijheid in redelijke vrede te zetten. We zijn nu verplicht om een blijvende en rechtvaardige vrede tot stand te brengen", aldus de president. „We zullen een samenleving maken waarin alle Zuidafrikanen, zwart en blank, met opgeheven hoofd hun weg zullen gaan, zonder angst, verzekerd van hun onvervreemdbaar recht op menselijke waardigheid, een regen boog-natie die in vrede met zich zelf en de wereld leeft." Hij bracht hiilde aan de,helden en heldinnen van dit land en de rest van de wereld die veel hebben opgegeven en hun leven hebben geofferd opdat wij vrij korjden zijn. Hun droom is werkelijkheid geworden. Vrijheid is hun beloning". „Nooit, nooit meer zal in dit mooie land de ene mens de an der onderdrukken. Nooit meer zal dit land het stinkdier van de wereld zijn. Laat vrede heersen. God zegen Afri ka." De duizenden hoogwaardigheidsbe kleders uit 170 landen, onder wie prins Willem Alexander, de echtgeno te van de Amerikaanse president Hil lary Clinton, en vice-president Al Go re, de Cubaanse diktator Fidel Castro, PLO-leider Yasser Arafat en de Israëli sche president Ezer Weizman, had den zich in het amfitheater van het Uniegebouw verzameld om getuige te zijn van het moment, waar zwart Zuid-Afrika eeuwen op heeft gewacht. Het was dan ook vooral het feest van de tienduizenden die in de nacht van maandag op dinsdag vaak niet had den geslapen, met tientallen bussen en treinen zijn aangevoerd om in Pre toria te kunnen zijn, toen Mandela, hun leider, de Madiba, werd ingezwo- Na de plechtigheid en de formele feestelijkheden met de elite van de wereld richtte de president zich in een korte rede speciaal tot hen. „Van- De kersverse Zuidafrikaanse president Nelson Mandela heeft gezegd dat alle Zuidafrikanen, blank en zwart, de beide volks liederen zouden moeten leren. Mandela sprak in het Ellis Park 1 stadion tot een juichende me nigte in de rust van de voetbal wedstrijd tussen Zuid-Afrika en Zambia die overigens door het Zuidafrikaanse elftal met 2- 1 werd gewonnen. „Wij moeten er een gewoonte van maken om .beide volkslie deren te zingén", sprak Mande la vanaf het podium waar een ipilitaire band net de beide lie deren ten gehore had gebracht. Het ene volkslied Die Stem (Afrikaanstalig) wordt geas socieerd met het vroegere blan ke minderheidsbewind, het an dere Nkosi Sikelel' iAfrika (God zegene Afrika) met de anti-apartheidsbeweging. Het zingen van beide volkslie deren is volgens Mandela de beste manier om bij te dragen aan de opbouw van ons land en aan nationale verzoening. Het militante zwarte Panafri- kaans Congres (PAC) heeft zijn leus 'Een kolonist, een kogel' vervangen door de leus 'Een kind, een opleiding'. De leus waarin blanken kolonisten wer den genoemd werd door PAC- aanhangers geveterd tijdens de- monstraties. Het PAC haalde bij de eind april in Zuid:Afrika ge- houden verkiezingen 1,25 pro cent van de stemmen, goed voor vier zetels in het nieuwe, 400 zetels tellende parlement. JOHANNESBURG «AP daag hebben we de droom lijkt waarvoor we zo lang gebeden hebben. De strijd tegen de apartheid heeft vele levens gekost, maar laten we het verleden vergeten. Wat voorbij is, is voorbij. Er staan twee vice-presi denten naast mij. Een van hen, F.W. de Klerk, komt van de heersende klas se, maar heeft een plaats in de ge schiedenis veroverd omdat hij een van de grootste hervormers en een van onze grootste zonen bleek. „De ander is Thabo Mbeki, die nooit de zorgeloosheid van de jeugd heeft gekend, omdat hij zich van jongsaf in de bevrijdingsstrijd heeft gestort. Wij - hebben onze geschillen begraven en gaan nu samenwerken. Ik vraag u om voor ons te bidden. Wij hebben uw steun, uw goede wensen nodig." Nadat de 21 saluutschoten waren af gevuurd en de in formatie vliegende helikopters en vliegtuigen hun kun sten hadden vertoond, gingen de Vips lunchen. De 1200 uitverkorenen met Mandela; de 4000 minder vipperige Vips moes ten het met elkaar zien te stellen. Ter wijl de hoogwaardigheidsbekleders van gerookte forel, gerookte struisvo gel en gerookte krokodil smulden, bé-" gon op de grasvelden een concert, waar onder het motto 'Vele culturen, een natie' Miriam Makeba, Ladysmith1 Black Mambazo, Mango Groove, Johnny Clegg, de blanke Zulu, en vrij-1 wel alle andere vedetten uit de Zuid afrikaanse amusementswereld optra den. Een schitterend volk I oen ik vijf jaar geleden voor het eerst in I Zuid-Afrika aankwam, was F.W. de Klerk -A. net de leider van de Nationale Partij ge worden. Hij gold als een grijze partijman, een con servatief die nog nooit zijn nek had uitgestoken. Veel werd er niet van hem verwacht. Het zou meër van hetzelfde worden, waarvan iedereen inmiddels wist dat dat niet voldoende was om de crisis, waar in het land chronisch verkeerde, op te lossen. Ik kan niet beweren dat ik toen al de grootheid zag die hij de afgelopen jaren en weken aan de dag heeft gelegd. Vergeleken bij zijn voorganger, P.W. Botha, de Grote Krokodil, was hij een verademing. Hij had een vriendelijke oogopslag, een charmante lach. Hij leek geen 'verkrampte'. Hij sprak al gauw over een 'nieuw Zuid-Afrika', maar wat dat inhield, wist hij niet duidelijk te maken. Dat zou waar schijnlijk verspilde energie zijn geweest. De scepti sche buitenwereld had hem toch niet geloofd. Gisteren beleefden niet alleen Zuid-Afrika, Nelson Mandela en de zwarte bevolking de belangrijkste dag uit de geschiedenis van dit in tragiek gedrenkte land. Het was ook de dag dat Mandela De Klerk de finitief erkende als 'een van de grote zonen van ons land'. Het was een accolade die in al zijn beknopt heid eer deed aan een man die de wereld en waar schijnlijk ook zichzelf heeft verbaasd. Hij deed wat Gorbatsjov, met wie hij soms te pas maar vaker te onpas is vergeleken, niet kon. Terwijl de laatste leider van het Russische communisme een ten dode opgeschreven systeem wilde hervor men en nieuw leven in wilde blazen, begreep hij dat apartheid niet hervormd kon worden en dat de [JOHANNESBURG ontmanteling onherroepelijk zou leiden tot het ein de van de blanke heerschappij. Het tekent zijn kali ber dat hij daarvoor nooit is terug geschrokken. Natuurlijk, we weten allemaal dat hij fouten heeft gemaakt en dat hij zonder die andere grote man deze 'onderhandelde revolutie' nooit tot een goed einde had kunnen brengen. Maar met alle respect voor Nelson Mandela, De Klerks taak was moeilij ker. Nelson Mandela ging de gevangenis in voor een overtuiging waarin hij heilig geloofde. Dat vergt een moed en een bereidheid tot offers, die u en ik waarschijnlijk nooit zouden kunnen opbrengen. De Klerk was de gevangene van een doctrine, die zijn hele familie, zijn vader was minister, zijn oom Hans Strijdom minister-president, generaties lang in haar sinistere ban heeft gehouden. Wie zich daarvan weet te bevrijden in de wetenschap dat hij daarmee de macht, die fetish van elke politicus, opgeeft, is een bijzonder mens. Het verhaal van De Klerk staat niet alleen. Het is een hoofdstuk uit de geschiedenis van een land dat me na vijfjaar nog steeds op het verkeerde been zet. Ik had nooit gedacht dat dit experiment kans van slagen zou hebben. Bijna 350 jaar overheersing, uitbuiting en racisme, dat is een erfenis die de toe komst wel moet belasten; geen startkapitaal voor een betere samenleving. Het is ongetwijfeld nog te vroeg voor een bezonnen oordeel en er zijn rede nen genoeg om skeptisch te blijven, maar wat er de afgelopen maanden en weken is gebeurd, stemt hoopvol. De dagen rond de inauguratie van Nelson Mandela stonden bol van de banale en, zo mogelijk nog er ger, hoogdravende clichés. Dat is bij een historische gebeurtenis kenhelijk onvermijdelijk. In de vele toespraken verwees spreker na spreker, als in een refrein, naar het prachtige volk van Zuid-Afrika. Ook hier is de eerste aanvechting om skeptisch en cynisch te worden. 'Neck-lacing' (iemand vermoor- i den door hem een autoband met brandende benzi- ne of dieselolie om te hangen) is geen uitvinding van een 'prachtig volk'. Jongeren die in een towns hip bij Kaapstad een blanke Amerikaanse idealiste gruwelijk vermoorden, omdat ze blank is, behoren niet tot de stralende jeugd die in andere clichés zo graag wordt opgevoerd. Maar dit zijn uitzonderingen. De overheersende er- varing van vijfjaar Zuid-Afrika is dat hier inderdaad 'geweldige' mensen leven. Toen ik hier kwam, dacht ik dat ik me bij de engelstalige liberalen het best thuis zou voelen. Dat bleek niet zo te zijn. Ik bewaar de beste herinneringen aan de zwarten en de Afrikaners. De vergevingsgezindheid, het ont breken van haat, de hartelijkheid die ik bij de mees te zwarten ontmoet heb, zal niemand kunnen ver geten die hier heeft mogen werken. Van de Afrika ners heb ik de oprechtheid leren waarderen, de gastvrijheid en, vooral, een openheid, die ik, be vooroordeeld als ik was, nooit had vermoed. Het kan geen toeval zijn dat dit land gered werd door een zwarte Zuidafrikaan en een Afrikaner. PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Nelson Mandela, geflankeerd door zijn dochter Zenani, legt zijn hand op zijn hart als het nieuwe Zuidafrikaanse volkslied klinkt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2