m>.v 'Boeken van de Kameleon zijn tijdloos' Rood van woede om Oranje Een nieuweling op de markt Reünie van Lords Folks Het Gesprek van de Dag Een clownsschoen aan zee Schafttijd Oude tijden, ze komen weer te rug. In uw fantasie. Én in het echt. Want wat gebeurde er in het Zeeuwse Tholen? Daar Vond de officiële tewaterlating plaats de Kameleon, het bekende Klinkhamer-vaartuig uit de boe ken van Hotze de Roos. De 'enige, eerste, echte' Kame leon is gemaakt door loodsen i een Thoolse scoutinggroep. Tijdens een Friese kampeer- tocht, met als thema 'op zoek r de Kameleon', borrelde het idee op om de bekende boot in de hoofdfiguren uit de reeks a te bouwen, Hielke en Sietse Klinkhamer. Dat gebeurde aan de hand van illustraties van Ge rard van Straaten en beschrij vingen van de auteur. En wat staat er nog op stapel? De Stichting Vrienden van de Kameleon wil het plaatsje Ter- home (circa 523 inwoners) aan het Sneekermeer omtoveren tot het dorpje uit de boeken van De Roos, tot een soort Kameleon themapark. Terhorne moet een openluchtpark worden dat naar verwachting zo'n dertigduizend toeristen per jaar trekt. In au gustus vinden hier de eerste Ka meleon-dagen plaats, waarvoor ook de Thoolse scouts met hun boot zijn uitgenodigd. De Kameleon is dus weer terug in weggeweest. Maar zijn dit j uitbarstingen van een stelle tje fanatici, of bestaat er een bredere belangstelling voor de Kameleon. Worden de boeken Onlangs schreven we over het kerkkoor Lords Folks. In dat artikel staat helaas als datum 22 mei vermeld voor de reünie van oud-leden. De juiste datum moet zaterdag 21 mei zijn. Oud-leden die zich niet hebben opge geven kunnen dat nog steeds doen. De reünie begint om 19.00 uur. nog op grote schaal gelezen, net als vroeger? „Jazeker", zegt een woordvoer ster van de Leidse boekhandel De Kier. „Zeverkopen nog steeds heel goed. De mensen kennen de verhalen nog uit hun jeugd en kopen de boeken voor hun kinderen. Het zijn vrij tijd loze boeken, denk ik. Over jon gens die avonturen beleven in een klein dorp." Maar dat is niet de enige reden, zo meent zij. „De boeken kos ten acht-vijftig per stuk. Dat is een aardige cadeauprijs. En ze zijn ook nog gebonden. Gaan dus minder snel kapot. Ach, de Kameleon vormt geen uitzon dering. Ook de boeken van Dick Trom, Pietje Bell, Kruimeltje en Pinkeltje verkopen heel goed. Als het goede verhalen zijn, blij ven de mensen ze lezen, denk ik." Dat betekent echter niet dat de Kameleon overal een topper is. „We hebben de boeken wel in huis", zegt Diana Stoop van boekhandel Silvester in Leiden. „Van de pakweg twintig deeltjes die er te verkrijgen zijn, hebben wij er steeds een stuk of vier, vijf in huis. We verkopen ze zo nu en dan. Niet echt verschrikkelijk veel. Wat dan wel populair is? Paul Biegel, Thea Beekman, Jan Terlouw... Ik denk dat de Kame leon vooral wordt gelezen in de bibliotheek." Volgens Tonnie van Rijns wou van de Openbare Bibliotheek in B BB BB De Kameleon, nog net zo populair als vroeger. De bibliotheek heeft in elk g Leiden zou dat wel eens kunnen kloppen. „De Kameleon wordt hier heel veel uitgeleend", klinkt het kort en bondig. „Op de een of andere manier spreken die verhalen nog enorm aan. Het zal vooral de verhaalstructuur wel zijn, de sfeer van vroegere jaren. Kijk, Pinkeltje en Dick Trom lopen ook heel goed, maar daarvan is sinds een tijdje een nieuwe uitgave op de markt. Daar is flink reclame voor gemaakt. De Kameleon heeft dat blijkbaar niet nodig." Het nabouwen van de schuit en Cafés moeten voor WK-wedstrijden betalen 't Is toch wat. Staat Nederland op het punt Oranje te kleuren en maakt de NOS onze horeca rood van woede. Wat blijkt? Ca fés die het publiek WK-wedstrij- den willen voorschotelen, moe ten daar voor betalen. En niet zo'n beetje ook, horen we ze klagen. Per wedstrijd 250 tot 640 gulden die ze uitzenden. En dus kunnen we acties ver wachten. Rechtszaken, een complete boycot van alle wed strijden of het uitzenden van al les zónder ook maar een cent boete te betalen. Ook in Leiden is de horeca ge schrokken van de verhalen. „De doodsteek voor mijn plan om een grote tent neer te zetten op het pleintje voor het café. Com pleet met een groot scherm", zegt J. van Mil van 't Vattegat aan de Garenmarkt. Ook Barre- ra aan het Rapenburg klaagt. „Bier kun je niet zomaar duur der maken", weet E. van Sytza- ma. „Dat pikken de klanten niet. En als je geen tv neerzet, is het hier helemaal leeg. Je kunt dus eigenlijk niet zonder toe stelletje." Gelukkig blijkt het allemaal mee te vallen. De NOS vraagt de be dragen niet per wedstrijd, maar voor alle wedstrijden samen. En vervolgens zegt de man van 't Vattegat dat hij die kosten 'er nog wel bij kan hebben'. Van Sytzama van Barrera ziet 't wat principiëler. Waarom wordt de horeca ge pakt, vraagt hij zich af. Want juist de horeca zorgt voor de broodnodige verbroedering in Oranje-tijden. „Niets verbroe dert zo als samen naar voetbal kijken", is zijn indruk. Of. om preciezer te zijn: als het Neder lands elftal wint. Het liefst de fi nale: „Dan is het hier net 3 ok tober. En sta ik nergens voor het creëren van een themapark zijn dus bepaald geen stuiptrek kingen van nostalgici. De Ka meleon leeft! Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden leiden Mevrouw R. Olthèten gunt elke werkman zijn schafttijd. Met overheerljke boterhammetjes en een geurig bakje koffie erbij. Ze vindt dat harde werkers zo'n pauze wel verdienen. Maar dan moet het werk wel behoorlijk zijn afgerond. En daar ontbrak het gisterochtend aan, vlak voor de deur van haar huis aan de Rijnsburgerweg in Leiden. „Het was me een toestand. Ze zijn bezig met de vernieuwing van de brug hier en ze hadden een sleuf gegraven voor de deur. Alleen hadden ze er geen plank overheen gelegd, waardoor ik moeilijk mijn huis uit kon. Dus vroeg ik om een plank, want even later zou de verpleegster ko men voor mijn man. Maar wat zeiden de heren: het is schafttijd. Ja zeg, ze hoefden alleen de straat maar over te steken." Het leed was overigens snel geleden. Nog voordat de verpleegster arriveerde lag de plank er al. „Maar pas nadat ze hadden gegeten", aldus mevrouw Oltheten. foto henk bouwman Veel lag er niet op het strand. Maar wel een stukje van een vliegtuig. foto dickhogewoning De strandjutter lijkt voorgoed te zijn bijgezet in onze streekro mans. Lijkt. Want je hebt ze nog wel degelijk, die mannen die gaan kijken wat de golven nu weer hebben gebracht. Maar, zo weet fotograaf Dick Hogewoning, het gebeurt niet meer zo primitief als vroeger. „Ze komen tegenwoordig 's morgens heel vroeg in een jeep en dan laden ze alles van waar ds in. Meestal is dat hout, plan ken die nog goed zijn te gebrui ken. Je mag ze eigenlijk niet meenemen. Eigenlijk behoort alles wat je op het strand vindt toe aan de gemeente. Maar ik hou zelf ook van strandjutten. Echt waardevolle zaken heb ik nooit gevonden maar wel gekke dingen. Toevallig vond ik giste ren een stuk van een vliegtuig. In de Noordzee liggen enorm veel vliegtuigwrakken. Als de zee wild is geweest, spoelen er soms onderdelen van die vlieg tuigen aan. Dit is een stuk van een vleugel." Hij laat het stuk metaal zien. Het is danig aangevreten door de zee. Maar de messing schroeven glimmen nog. Alsof ze gisteren uit de ijzerhandel zijn gehaald. „Curieus toch, zoiets. Een ande re leuke vondst die ik eens heb gedaan, was een zogenaamde lokeend. Het ding zat vol met hagel. Die jagers hadden dus op eenden gejaagd maar tegelijk die lokeend lek geschoten." „Wat je ook erg vaak vindt, zijn schoenen.. Bijna nooit een paar, meestal een schoen alleen. Ik heb bij Noordwijk eens een rechterschoen gevonden. De bijpassende linkerschoen trof ik aan in Katwijk. Ach, het jutten is voor mij een avontuur. Ik doe het niet om dingen van waarde te vinden. Nee, het is de roman tiek die erachter zit. In mij zit misschien nog wel dat jongetje van toen, dat zijn broekzakken volstopte met spijkers en ringe tjes die hij op straat vond." Ér staat een straffe bries op het Katwijkse strand. Maar dat weerhoudt me er niet van om zelf eens de proef op de som te nemen. De tocht gaat van Kat wijk naar de Wassenaarseslag en terug. Het is nog vroeg in de ochtend maar overal al hebben jeeps een ruggegraat van sporen nagelaten. Een krabbetje is door een van die jeeps vermorzeld. Een zielig gezicht. Een rose tompouce waarin de dood te hard heeft geknepen. De zee moet gisteren ver het strand op zijn geweest want wat er is aangespoeld ligt op nog geen twintig meter van de dui nenrij. Veel is dat helaas niet. Stukken piepschuim, een lege spuitbus waarin startvloeistof heeft gezeten, een neonbuis, een handschoen, een pantoffel uit Engeland, een t-shirt met de opdruk: 'Formule 1 Grand Prix', een bus waarop een Italiaanse schone een paar olijven in haar handpalm houdt en een intrige rend plastic potje waarop in flauwe letters staat: 'Manufactu rers of Quality Preservatives and Essences'. Op het eerste gezicht lijkt het een mayonaisepotje. Weinig 'echte' vondsten dus. Maar toch heeft het jutten iets spannends. Bij elke vondst komt de fantasie op gang. Kijk, daar ligt een half verteerd trai ningsjack. De zakken ervan zit ten hartstikke vol. Met wat? Met coke? Is iemand in paniek van een speedboot afgesprongen om zo te ontkomen aan de poli tie? Jammer. De zee heeft de zakken van het jack gevuld met zand. Maar toch ligt er tussen alle rommel nog iets van waarde. Op een zandheuveltje staat een klein plastic clownsschóentje dat voor een glimlach zorgt. Misschien moest in Engeland een jongetje dat schoentje wel verliezen om mij die glimlach te bezorgen. Als een kleinood wik kel ik het in mijn zakdoek. In mijn schrijfblok noteer ik: 'O, clownsschoen alleen, u was eens met z'n twee. Oh, clowns schoen, u kwam naar mij toe over zee.' cees van hoore Nummer één op de wenskaar ten-top 10 is de verjaardags kaart. Nummer twee, verba zingwekkend genoeg, de condo léancekaart. Marktkoopman Cees Groen kan er wel een re den voor bedenken. „Er zijn veel mensen jarig, dat is logisch. En er overlijden veel mensen. Ook dat is logisch. Vandaar." Twee jaar verkoopt de voorma lig bouwvakker nu wenskaarten. Op vier markten. In Ter Aar, Ju- lianadorp, Warmerhuizen én op het Vijf Meiplein in Leiden. Op die laatste plek staat hij elke dinsdag. Alle vier de lokaties zijn voor de Zaandammer goed te bereiken, maar zijn voorkeur gaat uit naar Ter Aar en Leiden. „Hier zijn de mensen gewend om een kaartje te sturen. Ze vinden het gewoon leuk. In Juli- anadorp, dat bij Den Helder ligt, en Warmerhuizen, bij Alkmaar, zijn ze stugger. Er zijn veel boe ren, die een kaart kopen omdat ze het moeten. Niet omdat ze het willen." Voor het geld hoeven ze het niet te laten, want drie kaarten kos ten maar 2,50 gulden. Een stuk goedkoper dan in een winkel. Daarom is het waarschijnlijk al zo druk. Pas half tien, maar de klanten verdringen zich rondom de hondekaarten en bloemenkaarten en gekke pop petjes-kaarten. „Heeft u ook een kaart met 'We komen er aan' of zoiets". En: „Een kaart voor iemand die gaat samenwo nen, heb je die?" Van onder de toonbank wordt een grote doos met nóg meer kaarten gepakt. „Kijkt u eens, drie soorten over samenwo nen." De dame keurt en koopt. „Dat zijn nou kaarten die ik niet bovenop leg. Hoewel veel men sen gaan samenwonen, verkoop ik er maar heel weinig. Echt op vallend." Cees geniet duidelijk van zijn nieuwe vak. Voor hem is het geen familie-aangelegenheid, zoals bij veel collega's wel het geval is. Zijn marktkraam is geen erfstuk. Hij is een gewoon een nieuweling. Iemand die geen baan meer had en de markt een leuk idee vond om een willekeurig produkt te ver kopen. Maar waarom wenskaarten? Heel simpel, volgens Cees. „Je hoeft er niet zo slim voor te zijn." Niet naar de veiling voor de mooiste bos bloemen of de verste groenten. Gewoon naar de groothandel voor de leukste kaarten. Alle soorten en maten, alleen geen ordinaire „want daar jaag je de klanten mee weg". De overgang van de bouw naar de markt heeft hem geen moei te gekost. In het begin was het even wennen, dat wel, maar nu heeft hij een vaste klantenkring opgebouwd. Mensen die om een praatje verlegen zitten klop pen bij Cees aan. „Dat mensen over hun per soonlijke problemen met jou gaan praten, dat is best vreemd. Daar kan je je niet op voorberei den. Het is toch raar dat men sen dat willen. Maar als ik tijd heb dan vind ik het geen pro bleem om even een met een klant te praten." Op het Vijf Meiplein is het te druk voor een goed gesprek. Maar voor de vrouw die net be vallen is van een dochter maakt Cees wel even tijd. „Dat is een vrouwtje dat hier heel vaak komt. Dan geef ik een kaart mee met 'gefeliciteerd'. Ja. daar ga ik natuurlijk niet moeilijk over doen." Een specifieke kaart die altijd goed verkoopt kan hij niet aan wijzen, maar kaarten met bloe men doen het altijd goed. „F.n sportkaarten hè, die lopen ook als een trein. Maar het gaat er bovenal om dat de kaart er goed Uit /iel." En dat doen ze. vindt een vrouw die vertwijfeld naar de rijen kaarten kijkt. De keus is maar moeilijk. „Het zijn er zo ontzet tend veel. Maar het zijn mooie kaarten en ze zijn hartstikke goedkoop. Het is gewoon leuk kopen hier", aldus de klant. Cees lacht van oor tot oor.i vreden klanten, daar gaat het toch allemaal om." Over meelopers en standwerkers. Van zwemmers en stille kramers. Al eeuwen lang is de markt niet meer weg te denken uit het straatbeeld. En naar verwachting zal dat zo blijven ook. Sterker nog, in diversiteit neemt het marktwezen alleen maar toe. Op het Gesprek van de Dag elke woensdag een portret van de ambulante handel in Leiden en omgeving. Wat doen de kooplui, waar komen ze vandaan en waar gaat het met de handel naar toe. Ook de neveneffecten komen aan bod. In aflevering 7 aandacht voor Cees Groen. Een marktkoopman in ansichtkaarten. Cees Groen en zijn ansichtkaarten. „Je hoeft er niet slim voor te zijn om dit te doen." foto holvast/mark lamfrs Zeeuwen bouwen Klinkhamerboot na

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23