'Bedrijf geeft brevet van onvermogen af Ik loop niet met de vlag voorop Gevel van postkantoor Stompwijk behouden Rijn Veenstreek Alphen begint met 'stadspeiling' Schoonheid en sfeer Nepal centraal in Zoeterwoude Hangend tuintje WOENSDAG 11 MEI 1994 -chef hans koenekoop. c Bonden en personeel verwerpen sociaal plan Borsiimij Bonden en werknemers hebben het sociaal plan van Borsumij Textiles uit Roelofarendsveen gisteravond una niem afgewezen. Het plan komt volgens de bonden on voldoende tegemoet aan de rechten van de circa 130 werknemers van het textielbedrijf dat eind dit jaar ver huist naar het Duitse Emmerich. roelofarendsveen marieta kroft „Borsumij Textiles heeft een brevet van onvermogen afgege ven", constateerden Jan Ver baan van de Unie BLHP en Lou Wijnen van de FNV-Diensten- bond na afloop van de besloten bijeenkomst van bonden en personeel in café Heemskerk in Roelofarendsveen. „Anno 1994 is het bedrijf niet in staat om de medezeggenschap handen en voeten te geven, waardoor het bedrijf nu noodgedwongen met een mager sociaal plan zit." De bonden hebben op diver se punten kritiek op het plan. Zo wordt het zogenoemde out placementbureau alleen inge schakeld voor mensen vanaf 35 jaar. De financiële regeling voor degenen voor wie geen vervan gend werk is te vinden, is bo vendien te mager. „Zeker voor zo'n bedrijf dat zo goed bij kas is", aldus Wijnen. En voor de mensen die worden overge plaatst naar het verkoopkan toor, dat ergens tussen Den Haag en Schiphol moet worden gevonden, is volgens de twee nog helemaal niets geregeld. Mager Na enkele maanden met de di rectie te hebben onderhandeld, legden de bonden gisteravond het sociaal plan toch maar voor aan de werknemers. De grote zaal van Heemskerk was daar voor gereserveerd. De opkomst was mager: van de 130 werkne mers kwamen er slechts 13 op dagen. Volgens de vakbonds mannen speelde het hoge ziek teverzuim wellicht een rol, maar was de opkomst ook laag omdat de mensen het niet gewend zijn om te vechten voor hun eigen brood. „Bovendien heerst er veel angst onder het personeel", weten ze. „Ze zijn bang voor de directie en hun afdelingshoof den. Ze vrezen voor represailles als ze iets zeggen. Je zag het al toen de fotograaf vanavond bereid toch laag is." Verbaan: „Doordat het personeel laat werd geïnformeerd, werden wij ook veel te laat bij de discussie betrokken. We kunnen.de ver huizing nu niet meer terug draaien. Uiterst frustrerend is dat." Alle 13 aanwezigen verwier pen gisteravond, aldus de vak bondsmannen, het sociaal plan. Volgens het tweetal 'zal het plan wel van kracht worden.' „Maar het individuele verzet zal groei en", voorspelt Verbaan. „Ik vraag me af hoeveel mensen nu toch nog afzien om mee te ver huizen naar Emmerich. Borsumij zal niet trots zijn met het doorvoeren van eén reorga nisatie met veel gedwongen ontslagen." Borsumij Textiles verhuist nog dit jaar naar het Duitse Em merich. Van de 130 perso neelsleden hebben er 60 tot 65 te horen gekregen dat ze mee mogen verhuizen. Voor 1 juli moeten ze aangeven of ze dat willen of niet. Circa 40 tot 45 mensen worden overgeplaatst naar een nog aan te kopen kan toor ergens tussen Den Haag en Schiphol. Op dit moment staan 23 personeelsleden op de ont- slaglijst. De directie was niet bereik baar voor commentaar. Kapster van portemonnee beroofd roelofarendsveen Een 26-jarige kapster is gistermiddag een portemonnee met honderd gulden, haar rijbewijs en een bank pas afhandig gemaakt. Een onbekende man wist in een onbe waakt ogenblik de kapperswinkel aan het Westeinde in Roelo farendsveen binnen te dringen en zijn slag te slaan. De dader werd nog gezien, maar wist te ontkomen. Aanhangwagen gestolen in Alphen alphen aan den run Vanaf een parkeerterrein aan de Preludeweg ifl Alphen is een aanhangwagen rqet huif gestolen. De waarde bedraagt duizend gulden. Rotterdammer gewond bij ongeval alphen aan den run» Bij een ongeval op de Steekterweg in Alphen is gistermiddag een 56-jarige Rotterdammer gewond geraakt. De man reed vanuit een uitrit de Steekterweg op. Hij deed dit zo onvoorzichtig dat een 30-jarige Hillegommer een aanrijding niet voorkomen. Hij reed met zijn vrachtauto tegen de auto a de Rotterdammer op. Het slachtoffer liep nekletsel op. Het nieuwe gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn gaat naar de burgers luisteren. Door een enquête onder niet minder dan 4000 Alphenaren - de 'stadspeiling' - wil de gemeente meer inzicht krijgen in de wensen en verlangens van haar in woners. Dat kondigde wethouder F. Dales (D66/voorlichting) gisteren aan. De contacten tussen de gemeente en de bur gers zijn op dit moment op zijn zachtst gezegd niet optimaal, erkent de wethouder. „In de afge lopen jaren is dat punt blijven liggen. De terechte klacht is: we worden niet gehoord. Daar willen we de komende jaren verbetering in aanbrengen. De stadspeiling is een eerste aanzet." De enquête wordt de komende tijd in gedeelten verzonden naar 4000 Alphenaren die willekeurig zijn geselecteerd. Ze krijgen een uitgebreid pak ket vragen over onderwerpen als wonen, veilig heid, cultuur, inspraak en gemeentelijke dienst verlening. Om ervoor te zorgen dat zoveel moge lijk mensen de formulieren invullen en weer inle veren, gaan de enquêteurs de papieren na enkele dagen persoonlijk bij de mensen ophalen. Op die manier verwachten de onderzoekers meer dan de helft van de formulieren ingevuld terug te krijgen. Wethouder Dales hoopt dat de gemeente de enquête-gegevens kan gebruiken. „We nemen de stadspeiling zeer serieus. We kunnen met de re sultaten de prioriteitstelling in ons beleid wijzi gen. Door de stadspeiling kunnen we de burgers bij het beleid betrekken. Het is overigens geen verlanglijstje. Het zal zeker voorkomen dat opties niet worden gehonoreerd, maar dat zullen we dan zo goed mogelijk beargumenteren", aldus Dales. De vragenlijsten kunnen anoniem worden ingevuld. Dales: „Er wordt rekening gehouden met de privacy." De stadspeiling zal volgend jaar opnieuw worden uitgevoerd. 'Componisten' voor verkoop snippergroen alphen aan den run» Het overgrote deel van de be woners van de Alphense Com- ponistenwijk is vóór de verkoop van snippergroen. Dat blijkt uit een enquête die door enkele buurtbewoners is gehouden. Ruim tachtig procent van de bewoners geeft aan geen enkel bezwaar te hebben tegen de verkoop van kleine stukjes openbaar groen. Van de 306 mensen die aan de enquête hebben deelgenomen, hadden er niet meer dan 55 bedenkin gen tegen de verkoopplannen. In maart van dit jaar betoogden andere buurtbewoners nog dat driekwart van de wijk tegen het plan is. Hierop besloot de com missie ruimtelijke ordening de verkoop van het snippergroen uit te stellen. Bijna veertig procent van de geënquetteerden heeft van de gemeente een stukje snipper groen te koop aangeboden ge kregen. Deze mensen die moge lijk binnenkort hun tuin met een paar meter kunnen uitbrei den, hebben over het algemeen geen enkel bezwaar tegen de plannen. Slechts negen van hen geven in de enquête aan dat zij tegen de verkoop van openbaar groen zijn. De mensen die be zwaar maken tegen de eventue le verkoop, zijn over het alge meen bang dat de voormalige perkjes worden volgebouwd met schuttingen en schuren. De commissie plan- en be leidsvorming besloot gisteren in elk geval gewoon door te gaan met de verkoop van snipper groen. Barbara Barendrecht: „Als je er één keer bent geweest, wil je weer te rug. Althans zo vergaat het velen." foto henk bouwman zoeterwoude-dorp kees van kuilenburg Geld is niet het belangrijkste. Wel informatie over het land en het Nepalese volk, zegt Barbara Barendrecht van de Internatio nal Council for Friends of Nepal (lefon). Zaterdag houdt de Icfon in Ons Huis in Zoeterwoude een Nepal-dag. „Praten over geld komt later wel. Uiteindelijk willen we als stichting ook steun verlenen aan projecten en acties in Nepal", merkt penningmeester Barendrecht. Icfon is in 1990 opgericht en heeft inmiddels zo'n 400 donateurs. Mensen die net als de Zoeterwoudse een keer in Nepal zijn geweest en helemaal 'gek' van dat land zijn. „Er is geen land dat zoveel vriendengroepen heeft. Alleen in ons land zijn er al vier organi saties op dat gebied actief legt de Zoeterwoudse uit. „Het is een indrukwekkend en groots land. Dat in combina tie met de enorme gastvrijheid. Gastvrij, terwijl Nepal - 19 mil joen inwoners en vier keer zo groot als Nederland - toch bij de vijf armste landen ter wereld behoort. Daarnaast zijn de mensen erg tolerant. Daar raak je verkikkerd op", aldus Ba rendrecht die inmiddels al drie trips achter de rug heeft. De Icfon heeft in de betrekke lijk korte tijd van het bestaan al vele projecten gesteund op ve lerlei gebied, zoals de bestrij ding van het analfabetisme en verbetering van het onderwijs, de gezondheidszorg en het milieu. „Vorig jaar juli was er watersnoodramp in het zuiden van Nepal. In een korte tijd werd een behoorlijk bedrag in gezameld onder de donateurs. Mensen die er geweest zijn en bewogen geraakt over het lot van de bevolking. Dat tekent een beetje de sfeer van onze vereniging. Niet de hoogte van het bedrag is belangrijk, maar de vanzelfsprekendheid om te helpen." De Nepal-dag is dan ook be doeld om meer mensen kennis te laten maken met het land. Tussen 13.00 en 22.00 uur staan er dan ook tal van activiteiten op het programma. Zoals het optreden van een orkest uit de hoofdstad Katmandoe, lezingen van mensen die als hulpverle ner werken en de verkoop van lekkernijen, een diner, sieraden en ander huisvlijt uit Nepal. Ambasadeur dr. Durgesh Man Singh is een van de gasten. Dit alles moet de bezoekers in de sfeer brengen om ook eens een kijkje te nemen in Nepal. Al beseft Barbara Barendrecht maar al te goed dat daar twee kanten aan zitten. Meer toeris ten betekent ook meer vervui ling. „Vandaar dat we met der gelijke bijeenkomsten proberen om ook de toeristen bewust te melken dat de schoonheid en sfeer van Nepal bewaard moe ten blijven." De gaande en komende man bij de dorpsraad Kaag. Hans Bruijn (links) neemt de plaats ii r Brussel vertrekkende Aad Onderwater. Hans Bruijn nieuwe voorzitter van dorpsraad De Kaag de kaag marieta kroft „Toen ze bij mij aanklopten met de vraag of ik voorzit ter wilde worden van de dorpsraad, was mijn eerste re actie: nee, dat moet ik niet doen, dat is niet verstandig. Ik woon pas een kleine twee jaar op het eiland." Het bestuur van de dorpsraad van De Kaag haalde hem over. De 66-jarige Hans Bruijn geeft evenwel toe dat zijn nog maar korte verblijf 'natuurlijk ook veel voorde len hebben'. „Je bent minder belast met het verleden, waardoor ik tegen heel veel dingen objectief aan kan kijken. Ik vond het een hele eer dat ik werd gevraagd. En het lijkt mij heel erg leuk." En zo nam hij enkele weken geleden de voorzitters hamer over van Aad Onderwater. De luchtmachtofficier stopte ermee omdat hij werd overgeplaatst naar de NAVO in Brussel en dus alleen nog maar in de weekein den in De Kaag zal verblijven. Dat Bruijn eigenlijk 'een tweede keus' is van de dorpsraad, is hij zich terdege be wust. Vicq-voorzitter Daan van Gent (50) windt daar geen doekjes om. „De dorpsraad is er voor de eilanders en de Buitenkagers. Om een evenwichtige verdeling te verkrijgen binnen het bestuur, zochten we eigenlijk ie mand op de Buitenkaag. We konden niemand bereid vinden en dus zochten wij iemand op het eiland. Door mond-tot-mond-reclame kwamen wij bij Bruijn te recht." De twee zitten in de huiskamer van Bruijn, met uit zicht op de Kagerplassen. Een huis waar hij al negen jaar naar heeft gezocht. „Ik voel me hier ongelooflijk prettig", zegt Bruijn, die zijn levenlang in Wassenaar heeft gewoond, maar al in 1939 naar de Kagerplassen kwam om er te zeilen. In december heeft hij zijn zaak, een groothandel in woningtextiel overgedaan aan zijn zoon, zodat hij nu de tijd heeft om zich te storten op zijn nieuwe functie in de dorpsraad èn om als vrijwilli ger op de buurtbus te rijden. Op de vraag of Bruijn al concrete ideeën heeft die hij wil inbrengen, antwoord hij ontkennend. „Ik vind dat de inwoners van De Kaag die moeten aanleveren. Ik ben geen voorzitter die zelf met de vlag voorop wil lo pen. Bovendien vind ik dat je je als nieuweling een beetje gedeisd moet houden. Ik zou het ook niet-accep- teren als iemand die voor het eerst ergens komt, meteen hoog van de toren blaast." De belangrijkste taak als voorzitter is volgens hem ervoor zorgen dat er een eenheid blijft bestaan in het dorp. „Dat is een uit daging. De Kaag is een dubbel dorp, dat gescheiden wordt door de Ringvaart en bovendien in twee verschil lende gemeenten en in twee verschillende provincies valt. Wfj trekken ons van die grens niets aan." stompwuk clazinus van de rotte De bouw van twee nieuwe wo- ningen op de plaats van het voormalige postkantoor in Stompwijk is van de baan. De gemeenteraad geeft er geen toe stemming voor. De raadsleden vinden de gevel te fraai om het pand zonder meer te slopen. Hoewel het postkantoor niet op de monumentenlijst staat, heeft het volgens een woordvoerder van de gemeente Leidschen- dam 'monumentale waarde'. De gemeente onderzoekt nu of het mogelijk is het oude post kantoor. zó te verbouwen dat de karakteristieke voorgevel be houden kan blijven. De enige supermarkt in Stompwijk mag intussen uit breiden. De gemeenteraad, van Leidschendam vindt de W.O. Volumemarkt zo belangrijk dat de eigenaar de winkel aan de achterzijde mag vergroten. J. van Santen, bedrijfsleider van de W.O. Volumemarkt is tevre den met de uitspraak van de raad. De supermarkt aan het Hoefblad is hard toe aan uit breiding. Sinds de opening van de win kel, dertien jaar geleden, is de omzet verdrievoudigd, terwijl de ruimte al die jaren hetzelfde gebleven. „We willen de winkel aan de achterzijde een paar me ter uitbreiden, want we kunnen nu geen kant meer op", aldus kwam. Onmiddellijk stond een groepje op omdat ze niet op de foto herkend wilde worden." „Het is ook tekenend voor Borsumij", vervolgt Wijnen. „De directie besluit om naar Duitsland te gaan. Het perso neel werd eind december pas ingelicht toen het niet meer kon worden teruggedraaid. Het be drijf maakt dankbaar gebruik van de wetenschap dat de actie- Van Santen. De bedrijfsleider verwacht dat de verbouwing in de zomermaanden kan begin- Tijdens de raadsvergadering werden ook twee andere Stompwijkse bouwprojecten goedgekeurd. Het gaat om de bouw van een woning achter de Dr. Van Noortstraat 178 en om drie nieuwe huizen op de plek van het oude gymnastieklokaal van de Maerten van de Velde- school. Dit gebouw verkeert in zo'n slechte staat dat het moet worden gesloopt. Slechts 13 personeelsleden van Borsumij Textiles kwamen gisteravond naar café Heemskerk om het sociaal plan te beoordelen. Een aantal werknemers wilde niet op de foto. Volgens de vakbondsvertegenwoordigers zijn ze bang voor represailles van de directie dan wel afdelingshoofden van Borsumij. foto ben de bruyn Hanging basket om te vullen met perkgoed naar keuze. Groen, 0 30 cm. Met kokos inlegvel. Van 14.50 voor g 95 Perkplanten. Keuze urt zo'n tien bijzondere soorten en kleuren Per stuk van 3.75 voor 75 VOORSCHOTEN leidseweg 518. tel. 071 763748 TER AAR

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19