Dak station in zes weken geplaatst Leiden Regio Asielzoekers moeten in Wassenaar vakantiegevoel krijgen Voetbaltruuk op de Voscuyl M'N BED WIL NIET WAT IK WIL. Politie Wassenaar houdt drie jeugdige dieven aan WOENSDAG 11 MEI 1994 henny van egmond. c -chef hans koenekoop. 0 wassenaar beatrus bonarius Hotel Wassenaar moet veel faci liteiten krijgen om de 200 bin nenkort te huisvesten vluchte lingen bezig' te houden. Dan hoeven zij niet te vrezen voor overlast in de buurt. Dat zei di recteur Wiesner van het asiel zoekerscentrum in Goes giste ren in Wassenaar op een infor matieavond voor de buurtbe- Buurtbewoners gerustgesteld na informatie-avond overkomst vluchtelingen Wiesner somde gisteravond alle faciliteiten op die zijn insti tuut aan vluchtelingen biedt: ta feltennis- en fitnessruimten; een werkplaats; disco-, bingo-, muziekavonden; kinderopvang en studiegelegenheden. Buurt bewoners van Hotel Wassenaar applaudisseerden, ironisch, om het vakantiegevoel dat asielzoe kers moeten krijgen als ze in af wachting zijn van hun definitie ve verblijfsvergunning. In een drukbezette ruimte van Hotel Wassenaar verander de de sfeer naarmate de avond vorderde. Was de stemming in het begin nogal agressief, met uitroepen als 'de criminelen worden op ons losgelaten', later op de avond werd het wat ge moedelijker. Dit was te danken aan de uitleg van CDA-wethou- der C.J.W. Wensveen (sociale zaken) en een ambtenaar van WVC. De laatste gaf aan dat de meeste omwonenden van asiel zoekerscentra voor de kornet van vluchtelingen huiverig zijn. Echter, wanneer na een paar maanden blijkt dat er niets is veranderd, geeft men toe voor niets ongerust te zijn geweest. Een commissie, bestaande uit een bestuurlijk ambtenaar, een maatschappelijk werker, een politiebeambte en een buurtbe woner, moet de goede relatie tussen eventuele asielzoekers en buurtbewoners in stand houden. Zij vergadert regelma tig om problemen met het Was- senaarse asielzoekerscentrum op te lossen. Bovendien houden beveiligingsbeambten de asiel zoekers in de gaten zodat er geen sprake kan zijn van bij voorbeeld geluidsoverlast. Een woordvoerster van de Centrale Opvang Asielzoekers benadrukte dat asielzoekers precies hetzelfde zijn als Neder landers: „Het aantal criminelen is even groot als het aantal cri minelen onder de Nederlan ders. Verder lopen asielzoekers natuurlijk een extra risico. Als zij zich misdragen, dan is de kans op uitzetting uit Neder land groter. Zij zullen zich dus wel twee keer bedenken." De kinderen van asielzoekers kun nen tijdens hun wachttijd Ne derlands leren. Daama kunnen zij integreren met Nederlandse kinderen op Wassenaarse scho len. Dit werd goedkeurend ont vangen door de omwonenden. Het hotel blijft vijftien maan den een asielzoekerscentrum. Wat er daama met het gebouw gebeurt, is nog niet duidelijk. Wensveen: „Er kan zich weer een belegger aanbieden, die op commerciële basis asielzoekers opvangt. Dit past binnen het bestemmingsplan. Maar de vraag is dan of wij dat nog een keer willen. Het antwoord zal gebaseerd zijn op hoe het asiel zoekerscentrum gefunctioneerd heeft." past in ieder bed Lintjesregen druppelt na in Wassenaar Wassenaarder A.J. Eschauzicr (67) nam gisteren alsnog een koninklijke onderscheiding in ontvangst van burgemees ter P.H. Schoute. Eschauzier liep de lintjesregen op 30 april mis omdat hij in het buitenland vertoefde. Grafisch kunstenaar Eschauzier is benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau, vanwege zijn gro te verdiensten voor kunst en cultuur in het algemeen en de Koninklijke Bibliotheek in het bijzonder. Eschauzier werd in 1979 bestuurslid van de vereniging Vrienden der Koninklijke Bibliotheek. Sinds 1983 is hij voorzitter van deze vereniging. De Wassenaarder is zowel in Wassenaar als daarbuiten ac tief als bestuurlid van ver schillende culturele vereni gingen. oegstgeest» Ongeveer 130 kinderen krioelden gistermiddag op de voetbalvelden van de Voscuyl van spelletje naar spelletje. De zogeheten Voetbaltruuk van de KNVB deed de w Oegstgeest aan en deze bus vol voetbaloefeningen hield de jeugd in de leeftijd van 6 tot 15 jaar een middag bezig. „Het is goed georganiseerd en ze hebben er veel plezier aan", aldus jeugdleider J. Peppelenbos. Als een rondreizend circus trekt de KNVB Voetbaltruuk door het land om 's werelds grootste sport vooral bij de jeugd te promoten. Een team begeleiders zette onder meer een grote, opblaasbare omheining op waarbinnen het spel vier-tegen-vier werd gespeeld. Ook een schietkanon waarmee voorzetten worden gegeven, behoort tot de uitrusting van de 'truuk'. De parate kennis van het spel werd met een quiz waarmee prijsjes waren te verdienen op de proef gesteld. „Het zijn vooral F-jes vandaag, de jongste jeugd dus. Dus alleen daarom is het al zeer geslaagd", aldus Peppelenbos. foto henk bouwman DÏO SLAAPKAMERS ZSiï'" Beverwijk Meubelboulevard/Leiderdorp Winkelcentrum Winkelhof SWISSlFtLt Dichtbundel postuum eerbetoon aan Noordwijker Leo de Ridder De Noordwijkse wethouder F. van der Veen (cultuur), over handigde gisteravond de dicht bundel 'München was Ludwig' van de in 1992 overleden Noordwijkse dichter Leo de Ridder aan diens 86-jarige moe der. Leo de Ridder werd in 1937 in Noord wijk geboren. Terwijl hij zijn studie Nederlands in Lei den combineerde met een baan als leraar Nederlands in Bijdorp te Voorschoten, werd zijn werk in de jaren zestig voor het eerst gepubliceerd in de Leidse Stu denten Almanak. In 1976 ver scheen zijn dichtbundel, 'Van paard gewisseld met de keizer'. De gedichten van De Ridder gaan over Noordwijk en klein seminarie Hageveld in Heem stede (waar hij het gymnasium volgde), zijn studententijd, en de reizen die hij maakte, vooral naar Florence, München en Ro me. De titel van de bundel, 'München was Ludwig', verwijst naar koning Ludwig de Tweede, die daar in het midden van de vorige eeuw regeerde. Op zijn verzoek is deze bun del na zijn dood samengesteld door vrienden van de overleden dichter. 'München was Ludwig' omvat een selectie uit zijn gehe le oeuvre en is gedrukt in een oplage van 260 exemplaren. De ze bibliofiele uitgave is uitgege ven door Kees Thomassen bij De Uitvreter in Leiden. Te koop bij Ginsberg, Breestraat 127 in Leiden, Papyrus, Kerkstraat 71 in Noordwijk-Binnen, en bij boekhandel Van der Meer, Vuurtorenplein 10 in Noordwijk aan Zee. De prijs is 32,50 gul den. Twee jongens uit Wassenaar, 14 en 16 jaar oud, hebben bekend zes inbraken te hebben ge pleegd in hun woonplaats. De 14-jarige werd gistermiddag aangehouden, de 16-jarige van ochtend. Zij braken de afgelo pen weken ondermeer in in het Adelbert College, de kantine van de voetbalvereniging Blauw Zwart, het clubhuis van de hockeyvereniging De Kievieten en het gebouwtje van de post duivenvereniging. De daders zitten nog vast omdat zij moge lijk meer inbraken op hun kerf stok hebben. Een 16-jarige Wassenaarder is thuis aangehouden omdat hij wordt verdacht van het stelen van fietsen en bromfietsen. Bij de 16-jarige thuis vond de poli tie twee fietsen en drie brom fietsen die in Wassenaar en om liggende gemeenten zijn gesto len. De tweewielers werden in be slag genomen. De jongen zit nog vast. Een bed moet kunnen luisteren. Dus als uw hoofd en voeten wat hoger of lager willen, dan moet dat domweg kunnen. Veel bedden zijn doof voor hun beslapers. Maar als u kiest voor een verstelbare- lattenbodem kunt u uw bed bijna onbeperkt uw wil opleggen. Met uw benen iets omhoog, om de vermoeidheid weg te laten stromen. Of zittend, half lig gend zo u wilt. Voor een ideale ondersteu ning van uw rug, bekken en benen. Praat er eens over met de nachtrust-specialisten van Dormaêl. Dat zijn adviseurs die u bijna medisch-nauwkeurig op het spoor brengen van de juiste matras-bedbodemkombina- tie. En in onze Teststudio kunt u 't ook nog eens ontspannen uitproberen. Natuurlijk kijkt u daarna even naar onze uitgebreide kollektie slaapkamers. Want ook daarin heeft Dormaèl veel te melden. Reizigers ondervinden weinig hinder van nachtelijke werkzaamheden Auto's ontdaan Warmondse huishoudster Sjaan Versluys 50 jaar actief van onderdelen 'Werkenis grote Vervolg van voorpagina Het aanbrengen van het dak van het Leidse spoorwegsta tion is een van de opvallendste handelingen die wordt verricht en toch wordt het karwei in zes weken geklaard. De afgelopen weken werden de onderdelen aangevoerd, waaronder de twee deltaliggers die, in elkaar geschoven, elk een lengte van zestig meter hebben. Vannacht werd de eerste deltaligger met behulp van een kraan van vier honderd ton geplaatst. Bij een garagebedrijf aan de Hofweg in Voorschoten zijn in de nacht van maandag op dins dag van een Volkswagen Golf de wielen gestolen. Van een Jetta werd de voordumper afgehaald. De twee VW's zijn van een wat ouder model. De schade be draagt 2000 gulden. Auto gestolen leiderdorp Een auto is in de nacht van maandag op dinsdag gestolen vanaf de Buitendijklaan in Lei derdorp. Het gaat om een Nis san Patrol. warmond frank buurman Werken doet ze nog steeds zes dagen in de week, alleen zon dag is haar rustdag. Bij juffrouw Machen in Warmoijd werkt ze al 50 jaar, bij de familie Kam steeg in Warmond 35 jaar, en nog op vele andere adressen in en buiten de waterrijke recrea tiegemeente. Ook als mensen ziek zijnstaat Sjaan Versluys klaar, al vanaf haar dertiende. Geliefd De vloeren schrobben, de ra men zemen, de tuin omspitten, niets is haar te veel. Ze is daar door zeer geliefd, en het leverde haar onlangs de eremedaille in zilver op, verbonden aan de or de van Oranje Nassau, en opge speld door burgemeester G. van der Wel. De 63-jarige Sjaan Versluys, de bescheidenheid zelve, is er nog steeds een beetje beduusd van. „Ik ben er erg blij mee, had nooit verwacht dat ik zoiets zou krijgen. Ik heb alleen maar mijn werk gedaan, niets anders dan dat. Niets bijzonders, want wer ken is mijn grote hobby", aldus de vrouw die er ook niet voor terugschrok om bij de jachtwerf van Haarsma regelmatig de bo ten te reinigen. Halve eeuw Juffrouw Machen (88), die haar hele leven al,in een fraaie patri ciërswoning aan de Dorpsstraat 68 woont nam de eveneens in Warmond geboren en getogen Sjaan in 1944 in dienst. „We kunnen al een halve eeuw heel goed met elkaar opschieten. Ik zou haar absoluut niet kunnen missen", zegt ze. Speciaal voor de gelegenheid liet ze voor haar huishoudster een glazen flacon vervaardigen waarop het huis aan de Dorpsstraat staat afge beeld. Met de jaartallen 1944- 1994. Vooral als er wijn in zit komt het huis, waarvan de huis houdster met grote regelmaat alle ramen zeemde, extra mooi Sjaan is er verguld mee, maar zal niet naast haar schoenen gaan lopen. „Ik ga door met werken, zolang ik kan", zegt ze. Huishoudster Sjaan Versluys viert een gouden jubileum; het leverde haar een zilveren medaille op, die werd opgespeld door burgemeester Van der Wel. foto henkbouwman De nieuwe manier van zorgeloo,* inrichten. Vraag naar de folder! De werkzaamheden worden 's nachts van half twee tot half vijf uitgevoerd, zodat de reizigers en het treinverkeer er geen last van ondervinden. „We nemen ook geen enkel risico met het dak, want we willen niet dat iets of iemand wordt geraakt door een onderdeel dat eventueel loskomt", zegt NS-voorlichtster B. Keizer. De nieuwe kap wordt over de oude heengebouwd, zodat de perrons niet worden blootge steld aan regen en wind. In de oude kap worden gaten ge maakt op de plaatsen waar de nieuwe kap doorheen moet. In middels zijn ook de liftschach ten geplaatst, die dienen als fundering van de kap. De grote kraan staat nu aan de AZL-zijde van "het station. Vanaf die kant wordt richting stad gewerkt. Omstreeks 4 juni wordt de kraan aan de kant van de stad neergezet om de montage van de kap te voltooien. Dat zou omstreeks 15 juni gebeurd moeten zijn. Tijdens de werkzaamheden zullen de perrons waarboven gewerkt wordt afgesloten wor den voor de reizigers van het nachtnet. Extra personeel zal zorgen voor opvang en begelei ding van de reiziger. Als de nieuwe kap 'staat' kan - vermoedelijk in juli - worden begonnen met de sloop van de oude kap. Naast de nachtelijke werkzaamheden wordt ook overdag gewoon doorgewerkt aan het station. Aan de stadszij- de krijgt de fundering gestalte, zodat al een indruk kan worden verkregen van de uiteindelijke vorm van het station. Verder worden roltrappen geplaatst, die in oktober zullen werken. Dit najaar kunnen ook de liften waarschijnlijk in gebruik wor den genomen. Dan zal tevens het noodperron van de sporen 1, 2 en 3 verdwenen zijn. De nieuwbouw van station Leiden is eind 1995 gereed. Vanaf het begin van de week voeren vrachtwagens, zoals deze bij de Haagsche Schouw, onderdelen aan voor de kap van het Leidse station. Dit is een gedeelte van een van de deltaliggers. foto henk bouwman Adviesbureau voor reclame en public relations. LEIDEN TEL. 071 -13 42 48

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17