Leiden 'Leiden is een stad van verborgen schoonheden' Groot gebrek aan vrijwilligers Bouwer wijst verantwoordelijkheid af Daar zet ik geen stap meer op Drie bouwplannen voor Koenesteeg 'Bestolen' spaarder vergiste zich slechts Gulle gift voor dierenasiel Kans op gedeeltelijke terugkeer De la Mar Sloop flat wordt niet uitgesloten WOENSDAG 11 ME11994 Hobby -7 'Werken is mijn I grote hobby', zegt de Warmondse huishoud ster Sjaan Versluys. Bij haar vijftigjarig jubileum werd zij onderscheiden. I Onvermogen q Bonden en perso- I 2/ neel verwerpen so ciaal plan Borsumij. 'Bedrijf geeft brevet van onvermo gen af'. Nieuwe rederij heeft grote plannen Vervolg van voorpagina „Je doet een deurtje open en er zit wat prachtigs achter. Leiden is echt een stad van verborgen schoonheden, waarvan ik er steeds meer ontdek", aldus E. Dijkshoorn, de directrice van rederij Sleutelstad aan de Beesten markt. Na twee weken Leiden is bij haar al duidelijk een liefde voor de stad ontstaan, die ze beroepsmatig ook aan anderen wil tonen. Mede daarom heeft ze opvallende plannen voor haar rondvaartfirma, zoals het overkappen van de steiger, het verzorgen van beperkte catering op haar boten en de instelling van een soort van busdienst te water. ten. Dan is het niet rendabel. Wij zitten alleen hier en willen echt onze schouders eronder zetten", aldus Dijkhoorn, die twee weken geleden vrij plotse ling de Leidse rondvaart over nam met één man personeel en twee afroepkapiteins. Dijkshoorn werkt eerder bij een rondvaartfirma in Leerdam waar met grote schepen tocht- leiden loman leefmans Tot een aantal jaar geleden wa ren de Leidse rondvaartschepen in handen van de firma Slinger land, totdat de Amsterdamse re derij Noord Zuid deze overnam. „Maar die rederij kostte het al leen maar geld. Ze moesten al les vanuit Amsterdam regelen en hier vast personeel jes over de Linge werden geor ganiseerd. Met enthousiasme vertelt ze over wat ze allemaal van plan is. Zo wil ze de steiger overkappen. „Want klanten die moeten wachten op de nieuwe afvaart staan gewoon buiten en daardoor niet droog als het re gent. Dat is geen service." Ver der is er het plan van de bus dienst. Daar heeft een andere rederij, Naco bv uit Amsterdam, ook plannen voor. „Toch denk ik dat wij echt openbaar vervoer nastreven voor winkelend pu bliek, terwijl wat nu gaat gebeu ren toch meer voor toeristen is", aldus Naco-woordvoerder De Boer. Nog maar kort in Leiden weet Dijkshoorn inmiddels al wel dat ondanks de veel gebruikte'kreet 'Leiden Waterstad' de gemeente juist op dit punt wel eens een steekje laat vallen. Ondanks dat ze nu economisch aan Leiden is gebonden, kan haar eigen woonschip nog nergens binnen de gemeentegrenzen terecht en moet ze dagelijks twee uur rei zen van en naar de Sleutelstad. Het liefst zou ze zo dicht mo gelijk bij haar bedrijf wonen. Maar op de eerste plaats kan de Blauwpoortsbrug door een mankement niet meer open en op de tweede plaats is de ge meente bang voor protesten uit de buurt als er in de omgeving van historische haven nóg een woonschip komt te liggen. ,Ach, daar is wel overheen te komen. Eerst moet de rondvaart beter gaan lopen. Nu nog drie vaarten per dag, maar dat moet er één per uur worden. In Leer dam was het zo dat iedereen de omgeving vanaf het water had gezien, behalve de Leerdam mers zelf. Dat zal in Leiden mis schien ook wel zo zijn en dat zou ik graag willen veranderen." Directrice Dijkshoorn v e rederij Sleutelstad staat letterlijk en figuurlijk aan het rondvaartboot. FOTO HENK BOUWMAN Vierentwintig hechtingen in hoofd leiden Met vierentwintig hechtingen moest gisteren in het Lei- derdorpse Elisabethziekenhuis een hoofdwond worden gedicht van een 74-jarige Leidse automobilist. De man had om half tien 's ochtends op het kruispunt Lammenschansweg/Tomaten- straat geen voorrang verleend aan een NZH-bus. Hij liep tevens knieletsel op. Een 70-jarige Leidse passagier van de bus raakte licht gewond aan neus en lip. Bejaarde ligt twee dagen naast bed leiden Een 85-jarige Leidse vrouw blijkt twee dagen naast haar bed in haar woning aan de 2e Binnenvestgracht te hebben gele gen. Een vriendin trof haar daar gisteren aan. Zij had de Leidse zondag voor het laatst gesproken. De vrouw is met uitdrogings verschijnselen opgenomen in het AZL. leiden clazinus van de rotte Drie architecten 'uit de buurt' hebben ieder afzonderlijk een plan ingediend voor de opvul ling van het 'gat' aan de Koenesteeg/Nieuwebrugsteeg. De gemeente beslist binnenkort over de ontwerpen van Boude- wijn Veldman, Adjo Vreeburg en Wim Hofman. De uitvoering van het 'winnende' plan moet nog dit jaar beginnen. Het gaat in alle gevallen om tien huizen die per sttik niet meer dan 180.000 gulden kosten. Het gat onstond nadat enkele panden van de firma Huisman werden neergehaald. Dit bedrijf verhuist een groot deel van haar bedrijvigheid uit het gebied tus sen Levendaal en Hogewoerd naar de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en Sumatratstraat. De gemeente, die het hele ge bied opnieuw wil inrichten, liet het eerste opengevallen de Koenesteeg drie Leidse architecten die de omge ving goed kennen een plan ma ken. Oorspronkelijk mochten de huizen niet duurder worden dan 156.000 gulden. Maar dat is bijgesteld omdat twee van de drie architecten duurder uit kwamen. „De woningen wor den nu wel iets duurder, maar daar staat tegenover dat de kwaliteit veel groter is", aldus ambtenaar G. Schramm tijdens een gisteravond gehouden buurtvergadering. De buurtvereniging heeft een voorkeur voor het ontwerp van Vreeburg omdat deze de meeste 'gewaagde architectuur' heeft gebruikt. Hij gebruikte felle, pri maire kleuren en gebogen da ken met aan de achterkant een terras. Dé gemeente heeft nog geen voorkeur uitgesproken. leiden wim koevoet Oud-wethouder sociale zaken en milieu, H. de la Mar (Groen Links), keert wellicht gedeelte lijk terug in de Leidse gemeen tepolitiek. Hij is een van de kan didaten en bepaald niet de onbelangrijkste om R. van Lint op te volgen als voorzitter van de Leidse afdeling van Groen Links. De la Mar nam eind vorig jaar niet geheel on verwacht afscheid van het stadsbestuur. Hij werd directeur van de William Schrikkerstich- ting in Amsterdam, een lande lijk werkende instelling voor jeugdhulpverlening. De la Mar is zelf niet bereik baar voor commentaar maar Van Lint bevestigt zijn kandida tuur. Van Lint is twee periodes van twee jaar voorzitter ge weest. Aan zijn vertrek, zegt hij, ligt 'geen enkele politieke over weging' ten grondslag. „Ik wil gewoon eens wat anders gaan doen. Ik ben nu 15 jaar actief in de gemeentepolitiek, dat is wel genoeg zo. Als De la Mar wordt gekozen dan gaat zijn loopbaan op die van mij lijken. Ik ben ook raadslid en fractievoorziter ge weest en ik ben ook geëindigd als voorzitter van de.afdeling." Behalve voorzitter Van Lint stappen ook de secretaris, de penningmeester en enige 'gewone' bestuursleden op. Er hebben zich zes nieuwe kandi daten gemeld, onder wie dus De la Mar. De la Mar heeft te kennen gegeven dat hij niet met alle geweld voorzitter wil wor den en dat hij ook 'in' is voor andere bestuursfuncties. Het is aan de leden om uit te maken wie op welke stoel komt. De verkiezingen zijn in juni. Begeleiding verstandelijk gehandicapte bejaarden in de knel leiden clazinus v De Stichting Voorzieningen Ge handicapten (SVG) in Leiden kampt met een groot gebrek aan vrijwilligers die verstande lijk gehandicapte bejaarden wil len begeleiden. De Stichting is viereneenhalljaar geleden be gonnen met het activiteitenpro ject 'Thuiszitters' en wil haar activiteiten nu uitbreiden. Met dit project wil de stichting voor komen dat verstandelijk gehan dicapte bejaarden hun voordeur niet meer uitkomen en op die manier geïsoleerd raken. Volgens coördinatrice I. Nol- les groeit het aantal verstande lijk gehandicapte bejaarden in Nederland. Door de ontwikke ling van de medische weten schap en toegenomen aandacht voor de problemen van verstan delijk gehandicapten, bereikt deze groep een steeds hogere leeftijd. Om deze groeiende groep te kunnen begeleiden zijn er meer vrijwilligers nodig. In het kader van het project 'Thuiszitters' heeft de SVG de afgelopen jaren spelletjesmid dagen, cursussen bloemschik ken en uitstapjes gehouden. Vergeleken met hun leeftijd genoten kampen verstandelijk gehandicapten met een dubbel probleem. Nolles: „De meesten van hen hebben gewerkt in een sociale werkplaats en zijn nu met pensioen. Maar in tegen stelling tot andere bejaarden hebben zij geen hobby. Ze kun nen zichzelf slecht vermaken. Daarom is het project 'Thuiszit ters' zo belangrijk voor hen.". Wie belangstelling heeft om als vrijwilliger te werken met ver standelijk gehandicapte be jaarden kan contact opnemen met Ida Nolles, tel 155834 of 02522- 13262. De 45-jarige Leidenaar die bij de politie aangifte heeft gedaan van de diefstal van 150.000 gulden aan spaargeld blijkt slechts 'in de war' te zijn geweest. Het kistje is inmiddels terecht en be vatte bovendien honderd keer zo weinig geld. De Leidenaar had eerder verklaard dat hij al sinds zijn veertiende driftig spaart. De bewoner van Transvaal meldde zich gisteren andermaal op het politiebureau om het heuglijke nieuws door te geven. Hij had het kistje op een andere plek in zijn huis achtergelaten en was dat vervolgens vergeten. Op de vraag van de politie-agent of al het geld er nog in zat, antwoordde hij verlegen: „Er zat wat minder in maar ik had me ook in de hoogte van het bedrag ver gist." Een dierenasiel aan de Kenauweg in Leiden moet nog helemaal van de grond komen, maar toch krijgt de stichting Dierentehuis Leiden en omstreken al gulle giften voor de inrichting. Gisteren kreeg de stichting van tapijtwinkel Carpetland een cheque waarmee zeker honderd meter nieuwe vloerbedekking te betalen is. Volgens mevrouw Van Dop van de stichting laat het begin van de verbouwing van het pand aan de Kenauweg niet lang meer op zich wachten. Ze vermoedt dat eind van het jaar het asiel kan verhuizen van de oude huisvesting aan de Besjeslaan naar de Stevenshof. leiden hans koenekoop Het Leidse aannemingsbedrijf Bekooy, bouwer van de oude renwoningen aan de Beetho- verflaan, wijst alle verantwoor delijkheid af voor de construc tiefout aan de balkons. „Wij wassen onze handen in on schuld. Wij hebben precies ge bouwd volgens de tekening. De constructie is uitgedacht door de architect en de constructeur. Zij zijn daarvoor verantwoorde lijk", aldus een woordvoerder van het bedrijf. Woningbouwverenging De Sleutels wil voorlopig niet in gaan op de zogeheten schuld vraag. Ófwel, wie is verantwoor delijk voor de constructiefouten in de balkons van de flats aan de Beethovenlaan. Volgens hoofd bewonerszaken E. van Kaam spelen maar liefst vier partijen een rol bij het beant woorden van die vraag. „En we zijn er nog niet uit bij wie de fout ligt". Naast De Sleutels zelf, in 1991 opdrachtgever voor het project en het aannemingsbedrijf Be kooy, zijn voorts architect B. Veldman uit Leiden en het inge nieursbureau Van Dijke uit Koudekerk aan den Rijn betrok ken bij de bouw van de 28 flat woningen met balkon. En mo gelijk heeft ook de fabrikant van de bouwmaterialen er nog mee te maken. Terughoudend „Een antwoord is dus moeilijk te geven. Je zou kunnen denken dat de balkons niet goed zijn bevestigd door de aannemer, maar het is net zo goed denk baar dat de betonnen vloerde len niet in orde waren. Vandaar dat we nu nog erg terughou dend zijn in onze informatie daarover", zegt Van Kaam. De architect van de flatwo ningen, Veldman, zegt dat hij er niet zoveel aan kan doen. „Ik ontwerp weliswaar het balkon, maar schakel voor de techni sche details een ingenieursbe- drijf in. Dat rekent voor hoe dik het beton moet worden, welk soort wapening er gebruikt moet worden enzovoorts. Daar heb je specifieke kennis voor nodig die ik als architect niet heb." Die ingenieur, irt vakjargon de constructeur genoemd, was Koudekerker Van Dijke. Deze wil op de kwestie geen com mentaar geven. „Als je wat wilt weten, bel je De Sleutels maar", luidt het korte commentaar. Werklui plaatsten gisterochtend schriksteigers om steun te geven aan de scheefgezakte balkons van de flats aan de Beethovenlaan. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Bewoners schrikken van brief over scheefgezakte balkons hans koenekoop Hij vond het een griezelige brief, die maan dagmiddag laat in de brievenbus lag. De Leidse woningbouwvereniging De Sleutels maakte er in bekend dat ook het balkon van zijn flatwoning aan de Beethovenlaan te broos is om er zonder gevaar op te lopen. „Mijn zoon, die over de honderd kilo weegt, las het en zei meteen: daar ga ik niet meer op", zegt meneer Wijtsma, toch met een glimlach. En meer bewoners van de geplaagde flat denken er zo over. Ook al heeft De Sleutels een noodmaatregel getroffen en de balkons mer schriksteigers laten stutten, de lef om het balkon te betreden is er niet meer. Be halve dan bij meneer Baak. „Ga nou gauw. Ik loop al bijna twee jaar op dat balkon. En nou zou ik er ineens doorheen zakken?" Maar mevrouw Aenmeij, die op de derde etage woont, heeft er geen goed woord voor over. „Schandalig, dat het al anderhalf jaar zo'n gevaarlijk balkon is. Ik zet er geen stap meer op. Het is trouwens elke keer ellende met De Sleutels. De woning is goed hoor, we wonen hier mooi, daar gaat het niet om. Maar als er eens iets is en je klaagt erover, dan gebeurt er nooit wat." Dat kan buurman Baak wel beamen. „In al die tijd dat ik hier woon zijn misschien één keer de ramen gewassen: En hier, alle maal vuiligheid in het portiek. Het is dat ik zelf de vloer af en toe veeg, anders gebeurt er niks. En kijk eens naar de tuin achter. Dat moet een fraaie binnentuin worden, maar er is nog geen struik geplant." Over de balkons is iedereen het eens, daar was al vanaf de oplevering in 1992 iets mis mee. „Het regenwater bleef altijd lig gen. Nooit wat aangedaan. Totdat ze twee weken geleden langs kwamen om de boel eens op te nemen. Toen zagen ze ook dat er scheurtjes zaten in het balkon en dat ze scheef hingen vertelt mevrouw Van der Eijk, die helemaal boven woont en dus geen last heeft van de schriksteigers. „Maar die mensen helemaal beneden zijn er klaar mee. Die steiger blokkeert hun deur en hun zonnescherm. Terwijl ze zo graag op het plaatsje buiten zitten." Brievenbus staalwapening die de balkons bevestigt aan de gevels, loopt slechts een meter door in de woningen in plaats van de vereiste drie meter - sloeg eigenaar De Sleutels direct alarm. Nog gistermiddag werd een brief ge stuurd met het onheilspellende nieuws. Veel bewoners lazen die brief pas vanmor gen, op het moment dat werklui al druk be zig waren de stutten te plaatsen. „Tja, ik loop 's avonds niet meer naar de brieven bus beneden, want de krant krijg ik van de buren", zegt mevrouw I.amboo-de Haas. „Dus ik schrok even vanochtend. Ineens al lemaal mensen op mijn balkon." Hoofd bewonerszaken E. van Kaam van De Sleutels zegt dat geen der bewoners gis terochtend aanwezig was op het speciale spreekuur, dat was ingelast voor vragen en opmerkingen van verontruste bewoners. „Ik dacht juist dat dat kwam omdat de in houd van de brief blijkbaar duidelijk was." Voorlopig moeten de bewoners nog even tegen de schriksteigers aan blijven kijken. Het duurt vermoedelijk enkele weken voor dat De Sleutels weet wat de beste oplossing is om het euvel te verhelpen. „En daarna zien we wel wie dan voor de kosten moet opdraaien." leiden hans koenekoop „Een unieke locatie", betitelt directeur A. van den Ingh van Planvisie de gekraakte flat aan het Stationsplein in Leiden. „Deze plek verdient een prachtig gebouw. Je kijkt er nu omheen omdat de flat er niet uit ziet." Het Haagse planbureau is onderdeel van de Chesprop Groep, sinds kort de nieuwe eigenaar van de flat. Dat beleggingsbedrijf is bereid miljoenen te inves teren om van de verpauper de flat weer iets fraais te ma ken. „We beraden ons op dit moment. Weten niet precies welke richting het op gaat. Het is wel onze bedoeling om er weer een kantoorge bouw van te maken. Maar om het commercieel aan trekkelijk te maken is een ge weldige opknapbeurt nodig. Ik denk dat dat minstens vijf tien miljoen gulden gaat kos ten. We sluiten op dit mo ment zelfs niet uit dat we het oude kantoor slopen en een nieuw gebouw van de grond tillen. Een gebouw dat mooi past in de vernieuwde sta tionsomgeving". aldus Van den Ingh. Chesprop heeft de flat overgenomen van Marei BV. Deze Katwijkse aannemer had het twaalf verdiepingen hoge flatgebouw begin dit jaar overgenomen van Phi lips Pensioenfonds, die het pand drie jaar had laten leeg staan. Chesprop heeft toege zegd dat Marei de renovatie mag uitvoeren. Een jaar geleden betrokken zo'n zeventig krakers de acht bovenste etages van de flat. Die vonden er 180 lege ka mers, waar ze behalve woon ruimte ook ateliers van heb ben gemaakt. Op de onderste vier verdiepingen woonden toen al studenten, die min of meer het flatgebouw beheer den. Studenten en krakers zullen voorlopig nog kunnen blijven, want een ontrui mingsprocedure kan pas starten wanneer een bouw opdracht is verstrekt. Van den Ingh van Planvisie ver wacht voor de zomer te we ten welke kant het met de flat opgaat.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15