Krul-ijsbergsla maakt |||g§£ keuze nog moeilijker Smaak Bijzondere kinderpartijtjes Videomagazine over wijn Verse kaas, hangop en handkaas Ananas WOENSDAG 11 MEI 1994 MENU VAN voorl ichti ngsbureau voor de voeding DE DAG KIKKERERWTENSOEP (zie onderstaand recept) TOSTI RUST MET ABRIKOZEN Laat 150 gram kikkererwten 8 uur weken en kook ze in groentebouillon in 1 uur gaar. Fruit 1 gesneden ui met eventueel 1 uitge perst teentje knoflook in 1 eetlepel olie. Voeg een mespuntje gedroogde basilicum eri 1 blik tomatenblokjes met sap toe en laat dit 15 minuten zacht koken. Voeg 1 groentebouillon toe en kook de soep op smaak met paprikapoeder en peper en zout. Serveer er oude geraspte kaas bij. Per persoon: 1800 kilojoules, 430 kilocalo rieën, 27 g eiwit, 13 g vet, 99 g koolhydra- HALVE GRAPEFRUIT MIHOEN MET GROENTE (zie onderstaand recept) KOMKOMMERSALADE Fruit 1 kleingesneden ui in 15 gram (dieet- )margarine/boter. Bak 200 gram shoarma vlees al omscheppend enkele minuten mee. Voeg 250 gram bamigroente toe en stoof het geheel 10 minuten op een zacht vuur. Kook 150 gram mihoen in ruim water vol gens de gebruiksaanwijzing op het pak gaar. Schep de gare mihoen door het groen te-vleesmengsel en maak het geheel op smaak met gemberpoeder en ketjap. Per persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo rieën, 30 g eiwit, 10 g vet, 62 g koolhydra ten. RUNDERGEHAKTBAL ANDIJVIE AARDAPPELEN SINAASAPPELKWARK MET AARDBEIEN (zie onderstaand recept) Boen 1 sinaasappel goed schoon, rasp het buitenste van de schil en pers hem uit. Meng 200 gram magere kwark met het sap en de schil van de sinaasappel en 2 eetle pels gembersiroop of honing. Maak 100 gram aardbeien schoon, strooi er 1 zakje vanillesuiker over en verdeel het fruit over 2 coupes. Schep de kwark er op en garner met een aardbei. Per persoon: 570 kilojoules, 140 kilocalo rieën, 13 g eiwit, 0 g vet, 15 g koolhydra- Alle recepten zijn bedoeld v LIEVELINGSRECEPT M. DE VRIES UIT HAARLEM maakt iets bij zonders van haar kipfilet. Heel feestelijk en niet moeilijk om te maken. KIPFILET MET KERSEN IN CROISSANTDEEG De kipfilet in stukken snijden. Gember in kleine stukjes snijden. In de zeef kersen la ten uitlekken. In koekepan olie verhitten. Kip in vijf minuten goudbruin bakken. Af en toe omscheppen. Kersen; zure room; kerrie sauspoeder; sambal; Nodig: 400 gram kip filet; 3 bolletjes gem ber; 1 pot kersen zon der pit (ongeveer 350 gram); 2 eetlepels olie; 1 bekertje zure room; Va zakje kerrie saus; 1 theelepel sambal oelek; 3 thee lepels kappertjes (uit potje); 1 teentje knof look; zout; peper; 1 blikje croissantdeeg (230 gram); 150 gram geraspte belegen kaas. kappertjes en gem ber toevoegen. Knoflook erboven uitpersen. Alles doorelkaar roeren. Op smaak brengen met peper en zout. Tot gebruik in de koelkast zetten. Oven voorverwar men op 200 graden C. Lage ronde oven schaal invetten. Croissantdeeg in driehoeken verdelen en de ovenschotel bekleden met het deeg; de punten van de driehoek naar het midden laten wijzen. Kip-kersenmengsel over deeg verdelen. Met overhangend deeg bedekken. Kaas erover strooien. In het mid den van de oven de schotel in 20 minuten goudbruin bakken. Lekker met gemengde salade. Heeft u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,-. Met klepje Het openkrijgen van dozen uit de diepvries levert nog weieens problemen op. Die zijn iiit de wereld met de nieuwe dozen van Me- litta Toppits. Het deksel van deze dozen is namelijk voorzien van een klepje waardoor openen en sluiten een stuk gemakkelijker is. Prijs vanaf 3,45. Sla eten we al jaren. Maar het vertrouwde kropje verliest in de winkel en op ons bord steeds meer terrein. Ijsbergsla, eikebladsla, lollo rosso en lollo bionda, frisée en bijvoor beeld radichio rosso (leuk ogend, maar bitter) nemen de plaats in van de ouderwetse 'botersla'. Maar de keuze wordt nog wat moeilijker, want vorige week kwam daar de krul-ijsbergsla bij. BART VERKADE De Ridderkerkse 'pionier-tuin ders' Gebr. van der Waal brach ten vorige week als eersten in Europa de nieuwe slasoort aan de veiling. Omdat ze hoogge spannen verwachtingen hebben van de nieuwe variant, hadden de broers er flink wat voor ge daan om de primeur te kunnen hebben. ,,Het is nog héél vroeg in het seizoen, maar we hebben toch negen bakken met twaalf kroppen kunnen zegt B. van der Waal. Knapperig De krul-ijsbergsla i: ding' van het Nederlandse zaadveredelingsbedrijf Royal Sluis. Dat was op zoek naar een slasoort die knapperig is als ijs bergsla, frisgroen als kropsla, smaakvol als bindsla en decora tief als krulsla. Na drie jaar ver edelen was hun nieuwe ras Frill-ice rijp voor produktie. En het resultaat van al het werk blijkt ook nog eens meer dan twee keer zo veel vitamine C te bevatten dan gewone ijsbergsla. Teler Van der Waal is opgeto gen over de sla, hoewel de broers er aardig wat werk aan hebben. ,,De teelt duurt veel te lang, maar als je genoeg grond beschikbaar hebt is het een mooie aanvulling op het assor timent. Deze sla is nog knappe riger dan ijsbergsla, maar het belangrijkste voordeel is de lan ge houdbaarheid". Belangstelling De belangstelling voor de nieu we slasoort is enorm. Albert Heijn wil die in het vaste assor timent opnemen en ook KLM Catering neemt proeven met de sla, omdat gewone ijsbergsla toch niet zo erg lang kan wor den bewaard in de gerechten die meegaan op verre vluchten. De eerste knal-ijsbergsla die werd geveild, ging van de hand voor elf gulden per stuk. De eerste krul-ijsbergsla, na drie jaar veredeling rijp voor de markt, foto De 'ingrediënten' voor het Hocus Pocusfeest. SASKIA STOELINGA Ze praten er al heel lang van te voren over: de ver jaardag en de vriendjes en vriendinnetjes die ze zul len uitnodigen. Voor de ouders van het feestvarken een jaarlijks terugkerend probleem. Wat staat ons nu weer te doen? Toneel, zwemmen, hamburgers of bowlen: de verjaardagscultuur van de jaren negen tig. Nee ouders, organiseer nu eens een écht kin derpartijtje. Een partijtje met thema. Geen fantasie, geen idee hoe dat moet? Wel, neme het boekje 'kin derpartijtjes met 25 feesttaarten'. Je krijgt dan on middellijk zin om iets te organiseren. Het kan haast Aan de hand van thema's worden in totaal vijf tien bijzondere kinderpartijtjes van A tot Z beschre ven, compleet met uitnodigingen, versieringen, traktaties, kleding en spelletjes. Het hoogtepunt van elk thema-partijtje is een bijpassende feesttaart die eenvoudig zelf te bereiden is. Op het Griezelige Groene Griebusfeest' smaakt een duizendpoottaart nu eenmaal het lekkerst en op het 'Berenfeest' eten de berenvaders err -moeders teddyberentaart. De partijtjes zijn ingedeeld naar leeftijd. Omdat de kinderen hun nieuwe leeftijd vaak heel magisch vinden, zijn in het boekje ook recepten opgenomen van cijfertaarten. Het poezenfeest is voor kleine gasten van drie tot zeven jaar. Zij mogen springen, sluipen en spinnen, verkleed als echte poezen, compleet met oren, snorharen en staart. Een ander themapartijtje is het 'Hocus Pocus feest' voor de jeugdigen van acht tot twaalf jaar. De jarige tove naar trakteert zijn vriendjes op toverstafjes, heuse goocheltrucs en de taart heeft betoverende kleuren. Kinderpartijtjes is in opdracht van Honig samen gesteld door Leontine van den Bos en voorzien van illustraties door Monique Paap. Te koop bij de Bru- na boekwinkel voor 9.95. HENRIETTE VAN DER HOEVEN Hoe zat dat nu ook al weer met Fino sherry, die kon toch óók bij de visschotel? Even Hubrecht Duijker bellen? Dat gaat wel wat ver, maar wie geen zin heeft het antwoord in een van zijn talloze, heel populair geschreven boeken op te zoeken, kan zich nu bedienen van de videoband. De expert 'live' in de huiska mer. Je kunt alleen nog niet met hem in discussie, maar wie wat wat de toe komst brengt... Voor Gall Gall maakte Duijker (voorlopig) vier videobanden van een mi nuut of vijfentwintig over wijn. Precies lang genoeg om je aandacht vast te houden. De band (60 minuten), kun je opnieuw bespelen. Bij Gall Gall zeggen ze: het is een tijdschrift e bewaar je ook niet eeuwig. Duijker, wat minder boeiend als verteller dan als schrijver, behandelt in een minuut of twintig want er zit ook een blokje recla me in vijf onder- werpen. In dit eerste video magazine vertelt hij, voor iedere leek begrij pelijk iets over Rioja (Spanje); neemt hij de kijker mee op wijnreis door Zuid-Afrika (dat mag nu) en gunt hem/haar een blik in de kelders van Jerez (Spanje) om te laten zien hoe sherry wordt geboren. Sober en duidelijk is zijn Wijncursus. Het is allemaal in vogelvlucht, een 'aperitief, want als je over een onder werp meer wilt weten zul je toch in de boeken moeten dui ken. Jammer is dat hij bij de Tips alleen de prijs van zijn eigen boekje en de Gall Gall wijn waaier noemt en niet die van twee andere uitgaven waar hij kijker op attent maakt. Het e Wijn-videomagazine is voor j te koop bij Gall Gall. De uitgave staat gepland voor juni deze zal gewijd zijn aan Australië. Als melk een tijd blijft staan en zuur wordt, gaat de witte vloeistof stremmen. Dat wil zeggen dat de vaste bestanddelen zich van h£t vocht afschei den, samenklonteren en naar beneden zakken. Wij vinden tegenwoordig dat de melk dan bedor ven is. Maar toch heeft de mensheid door dit na tuurlijk proces al duizenden jaren geleden geleerd hoe kaas gemaakt moet worden. Als melk op een koele plaats blijft staan, wordt ze niet zo snel zuur. Maar wel komt na een tijdje het vet in de melk bovendrijven. Dat melkvet noemen we room. En als die room een beetje zuur geworden is, kan er beter boter van worden gemaakt. Ook dat is al heel lang geleden ont dekt. Om het proces te versnellen, en om te zorgen dat de melk niet echt bedierf, voegde men later wat zuursel aan de verse melk toe. De vaste bestandde len die ontstonden, de wrongel, noemde men verse kaas. Platte kaas zeggen ze in Vlaanderen, en witte kaas ofwel fromage blanc in Frankrijk. Wijzelf en de Duitsers spreken van kwark of quark, maar in Beieren en Oostenrijk heet het spulTopfen. Karnen De room scheidt zich sneller van de melk af, en laat zich ook sneller tot room bewerken, als de iets aangezuurde melk heftig geklutst en geroerd wordt. Karnen noemen we dat. De ontvette, iets zure melk die na het boter maken overblijft, heet daarom karnemelk. Botermelk noemen ze het in Vlaanderen en in het Frans: lait de beurre; Engels: buttermilk; Duits: Buttermilch. In karnemelk zijn de vaste bestanddelen nog steeds aanwezig. En omdat karnemelk wat zurig is, gaan die vaste deeltjes stremmen en klonteren. Goede karnemelk is daarom wat dikkig. Doen we karnemelk in een doek en laten we het vocht of wel de wei er uitlekken, dan blijft de magere wrongel of verse kaas over. Omdat de melk vroeger in de buurt van het vee bewerkt werd, in berghutten vaak, ver van het dorp, spreekt men ook wel van Hüttenkase ofwel cottage cheese. Dat uitlekken gaat het makkelijkst als we de doek met karnemelk ophangen. Zo deed men het althans in Nederland. Daarom heet het spul hier van oudsher hangop. Met suiker en kaneel een echt Oudhollands nagerecht. Zuremelkskaas Vroeger ging het karnen met de hand. Er ont stond dus echte met de hand gemaakte boter, karnemelk en ook verse kaas. Geen wonder dat men in Duitsland van Handkase spreekt als het produkt gezouten is en tot een wat steviger kaasje gerijpt. Vooral in bergachtige landen zijn die kaasjes populair geworden. In bergstreken verbleef het vee 's zomers op hooggelegen weiden en de herders moesten ter plaatse de melk tot bewaar - bare produkten verwerken. Soms is Handkase ook bij ons t( koop. Duitse Harzerkase bij voorbeeld. Vrij kleine, pikant smakende kaasjes van maar 25 tot 100 die enigszins transparant-geel tamelijk zacht van structuur zijn. Graag eet men die kaas met karwijzaadjes erbij of zelfs doorheen. Men werkt tijdens de rijping van de kaasjes ook met schimmel- of bacteriecultures)- zowel de wit- schimmel van het type Camembert of de rood- bacterie van het type Munster. Gammelost Een type schimmel dat elders in kaas nooit wordt toegepast, is de 'Mucor' waarmee in het zuidwes ten van Noorwegen Gammelost wordt gemaakt ('gammel' oud; 'ost' kaas). Een curieuze, don kerbruine zuremelkskaas met de korrelige struc tuur van roggebrood..De kaas wordt gegeten als hij 6 tot 8 weken oud is; dat 'gammel' slaat dan ook uitsluitend op de oeroude bereidingstech niek. Nog een heel merkwaardige zuremelkskaas de Zwitserse Glarner Krauterkase, ook wel Schab- ziger of Sapsago genoemd. Door de kaasmassa wordt gedroogde, gemalen klaver gemengd. De nu intens groene kaas wordt ingedroogd en daar na gemalen. Deze ook bij ons bekende 'Zwitserse kaas' is in strooidoosjes te koop. Vrijwel vetvrij daarom geliefd bij lijners. Tot de vreemde en onlogische verschijnse len van onze economie behoort in veler ogen dat een exotische vrucht uit verre lan den zoals de ananas goedkoper is dan een kilo kersen uit eigen land. Dat is niet altijd zo geweest. Eens was een vers hoogst luxueus, een sieraad v« tessenwinkel en hoogtepunt ti fruit op kostbare buffetten. Ik herinner me nog de eerste die ik, nu al vele jaren geleden, proefde bij Prinses Juliana in Valkenburg: de prachtige vrucht uitgehold en gevuld met romig va- nille-ijs, stukjes in kirsch gedrenkte ananas en slagroom. Heel klassiek, maar allerza- ligst. In die tijd stelden wij ons doorgaans tevre- den met ananas uit blik, dat was al luxueus genoeg. Inmiddels is dit echter heel ge woontjes geworden, restaurants met pre tenties zullen dit nooit serveren en ook bij huiselijke dineetjes durft men dit zijn gas ten nauwelijks meer voor te zetten. Plakken ananas met een drupje kirsch of rum beho ren in Frankrijk al sinds jaar en dag bij de goedkoopste toeristenmenu's. Verse ananas heeft echter nog altijd allure. Een prachtige vrucht met zijn sierlijke kroontje van grijsgroene bladeren, zo mooi, dat men hem kan gebruiken om het vrucht vlees in allerlei combinaties en variaties in op te dienen. En dan hebben we het nog niet gehad over de heerlijke, en zeer verfijn de smaak, intens geparfumeerd, zoet en zacht-rins, sappig en aromatisch. Wie houdt er niet van ananas? Zuid-Amerika De vrucht stamt uit Zuid-Amerika, waar schijnlijk de streek van Brazilië en Paragu ay. Van daaruit heeft hij zich verspreid over Midden-Amerika en het Caribisch gebied, waar de Spaanse veroveraars hem aantrof fen. Ananas behoort tot de bromelia-fami- lie. De naam is afkomstig uit een Indianen taal waarin nana vrucht betekent. De Span jaarden noemden de ananas echter pina, wegens zijn gelijkenis met een grote denne- appel, een pijnappel. De Engelsen namen dit over en spraken van pine-apple. Het is een plant voor een gelijkmatig, vochtig, warm klimaat, met veel zon. Na de ontdekking van de Nieuwe Wereld heeft de ananas zich snel verspreid over ve le tropische gebieden: India, de Filipijnen, Indonesië, Vietnam, de Azoren, vanuit Australië ook naar Hawaï en de laatste tijd naar Afrika: Ivoorkust, Ghana, die uitste kende ananassen leveren. Hawaï is een beetje zijn tweede vaderland geworden, in keukentaal worden gerechten met ananas vaak met de naam Hawaï aangeduid, en de Caribbean heeft de heerlijkste drankjes met ananas gecreëerd, zoals de nu zo populaire pina colada van ananassap met kokosmelk en witte rum. Ananas is in Europa pas echt populair ge worden sinds de vrucht werd ingeblikt; de aanvoer uit de tropen was immers, vóór het vliegtuig, langdurig en kostbaar en de vruchten moesten toch altijd narijpen, wat niet bevorderlijk is voor het aroma en de smaak. Allemansvrind Er bestaan nu vele rassen, met grote of klei ne bladerkroon, dik of slank, van brons groen tot rood-oranje of geel. Het is een za- melvrucht: de eigenlijke vruchtjes zijn de 'ogen'. De ananassen die we hier kopen zijn bijna rijp, men kan ze het best enkele dagen in de kamer leggen - nooit in de koelkast. Men bespeurt aan de fijne intense geur of ze rijp zijn. Het is een gezonde vrucht: veel vitaminen A, B en C, ook mineralen. En ananas bevordert de spijsvertering, is daar om echt geschikt als dessert. En hoe heer lijk, hij is er het hele jaar. Het is een echte allemansvrind, die zich heel goed laat combineren. Met andere vruchten, bijvoorbeeld aardbeien. Met de exotische smaken en geuren van vanille en chocola. Met allerlei lekkere dranken, zoals kirsch, rum', port, madera. Idea'al voor wie graag experimenteert met bijzondere des serts. Voor wie meer wil weten over ananas en andere exotische vruchten en wat men er mee kan doen is er een fraai boek: Het grote exotische vruchtenboek, van Christian Teub- ner, Ned. uitg. M&P, Weert (f 120,-), vert. Martin van Huystee. Heel mooi, prachtige en praktische foto's, over het algemeen goede recepten. Maar de begeleidende teksl conventioneel. WINA BORN, culinair publiciste

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14