Verlichting geen stiefkind ooo Home and Garden Fair internationaal karakter Zet pan maar (rollend) neer Leven en wonen Koopkracht OCM O nibuc Kiwano uit eigen tuin Romantiek in blauw en wit DINSDAG 10 MEI 1994 8 GELDZAKEN Deze keer wilde ik het hebben over het be grip 'koopkracht'. Iets waarover veel Wordt gepraat. Er wordt ons van alle kanten voor gehouden dat we er de komende tijd waar schijnlijk op achteruit zullen gaan. Alle re den dus om bij de pakken neer te gaan zit ten? Nou, dat valt nog te bezien. Om te be ginnen gaat het bij koopkrachtverhalen al tijd om gemiddelden, om gemiddelde huis houdens met een gemiddeld uitgavenpa troon. Maar dat gemiddelde huishouden bestaat helemaal niet, en u bent het zeker niet. U woont bijvoorbeeld juist in een duurder of een goedkoper huis dan gemid deld, en in een duurdere of goedkopere ge meente, en u geeft naar verhouding veel of juist weinig uit aan vervoer, roken, of noem maar op. Daarom kan niemand de koop krachtplaatjes zomaar op zichzelf betrek ken. Maar belangrijker nog: buiten de overheids maatregelen zijn er nog wel andere zaken die invloed hebben op uw financiële situa tie. Om maar eens iets te noemen: krijgt u te maken met gezinsuitbreiding? Heeft u verhuisplannen? Wordt uw kind binnenkort achttien jaar en krijgt het studiefinancie ring? Of staat u op het punt een lening af te sluiten om de nieuwe auto te financieren? Dit soort veranderingen zijn veel ingrijpen der voor uw financiële reilen en zeilen dan een belastingmaatregel, of een premiever hoging. En vaak kunt u ze lang van te voren zien aankomen. Daarom een advies voor iedereen die onze ker is over zijn of haar financiële toekomst. Maak een financieel plan voor de komende twaalf maanden: een schema waarin u bij iedere maand noteert welke inkomsten en welke uitgaven u kunt verwachten. Zo no dig kunnen uw bankafschriften van het af gelopen jaar u daarbij een heel eind op weg helpen: die laten bijvoorbeeld zien wat u zoal kwijt bent aan huur of hypotheek, ver zekeringen, heffingen zoals de onroerend goed-belasting, energie, telefoon, enz. En wat u gemiddeld per maand aan contant geld opneemt, bijvoorbeeld voor de dage lijkse boodschappen. Mogelijk kunt u uit deze afschriften ook aflezen wat u door gaans aan een post als kleding uitgeeft. Ver geet trouwens niet want dat blijkt vaak niet uit de bankafschrifen dat er ook tij dig geld opzij gezet moet worden voor het aanleggen van een reservepot voor grotere onregelmatige uitgaven, zoals meubels, huishoudelijke apparaten en vakantie. No teer dat ook in het schema. Natuurlijk houdt u daarbij rekening met eventuele veranderingen die nu al bekend zijn. Heeft u alles op papier staan, kijk dan of de totale uitgaven niet hoger zijn dan de totale inkomsten. Is dat wel het geval, dan zult aan de geplande bedragen moeten schaven. Zón financieel plan schudt u natuurlijk niet zo een-twee-drie uit uw mouw. U zult er echt wel een middag voor moeten gaan zit ten. Maar het is de moeite waard; zón plan geeft u zekerheid over uw persooniijke koopkracht. En zou die er door wat voor oorzaak ook op achteruit gaan? Dan kunt in in uw overzicht aflezen welke aanpassingen u kunt doen, zodat i.n van uw budget kunt blijven rondkomen. Bij het Nibudzijn handige hulpmiddelen te bestellen voor het opstellen van een finan cieel plan. Wie het grondig wil aanpakken, kan het 'Basisboek' bestellen; prijs: f 19,50. Een eenvoudiger hulpmiddel is de 'Budget agenda', een jaaragenda waarin u uw uitga ven kunt bijhouden en die ook nu nog goed van pas kan komen; prijs: 11,50. Beide uit gaven zijn te bestellen door-ovenmaking van het genoemde bedrag op Postbankrekening 368700, t.n.v. Nibud, Den Haag, onder ver melding van de titel. Vandaag op deze pagina voor het AN e eerst een rubriek van het Natio naal Instituut voor Bud getvoorlichting, kortweg Nibud. Het Nibud geeft voorlichting over allerlei zaken die te maken heb ben met de huishoudfï- nanciën. Niet dat u van ons te horen krijgt hoe in uw geld moet uitgeven; dat moet ieder een vooral zelf beslissen. Wel wil het Nibud laten zien hoe u zo be wust mogelijk met uw geld kunt omgaan. 'O, een kasboek bijhouden dus' hoor ik sommigen van u al verzuchten. Dat zal u nog meevallen; gelukkig zijn er wel andere manieren om je geldzaken op orde te krij gen. En daarover geven wij informatie. Maar ook over onderwerpen als zakgeld, kleedgeld, studiefinanciering, een huis huren of kopen, kostgeld, oppasvergoe- ding, waskosten, vakantieuitgaven, enzo voort. -|-i I.» Greet Buchner I UIN illustratie Han van der Ven Met goed plan schep je prettige sfeer in huis Verlichting is een van de moeilijkste punten als je een nieuw onderkomen gaat inrichten. Vaak duurt het een tijdje eer je de goede opstelling van je lam pen hebt gevonden. Met een goed ver lichtingsplan kun je dit voorkomen. Maar het maken van zo'n plan is een hele klus, want je moet op veel dingen letten. THEAWAMELINK Voor onze verre voorouders was de zon de voornaamste lichtbron. Ze stonden op als het licht werd en gingen naar bed als de zon onder was. In huis of hut behielp men zich lange tijd met een open vuur dat drie functies had: licht bron, verwarmingen kookgelegenheid. Wij drukken op de lichtschakelaar, die mis schien nog een ingebouwde dimmer heeft en kunnen hiermee desgewenst een aantal licht punten tegelijk bedienen. Vloer- en tafellam pen zijn vaak permanent op het lichtnet aan gesloten en hebben als bediening onder hand bereik een kettinkje, een wip- of snoerschake- laar. Het nieuwste aan/uit-gemak voor de ver lichting is de afstandsbediening. Drie factoren Bij het kiezen van verlichting moet met drie factoren rekening worden gehouden: het type lichtbron met de juiste licht kleur; het type armatuur; de plaats. Kies je eën gloeilamp of een buislamp, en van welke sterkte? Welke uitstraling geeft een armatuur (een metalen kap of een van stof, dat maakt een heel verschil) en is dit zo geplaatst dat je niet hinderlijk in de lichtbron kijkt? Sommige gloeilampen bijvoorbeeld zijn erop gemaakt dat je erin kunt kijken zonder dat je wordt verblind. Dat is praktisch voor armatu ren die laag boven een eettafel hangen. AAW van verlichting Heel belangrijk is het onderscheid tussen de verschillende soorten verlichting, het AAW: Al gemene verlichting, Accentverlichting en Werkverlichting. Boven de eettafel is een niet-verblindende spaarlamp ideaal. Met de algemene verlichting leg je de basis voor het lichtplan. Dit type verlichting kun je beschouwen als de directe vervanger van het zonlicht. Het plafondlicht in de keuken bijvoorbeeld. Niet gekozen voor de sfeer, maar om snel even iets te kunnen pakken en ook in de bovenkas ten te kunnen kijken. De plafonnière in de woon- of slaapkamer of in de hal: even een lichtje aan. Basisverlichting die een ruimte ge lijkmatig verlicht, werkt saai en onrustig. De contrasten en.sfeervolle schaduwwerking ont breken. Blijf je langer in een vertrek of wil je een be paalde sfeer oproepen, dan werk je met spots, schemerlampen, lampjes naast de spiegel in de hal, boven of naast het bed of bij de toilet tafel. Wil je op een plek de krant of een boek lezen, een brief schrijven, dan kies je werkver lichting, een lichtbron van voldoende sterkte om zelfs kleine lettertjes te kunnen lezen, maar meestal zo afgeschermd dat de lichtstraal alleen omlaag schijnt. Dit geldt trouwens ook voor lezen in bed. Een sfeervol schemerlampje mag een slaap kamer dan iets romantisch geven, om goed te kunnen lezen heb je er meestal niet veel aan. Een tussenoplossing kan een halogeenlamp (gerichte, intense stralingsbundel) zijn, met een metalen, niet doorschijnende kap die in verschillende standen kan worden gedraaid. Omlaag schijnend als je wil lezen en naar bo ven stralend, of op een wanddecoratie gericht als je genoeg hebt aan sfeerverlichting. Hoe maak je nu een lichtplan? Zet eerst eens een aantal zaken op een rijtje. Bij voorbeeld: wat gebeurt er in de woonkamer? Is het alleen een zitkamer waar wordt gelezen en tv geke ken, of wordt er ook gegeten en heeft iemand in het gezin er een werkhoekje? 3De ingebouwde halogeenspots verlichten niet alleen de wandversiering maar geven ook goed licht op het dressóir. foto gpd Welke kleuren kies je voor wanden, vloeren en meubels? Bij het kiezen van de lichtkleur moet je ook met de interieurkleuren rekening houden. Want je wilt toch graag dat de warme tinten van een gestucte of schoonmetselwand optimaal tot hun recht komen. Ben je wat ouder of hebt je een gezin met opgroeiende kinderen? Dat is een belangrijk punt, want iemand van zestig heeft vijftien maal zoveel licht nodig als een vijftienjarige. Zijn de ramen op het noorden (koel licht) of juist het zuidwesten (zon tot hij ondergaat). Wil je bepaalde objecten (schilderijen, een mooie gordijnenwand) extra belichten? Welke lampen lenen zich voor gebruik van spaarlam pen?. Gegevenslijst Over dit laatste nog even iets meer. Spaarlam pen verbruiken'veel minder energie maar over het algemeen duurder in aanschaf. In de praktijk en ook uit onderzoek blijkt, dat de grotere uitgave het snelst wordt terugverdiend als men uitsluitend voor die plaatsen waar lamp lang achter elkaar brandt, energiezuinige types aanschaft. Bij de voordeur, in de gang of de keuken. Wat zijn de (semi-)permanente lichtpunten? Je kunt het aanbrengen van verlichting c de vakman overlaten of de klus zelf aanpak ken. Er zijn gespecialiseerde winkels waar rr allerle materialen voor het zelf installeren verlichting verkoopt, zoals dimmers, een keur van inbouwspots, diverse types halogeenver- lichting, spanningsrails en noem maar op. En in deze zaken krijg je meestal een goed advies. Licht is niet alleen een noodzaak om iets te kunnen zien, maar een juist gekozen verlich ting is ook van invloed op uw humeur. Het zonnetje in huis, zelfs als de echte zon niet schijnt. Een groenteboer met voorliefde voor luxe soorten heeft ze te genwoordig af en toe in de aan bieding: de Kiwano. Het is een vrij forse, langwerpige vrucht met een huid met ingebouwde stekels. De kleur van de kiwano is goudgeel. Snijden we de exoot door dan denken we on- middelijk aan komkommers en meloenen. Kiwano is geen groente maar een vrucht met een fris zure smaak die het goed doet als nagerecht of verwerkt in nagerechten. Voor echte liefhebbers is het aardig te weten dat we deze eenjarige plant zelf kunnen kweken. Een beetje geduld en veel zon en warmte hebben we er wèl voor nodig. Om te begin nen moeten we aan zaad zien te komen. Dat is moeilijk te krij gen. Geen nood. We kopen een kiwano, halen het zaad er uit, maken het schoon en zaaien •het meteen. Nu is het de tijd want eind mei mag de plant pas naar buiten. Ze is uiterst vorst- gevoelig. Omdat de ervaring leert dat de zaden slecht kiemen doen we er meteen maar een stuk of vijfen twintig in een bakje met vochtig papier. Zo kunnen we de zaden goed in de gaten en vochtig houden. Vochtige turf kan na tuurlijk ook. Het zaad heeft veel warmte nodig om te kiemen, minstens 20 graden. Zodra we piepkleine wortels zien, zetten we de kiemplanten in een met goede potaarde gevuld jiffy-pot- je dat op zijn beurt in vochtige turf wordt ingegraven. Mits goed warm en vochtig, zal de kiemplant snel groeien. Zodra er stevige kiembladeren aanko men, zetten we het jiffy-potje in een pot van 25 cm doorsnee, gevuld met goede aarde. We zetten er meteen een tonkinstok van anderhalve meter naast. Dan worden de wortels later niet beschadigd als we er een stok bij zetten. Binnen de kortste keren zal zich bij goede temperatuur en vol doende licht een flinke hoofd- rank vormen, die we om de 20 cm vastbinden. Nog even ge duld en we zien zowel manne lijke als vrouwelijke bloemen verschijnen aan deze rank. We helpen een beetje bij de be vruchting door de mannelijke bloemen omgekeerd op de vrouwelijke te zetten. Na de be vruchting zien we heel snel de vruchten. Bij voldoende warm te, voeding en vocht kunnen we van planten die begin mei ge zaaid zijn, half juli de eerste vruchten verwachten. Dat is nog eens tempo. Ongeveer eind mei, begin juni, als de nachtvorsten definitief achter de rug zijn, mag de plant naar buiten op een beschutte plaats in de volle zon. Hebben we een plaats in de vol le grond, dan zal de plant niet alleen veel forser worden dan in kuip of pot, er zullen ook meer en grotere vruchten gevormd worden. Maar ook dan geldt: goede voedzame grond, vol doende vocht en warmte. LEZERSVRAAG Als mevrouw VISSER-KRUIJS- VELD UIT HAARLEM deze brief leest zullen haar zorgen over de clematis ongetwijfeld tot het verleden behoren. Dan zitten er zeker blaadjes en bloemknop pen aan de plant tenzij... er iets ernstigs is gebeurd. Bijvoor beeld veel te natte aarde door de lange regen of veel te zure grond. Maar ik veronderstel dat deze middelvroege soort nu flink aan het uitlopen is en be gin zomer zeker zal bloeien. Overigens is het nuttig te weten dat clematissoorten er niet van houden als de zon op hun wor tels schijnt. Ook een zure grond is niet geschikt. Dus geen turf in de pot, wel eventueel iets kalk in het gietwater. Succes ermee en mocht er ge snoeid moeten worden dan mag dat pas na de bloei. Niet te veel, een klein beetje. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. I)e vraag kunt u op sturen naar Damiate Dagbla den, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LE VEN EN WONEN. Beeckestijn van 15 t/m 19 mei trefpunt voor tidnliefhebbers Een veel gestelde vraag in de keukenshowroom bij het kiezen van een werkblad is: 'Kun je er een hete pan op zetten?' In de meeste gevallen is het ant woord: Ja, mits...' en dan zal men daar vrijwel altijd aan toe voegen:-'....het maar voor even is en het gaat om een gewone kookpan'. Een gietijzeren pan bijvoorbeeld heeft een tempera tuur van enkele honderden gra den en daarop is het gemiddel de werkblad niet berekend. Een heel inventieve oplossing is er met Corian. Dit kunststof materiaal kan weliswaar gedu rende een korte tijd een panhit- te van ruim 200 graden verdra gen, maar langdurige contacten moeten ook hier worden ver meden. Maar Corian heeft als groot voordeel dat het zich goed laat zagen en frezen. In het werkblad worden naast de kookplaat op onderling gelijke afstanden gleuven gefreesd, waarin stalen staafjes los kun nen worden gelegd. De staafjes steken iets boven het werkblad niveau uit, zodat de panbodem hiermee niet in aanraking komt en zelfs grote hitte gemakkelijk kan afvloeien. De staafjes kun nen in de gleuven rollen, wat ook gebeurt als men een pan er over heen en weer schuift. Dat gaat heel soepel, zonder dat de staven uit de gleuven rollen. Een groot voordeel van deze oplossing is, dat men de staafjes er uit kan nemen om ze schoon te maken, en ook het werkblad laat zich dan gemakkelijk en grondig reinigen. Corian werkblad met glaskeramische kookplaat en links staafjes. menten maakt hij decoraties in zil ver, potpourri en lichaamsverzor- gingartikelen. Zijn produkten zijn een begrip en onder zijn klanten be vinden zich dan ook prinses Diana en Jackie Onassis. Mossen, grassen, papavers, lotus sen en orchideeën zijn de favoriete materialen van de Belg Daniel Ost. Kleuren zijn voor zijn composities, die naar gelang zijn stemming kun nen variëren van barok tot Art Deco en geometrisch modem, van groot belang. Zijn rustige, doordachte cre aties zijn straks te bewonderen op Beeckestijn. Walda Pairon, haar voorouders kwamen uit Italië, is de tweede Bel gische deelnemer. Bij haar ligt het accent op het object, dat onverwacht ergens tevoorschijn komt. Zij werkt met hout, terracotta en zilver. Van niets iets bijzonders maken. Mensen die prachtig wonen en alles hebben laten zien dat je door een paar accenten te verleggen een to taal andere sfeer kunt creëren; dat is de sterke kant van bloemist en deco rateur Marcel Wolterinck, die de Ne derlandse top vertegenwoordigt. Zijn vormen zijn simpel, zodat harmonie en rust bewaard blijven. Onder de ruim 130 deelnemers aan de beurs die er een extra laan bij heeft om iedereen goed tot z'n recht te laten komen is ook een aantal Britten. De Stevenson Brothers met hun Victoriaanse hobbelpaarden; Sarah Bakker met grappige pantof feltjes; Timothy Richards met minia turen van beroemde gebouwen die je als boekensteun kunt gebruiken. Je zou bijna vergeten dat er ook nog Nederlandse deelnemers zijn zoals Kees en Marja Braas uit Scharwoude met bijzondere druiverassen; Youn- ge Bamboekwekerij, met ondermeer vloeren van bamboe; Schermerhorn uit Haarlem met open haarden; The Syling Company uit Zandvoort (inte rieur-adviezen) en Entree Vert uit Noordwijkerhout met geraniums op stam. En bij het Engelse sfeertje passen natuurlijk een high tea (maar één van de culinaire onderdelen) en een hoedenshow (van het Rotterdamse ontwerpersduo Arthur en Patrick) uitstekend: even rust voor de voeten, maar toch aangenaam bezig blijven. Home and Garden Fair, landgoed Beeckestijn, Rijksweg 16, Velsen Zuid. Geopend zondag 15 mei van 11.00 - 21.00 uur; maandag 16 t/m woensdag 18 mei van 10.00 - 21.00 uur en donderdag 19 mei van 10.00 - 18.00 uur. Toegang volwassenen 20 gulden. Kinderen 10 gulden. Voor 'haar' vijfde Home and Garden Fair heeft Beatrix Kleuver een ideaal verwezenlijkt: een internationaal ge tinte beurs. Naast een flinke pluk Nederlandse standhouders heeft ze zich verzekerd van.deelnemers uit Engeland, België, Duitsland en De nemarken. En hoogtepunt voor de organisatie bij dit eerste lustrum is het officiële bezoek dat prinses Ma- griet op maandag 16 mei op de beurs brengt. Leuke zomerse kle ding met een vleugje romantiek hoeft niet zo veel te kosten. Het witte, het middenrif vrijlatende bloesje van batist kost 25 gulden; de wikkelrok in batikdessin 59 gul den. foto c&a Beroemde arrangeurs Vijf bloemarrangeurs/interieuront- werpers van wereldniveau heeft Beatrix Kleuver weten te strikken. Zo was ze vorig jaar juli in Denemarken om het contract te tekenen met de wereldwijd bekende arrangeur/decorateur Tage Anders- en. Tage Andersen werkt met licht en schaduw, leven en dood. Zijn composities hebben iets surrealis tisch met invloeden van barok. Zijn winkel in een fraai oud pand in Kopenhagen is een vijfsterrenat- tractie waar hij niet alleen zijn bloemarrangementen, maar ook taartjes verkoopt; want naast een kunstenaar met bloemen is Anders- en ook een patissier van niveau. Uit Engeland komt Kenneth Tur- 3Hoeden zijn er altijd geweest op de Home and Garden Fair. Dit jaar is er elke dag een hoedenshow bij de vijver. foto pr ner, Ier van geboorte. Hij houdt zich niet alleen bezig met de natuur bloemen, kruiden, groenten, fruit, schelpen en hout zijn de materialen waarmee hij werkt maar ook met het interieur. En daarin zijn kande laars bijvoorbeeld voor hem heel be langrijk. Naast zijn bloemarrange-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8