'Servische wapens rondom Gorazde' Buitenland Nazi-generaal Remer wil politiek asiel in Spanje 'Deng Xiaoping kijkt uit naar WK voetbal' Amnesty: Saudi-Arabië doodt Irakezen President Jemen ontslaat zuidelijke regeringsleden Palestijnse politiemacht is in autonome gebieden Dreigende taal tegen junta Haïti niet overtuigend wegens het einde van de oorlog 4 DINSDAG 10 ME11994 Paus weer op de been Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus II kan weer lopen. Met be hulp van een looprekje op wieltjes beweegt hij zich weer voort, aldus een woordvoerder van het Vaticaan. De paus brak op don derdag 28 april zijn rechter dijbeen nadat hij in het bad was uit gegleden. Iraakse Koerden onderling slaags teheran Bij gevechten tussen diverse groepen Iraakse Koerden zijn de afgelopen dagen bijna drieduizend doden gevallen. Vol gens in Iran wonende Koerden zijn de Democratische Partij van Koerdistan (KDP) van Massoud Barzani en de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK) van Jalal Talabani met elkaar slaags ge raakt. Partnerschap NAVO uitgebreid brussel Zweden en Finland zijn gisteren formeel toegetreden tot het Partnerschap voor Vrede van de NAVO en zijn daarmee de eerste traditioneel neutrale landen die lid worden van het Partnerschap. Tot nu toe waren vijftien Oosteuropese landen toegetreden. Succesvolle maffia-huurmoordenaar napels Maffia-huurmoordenaar Domenico Cuomo heeft giste ren bekend in tien jaar tijd negentig mensen te hebben omge bracht. Cuomo zei voor een hof in Napels in opdracht van Ca- morra-leider Carmine Alfieri te hebben gehandeld. De 32-jarige zou daarmee een van de succesvolste huurmoordenaars van de Italiaanse maffia zijn. Brazilië voert nieuwe munt in Brasilia» Brazilië zal op 1 juli voor de zesde keer in acht jaar een nieuwe munt invoeren. Dat kondigde president Franco gisteren aan. De nieuwe munt, de real, zal gelijk zijn aan een Amerikaan se dollar (1,87 gulden). De munt vervangt de sterk in waarde ver minderde real i Duitse vakbondsleider overleden bonn» Heinz-Werner Meyer, de voorzitter van het Duitse vak verbond Deutsche Gewerhchaftsbund (DGB), is gisteren onver wacht aan een hartaanval overleden. Hij is 61 jaar geworden. Meyer was behalve vakbondsleider ook afgevaardigde voor de sociaaldemocratische SPD in de Bondsdag. VS en Rusland willen naar Pluto Washington De Verenigde Staten en Rusland overwegen lance ring van een onbemand ruimtevaartuig naar Pluto. De vlucht naar de buitenste planeet van het zonnestelsel wordt naast een missie naar de zon serieus overwogen door de Ameri kaanse luchtvaartorganisatie NASA. Pluto is de enige planeet die nog nooit door een ruimtevaartuig is bezocht. UVF bekent moord bejaarde vrouw Belfast De Ulster Volunteer Force (UVF), een protestantse para militaire organisatie, heeft zich gisteren verantwoordelijk gesteld voor een zondag gepleegde moord op een bejaarde Noordierse vrouw. De 76-jarige katholieke vrouw werd in haar huis in Dun- gannon, ten westen van Belfast, doodgeschoten. Ze zat televisie te kijken toen twee mannen haar door het raam doodschoten. WEU helpt Oosteuropese landen Luxemburg De Westeuropese Unie (WEU) heeft gisteren tijdens een bijeenkomst in Luxemburg negen Oosteuropese landen consultatie en samenwerking aangeboden. De ministers van buitenlandse zaken en defensie van de WEU gaven Polen, Hongarije, Tsjechië, Slowakije, Bulgarije, Roemenië, Letland, Estland en Litouwen de status van 'geassocieerd partner'. Plutonium zoek bij Japanse fabriek Washington Het Amerikaanse Nucleaire Controle Instituut heeft in een brief aan-minister Christopher (buitenlandse zaken) aangedrongen op sluiting van een plutonium verwerkende fa briek in Japan. Bij de fabriek in de buurt van Nagoya, aan de Ja panse zuidkust, wordt zeventig kilo plutonium vermist. Die hoe veelheid is genoeg voor de produktie van negen kernbommen. BARCELONA» RUUD DE V correspondent De Duitse nazi-generaal Otto- Ernst Remer heeft politiek asiel aangevraagd in Spanje. De 82- jarige Remer werd in 1992 door een gerechtshof in Beieren ver oordeeld tot 22 maanden cel omdat hij pamfletten had ver spreid, waarin de nazi-misda den in de Tweede Wereldoorlog als een verzinsel werden afge daan. Remer was sinds maart van dit jaar spoorloos, maar is nu in Marbella opgedoken, sa men met de Oostenrijkse neo nazi Gerd Honsik. Remer speelde in 1944 een belangrijke rol bij de opsporing van de Duitse officieren die een bomaanslag op Adolf Hitler uit voerden. Remer werd later door Hitier hoogstpersoonlijk be dankt voor zijn loyaliteit en tot kolonel gepromoveerd. Tegen het einde van de Tweede We reldoorlog was Remer opge klommen tot generaal-majoor, maar hij is door de geallieerden nooit aangeklaagd wegens mis daden tegen de mensheid. Op zowel de Spaanse en Duit se TV zijn gisteren beelden van Remer en Honsik verschenen, waarin zij hun beweringen dat de holocaust een verzinsel is, herhalen. De twee worden door de Duitse justitie er ook van verdacht neo-nazimateriaal in Spanje te laten drukken om dit vervolgens in Duitsland en an dere Europese landen illegaal te verspreiden. Een Italiaanse militaire recht bank heeft gisteren een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen Erich Priebke, een voormalige nazi-officier die in Argentinië woont. Priebke zal terecht moe ten staan wegens zijn betrok kenheid bij de executie in 1944 van 335 inwoners van Rome. De actie was een vergelding voor de dood van 32 Duitse soldaten, die door Italiaanse partizanen waren vermoord. Deng Xiaoping, de patriarch van het Chinese communisti sche regime, verkeert in goede gezondheid en kan niet wach ten op het begin van het we reldkampioenschap voetbal. Dat heeft de zoon van de 89-ja- rige leider vanmorgen meege deeld. „Hij geniet van het le ven als gepensioneerde", aldus Deng Pufang. Dengs zoon probeerde hier mee voor de zoveelste maal be richten te ontzenuwen dat de 'architect van de hervormin gen' ernstig ziek is, in het zie kenhuis ligt of zelfs dood is. Al hoewel Deng officieel gepen sioneerd is, zou hij volgens de Besprekingen over federatie moslims en Kroaten vertraagd De Servische strijdgroepen hebben nog steeds zware wa pens opgesteld binnen een straal van twintig kilometer rond de Bosnische enclave Gorazde. De commandant van de VN-militairen in Gorazde, luitenant-kolonel Da vid Santa Olalla, heeft dit gisteren gezegd. Santa Olalla was 'tamelijk zeker' dat er nog steeds zware wapens bin nen een zone van drie kilometer staan. Ook zouden de Serviërs nog ongeveer 150 politiemensen in de zone handhaven. Volgens de Verenigde Naties zijn dit in feite verklede soldaten. Twee voorbijgangers werden daarbij gedood. De VN-pa- trouille werd niet geraakt. In Wenen slaagden moslims en Kroaten er gisteren niet in tot overeenstemming te komen over de uitwerking van de over eenkomst voor een federatie in Bosnië-Hercegovina. Beide par tijen schortten de onderhande lingen op. Nieuwe gesprekken hebben vandaag plaats. Sinds zaterdag proberen dele gaties van moslims en Kroaten onder leiding van de Bosnische premier Haris Silajdzic en de Kroatische minister Mate Gra- nic (buitenlandse zakepi) een akkoord te bereiken over de grenzen van hun kantons in een toekomstige federatie. De toe komstige status van de hoofd- SARAJEVO/WENEN Rtr/AP/AFP/DPA Vorige maand werden de ge vechten in en rond Gorazde stopgezet na een ultimatum van de NAVO. Er werd een overeen komst gesloten waarbij de Bosnische Serviërs zich ver plichtten zich terug te trekken tot ten minste drie kilometer van de stad. Bovendien zouden zij alle zware wapens uit een straal van twintig kilometer af voeren. De Serviërs houden vol gens de VN ook nog steeds hulpkonvooien en evacuaties van gewonden tegen. In een gehucht bij Tuzla, in het noordoosten van Bosnië- Hercegovina, hebben Bosnische Serviërs gisteren een pantser wagen van de VN beschoten. stad Mostar van Hercegovina blijft een geschilpunt, omdat beide bevolkingsgroepen er aanspraak op maken. Ook is er nog geen akkoord over wie de belangrijkste be stuursfuncties in de federatie zal uitoefenen, al verklaarde de Kroatische president Franjo Tudjman gistermorgen nog dat het niet belangrijk is of een moslim of een Kroaat de functie van president gaat vervullen. Moslims en Kroaten zijn het wel eens over de buitenlandse gren zen van hun federatie. Momenteel controleren mos lims en Kroaten ruim dertig procent van het grondgebied van Bosnië-Hercegovina. Vol gens de Bosnische minister Irfan Ljubijankic (buitenlandse zaken) moet in de federatie 51 procent van Bosnië-Hercegovi na onder beide partijen vallen. De Serviërs hebben het overgro te deel van het territorium in handen, zo'n zeventig procent, maar hebben tot nu toe gewei gerd deel uit te maken van de federatie. Zij geven de voorkeur aan een confederatie met Servië en Montenegro. londenap De mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft au toriteiten in Saudi-Arabië ervan beschuldigd Iraakse vluchtelin gen te doden en te martelen. Ook zouden opstanden in de kampen waar de vluchtelingen worden vastgehouden, met tanks wordenonderdrukt. Honderden Irakezen die na de Golfoorlog van 1991 een toe vlucht hebben gezocht in Saudi-Arabië zijn de afgelopen drie jaar willekeurig gevangen gezet en gedood of onder dwang naar Irajc terggebracht. Volgens Amnesty gebeurde dat soms in samenwerking met de Iraakse veiligheidsdienst. Vorige maand verbleven ongeveer 23.000 Iraakse vluchtelingen in Saudi-Arabië. Als de vluchtelingen proteste ren tegen de slechte leefom standigheden en behandeling in de kampen volgen collectieve straffen zoals het onthouden van voedsel en water. Volgens Amnesty houdt de Saudische regering zich doof voor de mar teling en mishandeling die in de kampen plaatsvindt, waardoor de kampautoriteiten de vrije hand krijgen. Eerdere kritiek op de toestan den in de kampen Rafha en Artawiyya in het noordwesten van Saudi-Arabië bij de Iraakse grens, hebben tot enige verbe teringen geleid. Artawiyya is in december 1992 gesloten. Djibouti-Sanaanp-Rtr-dpaVorige week ontaardden poli tieke spanningen in een burger oorlog. Vooral het dunner be volkte Zuid-Jemen is ontevre den over de invulling van een drie jaar geleden formeel tot stand gekomen eenwording. Bovendien heeft het noorden het voorzien op de onlangs in het zuiden ontdekte olievelden. Franse oorlogsbodems en Duitse, Italiaanse en Ameri kaanse vliegtuigen pendelden ook gisteren naar lemen om buitenlanders het land uit te brengen. Ondanks vele aanvra gen om op de hoofdstad Sana te vliegen, kregen slechts vijf vlieg tuigen twee Franse, twee Duitse en een Italiaanse een landingsvergunning. Met een Duits en een Itali aans toestel arriveerden tol gis teravond 53 Nederlanders uit Sana in Djibouti. Zij zullen in de loop van de dag op Schiphol aankomen. Enkele Nederlan ders die in Jemen wonen, heb ben te kennen gegeven dat ze willen blijven. Ze wonen op plaatsen waar ze weinig van de gevechten merken. De Jemenitische president Ali Abdullah Saleh heeft gisteren zijn premier Haidar Abu Bakr al-Attas ontslagen en een nieu we minister van defensie be noemd. De maatregelen wor den gezien als een aanval op de zuidelijke leden van het kabi net. Volgens het decreet dat Saleh uitvaardigde, zal al-Attas, een functionaris van de zuidelijke Socialistische Partij (YSP), aan een onderzoek worden onder worpen. De minister van indu strie, Mohammed al-Attar, volgt de afgezette premier op. De nieuwe minister van defensie is Abed Rabu Hadi. Hij vervangt de zuiderling Haitham Qassem Taher, die vorige week werd ontslagen. De in Sana verschijnende En gelstalige krant Yemen Times meldde gisteren dat bij de ge vechten tussen de noordelijke en zuidelijke strijdkrachten zo'n 12.000 mensen om zijn geko men of gewond zijn geraakt. De strijd concentreert zich in het zuiden van het land. JERUZALEM Rtr De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) heeft gisteren ge zegd dat alle problemen over de stationering van een Palestijnse politiemacht in de autonome gebieden zijn opgelost. Volgens PLO-functionaris Jamil Tarifi zullen de eerste Palestijnse poli tiemannen vanmorgen het ge bied van de Gazastrook binnen gaan. Tarifi is het hoofd van het Palestijns comité dat de over dracht van de macht regelt in de Gazastrook en in Jericho. Volgens Tarifi zou de overhe veling van bevoegdheden van Israël naar de Palestijnen van morgen vroeg plaats hebben. Onmiddellijk daarna zouden Palestijnse politiemannen de Allenby-brug over de Jordaan zijn overgestoken om in Jericho met hun werk te beginnen. Meer dan zeshonderd Pales tijnse agenten stonden zondag al in Egypte en Jordanië klaar voor vertrek naar de autonome gebieden. Allerlei organisatori sche problemen vertraagden echter hun komst daar. De tota le Palestijnse politiemacht wordt zo'n negenduizend groot. Een oude Palestijnse man kijkt een Israëlische militair uitdagend aan. Hij wacht tot de Palestijnse politie zich vestigt in de autonome gebie- ACHTERGROND WASHINGTON HANS DE BRUUN i CORRESPONDENT Chinese autoriteiten nog steeds een doorslaggevende stem hebben in belangrijke politieke beslissingen. Afgelopen februari ver scheen Deng op de televisie, na een jaar van afwezigheid. De TV-beelden toonden Deng niet als de sterke man achter het bewind, maar als een breekba re oude man wiens ogen en oren hem duidelijk in de steek hebben gelaten. De leider slaagde er nog net in op eigen kracht een paar passen te zet ten. De Chinese autoriteiten houden vol dat Deng per dag enkele kranten leest, lange wandelingen maakt en met zijn kleinkinderen speelt. Clinton heeft zijn beleid ten spanningshaarden de laatste maanden al zo vaak bijgesteld of radicaal veranderd dat van de zoveelste 'laatste waarschuwing' geen overtuigingskracht meer uitgaat. De Bosnische Serviërs schieten gewoon door, de Noordkoreanen blijven weigeren hun nucleaire installaties te laten inspecteren en Cédras en consorten zijn allerminst van plan het veld te ruimen. Vorig jaar juli beloofden de militairen, in een in New York onder toezicht van de VN gesloten akkoord, plaats te zullen maken voor de eind 1990 democratisch tot president gekozen priester-politicus Jean-Bertrand Aristide. De generaals hebben die overeenkomst aan hun laars gelapt, constateerde Clinton zondag. Maar dat was al vanaf het begin duidelijk. Washington bleef echter tegen beter weten in hopen op concessies. De Amerikanen probeerden Aristide tot toegevingen te bewegen. En toen hij weigerde, werd hij zelf een hinderpaal voor het vredesproces genoemd. De VS dachten dat met Cédras te onderhandelen viel en probeerden op verzoening aan te sturen. Maar nu is het failliet van die aanpak pas goed gebleken. De aanhangers van Cédras en politiechef Francois Michel zouden bezig zijn met een ware terreurcampagne onder de medestanders van Aristide, die al honderden mensen het leven zou hebben gekost. VN-waarnemers en vertegenwoordigers van humanitaire organisaties spreken van bloedbaden waarbij honderden mensen zijn afgeslacht. Daarop moest Washington wel reageren. De in Washington in ballingschap levende Aristide Het is onwaarschijnlijk dat de Haïtiaanse juntaleider Raoul Cédras na de dreigende taal die de Amerikaan se president Bill Clinton zondag uitte nu zit te bibbe ren van angst in zijn paleisje in Port-au-Prince. Hij zal eerder een voorbeeld nemen aan zijn collega's in So malië, Noord-Korea of Servië, die de dreigementen uit Washington al lang niet meer serieus nemen. raakte vorige week een gevoelige snaar toen hij Clinton van gebrek aan interesse voor Haïti beschuldigde en nog pijnlijker van racisme. De VS zouden zich niets aan de situatie van het kleine staatje in hun eigen Caraibische achtertuin gelegen laten liggen 'omdat het toch maar om zwarten gaat'. De moordpartijen hebben de publieke opinie in de VS beïnvloed en Clinton tot zijn ommezwaai gebracht. Hij wist in enkele dagen de VN tot een totaal handelsembargo tegen Haiti te bewegen, dreigde zelfs met een Amerikaanse militaire interventie en besloot de maatregelen te verzachten die waren genomen om de stroom vluchtelingen naar de VS enigszins in te dammen. Om dat laatste gaat het eigenlijk. Want Haiti heeft voor de VS geen enkel strategisch belang. De enige reden waarom Clinton nu tot daden overgaat, is de vrees dat tienduizenden Haïtianen net als in 1990 voor het geweld zullen vluchten en zullen proberen in vaak nauwelijks zeewaardige bootjes de oversteek te maken naar het beloofde land, naar Florida, naar de VS. In Zuid-Florida leven al enkele honderdduizenden Haïtianen. Florida zegt die vluchtelingenlast niet meer aan te kunnen. Maar elke Cubaan die Fidel Castro ontvlucht, wordt er met open armen ontvangen. Cubanen zijn echter veelal goed geschoold en kunnen zo aan de slag in Miami's rijke Cubaanse gemeenschap. De Haïtianen zijn echter straatarm en meestal ongeschoold. Veel bootvluchtelingen zijn dan ook 'economische vluchtelingen' en die zijn in de VS niet welkom. Clinton, die als presidentskandidaat George Bush fel had bekritiseerd omdat hij de Haïtianen terugstuurde, besloot vorig jaar januari zelf om die politiek voort te zetten. Ter bescherming van de in wankele bootjes ronddobberende vluchtelingen, werd toen gezegd. De laatste tijd werd duidelijk dat teruggestuurde vluchtelingen in Haiti meteen het gevang in verdwenen. Maar ook dat bracht Washington niet op andere gedachten. Clinton steunde enige tijd gematigde politieke krachten die bereid waren buiten Aristide om met de generaals zaken te doen. Maar al gauw bleek dat die hoe dan ook niet van plan zijn het veld te ruimen. Ook de dreiging met economische boycots en nu zelfs met militair ingrijpen zal op hen naar verwacht geen effect hebben. Clinton heeft ten aanzien van crises als Somalië, Bosnië en Noord-Korea al te veel loze dreigementen, koersveranderingen en machteloze gebaren op zijn conto staan om nog geloofwaardig te zijn. Cédras zal zich daar niets van aantrekken. Bovendien voelen het Congres en de Amerikaanse publiek niets voor militair ingrijpen in het Haïtiaanse wespennest. Major 'moet' referendum Europa houden londen cees v correspondent John Major, de minst populaire premier die het Verenigd Ko ninkrijk ooit had, staat onder toenemende druk om een refe rendum over 'Europa' toe te staan. De roep om zo'n volks raadpleging komt uit alle gele dingen van de Conservatieve Partij. Voorheen was de eis van een referendum een stokpaard je van de 'Eurosceptici'. Steeds meer lagerhuisleden op de pro- Europa vleugel van de' partij steunen nu echter de eis. Volgens sommigen kan alleen een referendum nog een scheu ring in de partij voorkomen. Gisteravond verklaarde een ge waardeerd Conservatief, de voormalige 'chief whip' Tim Renton, dat de partij het jaar 1996 niet zou kunnen overle ven. „We zullen ons dan ernstig moeten afvragen of we de een heid kunnen bewaren over het Europese vraagstuk", verklaarde Renton in een interview. In 1996 begint de 'intergou vernementele conferentie' tus sen de lidstaten van de Europe se Unie. Uit die conferentie moet een besluit voortvloeien over verdere integratie in de Unie. Voor veel Britse Conser vatieven, voor wie het 'Verdrag van Maastricht' al te ver ging. zou dat een banvloek zijn. Moordenaar VS had eigen 06-lijn washington hans de bruun correspondent Afgelopen nacht is in de gevan genis van Joliet in de Ameri kaanse staat Illinois de massa moordenaar John Wayne Gacy geëxecuteerd. De 52-jarige werd ter dood veroordeeld wegens seksueel misbruik en moord op 33 mannen en jongens. Vanuit zijn gevangeniscel hield Gacy er een eigen 06-lijn op na, waarop de beller voor twee dollar per minuut een bandje kon horen waarop Gacy zijn onschuld verkondigde. Het leverde hem de laatste jaren tienduizenden dollars op. De resterende tijd gebruikte Gacy om te schilderen. Doeken van hem (waaronder portretten van Hitler. Elvis Presley en massa moordenaar Jeffrey Dahmer) hingen in galeries in Los Ange les, Chicago en New York en brachten 20.000 dollar op. Met ingang van vandaag zwijgt de 06-lijn. En nieuwe doeken van Gacy zullen er niet meer komen. Nadat het Ameri kaanse Opperste Gerechtshof het laatste gratieverzoek had af gewezen, kwam afgelopen nacht een einde aan zijn 14-ja- rige verblijf in de dodencel. In 1980 werd Gacy ter dood veroordeeld. Hij bekende aan vankelijk maar kwam daar later op terug. De lijken zouden door anderen onder zijn huis zijn verborgen, zo zei hij. Zijn advocaten hebben de te rechtstelling bestreden, omdat Gacy geestelijk 'niet fit' zou zijn, en de wet schrijft nu eenmaal voor dat een ter dood veroor deelde volledig bij zijn verstand moet zijn om ter dood te wor den gebracht. Gacy's exècutie komt op een moment dat steeds meer Ame rikanen voor de doodstraf zijn. De stijgende criminaliteit in de grote steden doen de roep om harde maatregelen toenemen. President Clinton heeft al extra geld beloofd voor meer gevan genissen. moskou Het was gisteren een vrolijke boel in het centrum van de Russische hoofdstad Moskou. Met medailles behangen veteranen uit de Twee de Wereldoorlog dansten voor het Bolshoi-theater uitbundig in het rond om te vieren dat zij 49 jaar geleden Nazi-Duitsland versloegen. FOTO REUTER GRICORY DUKOR

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5