Informateur wil 'spelletjes' vermijden Binnenland ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Zonsverduistering niet zonder risico s Hoeveel doden vallen er nog? Bernhards protegée in Taman Indah Verzekeraars weren ex-gestrafte 1533 Tjeenk Willink spreekt met Kok Van Mierlo en Bolkestein over paarse coalitie funaartgpd Honderden gestolen paspoor ten, rijbewijzen, OV-jaarkaar- ten en bankpasjes, maar ook bivakmutsen en zelfs pistolen zitten in de glasbak. Die spul len komen regelmatig van de band rollen bij glasrecyclings- bedrijf Maltha in het Westbra bantse Fijnaart. „We zijn de vuilnisbak van de maatschap pij", zegt directeur J. Spaan derman. Maltha verwerkt glas uit het hele land in Fijnaart, Rotterdam, Emmen en Waal wijk. De politie van Steenbergen heeft zijn handen vol aan het opsporen van de eigenaars: „Het is een utopie te denken dat het ooit zal stoppen. Zak kenrollers en rovers hebben de glasbak ontdekt. Paspoorten sturen we terug naar de ge meente. Bij andere stukken hilversum anp Ex-bajesklanten kunnen niet makkelijk een verzekering af sluiten. Verzekeringsmaat schappijen hebben het niet zo op met klanten met een straf blad, blijkt uit een steekproef door 'Delinkwentie en Samen leving'. Veertig ex-bajesklanten pro beerden een inboedel-, ziekte kosten- of autoverzekering bij verschillende maatschappijen af te sluiten en kregen nul op het request. Negen maatschappijen konden niet weigeren omdat de verzekeringsnemers een ziekte kostenpolis aanvroegen. Dat heeft G. Anthonio van Delinkwentie en Samenleving gisteren voor de NCRV-televisie gezegd. Volgens directeur E. Fi- wordt de eigenaar gezocht. Maar het is een hele klus om die te achterhalen, omdat de meeste documenten nat zijn en de inkt gevlekt. Ze zijn smerig en nauwelijks lees baar." Spaanderman: „Na een bankoverval in Woerden werd het gebruikte pistool tussen ons glas gevonden." Het ge beurt regelmatig dat personeel van het glasrecyciingsbedrijf gebak en bloemen of geld voor de personeelspot krijgt. Spaanderman werd overladen met kussen toen hij de eige naar van 1-7.000 gulden aan spaarbrieven opspoorde. „Ze waren'van een oude dame, die ze in een tas naast haar fiets had gezet en daarna was weg gereden. De vinder heeft ze in de glasbak gegooid. Maar er zat gelukkig een briefje bij met haar naam." scher van het Verbond van Ver zekeraars is er bij ex-gevange nen sprake 'van een verhoogd risico'. Het staat maatschappij en vrij mensen te weigeren. Wel vindt Fischer dat de verzeke raars een relatie moeten leggen tussen het vergrijp en het risico bij de gevraagde verzekering. Maar Anthonio gelooft daar niets van. Volgens hem gebeurt dit in de praktijk niet en worden aanvragen van ex-gevangenen terzijde gelegd. „Je wordt zon der meer afgewezen." Hij wijst erop dat het hier om mensen gaat die al door de maatschap pij zijn gestraft. „Er is geen en kel onderzoek waaruit blijkt dat ex-gevangenen een verhoogd ri sico vormen voor verzekerings maatschappijen", zo meent hij. Anthonio liet overigens niet FNV verwerpt AOW aanvullend pensioen den haag gpd De FNV-bonden hebben het voorstel van FNV-voorzitter Ste kelenburg verworpen voor de heffing van AOW-premie over het aanvullend pensioen. De kwestie ligt uiterst gevoelig, zo wel binnen de FNV als binnen de politieke partijen. Door bejaarden met meer dan alleen AOW voortaan over dat extra inkomen AOW-premie (14,25 procent) te laten betalen, wil Stekelenburg de AOW be taalbaar houden. De FNV-voor- zitter wilde de kleine pensioen tjes van pakweg 100 a 200 gul den per maand ontzien. Het AOW-plan van Stekelen burg is onderdeel van de nota 'Sociale Zekerheid' die gisteren door de negentien FNV-bonden moest worden goedgekeurd. De negentien bonden gaan wel ak koord met een lichte verhoging van de pensioenpremie voor ie dereen om daarmee een 'schommelfonds' te vullen waarmee de te verwachten ex plosieve stijging van de AOW na 2010 betaald kan worden. alleen veertig ex-gedetineerden op de maatschappijen los. Een evengrote, vergelijkbare groep, echter zonder detentieverleden, vroeg bij dezelfde maatschap pijen een verzekering aan. Van die groep werden 26 personen zonder meer aangenomen. Anthonio ziet daarin het bewijs dat verzekeringsmaatschappij en discrimineren. Hij noemt dat onterecht, vooral ook omdat de ze bedrijven een dienstverle nende functie hebben. Op aanvraagformulieren van verzekeringsmaatschappijen wordt altijd gevraagd naar het strafrechtelijk verleden van de aanvrager. Als die vraag niet naar waarheid wordt beant woord, dan wordt eventuele schade ook niet uitbetaald. Gestoorde man in gevangenis eist behandeling den haag anp Hij hoort stemmen, verwondt zichzelf en is psychotisch. In de Tijdelijk Extra Beveiligde Inrich ting in Vught (TEBI), waar hij vastzit wegens doodslag, hou den ze hem in toom met zware medicijnen. Zelf wil een 28-jari- ge gedetineerde liever naar een psychiatrische inrichtingd. Daarom eiste de man gisteren in een kort geding tegen Justitie gisteren om overplaatsing naar de FOBA in Amsterdam, een soort crisisopvang voor gestoor de gevangenen. Het geding diende gisteren voor de recht bank in Den Haag. De man is in 1990 tot twaalf jaar cel veroordeeld wegens het doodschieten van een 47-jarige man uit Sneek. Hij kreeg geen TBS omdat hij de Joegoslavi sche nationaliteit heeft. In het huis van bewaring was de man niet te handhaven. Na een vluchtpoging verhuisde hij in november 1993 naar de TEBI. Volgens zijn advocaat, mr. J. van Leeuwen, is hij daar veran derd in een zombie. De man wil alsnog proberen in een TBS-kliniek te komen. Daarover loopt al een procedu re, waarin over enkele weken uitspraak wordt gedaan. De ad vocate van het ministerie van justitie, mr. M. Bitter, voerde aan dat daarom een kort geding overbodig is. Zij vroeg de rech ter de man niet ontvankelijk te verklaren. Maar mr. Van Leeuwen wees op de lange wachttijd die voor TBS-klinieken geldt. Dat is een probleem, aldus de advocaat, omdat de man zelfmoordnei gingen heeft. De FOBA zou een goede tussenoplossing zijn. Rechtbankpresident mr. A. van Delden, liet tijdens de zitting doorschemeren dat er zijns in ziens sprake is van een benarde, zo niet hopeloze situatie. De man vertoont zwaar crimineel gedrag - ook in België moet hij nog een straf uitzitten voor doodslag - maar hij is ook pa tiënt. „Voor dergelijke gevallen hebben we in Nederland eigen lijk geen oplossing", aldus de rechter. De uitspraak is op 18 daag ook nog met voorzitter Deetman van de Tweede Ka mer, die eveneens als adviseur van koningin Beatrix optreedt. De kans dat er daadwerkelijk een paars kabinet komt is niet groter geworden. Kok blokkeert deze mogelijkheid weliswaar niet, maar ziet 'enkele zeer fikse struikelblokken', met name tus sen zijn partij en de WD. Hij doelde daarmee onder meer op het toekomstige vreemdelin genbeleid en de sociale zeker heid, waarover PvdA en WD ernstig van mening verschillen. De WD uil een ministelsel met lagere uitkeringen. De PvdA is tegen wijzigingen van het stel sel. Kok wil ervoor waken dat Rotterdam Prins Bemhard heeft gistermiddag het nieuwe dikhui- denverblijf Taman Indah in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp geopend. De ceremoniële hande ling vond plaats onder grote be langstelling van genodigden, die via een satellietverbinding op 'mo nitoren in de Rivièrahal het ko ninklijk weerzien van Prins Bern- hengelo/losser» anp De ene Syrisch orthodoxe chris ten uit Turkije of Syrië mag in Nederland blijven terwijl de an der wordt uitgewezen. Dat is niet consequent, aldus veel in stanties van asielzoekers giste ren tijdens de begrafenis van de 22-jarige Turkse asielzoeker die vorige week uit angst voor uit zetting zelfmoord pleegde. De man wist toen niet dat zijn uit zetting was opgeschort na ka mervragen. Er is grote kritiek op de hou ding van de Nederlandse rege ring tegenover de Syrisch ortho doxe christenen. Öp een span doek op een van de auto's in de lange rouwstoet stond geschre ven 'Hoeveel doden moeten er nog vallen?' De zelfmoord was zinloos omdat de asielzoeker voorlopig het land niet uithoef- de. Dat wist de politie van Hen gelo wel, maar er werd ver zuimd het aan de asielzoeker te vertellen. De rouwstoet ging gisteren PvdA, D66 en WD met elkaar in zee gaan op basis van een glo baal regeerakkoord. Een paarse coalitie met een vaag geformu leerd regeerakkoord om de ver schillen van mening te verdoe zelen. is volgens Kok geen lang leven beschoren. „De roep om een minder gedetailleerd re geerakkoord mag geen schaam lap zijn waarachter partijen zich kunnen verbergen onder het mom van dualisme (verschil parlement en regering, red.). Dat zal de stabiliteit van zo'n kabinet ondergraven. We hoe ven geen details in het regeer akkoord te vermelden, maar de afspraken moeten wel bindend zijn. Anders krijg je spetterende debatten in het parlement, hard met zijn protegée Bernhardi- ne konden gadeslaan. De olifants koe is tien jaar geleden vernoemd naar de prins-gemaal. Met de opening van Taman Indah, Maleis voor prachtige tuin, neemt dier gaarde Blijdorp volgens deskundi gen een uniek olifantenverblijf in gebruik. Met de nieuwe tropische tuin wordt een Aziatische biotoop van Hengelo naar de Syrisch or thodoxe kerk in Losser en langs het politiebureau waar de man zich met een laken had opge hangen. Aartsbisschop Y. Cicek van de Syrisch orthodoxe kerk in Midden Europa en West-Eu ropa hekelde tijdens de rouw dienst de inconsequente han delswijze van Nederland. De asielzoekers zijn allemaal het slachtoffer van ontvoering, mishandeling en moord in hun eigen land maar de een mag hier blijven en de ander moet weg, vindt hij. De Raad van Ker ken doet volgens hem ook te weinig voor geloofsgenoten. Het was voor het eerst dat de bis schop zich zo kritisch over de houding 'van de Nederlandse autoriteiten uitliet. „De Nederlandse overheid laat de Syrisch orthodoxe chris tenen in de steek", meent direc teur J. van Tilborg van de Stich ting Inlia die opkomt voor asiel zoekers. In de afgelopen jaren hebben zich in Nederland circa 12.000 asielzoekers gevestigd maar geen consistent beleid", aldus Kok. WD-leider Bolkestein wilde na afloop van het overleg niets zeggen over de mogelijkheid en wenselijkheid van de paarse co alitie. Zegslieden uit de WD- fractie maakten evenwel duide lijk de kans op een paarse coali tie niet hoog in te schatten, ten zij de PvdA bereid is het sociale stelsel ingrijpend te veranderen. Volgens oud-minister Nijpels (burgemeester Breda) zijn goe de afspraken met PvdA en D66 over wijzigingen in de sociale zekerheid mogelijk. De WD'er vraagt zich echter af of Kok 'mentaal wel toe is aan een paarse coalitie' Hij vindt dat de PvdA-leider meer enthousiasme nagebootst, waar de bewoners in bijna optimale omstandigheden kunnen leven. Volgens Blijdorp- directeur drs. A. Dorresteyn is geen enkele andere dierentuin ter wereld in staat onder dergelijke condities dieren in gevangen schap te houden. foto anp maar dat aantal wordt steeds kleiner. „Het huidige restrictie ve asielbeleid komt hard aan. De Syrisch orthodoxe christe nen zijn zelfs in Istanbul al niet meer veilig", zegt H. Roelofs van Inlia. De Suryoye Federatie Neder land (SFN), de culturele oprga- nisatie van de Syrisch ortho doxe gemeenschap, wil snel duidelijkheid over de toedracht van de zelfmoord. Een paar duizend Syrisch or thodoxe christenen woonden de begrafenis bij. De ouders van het slachtoffer waren speciaal overgekomen uit Turkije. Er wa ren ook geloofsgenoten uit an dere Europese landen en sym pathisanten van de Syrisch or thodoxe gemeenschap. De Ka merfractie van het CDA, die de vragen over de asielaanvraag had gesteld, stuurde een condo leance-telegram. In januari van dit jaar pleegde een Syrisch or thodoxe christen in Friesland ook zelfmoord uit angst voor uitzetting naar Syrië. zou moeten tonen. Alleen D66 en CDA toonden zich tegenover Tjeenk Willink onomwonden voorstanders van een onderzoek naar de paarse coalitie. Het CDA zegt de uitslag van de verkiezingen te respecte ren waarbij WD en D66 de win naars werden en de PvdA als grootste partij geldt. Mocht een paarse coalitie niet lukken, dan is het CDA beschikbaar voor re- geringsverantwoordlijkheid. CDA-leider Brinkman wilde niet zeggen aan welke coalitie zijn partij dan het liefst wil meewer ken. Tjeenk Willink denkt de in formatieronde volgende week te kunnen beëindigen. Zigeuners vast voor oplichting EDE GPD Twee uit Ede afkomstige zigeu ners zijn onlangs in een hotel in Velp samen met twee zigeuners uit Keulen opgepakt toen zij drie Duitse zakenlieden dia manten en dure horloges af handig wilden maken. Het vier tal wilde een koffer met kost baarheden ruilen voor een kof fer met daarin 200.000 valse Zwitserse francs. Op het mo ment dat de transactie plaats had, greep de politie in. Het viertal maakt deel uit van de zogeheten Roma-stam. De twee onlangs in België en Duits land vermoorde zigeuners, af komstig uit Bennekom en Am sterdam, behoorden daar even eens toe. Zij zijn vermoedelijk uit wraak over een soortgelijke transactie om het leven ge bracht. Naar aanleiding van de dubbele moord sloegen zigeu nerfamilies massaal op de vlucht. Til Gardeniers gevraagd voor commissie CDA den haag cpd Het CDA heeft oud-minister Til Gardeniers-Berendsen gevraagd om het onderzoek te leiden naar het verkiezingsechec van de partij. Het partijbestuur heeft besloten tot een 'diepgaande analyse' naar de oorzaken van het verlies van twintig kamerze tels. Morgen, zo is afgesproken, laat Gardeniers waarnemend CDA-voorzittcr Lodders weten of zij de functie aanvaardt. In het onderzoek moet wor den nagegaan wat er fout is ge gaan bij de opstelling van het verkiezingsprogramma en de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Vooral het ontbreken van herkenbare katolieke CDA'ers heeft volgens ingewij den te maken met het grote ver lies in de zuidelijke provincies. Ook zal de commissie kritisch kijken naar het verloop van de verkiezingscampagne. Mevrouw Gardeniers is 69 en sinds 1983 lid van de Raad van State. In het kabinet Van Agt- Wiegel (1977-1981) was zij mi nister van CRM en in het kabi net Van Agt-Den Uyl (1981- 1982) bewindsvrouwe voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne. De commissie zal in to taal uit ongeveer zeven perso nen bestaan. De rest van de kandidaten is nog niet bena derd, reden waarom nog geen namen zijn genoemd. Nieuwste trein van NS tijdelijk buiten gebruik ZWOLLE ANP De Nederlandse Spoorwegen hebben de railhopper, de nieuwste stoptrein, uit de dienstregeling voor de lijn Zwolle-Emmen gehaald. Het materieel kampt met ernstige storingen, zo heeft een NS- woordvoerder vandaag laten weten. De eerste negen exemplaren van de railhopper werden begin dit jaar op proef voor het reizi gersverkeer in gebruik geno men. Volgens NS vormt de nieuwe trein - kostprijs bijna zeven miljoen gulden per stuk - echter een bron van ergernis. Storingen in de electronische besturing leiden ertoe dat deu ren te pas en te onpas niet ope nen of sluiten, remmen spon taan blokkeren en geleiders plotseling geen hoogspanning voor de aandrijving leveren. NS hopen samen met de fa brikant binnen enkele maanden de problemen op té lossen. Op het baanvak Zwolle Emmen worden voorlopig oude stop treinen ingezet. Er zijn nog 53 railhoppers in bestelling. Het gaat hierbij om een diesel-ver sie, die na 1995 op de rails zal verschijnen. Vanavond gedeeltelijke zonsverduistering De Maan staat zo ver van de Aarde dat alleen de halfschaduw de Aarde bereikt (bij een totale verduistering zou ook de kern schaduw de Aarde bereiken). Op een klein gedeelte van het aardoppervlak is de verduistering overigens ringvormig te zien. Laatste (gedeeltelijke) zonsverduistering in Nederland: 30 mei 1984 Eerstvolgende gedeeltelijke zonsverduistering in Nederland: 12 oktober 1996 Eerstvolgende totale zonsverduistering in Nederland: 7 oktober 2135 De gedeeltelijke zonsverduistering is te zien in Noord-Amerika, West- en Midden-Europa en een deel van Afrika. Alleen in een kleine zone (met een diameter van ca. 230 km) in de Verenigde Staten en de Atlantische Oceaan kan men de middelpunten van maan- en zonneschijf zien samenvallen: de verduistering is er ringvormig. Ringvormige verduistering anp - bron: SGN/Arlis den haag anp De gedeeltelijke zonsverduistering die van avond te zien is, is een schouwspel, maar wel eentje met risico's. Harry Geurts van het KNMI waarschuwt ervoor dat de ver duistering - hoe onschuldig die er ook uit mag zien - blindheid kan veroorzaken. „Het is heel gevaarlijk om zonder bescherming naar de zonsverduistering te kijken. Zelfs een gewone zonnebril kan een gedeeltelijke blindheid niet voorkomend' Tien jaar hebben de liefhebbers i wachten op een tijdelijk verdwijnen van de zon. Ook in 1984 was de zonsverduistering niet zonder gevolgen. „Verspreid over het land moest een aantal mensen zich destijds onder doktersbehandeling stellen met oog klachten", vertelt prof. A. Deutman, leider van de sectie oogheelkunde van het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen. „Het licht van de zon is niet sterker dan anders, maar doordat sommige mensen uit langer kijken dan normaal, ont- staan problemen", stelt Deutman. „Het menselijk oog Fixeert zich namelijk op de zon waardoor het zogenaamde fixatie-punt wordt ingebrand. De klachten die hieruit voortkomen variëren van leesproblemen tot gedeeltelijke blindheid. Alleen met een diepzwart, fotografisch negatiefglas of met een stukje beroet glas kunnen geïnteresseerden vanavond vanaf 19.37 uur de verduistering volgen. Om 21.19 uur is het voorbij, maar dan is de zon ook al onder gegaan. DINSDAG 10 MEI 1994 Gevangenen Zutphen weer aan 't werk zutphen De 102 gedetineerden van de Penitentiaire Inrichting in Zutphen zijn vandaag weer aan het werk gegaan. Ze staakten vanaf gisterochtend omdat ze ontevreden waren over het regiem van de gevangenis. De directie onderschrijft die onvrede en wijt de problemen aan de veranderingen bij de inrichting. Tot 1 ja nuari was het een jeugdgevangenis. Nu zitten er volwassenen. Besloten is dat de douche-faciliteiten in het weekeinde worden uitgebreid en dat wordt onderzocht of de bezoekregeling kan worden verruimd. Ook zonder staking zouden de regels zijn aangepast, zo liet de directie gisteren weten. Ter Beek op bezoek bij VN-soIdaten den haag Minister Ter Beek van defensie brengt vandaag een eendaags bezoek aan de Nederlandse VN-militairen in de Bosni sche moslimenclave Srebrenica. De blauwhelmen zitten daar al bijna drie maanden. Vorige maand wilde de minister de troepen bezoeken, maar kreeg toen geen toestemming van de Bosnische Serviërs. Hun weigering was een reactie op de NAVO-luchtaan- vallen op de Servische stellingen bij Gorazde. Wethouder vrijgesproken van fraude heerlen De kantonrechter in Heerlen heeft wethouder A. Lenoir van de gelijknamige lijst in Nuth vrijgesproken van het ronselen van stemmen. Hij was er twee weken geleden van beschuldigd twintig volmachtstemmen te hebben geronseld. Er werd 1500 gulden boete of dertig dagen hechtenis tegen hem geëist. Een directrice van een bejaardencentrum in Klimmen werd wel ver oordeeld tot een boete van duizend gulden omdat zij volm achtstemmen had geronseld voor een plaatselijke Voerendaalse lijst. 'We zijn vuilnisbak van de maatschappij' Paspoorten, bivakmutsen en pistolen in glasbak Informateur Tjeenk Willink heeft vandaag geprobeerd duidelijkheid te krijgen over de aard van de aarzelingen die WD en PvdA voelen voor een paarse coalitie. „Het is een beetje eikaars nieren proeven. Het gaat om politieke aarzelingen die een fractievoorzitter zou kunnen hebben om echt paars te gaan", zei de woordvoerder van Tjeenk Willink gisteren. den haag gpdom inhoudelijke verschillen tus sen de partijen die moeilijk overbrugbaar zijn. Ook strategi sche belangen spelen een rol. Als een van de partijen te vroeg de paarse variant 'afschiet', ver sterkt dat de positie van het CDA bij wie dan wordt aange klopt. Tjeenk Willink wil dit soort politieke spelletjes voor komen door duidelijkheid te ei sen. De informateur sprak van- De informateur concludeerde gisteren, na gesprekken met alle fractievoorzitters, dat de paarse coalitie (zonder CDA) als eerste mogelijkheid moet worden on derzocht. Daarom sprak hij vandaag verder met Kok (PvdA), Van Mierlo (D66) en WD-leider Bolkestein. Het gaat daarbij niet alleen Steekproef van Delinkwentie en Samenleving wijst uit:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3