St. Petersburg machteloos tegen misdaad Koeiegekte brengt Bonn en Londen op rand vleesoorlog Van vluchteling tot profiteur Feiten &Meningen Communisten maken comeback in Oost-Europa DINSDAG 10 ME11994 NIEUWSANALYSE Tussen Duitsland en Engeland dreigt een rundvleesoorlog uit te breken. Aan leiding is het kabinetsvoorstel van de Duitse minister voor volksgezondheid Seehofer om nog deze maand de im port van Brits rundvlees te verbieden. Met deze preventieve maatregel wil Duitsland voorkomen dat mensen be smet kunnen raken met BSE. de dode lijke koeiegekte. In Groot-Brittannië zijn sinds de ontdekking in 1986 van het voor dieren dodelijke virus meer dan 125.000 runderen geslacht. Het kabinet-Kohl buigt zich morgen over het voorstel van Seehofer, maar kanselier Kohl staat achter zijn be windsman. Duitsland zou het eerste EU-land zijn dat zo'n rigoureuze maat regel neemt. De Britten hebben al juri dische stappen aangekondigd voor het geval dat, want nergens ter wereld is een geval bekend dat BSE op mensen is overgedragen. De Britten weten zich gesteund door de Europese Commissie, die Duitsland wil aanklagen bij het Eu ropese Hof als het tot een verbod komt. Seehofer weet echter van geen wijken: „Wie mij bij mijn besluit hindert, is ver antwoordelijk voor de eventuele gevol gen". Tijdens een op Duits verzoek gehouden zenuwstelsel. Nadat Britse slachthuizen in 1981 een andere proceduere voor de verwerking van de kadavers van scha pen tot veevoer waren overgegaan, trad de ziekte ook bij rundvee op. In 1988 volgde een verbod om diermeel aan herkauwers te voeren, maar de produk- tie bleef toegestaan. In 1990 werd in Groot-Brittannië de dodelijke ziekte voor het eerst bij honden en katten ge constateerd. De incubatietijd ligt vol gens de meest recente schattingen tus sen de twee en vijftien jaar. In Duitsland concentreert zich het on derzoek nu vooral op een eventuele sa menhang tussen BSE en de even dode lijke menselijke variant, de Creutzfeldt- Jakob-ziekte. Er is nog geen verband aangetoond, maar Duitse onderzoekers wijzen erop dat de gevaren immens zijn als dit verband er wèl blijkt te zijn. Het BSE-virus kan theoretisch in de hele le vensmiddelenketen doordringen. Voor al in de farmaceutische en cosmetische industrie wordt ontzettend veel gewerkt met runderafval. De Duitsers staan bij hun zorg voor een nieuwe dodelijke ziekte niet alleen: 22 niet-EU-staten, waaronder de VS en Zwitserland, heb ben uit voorzorg een importverbod voor Brits rundvlees afgekondigd. De affiches met een minzaam kijkende Gyula Horn zijn in Hongarije bijna overal volgeklad met graffiti. De schuttingwoorden die de socialistische lijsttrekker zijn toege voegd, lenen zich niet voor een vertaling, verzekeren de meeste Hongaren. In de verkiezingscampagne was Hom het mikpunt van harde aanvallen. Zijn politieke tegenstanders herinneren aan zijn commu nistische verleden en het feit dat hij in 1956 actief heeft deelgenomen aan het neerslaan van de Hongaarse opstand. Veel vruchten hebben de aanvallen op de socialistische voorman niet afgeworpen. De oud-communisten die zich tot de sociaal democratie hebben bekeerd, behaalden zondag een grote overwinning in de eerste ronde van de parlementsverkiezingen. Ken nelijk zijn Horns misstappen uit het verle den vergeten en vergeven. Wellicht herinneren veel Hongaren zich ook beter dat Hom in 1989 als minister van buitenlandse zaken toestemming gaf aan Oostduitsers om via Hongarije naar West- Duitsland te vluchten. Die stap leidde tot de val van het IJzeren Gordijn in heel Oost-Eu ropa. De socialistische MSP dankt haar over winning met name aan de stemmen van ouderen en werklozen. Vooral zij hebben hun inkomen zien dalen als gevolg van de pijnlijke omschakeling naar een vrije- marktsysteem. De snel gegroeide inko mensverschillen hebben bij hen een gevoel van heimwee doen ontstaan naar de Hon gaarse communisten die met veel buiten landse leningen een zekere welvaart reali seerden. Gevoelens van weemoed en teleurstelling leidde eerder in andere Oosteuropese lan den al tot een comeback van oud-commu nisten. In Polen en Litouwen boekten zij overwinningen bij vrije verkiezingen en keerden zij terug op het regeringspluche. In Roemenië en Bulgarije is hun positie steeds sterk gebleven. De MSP zegt als geen andere ex-commu nistische partij de erfenis van het verleden van zich te hebben afgeschud. De Hongaar se socialisten tonen zich nu warme voor standers van een markteconomie en van het lidmaatschap van zowel de Europese Unie als de NAVO. Tachtig procent van de leden zou zich de afgelopen vijf jaar pas bij de partij hebben gemeld. Voor de meeste partijen is de MSP echter nog altijd niet acceptabel als coalitiepart ner. De socialisten 'willen de weg terug ne men', zei zondag de christen-democrati sche leider Laszló Surjan. De MSP is vol gens hem een partij die nog gewend is te heersen in een één-partijstaat. Ook zakenlieden tonen zich niet erg ge lukkig mei de overwirining van de socialis ten. Zij wijzen erop dat niet duidelijk is welk beleid de MSP voorstaat. Enerzijds werken de socialisten nauw samen met de vakbon den, anderzijds hebben zij met hun num mer drie Lészló Békesi een vooraanstaande liberale econoom in huis. De vraag is welke van de twee stromingen de boventoon zal Het is njet uitgesloten dat de socialisten in de tweede ronde van de verkiezingen, over drie weken, een absolute meerderheid halen. Maar zelfs in dat geval zal de MSP naar verwachting een coalitiepartner zoe ken om zich te verzekeren van een brede basis, ook in het buitenland. De aangewezen coalitiepartner zijn de links-liberale Vrije Democraten (SDS), die wel even zullen moeten slikken. De SDS .komt voort uit het meest gedurfde onder grondse verzet tegen het communisme. De links-liberalen zullen harde voorwaarden stellen om te voorkomen dat zij als kleinere partij worden overvleugeld door de erfgena men van hun aartsvijanden. Naar verwachting zal de SDS de post van premier opeisen voor zijn lijsttrekker Gabor Kuncze. „Dat is een van de oplossingen", erkende zondag een kopstuk van de socia listen. Gyula Horn zal dan genoegen moe ten nemen met een terugkeer op het minis terie van buitenlandse zaken, wellicht als THIEU VAESSEN WIM STEVENHAGEN buitengewone vergadering van de Eu ropese ministers voor volksgezondheid had Seehofer tien dagen geleden een duister beeld geschetst. „Indien net als bij AIDS de betekenis van de BSE-pro- blematiek te laat wordt gezien, kunnen de gevolgen zeer ernstig zijn. Dat bete kent dat een dodelijk potentieel gevaar voor een nauwelijks te schatten aantal mensen", zei hij. De andere leden van de EU waren niet onder de indruk en de Europese Commissie wil ook niet verder gaan dan een exportverbod van tot veevoer verwerkte schapen die aan de ziekte zijn gestorven. Verder mogen de Britten alleen rundvlees uit stallen leveren waar de laatste twee jaar geen geval van koeiegekte is opgetreden. En vlees mag alleen ontbeend en zonder zichtbare zenuwresten en ingewanden worden uitgevoerd. BSE is een ziekte die vroeger alleen bij schapen voorkwam. De dieren sterven door de vernietiging van het centrale Het gevecht tegen de meest onbeschaamde tak van de Russische onderwereld wordt gestreden vanuit een duistere bunker van acht verdiepingen in bruin graniet, die aan beide zijden van de wet bekend staat als 'Het Grote Gebouw'. Afgezet tegen de omvang van de misdadige benden verschrompelt het hoofdbureau van politie in de tweede stad van Rusland echter tot een miezerig, bijna zielig hoopje. Er zijn telefoons, 800 nieuwe auto's en 5.000 recruten nodig om de politiemacht op sterkte te brengen. „Totaal overtroffen door het misdadige ele ment", zo omschrijft het Amerikaanse con sulaat de politie van St. Petersburg in een rapport waarin alleenreizende toeristen wordt aangeraden uit de stad weg te blijven omdat 'de kans bestaat dat uw bezoek zich zou kunnen ontwikkelen tot uw ergste nachtmerrie'. Andere bezoeken degenereren tot een kost bare klucht. Vorige maand werd van een Britse zakenman 15.000 dollar (28.500 gul den) gestolen uit zijn kamer in het Grand Hotel Europe, het meest luxueuze hotel van de stad. Het geld werd volgens hem wegge nomen door een dief die de deur openkreeg met behulp van een chocoladereep van Snickers. Eersterangs bendeleden dragen dodelijker wapens. De politie van St. Petersburg heeft vorig jaar 2.730 vuurwapens in beslag geno men, waaronder 123 granaten en 21 machi negeweren. „Criminelen zijn beter bewa pend dan ooit, vaak goed geïnformeerd over de slachtoffers die zij uitkiezen en ar roganter dan ooit tegenover de zwaar in de minderheid zijnde en belaagde plaatselijke politiemacht", aldus het Amerikaanse con sulaat. D£ alarmerendste opmerking is gemaakt door de burgemeester van St. Petersburg, Anatoli Sobtsjak. Hij heeft een brief naar het Kremlin gestuurd waarin hij vraagt om speciale volmachten om de misdaad te be strijden, inclusief het recht om legereenhe den te hulp te roepen. „Misdaad", zo zegt hij, „is niet te tolereren." Maar hij houdt ook vol dat zijn stad veef minder gevaarlijk is dan New York of Na pels. Statistisch gesproken is dit waar, on danks klachten van het centrale gemeente lijke lijkenhuis dat een vloed van niet-opge- ëiste lijken wijst op een verviervoudiging van het aantal moorden sinds 1990. Wan neer de politie niet klaagt over het in de rij moeten staan voor de telefoon of het moe ten liften naar overvallen, kijkt zij tot troost ook in de richting van de sloppenwijken van Noord-Amerika en het zuiden van Ita lië. „De situatie hier is absoluut normaal", aldus Dmitri Sjakonov, plaatsvervangend chef van het bureau georganiseerde mis daad. Wat in St. Petersburg doorgaat voor nor maal is een reeks spectaculaire aanslagen door de onderwereld. Het jaar begon met een bom in een Italiaanse schoenwinkel. Vervolgens was er een verkeersongeluk dat een 'barbecue' van tien met kogels door zeefde lijken veroorzaakte in een bos buiten de stad. Allen waren doodgeschoten tijdens een wilde schietpartij waarvoor een botsing tussen een minibusje van een bende en een auto van een rivaliserende bende de aanlei ding was. Niet minder gruwelijk was het schouwspel waarop de verkeerspolitie op een vroege ochtend in februari werd getrakteerd toen ze een Lada aanhielden die hortend en sto tend met een Mercedes op sleeptouw door St. Petersburg reed: drie lijken in een doek gepakt op de achterbank, nog vier in de kof ferruimte. De slachtoffers waren volgens de politie smokkelaars die waren vermoord nadat een zakenman, die ze voor 65.000 dollar hadden willen afzetten, een bende Tadzjiekse huurmoordenaars in de arm had genomen. Dergelijke gebeurtenissen trekken de aan dacht .maar de gewone burgers zouden zich daar geen zorgen over hoeven maken, aldus de politie. De meest barbaarse moor den vinden plaats in het kader van 'razborki de afrekeningen tussen rivaliserende benden in wat, ondanks de term 'maffia', nog steeds een versplinterd en chaotisch crimineel milieu is. grillen Wilde schattingen van het aantal maffia groeperingen in Rusland lopen uiteen van 150 tot 5000. Het grensgebied waar de on derwereld eindigt en de zakenwereld en de politiek beginnen is vaag, of bestaat mis schien helemaal niet. Volgens een rapport waarvoor president Jeltsin de opdracht heeft gegeven, betaalt naar schatting tussen de 70 en 80 procent van de Russische kios ken, winkels en restaurants tussen de 10 en 20 procent van hun inkomen aan crimine len. Dit alles is net zo goed te wijten aan de zwakte van het Russische rechtssysteem als aan de energie van de criminelen. De sterke arm is in diskrediet gebracht door willekeu rig optreden en gedemoraliseerd door de politieke veranderingen en wordt in het al gemeen eerder als vijand beschouwd dan als vriend. Rusland blijft een natie die wordt geregeerd met grillen. In St. Petersburg prefereren veel zakenlie den de verfoeilijke maar ongecompliceerde afpersing van gangsters boven de ongebrei delde berovingen van de politie, belasting inspecteurs en andere graaiende functiona rissen. Buitenlanders betalen ook. „In het verleden werd hier gedacht dat de maffia haar activiteiten zou beperken tot Russen en van de buitenlandse zakengemeenschap af zou blijven", zo waarschuwt het Ameri kaanse consulaat, „Als dat ooit al de situatie was, dan is dat nu zeker niet meer het geval in St. Petersburg." Volgens Sergei Sidorenko, de chef van het bureau georganiseerde misdaad, hoest minstens een op de vijf buitenlandse on dernemingen beschermingsgeld op. De keuze voor wie betaald moet worden, kan gevaarlijk en verwarrend zijn. De gebieden zijn in St. Petersburg nog niet opgedeeld. Dat geldt zowel voor de politie als voor de benden. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Via het slachthuis kwam in Groot-Brittannië het dodelijke BSE-virus van de schapen eerst bij runderen terecht en is nu al gesignaleerd bij honden en katten. foto ap Asielzoeker kreeg vooral na komst Tamils negatief imago Negentien miljoen mensen zijn anno 1994 op de vlucht. Oorzaak nummer één zijn burgeroologen. En ook Nederland krijgt zijn portie vluchtelingen, sinds twee jaar voord uit het voormalige Joegoslavië. De meeste Bosniërs vinden in Nederland nog een goed onthaal, maar het 'asielbeleid' geeft door de jaren heen een nogal wisselend beeld te De duizenden Belgen die tijdens de Eerste Wereldoorlog naar Nederland vluchtten, werden méér dan gastvrij ontvangen. Fami lies namen hele gezinnen in huis op. Voor veel joodse vluchtelingen die in de jaren dertig Duitsland ontvluchtten, bleven deu ren daarentegen gesloten. Nederlanders waren zeer recent nog bereid hun huis te delen met Joegoslavische vluchtelingen, maar de Tamils die een paar jaar eerder de bloedbaden op Sri Lanka ontvluchtten, werden gewan t rou wd Van een officieel asielbeleid is pas ruim veertig jaar sprake. Sinds 1951, toen Neder land het Vluchtelingenverdrag van de Vere nigde Naties ondertekende, worden jaar lijks enkele honderden politieke of oorlogs vluchtelingen uitgenodigd hier te komen wonen. De (politieke) vluchteling is in feite de ideale immigrant. Het gaat meestal om r gemotiveerde mensen, die niets liever willen dan zo snel mogelijk integreren in het nieuwe vaderland. Ze zijn over het alge meen goed opgeleid, willen aan het werk en een nieuwe toekomst opbouwen. In 1956 zat Europa echter plotseling met een vluchtelingenprobleem. In opvangkam pen in Oostenrijk verbleven tienduizenden Hongaren na de onderdrukking van de Hongaarse opstand. Het jaarlijkse Neder landse quotum van 250 vluchtelingen schoot schromelijk tekort. De regering be sloot daarop drieduizend Hongaren uit te nodigen zich hier te vestigen. Een commis- e selecteerde en controleerde politieke en criminele antecedenten. Ook economische motieven speelden een grote rol. Commu nisten en zigeuners werden geweerd, maar mijnwerkers, voor de Limburgse mijnen, werden juist gezocht. Sinds begin jaren zeventig komen asielzoe kers uit de Derde Wereld naar Nederland. Tussen 1955 en 1980 vroegen zo'n zesdui zend mensen op eigen initiatief asiel in Ne derland, maar het leeuwedeel van de nieuwkomers kwam echter nog steeds op uitnodiging. Na de Hongaren volgden 1400 uitgenodigde Chilenen in 1974. De val van Allende luidde een dictatuur in. De grootste groep uitgenodigde vluchtelin gen die ooit onderdak in Nederland kreeg, zijn echter de Vietnamezen. Sinds 1979 vonden ruim achtduizend Vietnamese bootvluchtelingen hier onderdak. Aanvan kelijk stond de regering niet bepaald te trappelen. Mensen uit Zuidoost-Azië zou den niet gemakkelijk hun draai vinden in Nederland was het argument, de opvang moest plaatsvinden in de eigen regio. De ervaringen van de Vietnamezen, die met de dood voor ogen in kleine vissersboten op zee een heenkomen zochten, werden breed uitgemeten in de media. Er waren voldoen de Nederlanders die een Vietnameqs onder hun hoede wilden nemen en een gezin wegwijs maakte. Het keerpunt in de publieke opinie kwam in 1984, toen de Tamils uit Sri Lanka kwa men. Voor het eerst werd Nederland gecon fronteerd met een relatief grote groep indi viduele asielzoekers van één nationaliteit, 3400 'spontane vluchtelingen'. Nederland had toen nog geen georganiseerde asielzoe kerscentra. Brinkman, toen minister van WVC, kwam met zijn 'ontmoedigingsbe leid'. Frits Florin, beleidsmedewerker van Vluchtelingenwerk: „Dat is zo fout geweest. Hij zei tegen de eigen bevolking dat deze Tamils niet terecht zijn gevlucht. De Raad' van State erkende later dat op zo'n klein ei land echter geen sprake kan zijn van veilige gebieden. Maar de boodschap van Brink man en Lubbers was: Tamils zijn bedrie gers". De trend was gezet. Tamils werden onder gebracht in dubieuze pensions, het was im mers maar voor drie maanden. De Tamils wonen hier echter nog steeds. Meestal heb ben ze alsnog asiel gekregen op humanitai re gronden. In die tijd onstond het idee onder de bevol king dat veel asielzoekers onterecht naar Nederland kwamen. Ongeveer de helft van alle asielaanvragers kreeg nul op het rekest, omdat zij niet voldeden aan de regels van WWZDMjÜLUb J5 0UP wrjE. yciwttf q&WöCTEN 80JT fcN kumewjwê W0f£ ZO BOOMS een mm p|t DE, VOCIALE iKORr Hengen Noé? - m era*# Afemrr... Een Bosnische asielzoeker in de Haarlemse Ripperdakazerne. het Verdrag van Genève. Zij ontvluchtten hun vaderland voor een betere toekomst. De laatste twee, drie jaar is dat echter ver anderd. Tachtig tot negentig procent van alle 'spontane vluchtelingen' die naar Ne derland komen, heeft werkelijk bescher ming nodig. Omdat hun leven wordt be dreigd door bij voorbeeld een burgeroorlog. De tweede grote recente verandering die de publieke opinie danig heeft beinvloed, be treft de forse toename van het aantal indivi duele asielzoekers. Dat komt deels door de vele brandhaarden in de wereld, maar ook door de goede (vlieg) verbindingen met Ne derland. Vroegen na de oorlog jaarlijks en kele honderden mensen asiel, in de jaren tachtig waren dat er steeds tweeduizend per jaar. Nu zoeken niet minder dan bijna vijfduizend mensen per maand veiligheid in Nederland. Dit jaar worden zo'n 50.000 tot 60.000 asielzoekers verwacht. Opmerkelijk is dat het aantal asielaanvra gen in Nederland stijgt terwijl het in de ons omringende landen juist omlaag gaat. Vol gens Florin is dat een logisch gevolg van het feit dat Nederland nog zo'n beetje als enige land in West-Europa een 'fatsoenlijk beleid' heeft. Al is het leven van een vluchteling an no 1994 geen pretje. Florin: „Van alle vluch telingen is zestig tot zeventig procent werk loos. Deze mensen komen veelal uit een cultuur waar werken ontzettend belangrijk is om in leven te blijven. Een bijstandsuit kering is voor hen vernietigend en isole rend. Mensen missen na verloop van tijd de motivatie om terug te gaan naar hun land, en om hier aan het werk te gaan".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2