Afdeling Leiden sluit de gelederen Volleyballers pikken nieuw concept snel op Ajax nog steeds het meest geliefd Vrouwen RVV in de promotieklasse Sport Vader en zoon herenigd DINSDAG 10 MEI 1994 23 1 PLV -CHEF ROB ONDERWATER C Randstad Sport opent tegen Bernardus leiden De nacompetitie tussen de periode-kampioenen van de Leidse zondagafdeling om een plaats in de vierde klasse van de KNVB begint zondag met de duels Randstad Sport - Bernardus en Leidsche Boys - Warmunda (aanvang 14.30 uur). Op 21 mei volgen dan (om 17.00 uur) Warmunda - Randstad Sport en Ber nardus - Leidsche Boys. Twee dagen later worden (om 14.30 uur) de laatste wedstrijden in deze halve competitie gespeeld: Warmunda - Bernardus (veld UDO) en Randstad Sport - Leids che Boys (veld ASC). Zilveren speld voor Ruud Moesman sassenheim De KNVB Afdeling Leiden is vier dragers van de KN- VB-speld in zilver rijker. Tijdens de voorjaarsvergadering van de Leidse afdeling speldde voorzitter Diederik van der Veen-Meer- stadt gisteren Ruud Moesman (SVLV), Jan de Rijk (Alphense Boys), Herman Honsbeek (Noordwijk) en Aad Glas (Kagia) de zilveren speld op. De Rijk en Moesman zaten meer dan 25 jaar in het bestuur van hun club, Honsbeek bijna twintig en Glas maakte meer dan dertig bestuursjaren vol. RB - Excelsior M om 14.30 uur leiden Het eerste klasseduel dat Rijnsburgse Boys en Excelsior Maassluis donderdag afwerken, begint niet om 18.00, maar om 14.30 uur. De KNVB verleende toestemming voor deze wijziging, omdat in dit treffen geen belangen van betekenis meer op het spel staan en er dus geen competitievervalsing kan optreden. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de w Noordwijk. Ekimov verbaast zichzelf roanoke Ekimov heeft toegeslagen in de DuPont Tour. De Rus won gisteren de vijfde etappe, een tijdrit over 36,8 kilometer, en nam de leiderstrui over van Elliot. De sprong van Ekimov van de twaalfde naar de eerste plaats verraste vooral de renner zelf. „Ik heb geen idee hoe het komt dat ik in één keer zo hard reed", al dus de 28-jarige Rus. Alessio Di Basco heeft gisteren de vijftiende etappe van de Ron de van Spanje gewonnen. De Italiaan was in de massasprint van de 209,3 kilometer lange rit tussen Santo Domingo en Santander Jalabert te snel af. Gullit ondertekent contract milaan Ruud Gullit heeft gisteren zijn terugkeer naar AC Milan definitief gemaakt met de ondertekening van een contract voor een jaar. Gullit kwam voor het eerst in 1987 bij AC Milan. Het af gelopen seizoen speelde hij voor Sampdoria in Genua, waar hij goed was voor 15 doelpunten. Gullit (31) gaat bij Milan 1,5 mil jard lire (1,85 miljoen gulden) verdienen. Hij heeft een optie op verlenging van zijn contract voor het volgende seizoen. FC Twente haalt Bosvelt Deventer» FC Twente heeft zich voor de komende drie seizoenen versterkt met middenvelder Paul Bosvelt van Go Ahead Eagles. De club uit Enschede betaalt ongeveer 950.000 gulden voor de speler. De 24-jarige Bosvelt speelde sinds 1989 bij de club uit Deventer. Rio de Janeiro» Edvair de Souza Faria, de vader van Romario, is tijdens zijn ontvoering, die zes dagen duur de, goed behandeld. „Ik kreeg bier en sigaretten", aldus de 62-jarige Braziliaan. „Bovendien kon ik op te levisie de wedstrijd Barcelona-Real Madrid volgen." Hij verbaasde zich erover dat de ontvoerders, twee vrouwen en een jonge man, veertien miljoen gulden losgeld verlangden. Volgens de vrouwen zei Edvair tijdens de ontvoering bijna niets, de man is nog voortvluchtig. Romario hoorde het nieuws van de bevrij ding bij zijn vriend Stoitsjkov. Op zondagavond vloog hij naar Brazilië om zijn vader in de armen te sluiten. FOTO. ff A SCOREBORD GPD-VERSLAGGEVER Ajax is de populairste club van het land. Dat mag je afleiden uit de toeschouwersaantallen van het afgelopen seizoen. PSV scoorde, als gebruikelijk, het beste thuisgemiddelde, maar over 34 wedstrijden kwamen naar Ajax de meeste liefhebbers kijken. Feyenoord werd ook in dit klassement tweede. Met een thuisgemiddelde van 22.700 fans knoopt Ajax - in de lijn van de afgelopen seizoenen - aan bij de grote tijden, toen het drie keer op rij de Europa Cup voor landskampioenen won. Tussen 1970 en 1973 trok Ajax gemiddeld ook exact 22.700 toeschouwers. Feye noord was in die dagen de club met de veruit grootste aanhang: gemiddeld kwamen er in de sei zoenen na de eerste Nederland se Europa Cup 1 liefst 41.800 naar de thuiswedstrijden in de Kuip. Feyenoord haalt die score niet meer, al valt er niets te kla gen met een thuisgemiddelde van 24.700 over afgelopen sei zoen. Iets minder dan het met veel abonnees levende PSV, dat gemiddled 25.600 supporters ontving. In totaal is PSV echter de der de club van het land: uit scoor de PSV het gemiddelde van 11.300 supporters, een stuk minder dan Feyenoord (13.500) en Ajax: 16.600. Het is dat laatste gemiddelde dat Ajax tot de meest bekeken ploeg van het land maakt. Met enkele uitzonderingen trok Ajax immers in het land overal meer volk dan Feyenoord en PSV. Slechts de regionale derby tegen Willem II 'won' PSV in dit opzicht van Feyenoord: 11.600 tegen 11.500 toeschou wers. Maar zelfs hier 'zegevier de' Ajax; afgelopen zondag kwa men er in Tilburg voor deze PRIJSVRAGEN nietszeggende wedstrijd nog 12.000 liefhebbers kijken. Twee keer bleek Feyenoord populairder dan Ajax: bij Sparta en bij NAC. De derby in Rotter dam trok dit seizoen 13.500 kij kers, 1500 meer dan bij Sparta- Ajax. En voor NAC-Feyenoord bleken zich 300 fans meer te in teresseren dan voor NAC-Ajax, 12.000 tegen 11.700, al is niet bekend of bij dat eerste aantal de honderden Rotterdamse vandalen zijn begrepen die zich indertijd met geweld (en gratis) toegang tot de Bredase tribunes verschaften. Tamelijk treurig waren de aantallen toeschouwers bij en kele uitwedstrijden van PSV, zoals bij RKC in Waalwijk: 2.800 toeschouwers. En bij Sparta: 4.500. Of bij Volendam: 3.600 mensen. Nog zeven keer speel de PSV trouwens uit voor min der dan 10.000 kijkers. Feye noord overkwam dat slechts drie keer, Ajax zelfs maar één keer: bij RKC. Daar zit het 'sta dion' echter met 6.000 meteen bomvol. Een tikje bedriegelijk zijn de cijfers wel. Volendam-Ajax kon immers vanwege de verbou wing van het Veronica-stadion niet aan de Dijk worden ge speeld en werd verplaatst naar het Olympisch Stadion in Am sterdam. Weliswaar op een doordeweekse avond, maar dat mocht de pret niet drukken: 28.000 fans kwamen opdagen, 21.500 meer dan bij Volendam- Feyenoord, maar ook 18.000 meer dan normaal bij Volen dam-Ajax. Ajax. Thuiswedstrijden: 385.500 ge middeld 22.700. Uitwedstrijden 282.100 gemiddeld 16.600. Gemid delde totaal: 19.600. Feyenoord. Thuiswedstrijden: 420.400 iddcld 24*'•- - gemiti ataal: 19.11 LOTTO 18 Eerste prijs, geen winnaar, tweede prijs 11 winnaars elk bruto f 6.648,40, derde prijs 107 winnaars elk bruto f 1025.20. vierde prijs 5637 winnaars elk bruto f 19,30, vijf de pri|s 78.300 winnaars elk bruto f 5,00. Lucky Ten van 9 mei. KOERSEN alkmaar draverijen 1 berra. 3. Illustere Lady. Niet gestart Hap piness Kades. Toto. winnend 14.10 plaats '7.30 19,60 koppel 252.30 trio 1289,60. Tweede koers. 2040 m: 1Go Go Vryenes se (De Vlieger) 2.47.8 - 1.22,3. 2 Henry Yellowstar. 3. Goodbye Again Niet gestart: 1751.20. Vierde koers. 2380 m: 1. Hans Wielmga (Ruijgrok) 3.18,9 - 1.23.6. 2. High Top Swoll, 3. Gerke Dupont. Toto: winnend 3.50 plaats 2,50 3.50 koppel 27,40 trio 199.90. Vijfde koers, 1700 m: 1. Falco Ees (Diab) 2.13.7 - 1.18,6. 2. Erik, 3. Eska Buiten- zorg. Toto; winnend 1,70 plaats 1.30 4,50 koppel 7.90 trio23.10. plaats 3.10 4.40 koppel 20.60 2.45,7 - 1.21,1, 2. Heli Marco. 3 Flo Jo Hanover. Toto: winnend 3.20 plaats 1.50 1.40 koppel 2.50 trio 115,00 dub- belwinnend21.40 Achtste koers. 2040 m: 1Zarah Trot (Van Klaveren) 2.47.4 - 1.21,2. 2 Early Star. 3. Gogo Dragon. Niet gestart: Flyer Vryen esse. Winnend: plaats 2.00 9.30 koppel 18.00 trio 113,40. Negende koers. 2040 m 1 Gamine des 6,00 plaats 2,70 4.60 koppel 17,80 trio 1116.50 Tiende koers. 2040 m: 1 Derrek Baker (Van Voorst jr) 2.42.6 - 1.19.7. 2. Fresco Robel, 3. Atomic Power. Toto: winnend I,90 plaats 1,20 1,50 koppel 3,50 trio II,20. Elfde koers, 1700 m: 1. Honey Hamme ring (Hauber) 2.16,3 - 1.20,2, 2. Edel 3. Fanka Norton. Toto: winnend PSV. Thuiswedstrijden: 435.200 ge- 2,00 plaats 1,40 2.60 koppel 12,40 trio middeld 25.600. Uitwedstrijden 191.900 gemiddeld 11.300. Gemid delde totaal: 18.400. ihsator: 177.574.00. LD-Cupuit de gratie bij Bollenclubs sassenheim Een aantal grote voetbalver enigingen uit de Bollen- en Duinstreek overweegt niet meer deel te nemen aan het toernooi om de Leidsch Dag blad Cup. Quick Boys-voorzitter Arie Guyt liet dit gisteravond tijdens de voorjaarsvergadering van de KNVB Afdeling Leiden we- In tegenstelling lot een meerderheid van de op de vergadering aanwezige clubs kon Guyt, mede sprekend namens onder meer Katwijk, FC Lisse, Rijnsburgse Boys. Foreholte en SIC. zich niet vinden in het bestuursvoor stel de LD-Cup ook komend seizoen in poulevorm te la ten verspelen. Guyt c.s. zijn een voorstan der van het knock-out sys teem, omdat zij vinden dat de bekerstrijd een te groot beslag legt op speeldata en velden. Daarbij leeft bij ge noemde clubs ook de ge dachte dat wedstrijden om de LD-Cup wel eens voor rang krijgen boven competi tieduels. Waardoor die dan weer doordeweeks moeten worden ingehaald. Gerard van Dijk, vice-voorzitter van de Leidse Afdeling, betreurde de ont stane situatie. „We zijn als Afdeling trots op dit toer nooi. En dus streven we er naar om alle clubs daaraan te laten deelnemen. We zullen dus zeker nog met de betrok ken clubs aan tafel gaan zit ten om tot een oplossing te komen." Arie Guyt, die er op dit mo ment aan denkt met de an dere afhakende verenigingen een eigen evenement op te zetten, zou dat toejuichen: „Want we hebben, Iaat dat duidelijk zijn, niets legen de LD-Cup. Alleen wordt het wel een probleem om nu nog een oplossing te vinden. Als hei knock-out systeem niet wordt gehanteerd, valt het toernooi voor ons niet te or ganiseren. Vanavond heeft de vergadering zich juist voor een poule-systeem uitge sproken. Het zal dus lastig worden." Voorzitter Van der Veen Meerstadt: 'Zeist is horende doof en ziende blind' Het nieuwe concept was op Schiphol als gespreksthema meer geliefd dan de Krasloten van de Stichting Nationale Sporttotafisator, de nieuwe hoofdsponsor van de volleybal- bond. Het wannende concept tegen wereldmacht Cuba, dat door bondscoach Joop Alberda uit de hoge hoed is getoverd. Het concept met vier midden spelers in plaats van de geijkte Al vorig jaar wilde Alberda een overstap naar meer multi functionele volleyballers gaan maken. Tijdgebrek werd als re den van het oponthoud aange voerd, maar logischer was het nog niet beschikbaar hebben van 'oldie' Jan Posthuma en 'jonkie' Bas van de Goor. Met hen erbij passen de stukjes van de puzzel plotseling. „Het is goed om routiniers af en toe een nieuw systeem voor te schotelen", zegt Alberda ter ver klaring van het topniveau. „Dat maakt ze namelijk alert en gre tig-" De zomerperiode van de na tionale volleybalploeg is nog maar net begonnen of vele out siders zien al een gouden plak op hel WK in oktober blinken. „Deze zeges scheppen verwach tingen", erkent ook Van de Goor, door Alberda in Havana als 'buiten categorie' betiteld. „Dat geldt voor het team en voor mij persoonlijk. Ik moet er nu elke wedstrijd staan. Ik ben niet meer het jonkie van 22 jaar, dat zich een mindere dag kan permitteren. Want dan staat Rob Grabert op mijn plaats." „Bas is ons publieke geheim", glimlacht Jan Posthuma. De doorgewinterde Fries van bijna 31 jaar is na een pauze van een jaar weer op een vertrouwde positie en in een vertrouwde omgeving teruggekeerd. „Als ik dit niet had gedaan, dan had ik in Italië na-competitie moeten spelen en een volledige voorbe reiding moeten doen", verde digt hij zijn terugkeer in Oranje. „En het niveau bij het Neder lands team ligt toch een stukje hoger dan in de Serie Al. Voor mij is het even verfrissend als gemakkelijk. De uitdaging is er nog steeds, maar voor mij staat voorop dat Alberda heel nauw gezet de arbeid-rust-verhou- ding in de gaten houdt. Daarom is onze prestatie in Cuba ook beloond met een vrije dag." Voorbeeld Van de Goor beweerde de afge lopen jaren steevast dat Posthu ma qua spel en loopbaan zijn grote voorbeeld was. „Dat moet dan nu maar eens afgelopen zijn", weerkaatst Posthuma, in Cuba het 'slapie' van Van de Goor. „Per slot van rekening doe ik geen sprongservice en sla ik geen ballen aan de buiten kant." De functieverdeling in het nieuwe concept is nogal divers. Posthuma en Zoodsma pakken als middenas elk drie stopplaat sen, Van de Goor kreeg er in Havana vier voor zijn rekening, zodat steraanvaller Zwerver zich tot twee posities als stopper kon beperken. Met diagonaal Henk- Jan Held erbij ontstaan zo in eens twee rotaties met drie van origine middenspelers aan het net. Een toename van de blok- kracht was voor Alberda de voornaamste achtergrond. „Want tijdens het laatste EK was het verschil in blokpercen- tage tussen ons en Italië nog dertig procent", aldus cijferaar Alberda. Schaakspel „Het is net als in het schaak spel". zegt Posthuma. „Ook in de volleybalsport is het nood zaak om enkele zetten vooruit te denken en niet toplanden te gaan nadoen. Vroeger vierden De verenigingen van de KNVB Afdeling Leiden hebben zich gisteren tijdens de voorjaarsvergadering in de Sas- senheimse Oude Tol unaniem uitgesproken tegen de herstructureringsplannen zoals die door het bestuur amateurvoetbal zijn voorgesteld. 'Leiden', dat in die voorstellen met de afdelingen Utrecht, Gouda en Den Haag het district Midden-West moet gaan vormen, vindt dat die plannen (het terugbrengen van de twintig nu be staande afdelingen tot zes districten) veel te ver gaan en hun doel voorbij schieten. sassenheim gert-jan onvlee De boodschap aan de afgevaar digden van de KNVB Afdeling Leiden, die op 4 juni namens Leiden aan de besluitvormende algemene vergadering amateur voetbal deelnemen, was dan ook duidelijk. Dick van der Maal en Henk Nieuwenburg, zo gaven de verenigingen op niet mis te verstane wijze te kennen, moeten in Zeist maar één ding doen: tegen stemmen. De toon werd gisteravond door Diederik van der Veen- -Meerstadt al snel gezet. Het bestuur amateurvoetbal van de KNVB is 'horende doof en zien de blind', liet de voorzitter van de Leidse Afdeling gisteravond geen spaan heel van het zitten de amateurbestuur van Ad Lan- sink. Van der Veen-Meerstadt stelde zich misbruikt te voelen door het bestuur amateurvoet bal. „Je mag als voorzitters van de afdelingen komen opdraven in het Zeister bos als ze je nodig hebben. Maar luisteren naar wat een meerderheid wil, is er niet bij." De reden van de boosheid van Van der Veen-Meerstadt is te vinden in de manier waarop het bestuur amateurvoetbal omgaat met de herstructure ring, die vorig jaar al op grote weerstand stuitte, maar inmid dels door het bestuur amateur voetbal toch weer op geheel ei gen wijze is gebracht. Terwijl een meerderheid van de afde lingen zich 'eventueel en mits' zou kunnen vinden in een structuur met minimaal twaalf districten, komen Lansink c.s. op 4 juni met een voorstel waar in slechts zes districten zijn Een stellingname waarvan Van der Veen-Meerstadt niets begrijpt: „De zes districten zijn de afgelopen weken weer in alle toonaarden afgewezen. In- spraakgroepen hebben vele kri tische kanttekeningen geplaatst, financieel zijn er de nodige mil joenen aan vuiltjes tevoorschijn gekomen en de voorzitters van de afdelingen hebben het op ta fel liggende model als 'ondeug delijk' afgewezen. Ik snap wer kelijk niet waarom het bestuur amateurvoetbal zo doordramt. Ieder weldenkend bestuur had immers allang de onzalige plan nen van tafel gehaald en was niet zo eigenzinnig de eigen, eenmaal ingenomen standpun ten blijven aanhangen." Van der Veen-Meerstadt gaat er ook vanuit dat het bestuur af treedt als de plannen het op 4 juni niet halen. „Ik neem aan dat men in dat geval eieren voor zijn geld kiest en zijn conse quenties trekt." Hoewel het er naar uitziet dat een meerderheid van de huidi ge afdelingen vaji de KNVB zich tegen de plannen van het be stuur amateurvoetbal uit spreekt, is daarmee nog niet ge zegd dat de voorstellen het niet halen. Het besluit daarover wordt in Zeist immers genomen door de algemene vergadering amateurvoetbal. Een parlement dat wordt 'bemand' door afge- vaardigden van alle afdelingen die daar 'zonder last en rugge spraak' stemmen. Door die ver gadering te bespelen, slaagde het bestuur amateurvoetbal er vorig jaar ook al in om het oude voorstel, tegen de wens van een meerderheid van de afdelingen in, op tafel te houden. Om het nu, na een uitgebreide maar weinig voorstellende inspraak procedure met enige kleine wij zigingen, dus opnieuw te bren gen. Het was dan ook niet zo vreemd dat de vergadering gis teravond een dringend beroep deed op de Leidse afgevaardig den Dick van der Maal en (de overigens afwezige) Henk Nieu wenburg om op 4 juni onder geen voorwaarde alekoord te gaan met het voorstel van het bestuur amateurvoetbal. Van der Maal wilde de vergadering die toezegging in de vorm van een stemverklaring 'maar slechts als hoge uitzondering' wel doen. De vrouwen van volleybalver eniging RW spelen het komen de seizoen in de promotieklas se. Op de overwinning van za terdag op Rentokil/ZVH 3 liet de Rijnsburgse equipe gister avond een 3-1 zege op Raap- horst/VSTS volgen. Meer con currenten waren er niet in de nacompetitie, waardoor RW uitbundig feest kon vieren. De ploeg deed dat met een grote aanhang. Maar liefst tach tig supporters waren (deels met een gecharterde bus, deels met eigen vervoer) n.dar Bodegraven gekomen om RW aan te moe digen. Dat was hard nodig, want VSTS bleek een moeilijk te kloppen team. In alle sets was het spannend tot de laatste bal. RW won de eerste reeks met 15-11, verloor de tweede met 15-12 en zegevierde in de derde weer met 16-14. In het vierde speldeel kwam de ploeg van coach Boom met 10-4 achter. RW haalde op tot 12-12 en be reikte na een setpoint voor VSTS uiteindelijk als eerste de Finish: 17-15. Na precies 102 minuten vol leybal kon de nieuwe promotie- klasser zich in het feestgedruis storten. Boom: „Het was een echte promotiewedstrijd. Span nend van begin tot einde. Ik moet de ploeg een compliment maken, want er is keihard ge werkt. Door iedereen. Ook de bankzitters deden het uitste kend als ze werden opgeroepen. Op het voortdurende praten van VSTS hebben we niet gerea geerd. Dat hadden we vantevo- ren afgesproken. Al met al was het een mooie wedstrijd. Met bij vlagen uitstekend spel en soms wat mindere momenten vanwege de spanning." Joop Alberda: Het brein achter het vernieuwde spelsysteem van de na- SPORT OP TV tionale volleybalploeg. archieffoto anp de specialisaties hoogtij, nu is hebt. Mijn pakkie-an is vooral het systeem met twee stoppers de blokkering. Dat moet tegen- alweer verjaard. Een driehoek of woordig met enorm veel bewe- een rechthoek met allemaal gende mensen aan het net wor- middenmensen; op zich maakt den uitgevoerd. Eén tegen één het weinig uit. Het gaat erom moet je kunnen, maar even dat je er de juiste spelers voor goed een driemansblok." Van der Veen-Meerstadt: „Luisteren naar wat een meerderheid wil, is er niet bij." archieffoto loek zuydfrduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23