Benefiet voor oude dansers Chinese theatermaker mag niet naar Kunstenfestival Theaterfestival in Houtkamp 'Venus' op beeldenroute Cultuur Kunst Filmregisseur Daalder koopt Beatles-songs DINSDAG 10 ME11994 21 Amsterdam De Franse kunstenaar Sacha Sosno legt de laatste hand aan zijn sculptuur 'Venus'. Het vijf meter hoge beeld maakt deel uit van de beeldententoonstelling Biennale Skulptuur 94. Aan deze beeldenroute langs de Amsterdamse Apollolaan werken 75 kunste naars mee, onder wie Karei Appel en Marte Röling. De beeldenten toonstelling wordt op 21 juni officieel geopend. foto anp Mini-cursus contrabas leiden» Mensen die contrabas willen leren spelen kunnen vanaf 9 juni terecht bij de Streekmuziekschool Leiden. Dan begint de minicursus contrabas die bestaat uit vier lessen, wekelijks op donderdagavond. De cursus is zowel voor mensen die nog geen instrument bespelen als voor mensen die bijvoorbeeld cello spe len en willen overstappen naar de contrabas. Docent is Jules Kirch. De cursus kost 39 gulden. Bel voor informatie naar de Streekmuziekschool Leiden, 071 -141041 Doelen in teken van Beethoven Rotterdam De Rotterdamse Doelen staat in de maand mei in het teken van Ludwig von Beethoven. Op de dinsdagen 17,24 en 31 mei voert de Berliner Symphoniker ouvertures, pianoconcer ten en symfoniën en het vioolconcert van deze componist uit. De dirigenten zijn Paul Freeman (twee keer) en Alun Francis. Solisten zijn de pianist Derek Han en Barbara Gorzynska. Yehudi Menuhin bij Gelders Orkest arnhem Het Gelders Orkest (HGO) zal het orkestseizoen 1994/1995 veel gebruikmaken van bekende gastdirigenten, zoals Bruno Weil, Jan Krenz en Hans Vonk. De bekendste is de violist Yehudi Menuhin. Hij zal op 24 en 25 mei het orkest dirigeren tij dens een CD-opname van Edward Elgar's vioolconcert met de Chinees Leiand Chen als solist. Menuhin komt speciaal voor de ze opname naar Nederland. In het komende seizoen zal HGO honderd produkties verzorgen, waaronder tachtig symfonische concerten. Voor het eerst zal het orkest bij een produktie van de Nationale Reisopera (de opvolger van Opera Forum) worden in geschakeld. In september en oktober werkt HGO mee aan Leo nard Bernsteins 'Candide'. Hermann Markard in Goethe Institut Rotterdam In het Goethe Institut in Rotterdam wordt tot en met 8 juli werk geëxposeerd van de Duitse kunstenaar Hermann Markard. Markard is sinds 1955 bekend doorzijn to- neelontwerp en lightdesign in Europa en de Verenigde Staten. Vanaf 1980 ging hij zich volledig toeleggen op het schilderen van menselijke modellen. Aan de bijna levensgrote afbeeldingen van Markard is duidelijk te zien dat hij ook voor het toneel gewerkt heeft door de uitbeelding van eenvoudige lichaamsfuncties, zoals een handbeweging of het optillen van een arm, voor een beeldend kunstenaar een rijkdom aan uitdrukkingskracht, waar door de schijnbare zelfbeperking van ieder mens duidelijk wordt. Het Goethe Institut aan de 's Gravendijkwal 50-52 is ge opend van maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur. den haag anpdie rechten inmiddels verkocht aan de platenmaatschappij EMI De in Los Angeles gevestigde, voor 370 miljoen gulden. Nederlandse regisseur* René „We hebben hiermee enorm Daalder heeft voor meer dan geluk gehad," zegt Hornaday. een miljoen dollar het recht ver- Het contract dat Daalder en hij worven in zijn volgende Film hebben weten te bemachtigen veertig door John Lennon en geeft ook toestemming voor het Paul McCarthy geschreven verwerken van de songs in tele- songs te gebruiken. Dat meldt visieprogramma's, theaterpro- zijn Amerikaanse producent dukties, computerspelletjes, Will Hornaday. pretparkattracties en een even tueel vervolg op de film. Hornaday en Daalder hebben De opnamen zullen in 1995 in plannen voor een science-fic- de Verenigde Staten, Europa en tionfilm over een Beatle-fan die Japan worden gemaakt. Ook in een 'virtual reality-spel' ont- Nederland zal worden gefilmd, werpt. In dat computerspel worden de deelnemers uitgeno- René Daalder vormde in de digd op zoek te gaan naar de jaren zestig aan de Nederlandse magische plek 'Strawberry Fiel- Film Academie met regisseur ds'. Dat is ook de werktitel van Kees Meyering, cameralieden de film. Jan de Bont en Frans Bromet en Daalder en zijn compagnon de latere architect Rem Kool hebben de muziekrechten rela- haas de zogeheten 1,2,3-groep. tief goedkoop verworven door Na de regie van de Nederlandse i contract speelfilm De blanke slavin dat producent ITC sloot met (1969) vertrok hij naar de Vere- Lennon en McCartney's uitge- nigde Staten. Daar maakte hij in verij Northern Songs. Dat con- .1976 de film Massacre at Cen- tract stamt nog uit de tijd voor- tral High. Sindsdien hield hij dat Northern Songs de rechten zich vooral met de vormgeving van de Beatle-songs aan de van computertrucages en ande- Amerikaanse zanger Michael re toepassingen van nieuwe Jackson verkocht. Jackson heeft media bezig. Han Ebbelaar belooft Balletgala met vunnverk Spielberg trekt films terug uit Maleisië 'Tiger Lily' en 'Compositie' in première bij het NDT DEN HAAG ANP 'Tiger Lily' is de naam van de choreografie van Jiri Kylian die op 1 juni in het Haagse AT&T-theater haar wereld première beleeft. Hans van Manen heeft zijn nieuwste ballet, dat in hetzelfde pro gramma in première gaat, de naam 'Compositie' meegege- Beide werken zijn geïnspi reerd op het werk van de schilder Piet Mondriaan, wiens vijftigte sterfdag dit jaar wordt herdacht. Zij vor men de kern van het Mon- driaan-programma, dat het Nederlands Dans Theater (NDT) in het kader van het Holland Festival heeft sa mengesteld. Daarnaast worden de klas sieker 'Squares' (1969) van Van Manen, die als choreo graaf aan het NDT is verbon den, en 'No More Play' (1988) van Kylian, artistiek leider van het NDT, uitge voerd. 'Squares' is een van de balletten die Van Manen de kwalificatie 'Mondriaan van de dans' heeft opgeleverd. Het Mondriaan»program ma wordt uitgevoerd door het hoofdgezelschap NDT 1. 'Tiger Lily' wordt gedanst op muziek van John Cage, Györ- gy Kurtag, Anton Webern, Steve Reich en Johann Se bastian Bach. Het Arnold- kwartet voert de muziek uit. 'Compositie' staat op mu ziek van John Adams en - Morton Feldman. De Deut sche Kammerphilharmonie uit Bremen, waarvan het Ar nold- kwartet is afgeleid, zorgt voor de muzikale bege leiding. Dirigent is de Cana dees Ivan Alexander. Als deel van het Holland Festival wordt het Mondriaan-pro- gramma in het Amsterdamse Muziektheater op 2,3,4,5 en 7 juni uitgevoercL BRUSSEL ANP/Belga De Chinese autoriteiten hebben Mou Sen, oprichter van het ex perimentele Chinese theater groep Xi Ju Cha Jian (Barrage Theater), op het vliegveld van Peking belet om naar Brussel te gaan, waar zijn groep zou deel nemen aan het Kunstenfestival. Ook de dramaturg Lin Ke Huan en toneelmanager Jian Yue mochten niet op het vlieg tuig naar de Belgische hoofd stad. De drie zijn niet gearres teerd, maar hun uitreisvisum is ingenomen. Omdat de drie ac teurs van het gezelschap, Ni Dan Hong, Feng Yuan Zheng en Zhao Yi Qing, wel al in Brussel waren, zijn de voorstellingen van „File 0" (Dossier nul) zon dag en gisteren in het Théatre 140 toch doorgegaan met tech nische hulp van de festivallei ding. Morgen is de derde en laatste voorstelling van het ge zelschap. Mou Sen (32) is afkomstig uit Mantsjoerije. File 0 is gebaseerd op het gelijknamige gedicht van de Chinese avant-garde dichter Yu Jian. Op 30 april werd de produktie met steun van het Brusselse festival voor het eerst in Peking opgevoerd. Aan de hand van het leven van een der tigjarige man wordt de discrimi natie en de communistische bureaucratie aangeklaagd en worden vooral de revolutionaire maoïsten gehekeld. De actie tegen de medewer kers van Xi Ju Cha lian passen in het beleid van de Chinese au toriteiten om niet langer te ge dogen dat kritische en onafhan kelijke kunstenaars hun werk in het buitenland laten zien. Zo werden vorige week maatrege- len genom™ li-gcn zes regis seurs die begin dit jaar zonder toestemming hun films op het Rotterdamse Filmfestival heb ben laten vertonen. Hun is verboden binnen of buiten de officiële studio's films te maken en leveranciers van filmmateriaal en -apparatuur en laboratoria mogen met de onaf hankelijke filmers geen zaken meer doen. Sjelter wil culturele leven Leiderdorp stimuleren LEIDERDORP RODERICK DE SMIT Leiderdorp leeft, en zeker op zondag 19 juni. Dan is het park de Houtkamp namelijk het de cor van een theatermanifestatie met toneel, dans en poppen spelen, maar ook met een droomuitlegster en schaakwed strijden. Om het culturele leven in Leiderdorp te stimuleren, heeft sociaal-cultureel centrum Sjelter besloten haar 25-jarig ju bileum niet te vieren met een nostalgische terugblik, maar met een groots spektakel. „De manifestatie heeft geen bindend thema," zegt Hans Edink, coördinator van Sjelter. „Het moet gewoon een leuke gebeurtenis zijn met bijdragen van verenigingen uit Leider dorp, maar ook optredens van groepen uit andere regio's. Ver der hebben we niet een bepaal de doelgroep, er is voor elk wal wils." Dat blijkt wel uit het pro gramma. Acrobatiek van de Haagse 'Dochters van de melk boer', Afrikaanse muziek en dans van 'Blakoe Roetoe Oema', poppenspelen van 'Robhetty' en demonstraties van de strip tekenaar Robert van der Kroft (bekend van 'Sjors en Sjimmie') zorgen voor een gevarieerd aan bod. Aktiviteiten van Sjelter wor den gedemonstreerd door de volksdansen van 'The Sjelter Squeezers' en de inrichting van een beeldentuin. Daar komen objecten te staan die gemaakt zijn door de kinderen die mee deden aan de teken- en schil dercursus van Sjelter. Alleen de popmuziek ontbreekt, „dan krijg je al gauw problemen met geluidsoverlast," aldus Edink. „ll snap niet dat er niet meer gebruik wordt gemaakt van de Houtkamp voor dit soort evene menten." zegt Edink. „Want het is een goede lokatie. Ik denk dat we over de hele dag wel 2000 bezoekers kunnen trekken. Al leen het weer kan nog voor pro blemen zorgen, maar ook als het regent gaat alles gewoon door." Edink hoopt dat met het ini tiatief de culturele activiteiten in leiderdorp weer wat nieuw leven ingeblazen krijgen. „Vroc ger hadden we de 'culturele week maar die is langzaam doodgebloed. Terwijl in leider dorp genoeg verenigingen actief zijn. Misschien dat we dit festi val volgend jaar kunnen herha len, in samenwerking met bij voorbeeld Muzenhof en de Kunstkring, en met medewer king van de gemeente natuur lijk." De 25 jaar Sjelter Theaterma- nifestatie is op zondag 19 juni van 10.00 tot 16.00 uur in de Houtkamp in Leiderdorp. Stersolisten en vermaarde ensembles dansen op 12 mei in het Muziektheater op het Balletgala. De opbrengst van de avond komt ten goede aan de Stichting Dansersfonds, 15 jaar geleden opgericht door het balletduo Alexandra Radius en Han Ebbelaar, om dansers na hun carrière te helpen bij de omschakeling naar een nieuwe werkkring. Ook stimuleert het fonds jong Nederlands talent door de toekenning van jaarlijkse aanmoedigingsprijzen en beur zen en eert het lang bewezen talent met de Prijs van Ver dienste. Eregast op het gala is Carel Bir- nie, de man die honderden dansers en choreografen op de loonlijst van het Nederlands Dans Theater zette. Bij hem on dertekende Han Ebbelaar in 1959 als jonge en nog net min derjarige avonturier zijn eerste contract. In zijn lichte pied terre in Amsterdam-Zuid herinnert Eb belaar zich dat het inkomen van een danser dertig jaar geleden beroerd was en dat daar in de loop der tijd maar heel geleide lijk iets aan is verbeterd. „Het komt nu in de buurt van 'een salaris' maar vergeleken bij de verdiensten in toneel- of mu ziekwereld, is het nog knudde. De plafonds liggen daar aan zienlijk hoger. En zij kunnen tot aan hun pensioen blijven spe len terwijl een danser het rond zijn 38e voor gezien moet hou den." Koningskoppel Er zijn uitzonderingen in de danswereld. Han Ebbelaar trouwde in 1963 met Alexandra Radius en vormde met haar een onverbrekelijk koningskoppel dat tot op gevorderde leeftijd op het podium en privé is doorge gaan. Het echtpaar Ebbelaar en Radius danste nog op middel bare leeftijd dat het een lieve lust was. Ebbelaar: „Lex is doorgegaan tot haar 48e en ik heb tot mijn 45e gedanst. Solisten kunnen lang doordansen. Dat heeft alles te maken met hun artistieke rijpheid: het besef hoe je je in strument, je lijf, kunt beheer sen. Lex had nog gemakkelijk vijf jaar door kunnen gaan, maar ze koos er voor te stoppen op haar hoogtepunt. Ik vond het welletjes na 23 jaar op het toneel. We hadden alleen moei te met afscheid nemen omdat er geen zes wachtenden achter ons stonden te trappelen om de wimpel over te nemen. Een ta lent van het niveau van Lex komt niet vaak voor. Zij is niet voor niets de ballerina van de 20e eeuw genoemd." Ebbelaar: „Ballet lijkt een vak dat 'jong' is; zo wordt het ver kocht. Maar het zit 'm bij de uit voering toch niet alleen in mooie jonge lijven en in hemel bestormende sprongen? Ook oudere dansers hebben in hun persoonlijkheid, presentatie en artistieke kwaliteit toch nog veel te zeggen? Kunstenaarsschap moet groeien door de jaren heen. Je kunt van een ballerina van 22 niet verwachten dat ze een gevoelvolle 'Gisèle' neer zet." Uitgerangeerd Als na een glansrijke loopbaan het definitieve afscheid onver mijdelijk is kan een enkele dan ser zich op de choreografie rich ten of, zoals Ebbelaar, nog en kele jaren plaatsnemen in de ar tistieke leiding van een gezel schap. Maar voor de meeste ou dere dansers geldt toch dat het er in de dans geen brood meer te verdienen valt. Voor degenen die uit de boot vallen is het Dansersfonds onder meer opge richt. Ebbelaar: „Het Dansersfonds is ontstaan toen wij al 20 jaar dansten. Het stoorde ons dat er niets voor de oudere dansers werd gedaan en evenmin was er een aanmoediging voor aan stormend talent. Contractueel wordt vastgelegd dat een danser op zijn 38e kan worden ontsla gen. En dat gebeurt ook meestal." Er is in Den Haag een door Ji ri Kylian opgericht gezelschap, NDT 3, dat dansen uitvoert die speciaal voor die oude rotten geschreven is. Er werken bijna- vijftigers aan mee. Na zijn carri èrestop in 1988 is Ebbelaar nooit gaan dansen bij NDT 3. Ebbelaar: „In wezen hebben Lex en ik a la NDT 3 gedanst. Ik was een goede partner tot op 'hoge leeftijd'. Ik ben nog inge vallen in 'La Notte' van Niels Christe toen ik 48 was. Ik ben wel gevraagd voor NDT 3. Maar ik had afscheid genomen en voorbij is voorbij, op is op." Ebbelaar wijst op de deelne mers aan dit gala: absolute ster ren uit Engeland, Frankrijk, Duitsland en Amerika en uit ei gen land. „Het is een program- De films van de Amerikaanse regisseur Steven Spielberg worden in Maleisië uit dc roulatie gehaald, omdat de regering de film 'Schindler's List' slechts wil vertonen als er enkele scènes worden ge schrapt. Spielberg zelf heeft het be sluit genomen, dat inhoudt dat ook kassuccessen als 'Jurassic park' niet meer te zien zullen zijn in de Maleisi sche filmzalen. 'Schindler's List' toont op aangrijpende wijze hoe de nazi en bedrijfs leider Oskar Schindler 1.200 joden van de dood in het concentratiekamp redde. De overheid in Kuala Lumpur eiste echter dal er zeven scè nes zouden worden wegge sneden, omdat daarin naaktscènes zouden voorko- Ook de Filipijnse overheid had bezwaren tegen enkele scènes in 'Schindler's List'. Uiteindelijk ging de film daar zonder coupures in roulatie. Poëzie-avonden rond VSB-prijs amsterdam inge van den blink Op de vrijdagavonden 20 mei, 27 mei en 3 juni organiseert De Rode Hoed in Amsterdam lite raire bijeenkomsten rond de dichters die genomineerd zijn voor de VSB Poëzieprijs 1994. De voor de prijs genomineer de bundels zijn 'De Sporen' van Hugo Claus. Atlantis' van IJoyd Haft, 'Geduldig gereedschap' van Rutger Kopland. 'Er is geen elders waar het anders is' van Gerrit Kouwenaar, 'De Godgan- selijke Nacht' van Leo Vroman, 'Eenzang tweezang' van Elly de Waard en 'Op de hoogte van Icarus' van Ad Zuiderent. Op 20 mei worden Lloyd Haft en Ad Zuiderent geïnterviewd. Op 27 mei vertelt Redbak Fok- kema over het werk van Hugo Claus, Ben Peperkamp licht de poëzie van Leo Vroman toe en Wiljan van den Akker bespreekt het werk van Gerrit Kouwenaar. Op 3 juni interviewt Maaike Meyer Elly de Waard, en Myrle Tjoeng spreekt met Rutger Kopland. De avonden, in de Kleine Zaal van De Rode Hoed, Keizers gracht 102 in Amsterdam, be ginnen om 20.15 uur. De VSB Poëzieprijs wordt daar op 7 juni uitgereikt. ma voor een groot publiek met een mooie mengeling van dans stijlen. Flet wordt een avond met vuurwerk en het gaat over danskunst: niet alleen over de fysieke prestatie hoe hoog kan ik springen? De essentie van dans is dat het je ziel moet ra ken. Dans kan ontroeren en ver bazen, dans moet poëzie heb ben en in combinatie met de muziek in extase kunnen bren gen." Het Balletgala 1994, 12 mei in het Muziektheater, Amster dam. Voor de begeleiding van de stersolisten en tien nationa le en internationale dansgezel schappen zorgt het Nederlands Balletorkest onder leiding van de Amerikaanse gastdirigent Paul Connelly. Han Ebbelaar: „De essentie van dans is dat het je ziel moet raken." Werk van Hermann Markard,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21