Gemeenten willen meer geld voor foutparkeren Aidsbloed als moordwapen Bewoners eisen onderzoek gezondheid na Bijlmerramp Meer winst Zilveren Kruis De pop als proefkonijn bij narcose mgf/jgmim Randstad Pension in plaats van doos Rotterdamse politie kijkt meer in eigen boezem DINSDAG 10 MEI 1994 chef gert visser. 0 amsterdam» anp De omwonenden van de plek in de Bijlmer waar op 4 oktober 1992 een Boeing van El Al neer stortte, eisen een onderzoek naar de gevolgen van de ramp voor de gezondheid van de wijkbewoners. Volgens André Bos van Klankbord, de inloop ruimte voor slachtoffers van het ongeluk, kampen diverse men sen met onverklaarbare aan doeningen sinds die vierde ok tober. Die boodschap werd gister avond aan kamerleden en des kundigen overgebracht tijdens een bijeenkomst in het cen trum, dat is gevestigd in één van de twee getroffen flats. Bos re kent zichzelf tot één van dege nen van wie de gezondheid door de Bijlmerramp is aange tast. Hij is al anderhalf jaar ver kouden. Anderen zouden onder meer nierklachten hebben. Het overlijden van een hulpverleen ster, enkele weken geleden, wijt Bos eveneens aan de ramp. Hoewel hij moet toegeven dat dat niet bewezen is. De bewoners willen eveneens meer duidelijkheid over de la ding die aan boord was. Bij Klankbord is men ervan over tuigd dat er in het neergestorte toestel meer uranium zat dan de bijna 400 kg die tot nu toe werd opgegeven. Daarvan is nog steeds ruim 200 kg zoek. Bos zegt van grondpersoneel van de luchthaven Schiphol te weten dat de Boeing in werke lijkheid 3000 kg uranium aan boord had. Ten slotte heeft Klankbord kritiek op de nazorg voor de ge troffenen. Die bleef volgens Bos voor het grootste deel beperkt tot de bewoners van de huizen die moesten worden afgebro ken. Bos zelf valt daar ook bui ten. Hij woont in Groeneveen en dreef van daaruit zijn tou ringcarverhuurbedrijf. Volgende maand gaat hij waarschijnlijk failliet. Het langsgierende vlieg tuig en de daarop volgende klap vernielde zijn computergeheu gen. Daarna stak Bos zoveel tijd in het verlenen van hulp aan slachtoffers, dat hij ook geeste lijk een klap kreeg. Voor men sen zoals hij is er echter, aldus Bos, geen hulp, terwijl ze psy chische hulpverlening zelf moe ten betalen. Zandvoort krijgt weer Grand Prix den haag Het nieuwe racecircuit in Zandvoort mag opnieuw een Grand Prix organiseren. De regering geeft het namelijk de benodigde A-status. Het wachten is nu op een plekje op de ka lender van de internationale autoracerij en de instemming van Provinciale Staten van Noord-Holland. Want die lag vorige maand nog dwars. Het oude circuit voldeed niet meer aan de ei sen die aan een volwaardig nationaal racecircuit worden gesteld. Om die reden is in 1988 besloten een nieuw circuit aan te leg gen. Het rijk stemde daarmee in onder een tiental voorwaarden, waaraan nu voldaan zou zijn. Politie vindt lijk onbekende man amsterdam De politie heeft gistermiddag in'ëen woning aan de Dantestraat in Amsterdam zuidoost een lijk gevonden, nadat omwonenden hadden geklaagd over stankoverlast. Volgens een woordvoerster heeft het lichaam er zeker drie weken gelegen. De identiteit van de dode is nog niet bekend, maar het viel nog wel vast te stellen dat het om een man gaat. Sectie moet morgen middag uitwijzen of de man door een misdrijf om het leven is gekomen. rotterdam Minister Hedy d'Ancona werpt demonstratief een zogeheten zwerfdoos naar beneden. Zij opende gisteren het nieuwe pension r zwerfjongeren in Rotterdam. De omstreden dozen werden door de woningcorporatie Onze Woning in de winter van 1992 uitgereikt aan - en thuislozen die op straat willen slapen. foto anp De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wil dat alle parkeerovertredingen fiscaal worden afgehandeld en dat de boetes worden verhoogd. Dat heeft de VNG het ministerie van verkeer en waterstaat laten weten, dat op dit moment de werking van de fiscalisering van de par keerboetes onderzoekt. Volgens beleidsmedewerker M. Groene hebben diverse ge meenten waaronder Enschede bij de VNG geklaagd dat de kos ten van parkeermeters, parkeer wachters en de administratieve afwikkeling hoger zijn dan de opbrengst uit de fiscale boetes van 65 gulden. Zij vinden dat de boete omhoog moet, ook omdat de controle meestal niet meer door politieagenten gebeurt, maar door parkeerwachters die door de gemeenten worden be taald. Ook vindt de VNG dat alle parkeerfouten op dezelfde ma nier gestraft moeten worden. Momenteel krijgt de foutpar- keerder die aan de ene kant van de straat te weinig geld in de meter heeft gegooid een fiscale boete van de gemeente. De au tomobilist die aan de andere kant van de straat langs een gele stoeprand parkeert, moet zijn boete aan het justitiële incasso bureau betalen. „Het is in veel gevallen de parkeerwachter van de gemeen te die de overtreding consta teert", stelt Groene. „Dat kost de gemeente geld. Het rijk haalt echter de boete binnen ais de overtreding niet fiscaal beboet mag worden, maar via de Wet Mulder door het justitieel incas sobureau in Leeuwarden wordt geïnd." De VNG ziet ook mogelijkhe den om bestaande parkeer plaatsen bij bedrijven die boven de norm van het ministerie van verkeer en waterstaat zitten fis caal te belasten of parkeerplaat sen beschikbaar te stellen aan andere bedrijven in de omge ving. Voor nieuwe parkeerplaat sen bij bedrijven gelden par- keernormen waarbij bij voor beeld op een A-lokatie in de Randstad één parkeerplaats voor 10 werknemers gebouwd mag worden. De politie in de regio Rotter dam-Rijnmond krijgt na de zo mer een nieuwe afdeling die ge vallen van corruptie, fraude of andere onregelmatigheden van personeelsleden gaat opsporen. Het bureau wordt bemand met zes rechercheurs, die samen de integriteit van het regionale po litiekorps moeten bewaken. Volgens woordvoerder A. Geelof is het nog slechts een procedu rele kwestie voordat het bureau interne zaken van start gaat. De korpsleiding van de regio politie Rotterdam-Rijnmond heeft zich op het punt van de beroepsethiek de afgelopen ja ren geregeld willen profileren als voorbeeld voor andere poli tiekorpsen in Nederland. Geval len van vermeende interne cor ruptie of overtredingen van de voorschriften, zijn onverkort hard aangepakt en in de publi citeit gebracht. Al in 1993 besloot de Rotter damse politie een project op te zetten waarmee de ethiek bin nen het korps moest worden bewaakt. Daaruit vloeide de aanstelling voort van een hoofdinspecteur die zich heeft gespecialiseerd in het bevorde ren van de beroepsethiek onder politiemensen. Ook werd een vertrouwensman aangesteld bij wie verdenkingen en geruchten konden worden gemeld. In de Korpskrant meldt De Bruijn dat het bureau interne zaken in het begin vooral een repressieve taak krijgt. Later kan het accent mogelijk verschuiven naar preventieve werkzaamhe den. De afgelopen maanden hebben zich op dit vlak twee in cidenten bij de regiopolitie Rot terdam voorgedaan. Een poli tiesurveillant is tijdens zijn proeftijd ontsjagen omdat hij kluste in een horecagelegen heid, waarvan de eigenaar werd verdacht van handel in hard drugs. Een agente werd berispt omdat ze contact onderhield met een handelaar in vuurwa pens. Rechtszaak tegen Amsterdammer Het zou uit wraak zijn gebeurd voor een verbroken relatie, dat een 39-jarige Amsterdammer zijn ex-vriendin inspoot met het noodlottige virus. In de spuit zat het bloed van een bevriende aidspatiënt. De kans dat het slachtoffer over drie of vier jaar nog zal leven, wordt gering ge acht. Morgen staat de Amster dammer terecht voor de Am sterdamse rechtbank. Moord op termijn is de beschuldiging. Het is niet de eerste keer dat in Nederland mensen zijn be dreigd of zelfs gestoken met een al dan niet gevulde injectie naald, besmet met het eigen aidsvirus. Wel is het voor het eerst dat een rechtszaak dient omdat iemand doelbewust werd geïnjecteerd met besmet bloed van een ander. Het slachtoffer is een 36-jari- ge moeder van twee kinderen, elf en dertien jaar oud. Op 12 juni vorig jaar stapte haar ex- vriend bij haar binnen. Uit een nylon sporttas haalde hij een met bloed gevulde injectienaald tevoorschijn. Hij zou de vrouw hebben vastgegrepen en toe geroepen dat hij haar ging in spuiten met het aidsvirus. Na een korte worsteling prikte hij de vrouw in haar arm. Kort daarvoor zou de ver dachte het bloed hebben afge nomen bij een bevriende aids patiënt. Deze verklaarde onder ede dat zijn vriend hem zijn bloed onder valse voorwendse len had afgenomen. En de ver dachte ontkent de gewraakte moordaanslag. Hij beweert slechts per ongeluk zijn ex- vriendin geprikt te hebben met een lege injectiespuit. Na een psychologisch onderzoek is de man inmiddels verminderd toe- rekeningsvatbaarverklaard. Direct na het voorval deed het slachtoffer aangifte bij de politie en meldde zich bij de eerste hulp van het Academisch Me disch Centrum (AMC). Daar kreeg zij een tetanusinjectie en immunoglobuline om een he patitis B-infectie te voorkomen. Al vrij snel daarna kreeg het slachtoffer last van opgezette klieren, jeuk en haaruitval. Na een aantal bloedonderzoeken stond drie maanden later defi nitief vast, dat de Amsterdamse is besmet met het HIV-virus. In middels zijn de eerste verschijn selen van aids geconstateerd. Justitie zal de Amsterdammer morgen primair moord ten laste leggen. Maar omdat het slacht offer nog niet is overleden, wordt hij ook aangeklaagd voor een poging tot moord en zware mishandeling. Een dilemma daarbij is voor justitie ook te be wijzen dat het slachtoffer op de ze wijze besmet raakte. Haar ex- partner zou haar bijvoorbeeld ook tijdens de relatie via seksu eel contact besmet kunnen heb ben. Dan moet worden aange toond dat de verdachte drager is van het HIV-virus. Hem dwingen tot het ondergaan van een aidstest is niet mogelijk. De kans dat iemand besmet raakt bij het rechtstreeks inspui ten met besmet bloed van een aidspaitiënt is zeer groot. De of ficier van justitie, mevrouw mr. 1. Gonzales, wil de rechtszaak morgen achter gesloten deuren behandelen om de privacy van de besmette Amsterdamse zo veel mogelijk te beschermen. De rechtbank zal daar morgen over beslissen. Ook dit jaar een goed resultaat verwacht noodwuk anp De Zilveren Kruis Groep in Noordwijk heeft vorig jaar een nettowinst geboekt van 69 mil joen gulden, tegenover 52 mil joen in 1992. Voor dit jaar wordt een ongeveer even grote winst verwacht. Dit staat in het jaar verslag over 1993 dat vandaag is gepresenteerd. De winst wordt geheel toege voegd aan het groepsvermogen dat gestegen is van 569 miljoen tot 758 miljoen gulden, mede dank zij koerswinsten op beleg gingen van 113 miljoen gulden. Het resultaat van de technische rekening, de verzekeringspre mies verminderd met de uitge keerde schade, steeg met een kleine twee miljoen gulden tot ruim 65 miljoen gulden. Zilveren Kruis werkt nauw sa men met Avero/Centraal Be heer of wel de AVCB Verzeke ringsgroep. AVCB deelt voor 51 procent in de opbrengst van schade- en levensverzekeringen van de Zilveren Kruis Groep en aan de klanten van Zilveren Kruis worden verzekeringen van Centraal Beheer aangeboden. De stichting Ziekenfonds Rot terdam en Spaameland Zorg verzekeringen zijn vorig jaar aan de Zilveren Kruis Groep toegevoegd. Vorig jaar ketste overigens een fusie tussen Cen traal Beheer en Interpolis af. Nog dit jaar wil Zilveren Kruis tot een fusie komen met AVCB, die dan per 1 januari 1995 moet ingaan. De nieuwe combinatie wordt de grootste in ons land op het gebied van zorgverzeke ringen. In het jaarverslag van Zilveren Kruis wordt de verwachting uit gesproken dat de fusiebeweging in de verzekeringsbranche pas over twee tot drie jaar tot stil stand zal komen. Zorgverzeke raars streven naar concentratie en samenwerking met schade- en levensverzekeraars en omge keerd. Bovendien wordt ver wacht dat de verschillen tussen ziekenfondsen en de particulie re ziektekostenverzekeraars zul len verdwijnen. Zilveren Kruis is vorig jaar be gonnen met het verstrekken van doorlopend krediet en brengt dit jaar ook spaarrekeningen en hypotheken op de markt. Daar bij wordt gebruik gemaakt van de AVCB Bank. Meer controle op caravans rotterdam anp Caravans worden de komende zomer extra gecontroleerd in de Rotterdamse regio. Motoragen ten zullen vooral op de rijkswe gen rond de stad letten op cara vans met onvoldoende banden- profiel, te zware lading of een ondeugdelijke koppeling aan de trekhaak van auto's. Pe extra controle is het gevolg van twee vrijwillige caravankeu ringen die de Rotterdamse re giopolitie onlangs heeft uitge voerd. Van de tientallen aange boden caravans keurde de poli tie er toen slechts één goed. De overige caravans vertoonden mankementen aan de remmen, de bevestiging aan de trekhaak, de banden en aan de slangver binding tussen de gasfles en het kooktoestel. 'Oefenen met simulator verkleint het aantal menselijke fouten' „Anesthesisten in het AZL werken al twee jaar met een simulator om beter voorbereid te zijn op dagelijkse en zeldzame proble men in. de operatiekamer. Die simulator lijkt op een vluchtsimulator voor piloten. Eigenlijk zouden alle anesthesisten elk half jaar hun vaardigheden moéten trainen met deze speciaal voor hen ontwikkelde simula tor." Regelmatige training met een anesthesie- simulator en het gebruik van checklists in de operatiekamer verkleint namelijk het aantal menselijke fouten. Dat stelt anesthe sist V. Chopra van het Academisch Zieken huis Leiden (AZL). Chopra promoveert op 18 mei aan de Leidse Rijksuniversiteit op een proefschrift over menselijke fouten en bijna-ongevallen in de anesthesie. Chopra onderzocht gemelde incidenten in het AZL over de periode 1978-1990 en kwam tot de conclusie dat ongeveer 80 pro cent daarvan is terug te voeren op menselij ke fouten. „Als er iets misgaat in de verdo ving en narcose ligt dat zelden san de appa ratuur: die is heel veilig. Daarom vind ik dat we ons moeten richten op de kwaliteitsver betering van het menselijk bandelen in de operatiekamer." De Leidse vakgroep anesthesie loopt voorop als het gaat om het verbeteren van de veiligheid tijdens de narcose: met de si mulator had Leiden twee jaar geleden de primeur in Europa. Emeritus-hoogleraar prof. dr. J. Spierdijk heeft de werkwijze ge ïntroduceerd die afkomstig is uit de lucht vaart. Volgens Chopra lijkt het werk van een anesthesist in grote lijnen op de handelin gen van een piloot in de cockpit. „Piloten werken net als wij met allerlei ingewikkelde apparuur die zij tijdens de vlucht in de ga ten moeten houden. Het verschil is dat zij standaard werken met een checklist: twee piloten controleren eerst uitgebreid alle ap paratuur voordat ze vertrekken. Zonder die controle mogen ze niet opstijgen." „Verder oefenen de piloten twee keer per jaar met een vluchtsimulator. Daar leren ze hoe ze moeten handelen in spoedgevallen: bijvoorbeeld in geval van een brandende motor. Dat gebeurt niet dagelijks maar mensen moeten wél weten wat ze moeten doen." „Wij hebben in AZL sinds 1988 ook checklists: twee anesthesisten lopen aan de hand van een schema stap voor stap de ap paratuur in de operatiekamer door voor de operatie. Die controle gebeurt op dezelfde manier als in de cockpit en werkt heel effec tief. Ook als er tijdens de operatie iets ge beurt, kun je ter plekke een lijst voor nood situaties raadplegen om achteraf te contro leren of je alles wel hebt gedaan wat je moest doen. Veel Leidse anesthesisten wer ken al op deze manier. Ik hoop dat deze werkwijze binnen een paar jaar verplicht wordt, liet geeft een gevoel van zelfvertrou wen en veiligheid bij de behandeling van de patiënt." Conditie Grote anesthesie-fouten zijn zeldzaam vol gens Chopra, maar er kunnen altijd dingen gebeuren waarop je als arts niet bedacht bent. „Je hebt tijdens de operatic ook te maken met de lichamelijke conditie van de patiënt. En die is niet altijd helemaal in te schatten: iemand kan een hartstilstand krij gen tijdens de operatie of een andere zeld zame aandoening. Dé manier om te weten wat je in zo'n situatie moet doen. is oefenen met de simulator. Met dit apparaat kun je alle situaties nabootsen die in de operatic kamer kunnen gebeuren." Een anesthesist die in het AZL had geoe fend met de simulator en vervolgens naar een ziekenhuis in Zwolle vertrok, schreef Chopra een brief over zijn ervaringen. „De ze arts had getraind hoe te handelen in ge val van een zeldzame spieraandoening die tijdens een operatie fataal kan zijn als de anesthesist niet tijdig ingrijpt. Hij kreeg in Zwolle een patiënt met die aandoening en kon zijn leven redden omdat hij precies wist wat hij moest doen. In ons vak is dat heel belangrijk: snel een situatie herkennen en snel ingrijpen. Trainen met de simulator en werken met checklists kan de kwaliteit van ons werk verbeteren. Als je er één leven mee kunt redden is de aanschaf van een kostbare simulator mijns inziens al gerecht vaardigd." De Leidse anesthesist V. Chopra: „Met deze anesthesie-simulator kunnen we in het AZL alle mogelijke situaties uit de operatiekamer nabootsten." foto loek zuyderuin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19