Alkemade krijgt tien verpleeghuisbedden Verkoop van patat stagneert in Stompwijkse cafetaria's Oudheidkamer brengt rijk verenigingsleven in beeld Rijn Veenstreek o..™,™™.., Huifkar als vakantiehuisje Zoeterwoude wil kaasboer uit dorp weren Zoeterwoude: later praten over HSL 6 DINSDAG 10 ME1199497317 ik runsaterwoude» Tussen de Woudsedijk en de Leidse Vaart lijkt in Rijnsaterwoude een jeugdherinnering te herleven. Daar staat een huifkar die zonder moeite kan doorgaan voor het vervoermiddel van televisieheld Pipo de Clown, leder moment verwacht de toeschouwer een glimp op te vangen van Klukkluk, Mamma Loe of Nononono. In werkelijkheid dient de huifkar echter als vakantiehuisje. foto loek zuyderduin ,,Ik wil helemaal niet zielig doen, we houden hier heus wel onze vaste klanten. Maar je moet reëel zijn. Met de sporthal hebben we er een concur rent bij", zegt mevrouw B. van Rijn van cafetaria De Nieuwe Vaart in Stompwijk. Zowel de eige naars van De Gouden Leeuw als De Nieuwe Vaart merken dat de verkoop van zakjes patat gestaag terugloopt nu de nieuwe sporthal floreert. De an dere Stompwijkse cafetaria's hebben geen con currentie van de sporthal. De Meerhorst is een halfjaar geleden in gebruik genomen. Van Rijn merkt dat de kantine als een zonnetje draait. „De sporthal loopt uitstekend, men is bij na elke avond open en organiseert tal van wed strijden en activiteiten. Vooral aan de verkoop van patat kan ik merken dat de sporthal er is. Ie dereen die bij sport betrokken is, gaat erheen. Na een wedstrijd blijven veel sporters nog even zitten en komen ze niet meer hier naar toe." Van Rijn is echter niet van plan iets tegen de concurrent te ondernemen. ,,In het verleden heb ben we met een paar cafés geprobeerd iets te doen tegen de concurrentie van het Dorpshuis waar allerlei feesten werden gegeven. Maar ik heb niet de indruk dat dat iets heett geholpen. Daar om wordt er, denk ik, nu ook niets tegen de sport hal ondernomen." J. Scholtes, eigenares van de Gouden Leeuw, verkoopt ook minder snacks. De sporthal een concurrent npemen, gaat haar echter te ver. „Wij zijn 's nachts tot één uur open, terwijl de hal al om half twaalf dicht gaat en in het weekeinde om zes uur's avonds de deuren sluit." Volgens Schol tes komen de vaste klanten toch wel naar haar ca fe 'toe. „Een kantine heeft nu eenmaal een ande re uitstraling dan een café. Of je klanten hebt wordt bepaald door de kwaliteit en de gezellig heid die je biedt." Andere Stompwijkse cafés zeggen er niets van te merken dat Wanten massaal naar de sporthal toetrekken. De eigenares van 'De Drie Molens' meldt dat haar etablissement daarvoor te ver van de sporthal vandaan staat en bovendien vooral op dagjestoeristen draait. Het Blesse Paard is te genwoordig vooral een partycentrum. „Van con currentie van de sporthal merk ik weinig", aldus eigenaar W. Vergeer. „Op landelijk niveau zijn er afspraken gemaakt waaraan kantines zich moe ten houden. Als ze zich met hun prijzen spiegelen aan de prijzen in de horeca en geen feesten ge ven, kan ik met die sportkantine leven." I. Luiten is voorzitter van Stompwijk '92 die ge bruik maakt van de hal en de kantine beheert. Hij zegt dat de kantine er zeker niet naar streeft con currerend te zijn ten opzichte van cafés. De Meerhorst is bijvoorbeeld alleen tijdens sportacti viteiten geopend. „De sportverenigingen draaien als een Wok. Maar we willen onze laatste knaak niet ten koste van de ondernemers verdienen." Groendagen in Beurshal Boskoop boskoop De Boskoopse VW en de Si- rebo (Stichting Sierteelt Re gio Boskoop) houden 12, 13 en 14 mei voor de derde keer 'Groendagen' in de Boskoop- se Beurshal. De beurs is tus sen 09.00 en 18.00 uur open. Door het succes van voor gaande jaren is het evene ment met een dag verlengd. Er worden shows gegeven over alles wat maar met de tuin en het balkon te maken heeft. Bezoekers krijgen in de modeltuinen advies over de inrichting van de tuin en een boomkweker is in de mini- kwekerij aan het werk. Eigen tuinaarde kan tijdens de groendagen worden geanaly seerd op de samenstelling. Er is ook een expositie van vaak tientallen jaren oude Buxus- fïguurpalmen, geknipt in al lerlei herkenbare figuren en vormen. Voor de kinderen is er een miniboerderij met kleinvee. Verder zijn er kra men op het gebied van sier teeltgewassen en allerlei za ken die met tuinieren en de tuin te maken hebben. In de stand van de VW- Boskoop kunnen fietstochten worden geboekt over 14 of 20 kilometer. Dwars door het boomkwekersgebied en het groene hart van de regio. Huur fietsen zijn aanwezig. Voor de wandelaars zijn er drie routes uitgezet over 7, 8 14 kilometer. Ook is het mogelijk om een rondvaart te maken door sloten en langs vaarten langs tuinen en kwekerijen. De toegangsprijs voor de show is vijf gulden. Deelnemers die zowel de show willen bezoeken als deel willen nemen aan de rondvaart, de fiets- en of wandeltocht betalen 15 gul den. Kinderen tot en met 12 jaar betalen de helft. liesbeth buitink Avonden met verhitte discussies waren de afgelopen jaren aan de mini-markt in Zoe- terwoude-Dorp besteed. De beslissing om het marktje af te schaffen was gisteravond binnen twintig minuten genomen. Als het aan de commissie economische zaken ligt, blijft alleen een standplaats voor een vis boer over op het Dorpsplein. De politici wil len de koopman met kaas en noten uit het dorp weren. Zoeterwoudenaar J. de Jong, die zelf een kaas- en notenwinkel in het dorp heeft, pleitte er gisteravond sterk voor zijn con- geen standplaatsvergunning te ge ven. Twee standplaatsen op het Dorpsplein zou in zijn ogen bovendien een verkapte voortzetting van de mini-markt zijn. „En dan zijn de kooplui na veel omwegen toch op de plek waar ze altijd wilden staan: het Dorpsplein." De commissieleden gaven hem gelijk en pleitten ervoor de kaasboer van het plein te weren. „Daar waar we in het dorp winkel voorzieningen hebben, moeten we er ook zuinig op zijn", verwoordde CDA'er M. Knops de vrees voor concurrentie van de middenstand. WD'er R. de Ridder vroeg zelfs om een verordening om de branche van de standplaats op het Dorpsplein te kunnen bepalen. Burgemeester A. Houdijk betwijfelde ech ter of dat wettelijk wel kan. „Het is niet zo simpel dat wij dat kunnen bepalen. Een ge meente mag een standplaatsvergunning niet laten afhangen van concurrentie-afwe- gingen." Knops drong er op aan de wetgeving over de vergunningen goed te onderzoeken. „Voor ons is het of alleen de visboer, öf he lemaal niets." Haar CDA-collega G. van der Hulst verwees naar de middenstand die sommige andere kleine dorpen in Neder land nog over hebben. „We leven in Zoeter woude met het huidige winkelniveau al bo ven onze stand. We zien om ons heen ge- meenschappen waar geen enkele winkel meer is. Dat zal hier zo'n vaart niet lopen, maar laten we zuinig zijn op de winkels die we nog hebben", stelde hij. Hengels ontvreemd Bije Riebeeckstraat in Alphen zijn drie hengels met toebehoren en een Union-fiets gestolen. De waarde van de fiets bedraagt 1000 gulden. De schuur is opengebroken in de nacht van zondag op maandag. In het weekeinde werd ook een kelderbox in de Her culesstraat opengebroken. Hier werd een kist met elektrisch ge reedschap meegenomen. Hanepoelloop op Hemelvaartsdag rupwetering Gymnastiekvereniging .Gyvero houdt donderdag 12 mei haar traditionele Hanepoelloop in Rijpwetering. Deze loop kent de volgende afstanden: 5,10 en 21 kilometer. De start is bij het Hertogspark: de 5-kilometerloop begint om tien voor elf en de 10 en 21 kilometer om elf uur. Ook wheelers kunnen mee doen. Voor informatie: Lyneke de Koning, tel: 01713 - 14947 en •Jan Hogenboom, tel: 01712 - 8153. Fietstocht ten bate van Rode kruis Toerclub Avanti organiseert op donderdag 12 mei (Hemelvaarts- j) een fietstocht ten bate van het Rode Kruis. Deelnemers kunnen vanaf 9.00 uur starten vanaf het Rode Kruisgebouw aan de Dillenburg in Alphen aan den Rijn. Voor nadere inlichtingen: 01720-21020. Een 25-jarige Leimuidenaar heeft zondagmiddag rond één uur opzettelijk een 32-jarige So maliër aangereden. Het slacht offer raakte daarbij gewond. Voordat de Leidemuidenaar op zijn plaatsgenoot inreed, maak te hij discriminerende opmer kingen. Het slachtoffer was op de fiets op weg naar het voet balveld. Na de opmerkingen stapte de Leimuideniaar in zijn auto en reed twee keer op de Somaliër in. De tweede keer ook kwam de man op de motorkap te recht. Het slachtoffer liep diver se schaafwonden, twee gewon de knieën en oppervlakkige kneuzingen op. Op aanwijzing van getuigen kon de dader later op de dag door de politie worden aange houden. Hij wilde aanvankelijk niet erg meewerken bij het ver hoor, maar verklaarde later tot zijn daad te zijn gekomen van wege haatgevoelens tegen bui tenlanders. „Ze pikken onze huizen maar in", vertelde de man. De man kreeg een proces verbaal we gens poging tot doodslag, mis handeling en doorrijden na een aanrijding. Vermoedelijk wordt hij vandaag als het onderzoek volledig is afgerond weer vrijge laten. De gemeente Zoeterwoude heeft een brief geschreven naar de provinciale staten met het dringende verzoek de discussie over de hogesnelheidslijn (HSL) uit te stellen. De commissie ver keer en vervoer van de provinci ale staten praat morgen over het TNO-onderzoek naar de mogelijkheden om de flitstrein over het bestaande tracé te la ten rijden. Gedeputeerde staten vinden dat uit het onderzoek blijkt dat voor de Franse trein een nieuw tracé moet worden Zoeterwoude dringt er in de brief op aan dat de provinciale staten pas over de HSL praten als het onafhankelijke onder zoek van de Technische Univer siteit in Delft klaar is. In op dracht van de gemeente Den Haag en verschillende gemeen ten in de Leidse regio, onder zoekt de TU of de flitstrein over het bestaande tracé kan rijden. „Wij herhalen met grote aan drang onze vraag het bestaande tracé via Den Haag volledig bij de verdere standpuntbepaling te blijven betrekken", zo schrijft Zoeterwoude. Hans Miedema en Aleid Muller bij het vaandel van Kunst Na Arbeid in de Koudekerkse oudheidkamer. foto ben de bruyn Koudekerk bewaart veel uit het verleden koudekerk aan den run kees van kuilenburg Hoe ze ook zochten, ze vonden hem niet. Niet zo verwonderlijk, want de tekenaar was gewoon vergeten het toilet een plekje in de nieuwe huizen te geven. Geen nood. Met een paar pen- nestreken kregen de huizen als nog hun WC. Het overkwam de woningbouwvereniging Goed Wonen in 1941. Die bouwteke ning pronkt nu op de tentoon stelling van de ouheidkamer in Koudekerk waar het rijke vere nigingsleven van het dorp te kijk wordt gesteld. Naast de bouwtekening ligt ook een huurbon van vijftig gul den. Goed Wonen kreeg die van de gemeente cadeau bij de vie ring van het eerste jubileum. „Daarvan kan een deel van de huur voor Nieuw Poelgeest wor den betaald", schrijft de ge meente in een begeleidende brief. „Vreemd eigenlijk, dat ze die bon niet bij de gemeente hebben ingeleverd", zegt Hans Miedema die samen met Aleid Muller verantwoordelijk is voor het inrichten van de tentoon stelling. Er is"Veel meer te zien, dan al leen de stukken over Goed Wo nen. Zo onthult de oudheidka mer dat het zangkoor Soli deo Gloria werd opgericht in het lo kaal achter de gereformeerde kerk; het muziekkorps Kunst Na Arbeid en de geitenfokvereni- ging Ons Doel in een café. Alles is te bewonderen in een exposi tie die afgelopen zaterdag is opengesteld. De notulen van de oprichtingsbijeenkomsten van deze verenigingen zijn er ook te De expositie omvat naast het koor, de muziekvereniging en de geitenfokkers ook de wo ningbouwvereniging en de plat telandsvrouwen uit het dorp. „Koudekerk heeft en had een rijk verenigingsleven. Daar wil den we wat van laten zien. Er is zoveel materiaal bewaard ge bleven dat we wel drie exposi ties kunnen inrichten. Vandaar ook dat we nu hebben gekozen voor verenigingen die voor 1950 zijn opgericht. De rest komt la ter wel aan de orde", vertellen Muller en Miedema. Een rondgang door het pand je aan de Dorpsstraat 55a bij de voormalige openbare school leert dat de verenigingen veel en aardig materiaal hebben be waard. Zoals het fraaie diploma dat W. van Varik in 1891 kreeg van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw afdeeling Alf- en, Oudshoom en Aarlander- veen als eerste prijs voor zijn melkgevende geit. Daarnaast ook veel materiaal zoals medailles, bekers, foto's en het prijzenkastje Mijn Plezier van de destijds landelijk beken de geitenhoudster Mien Rade maker. Ook het al weer lang verdwenen clubblad De Geiten- breier van Ons Doel ontbreekt niet in de vitrinekast. „Opmerkelijk is de verande ring in de loop der jaren bij de geitenfokvereniging. „Vroeger waren het de koeien van de ar men. Kwamen ze op de fiets met enkele geiten in een karre tje naar de keuringen. Dat is wel veranderd. Het is nu een prach tig stukje folklore. lammer ge noeg wordt het steeds minder. Ons Doel heeft nu bijvoorbeeld leden uit de gehele regio", ver telt Aleid Muller. „Vroeger was dat alleen maar Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk." Ook het verleden van de an dere verenigingen komt in beeld. Zoals die handgeschre ven marschen van KNA, de lijs ten van activiteiten bij de plat telandsvrouwen. Uiteraard ontbreken ook de fotoboeken van de vijf vereni gingen niet. Die zijn te kijk in het nabijgelegen Onder Dak. Daar draait ook de film van Koudekerk uit de jaren vijftig. „Al met al een tentoonstelling met voor elk wat wils. Wij heb ben er althans veel plezier aan beleefd. Maar ook vele waarde ring ervoor gekregen. Weinig vrije tijd en ook hadden de mensen het niet breed. Maar toch een zo rijk en boeiend ver enigingsleven. Schitterend ge- De oudheidkamer is open op elke eerste en derde zaterdag van de maand van 10-17 uur. Nieuwbouw Huize Jacobus stap dichterbij Inwoners van Alkemade die in een verpleeghuis moeten worden opgenomen, hoeven in de toekomst niet naar el ders te verhuizen. De provincie Zuid-Holland adviseert het ministerie van WVC om van de 45 in de Rijnstreek nog te verdelen verpleeghuisbedden, er tien in Alkemade onder te brengen. Het gaat Jjierbij om het bieden van verpleeghuiszorg bij de mensen thuis en niet in een te huis. Dat heeft J. van der Wiel, in specteur verzorgingshuizen bij de provincie Zuid-Holland, gis teren bekendgemaakt. Hij meent dat de kosten voor nieuwbouw van Huize Jacobus in Roelofarendsveen hierdoor lager uitvallen omdat Jacobus de verpleeghuiszorg kan bieden en daarvoor ook geld krijgt. Om nieuwbouw van een ver zorgingshuis in Alkemade mo gelijk te maken is de provincie bovendien bereid één miljoen gulden bij te dragen in de kos ten. De hoge kosten ontstaan vooral omdat het oude Jacobus bij verkoop miljoenen guldens minder zal opbrengen dan wat het destijds heeft gekost. A. Peters van de gemeente Alkemade en tevens betrokken bij de nieuwbouwplannen, rea geert gematigd enthousiast. „Ik denk wel dat we een stap dich ter bij de nieuwbouw zijn geko men. We hebben de provincie eerder al laten weten dat een bijdrage van één miljoen te wei nig is. Maar door de verpleeg huisbedden ziet het er weer gunstiger voor ons uit. We moe ten eerst alles doorrekenen om te zien of het werkelijk voldoen de oplost." Morgen komt de werkgroep, bestaande uit afgevaardigden van de gemeente en van Huize Jacobus, weer bij elkaar om ver der over nieuwbouw te praten. Zodra blijkt dat de werkgroep het voor het nieuwe verzor gingshuis op tafel krijgt, kunnen de architecten aan de slag voor een ontwerp. Het nieuwe pand moet bij de voormalige LTS in Oude Wetering worden ge bouwd. Overigens bekijkt de provin cie nog of ze extra aanleunwo ningen bij het nieuwe verzor gingshuis toestaat. De werk groep wil er, ter verlichting van de kosten, 40 bouwen. Gedepu teerde staten staan er tot nu toe maar 15 toe. Een meerderheid van de statencommissie ruim telijke ordening schaarde zich enkele weken geleden nog ach ter het verzoek van de werk groep.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17