Kans op redding Gasequip weer als nieuw Marot-zaal kasteel Duivenvoorde Leiden Regio 8 Vrijwilligers gezocht voor l vakantieweek in Oegstgeest Snelheidsduivels in de file Warmond-Noord blijft aangewezen op 'schotel' DINSDAG 10 ME11994 Het wordt pas interessant om het Oosteinde, het uiterste noorden van Warmond, van ka beltelevisie te voorzien wanneer de Wasbeeklaan of het fietspad langs de Herenweg opengegra ven moeten worden voor het leggen van andere leidingen. Wanneer er speciaal voor de ka beltelevisie gegraven moet wor den bedragen de kosten voor het grondwerk 80.000 gulden. Daarnaast zouden de bewoners van het gebied nog een ton moeten investeren om de kabel daadwerkelijk in huis te krijgen. Een schotelantenne blijkt dan vaak goedkoper. Daarom is er bijvoorbeeld van de zijde van de campings ook geen belangstelling. Technische ontwikkelingen met de glasve zelkabel kunnen in de toekomst eenNaansluiting alsnog aantrek kelijk maken. ,,Maar momen teel leeft het echt niet", aldus wethouder J. Wassenaar gister avond tegen de leden van de commissie middelen, informa tisering en personeel. Aange zien een kabelaansluiting steeds VRIJE TIJD Kledingbeurs In buurthuis 't Spoortje zijn morgen een kindervrijmarkt en een kledingbeurs. Belangstel lenden om te verkopen kunnen zich aanmelden bij 't Spoortje, Bernhardkade 40, Leiden, tel. 220866. De verkoop is van 11.00 tot 14.00 uur. COC-groep 30+ De COC-groep 30+ houdt mor gen een spelletjesavond. Be langstellende vrouwen zijn van af 19.30 uur welkom aan de Langegracht 65 in Leiden. Het COC is vanaf 18.00 uur telefo nisch te bereiken: 071-220640. Signeren Saskia Masselink signeert op za terdag 14 mei haar eigen boek. Liefhebbers van het jeugdboek 'Julie en Wolven' kunnen voor een handtekening terecht van 12.00 tot 14.00 uur in de jeugd boekhandel Silvester aan het Rapenburg in I-eiden. Speel-o-theek Speel-o-theek Klapstuk opent op zaterdag 14 mei de nieuwe ruimte aan de Apothekersdijk in Leiden. Van 10.30 tot 14.00 uur kunnen leden en aspirant-leden het nieuwe onderkomen be zichtigen. De nieuwe openings- meer het karakter van een nuts voorziening krijgt wil de com missie de mogelijkheid voor de toekomst openhouden. Bezuinigen Een miljoen bezuinigen op de begrote kosten van de te bou wen sporthal en het sociaal-cul tureel centrum, het toezicht op de bouw in Endepoel III in ei gen beheer nemen en voorzich tig zijn met het opvullen van va catures. Dat zijn de maatregelen die Warmond volgens wethou der J. Wassenaar moet nemen om het tekort op de gemeente rekening weg te werken. Het af gelopen jaar sloot met een ne gatief saldo van 222.000 gulden. Van de zijde van de commissie kwam de suggestie om te bezui nigen op het vuil ophalen. Vooral grofvuil schijnt nogal eens vanuit naburige gemeen ten in Warmond gedumpt te worden. Toezicht daarop kan de kosten drukken. Ook de wijze van ophalen van chemisch afval laat te wensen over. In totaal werd aan deze twee posten bij na 120.000 gulden uitgegeven. tijden van de Klapstuk zijn: woensdag van 10.00 tot 12.00 uur, donderdag van 15.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.30 tot 12.30 uur. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- West Leiden houdt op 14 en 15 mei een wandeltocht. Deelne mers kunnen kiezen uit afstan den van 5 tot 30 kilometer. De start is tussen 9.00 en 14.30 uur bij het Ramdas Sport Center aan de Apollolaan ld. Inschrij ving: 761227 of 01726-134 70. Dierenambulance Voor 55-plussers geeft mevrouw Raymaekers op maandag 16 mei voorlichting over de werk zaamheden van de dierenam bulance. De voorlichtingsmid dag vindt plaats in het diensten centrum van de Mercnwijk, Rosmolen 6. Leiden. Aanvang: 14.00 uur. CARA A. Kaptein, schrijver van het boekje 'Leven met CARA' spreekt on maandag 16 mei over de relatie tussen ('JKRA-pa- tiënten en hun hulpverleners. De voorlichtingsavond wordt gehouden in de kantine van de Bedrijfstechnische School C. Sweris aan de Vondellaan in Leiden. Aanvang: 20.15. Eind deze week valt de beslis sing over het lot van de 26 2 werknemers van de firma aan 2 de Touwbaan. Inzet in de on derhandelingen die Langelaar voert met de overname-kandi daten, is dat in elk geval een groot gedeelte van de werkne mers wordt meegenomen. Afgelopen vrijdag voerderLan- gelaar de eerste gesprekken met de kandidaten. Deze week zijn er vervolggesprekken. ,,Aan het eind van de week wil ik de aan biedingen naast elkaar leggen en dan hoop ik duidelijkheid te hebben", aldus de bewindvoer der. Sinds eind vorig jaar gaat het o slecht met Gasequip. Nieuwe o opdrachten bleven steeds uit. 0 Belangrijke klanten zijn de grote - aardolie-producenten, waaron der de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM). Het be drijf, dat zich onder meer bezig houdt met het maken en het onderhoud van LPG-installaties, kreeg vorige maand uitstel van betaling. Afgelopen vrijdag vroeg Langelaar het faillisse ment aan voor Gasequip. Een andere keus was er niet. „Ik moet mij aan de wettelijke re gels houden. Op redelijke ter mijn was er geen vooruitzicht op betaling van de schuldeisers. Bovendien waren de lonen van de maand april nog niet uitbe taald." Volgens Langelaar maakt Gasequip een goede kans om te worden overgenomen, omdat het een nog 'levend' bedrijf is met veel specialistische kennis. „Zijn de specialisten vertrokken of weggekocht, dan houdt het op." Loodgieter valt door dak wassenaar Een 21 -jarige Wassenaarse loodgieter is gisteren bij een val door een dak bijna een oor kwijtgeraakt. De man was aan het werk op het dak van een garagebedrijf aan de Rijks straatweg, toen hij zijn evenwicht verloor. Hij viel door een golf platen dak en kwam 4,5 meter lager op de grond terecht. Bij zijn val scheurde een oor gedeeltelijk van zijn hoofd en liep hij diver se kneuzingen op. Hij is naar het Haagse Bronovo ziekenhuis gebracht. Inbrekers na achtervolging gepakt leiderdorp Twee mannen uit Wassenaar zijn zondagnacht door de politie aangehouden na een inbraak in het gebouw van buurtvereniging Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat in Lei derdorp. Uit het pand hadden de twee - 19 en 22 jaar oud - een cd-speler en een cassettedeck gestolen. Een getuige had een man bij het gebouw zien weglopen en waarschuwde de politie. Bij het buurtcentrum werd een auto gezien met daarin twee mannen die aan het signalement voldeden. Na een korte achter volging werd de auto op de Laan van Ouderzorg aangehouden. Op het bureau bekenden de twee de inbraak. In de loop van maandag zijn zij weer vrijgelaten. Wassenaarse gewond bij aanrijding wassenaar Een 16-jarige Wassenaarse is gisteravond bij een aanrijding op de Donker Cui;tiusstraat gewond geraakt. Het meisje stak op de fiets de kruising met de Oostdorperweg over, waarbij zij geen voorrang kreeg van een 58-jarige Wassenaarse automobilist. Het meisje is met hoofd- en nekletsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Kandidaten voor overname firma Leiderdorp De kans bestaat dat het Leiderdorpse bedrijf Gasequip BV. aan de Touwbaan wordt overgenomen. Volgens be windvoerder J. Langelaar hebben zich zes kandidaten ge meld die het in financiële nood verkerende bedrijf willen voortzetten. Ondanks het feit dat Langelaar afgelopen vrijdag het faillissement heeft aangevraagd, verkeert Gas- 3 equip daarmee volgens hem in een betrekkelijk 'riante 7 positie". uitvoeren", vertelt directeur J. Scheuer van de Stichting Dui venvoorde. „We moeten het echt hebben van dit soort fond sen. De Stichting is niet rijk. De gemeente heeft jaarlijks maar 100.000 gulden te verdelen, en de Laurentiuskerk en de Dorps kerk gaan ons voor op de uige breide monumentenlijst. In de betimmering van de Marot-zaal zijn de levensgrote portretten van de opeenvolgen de generaties die Duivenvoorde hebben bewoond opgenomen. Het begint met Arent VII, de watergeus, en eindigt met het echtpaar Van Wassenaer-Ben- tinck, dat de opdracht gaf de zaal te verbouwen in 1717. De ontwerper van deze voor Ne derland unieke Lodwijk XIV- zaal is naar alle waarschijnlijk heid de hofarchitect Daniël Marot geweest. Ontwerpteke ningen voor de zaal zijn op de 'museumkamer' van het kasteel te bezichtigen. Om de restauratie van de zaal Directeur J. Scheuer van de Stichting Duivenvoorde in de gerestaureerde Marot-zaal. Alleen het versleten vloerkleed, degelijk Deventer handwerk, moet nog worden vervangen. „Het oude gaat naar een ander kasteel. Dankzij een subsidie van het Anjerfonds kunnen we een nieuw vloerkleed kopen." foto loek zuyderduin te completeren zal op termijn het versleten vloerkleed, dege lijk Deventer handwerk, worden vervangen door een machinaal geweven kleed. „Het oude gaat naar een ander kasteel. Dankzij een subsidie van het Anjerfonds kunnen we een nieuw vloer kleed kopen", vertelt Scheuer. De Marotzaal is nu geschil derd in twee antieke kleuren groen. Oorspronkelijk was de zaal beige en later zelfs wit, maar de kleur groen past vol gens de Stichting toch het beste. Overigens is in een moeite door ook de Grote Eetzaal geschil derd, die naast de Marotzaal ligt. Beide ruimten worden re gelmatig voor recepties ver huurd en zijn nu in vrijwel per fectie conditie. Kasteel Duivenvoorde werd in 1250 gebouwd, oorspronkelijk als vierkante verdedigingstoren die later werd uitgebreid. Het huidige uiterlijk dateert van 1631, toen Johan van Was- senaer een ingrijpende verbou wing liet uitvoeren. Het unieke van het kasteel is dat het nog over een volledige inventaris beschikt. De vertrekken zien er nog steeds uit alsof ze worden bewoond. De collectie zilver, Delfts aardewerk en Chinees, Japans en Europees porselein is beroemd. Kasteel Duivenvoorde kan tot en met 30 september worden bezocht, alleen door middel van rondleidingen. Die worden van dinsdag tot en met zaterdag om 14.00 en 15.30 uur gehouden (reserveren: tel. 071-613752). Een rondleiding duurt een uur en kost zeven gulden, kinderen tot en met 16 jaar betalen drie gulden. Het uitgebreide park rond het kasteel, aangelegd in Engelse landschapsstijl kan het hele jaar worden bezocht. Aanleg kabeltelevisie te duur 0 2 oegstgeest 0 o De Kiva (kindervakantieweek) 0 Oegstgeest zoekt vrijwilligers q voor de activiteiten in augustus. 0 In de derde week van die 1 maand wil Kiva voor de 21ste 0 keer een kindervakantieweek o houden. Voor de jeugd in de leeftijd van zes tot dertien jaar 0 1 Burenleed o Stomvei baasd was de beroeps- .o militair uit Zoeterwoude-Rijn- o dijk toen hij begin maart vorig jaar de videobanden van zijn .0 beveiligingscamera bekeek, o Kort tevoren had hij de camera 0 geïnstalleerd om er eindelijk o eens achter te komen welke on- o verlaat toch iedere keer zijn o banden lek stak. De man stelde o zich de dader voor als „een op- 0 schoten puber met een hekel 1 aan alles wat een uniform aan heeft." De bandenprikker bleek echter niemand minder te zijn dan zijn 37-jarige buurvrouw, een keurige stewardess die zich na gedane arbeid op 's buur- mans auto uitleefde. Waarom had de buurvrouw een jaar lang met enige regelmaat de auto van haar buurman toe getakeld, wilde politierechter E. Timmermans gisteren weten. „Mijn man en ik hadden in die tijd een zwaar leven. We werk ten veel, de kinderen werden geboren en we brachten ze groot. Als ik terugkwam van mijn vluchten had ik het idee dat er nooit rust om mij heen was. Dat heb ik toen afgerea geerd op de buren." lometer per uur reed. Het aanhouden van auto's leidde soms tot lange rijen, zoals op de Gooimeerlaan (zie foto). De snelheidscontroles in Leiden zijn onderdeel van een campagne die in heel Zuid-Holland wordt gevoerd tegen te hard rijden. Uit de cij fers is gebleken dat meer dan de helft van de dodelijke verkeersonge vallen is te wijten aan te hard rijden op wegen waarvoor een maxi mumsnelheid van 50 of 80 kilometer per uur geldt. De campagne is een initiatief van Veilig Verkeer Nederland (WN), de Voetgangervere niging VBV en het Actiecentrum Naleving Snelheidslimieten. foto loek zuyderduin woonde. Het meisje raakte hier van zo over haar toeren dat ze acht maanden lang niet naar huis durfde. Ze logeerde zo lang bij haar grootouders en haar va der. Sinds kort is ze weer terug bij haar moeder, maar binnen kort gaan ze verhuizen. De dochter is nog altijd vreselijk bang. „Zo ga je niet met jonge meisjes om", sprak politierechter Tim mermans de verdachte streng toe. „Ik wist het niet, maar het is mijn fout. Ik zal het nooit meer doen", reageerde de ver dachte. Want dat je zo niet om kan gaan met jonge meisjes was hem al snel duidelijk gemaakt. Na zijn handtastelijkheden wa ren de ouders van het meisje hem thuis komen opzoeken. Ze hadden de deur ingetrapt en het huis doorzocht, maar hem niet gevonden. Hij had zich we ten te verstoppen onder de de kens. De bestraffing werd daar na overgenomen door zijn ei gen ouders, die hem twee da gen lang geen eten gaven. Maar gezien de ernstige gevol gen van zijn onbezonnen daad vond officier van justitie Kui pers dat ook justitie nog een flinke straf moest uitdelen. Hij eiste een schadevergoeding van 1500 gulden voor het slachtof fer, twee weken celstraf en twee weken voorwaardelijk. De rech ter maakte daar 1500 gulden schadevergoeding en vier we ken voorwaardelijk van. Omdat het de eerste keer was dat hij over de schreef ging en omdat hij plechtig had beloofd het echt nooit meer te doen. De moeder van het jeugdige slachtoffer had nog een laatste verzoek: of de aanrander van haar dochter en zijn familie als jeblieft niet meer aan de deur wilden komen om hun excuses aan te bieden. Vader en broer van de jongen hadden dat al ge daan, en die excuses waren ge accepteerd. „Maar als ze weer langs komen, dan begrijpt mijn dochter dat ze voor haar ko men, en dat kan ze nu niet heb ben. Ze is nog altijd erg angstig." Weer stap gezet in restauratie Voorschotens monument Het blijft voor de Stichting Kas teel Duivenvoorde altijd moei lijk om geld te vinden voor alle noodzakelijke restauraties. Maar onlangs is dan toch weer een succesvolle restauratie afge rond: die van de Marot-zaal, de grote ontvangstzaal op de bega ne grond. Afgelopen zomer wer den de portretten en het rijk ge decoreerde stucplafond in oude luister hersteld en afgelopen winter werd de betimmering opnieuw geschilderd. Alleen het vloerkleed moet nu nog worden vervangen. De gerestaureerde zaal wordt op donderdag 19 mei door de directeur van het VSB- fonds Den Haag en omstreken, mevrouw C. van der Valk, om 16.00 uur feestelijk heropend. „De restauratie van de Marot zaal en overigens ook het schil deren van de Grote Eetzaal, die ernaast ligt heeft 290.000 gulden gekost. Dankzij het VSB-fonds en het Prins Bernardfonds heb ben we dat werk kunnen laten zijn er dan dan sport- en spel- middagen en film- of theater voorstellingen. Ongeveer drie honderd kinderen doen daar naar verwachting aan mee. Kiva is echter afhankelijk van vrijwil ligers die daarbij helpen, de kin deren begeleiden en spelterrei- nen op- en afbouwen. Voor in formatie: 071-154773. leiden De provinciale campagne tegen te hard rijden heeft gisteren ook Leiden bereikt. Tot drie keer toe zijn snelheidscontroles uitge voerd door de Leidse politie. Gisteren zijn zeker 1.500 auto's de radar gepasseerd en kregen 130 automobilisten een bekeuring. De eerste controle vond 's ochtends plaats tussen tien en twaalf uur op de Churchilllaan, de tweede 's middags tussen half twee en drie uur op de Willem de Zwijgerlaan en de laatste tussen half vier en tien over vier op de Gooimeerlaan. Sommige bekeurden reden harder dan 80 kilometer per uur. En op de Willem de Zwijgerlaan hield de politie een wegpiraat aan die 97 ki- Tussen mei 1992 en maart 1993 ging de Zoeterwoudse vijf maal de auto van de buren te lijf. In totaal sneuvelden daarbij acht (volgens de vrouw) of negen (volgens de buurman) banden. Daarnaast maakte de vrouw één keer wat krassen op de auto. Totale schade zo n 5000 gulden, en dat is dan nog exclusief de kosten die buurman moest ma ken voor de bewaking van zijn voertuig. De hevig schuldbewuste vrouw heeft inmiddels driekwart van de schade vergoed. Maar buur man wilde ook de rest van de kosten vergoed zien. „Niet meer dan normaal", vond de vrouw. Zij wil best boeten voor haar wandaden. Al was zij al behoor lijk gestraft doordat de buurt haar tegenwoordig met scheve ogen aankijkt. De afgelopen veertien maanden hebben de buren het elkaar niet meer moeilijk gemaakt. De vrouw is ook niet meer over spannen. is minder gaan wer ken en wordt begeleid door pro fessionele hulpverleners. „De situatie is nu neutraal. Ik heb ook geen gevoelens van haat en nijd", aldus de vrouw. „Maar misschien hebben de bu ren dat wel hè? Die zijn een lange periode het slachtoffer geworden van heel vervelen de feiten ver onderstelde rechter Tim- Officier van justitie D. Kui pers vond het allemaal maar „een merk waardige ge schiedenis." Hij eiste de maximale schade vergoeding van 1500 gulden en, om herhaling te voorko- voorwaarde- lijke boete van 2500 gul den. De rech ter vond dat straf voor de Zoeterwoud- Buren leed (2) Nog meer burenleed, maar dan in een heel an dere catego rie. Een 15- jarig Leids meisje werd op 5 april vo rig jaar in de lift lastigge vallen dooreen toen 19-jarige jongen die in dezelfde flat

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15