Vrijzinnigen zoeken gereformeerden op Kerk Samenleving 'Waakzaam en nuchter' ter discussie in Leiden Hooggetij den in Leidse Hooglandse Kerk Feestelijke afsluiting 'verrijkende' Afrika-synode DINSDAG 10 MEM 994 BUITENLAND KORT Monopolie kwijt De christelijke godsdienst is zijn monopolie in het Zuid- afrikaanse parlement defini tief kwijtgeraakt. Voor het eerst werd er gisteren tijdens de installatie van het parle ment in Kaapstad niet alleen door een predikant een ge bed uitgesproken, maar ook door een islamitische voor ganger. De imam vroeg Allah om wijsheid voor de nieuwe regering. Voor het parlement hield een 'imbongi' van de Xhosa-stam een lofzang op Mandela. De nieuwe presi dent zal Zuid-Afrika naar be tere tijden leiden, aldus de in dierenhuiden geklede zan ger. Het traditionele gebed werd in het Engels en het Afrikaans uitgesproken door ds. Nic Appolis, praeses van de nieuwe Verenigende Her vormde Kerk van Zuidelijk Afrika. Geestelijken In het nieuwe parlement zit ten vier geestelijken voor het ANC die allen een vooraan staande rol tegen de apart heid hebben gespeeld. De anglicaanse priester Arnold Stofile uit Oostkaap heeft ve le jaren gevangen gezeten. Smangaliso Mkhatshwa, de vorige secretaris-generaal van de rooms-katholieke bis schoppenconferentie, werd tijdens zijn hechtenis ook ge marteld. Tegen hem is nooit een proces gevoerd. De rooms-katholieke religieuze Bernard Ncgube, die ook ge vangen heeft gezeten, droeg het tenue van haar orde tij dens de parlementszitting. De lutherse predikant Simon Farisani uit Vendaland werd tijdens zijn gevangenschap zo ernstig gemarteld dat hij voor zijn trauma's in het bui tenland moest worden be handeld. Tutu leidt dans De anglicaanse aartsbis schop Desmond Tutu, jaren lang door blank Zuid-Afrika gehaat wegens zijn blijmoe dig verzet tegen de apart heid, heeft dezer dagen de rol van oude wijze kerkleider overgenomen van de voor mannen van de blanke Ne- derduits-Gereformeerde Kerk. Gisteren was het Tutu die, dansend van vreugde, Nelson Mandela aan de ruim 100.000 wachtenden in Kaapstad voorstelde. „Dit is de dag waar we 300 jaar op hebben gewacht", kraaide Tutu uit. „Het is bevrijdings dag voor alle Zuidafrikanen, voor blank en zwart." De ver kiezing van Mandela noem de hij een 'wonder'. Vanaf het het balkon van het stad huis in Kaapstad riep hij de mensen op racisme, onder drukking, haat en geweld af te wijzen en zich in te zetten voor de vrijheid. „Wij zijn de regenboog van het volk Gods." Hoofdrol Afgelopen zondag had Tutu al een vooraanstaande rol gespeeld tijdens de oecume nische dienst in eén stadion buiten johannesburg, waar Mandela de kerken en ande re religies bedankte voor hun aandeel in de strijd tegen de apartheid. Vandaag is er tij dens de inauguratie van Mandela weer een hoofdrol voor Tutu weggelegd, die medevoorzitter van het Na tionale inauguratiecomite is. Tutu heeft door zijn moedig verzet tegen de apartheid veel gezag opgebouwd. Na dat Mandela was wijgelaten, heeft hij zich meer en meer uit de politiek teruggetrok ken, wat hem door zijn eigen aanhangers niet altijd in dank is afgenomen. Kort voor de verkiezingen berispte hij anglicaanse priesters die in een advertentie het ANC steunden. 'Benieuwd naar mannen als Kuitert en Wiersinga De Vereniging van Vrijzinnig Hervormden (WH) gaat contact leggen met gereformeerde kerken en 'voorman nen en -vrouwen' in die kerken, zoals de theologen H. Wiersinga en H. Kuitert. Hiertoe wordt de contactcom missie gereformeerden opgericht, zo maakte secretaris E. Verseput na een extra algemene vergadering en beraads- dag van de WH in Amersfoort bekend. Op de vergadering werd ook gesproken over een mogelijke fijsie van de bladen van de Re monstrantse Broederschap (adRem), de Nederlandse Pro testantenbond (Ruimte) en de WH (Kerk en Wereld); Veel wij- zinnig hervormden staan daar volgens Verseput positief tegen over. In november nemen de drie organisaties hierover een definitieve beslissing. Verseput verwacht dat er in de loop van 1995 een gezamenlijk blad op de markt zal komen, uitgegeven door Kok. „Wij zijn erg benieuwd naar mannen als Kuitert en Wiersin ga, die vrijzinnig gezien zeer aantrekkelijk zijn", aldus Verse put. Van de commissie maken voorlopig met name ex-gerefor meerden deel uit die hervormd geworden zijn. Zij willen weten hoe de gereformeerden de vrij- zinnig hervormden zien en on derzoeken wat zij gemeen schappelijk hebben. De com missie zal de gereformeerden 'speldeprikkendbenaderen. De wijzinnig hervormden be sloten de classes nog eens te wijzen op de punten in de ont- werp-kerkorde van de Verenig de Protestantse Kerk in Neder land waar zij moeite mee heb ben. Daartoe behoren de tegen de remonstranten gerichte Dordtse leerregels, de vaststel ling van een dienstboek en het artikel over Israël. Het spijt de wijzinnig hervormden zeer dat de remonstranten zich hebben teruggetrokken uit het Samen- op-Wegproces. E. Kampes, coördinator van het Samen op Weg-proces in de lutherse synode, wees erop dat op plaatselijk vlak samenwer king aan het ontstaan is tussen lutheranen en wijzinnig her vormden. Dat is onder meer het geval in Deventer en in Apel doorn, waar in de toekomst een gezamenlijke predikant zal wor den beroepen. De Faculteit der Godgeleerd heid van de Rijksuniversiteit Leiden organiseert op maan dag 6 juni een openbare be spreking van het boek "Waak zaam en nuchter; over christe lijke ethiek in een democratie' van de hoogleraar prof. dr. G.G. de Kruijf. Het is voor de eerste keer dat een boek van de hand van een Leidse hoog leraar in de Godgeleerdheid zo uitgebreid voor het voetlicht wordt gebracht. 'Waakzaam en nuchter' handelt over de plaats van de kerk in een moderne demo cratie. De afgelopen vier jaar heeft De Kruijff - hoogleraar in christelijke ethiek, apostolaat en kerkrecht - zich met name beziggehouden met de vraag naar de politieke roeping van christenen in de Nederlandse situatie. De Faculteit der God geleerdheid wil met de organi satie van deze openbare be spreking bijdragen aan de bre dere maatschappelijke discus sie over dit onderwerp. De bijeenkomst van 6 jun wordt gehouden in het Groo Auditorium van het Acade miegebouw aan het Rapen burg 73 in Leiden. Na de ope ning door discussieleider prof. dr. A. van de Beek houdt De Kruijff zelf een korte inleiding over zijn boek. Vervolgens worden korte reacties gegeven door dr. E.P. Meijering (lector patristiek), prof. dr. M. den Duik (kerkelijk hoogleraar praktische theologie), dr. H.M. Vos (docent ethiek) en ds. A. van Houwelingen (alumnus). Na de pauze reageert De Kruijf op de inleidingen, waarna een plenaire discussie volgt. Voor de openbare bespre king worden afgestudeerden, studenten en medewerkers van de faculteit uitgenodigd, alsmede een aantal collegae van prof. De Kruijf. De toe gangsprijs bedraagt 15 gulden (te betalen aan de zaal, na te lefonische aanmelding circa een week van' tevoren bij mw. A. Ponsen, Faculteit Godge leerdheid (071-272572). leiden» pastores van de verschillende kerken in de bin nenstad. Zij lezen uit de Psalmen. In een zes mi nuten durende overweging gaan de voorgangers vervolgens in op het gekozen thema. De serie wordt komende zaterdag geopend door dominee A. Alblas, met de lezing van Psalm 20. Het théma luidt: 'Hulp uit het heiligdom' en Alblas stelt de waag centraal wat een 'heilige' ruimte voor mensen kan betekenen. BEROEPINGSWERK De jaarlijkse serie 'Hooggetijden' in de Leidse Hooglandse Kerk begint op zaterdagmiddag 14 mei, tijdens de 'open dag' in het bedehuis. Tot ver in september wordt dit komende zomersei zoen elke zaterdagmiddag een kwartier - van 14.30 tot 14.45 uur - gevuld met muziek en een overweging. Voorgangers tijdens deze 'Hooggetijden' zijn Goedereede; te Halfambt, Den Andel- Eenrum-Saaxumhuizen-Westernie- land: mevrouw I.P. Epema, kandidaat te Groningen, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naarOostburg-Zuid- zande-. mw. C. van Duinen, kandidaat te Utrecht. Bedankt: voor Buurmalsen: T.C. Ver hoef, kandidaat te Zeist; voor Otteflo (toez.): L. Kruijmerte Lunteren. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: te Rotterdam-Zuidwijk (part-time) als pastoraal assistent: mevr. W. Meijboom-van der Hoover wonende te Pernis, die deze benoe ming heeft aangenomen e mg reeds \a GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Moerkapelle: W. Ha rinckte Kapelle-Biezelinge. Continent presenteerde zich in Vaticaanstad als zelfbewuste regionale kerk vaticaanstad kna Met een kleurrijke en levendige kerkdienst, opgeluisterd door Afrikaanse muziek en dans, is in de Pieterskerk in Rome de Afri ka-synode afgesloten. Muziek groepen uit Ghana en Senegal, Mozambique en Zaïre vertolk ten liederen uit hun land van herkomst en spraken in hun ei gen taal voorbeden uit. De Ni- geriaanse curiekardinaal Fran cis Arinze ging voor in de eu charistie en las de door paus Jo hannes Paulus II geschreven preek voor. De paus kon de dienst niet bijwonen omdat hij in het ziekenhuis ligt. De paus uitte de hoop dat de resultaten van de synode in het dagelijkse leven in Afrika in de praktijk worden gebracht. De- Afrikaanse kerk heeft 'zeer veel ondernemingslust en creativi teit' getoond, zowel bij de voor bereidingen van de synode als tijdens de bijeenkomst. De slot fase van de synode moet plaats vinden op geselecteerde plaat sen in Afrika, aldus de paus, die zich over het verloop van de sy node heeft laten informeren door de drie synodevoorzitters en de rapporteur. De uitkomsten van de synode zijn vastgelegd in een 64 artike len tellend slotdocument, waar van de inhoud niet is bekendge maakt. De paus zal dit stuk ge bruiken als uitgangspunt voor een definitief slotdocument, dat hij begin volgend jaar tijdens zijn reis naar Afrika openbaar zal maken. Vier weken lang hebben 236 kardinalen en bisschoppen, ne gentig priesters en religieuzen en talrijke leken uit heel Afrika zich met de Roomse curie, voor een deel in aanwezigheid van paus Johannes Paulus II, bezon nen op de kerkelijke toekomst van hun continent. Aan de orde kwam hoe 'Afrikaans' de kerk op het zwarte continent mag Afrikaanse danseressen passeren zingend en klappend de kardinalen die de afsluiting van de Afrika-synode bijwoonden. worden, zonder de eenheid van de wereldkerk in gevaar te bren gen. Een belangrijk thema was de inculturatie, de integratie van het christendom in het Afri kaanse leven en denken. De overname van veel traditionele gebruiken en riten in de katho lieke liturgie is al jaren met in stemming van de kerk aan de orde van de dag. Volgens de aanwezige bisschoppen moet die praktijk voortgezet worden. De kerk moet bovendien meer begrip tonen voor de voor ou derverering, staat naar verluidt in het voorlopige slotdocument. Het Afrikaanse huwelijk was een heikel punt op de synode. In veel culturen treden man en wouw pas in het huwelijk na de geboorte van het eerste kind en polygamie komt veelvuldig voor. Hierover zijn voor zover bekend in het slotdocument gqen vastomlijnende richtlijnen geformuleerd. Ook de dialoog - met de islam, met de traditione le religies en binnen de eigen kerk - kwam uitgebreid ter spra ke. Een dialoog met moslims is noodzakelijk, maar moet op ba sis van gelijkwaardigheid plaatsvinden. De synode inven tariseerde de plaatsen waar sprake is van oorlog en geweld, van onrecht en onderdrukking: Van de bloedige oorlogen in Ruanda en Sudan tot de ziekte aids. Ze eiste onder meer maat regelen ter vermindering van de buitenlandse schuld en uitte kritiek op de internationale wa- pelhandel. 1x02521-19610 Ondanks aanvankelijke scep sis is de synode door velen als succesvol en verrijkend ervaren. De Afrikanen hebben zich in het Vaticaan als zelfbewuste re gionale kerk gepresenteerd. Oost- en Westafrikanen zijn na der tot elkaar gekomen. De curiekardinalen hebben vier weken geluisterd en ervoe ren het enthousiasme van een jonge kerk in opkomst, die haar eigen taal en vormen wil vin den. ADVERTENTIES ma.-vrij van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van 8.30-17.00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet (incl BTW) per maand Peracc g'ro au°™930 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederlander kwartaal 125,50 KLACHTEN BEZORGING*6 mat/mvnj 18 00-19 30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071 -143241 HET WEER HANS VAN ES Nieuwe warmteperiode In de loop van deze week wordt een flinke stap in de richting van de zo mer gezet. Er zijn aanwijzingen dat de nieuwe warmteperiode beter ge fundeerd is dan bij eerdere gele genheden in dit voorjaar, waarbij het kwik al na één of twee dagen begon te kelderen. Vanaf woensdag klimt het kwik boven de 20 graden uit en misschien dat tegen het ein de van de week de eerste zomerse dag van 25 graden kan worden bin nengehaald. Warm weer in mei is in het verleden nog al eens vooraf gegaan aan een mooie zomer. De fraaie bloeimaanden rond 1990 hebben dat met overtuiging aange toond. Echte topzomers, zoals die van 1959 en 1976, werden beide ingeleid door opmerkelijk warm mei-weer. De periode van 6 tot 10 mei 1976 staat te boek als de vroegste hittegolf van deze eeuw. Diverse plaatsen kregen drie tot vier tropische dagen van meer dan 30 graden voor de kiezen, met als topper Roosendaal (32.0 graden). Deze hittegolf gaf aanleiding tot extreme zeewindsituaties. Het wa ter van de Noordzee was zo vroeg in het jaar nog maar 8 graden en op verschillende dagen viel er langs een smalle kuststrook een kille wind van zee binnen. Dat leid de op korte afstand tot enorme ver schillen. Zo meldde Schiphol op 8 mei 28 graden; op hetzelfde mo ment kwam IJmuiden niet verder dan 16 graden. 10 mei 1976 is nog steeds de meest beroemde zeewinddag in ons land. In de na middag zakte het kwik aan zee tot 11 a 13 gradentegenover 31 gra den verder landinwaarts! Dergelijke thermische rariteiten blijven deze week achterwege; de warmte wordt geleidelijk opge bouwd. Tussen een standvastig hoog boven Noord-Europa en de pressies bij Ierland en de Golf van Biscaje, komt een sterke oostelijke aanvoer op gang met vrij droge en warme continentale lucht. De zon komt vanaf morgen volop aan bod bij temperaturen van 20 tot 23 graden. De stijgende lijn zet op donderdag door. Hoe warm het uit eindelijk wordt hangt af van op dringende onweersactiviteit vanuit Frankrijk. Voorlopig ziet het er naar uit, dat pas vanaf vrijdag een lokale bui kan vallen, zonder dat het zo- merachtige weer meteen op de vlucht slaat. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Groot-Brittanniè, m.u.v. Noord-lerland, vrij zonnig en droog. In Ierland en trekken morgen heel langzaam richting Wales en Schot land. Middagtemperatuur rond 16 graden, in Zuid- oost-Engeland enkele gra- België en Luxemburg: Perioden met zon en droog, 's Nachts enkele mistbanken. Middagtem peratuur oplopend tot 22 graden op morgen. Noord- en Midden-Frank- Overwegend zonnig en droog. Morgen in het wes ten toenemende sluierbe- wolking. Maximumtemperatuur graden, langs de Atlantische Oceaan rond 18 graden. Portugal: In het zuiden eerst nog zon. Van het noorden uit meer bewolking en morgen van tijd tot tijd regen, misschien ook on weer. Maxima vandaag nog ongeveer 20 graden, morgen overal enkele graden la ger m.u.v. de Algarve. Madeira; Enkele wolkenvelden maar ook zonnige perioden. Droog. Maximumtemperatuur rond 19 graden. Spanje: Vandaag nog zonnig en droog het noordwesten wolkenvelden e lijk regen. Morgen in het nooi midden meer bewolking en een toene mende kans op neerslag. In het oosten en zuiden nog zon en droog. Vandaag in het noorden maxima rond 20 graden, el ders tussen 25 en 30 graden Morgen aanmerkelijk koeler. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en vooral op de zuidstran- den zonnige periodên. Droog. Middag- temperatuur ongeveer 22 graden, op de Marokko: Westkust: vandaag flink wat zon, mor gen vooral in het noorden ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur in de omgeving van Tanger, rond 20 graden. Meer naar het zuiden flink wat hoger. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 23 graden, morgen enkele graden hoger Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. WOENSDAG 11 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.50 Zon onder 21.18 Maan op 06.10 Maan onder22.17 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.38 16.55 Laag water 00.25 12.26 DONDERDAG 12 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.22 Zon onder 20.52 Maan op 06.30 Maan onder22.52 Waterstanden IJmuiden Hoog water 05.36 17 .56 Laagwater 01.15 13.15 on en droog. Mor- Middagtempera- I 25 graden op nno4 15 7 00 Rotterdam half bew ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxi ma rond 24 graden. Italië: Wisselend bevyolkt en buien, soms met onweer. Vandaag in het noorden af en toe zon, morgen in het hele land meer zon en droger. Middagtemperatuur rond 22 graden. Corsica en Sardinië: Vandaagochtend nog enkele wolkenvel den en mogelijk een bui, daarna flinke zonnige perioden. Maximumtempera tuur circa 25 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en buien, soms met onweer. Op Kreta blijft het groten deels droog. Maxima uiteenlopend van 18 tot 23 graden. Turkije en Cyprus: Veranderlijk bewolkt en buien, vaak met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Duitsland: In het westen eerst nog-wolkenvelden. Overigens perioden met zon en droog. Middagtemperatuur oplopend tot 23 graden op morgen. Zwitserland: Vandaag wolkenvelden en plaatselijk wat lichte regen. Morgen enkele zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur vandaag 19 graden, morgen oplopend tot 24 graden. Oostenrijk: Vrij veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Morgen in de bergen ook af en toe zon. Temperatuur in de middag rond 20 graden. Polen: Vanuit het oosten toenemende bewol king. Morgen in het zuiden mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur tussen \6 en 20 graden. Tsjechië en Slowakije: - In Tsjechië eerst nog af en toe zon en droog. In Slowakije wolkenvelden en vooral woensdag kans op een bui. Mid dagtemperatuur rond 21 graden, woens dag in Slowakije enkele graden lager. Las Palmas zwaar be zzo3 20 6 0.0 !W2/ 20 12 110 nno2 20 10 0.0 Los Angeles half bew 19 13 0.0 31 22 0.0 24 10 0.0 iw8 25 16 0.1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14