Leiden Spreekuur bewoners nieuwe ouderenwoningen Kliniek niet meer vervolgd Afscheid van een lastige 'bulldozer' Sterrewacht niet open Boosheid in Zuidwest over uitblijven inspraak Celstraf begrafenischauffeur Anderhalve ton aan spaargeld gestolen Boete voor bezit van drugsvoorraad 'De bodem is de beste conservator' DINSDAG 10 ME11994 13 Duivenvoorde j- De restauratie van kasteel I J Duivenvoorde in Voorschoten gaat stapje voor stapje vooruit. Nu is de Marot-zaal in oude luister her steld. Bedden -y Alkemade krijgt tien I verpleeghuisbed den. Het gaat hierbij om thuiszorg. leiden erna straatsma voorpagina Om vragen van bewoners zo goed en snel moge lijk te beantwoorden laste De Sleutels vanmorgen ook een speciaal spreekuur in. Huurders van de betrokken woningen konden, terwijl hun ondeug delijke balkons werden gestut, met al hun vragen terecht in het nabijgelegen verzorgingshuis Haag- wijk. De ouderenwoningen, die in 1992 zijn opge leverd, horen bij dit verzorgingshuis als zoge naamde 'aanleunwoningen'. Of de niet gestutte balkons instortingsgevaar opleverden, kan Lepelaar niet zeggen. ,,Er was ri sico, maar hoe groot dat risico was is onbekend. Er is een ruime veiligheidsmarge ingebouwd. De balkonconstructie voldoet niet aan de normen die daaraan worden gesteld. Ik kan niet aangeven wat dat in dit geval kan betekenen. Het kan zijn dat er helemaal niets gebeurt, maar ze kunnen morgen ook naar beneden storten. We moesten het zekere voor het onzekere nemen." Binnenkort bekijkt De Sleutels hoe de proble men definitief verholpen kunnen worden. De ver wachting is dat de vierduizend kilo wegende bal kons behouden kunnen blijven, m moeten worden van extra steun. De constructiefout is ontdekt na een aantal klachten van bewoners over wateroverlast en scheuren in het balkon. In het najaar kwamen daarover de eerste klachten binnen bij de De Sleutels. Na verschillende onderzoeken werd dui delijk dat een constructiefout de oorzaak van de problemen is. leiden De Leidse Sterrewacht is vanavond in tegenstelling tot eerdere be richten niet open om te kijken naar de gedeeltelijke zonsverduiste ring. Er is onvoldoende personeel om de bezoekers op te vangen, ondermeer omdat veel medewerkers op een groot congres over sterrenkunde elders in het land zijn. leiden hans koenekoop De belangen van de Leidse bur gers worden niet optimaal be hartigd. Dat concludeert de stichting Leefbaar Zuidwest uit het feit dat nog altijd geen pro jectgroep in het leven is geroe pen waarin ambtenaren van de gemeente Leiden en bewoners van Zuidwest samen het be stemmingsplan voor de wijk gaan wijzigen. Het college van burgemeester en wethouders besloot in september 1993 tot het instellen van zo'n project groep. Een boze vereniging van huis eigenaren Zuid West 100 dringt in een brief aan het Leidse col lege van B en W aan op het snel installeren van een project groep. Het is deze vereniging een doom in het oog dat het be stemmingsplan dat nü voor Zuidwest geldt, gemaakt is in 1959. Dat betekent dat al 35 jaar lang speciale vrijstellingen no dig zijn om te kunnen bouwen in de wijk. In een bestemmings plan is vastgelegd waar in een wijk mag worden gebouwd en of dat huizen, flats of bedrijven mogen zijn. Zowel Zuid West 100 als Leef baar Zuidwest menen dat daar door de inspraak van de inwo ners van Zuidwest al jaren slecht is geweest. De buurt is voortdurend aangewezen op het achteraf indienen van be zwaarschriften tegen een bouw plan in plaats van vooraf mee praten over wat wel en niet mag in een bepaald gedeelte van de wijk. Leefbaar Zuidwest heeft om deze reden ook een brief ge schreven, gericht aan alle frac ties van de gemeenteraad. Daarin wijst de stichting erop dat het nieuwe college na de verkiezingen heeft benadrukt dat 'communicatie met de bur gers als heilig wordt be schouwd'. „Die belofte schept verplichtingen", zegt vooitzitter H. Kwik'van Leefbaar Zuidwest. Een woordvoerder van de ge meente laat weten dat het in stellen van de projectgroep niet lang op zich zal laten wachten. „Vermoedelijk deze maand nog." Hij geeft als reden voor de vertraging op dat het wijzigen van het bestemmingsplan voor Roomburg langer heeft geduurd dan verwacht. „Maar er gebeurt niets onwettigs. In de regel mag je een jaar na het collegebesluit wachten met het opstarten van een projectgroep. Zwaar hoofdletsel voor fietser leiden Een 29-jarige man uit Voorburg fietste gistermorgen rond acht uur op rijbaan van de IJsselmeerlaan in plaats van op het fietspad. Een motorfiets, bestuurd door een 33-jarige man uit Oud Ade en vanaf de Willem de Zwijgerlaan kwamen, kon de man op de racefiets niet meer ontwijken. Beiden kwamen ten val. De Voorburger hield zwaar hoofdletsel en een hersenschud ding aan over. Hij is naar het AZL vervoerd. De moterbestuurder bleefongedeerd. Grote etalageruit ingeslagen leiden Bij een kledingzaak aan de Breestraat is gistermorgen een grote etalageruit ingeslagen. De daders hebben daarna de etalage geplunderd en zijn er met een onbekende hoeveelheid kleding vandoor gegaan. De schade aan de winkel is nog onbe kend. Faxapparaat gestolen leiden. Een 22-jarige man is gistermiddag aangehouden nadat hij een faxapparaat ter waarde van tweeduizend gulden had ge stolen. De man is een bekende van de politie en reed op. zijn fiets over de Kooilaan. Agenten zagen dat uit de fietstas van de man stekkers staken. Hij werd aangehouden en bleek een faxap paraat te hebben gestolen in het gezondheidscentrum in de Rosmolen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Saskia Noorman-Den Uyl, gistermiddag het middelpunt van haar afscheidsreceptie: „Geheid niet op tijd op haar werk. Directeur sociale dienst naar Tweede Kamer iop, i poosje wist waar-ie zat." Aldus de scheidend directeur van de amb telijke dienst economische en sociale za ken, Saskia Noorman-Den Uyl, over Noor man-Den Uyl tijdens haar afscheidsreceptie op het stadhuis. Noorman-Den Uyl wordt volgende week geinstalleerd als Tweede Kamerlid namens de PvdA-fractie. Ze heeft bijna vier jaar voor de gemeente Leiden gewerkt. Ook in die periode heeft ze van haar politieke ambities nooit een geheim gemaakt. Wethouder J. Laurier (Groen Links) vertelde de opvallend kleine groep receptiegangers dat Noorman- Den Uyl zich bij zijn aantreden presenteer de als een 'politieke ambtenaar'. Hoewel Noorman-Den Uyl een dienst aanvoerde die een zeer intensief contact met grote groepen Leidse burgers erop na houdt, waren er niet veel belangstellenden voor haar afscheidsfeestje dat dan ook nau welijks was aangekondigd. Aan het af scheid, enkele weken terug, catie-ambtenaar R. van Ark was beduidend meer bekendheid gegeven. Toch is volgens Laurier Noorman-Den Uyl bekend in Leiden. Hij wees erop dat zij bij de Tweede Kamerverkiezingen meer Leidse voorkeursstemmen in de wacht heeft gesleept dan prominente PvdA'ers als Wallage, Dijksma en de in Leiden wonende Vermeend. Er waren veel woorden van waardering voor de directeur. Behalve Laurier was ook gemeentesecretaris K. de Vries vol lof over haar. Hij noemde haar een 'terriër' die zich in haar onderwerpen vastbijt. De Vries had ondanks de ook door anderen genoemde vasthoudendheid tevens de karaktereigen schap bij haar ontdekt dat ze openstaat voor 'tegenwerpingen en advies'. Als haar grootste verdienste wordt gezien dat haar dienst landelijk gezien hoge aan tallen mensen weer aan het werkt helpt. Mede door die omvangrijke uitstroom be oordeelde de rijksconsulent de Leidse soci ale dienst met een negen. Ook de wijze waarop Noorman-Den Uyl m haag/leiden persbureau cerberus De Haagse politierechter heeft gisteren een 49-jarige beroeps begrafenischauffeur uit Leiden veroordeeld tot vier weken ge vangenisstraf en een jaar rij ontzegging. De man was op 22 november vorig jaar dronken achter het stuur van zijn privé- auto aangehouden nadat hij in Rijnsburg een lichte aanrijding had veroorzaakt. De ademtest wees vijf keer de toegestane hoeveelheid alcohol aan. De beroepsschauffeur blies niet voor het eerst in dat pijpje, getuige zijn strafblad. Hij werd al diverse malen tot celstraf of rij-ontzeggingen veroordeeld. De reclasserings-ambtenaar stelde in een rapport dat de chauffeur mogelijk hersenbe schadiging heeft opgelopen van zijn excessieve drankge bruik. Ook zou dé Leiden aar zijn drankprobleem bagatelli seren. Zijn advocaat bezwoer de rechter dat zijn cliënt 'nu op de goede weg is', na hulp bij het consultatiebureau voor al cohol en drugs in Den H^ag. Rechter F. van Asbeck legde een jaar minder rij-ontzegging op dan de aanklager had geëist. Met de ontzegging van de vorige veroordeling erbij kan de chauffeur pas over twee jaar weer in de rouwstoet meerij den. MCG: door met reageerbuisbevruchting Het Medisch Centrum voor Geboortenregeling (MCG) wordt niet langer vervolgd door het openbaar ministerie. De procureur-generaal ziet af van cassatie-beroep tegen een vonnis van het gerechtshof. Dat betekent dat het MCG zonder verdere problemen kan doorgaan met het uitvoeren van reageerbuisbevruchting. Het gerechtshof vernietigde 22 april een vonnis van de eco nomisch politierechter. De pre sident van het Haagse gerechts hof ontsloeg de kliniek van rechtsvervolging. Daarmee was een dreigende, nieuwe stilleg ging van de activiteiten op het gebied van reageerbuisbevruch ting van de baan. Nu het open baar ministerie afziet van cassa tie-beroep is dit vonnis defini tief geworden. Het Rijk heeft sinds 1986 ge probeerd een halt toe te roepen aan de reageerbuisbevruchting in de kliniek aan het Kort Ra penburg. Als handvat werd de wet Ziekenhuis Voorziening ge bruikt, die bepaalt dat reageer buisbevruchting alleen mag worden toegepast in ziekenhui- leiden erna straatsma De directie van het MCG over weegt een claim in te dienen voor de in de loop der jaren ge leden schade. De hoogte daar van is nog niet bekend. Het MCG heeft drie maanden de tijd om een schadeclaim in te dienen. Op last van de rechter moest het MCG een paar jaar geleden drie maanden zijn activiteiten op het gebied van reageerbuis bevruchting staken. Arts-direc teur W. Beekhuizen: „Door die tijdelijke sluiting en de voortdu rende onzekerheid over onze toekomst zijn we de afgelopen jaren ook weinig meer gegroeid. We zijn blijven steken op 150 behandelingen per jaar. Dat is ook schade die we hebben gele den." haar dienst door twee, voor menig collega pijnlijke, maar noodzakelijke reorganisaties heeft geloosd oogst waardering, zij het vooral bij hoge ambtenaren en wethouders. Sommigen van haar ondergeschikten den ken daar duidelijk anders over. Die fluister den gisteren tijdens de receptie anoniem dat ze geen traan zullen laten om haar ver trek. Want ze staat ook bekend als hard en heel lastig om mee te praten. Die opstelling leidde tot vele botsingen met de medezeg genschapscommissie van wie gisteren niet één lid de moeite nam het woord tot haar te richten. De zoete wraak kwam aan het einde van de bijeenkomst toen een weinig compli menteus lied over de directeur werd gezon gen. Daaruit werd duidelijk dat Noorman- Den Uyl 'geheid niet op tijd' op haar werk kwam, haar prikklok 'volpraatte' en ritjes naar het stadbouwhuis steevast met de auto aflegde. Ook werd ze herinnerd aan haar omstreden opvatting dat afgestudeerden die eenmaal een baan hebben hun tussen tijdse uitkering terug zouden moeten beta len. Een 45-jarige inwoner van de wijk Transvaal heeft aangifte ge daan van diefstal van 150.000 gulden. De man verklaarde de po litie dat hij sinds zijn veertiende geld had gespaard in een kistje. Dat bewaarde hij al die tijd in een kast in zijn huis. Deze week bleek het kistje, waar volgens de man anderhalve ton in zat, te zijn verdwenen. Van een inbraak is geen sprake, maar de man verklaarde dat met het mooie weer hij wel regelmatig de ramen van zijn woning had geopend. leiden. ruud sep Vijftien gram speed, 116 pillen xtc, allemaal voor eigen gebruik. Politierechter E. Timmermans had gisteren zo haar bedenkin gen bij het verhaal van de 25-ja- rige Leidenaar bij wie vorig jaar september de verdovende mid delen werden ontdekt. „Als je die hoeveelheden ziet, dan denkt je toch - maar misschien denk ik wel een beetje slecht - dat daar misschien wel een beetje werd gedeald", aldus Timmermans. De Leidenaar hield echter voet bij stuk. Twee jaar geleden had hij het spul in het groot in geslagen omdat hij op die ma nier goedkoper uit was. De speed had hij volgens eigen zeg gen nodig om zijn werk als pan nekoekenbakker vol te houden. In het hoogseizoen waren werk dagen van 's morgens negen tot 's nachts één uur geen uitzon dering, en dat houd je niet vol zonder stimulerende middelen. „Maar dat is niet gezond, hè", sprak Timmermans bezorgd. Dat had de Leidenaar inmiddels ook ontdekt. Voor zijn werk ge bruikte hij dan ook geen speed meer, maar het was natuurlijk ook nog geen hoogseizoen. Het verdere druggebruik „staat op een bijzonder laag pitje. Ik ge bruik alleen nog met feestjes, in de vakantie en met vrije dagen in het vooruitzicht." De officier wilde wel geloven dat de drukbezette man de ver dovende middelen uitsluitend voor eigen consumptie in huis had. Hij eiste daarom niet meer dan vijfhonderd gulden boete plus nog eens vijfhonderd gul den voorwaardelijk. „Zullen we dat dan maar doen, of ga je in hoger beroep?", stelde Timmer mans voor. „Valt er nog wat te winnen in hoger beroep?", wil de de verdachte weten. I-achend liet de rechter weten dat dat er echt niet in zat. „Maar wees in het vervolg een beetje voorzich tig met dat spul, hè." Leidse stadsarcheoloog pakt het schepje alleen bij noodopgravingen Zelf met zijn laarzen en een schepje in een bouwput staan zal er niet veel meer bij zijn als Maarten Dolmans per 1 mei als medewerker archeologie bij de gemeente Leiden in dienst komt. Alleen bij noodopgravin gen zal deze nieuwe stadsar cheoloog nog bijspringen. Ver der krijgt Dolmans vooral een kantoorbaan. Echt jamrper vindt hij dit niet. „In deze func tie krijg ik meer overzicht in het geheel." Met de aanstelling van een stadsarcheoloog volgt Leiden gemeenten als Amsterdam, Maastricht en Delft. Die hebben deze archeologen aangesteld om te voorkomen dat belangrijk materiaal verloren gaat door bijvoorbeeld bouwwerkzaam heden. „Les één voor een archeoloog is dat je zo min mogelijk moet opgraven," zegt de 31-jarige Dolmans. „De bodem is immers de beste conservator. En we gaan er vanuit dat de technie ken voor archeologisch onder zoek alleen maar beter worden. Dus bij opgravingen in de toe komst kunnen altijd meer gege vens verzameld worden dan wanneer dezelfde opgravingen nu gedaan worden." De Leidenaar moet in zijn nieuwe functie in een zo vroeg mogelijk stadium overleggen met uitvoerders die bepaalde -plannen hebben om te gaan bouwen. „Als er gebouwd wordt op een archeologisch interes sante plek, dan proberen we daar op tijd bij te zijn zodat de opgravingen gecombineerd kunnen worden met de bouw werkzaamheden. Dit moet ook gebeuren bij bodemsaneringen. In die gevallen dreigt het ar cheologisch materiaal vernie tigd te worden en dan moeten we wèl gaan opgraven." Castellum Dit is bijvoorbeeld het geval in de Roomburger-polder, waar zich resten van een castellum bevinden. Als daar gebouwd wordt, zullen tevens opgravin gen plaatsvinden. Een deel van die polder is overigens 'Archeo logisch Monument', daar moet de bodem zo min mogelijk ver stoord worden. Dolmans, die in Leiden ge schiedenis en archeologie heeft gestudeerd, verwacht veel van de 'Conferentie van Malta'. Daar is een EG-richtlijn opge steld die het principe dat de 'vervuiler' betaalt toepast op de archeologie. Dit wil zeggen dat bedrijven die willen bouwen op interessante locaties, verant woordelijk worden gesteld voor het conserveren van het archeo logisch materiaal dat daar ligt. In de praktijk zullen de project ontwikkelaars een gedeelte van het budget aan opgravingen be steden, zodat geen archeolo gisch materiaal verloren gaat. Kwart procent „Bij de aanleg van de Rotter damse metro is een kwart pro cent van het budget aan ar cheologische opgravingen be steed," zegt Dolmans. Het rijk denkt aan een één-procentsre geling. Dit zou een enorme sti mulans zijn voor het archeolo gisch onderzoek. Het gaat om een klein deel van de bouwkos ten, maar de bedragen die vrij komen zijn voor de archeologen aanzienlijk." Als nieuwe bouwplannen in goed overleg worden uitgevoerd vormen ze volgens Dolmans geen gevaar voor het archeolo gisch erfgoed. „Mijn taak is ook om te overleggen met andere steden zodat we ons alleen in zetten voor vondsten die rele vant zijn. Als in Dordrecht een bepaald type huis uit een be paalde tijd is opgegraven, hoe ven we in Leiden niet zo'n zelf de huis op te graven. Dan kun nen we onze aandacht beter aan dingen besteden die wel uniek zijn." Kan Dolmans zich voorstellen dat sommige mensen het onzin vinden om eeuwenoude pot scherven uit de grond te halen? „Archeologie heeft misschien geen economische, maar wel menselijke waarde," zegt hij. „Door middel van archeologie krijgen we een beter beeld van de geschiedenis en daardoor van de mens. Overigens staat archeologie heel erg in de be langstelling, dat zie je in Alphen aan den Rijn wel aan Archeon. En het is een wetenschap waar in heel veel werk door amateurs wordt gedaan. Kennelijk spreekt het mensen toch wel aan." Maarten Dolmans: „Archeologen moeten zo min mogelijk opgraven."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13