Winkeliers willen snel duidelijkheid RECHTDOOR NAAR HET MEUBELPLEIN. BOULEVARDS GEWOON LINI LATEN LIGGEN! MEUBELPUIN LEIDERDORPS) Onderscheidingen voor Van Dijk en Hogenboom Actie voor herstel gevangenis en brandspuithuisje in Zoeterwoude Leiden Regio Atletiek, balspelen en een speurtocht Burgemeesters weigeren HSL-borden weg te halen Oud-raadslid Den Daas overleden MAANDAG 9 MEI 1994 Herinrichting Zoeterwoudse Dorpsstraat De winkeliers in Zoeterwoude-Dorp willen snel duidelijk heid over de parkeergelegenheid rondom de Dorpsstraat. Hoewel al jaren wordt gepraat over een herinrichting van de winkelstraat, heeft dat tot nu toe alleen geresulteerd in de verwijdering van de reclamezuil op het Dorpsplein en de verplaatsing van een glasbak. zoeterwoude-dorpzuivelkraam kunnen komen op uesbeth buitink het Dorpsplein. „De winkeliers vinden dat vreemd", meldt Vis ser. „Die visboer doet het hier goed. Maar een kraam met kaas is onzin, want er zijn in Zoeter woude al twintig verkooppun ten voor kaas, de boerderijen meegerekend. Dan maakt zo'n standplaats de basis voor ver koop alleen maar dunner." De winkeliers vrezen vooral dat de parkeerplaatsen op het Dorpsplein gaan verdwijnen. „Als we zuinig zijn op het win kelbestand dat er is, moeten we ook zuinig zijn op de parkeer plaatsen. Vooral in het weekein de zie ik soms mensen drie keer een rondje door het dorp rijden, op zoek naar een parkeerplaats. Die zoeken uiteindelijk hun heil in Leiden of in Zoetermeer. Door een gebrek aan parkeer plaatsen krijgen we nog meer koopkrachtafvloeiing. Dat de klanten hun heil in an dere winkelcentra zoeken, merkt Visser zelf. „Niet iedere branche heeft daar last van. zoals die nu is, wordt niet slecht gewaardeerd. Maar we zijn bang dat het slechter wordt. Daarom willen we een einde aan de discussie", aldus voorzitter Cees Visser van de Winkeliersvereniging Zoeter woude (WIZO). Een werkgroep, verschillende onderzoeksinstellingen en de Zö'eterwoudse politiek buigen zich al vanaf eind jaren tachtig over de situatie in Zoeterwou- dë-Dorp. Die moet anders, vindt vrijwel iedereen. Maar een compromis over de nodige ver anderingen is nog altijd niet be reikt. Ook is onduidelijk hoeveel geld de gemeente overheeft voor de herinrichting. Vorige week werd duidelijk dat de mini-markt van de par keerplaats tussen de Dorps straat en de Bouwdijkstraat waarschijnlijk verdwijnt. In plaats daarvan zouden er twee standplaatsen voor een vis- en Zo'n 85 procent van de Zoeter- woudenaren koopt hier zijn brood. Maar in mijn eigen bran che, textiel, is eerder het omge keerde het geval." De winkeliers kunnen volgens hem zelf niet alleen de gemeen te de verantwoordelijkheid ge ven. „Met het voorzieningenni veau dat we nu hebben, mogen we in onze handen wrijven, ge zien het aantal inwoners. Maar we moeten dat niveau wel hou den en dan moeten de winke liers de hand in eigen boezem steken. Ze kunnen zelf wat doen aan bijvoorbeeld het prijsni- Toch stoort Visser zich eraan dat de slepende discussie over het Dorp vrijwel geen resultaat heeft gehad. „Iedereen ergert zich aan die palen, het is hier net een drooggevallen jachtha ven. En die keien zijn ontzet tend klant-onvriendelijk; ik heb zelf ook wel eens een deuk in mijn auto gereden. Maar ze lig gen er nog steeds." Vissers vreest dat met de in stelling van de nieuwe gemeen teraad ook de hele discussie weer overnieuw begint. „Ik ben bang de politieke partijen hun oude stellingen weer gaan be trekken. Maar wij willen hier nu wel eens duidelijkheid." 'We hebben het toch maar aardig op poten gekregen marieta kroft Twee bestuursleden, de 81-jari ge Klaas van Dijk en de 66-jari- ge Theo Hogenboom van de Stichting Cultureel Centrum in Nieuwe Wetering kregen zater dag door burgemeester Meer burg een koninklijke onder scheiding uitgereikt. Ze kregen de zilveren eremedaillie in het cultureel centrum tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van het gebouw. Dit vanwege hun grote verdiensten voor het verenigingsgebouw. De twee decorandi waren al betrokken bij de oprichting van de stichting in 1954. Hogen boom is al bijna 27 jaar voorzit ter. Hij ziet de onderscheiding als een kroon op zijn werk. Het is toch een erkenning dat je goed bezig bent. Hoewel het echt niet altijd eenvoudig is hoor." Hij houdt zich verder op de vlakte: ,,Ach, je hebt als stichting zo je ups en je downs." Overigens kreeg hij de medaille ook vanwege zijn vele activitei ten op het kerkelijk gebied. Hij is al 28 jaar bestuurslid van de Parochiële Charitas Instelling van Maria Presentatie en ook heeft hij 17 jaar in het kerkbe stuurgezeten. Van Dijk is sinds de oprich ting van de Stichting Cultureel Centrum bestuurslid. „Toen Lijk gevonden in bunker wassenaar Wandelaars hebben zaterdagmiddag een lijk gevon den in een bunker in het park Oosterbeek in Wassenaar. Het ging om het lichaam van een 28 jaar oudé man zonder vaste woon- en verblijfplaats. De man had papieren bij zich, zodat de gealarmeerde politie zijn identiteit direct kon vaststellen. Voor- alshog gaat de politie niet uit van een misdrijf. Er moet echter nog sectie op het lichaam worden verricht. Alphenaren overlopen inbrekers alphen aan de run» Alphenaren hebben het afgelopen weekeinde aan de lopende band inbrekers overlopen. Bewoners van de Bachsingel, die 's avond laat thuis kwamen, zagen een onbeken de man op het dak liggen die er als een haas vandoor ging. Al snel werd duidelijk dat hij via een bovenlicht hun huis was bin nengedrongen en gouden sieraden had meegenomen. Aan de Korenbloemweg werd de bewoner 's nachts wakker van gestom mel beneden. Hij rook onraad en rende naar buiten om een stuk ijzer te pakken, maar de inbreker was reeds verdwenen. De be woner merkte vervolgens dat uit een portemonnee 500 gulden was gestolen. Jongelui op dievepad alphen aan de run Vier Alphense jongens van 12 tot 15 jaar heb ben zaterdagavond uit een geparkeerd staande vrachtwagen aan de Van Brakelstraat zes flessen wijn en zestien transformators gestolen. Helaas voor hen werd hun daad opgemerkt door een getuige. Die zag de jongens een discotheek binnengaan en belde de politie. Die kon ze even later aanhouden. De gestolen waar is terugbezorgd bij de eigenaar. Voorschotense telefooncel gekraakt voorschoten Een telefooncel aan het Oranjeplein in Voorscho ten is vorige week vakkundig gekraakt. De dieven namen voor 430 gulden aan muntgeld mee alsmede de buisjes waarin zich bevonden. Antiek horloge weggenomen voorschoten Inbrekers hebben de afgelopen dagen hun slag geslagen in Voorschoten. Uit een woning aan de Willem de Zwij gerlaan verdwenen in de nacht van zaterdag op zondag een vi deorecorder, vijftien cheques en een horloge. De inbrekers heb ben de deur, die niet op het nachtslot was, geopend. Afgelopen nacht verdwenen een antiek gouden horloge en andere siera den, betaalkaarten, een trouwboekje en een paspoort uit een woning aan de Jan F.vertsenlaan. Het raam van de woning was geforceerd. Vrouw gewond bij klim in huis leiderdorp» Een 26-jarige vrouw uit Leiden is in de nacht van za terdag op zondag gewond geraakt toen ze probeerde om een huis van kennissen aan de Winterkade in Leiderdorp binnen te klimmen. De bewoners waren de sleutel vergeten, waardoor ze het huis niet binnen konden komen. De Leidse zou ze helpen en via het balkon naar binnen klimmen. Ze viel twee verdiepingen naar beneden. De vrouw werd met rugletsel overgebracht naar hetAZL. roelqfarendsveenZo'n 200 kinderen van de gymnastiekverenigingen uit de regio 's Gravenlanden geno ten zaterdag volop van de spelen in en om het sportcomplex De Tweesprong in Roelofarendsveen. leder jaar wordt zo'n jeugddag ergens in de regio gehouden. Dit jaar was Sport- en Gymnastiekvereniging Ex celsior de gastvereniging. In groepjes van tien konden de kinderen deelnemen aan atletiekwedstrijden, balspelen, een speurtocht en behendigheidsspelen. „Het is een leuke dag geworden", merkte een van de organisatoren, Sonja Koot, op. „Mede dank zij het mooie weer." foto holvast/mark lamers een niet-bestaand verkeersbord gaat", merkt een burgemeester W. van Beek van Jacobswoude>ud op. „Dat het bord nu weer ver-ct. warring zou scheppen is wel erg de ver gezocht", zegt hij met bijval nta van de burgemeesters M. Boe v£ len van Rijnwoude, A. Houdijkde van Zoeterwoude en een ers woordvoerder van de gemeente Alkemade. sett „Daar komt nog bij", vervolgt nel Van Beek. „dat als de bordent p weg moeten, de actiegroepenjne ongetwijfeld weer met plannen 'n voor andere borden komen, mei Dan komen er wellicht vierkan-iee te of driehoekige. Zo blijf je metde I een spelletje bezig." Woord ch voerder R. Colijn van het poli-elei tiedistrict Rijn en Braasseman vindt dat de borden wel verwar- jor ring scheppen. „Ik kan mijiste voorstellen dat als een buiten-id k landse vrachtwagenchauffeurle v zo'n bord ziet, hij meteen opt. zijn rem gaat staan." Hij erkentdro dat de randen van de HSL-bor-iar den destijds op advies van de w< politie zwart-geblokt zijn ge- w< maakt. „Dat advies wordt her- De burgemeesters van Rijnwou de, Jacobswoude, Zoeterwoude en Alkemade weigeren de HSL- verbodsborden in hun gemeen ten weg te halen. Officier van justitie mr. F. Slits overlegt deze week met de burgemeesters over het weghalen van de bor den omdat ze te veel verwarring zouden scheppen voor het ver keer. De burgemeesters zijn fel ge kant tegen de mogelijke komst van de flitstrein door hun ge meenten. Ze staan dan ook Nier- kant achter de circa 20 ludieke protestborden op de grens van de vier gemeenten die aangeven dat 'het gebied verboden is voor de HSL.' De burgemeesters vinden de verwijdering van de borden zwaar overdreven. „De borden staan er al anderhalf jaar. Het ging aanvankelijk om witte bor den met een rode rand. Op ad vies van de politie hebben we van die rode rand een zwart ge blokte gemaakt, zodat het nu wel heel duidelijk is dat het om -pa zoeterwoude kees v heette het nog Oranjestichting Eensgezindheidvertelt hij. Hij weet nog dat hij zelf in dit ge bouw liep om de gasten te be dienen. Dat duurde tot 1963, toen er een pachter werd aan gesteld. De hoogbejaarde, die in 1982 werd benoemd tot erelid, is zijn bestuursfunctie nog steeds niet zat. „Zolang het nog kan, blijf ik doorrommelen", zegt hij spon taan. Over het cultureel cen trum zegt hij: „Eigenlijk wordt het nog veel te weinig gebruikt. Maar je kan ze niet dwingen he? En korte tijd later: „We heb ben het toch maar aardig op poten gekregen." Oud-raadslid voor de Alphense WD Thomas den Daas is afge lopen zaterdag plotseling over leden. Den Daas was 67 jaar oud. De WD'er werd bij zijn af scheid van de gemeenteraad op 24 maart jongstleden nog be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij zette dit jaar na 22 jaar raadslidmaatschap een punt achter zijn politieke activiteiten. De laatste jaren leidde hij de WD-fractie en was hij nestor van de raad. Den Daas wordt aanstaande woens dag in besloten kring gecre meerd. Ongeveer 45.000 gulden is er nodig om de voormalige gevangenis en het brandspuit huisje aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude op te knappen en in te richten als wereld winkel. Een bedrag dat er niet om liegt er kent coördinator Corrie van der Zee van de Wereldwinkel. „Door zelfwerkzaamheid kunnen we dit bedrag nog wel flink omlaagbrengen. Ver der verwachten we dat de actie die we in het dorp begonnen zijn aanslaat en een aardig bedrag in het laatje brengt. Veel Zoe- terwoudenaren dragen de Wereldwinkel een goed hart toe. Dat is de laatste jaren wel gebleken. Doordat we straks een eigen ruimte hebben, kunnen we nu ook spullen als textiel, kaarsen en dergelijke gaan verko pen." De in 1988 opgerichte Wereldwinkel is geruime tijd op zoek geweest naar een ei gen ruimte in het dorp. Begin dit jaar kreeg de organisatie de beschiking over de twee kleine pandjes in het dorpscentrum. De ge vangenis is eigendom van de gemeente en het brandweerhuisje is van de kerkvoogdij van de hervormde gemeente. De gemeente huurt het brandweerhuisje van de kerk voogdij. ,We hebben lang gezeurd bij de ge meente, rnaar het is uiteindelijk toch ge lukt", kijkt de Zoeterwoudse terug. „Ook dank zij de stichting Oud-Zoeterwoude die er bij de gemeente op heeft aangedrongen om de gevangenis en het spuithuisje niet te slopen. Het is tenslotte een stukje geschie denis." De activiteiten van de Zoeterwoudse We reldwinkel beperken zich tot nu toe tot ver koop op de jaarlijkse braderie en bij acties in de kerken. „Daarnaast worden spuien verkocht bij de medewerkers vanuit huis en door een aantal plaatselijke middenstan ders. Dat laatste onder het motto dat kleine middenstanders kleine boeren steunen. Het is fantastisch om te ervaren dat de i zo meedenken", vertelt de coördinator. Vandaar ook dat Corrie van der Zee i wacht dat de actie om geld bijeen te zaï len succesvol zal verlopen. Alle van Zoeterwoude hebben of krijgen bin nenkort een brief in huis, waarin om mede werking wordt gevraagd. Ook de niet der dan dertig aannemers in het dorp den aangeschreven met de vraag of ze dewerking willen verlenen. „Dat kan door het beschikbaar stellen van materiaal of een financiële bijdrage', legt de Zoeterwoudse uit. Het is de bedoeling dat de voormalige gevangenis wordt ingericht als winkel. In het spuithuisje komt het magazijn, een toi let en een eenvoudig keukenblok. In de en tree naar de winkel komt het bushokje. „Dat hokje moest blijven van de gemeente. Dat is wel jammer, maar het is niet anders. Een andere plek was niet mogelijk." Corrie van der Zee verwacht dat nog deze zomer een begin kan worden gemaakt met de werkzaamheden. „Vooral omdat enkele vutters al staan te popelen om te beginnen met de werkzaamheden. Het wachten is echter op de gemeente. Die moet de bouw vergunning afgeven." In eerste instantie verwacht Corrie van der Zee dat de winkel alleen op vrijdag en zaterdag open is. Toverlei krijgt microtheater Iieti De Leiderdorpse toneelvereni-'67-0 ging Toverlei krijgt een eigeninn< microtheater. Het geld hiervoor, e i bijna 18.000 gulden, krijgt de'j' vereniging van het Anjerfonds1 'a en het VSB Cultuurfonds. ro° Toverlei is sinds kort gehuisvest11 e{ in het verenigingengebouw Des Kameleon aan de Ericalaan. Daar wordt gerepeteerd in een voormalig schoollokaal. Maar Toverlei wil meer. „Een eigenj theatertje voor kleinschaligejg voorstellingen, try outs en voor drachtsavonden is ons ideaal", zegt M. Koster, bestuurslid van Toverlei. Die wens zal nu waariar j heid worden. Eind deze maandn beginnen de vrijwilligers met slopen en schilderen. Dan ko-, nu men de podiumdelen. stoelen. yu verduisteringsgordijnen en eerCOD( buizensysteem voor de lichtin-p^ stallatie. Begin september zal de repetitieruimte zijn omgetoverc^ p tot een microtheater dat onge- veer 35 mensen zal kunnen her- bergen. VRIJE TIJD Trainingen De psychologenpraktijk aan de Haagweg biedt groepstrainin gen aan in socale vaardigheden. De bijeenkomsten zijn wekelijks op maandag- en dinsdagavond van 19.30-22 uur. De kosten voor acht bijeenkomsten bedra gen 295 gulden. Voor meer in formatie, 071-149328. Kinderkamp Kinderen tussen de 6 en 10 jaar die in de Leidse binnenstad wo nen, kunnen zich aanmelden voor een sportief kamp van 11 t/m 15 juli. Afhankelijk van het inkomen van de ouders, bedra gen de kosten 100 tot 150 gul den. Voor meer informatie Buurthuiscentrum Dijk 33, tel. 125736. Tentoonstelling Het polderpark Cronesteyn, ge legen tussen de Rijksweg A4 en de spoorlijn Leiden-Utrecht, is het onderwerp van een ten toonstelling in de bibliotheek Leiden Zuid-West. De expositie (van 9 t/m 30 mei) bestaat uit foto's, plattegronden, wilde bloemen en planten. 'Polder park Cronesteyn' is te bezichti gen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Freelancers De Stichting Werkgelegenheid Leiden houdt dinsdag 10 mei een bijeenkomst over het wer ken als 'freelancer'. Diverse as pecten van deze vorm van zelf standig werken komen aan de orde, zoals inkomsten uit on derneming, neveninkomsten, BTW-plichtigheid en verzeke ringen. De bijeenkomst begint om 20 uur. Deelname kost 20 gulden. Belangstellenden kun nen zich aanmelden via 071- 146878. Lezing Mkutano, onderdeel van de Afrika-stichting Baobab, ver zorgt op dinsdag 10 mei een le zing met de titel 'Zuid-Afrika, wat nu?', door Karei Roskam. De lezing begint om 19.30 uur in het Academiegebouw Rijks universiteit Leiden, zaal 09, Ra penburg 73. U kent de voordelen van een urenlang heen en weer te hoeven plein al lang: gewoon gezellig sjokken. A4, afslag Leiderdorp/ wandelen en winkelen, zonder Hoogmadc. stompwuk» Gebakken poffertjes en muziek van eigen bodem. Het is weer geraniummarkt in Stompwijk, al r maar één kraam met deze plantesoort. Plaatselijke winkeliers boden zaterdag al weer voor de twaalf de keer steeds de dag voor moederdag hun waren buiten in een kraam aan het Hoefblad te koop an Honderden mensen stroomden toe om te kijken of er iets van hun gading bij is. In trek was ook het ad van avontuur, waar ieder half uur prijsjes werden uitgedeeld Bij de kraam van Fanfare Juliana was het een oorverdovende herrie. Kinderen waren er niet meer weg te slaan, want re mochten blazen op de instrumenten zoals op een comet of een saxofoon. Wie het langst kon blazen, kreeg een prijs. De standhouders bleven er tamelijk rustig onder. „Als je bij het orkest zit hoor je niet anders. Op zo'n manier krijgen we ze misschien enthousiast om ook bij de fanfare te komen", zegt van de 32 leden, Nellie van der Helm. foto»holvast/mar* lamb&

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9