Arts meldt een op de twee euthanasiegevallen De postbezorging rond Hemelvaartsdag. Binnenland 'Kans op paarse coalitie 75 procent' Peper: Fusie PvdA en D66 Reddingsbootdag Boze man ramt verkeerde woning 'Jongeren en ouderen komen tegenover elkaar' Maij: Meer inspraak over Betuwelijn is goed Chinese vluchtelingen naar Groot-Brittannië MAANDAG 9 MEI 1994 Jsrlands Persbureau GPD Geasv Brinkman eindigt in de kelder Amsterdam Het Engelse bedrijf Madame Tussaud lijdt met de verkiezingsnederlaag van het CDA een financiële strop. Het con cern besloot zes maanden geleden voor het Amsterdamse filiaal op de Dam alvast een wassen beeld van CDA-leider Brinkman te maken. Iedere premier krijgt in het wassen-beeldenmuseum na melijk een plek en het leek erop dat Brinkman de nieuwe pre mier zou worden. Nu het CDA de verkiezingen heeft verloren, is Brinkmans premierschap hoogst onzeker. Als de CDA'er echt buiten de boot valt, verdwijnt zijn wassen beeld in het depot of nog erger, wordt het weer omgesmolten. De nieuwe premier Kok wordt dan alsnog snel vervaardigd. Supporters ruziën op snelweg den haag Enkele tientallen voetbalsupporters van FC Utrecht en Ajax hebben elkaar gisteren op de snelweg tussen Raams- donkveer en Breda vanuit auto's en bussen bekogeld met blikjes en flesjes. De politie moest er aan te pas komen om verder ge weld te voorkomen. De Utrecht-aanhangers waren op weg naar Breda voor de wedstrijd tegen NAC. De Ajax-supporters gingen naar Tilburg, waar hun club speelt tegen Willem II. Cafébaas in Rossum vermoord rossumEen 29-jarige caféhouder uit het Gelderse Rossum is zaterdagochtend'doodgestoken in zijn zaak. Een 26-jarige man uit Zaltbommel heeft zich enkele uren daarna bij de politie ge meld als de dader. Achtergrond van de steekpartij is een ver moedelijke ruzie over het ontslag van een 26-jarige barkeepster. De vrouw ging met de 26-jarige man verhaal halen. Tot een ge sprek kwam het niet omdat de caféhouder de man met een vuurwapen sloeg. Die pakte vervolgens zijr^mes en stak de café baas neer. Alkmaarder steekt stadgenoot dood alkmaar Een 25-jarige Alkmaarder is zaterdag op de rijbaan van de Boezemsingel in Alkmaar doodgestoken door een 28-jari- ge stadgenoot. De verdachte is aangehouden. De vermoedelijke dader waarschuwde voorbijgangers dat hij iemand had ver moord. Daarna vluchtte hij. De verdachte is later in zijn woning aangehouden. De twee hadden ruzie gekregen in een buurthuis. Man gedood in Rotterdams café Rotterdam Een nog onbekende en voortvluchtige man heeft af gelopen vrijdagavond in een café in Rotterdam een 30-jarige Rotterdammer doodgeschoten. Een 18-jarige man raakte door een kogel gewond in een onderbeen. Hij is opgenomen in een ziekenhuis. De aanleiding en de achtergrond van de schietpartij zijn nog niet bekend. De schutter kwam het cafe binnen en be gon meteen te schieten op de twee slachtoffers. Overvaller met nepbom berooft station hoorn Een overvaller met een nepbom heeft zaterdagavond het NS-station Kersenboogerd in Hoorn beroofd. Het treinver keer tussen Hoorn en Enkhuizen lag drie uur stil, reizigers zijn met bussen vervoerd. Een overvaller eiste rond acht uur geld van de lokettiste. Hij zette een doosje met draden en lampjes voor haar neus en zei dat het een bom was. Dewrouw gaf geld en liet de bom achter. De Explosieven Opnjimings Dienst stelde later vast dat het om een nepbom ging. Uit voorzorg waren wel de huizen in de buurt ontruimd en was de omgeving van het sta tion Van Dam: Ministelsel is maar een woord den haag»anp Terwijl 'voorverkenner' Tjeenk Willink zich dit weekeinde ver diepte in de partijprogramma's, hebben diverse kopstukken van WD, PvdA en D66 zich nog eens uitgesproken voor een paarse coalitie. Voormalig PvdA-vice-fractievoorzitter Leijnse schat de kans op een paars kabinet dus zonder het CDA „op 75 procent", zei hij gisteren. In het TV-programma Het Capitool schatten ook Von- hoff (WD), Terlouw (D66) en Van Dam (PvdA) de kans op een paarse coalitie hoog in. Het belangrijkse struikelblok is de sociale zekerheid. Maar dat is volgens iedereen wel uit de weg te ruimen. Volgens Van Dam is bijvoorbeeld de PvdA- aversie tegen een ministelsel, het WD-plan om de werkloos heid te bestrijden door te bezui nigen in de sociale zekerheid, ook een beetje verkiezingsreto riek. ,,Een ministelsel is ook maar een woord, je kunt zoiets op honderd verschillende ma nieren invullen. Ook binnen de WD zijn er veel mensen die echt niet zo'n asociale situatie den haag anp Burgemeester Peper van Rotter dam vindt dat „de tijd rijp is om met D66 te gaan praten over de oprichting van een progressieve verlichtingspartij". Ook WD'ers zouden bij zo'n dialoog betrok ken kunnen worden, zegt Peper zaterdag in een interview met NRC-Handelsblad. De uitslag van de verkiezin gen, waarbij de PvdA twaalf ze tels heeft verloren, is Peper nog meegevallen. Eind 1991 had hij nog tegen PvdA-voorzitter Rot tenberg gezegd: „Als je in 1994 tussen de 35 en 40 zetels uit komt, heeft je werkelijk alles meegezeten." De verkiezingsuitslag is vol gens Peper „de definitieve afronding van de verzuiling. Het gelijk van D66 is nu een defini tief feit. Daar moet de PvdA zich niet meer aan ergeren, we moe ten erop anticiperen." Begin jaren zeventig praatten D66 en de PvdA ook al eens over de oprichting van een pro gressieve volkspartij, waarin ook de PPR zou opgaan. Na verkie zingssuccessen van de PvdA lie pen die gesprekken echter op niets uit. Artsen bang voor 'strenger' vervolgingsbeleid Bijna de helft van de Nederlandse artsen houdt zich in geval van euthanasie en hulp bij zelfdoding niet aan de meldingsplicht uit angst voor vervolging. Volgens de Zwolse hoofdofficier Holthuis meldden artsen het afgelo pen jaar 1.400 gevallen van euthanasie op een geschat totaal van 2.700. Op een symposium in Ede bleek zater dag dat veel artsen in het groeiende aantal vervolgingen een verscherping van het beleid zien. Vorig jaar kwamen veertien meldingen voor de rechter tegen vier een jaar eerder. Holthuis relativeert het groei ende aantal vervolgingen. Dat zijn volgens hem meer een soort proefprocessen, waarbij de rechter de grenzen van de wetgeving moet vastleggen. Vol gens de wet moet bij euthanasie de dood nabij zijn. Volgens Holthuis gaat het in twaalf van de veertien vervolgingen om euthanasie bij patiënten „waar op korte termijn overlijden te verwachten was. Vooral bij ou- ede.gpD In de medische wereld groeit overigens de bereidheid sterk om de meldingsplicht na te ko men. De commissie-Remme- link, die bij de voorbereiding van de euthanasiewetgeving uitputtend onderzoek verricht te, constateerde twee jaar gele den dat slechts een op de drie euthanasiegevallen werd aange meld bij Justitie. dere, ernstig zieken die welover wogen die keuze gemaakt had den. Ook was er een melding over euthanasie bij een psy chisch zieke". Overigens is het volgens hoogleraar geneeskunde Spreeuweberg niet alleen angst die artsen weerhoudt van een euthanasiemelding. „Ze vinden het geen zaak voor Justitie, ze willen geen justitiële romp slomp, en soms vragen de na bestaanden nadrukkelijk om de zaak stil te houden." Opvallend vaak kwam de kri tiek van het# buitenland op de Nederlandseeuthanasieregeling ter sprake „waarbij niet ge schroomd werd de Nederlandse artsen kwalijke praktijken in de schoenen te schuiven", aldus de Arnhemse arts Stevens. Het Va- ticaan ging daarbij het verst, door de euthanasiewetgeving te vergelijken met de praktijken in willen als in de Verenigde Sta ten", aldus Van Dam. Leijnse is verklaard tegen standers van het ministelsel. Het ministelsel houdt in dat alle uitkeringen teruggaan naar 60 pocent van het minimumloon, iedereen moet zichzelf maar bijverzekeren. Leijnse verwacht dat de WD op dit punt wel flink zal inbinden. Volgens hem is het ministelsel een 'luchtballon' die tijdens de formatie snel zal ontploffen. Groot voordeel van een paarse coalitie volgens de PvdA'er is dat de „inmiddels doodgebloede discussie" .bin nen zijn partij weer opleeft. „In een regering met het CDA loopt elke discussie dood in vage compromissen." Dat geldt niet alleen voor het debat in de PvdA, maar ook tus sen regering en parlement en in de rest van de samenleving. „Je kunt beter praten met mensen met wie je het ten diepste on eens bent dan met mensen die voortdurend een machtsspel spelen", aldus Leijnse. D66'er Terlouw zei de vor ming van een paarse coalitie zelfs een plicht te vinden na de ze verkiezingsuitslag. „Als de wil er is, komt die coalitie er ook", aldus Terlouw. „En wie niet wil, wordt gestraft want die wordt meteen vervangen door het CDA". Zowel Vonhoff, Terlouw als Van Dam vinden dat bij het mislukken van de paarse coali tie een combinatie WD, D66 en CDA het meest voor de hand ligt. hoek van holland De reddingsmand van een helikopter vormde voor veel jeugdige bezoekers van de Natio nale Reddingsbootdag in Hoek van Holland een mooie schommel. Ook de Westland-Lynxhelikopter zelf had trouwens niet over belangstelling te klagen afgelopen zaterdag. foto anp dordrecht. gpd Een 26-jarige Dordtenaar heeft zaterdagavond een Dordts echtpaar de schrik van zijn le ven bezorgd. Het tweetal zat in zijn houten huis rustig televi sie te kijken, toen de Dordte naar met zijn auto naar bin nen kwam rijden. Ze werden niet geraakt door de onver wachte bezoeker die, naar ach teraf bleek, op het verkeerde adres was binnengevallen. De bestuurder stapte uit en sloeg met een honkbalknuppel op de man des huizes in. Die weerde zich met een stoel. Het echtpaar slaagde erin de in dringer te overmeesteren en hem tijdens de vlucht met zijn eigen honkbalknuppel te ra ken. De dader raakte aan het hoofd gewond. De 26-jarige Dordtenaar wil de op deze onorthodoxe wijze relatieproblemen 'oplossen' door verhaal te halen bij zijn schoonfamilie, die hij de schuld geeft. Hij was echter abuis, want het echtpaar ken de de man niet. De bewuste schoonfamilie woont wel in de buurt. Het uitzinnige gedrag van de dader zou mede te wij ten zijn geweest aan de combi natie van zijn manisch-depres- sieve ziekte en het gebruik van drugs. den haag maurice wilbrink Het succes van de ouderenpartijen brengt een confrontatie tussen ouderen en jonge ren in zicht. Jongerenorganisaties vrezen dat hun achterban zal radicaliseren als de ouderen hun pas verworven politieke macht gebruiken om hun belangen veilig te stellen terwijl de positie van jongeren ver der verslechtert. De Jonge Socialisten (JS) hebben het Alge meen Ouderen Verbond en de Unie 55+ uitgedaagd snel duidelijkheid te verschaffen over hun standpunten ten aanzien van jon geren. Tjeerd van Dekken, de kersverse JS- voorzitter, ziet een scherpe tegenstelling ontstaan tussen jongeren en ouderen: „Het is de vraag hoe lang jongeren, die altijd soli dair zijn geweest, zich nog loyaal opstellen. Ze moeten hoge premies opbrengen om voorzieningen voor ouderen in stand te houden, terwijl ze hun eigen positie steeds meer uitgehold zien." Bij de jongerenorganisaties overheerst de zorg dat ouderenpartijen de maatschappe lijke verhoudingen op scherp zetten, omdat ze puur zijn opgericht voor een deelbelang, namelijk het beschermen van de AOW. Albert Daverschot, algemeen secretaris bij de jongerenorganisatie CNV, hoort de laatste tijd steeds vaker om zich heen dat het tijd wordt voor een jongerenpartij nu de ouderen in de politiek in opmars zijn. Da- verschot voorspelt dat de spanningen onder jongeren tot een uitbarsting zullen komen als hun belangen in een nieuw regeerak koord niet aan bod komen. Daverschot: „De werkloosheid onder jonge ren neemt toe. Het minimumloon staat on der druk. Uitkeringen voor jongeren wor den afgeschaft. De Jeugdwerkgarantiewet functioneert slecht. Er hoeft nog maar wei nig te gebeuren of de jongeren pikken het niet meer." Volgens hem is het een misver stand te stellen dat „alle ouderen moeten worden beschermd, omdat ze het land na de oorlog hebben opgebouwd en moeten rondkomen van een minimum-inkomen". Hij wijst op het groeiend aantal ouderen dat uitstekende pensioenvoorzieningen heeft opgebouwd. Zowel Daverschot als Els Bui- ting van de FNV-jongeren kunnen zich nazi-Duitsalnd, maar ook uit Groot-Brittannië kwamen veel reacties. Spreeuwenberg: „Een aantal weken geleden had ik een heftig debat met de voorzit ter van de Britse commissie uit het Hogerhuis die onlangs de afwijzing van euthanasie herbe vestigde. Deze neuroloog van adel wees de ruimte voor artsen om menselijk leven te laten be ëindigen met kracht af. Mijn Engelse lord had er daarentegen geen problemen mee dat een patiënt zoveel middelen krijgt om de pijn te bestrijden, dat hij als gevolg daarvan eerder over lijdt. Volgens hem is dat een door alle eeuwen heen geaccep teerd en normaal medisch han delen. Ik zou willen dat onze buitenlandse collega's op de zelfde wijze als wij dat doen eens in hun professionele keu ken laten kijken." Japan wil wel paprika, maar mijdt snijbloem den haag»gpd De Nederlandse paprika slaat aan in Japan. Het lopende sei zoen is al 500.000 kilo paprika's geëxporteerd, veel meer dan was verwacht. Volgens Dujat, een federatie van naar Japan ex porterende bedrijven, is dat een prestatie van formaat. De papri ka is onbekend in Japan en de vraag moet dus geheel gescha pen worden. Zo goed als de paprika het in Japan doet, zo moeilijk gaat het met de snijbloem. In het van morgen gepresenteerde jaarver slag over 1993 constateert Dujat dat de export daarvan tegenvalt. De Nederlandse snijbloem is kwalitatief goed en de Japanse markt in potentie groot, dus is er volgens Dujat veel meer mo gelijk. Een onderzoek moet op helderen waar het aan schort. Dujat - de leden zijn goed voor de helft van de export naar Japan ziet verder goede moge lijkheden voor Nederlands kalfsvlees als de importbelem meringen worden opgeheven. Voorts is de handelsclub bezig met een studie naar de kansen van de Nederlandse zuivelsec tor en wordt gewerkt aan meer samenwerking tussen Neder landse toeleveranciers en de Ja panse autofabrikanten in Euro pa. Vanwege de malaise in de auto-industrie gaat dat voorals nog moeizaam. De Dujat-leden zijn redelijk optimistisch over het zaken doen met het door een hard nekkige recessie geplaagde Ja pan. Zeventig procent verwacht dit jaar meer af te zetten. De verwachtingen zeggen niet al les, want in 1993 werd liefst 38 procent van de bedrijven teleur gesteld in hun prognoses. Ruim een kwart exporteerde juist meer naar Japan dan verwacht. De Dujat - die dit jaar de tiende verjaardag viert - wil de export naar Japan de komende tien jaar verdrievoudigen: van twee naar zes miljard gulden. Dat is niet eenvoudig, want het handelsklimaat wordt har der. Bijna zestig procent van de bedrijven zegt geen bijzondere belemmeringen te ontmoeten bij het zakendoen met Japan, 38 procent wèl. Vorig jaar waren deze cijfers nog 72 en 28 pro cent. echt» Wat de viering van een overwinning had moeten worden, werd zaterdag in Utrecht het likken van de wonden. De woensdag teruggetreden lijsttrekker Ina Brouwer legde haar partijgenoten van Groen Links nog eens uit waarom ze tot haar dramatische stap had besloten. Naast onbegrip was er ook volop medeleven voor Brou wer, die na twaalf jaar kamerlidmaatschap de politiek verlaat. Indi rect rolde er nog een hoofd, dat van bestuurslid Maarten van Poel geest. Hij zou partijvoorzitter Marijke Vos opvolgen, die kamerlid wordt. Maar als campagneleider en initiatiefnemer van de ook in ei gen kringen omstreden house-party, haalde de voormalige studen- tenbondleider het niet. De leden kozen de 37-jarige Marjan Lucas tot opvolger van Vos. Lucas zat de laatste acht jaar van de gemeente raad in Nijmegen, de laatste twee jaar als fractievoorzitter. Eerst was ze raadslid voor de CPN later werd dat Groen Links. foto anp Kritiek milieubeweging weggewuifd gen een boycot. De inspraak gaat niet meer over de econo mische haalbaarheid of wense lijkheid van de lijn, maar over de exacte ligging van het traject. Volgens een woordvoerder van Natuur en Milieu moet juist de aanleg zelf eerst aan de orde ko men. Volgens Maij proberen de or ganisaties met hun protest op nieuw kritiek aan te tekenen te gen het hoofdbesluit over de aanleg van de lijn, waarmee zo wel de Tweede als de Eerste Ka mer al hebben ingestemd. De Betuwelijn kan ook be langrijk worden bij de komende kabinetsformatie. D66-leidei Van Mierlo zei al eerder dat hi de aanleg van de Betuwelij r nog eens goed onder de loep wi nemen. Bovendien voelt hij we voor een andere inspraak var de burgers, via bijvoorbeeld eer referendum. den haag anp Verkeersminister Maij-Weggen is het niet eens met de kritiek van de milieubeweging dat de extra inspraakronde over de aanleg van Betuwelijn niets voorstelt. Voor de radio zei ze gisteren dat het kabinet met de extra inspraakronde juist tege moet komt aan de kritiek dat er tot dusver te weinig naar alle betrokkenen is geluisterd. Maij en haar collega Alders van milieu besloten eind vorige week tot een extra inspraakron de. De omstreden goederen spoorlijn tussen Duitsland en Nederland loopt namelijk dwars door natuurgebieden en dorpen en zal voor de nodige (geluids overlast gaan zorgen. Zowel de stichting Natuur en Milieu als het Landelijk Overleg Betuwe route vinden de extra inspraak 'een wassen neus' en overwe- 'Verstekelingen aan boord Olau Line' vussingen gpd Tientallen Chinezen uit een asielzoekerscentrum in Utrecht probeerden afgelopen weeken- de met de Olau Line uit Vlissin- gen naar het Britse Sheemess te ontjkomen. De Koninklijke Ma rechaussee in Vlissingen hield vrijdagavond drie 17-jarige Chi nezen aan. Ze waren over het hek van het terrein van de Olau- Line geklommen en wilden zo aan boord klimmen zonder voorstellen dat jongeren op den duur alleen bereid zijn de hogere AOW-premies op te brengen als de vermogende ouderen even eens premie gaan betalen. Ook de VUT-premies die werknemers beta len voor hun oudere collega's zouden om deze reden ter discussie kunnen komen. Het is echter maar de vraag of de jongeren even sterk een vuist kunnen maken als de ouderen nu. Ouderen zien vrij scherp in dat ze aan politieke machtsvorming moeten doen, terwijl jongeren zich steeds meer af keren van de politiek. Het opkomstpercen tage van jongeren tijdens de jongste kamer verkiezingen stak bleek af tegen dat van de ouderen. Buiting van de FNV-jongeren is bang dat jeugd de politiek onvoldoende gebryikt om de eigen belangen veilig te stellen. Volgens haar hebben jongeren geen ervaring met het politiek bevechten van hun rechten. De oudere generatie daarentegen is daarmee opgegroeid. De verkiezingsuitslag wijst er in ieder geval op dat deze generatie veel beter in staat is om politiek het initiatief te ver overen, aldus Buiting. Op Hemelvaartsdag, donderdag 12 mei, zal er géén postbezorging en géén buslichting plaatsvinden. De dag waar op uw post bezorgd wordt kunt u terugvinden in onderstaand overzicht. Hebt u vragen over de postbezorging rond Hemel vaartsdag. belt u dan met PTT Post Klantenservice: 06-0417. Gepost vóór 17.00 uur op: Bezorgd op*: woensdag 11 mei vrijdag 13 mei donderdag 12 mei zaterdag 14 mei vrijdag 13 mei zaterdag 14 mei 'Uit continu extern kwaliteitsonderzoek blijkt dat wij 95% van alle post die vóór de lichting is gepost volgens bovenstaand schema zullen bezorgen Wij zorgen ervoor. door de paspoortcontrole t« hoeven. Later in de nacht tro de politie ^wee Chinezen op d< snelweg naar Vlissingen aan Het enige verstaanbare dat zi uitspraken was 'Olau...Olau' Volgens de douane hebben ne gen Chinezen kans gezien al verstekeling aan boord te ko men van de Olau Line. Toen di boot in Sheerness kwam zijn e volgens een bemanningslii 'acht of negen Chinezen onder schept'. Inbreker houdt vrouw urenlang vast op toilet utrecht gpd Een Utrechtse vrouw is afgelo pen weekeinde drie kwartje lang op haar eigen toilet gegij zeld door een inbreker. Ht slachtoffer werd daarbij bc dreigd met een mes. De vrouw werd 's avonds la< wakker van gestommel in haa woonkamer. Ze ging meteen o onderzoek uit en trof de inbrt ker daar aan. De man greep ee broodmes van tafel en sloot d Utrechtse op in het toilet. D vrouw heeft om hulp geroepe door hel WC-raampje. Ee voorbijganger waarschuwde d politie. De inbreker, die nc steeds in huis was, is door ager ten onder het bed vandaan g< haald. Het ging om een beker de van de politie, een 36-jarig Utrechter. Hij was binnengekt men door een openstaand b< venraampje, aldus een poliiit woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3