Fides Pacta en KZ moeten degraderen Pernix: de titel als surprise Casba Wonen zakt drie plaatsen op de ranglijst Sport n Iisl Nipte winst The Bassets Ronde van Spanje: [lood als een pier Ben Gosink wint in Overijssel E&allesteros acht weer Slaag voor Keytown Hitters MANDAG 9 MEI 1994 24 9 TOP handhaaft zich in de overgangsklasse )e voorlaatste speeldag heeft bijna alle beslissingen ge dacht voor de clubs uit de Leidse regio. TOP handhaafde ich definitief in de overgangsklasse. Pernix werd kam- •ioen van de eerste klasse D, maar stadsgenoten Fides •acta en KZ Leiden zakten een klasse. Alleen Fiks leeft log in onzekerheid omtrent handhaving. De Oegstgees- enaars moeten zaterdag winnen van mede-tobber VEO n vervolgens afwachten wat HKC en Vriendenschaar te en elkaar doen. :iden michel van cent 'OP had bijzonder weinig in te t rengen tegen Swift(M), want - a amper tien minuten stond et al 5-0. Gerco Langelaan, teven Baart en Tim van der lorst haalden nog wel op tot 5- en 7-4, maar het was een veeg i ?ken dat twee goals vanaf .veeënhalve meter werden ge laakt. De Middelburgers vielen iet veel meer variatie aan en uitten de lengte van hun vrou- /en optimaal uit (13-5 rust). In e loop van de tweede helft ver- i amen de volgelingen van Theo 1 orporaal dat concurrent Oran- Wit had verloren van Sparta M). Deze uitslag betekende dat ij. uit degradatie-nood waren, i odat het eigen resultaat er niet - ïeertoedeed: 16-10verlies. Voor Tempo waren drie wed- trijden in vijf dagen duidelijk te i eel, want ook tegen Sporting /est werd verloren: 9-13. De jrmatie van Nico Oskam had Is grote manco dat de aanval een scherpte had en de verde- I iging te veel steken liet vallen, ike Boot, Ronald Drieduite (2) n Martijn Hooijer wisten een alf uur lang het zwakke spel iet 5-6 nog enigszins te ca- F loufleren. Daarna scoorden de ezoekers driemaal op rij, iets 'at zij op 7-9 nog eens deden, f »at was de genadeklap. Poulegenoot De Danaïden ende een heel wat hetere gene- lie voor de onderlinge con- 1 ontatie van komende zater- t ag. De blauw-witten wonnen iet 8-5 van RODA dankzij een oed gespeelde eerste helft, in Heiko Locher (2), Sandra Kalthoff, Nelleke Peters, Richard Dikken, Marcel Keijzer en Eric Peters een 7-2 voorsprong op- f bouwden. De laatstgenoemde viel tezamen met Nienke Veen- stra in voor de afwezige Barbro Heijman (geblesseerd) en Cas per van Nierop (werk). Direct na rust maakte Keijzer 8-2, maar daarna was alle slagvaar digheid uit het Leidse spel ver dwenen. met name omdat het afvangen niet meer zo goed werd uitgevoerd. De defensie bleef wel overeind, getuige slechts drie tegengoals. Fides Pacta kan na de 6-9 ne derlaag tegen De Vinken degra datie naar de eerste klasse niet meer voorkomen. „Ik wist dat we het moeilijk zouden krijgen, maar ik heb nooit gedacht dat we zouden degraderen. Jammer genoeg heeft het kampioen schap in de zaal geen positief effect gegeven", stelde coach Steven Tims mistroostig vast. Zijn ploeg won van de latere kampioen De Corvers en ver speelde vervolgens weer dure punten aan clubs rondom de rode streep, zoals De Vinken. De acht van Tims stonden na ruim twintig minuten 1-6 ach ter, terwijl er door een sterke re bound toch vaak genoeg ge schoten kon worden. Frank Pe ter de Haas (2) en Jan Willem Meijer brachten de hoop op een ommekeer terug door 4-6 te maken. Deze inhaalpoging werd echter te niet gedaan door drie tegengoals direct na de her vatting. Ook invallers Ilonka van der Steen en Martin van der Broek konden de zaak niet meer rédden, al schoot de eerste nog wel een keer raak. Kampioen De Algemene had tegen Oosterkwartier weinig moeite de ongeslagen status vast te houden: 16-10 winst. De degradatiekandidaat kon tot 6-4 aanklampen, waarna Annemie- ke Molloy, Brenda Venema, Ar- noud Lambooy en Remco Mol loy alsnog snel orde op zaken stelden (10-5 rust). De tweede helft werd een kat-en-muis- spelletje, zoals het ontstaan van het dertiende doelpunt aan geeft. Alfred Lambooy trok twee verdedigers naar zich toe en speelde de bal naar Perry Vene ma. Deze stond bij de paal vol komen vrij maar verkoos toch zijn vakgenoot aan te geven, die zijn doorloop vervolgens be kwaam afrondde. KZ Leiden is na de 16-7 ne derlaag tegen Altius gedegra deerd uit tweede klasse, iets wat de vereniging in de zaal ook al overkwam. Het achttal van Her man Godefroy speelde met Ma- delijn Wouterlood en Chris van Schie op de plaatsen van de ge blesseerde Linda Weerheim (duim) en Ronald Siera (knie). De invallers deden het heel be hoorlijk, want zij maakten teza men drie goals. Nadat Van Schie de openingstreffer had gemaakt, nam de thuisclub het heft stevig in handen, optimaal profiterend van Leidse fouten. Bij rust was het verschil al tot 9- 3 opgelopen, zodat de tweede helft een formaliteit werd. „Wij hebben dit hele seizoen onder druk gespeeld, maar van daag konden we eindelijk eens lekker vrijuit spelen. Het resul taat was dan ook niet zo belang rijk", zo gaf coach Ruud Niesing de instelling van Crescendo bij ALO aan. Saskia Baak (2), Wijn and Alberts en Gert Jan Hensing lieten de score tot 4-4 gelijk op gaan, maar daarna werd het via 6-4 (rust) 11-5. Ilone Kooloos kreeg in het laatste deel van de wedstrijd ineens de geest en schoot driemaal raak, wat resul teerde in een 15-8 eindstand. aiShkSSSÉfsKESnSSeSs!BGc&a foto holvast/mark lamers Coach Cor Gravekanp en zijn succesvolle acht. „Volgend seizoen gaan we verder bouwen." leiden bram van gent Door een overtuigende 18-13 zege op naaste achtervolger Snel heeft Pernix zaterdag de ti tel behaald in de eerste klasse D. De zaterdagploeg voltooide daarmee onder coach Cor Gra- vekamp in één seizoen een op vallende metamorfose: van kleurloze eersteklasser, ge plaagd door een fors verloop in de selectie en technische staf, tot een verrassende kampioen. Dat de succesvolle ontkno ping van de competitie zelfs voor de clubleiding als een sur prise kwam, werd duidelijk uit de speech van voorzitter Wout Pera. „Het beleidsplan gaf ons nog twee jaar respijt, maar daar ons maar niet druk om maken. Het zal volgend jaar wellicht moeilijk worden in de overgangsklasse. Maar ik heb het idee dat iedereen er wel weer een jaar tegenaan wil." Zijn laatste woorden waren on getwijfeld gericht aan het adres van Carla Kuipers. Vorig jaar zette ze een punt achter haar carrière, maar zaterdag dreef ze haar bijna vijftien jaar jongere tegenstandster regelmatig tot wanhoop. „Het ging gemakkelijk van daag. Ik kon er wel langs wan delen. Bovendien stelde ze zich bij vrije ballen nogal dom op." Maar liefst achtmaal scoorde Carla Kuipers, die als 'nood greep' door coach Gravekamp in de loop van het seizoen aan de selectie werd toegevoegd. Kort voor rust bracht zij haar ploeg op vier punten van Snel, dat de gehele eerste helft hard nekkig in het spoor was geble ven. Een aanval ervoor had Jeroen Wayenberg bij 7-5 voor de eerste maal pas een verschil tot stand gebracht. De voor sprong van vier treffers dreigde ver in de tweede helft helft even in gevaar te komen toen Pernix in gedachte al het kampioens feest leek te vieren. Tien minu ten voor tijd hielp Robin Arnol- dus met zijn derde treffer zijn ploeg over het dode punt heen (17-13) en daarna zorgde Lian Tieléman nog voor de 18-13 eindstand. „Ik kreeg als opdracht om als het enigszins kon de ploeg in de eerste klasse te houden", aldus succestrainer Gravekamp, die vorig jaar juni werd benaderd door Pernix. „In eerste instantie in mijn hoedanigheid van coör dinator van de trainersbond. Ik was zelf vrij, net weg bij KIOS maar stond niet zo te springen. Het was wennen aan elkaar, ik ben iemand die zegt wat hij denkt, maar het klikte snel." „Het ging met pieken en da len, maar we kwamen goed uit de zaal. Na een hele tijd degra datiekorfbal te hebben ge speeld, waren we ineens kampi oenskandidaat. Dat goede ge voel hebben we op het veld vastgehouden. Volgend seizoen gaan we verder bouwen. Hand haven in de overgangsklasse? Ik ben optimistisch, maar dat ben sassenheim peter klein rugbymedewerker The Bassets hebben hun voor laatste duel in de eerste klasse van de landelijke rugbycompe-' tide met nipte winst afgesloten. Het bezoekende HRC 2 werd in de slotminuten met 16-15 afge troefd. Beide ploegen waren voor de eerste plaats in de play-offs uit geschakeld. Reden om er een. open duel van te maken en el kaar te laten rugbyen. Zo ont stonden over en weer kansen. The Bassets benutten de eerste penaltykick via Rob van der Heiden, maar HRC 2 drukte de eerste try. De volgende penalty voor de Sassenheimse formatie werd niet geschopt, maar uitge speeld. Willem de Jong scoordei Van der Heiden benutte de con versie voor een 10-5 stand. Na een bijna-try van Peter Koele- man, die luttele centimeters te kort kwam, bracht HRC met een vijfpunter de ruststand op het scorebord. Na de pauze kwamen de be zoekers op vijf punten voor sprong. Van der Heiden bracht na een penaltykick het verschil terug tot twee punten en had enkele minuten voor tijd ook de minimale voorsprong op de slof. De bal kaatste echter via de paal terug in het veld. Uit de daaropvolgende scrimmage kon Marco van der Heiden de bal bemachtigen en met een drop-, goal de overwinning alsnog vei lig stellen. Morgen spelen The Bassets het laatste competitiewedstrijd tegen en bij de DIOK-Athletics. Jeroen van Dijk wint toernooi Een weekje tussen de beste De nen heeft de scherpte bij Jeroen van Dijk teruggebracht. Neder lands beste badmintonner be vestigde zijn status met de over winning in. het Amor-toernooi, het laatste evenement uit een cyclus van vijftien van de Eu ropese Badminton Unie. In Groningen versloeg Van Dijk in de finale Joris van Soerland. l udezcaray anp ony Rominger domineert in de tten tegen de klok en bergop, aurent Jalabert tijdens de vlak- 3 tochten. De Zwitser zet de onde van Spanje volledig naar jn hand, de Fransman toont ch de snelste in de sprint. De adere specialisten komen er auwelijks nog aan te pas. De ranse ploegmakker van Erik reukink profiteert gretig van i e afwezigheid van de vroegtij- r ig afgehaakte Italiaanse snel- L eidskanonnen Cipollini en f affi. i Sinds afgelopen weekeinde i ebben de heersers in de 49ste litie van de Vuelta ieder vijf agprijzen achter hun naam aan. Jalabert vierde zaterdag i de straten van Pamplona zijn istrum, Rominger deed dat sieren op de bijna 2000 meter oge top van Alto Cruz de la emanda (eerste categorie), aar hij vorig jaar ook won. De elveet vernederde zijn concur- -nten, voor zo ver er in de raktijk nog sprake van is. De Ronde van Spanje is in fei- 1 zo dood als een pier. Van de ■rste dag heeft de 33-jarige witser alle leven uit de Spaan- wielertrip geblazen. De'zoge- jamde rivalen van Rominger lartelden nog wel tegen, maar >als gisteren weten ze zich bij voorbaat kansloos. De winnaar van de twee vorige edities speelde met zijn tegenstrevers zoals een kat met een hulpeloze Twee kilometer voor de aan komst versnelde de leider. Rin- con, Zülle, Zarrabeitia en Del- gado wilden wel volgen, maar de benen weigerden. Rincon verloor op het korte stuk ruim een halve minuut, Zarrabeitia en Zülle 45 seconden, Delgado 51 en Alberto Camargo 56. Bes te Nederlander was Bart Vos kamp op de 23ste plaats met 3.06 achterstand. Erik Breukink arriveerde op 3.25 van veelvraat Rominger. „Ik zal blij zijn als ik de kam pioenstrui kwijt ben", mopper de Breukink. „Dit stuk textiel heeft me nog weinig geluk ge bracht. Ik heb nog niets gewon nen dit jaar." Rob Harmeling opende giste ren na 25 van de 174 kilometer die tussen Pamplona en Alto Cruz de la Demanda afgelegd moesten worden, de koers. Hij waagde een poging met de Spanjaard Cabello en de Portu gees Viera. De uitbraak liep op niets uit. Vervolgens ontstond een kopgroepje van twintig dat tussen de 30 en 152 kilometer voorop bleef. Hervé en Rodri guez begonnen als de beklimming. Het wielermedewerker Laurent Jalabert (rechts) duwt zijn wiel als eerste over de finishlijn in Pamplona. zinloze poging. Rominger voer de het commando en duldde op de top niemand naast zich. Ploegenspel Zoals Jalabert zaterdag weer een demonstratie sprinten gaf. Het ploegenspel van ONCE, Lotus en TVM was mooi als kijkspel, maar leek in de finale voor niets te zijn geweest toen Melchor Mauri in de laatste kilometerd demarreerde. Skibby, die giste ren als gevolg van de val op vrij dag afstapte, weigerde kopwerk te doen. De ontsnapte Span jaard leek te gaan v op nog geen honderd meter van de streep werd hij overrompeld. Jalabert versloeg met nauwelijks waarneembaar verschil Endrio Leoni. Jean-Paul van Poppel be moeide zich op het spekgladde wegdek niet met de sprint. Hij eindigde anoniem als 22ste. Met zijn vijf sprintzeges ca moufleert de Fransman de te genvallende prestaties van de klassementsrenners Zülle en Breukink. De Zwitser en de Ne derlander hadden oppositie moeten voeren tegen Rominger, ze zijn echter al lang blij aan te klampen. En dat laatste lukt Breukink zelfs niet. Blijlevens Jeroen Blijlevens hgeft gisteren de zevende en laatste rit van de Vierdaagse van Duinkerken ge wonnen. De 21-jarige Neder landse neo-prof uit de TVM- ploeg van Cees Priem versloeg in Duinkerken de Duitser Erik Zabel en de Italiaanse sprinter Giovanni Lombardi. De eindze ge kwam terecht bij de Frans man Eddy Seigneur. i Casba Wonen zijn slordig omgesprongen met de zesde postitie in de topcom- petitie van de KNWU. Ondanks de aanwezigheid van twee ren ners (Gert Jakobs en Dino Tol- hoek) in de kopgroep bij de Ronde van Overijssel leden zij zaterdag verlies. Door de teleur stellende 24ste plaats van Ja kobs en de 29ste plaats van Tol- hoek zakte de ploeg van ploeg leider Jan Zwaan zelfs drie plaatsen. Geen goed einde dus voor de Zoeterwoudse wielerforrhatie in Overijssel. Zeker omdat onder anderen Tolhoek een puike wedstrijd reed. Maar eenmaal in de straten van Rijssen aange komen was de pijp bij het twee tal volkomen leeg. Het zat de ploeg toch al niet mee omdat de derde troef (Mark Rasch) in Lemele keihard tegen de straatstenen sloeg. Zijn achterwiel was totaal in tweeën gebroken en de Noordhollander moest dan ook de strijd staken. Peter Hoondert mistte de slag en Edward Farenhout en Niels van Stralen waren niet in een goede doen. Zondag in de Om loop van de Kempen (216 km) moet de blauwwitte ploeg de opgelopen schade weer probe ren in te halen. Immers, een plaats in de nieuwe Europese competitie ligt nog steeds bin nen de mogelijkheden. Het goede rijden van de Cas- ba-ploeg in de laatste weken bleef bij de wielerbond niet on opgemerkt. Begin juli mogen zij deelnemen aan de Ronde van de Zuid-Frankrijk met zware bergetappes over de Aspin en de Peyresourde. De broers Ro bin en Miquel van Kessel proef den alvast sfeer in twee Franse koersen. In Damvault bleef Mi quel (tweede) zijn oudere broer zaterdag vier plaatsen voor. Een dag later waren de rollen in Li- may omgekeerd. Robin finishte als vijfde, Miquel als negende. De Ronde van de Haarlem mermeer (clubcompetiie) werd eer} prooi voor Xander Moer man. In deze klassieker viel het rijden van Jan Hendrik Lager- weij (Woubrugge) op. In zijn eerste wedstrijd van dit behaalde hij een fraaie vijfde., plaats. In de Ronde van Capitol (Den Haag) werd Rik van Wetten- (Noordwijkerhout) tweede. Re-;( né Guyt (14), André Möhlmann (15) en Hans Schoelink (16) re den zich ook in de prijzen. In de Ronde van Sloten voor B-ama teurs eindigden de Piet Kralt (2) en Ton van Eyk (3) in de voor hoede. Richard van Kempen is met de tweede plaats in de Ron de van Amstelveen weer terug in het wielerpeloton. Robin van Kessel (Ter Aar) was goed voor een vierde plaats. Gisteren eip-, digde Mark Rasch bij een crite- rium in ,'t Zande op de derde plaats. Robert Karremans (Sassen- heim) koppelde de zestiende plaats in Hellevoetsluis aan de zesde in Oud-Beijerland. Junior André van der Reep legde voor Casba beslag op de 24ste plaats in de Tweedaagse van het Heu velland. Zijn broer Gerben won een jeugdwedstrijd in Alkmaar met overmacht. Angela van, Smoorenburg eindigde in de ronde van Zuid-Friesland als derde. mellion rtr/anp •ve Ballesteros is weer een innaar. Ruim twee jaar, 26 taanden om precies te zijn, el de Spaanse golfer buiten al- prijzen. Gisteren hervond hij chzelf. Met een laatste ronde van ze- ?ntig slagen zegevierde de 37- rige publiekstrekker bij het in mat ionale toernooi in St. Mel- )n, Engeland. Hij hield aan jn 69ste titel in zijn loopbaan mi bedrag over van ruim drie „Alle kampioenen hebben mi slechte periode", sprak de •lukkige Ballesteros, die met 11 slagen zeven onder par eef. „Ik heb heefbard gewerkt n weer in vorm te komen. Het allemaal niet voor niets ge- russen anp leiden» jan daan v Seve Ballesteros. archieffoto epa medewerker De honkballers van Adegeest hebben gisteren op Pomona ri vaal Keytown Hitters een fiks pak slaag gegeven: 13-3. De Voorschotenaren beleven de slechtste competitiestart sinds jaren, maar waren in de con frontatie met de Leidse Hitters ondubbelzinnig paraat. Keytown Hitters bood Ade geest tot de vierde inning nog behoorlijk tegenstand, maar daarna was' het, mede dankzij een blessure van werper James, bar en boos voor de Leidenaars. Zestien honkslagen kreeg het pitchers-duo James en Poulina in totaal om de oren. terwijl het Voorschotense duo Verhoeven en Van Soest slechts drie keer het nakijken had. Adegeest liep in de vierde in ning uit naar 10-2, dankzij voortvarend slagwerk van Lobel, Van Kempen en Hoekstra. De Voorschotenaren verzuimden vervolgens een groot aantal sco ringskansen af te ronden, waar door het nog tot de achtste in ning duurde voordat de 13-3 knock-out een feit was. SV Wassenaar is in de eerste klasse nog steeds op zoek naar de hoog nodige zege. Zaterdag was Nuenen net iets te sterk: 5- 4. Gisteren werd de tweede wedstrijd op Kerkehout afgelast. De softballers van ACS Al- phians verloren zaterdag tegen Thamen onnodig. Twee fouten van Sigi Francisca en Luigi Anasagasti betekenden een 3-2 nederlaag. Een homerun van Reggie Valpoort met Robert Blaas aan boord zorgde voor de twee Alphense runs. In de tweede wedstrijd stelde Alphians orde op zaken. Via een homerun van Eugene Martha met Ashwin Dall (deze week ge selecteerd voor Oranje) op de honken, liepen de Alphenaren in de eerste inning uit naar 2-0. Thamen kwam in de vierde in ning echter sterk terug na een homerun van Albiscu: 2-3. Op nieuw een homerun van Val poort en goed slagwerk van Al- varo Ascencion beslisten de wedstrijd in het voordeel van Alphians: 4-3. In Velsen speelden de softbal- sters van Volle Bak tegen Roos- wijk voornamelijk tegen zich zelf. Na drie innings keken de zenuwachtige Leidenaars al te gen een 7-0 achterstand aan. Een inning later leek Volle Bak zich te herstellen via honksla gen van Kirsten Ursum en Juni- ce Augusta: 7-3. Rooswijk was echter niet meer te stuiten: 13- 3. Met de winst van Ben Gosink in de 43ste editie van de Ronde van Overijssel heeft Zwaluwen- Lowik zaterdag zijn eerste grote overwinning van het wielersei- zoen behaald. De ploeg van Niek Wolthuis lijkt op tijd in vorm om definitief toe te slaan tijdens de Olympia's Ronde eind mei en de strijd om het Nederlands kampioenschap in juni. In het begin van het seizoen waren de verwachtingen van de Lowik-formatie hoog. Een over winning van Gosink in de Telef- extour en zijn tweede plaats in de eindrangschikking waren tot nu toe echter de enige wapen feiten. Hoewel uit diverse hoe ken kritiek kwam op de presta ties van de ploeg bleef Wolthuis in de kwaliteiten van zijn ren ners geloven. „Het is een homo gene ploeg en ik weet wat zij kunnen. We moesten alleen wachten op het moment dat het eruit zou komen." Winnaar Gosink, die vorig jaar nog uitkwam voor Casba- Wonen, heeft ook het gevoel dat het gaat lopen binnen zijn ploeg. „We reden aanvankelijk vooral als eenlingen. Nu werken we voor elkaar. Bovendien be ginnen wij elkaar aan te voelen. Als het iets minder gaat, klinken alleen maar negatieve geluiden. We zijn een goede groep. Door deze overwinning krijgen wij zelfvertrouwen. Dat belooft al leen maar goeds voor de toe komst." Doorgaans beloont geldschie ter Lowik goede prestaties van de renners met een lucratief premiestelsel (gesproken wordt over een bedrag van 10.000 gul den). Voorafgaand aan de Ron de van Overijssel wilde het team een gebaar maken naar de sponsor en koos niet voor geld, maar voor een luxueuze verzor ging in een hotel. De renners ontspanden zich ondermeer in de sauna en aten goed. Boven dien genoten zij van viool- en pianomuziek. Ploegleider Wolt huis had niet verwacht dat deze voorbereiding zo'n positieve uitwerking zou hebben. Hij overweegt dan ook de pianist en violist een contract aan'té bieden. De Ronde van Overijssel be gon zaterdag met een minuut stilte ter nagedachtenis van Björn Gargosky. De coureur overleed dinsdag aan de ver wondingen die hij afgelopen weekeinde opliep bij een auto ongeluk. In verband met de be grafenis van Gargosky ver scheen zijn ploeg Groenewoud in Rijssen niet aan de start. De Ronde van Overijssel stond ook in het teken van de rentree van oud- profrenner Michel Za- noli bij de amateurs. Zanoli keek tevreden terug op de koers. „Ik zat in de kopgroep van twintig man, maar moest' door een lekke band afhakëh. Dat was jammer. Ik dacht zeker'' een kans te hebben bij de eerste vijf te eindigen. Natuurlijk moest ik in het begin even wen-' nen. Maar ik kon het tempo bo ven verwachting goed bijbenen. Nog een paar weken hard trai nen en dan hoop ik in de Olyfn- pia's ronde wel overwinningen te kunnen pakken."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24