UIT iV; Gi j 'Nederland gaat niet zorgvuldig met talent om' Het succes van een geliefde koppelaar 'Ik wil niet weten wat ik over tien jaar doe' Rtv show .1AANDAG 9 MEI 1994 Zanger Erik Mesie blijft semi-prof Robert ten Brink publiek bezit door 'All you need is love OTTERDAM GPD oorheen was hij het gezicht en de slem de groep Toon- Lager. Zingen doet Erik Me- nog steeds, met dien ver- c jande dat hij er niet alle heil nn verwacht. Vandaar z'n vaste a tan: medewerker van de mu- Jfl<*kbibliotheek in Arnhem. 'Windaar ook zijn studie voor «cent pop-muziek aan het linservatorium in Rotterdam. l|Niet dat Erik Mesie geen Juli me-zanger zou willen zijn, aar roem is naar zijn mening 1 dit land wel erg vergankelijk. 3 Us ik Fransman zou zijn, a—tansons zou zingen... In ankrijk kan het wel: gewaar werd worden en gewaardeerd ijven. Maar zo zorgvuldig ordt in Nederland niet omge- inn met eigen talent." En dan heeft Erik Mesie niet ns reden tot klagen. Vorig jaar td hij met De kater en defuch- u nog een zij het beschei- ;n hit. En het heeft er enige hijn van dat zijn nieuwe CD 'n Uitgemaakte Zaak een suc- •s gaat worden. ,,Als het met t album niets wordt, weet ik ik wel moet doen om te rkend. Beter kan ik '/orden erken ^iiast niet." tlerbazing jj maakte vijf jaar deel uit van lontje Lager, van 1980 tot de )heffing in 1985. De groep wkend van hits als Stiekem ge- msi, Net als de film en Zo veel JT doen was in 1978 opge- :ht. „Na twee jaar stapte de nger van de groep op. Via een 3 iend hebben ze mij gevraagd :I n te komen voorzingen. Van e ederlandstalige popmuziek ist ik niks. Wat we met dat 1 tndje probeerden te spelen as symfonische rock. Ik was >1 op Genesis of Yes. Dat heeft maken met mijn opvoeding. J iet dat mijn ouders mpzikan- n zijn, maar er werd heel erg veel klassieke muziek gedraaid. Enigszins tot mijn verbazing wilden die jongens van Toontje Lager mij er graag bij hebben. Later hoorde ik dat ze al gauw hadden ontdekt dat ik echt kon zingen, dat ik muzikaal gevoel had." Succes bleef vooralsnog uit. Zeker anderhalf jaar trad Toon tje Ixiger overal en nergens op. „Maar opeens hadden we een paar hitjes. En toen werden we ineens in heei andere zalen ge vraagd. In het begin zong ik lou ter de teksten van anderen. Gaandeweg groeide het idee om zelf teksten te gaan schrijven, in het Nederlands dus. Gewoon, omdat ik benieuwd was of ik dat kon. Ik heb altijd gevonden dal ik met mijn teksten een dui delijk standpunt moest inne men. Ook na de opheffing van Toontje Lager dacht ik er zo over. Toen heb ik de band Tune geformeerd. Was en is een echte live-band. Maar ja, een succes met een CD zou toch aardig zijn, zeker na al die jaren." Reactie Het kwam er eenvoudig niet van: de gang naar de platenstu- dio maken. En misschien, zegt Mesie, was die inactiviteit op dat gebied ook wel een reactie op het heilige moeten in de tijd van Toontje Ixtger. „Daar staat tegenover dat ik nu wel het bes te van een aantal jaren heb kun- Mesie heeft niet het idee dat hij enig risico loopt met Een uit gemaakte zaak. Grote vraag blijft alleen: wordt het in het land opgepakt? „Zoals het in Nederland in het algemeen de vraag is hoe je op de been moet blijven. Als Hilversum moet kie zen tussen Nederlands en Van Ver, dan kiezen ze voor het laatste. Gelukkig zijn er nu sta tions zoals Radio Noordzee en de regionale zenders. Die draai en maar al te graag Nederlandse produkten. Mede omdat ze we len dat die bij het publiek aan- Even verzinkt Robert ten Brink in diep gepeins. De presentator van All you need is love, is vader van vier dochters. Nu is zijn oudste pas tien, maar hoe zal hij straks reageren als ze met haar eerste vriendje thuiskomt. Voorwaar geen eenvoudige vraag. „Het wordt nog een hele toe stand de komende vijftien jaar. Ik zie al die brommers al voor de deur, ik moet er niet aan denken. Het is nu nog zo dat het merendeel van mijn dochters 'jongen' een vies woord vindt. Al leen die van zes niet. Ze schrijft briefjes aan ze, ze getuigt van liefde voor ze. Ik ho.u van je, zegt ze tegen ze. Of: ik ben verliefd op je. Zeg jij dat nou ook maar, dat vindt niemand gek". Goed gezien van die kleine meid. Nederlanders lopen doorgaans niet te koop met hun gevoelens, maar in geen programma komt men zo voor hun liefde uit als in All you need. De laatste aflevering van dit seizoen is morgenavond te zien. Personen met een stille of ongelukkige liefde moeten het tot oktober even op eigen kracht pro beren. HILVERSUM ROY TOUKER Ruim anderhalf jaar geleden verruilde Robert ten Brink het veilige spelletje Lingo bij de VARA voor het avontuurlijke All you need is love bij Veronica. Stille liefdes, ongelukkige lief des, liefdes op afstand of juist net om de hoek, hij heeft ze in alle varianten op het scherm ge bracht. In die anderhalf jaar is zijn leven ingrijpend veranderd. „Al was het alleen maar om dat ik niet eerder zo intensief betrokken ben geweest bij de totstandkoming van een pro gramma. Ik werd altijd alleen maar gevraagd te presenteren, iedereen wist altijd wat ik moest doen. Bij Allyou need is dat an ders, het is een doorlopende af faire. Er wordt meer van je ge waagd. Soms moet ik héél goed nadenken, of het wel zo is wat iedereen vindt. Sonis kom ik er achter dat er een betere ingang is, dat dat een spannender film pje oplevert. Ieder mens is an ders; elk onderwerp is weer an ders. Je moet een beetje puzze len. Maar ik ben ook wel eigen wijs. Dat is wel eens onterecht, bijvoorbeeld als ik me laat lei- cren door mijn emoties. Die ei genwijsheid wordt wel als lastig ervaren, maar ik ben nooit te lullig om mijn ongelijk toe te geven. Daar ben ik ook heel ge makkelijk in." Ten Brink zou de laatste zijn om te beweren dat hij alwetend is. Wèl meent hij een goeie kijk op de dingen te hebben. „Ik doe bijvoorbeeld pas wat aan het herstellen van een gebroken re latie, als het zin heeft. Als ik vind dat het goed móet komen of als ik de betrokken persoon een schat vind. Als ik iemand een eikel vind, doe ik het niet." Algemeen bezit Als presentator van het Jeugd journaal en later Lingo was Ro bert ten Brink al gezien bij de TV-kijkers. Maar All you need heeft hem echt de status Bekende Nederlander verschaft. „Die bekendheid heeft een gro te vlucht genomen. Inmiddels is het omgeslagen in een alge meen bezit. Waar ik ook kom, ik hoor alleen maar aardige en vriendelijke dingen. Nooit ie mand die lui naar me roept. Als we voor een filmpje op locatie zijn, loopt ook altijd de totale lokale bevolking uit. Ik vind die belangstelling fantastisch, be halve als ik met m'n gezin op stap ben. Voor mijn kinderen is het niet zo prettig. Zelf trek ik me er niet zoveel van aan. In Amsterdam, waar ik woon, valt het mee. Daar lopen wel inte ressantere mensen rond." Allyou need is love bracht ook meer zekerheid in het leven van Robert ten Brink. „Jarenlang vroeg ik me af of het nog wel wat zou worden met mij. Er wa ren tijden waarin ik niets te doen had, dat ik alleen maar naast de telefoon zat te wach ten. Het zijn de ups and downs die je in dit vak nu eenmaal meemaakt. Opeens lcom je er dan achter dat je lekker in je vel zit. Dat ik dacht: ja natuurlijk, zo moet het. Ineens krijg je alles in je macht en dan gaat alles vanzelf. Ik besloot dat er maar eens iets móest gebeuren, dat ik iets wilde. Toen ik naar Veroni ca ging, ben ik daar met een blind vertrouwen ingestapt. Ik had op mijn bek kunnen gaan, maar dat was niet aan de orde. Het was nodig om iets, iets an ders te doen." All you need is love, de helft; van TV-kijkend Nederland dweept met programma, de an dere helft verafschuwt het. „De kritiek valt me onderhand wel mee. Ik geloof zó in het pro gramma, ik weet ook zeker dat ik de dingen zo secuur mogelijk doe. En als je die overtuiging hebt, dan sta je sterk tegen aan vallen van buitenaf. Van opbou wende kritiek is nooit iemand slechter geworden. Maar wat vooral in landelijke kranten over All you need wordt geschreven, is niet altijd opbouwend te noe men. Het wordt tijd dat kranten mensen in dienst nemen die van TV houden in plaats van mensen, die omroepmedewer kers beschouwen als randdebie len." Gevleugelde kreet „Laat nog eens horen hoe het geworden is", is de gevleugelde kreet van Ten Brink, als hij in zijn programma weer eens twee mensen gelukkig heeft gemaakt. „Ik hoor steeds vaker dat kijkers ook inderdaad willen weten hoe het twee mensen is vergaan. In de laatste seizoensaflevering halen we voor de verandering een paar mensen terug. Maar ik vind het onzin om de zoveel tijd mensen terug te halen en ze te laten vertellen hoe het gelopen is. Dan wordt het ook een ander programma. All you need*moet het van de verrassing hebben, het overdonderen. Dat is de kracht van hef programma. De mooiste momenten maak je wat dat betreft toch in de cara van mee, als de mensen de vi deoband zien. Het maakt niet uit hoe er gereageerd wordt op zo'n videoboodschap, als er maar gereageerd wordt. Waarom mensen -er steeds mindéT moeite mee hebben om op TV openlijk uit te komen voor hun liefde voor een ander, Robert ten Brink heeft er geen idee van. „Het zal wel met de benadering te maken hebben. Ik doe dat op een vriendelijke en zo open mogelijke manier en dat voelen ze. Ik ben niet een plurk van TV, die ze even op de band komt slingeren." Naarmate de populariteit van All you Need groeide, werd het programma voor Ten Brink een steeds grotere belasting. Want in zijn optiek moet de volgende aflevering beter worden, anders ook. „En ik heb ondervonden dat je als present,ator macht hebt. Die macht heb ik onlangs gebruikt om de mensen op te roepen niet op de CD of CP te stemmen. Ik heb als presentator best veel verantwoordelijkheid, alles wat je doet, wordt voor waar aangenomen. Als mijn op roep ertoe heeft geleid, dat er een paar mensen minder op die partijen hebben gestemd, dan is het goed geweest." GESPROKEN Candy Dulfer in het Algemeen Dag- blad over het boek 'Candy Dulfer gefo- tografeerd door topfotografen': „Ik ben een tijd erg geïnteres seerd geweest in mooie foto's. Daarvan ben ik teruggekomen. Ik houd nu van échte foto's. Mijn dierbaarste foto is een overzichtsfoto van mijn vader en zijn band. In een hoek sta ik als klein meisje met een tam boerijn. Met die foto is alles ge zegd, namelijk dat ik een pro- dukt ben van mijn ouders." Olga Madsen, afzwaaiend uit voerend producente van GTST, in De Telegraaf: „Een goede soap is liegen en bedriegen, jaloezie, haat en nijd, en handelingen die je niet verwacht van de hoofdperso- Linda de Mol in VARA's TV Ma gazine in gesprek met Boude- wijn Büch: „Soms kijk ik in de spiegel en denk dan: hoe zit ik eigenlijk in elkaar? Ik reageer de ene week heel anders dan de volgende. Ik zit een beetje in een identiteits crisis. Dat is écht zo. Ik vraag mij af in hoeverre ik door ande ren beïnvloed word. Ik vraag mij af: wat is nu mijn eigen smaak, wat vind ik mooi? Ik zit vanaf mijn negentiende in een wereld van andermans menin gen. Ik heb mijn heel lang opge steld met het idee dat ik aardig gevonden wil worden. Nu vraag ik mij af of ik dat niet teveel heb gedaan en of ik niet teveel van mezelf heb ingeleverd." Idem: „Thuis heb ik allerlei soorten kleding hangen die ik gekocht heb, maar zelden draag. In mijn kasten hangt van alles, van klas siek tot heel slonzig. Uit de kast van de meeste vrouwen krijg je een beeld van die vrouwen. Uit mijn klerenkasten komt geen afgerond beeld van mezelf naar voren. Houd ik van kunst of houd ik van kitsch of van alle bei? Televisie verwoest een stuk van jezelf, je originaliteit en je uniekheid. Toch houd ik van te levisie, maar dan vooral van de achterkant." Katherine Kelly, Brooke in The Bold and The Beautiful, in de Veronica Gids: „De laatste tijd kom ik door mijn werk en mijn kinderen iets minder aan sporten toe. Behal ve aan boksen dan. Tegen de roddels. Annette van Trigt in Studio: „Bij de radio zijn de mensen wat gematigder, die hoeven niet zo nodig. In de televisiewereld lopen meer ego's rond. Het gaat ook meer om uiterlijk vertoon. Het mooiste voorbeeld vind ik nog dat een paar plastic oorbel len van vijf gulden het zo onge veer het beste doen op televisie. En dan roept iedereen: wat een fantastische oorbel- len zijn dat! Dat is eigenlijk een type- ring voor televisie: grote fa- Manuëla Kemp leeft bij de dag .VERSUM GPD en dame die over zich laat lo pen, Manuela Kemp. De pre- entatrice van het RTL4-pro- i Eigen Huis Tuin doet geen din- n die ze niet wil. Zo droop naar haar ge el de reclame af van de teksten die ze in •lang van het programma Gezondheid oest oplepelen. Het werd haar op een ge ven moment te gortig en dat heeft ze de I.-leiding zonder terughoudendheid la- n weten. „Als de uitzending over verkoud- ïd ging, zat ik te niesen. Hadden we het er incontinentie dan had ik daar ook last n. Ik had op een gegeven moment alle tikbare kwalen." Een tochtje op de Spartamet (de handige •ts met hulpmotor) in Eigen Huis Kt Tuin nd ze evenmin een goed idee. „Zo'n ding st niet bij me. Dat is echt iets voor mijn llega-prescntator Nico. Nu heb ik een )ere omafiets van Sparta gekregen en ar voel ik me lekker op. Dat past bij me." De 31-jarige Manuëla Kemp oud heeft al 'loze baantjes gehad. Ze voelt zich nu uis in het populaire woonprogramma van 1.4. Bijgestaan door tuinman Rob Verlin- n en klusjesman Nico Zwinkels presen- .Tt zij elke zaterdag vanuit het 'studio- iis' in Blaricum de laatste trends en euwtjes op woongebied. Ze reist stad en id af op zoek naar bijzondere huizen. erklaring ti Eigen Huis Kt Tuin heeft Manuëla de •le week haar handen vol. Maandag ver deren, dinsdag en woensdag op reporta- donderdag teksten maken en zaterdag j hele dag opnamen in het studiohuis in pricum. Elke zaterdagmiddag kijken bijna i n miljoen mensen naar Eigen Huis Kt yin. Een verklaring voor het succes van li programma heeft Manuëla Kemp niet. „Misschien dat de gezelligheid op de set doorstraalt in de huiskamers. Het is geen statisch programma. Dat komt natuurlijk voor een belangrijk deel omdat we niet in een studio maar in een echt huis zitten. Ik vind het heel prettig in die sfeer te werken. Een studio is zo sereen. Onlangs heb ik een keer Catherine Keyl vervangen in Koken met Sterren. Dan heb je een ldeedkamer en er staan bloemen. Het is allemaal wat bra ver en strakker geregeld. In Eigen Huis kleed ik me gewoon in de gang om. „Rot even op, ik ben bezig', roep ik dan." Volgens Kemp zit de kracht van het pro gramma ook in de samenstelling van het presentatietrio. „We zijn drie hele verschil lende types. Iedereên herkent zichzelf wel in één van ons. Nico is een Pietje Precies die heel gedegen werkt, Rob is niet te stop pen. Die man zit zo vol met energie. En ik ben zo iemand die geen geduld heeft. Ik hang de kastjes al op, terwijl de verf nog lang niet droog is." Eigen Huis Tuin richt zich voor een groot deel op de Nederlander met de kleine" portemonnee. De redactie laat zien hoe je met een paar honderd gulden je keuken of slaapkamer een opknapbeurt geeft. De re sultaten zijn altijd heel verrassend. „De kij kers met de lagere inkomens zijn de men sen die zelf klussen. Het heeft weinig zin om je met ons programma te richten op kij kers die heel veel geld hebben. Zij laten in huis alles doen." Meidengroep Het televisieavontuur begon voor Manuëla Kemp bij loop van den Ende. Manuëla zong in de meidengroep The Revellettes („Beetje Bananarama-achtig") en trad regelmatig op tijdens evenementen en feesten in Aals meer. De TV-producent vroeg haar auditie te doen voor de presentatie van Showtime voor TV 10. Dat feestje ging niet door. Later klopte RTL 4 bij haar aan om de Nationale Postcode Loterij te presenteren. In een zangcarrière had ze op dat mo ment niet veel trek meer. „Ik h^d het hele maal gehad in de muziek, was teleurgesteld. We traden gemiddeld vier keer per week op, had alle dancings van binnen ge zien, maar op de radio werden we niet gedraaid. Zodra ze A' hoorden dat The Revellettes s uit Amsterdam kwamen, hoef de het niet meer. Er heerst hier al tijd zo'n idee van 'wat je van ver haalt is lekker'. Ik had behoefte aan erkenning. We voldeden ook niet aan het beeld van een meidengroep. We droegen geen korte strakke rokjes en hoge hakken. Muziek heeft nog altijd een heel warm plekje in mijn hart. Ik ga veel naar concerten. Ook van Nederlandse bands. Er loopt zoveel ta lent rond, waar je helaas nooit wat van hoort. Ik vind het nog steeds heerlijk om in de muziekwereld rond te lopen. Dat crea tieve sfeertje is fantastisch." In haar televisiewerk trekt Manuëla Kemp duidelijk haar grenzen. Een programma als Gezondheid zou ze nooit meer presenteren. „Dat ligt me veel minder, omdat de onder werpen me niet zo interesseren. Een pro gramma als Lief Leed zou ik ook niet kun nen doen. Maya doet het perfect, maar ik ben niet zo geschikt voor die sensationele programma's. Ik wil helemaal niet weten hoe vaak iemand het met zijn hond doet. Ik hou het voorlopig bij Eigen Huis Kt Tuin. Wellicht krijg ik er nog iets bij. Een echte lijn voor de toekomst heb ik niet uitgestip peld. Ik wil helemaal niet weten wat ik over tien jaar doe." Manuela Kemp: „Ik ben niet zo geschikt voor sensationele pro gramma's." FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14