Het recht om met een open raam te slapen r 'Warmond zal nooit meer slapenriepen plaatselijke actievoerders toen de uitbreidingsplannen van Schiphol doordrongen. Gemeentebesturen pikten de protesten aarzelend op. Ze zijn wel tegen de overlast maar niet tegen Schiphol en een 'verantiuoorde uitbreiding daarvanWant 'we' plukken ook de vruchten van een bloeiende luchthaven. Alleen, wegen de lusten op tegen de lasten? Volgens de directrice van het Leidse arbeidsbureau, Karen van Grunsven, wel. Schiphol geejt haar handen vol werk en niet te veel overlast: „Ik woon liever onder de rook van Schiphol dan in de rook van het Ruhrgebied. ZATERDAG 7 MEI 1994 Professor en Oegst- geestermilieuwet- houder H.A.c. Kamp- huisen wil meer on derzoek. Hoe slapen we nu en straks? ARCHIEFFOTO die vacatures constant door en praten met gegadigden. Alleen al de Leidse Schiphol-eonsulent Wolf krijgt wekelijks 150 geïnteresseerden voor zijn bureau in het Job centre aan de Sta tionsweg. Volgens zijn directeur Van Gruns ven is werken op Schiphol zeer populair: „Lr hangt nog steeds een Peter Stuyvesant-sfeer- tje. Sctyphol heeft uitstraling, is dynamisch. En mensen denken er een goed salaris te kunnen verdienen, met goede doorgroeimo gelijkheden." Vaste banen Alleen al vorige maand, hielp Wolf veertig werkzoekenden aan een baan op of rond Schiphol. In negen van de tien gevallen ging het om vaste banen. Volgens Van Grunsven is Schiphol extra belangrijk in een tijd dat 'de markt er slecht aan toe is': ,,We moeten ook bedenken dat het economische belang van Den Haag voor deze regio flink is afgenomen nu de rijksoverheid zo inkrimpt." Schiphol dus als vervanging voor Den Haag? „Niet direct. In Den Haag wordt beleid gemaakt, Schiphol is vooral een doe-gebied, waar kei- en keihard wordt gewerkt. De luchthaven heeft weinig behoefte aan acade mici en HBO'ers. Kandidaten met MBO, HA VO, MAVO of LBO zijn er gewild." Hun werkzaamheden lopen uiteen, zo le ren de vacature-zuilen. Van cabine-steward essen. verhuizers, ticketagenten en fast-food- medewerkers tot loodsmedewerkers, boek houdkundig medewerkers en verkoopsters voor de tax-free shops. „En soms wil men er gens direct 125 mensen voor hebben", zegt de Schiphol-consulent wervend. Ondanks al die mooie verhalen, geeft hij toe dat ook de luchthaven de werkloosheid niet kan oplossen in de Rijnstreek. De 129 Schiphol-banen in 1993 maakten nog geen zeven procent uit van het totaal aantal banen dat het Leidse arbeidsbureau vervulde. Het woord is aan de regio: wegen de lusten op tegen.de lasten? Uitbreiding Schiphol levert Leidse regio meer overlast, maar ook ba nen. FOTO LUCHTHAVEN SCHIPHOL j Inspraaktermijn sluit dinsdag De inspraakronde over de uit breiding van Schiphol loopt volgende week af. Eind vorige week waren al zo'n driehonderd reacties binnengekomen bij het Centraal Inspraakpunt. Veel in sprekers klagen over geluidhin der, luchtvervuiling, veiligheid en vliegtuigen die zich niet aan de regels en voorgeschreven routes houden. De maat is vol na al die vliegrampen, zo weer klinkt links en rechts. Nederland is ook te klein en dichtbevolkt voor dergelijke uit breidingen. Kan men de dertig miljard gulden voor Schiphol en het vervoer er omheen ook niet beter besteden aan banenplan nen die per baan minder kos ten? De Socialistische Partij wil Schiphol in zee leggen, anderen kiezen juist voor een plek in de Markerwaard. Milieudefensie hoopt de vijfde baan tegen te houden door bos te planten op plekken waar asfalt moet ko men. Voorstanders van Schiphol onderstrepen juist dat de uit breiding goed is voor de econo mie en het milieu zoveel moge lijk wordt ontzien. Door een brief te sturen naar het inspraakpunt, reageert de inspreker in één klap op stapels planologische en milieurappor ten die met de uitbreiding te maken hebben. Hij kan aange ven dat hij zijn zegje wil doen op de hoorzittingen die voor ju ni gepland zijn. Het onafhankelijke inspraak punt bundelt de reacties en stuurt samenvattingen naar het kabinet. Dit najaar blijkt dan of inspraak en adviezen tot een aangepast kabinetsvoorstel lei den, waar de Tweede Kamer zich over buigt. Inspraakreacties moeten voor dinsdag, wanneer de inspraak- termijn sluit, naan Centraal Inspraakpunt Schip hol en omstreken Postbus 97611 2509 GA Den Haag reet of ze alleen maar overvlogen of een bombardement wilden inzetten, zoals op het Rotterdam van zijn jeugd. „Het geluid waar schuwde je. Kwam er ellende aan of kon je rustig doorslapen of doorlopen?" Als hij nu door Oegstgeest wandelt, melden mensen hem vaak dat ze 's nachts zijn wak ker geschoten. Tegelijkertijd valt hem op dat de angst meevalt. „Mensen denken toch vaak: dat vliegtuig valt wel naast me." Ook op inspraakavonden had hij meer angst ver wacht: „De regio is vooral bezorgd." Bezorgd omdat bewoners niet kunnen taxeren hoe erg het gaat worden. Ze kunnen geen wijs uit al die verhalen over decibellen, kosteneenheden en Laeq's, zoals de ervaren inwoners van de regio's rond Schiphol dat wèl kunnen. Volgens de officiële Schiphol-rapporten valt het met de geluidsoverlast wel mee. Als na de eeuwwisseling een vijfde baan bij Zwa nenburg wordt neergelegd, komen alleen De Kaag, Leimuiden en het oostelijke puntje van Sassenheim in een 'zwaar belast gebied' te liggen, waar grootschalige woningbouw ver boden is. In gemeenten als Oegstgeest, War mond, en Sassenheim zou de overlast wel toenemen, maar lijken maatregelen niet no- dig. Volgens Natuur en Milieu is het zwaarbe laste gebied 'ietsje groter' en wordt de over last in vooral Oegstgeest, Warmond en Alke made 'ernstig'. Het verschil zit 'm in de bere- keningsmeüiode: de natuurorganisatie telt alle vliegtuigen die overvliegen, gaat ervan uit dat mensen met open ramen slapen en dat de nacht acht uur duurt. Ook hecht ze meer aan pieken dan aan gemiddelden. Het rijk berekent gemiddelden en telt daar bij vliegtuigen die minder dan 65 decibel ge luid veroorzaken niet mee. Voor het bereke nen van de nachtelijke overlast, duurt de nacht zeven uur: van elf uur 's avonds tot zes uur 's morgens. De overlast in die uren wordt gemeten in een slaapkamer met dichte ra men. Kamphuisen noemt dat onzin: „Het is een recht van mensen om met een open raam te slapen. Als dat niet meer kan, is er een on leefbare situatie." Oegstgeestenaren die nu al roepen dat hun dorp onleefbaar is, worden volgens de wethouder 'niet serieus geno men'. Volgens de officiële staatjes is de over last namelijk nul in het dorp. „En dat is zeer frustrerend." Na de uitbreiding ligt de gemeente in een zone waar volgens de rijksnormen wel wat overlast is, maar Schiphol heeft al laten we ten dat dit eigenlijk niets betekent. De regio heeft ook weinig houvast aan de belofte van het rijk dat de uitbreiding van Schiphol niet meer luchtverontreiniging en stank in de hand mag werken. De uitbreiding mag bo vendien niet ten koste gaan van de veiligheid en het lawaai moet minder zijn dan het in 1990 was. Kreten die weinig hoeven te betekenen, want als het vlakbij Schiphol een heel stuk stiller, schoner'en veiliger wordt, mag het in deze regio weer wat lawaaiiger worden. En volgens Natuur en Milieu is dat precies wat er gaat gebeuren. Ook de GGD's vrezen dat de groei van Schiphol ten koste gaat van het milieu, terwijl het Hoogheemraadschap van Rijnland ontdekte dat de luchthaven lucht, water en bodem nu al meer vervuilt dat ge dacht. Dat gemeentebesturen in de regio terug houdend reageren, heeft een vrij simpele achtergrond: de regio wil de voordelen van Schiphol niet graag missen. Want, zo zeggen ook Arbeidsbureau's^en de Kamer van Koop handel, de lusten zijn groot. Volgens de Kamer van Koophandel is een derde van het regionale bedrijfsleven in de Bollenstreek en de regio's rond Leiden en Al phen op Schiphol georiënteerd. „En in die bedrijven werken zo'n 25.000 werknemers", zo heeft directeur/algemeen secretaris A. Berkhout laten uitrekenen. Het gaat om vervoerders en toeleveran ciers, zoals hangar-bouwers. Maar ook om bedrijven die 'willen meedoen in het bloeien de produktiemilieu', uiteenlopend van bloembollen tot bio-technologie en medi sche technologie. „Dicht bij elkaar en dicht bij Schiphol, waarbij onze regio het voordeel heeft dat de grondprijzen hier wat lager zijn. Voor kantoren of een bedrijfsterrein ben je vlakbij Schiphol al snel anderhalf tot twee maal zoveel kwijt." Zijn Kamer constateert dan ook een 'enor me vraag naar bedrijfsterreinen' en wil er 'honderden hectares' bij. Tussen Katwijk en Noordwijk, in de Oostvlietpolder bij Leiden, langs de nieuwe rijksweg tussen Leiden en Alphen en in het noordwesten van Alphen. „Alleen daar al kunnen we vijfduizend extra banen scheppen. De andere helft die we aan de uitbreidingen van Schiphol hopen over te houden, kunnen terecht in kantoren." Mochten de extra hectares er niet komen, dan ziet Berkhout de toekomst van Rijnland somber in. „Dan profiteren alleen de huidige bedrijven, voor zover die tenminste nog de ruimte hebben om op eigen terrein uit te breiden. Want anders ben je die ook nog kwijt." Hij roept de regio dan ook op „ook wat lasten te dragen. Want onze kansen lig gen op Schiphol". Volgens de Integrale Economische Metin gen voor de uitbreidingsplannen, werken op Schiphol ruim 37.000 mensen. Eenzelfde aantal werkt in het gebied eromheen. Van die 74.000 mensen zouden er zo'n 14.000 uit Zuid-Holland komen. En dan vooral uit dit deel van de provincie, omdat veel werkgevers hun werknemers in een straal van dertig kilo meter willen laten wonen. De uitbreidings plannen moeten nog eens 55.000 arbeids plaatsen opleveren. Een woordvoerder van Schiphol verwacht dat eenvijfde van die werknemers uit deze provincie zal komen: „Als er tenminste ruimte wordt geschapen voor betaalbare woningbouw. Directrice Van Grunsven van het Leidse ar beidsbureau ziet Schiphol graag groeien. Van de nieuwe banen, denkt ze een flink deel bin nen te kunnen halen voor de regio Rijnstreek (Leiden, Bollenstreek, Alphen en Gouda): „Schiphol heeft als grote voordeel dat er geen mensen wonen en het personeel dus van el ders moet komen. De garantie dat we ook echt kunnen meedelen in de banen, kun je van de bedrijven niet krijgen. Maar de erva ring leert dat dat wel gebeurt. De beroepsbe volking is hier goed opgeleid en wil best een stukje reizen." En, zo meldt ze, haar arbeids bureau werkt snel. Het doet mee aan een speciaal Schiphol- project, samen met de arbeidsbureau's in de regio's Amsterdam, Kennemerland en Zaans treek/Waterland. Vorig jaar zomer openden ze samen een kantoortje op Schiphol met zestien medewerkers. Die zestien laten het bedrijfsleven zien wat het Arbeidsbureau te bieden heeft en heipén werkzoekenden aan werk. Ook op de verschillende arbeidsbureau's en in de jobcentres zijn speciale personeels- adviseurs aangesteld, die zich hele dagen met Schiphol bezighouden. Ze horen van mi nuut tot minuut welke banen er zijn, geven Bombardement Kamphuisen onderschrijft dat verhaal: „Een continue brom is niet zo erg als je slaapt. Een verandering in geluid wèl. Dan is de kans groter dat je waldcer schiet, zeker tegen de ochtend, wanneer je toch al lichter slaapt." Hij trekt een vergelijking met de Tweede We reldoorlog. Aan de vliegtuigen hoorde hij di- laapprofessor en milieuwethouder i H.A.C. Kamphuisen van Oegstgeest wil meer onderzoek. Hoe slapen we nu en straks? „Klagen we terecht of stellen we ons aan en zijn we vooral angstig? Misschien ook programmeren we onze breinen. Net als een jonge moeder wakker kan worden van iedere zucht van haar baby, kun je je brein ook programmeren om vroeg wakker te wor den op een belangrijke dag. Misschien ook word je eerder wakker van vliegtuigen wan neer je niets aan Schiphol verdient en je er alleen maar aan ergert." Een organisatie als Natuur en Milieu ver baast zich over de nuances en roept de regio genoten op tot strijd 'nu het nog kan'. Vol gens woordvoerder J. Fransen gaat de situatie hier drastisch verslechteren als niet luidkeels wordt geprotesteerd en maatregelen worden geëist. Immers, Schiphol wil meer dan twee keer zo groot worden en van die extra vluchten gaat een steeds groter aantal over de baan die in de Leidse regio de meeste overlast geeft: de Kaagbaan. Die loopt van zuidwest naar noordoost en .de aan- en afvliegroutes liggen boven de west- en oostkant van Lei den. Vooral 's nachts merken bewoners dat: dan is de Kaagbaan een van de twee banen die 'open' is. Daar komt nog bij dat de baan aan de Leidse kant 250 meter langer moet worden, zodat ook zwaardere vliegtuigen hem kunnen gebruiken. En die hebben als extra nadeel dat ze laag aan- en afvliegen. Dat de vliegtuigmotoren minder geluid ma ken, scheelt volgens Fransen niet veel: „De vliegtuigen zijn in de loop der jaren wel gro ter geworden." Zijn eerste tip: zorg ervoor dat er geen nieuwe baan, parallel aan de Kaagbaan, komt. In het rapport naar de milieu-effecten van de verschillende baanvarianten scoort een tweede Kaagbaan goed. Die baan geeft namelijk minder overlast in dorpen vlakbij Schiphol liggen. En daar is de ellende al groot. Heel dicht bij de landingsbanen moe ten huizen tegen de vlakte, wat verderaf wor den ze geheel of gedeeltelijk geïsoleerd. Het kabinet kiest echter niet voor aanleg van zo'n baan. De huidige plannen gaan al leen uit van aanleg van een nieuwe baan pa rallel aan de Zwanenburgbaan. Verdere aan passingen van het banenstelsel worden niet overwogen. Tweede tip: zorg dat de vliegtuigen die het meeste lawaai maken van Schiphol geweerd worden voordat de Kaagbaan in 1997 is ver lengd. Tip drie: dwing af dat de vliegtuigen steiler omlaag komen, zodat ze boven de regio wat meer hoogte hebben. Door het landingsge stel zo laat mogelijk uit te klappen, zouden de ijzeren vogels ook met minder motorge ronk kunnen overvliegen. Verder zou het voor deze regio nogal wat schelen als de piloten met wat minder schok ken dalen. Fransen: „Want dat wisselen van motorvermogen, zwenken en dalen, geeft onrust. Dan denk je: 'Jeetje, wat gaat daar mis? Is er gevaar?"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35