Toeristen mijden onveilig Turkije Toerisme :R In Costa Rica bedreigen toeristen natuurrijkdom ZATERDAG 30 APRIL1994 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN H n E I SBERICHTEN Artis-boot via Zaan Midden in de voorjaarsvakantie op 10 en 11 mei organiseert de Zaanse VW in sa menwerking met rederij 'De Schans' boot tochten naar Artis inclusief het Planetari- um. De afvaart is om 10.00 uur vanaf de Zaanse Schans in Zaandam (niet ver van i station Zaandijk) en de route voert via de Zaan, het Noordzeekanaal en de Amster damse havens en grachten naar de Amster damse dierentuin. Met dezelfde rederij kan ook tot en met 4 juni elke zaterdagavond een tocht worden gemaakt door de verlich te grachten van Amsterdam. Deze boot ver trekt om 20.30 uur vanaf het Bodecentrum in Zaandam en is omstreeks 23.00 weer te rug. Fietsmarathons Fietsmarathons door berg en dal. België en Frankrijk staan erom bekend (met respec tievelijk onder meer Luik-Bastenaken-Luik en La Marmotte); Oostenrijk hoopt het nog te worden. Vandaar dat er in het Salzbur- gerland de komende zomermaanden niet minder dan drie reuzenritten worden ge houden. Een daarvan, de Amadé, vindt op 29 mei plaats. Er kan worden gestart voor twee afstanden: 170 kilometer en 110 kilo meter. Op het eerste traject wordt een pas hoogte bereikt van 1800 meter. Info: Oostenrijks Toeristenburo, telefoon 020-6129682. Wandelen in Dordt Dordrecht is niet alleen een van de oudste Hollandse steden (misschien is het zelfs wel dé oudste) het is ongetwijfeld ook een van de aardigste. Om dat nog eens te onderstre pen wordt er ook dit jaar een aantal wande lingen georganiseerd door heden en (nog meer) verleden. Uiteraard wordt het be faamde Groothoofd aangedaan, maar ook prachtige hofjes als het Regentenhofje en het intieme Arent Maartenshofje, vlakbij het Dordrechts Museum, dat onder meer werk heeft van Breitner en Schelfhout. De wandelingen, onder leiding van een gids, worden elke dinsdagmiddag gehouden en beginnen om 14.00 uur in het Hof, bij huis nummer 12. Info: VW Doredrecht, telefoon 078- 132800. I Vijf nieuwe routes Bij de ANWB verschenen onlangs vijf nieu we, geactualiseerde edities van de toeristi sche routes Hollands Noorden, Hollands n- Midden, Lek en Linge, Zeebodem en Mer gelland. De trajecten (er zijn er in totaal bij na 50, verspreid over heel Nederland) vari eren in lengte van 60 tot 185 kilometer en voeren de automobilist langs tal van plek ken van zowel landschappelijk als cultureel- historisch belang. De brochures 3,50 per stuk) verschaffen bovendien achtergrondin formatie. Overigens zijn de routes geheel bewegwijzerd met de bekende zeshoekige ANWB-borden. De folders zijn verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren. Nostalgische kapsalon In het Buitenmuseum van het Zuiderzee museum in Enkhuizen is onlangs een com pleet ingerichte kapsalon geopend. Het pand, dat ooit in Zwaag stond en al eerder naar het museum werd overgebracht, kon weer in gebruik worden genomen door de recente verwerving van een compleet nostalgisch kappersmeubilair. Scheerladen- kast, doekwarmer, ouderwetse kappersstoe len en zelfs een handgeschreven prijsaf spraak zijn weer in alle glorie te bewonde ren. Er worden bij tijd en wijle nog demon straties nat scheren gegeven ook. Het bui tenmuseum is tot en met 30 oktober elke dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Belgische brochures Bij het Belgisch Verkeersbureau in Amster dam verschenen onlangs elf nieuwe brochures. Daaronder een Campinggids (alle kampeerterreinen provinciegewijs ge rangschikt), de Evenementenkalender, Gids voor Budget Holidays (voor wie bij het rei zen op de centen moet letten), Toeristische Attracties en Musea, Verblijf in de Arden nen, Vlaanderen, Vakantieland (met 263 voordeelarrangementen) en de Hotelgidsen van respectievelijk Wallonië/Brussel en Vlaanderen. De gidsen kunnen worden af gehaald of opgevraagd bij het Belgische Verkeersbureau, Herengracht435--437in' Amsterdam, telefoon 020 - 6251251. Expositie Bedoeïenen Tot 30 oktober is in het Bijbels Openlucht museum in de Profetenlaan in Heilig Land stichting (bij Nijmegen) een expositie te zien over Bedoeïenen. In het museum is een complete reconstructie te zien van een Bedoeïenenkamp. Verder wordt duidelijk gemaakt hoe dit woestijnvolk leefde om streeks 1900 en zijn er op gezette tijden de monstraties. Info: Bijbels Openluchtmuseum, telefoon 080-229829. Aan de voet van een Ro meins aquaduct zit de ou de Halil alleen op zijn ge- improviseerde terrasje, af gebakend met geraniums vol felrode bloemen. Het zijn geen potplantjes, zoals in Holland, maar struiken van een meter hoog. Door de bogen van het aquaduct is een spectaculair land schap te zien. Knalgroene velden worden afgewisseld door bossen in een ruime vlakte omzoomd door bergtoppen in wolken ge huld. De lente is mooi, hier in het gebied rond Antalya aan de Turkse zuidkust. Het vrijwel verlaten kiezelstrand van Antalya, foto gunduz kayra ISTANBUL. JESSICA LUT7 „Tja", zegt Halil, „dit jaar blij ven de toeristen weg. Ze zijn bang voor terrorisme. Dat is ook iets om bang voor te zijn". Zijn dochter probeert kanten tafel kleedjes aan de man te brengen, die ze de hele winter naarstig gehaakt heeft.Als je bezoek uit Nederland hebt, stuur je ze dan ook hierheen", vraagt ze, „dan verdienen wij ook wat". Na bomaanslagen en ontvoe ringen heeft Turkije in Europa de naam een onveilig land te zijn. Daarom verkiezen mensen vertrouwde plekken als Spanje, de Canarische Eilanden of Grie kenland. Dit jaar zijn er veertig procent minder reserveringen dan vorig jaar. En dat was ook al slecht. Hoe veilig is Turkije ei genlijk? In veel landen is gewaar schuwd tegen reizen naar het Koerdische gebied in het zuid oosten van Turkije. Daar wer den vorig jaar toeristen ont voerd door de PKK, de organisa tie die een gewapende strijd voert voor onafhankelijkheid van de Koerden. Dat gebied ligt echter zo'n 1500 km van de westkust. Weinig mensen reali seren zich ook dat het 600 km vliegen is van Istanbul, waar dit jaar een aantal toeristen ge wond raakte en zelfs doden vie len bij bomaanslagen, naar de zuidkust. Maar de afstanden maken de vakantiebestemmingen in het zuiden niet noodzakelijk min der riskant. Vorig jaar pleegde de PKK ook aanslagen in Anta lya, en het westelijk gelegen Kushadasi. Maar de politie in de kuststeden is dit jaar behoorlijk uitgebreid en beter opgeleid in terreurbestrijding. Het perso neel van de grote hotels krijgt cursussen over wat te doen in noodsituaties, en waar moge lijk, is aan de oprijlaan een vei ligheidscontrole. Ook in Istanbul doet de poli tie zijn best, maar deze stad met tien miljoen inwoners, blijft on controleerbaar. Veilig De Turkse Associatie van Reis bureaus heeft begin april een brief rondgestuurd aan de colle ga's in andere landen, met sta tistieken van Interpol betreffen de moorden, verkrachtingen, autodiefstallen, berovingen en zovoorts in diverse grote steden. Hieruit mag blijken dat Istanbul ondanks alles een van de veilig ste steden ter wereld is. De ge- De ruïne van het Romeinse aquaduct bij Aspendos. gevens dateren echter uit 1992 en het statistiekje over bomaan slagen ontbreekt. Süha Uyar, de secretaris-ge neraal van de Associatie weet echter dat er in het laatste jaar 53 molotov-cocktails of bom men gegooid zijn, niet allemaal naar toeristen natuurlijk. Bijna alle daders, op twee na, zijn ge pakt. Opgewonden houdt hij een fax uit Italië, begeleid door een krantenknipsel over de laatste bomaanslag in de ba zaar, omhoog: „Het wordt zo verschrikkelijk overdreven! Als er hier een bom ontploft, is het gelijk voorpaginanieuws en re gent het annuleringen. Maar toen ik in Londen was, ontplof ten er op een dag zeven bom men. En dat was een piepklein berichtje"! Medewerkers van een Neder lands reisbureau beamen dit. Ze maken op uitnodiging van hun werkgever een reisje langs de Turkse zuidkust 'om zelf eens te zien hoe het is'. Onderuit ge zakt, ogen dicht, hun gezichten geheven naar het zonnetje, zit ten ze op een terrasje in Mar- maris. De Rotterdamse reisleidster foto gunduz kayra Marieke, die in Kushadasi woont, legt een verband met Nederland: „Door de hoge cri minaliteit onder de Turkse en Marokkaanse jongeren in Ne derland heerst er al een negatief beeld. Mensen verwachten dus min of meer een gewelddadig land. Wanneer ze hier komen, zijn ze meestal heel verbaasd dat de Turken zich wel degelijk netjes kunnen kleden, of goed opgeleid zijn. Want bij ons zien de buitenlanders er toch altijd een beet)e viezig uit, he"? Een schrale troost voor alle mensen die van het toerisme le ven. Reisbureaus, hoteleigena ren, pensionuitbaters maar ook de restaurantjes, de timmer mannen, en de schilders hou den hun hart vast. Door het uit blijven van reserveringen is er geen peil te trekken op de toe komst. Karei Duthil, een van de grootste cruise-operators in het land en telg uit een oud Hol lands geslacht dat zich twee eeuwen geleden in Izmir vestig de, ziet het niet al te zwart in. „In al die 37 jaar dat ik in het vak zit, gaat het hetzelfde: het ene jaar goed, het andere slecht". Overgeboekt „Ik verwacht dat de tweede helft van het seizoen beter zal verlo pen", zegt Duthil. „Want het is onvermijdelijk dat er overge boekt wordt in bijvoorbeeld Spanje of Portugal. En het effect daarvan is hetzelfde als van een bom. De toeristen zullen nood gedwongen weer deze kant op komen. Op voorwaarde uiter aard dat er hier niet opnieuw iets gebeurt". Mahmut Apak, mede-eige naar van een reisbureau in Bodrum, is niet zo optimistisch. „Dit jaar blijven zelfs de Engel sen weg, en die zijn wel wat ge wend. Maar ze zeggen me dat wij onbeschaafde terreur heb ben. In Engeland wordt een bom na zessen geplaatst, of de politie gewaarschuwd, om slachtoffers te voorkomen. Maar de aanslagen hier zijn er op gericht om mensen te do den". Ustun Ozbey, manager van een vijf-sterrenhotel in Marma- ris, heeft het krantenstalletje in de lobby opgedoekt om de toe risten niet te confronteren met onaangename berichten. Voor de zekerheid heeft hij zich vorig jaar op de Israëlische markt ge richt, een nieuw potentieel, „want Turkije blijft veiliger dan Tel Aviv". Veiligheid? Het is zoals de Ne derlandse toerist Jan in Antalya zegt: „Als je alles wat er in de wereld gebeurt op een rijtje zet, kan je maar beter thuis blijven". Maar voor degene die dat niet doet, wordt Turkije steeds inte ressanter. De hotels en pen sions in Antalya hebben inmid dels besloten hun prijzen te la ten zakken. Het zal niet lang duren voor ook de anderen vol gen. Dus voor wie niet van drukte houdt en niet al te bang is aangelegd, blijft het een aan rader. SAN JOSE CAROLINA CARAZO Voor het eerst in de geschiedenis van Costa Rica zullen dit jaar de inkomsten uit toerisme groter zijn dan die uit de ex port van bananen. In steeds grotere drommen weten de toeristen de weg te vinden naar dit Middenamerikaanse land, vermaard om zijn natuurrijkdom en aangename klimaat. Biologen vrezen echter dat Costa Rica bezig is de kip met de gouden eieren te slachten, want die zelfde natuur is de grote verliezer in deze ontwikkeling. Maar terwijl milieubeschermers zich zorgen maken, tellen de toerismebu- reaus hun dollars en vinden veel mensen een baan in deze sector. Van januari tot september verleden jaar besteedden de toeristen 379 miljoen dollar in Costa Ri ca. Luis Manuel Chacon, voorzittei van het Costaricaans Instituut voor Toerisme schat dat het totaal aantal toeristen het afgelopen jaar is uitgekomen op meer dan 700.000 en hun totale uitgaven op 526 miljoen dollar. De officiële cijfers worden binnenkort verwacht. Sinds 1988 is de toeristische sector jaar lijks met gemiddeld 25 procent toegeno men en alles wijst erop dat dit groeitem po zal aanhouden. Aangemoedigd door dit vooruitzicht heeft de Costaricaanse regering een ontwikkelingsplan opge steld dat voorziet in de opvang van 1,2 miljoen toeristen in 1997, inkomsten ter grootte van 1,2 miljard dollar en werkge legenheid voor 225.000 Costaricanen. Momenteel zijn op zeven verschillende plaatsen aan de mooiste stranden van het land hotels, die elk plaats moeten bieden aan 125 tot 500 gasten, in aan bouw. De bioloog Grabriel Rivas echter: „He laas wordt in de plannen geen rekening gehouden met de gevolgen voor de na tuurlijke omgeving. Beschermde gebie den staan onder grote druk." Rivas wijst op een recent rapport waarin de enorme vervuiling van de kusten en de nationale parken en de ontbossing worden aange merkt als de grote nadelen van de toeris tische groei. De bioloog, meent dat de regering in San Jose iets zou kunnen leren van de erva ringen die bijvoorbeeld Spanje met het massatoerisme heeft opgedaan. Door het lukrake bouwen van hotels en appar tementen aan de Middellandse-Zeekust verloor deze uiteindelijk veel van zijn aantrekkingskracht en bleef Spanje met een vervuilde en lelijke kustlijn zitten. Costa Rica beschikt niet, zoals bijvoor beeld Guatemala, over belangrijke cultu rele bezienswaardigheden. De prachtige natuur, de micro-klimaten en de aange name temperatuur zijn de belangrijkste trekpleisters. Het land telt bijna duizend bezienswaardigheden, waarvan er 633 natuurgebieden zijn. In 1992 bezochten 301.000 buitenlandse toeristen deze be schermde parken. Cecilia Sanchez, directeur planning van het Costaricaans Instituut voor Toeris me, verzekert dat bij elk nieuw toeris tisch project de effecten op het milieu in ogenschouw worden genomen. Zij geeft toe dat er nog geen sprake is van een sa menhangend beleid, maar dat daaraan wordt gewerkt. Minder skiërs in Oostenrijk Het aantal wintervakanties in Oostenrijk is het afgelopen seizoen met iets meer dan twee procent teruggelopen. Dat heeft de landelijke 'Wirtschaftskammer' bekendge maakt. Eraan toegevoegd werd dat die cij fers nog niet officieel zijn omdat er slechts tot eind februari is geteld. Vooral de buiten landers bleven weg. Vergeleken met het topseizoen 1992/93 (toen er iets meer dan 54 miljoen overnachtingen werden ge boekt) werd er een min genoteerd van 3,5 procent. Uitbreiding van Vakantie weerlijn Sinds 1 mei is de Vakantieweerlijn van de ANWB (06-9579) zowel uitgebreid als ver nieuwd. Zo verschaft de lijn nu niet alleen de actuele en verwachte weersinformatie voor 350 plaatsen in Europa en Noord- Amerika, maar tevens voor 100 plekken el ders op de wereld. Daardoor zijn nu zowat alle KLM-bestemmingen in de Vakantie weerlijn opgenomen. Tevens is de informa tie uitgebreid. Naast de voorspellingen over minimum- en maximumtemperatuur, neerslagkans, watertemperatuur en zonne schijn voor de komende vijf dagen worden in het vervolg ook gegevens verstrekt over de windverwachting en de hoeveelheid neerslag. Amerikaanse parken worden bedreigd De ruim vijftig nationale parken in de Vere nigde Staten van Amerika worden bedreigd door onder meer criminaliteit, stropers en een gebrek aan milieu-bewustzijn. Dat con stateerde minister Bruce Babbitt tijdens een bezoek aan enkele publiekstrekkers als Yo- semite, Great Smoky Mountains en Yellow stone. Vooral het betrekkelijk kleine Yose- mite een haJve dag rijden van San Fran cisco heeft het bijzonder moeilijk. Met een bezoekersaantal van 3,8 miljoen be hoort het park bij de 'big three'. Het aantal rangers' dat deze stroom moet begeleiden is echter te gering waardoor grote schade is ontstaan aan vegetatie en wildstand. Babbitt heeft plannen opgesteld die ertoe moeten leiden dat het park gesloten wordt, zodra het aantal bezoekers een bepaalde grens heeft bereikt. Ook heeft hij vrijwilli gers opgeroepen zich in te zetten voor het behoud van de parken. Babbitt: „We krijgen pas vat op de problemen in de parken als we vat krijgen op de mensen." Arke naar Australië Nu de belangstelling voor die landen steeds groter wordt, beginnen ook grote reisorga nisaties zich met vakanties naar Australië en Nieuw-Zeeland te bemoeien. Arke Spe ciaal bracht onlangs een aparte 'down un der' brochure uit met gecombineerde vlieg- autovakanties (fly-drive), busrondreizen en trips met kampeerwagens. Naast reizen naar Australië en Nieuw-Zeeland biedt de zestigjarige touroperator uit Enschede ook vakanties aan in Fiji. Prijsvoorbeeld: zes- tiendaags arrangement met een 4-wheeldri- ve ongeveer 5.000 gulden, inclusief vliegre- tour. Info: ANVR-reisbureau. Ambachtencentrum op Zaanse Schans Op de Zaanse Schans, het bewoonde open luchtmuseum aan de boorden van de Zaan in Zaandam, is een ambachtencentrum ge opend. In het voormalige achttiende eeuw- se pakhuis De Lelie heeft een aantal beoefe naren van oude ambachten een plekje ge vonden. Er worden demonstraties gegeven in Assendelftse schilderkunst, glasblazen volgens de Leerdammer traditie, goud- en zilversmeedkunst en plateelschilderen (Delftsblauw). Uiteraard komen ook de on vermijdelijke aquarellisten, pottebakkers en houtbewerkers aan bod. Ambachtcentrum De Saense Lelie is gevestigd aan het Zeilen makerspad 7. Fietsdag deze keer op 14 mei De Landelijke fietsdag vindt dit jaar plaats op zaterdag 14 mei. Het is alweer de 21ste keer dat uit meer dan 345 steden en dorpen kan worden begonnen aan een rijwieltocht over circa dertig kilometer langs de mooiste plekjes van Nederland. Zoals gebruikelijk de laatste tijd, valt de fietsdag samen met de Nationale Molendag. Veel molens kunnen op die dag daarom worden bezocht. Onder het motto De Roer Op stelt een groot aantal agrarische bedrijven fietsers in staat een kijkje te nemen op de boerderij. Info over startplaatsen en dergelijke: 070- 3141460 Nationale Fietsdag, eind jaren zeventig. FOTO ROB VAN DIN DOBBtLSTlFN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25