Positie van John Major raakt verder in gevaar Buitenland Vrouw klaagt Clinton aan wegens intimiteiten Naar school in autonome Gazastrook Tutsi's weigeren deelname staakt-het-vuren Rwanda Jemenitische eenheid balanceert op rand van afgrond Spaanse premier peinst er niet over om af te treden NAVO en VN stemmen strategie op elkaar af _2 VRIJDAG 6 ME11994 President ontkent en huurt dure advocaat Doden door ruzie om bruidsschatten new delhi Bijna vijfduizend vrouwen zijn vorig jaar in India ver moord of hebben zelfmoord gepleegd naar aanleiding van ruzies om bruidsschatten. De Indiase traditie dwingt de ouders van de toekomstige echtgenote ertoe de schoonfamilie geld en cadeaus te geven. Het gebeurt vaak dat vrouwen in het eerste jaar van hun huwelijk ernstig worden toegetakeld of worden vermoord als hun ouders de schoonfamilie niet geven waar ze om vragen. Japanse minister overweegt aftreden Tokyo De Japanse minister Shigeto Nagano (justitie) overweegt af te treden omdat er voornamelijk in het buitenland een storm van verontwaardiging is losgebroken over zijn opmerkin gen over de Japanse gruweldaden tijdens de Tweede Wereldoor log. In een interview had hij de Japanse agressie ontkend. Van ochtend trok hij die uitlatingen weer in. Zweden wordt lid van 'partnerschap' Stockholm De Zweedse regering heeft gisteren besloten de neutraliteit deels op te geven door lid te worden van het Partner schap voor Vrede van de NAVO. Maandag worden de documen ten getekend. Ook Finland sluit zich dan aan. Zweden heeft al eerder het lidmaatschap van de Europese Unie aangevraagd. VS gaan snelvuurwapens verbieden Washington Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vannacht met minimaal verschil (216 tegen 214 stemmen) een voorstel aanvaard, waardoor Amerikaanse burgers geen automa tische snelvuurwapens meer mogen bezitten. De Senaat had de wet al aangenomen. Tachtig procent van de Amerikaanse bevol king is er ook voor. Mannen staken 'Malibu-brand' aan los angeles Twee Vrijwillige brandweerlieden worden ervan ver dacht de brand te hebben aangestoken die vorig jaar november een groot deel van de Californische stad Malibu in de as legde. Justitie vermoedt dat de twee zó naar een vaste baan verlangden dat zij de brand aanstaken met de bedoeling het vuur meteen daarna te blussen. Ze hoopten dat ze voor die 'heldendaad' met een vaste baan bij de brandweer zouden krijgen. Schoolreisje loopt uit op drama madras Een schoolreisje in India is gisteren op een drama uit gelopen. Vierentwintig scholieren en vijf onderwijzers verdron ken toen hun boot op het Pulicat-meer in het zuiden van het land omsloeg. Zes scholieren en twee bemanningsleden werden door vissers gered. De overige vijf opvarenden worden vermist. Uitslag verkiezingen vandaag bekend Johannesburg Luttele uren voordat de definitieve uitslag be kend wordt gemaakt - de verwachting is dat dat vanmiddag om twee uur gebeurt -, is de kans nog steeds groot dat het ANC bij de verkiezingen in Zuid-Afrika een tweederde meerderheid haalt. Volgens de laatste cijfers staat de overwinnaar nu op ruim 63 procent van de stemmen. Voor een tweederde meerderheid is 66 procent nodig. Britse conservatieven weggevaagd bij gemeenteraadsverkiezingen Een lach en een traan bij de Britse gemeenteraadsverkiezingen. Links BNP-raadslid Derek Beacon die zich re aliseert dat hij zijn zetel in de raad van Londen kwijt is. Rechts viert Labour-kandidate Julia Mainwaring een feestje, omdat zij een plekje in de raad heeft veroverd. foto reuter Lijk van kind gevonden in huis Gloucester gloucester afp gazastrook Een schare kinderen holt blij achter een ezelkar aa ligt. Eergisteren tekende Israël en de PLO het akkoord daartoe. In een voormalige woning van de Engelse metselaar Frederick West, die wordt beschuldigd van tienvoudige moord, zijn gisternacht de stoffelijke resten van een kind gevonden. De po litie van Gloucester maakte dat gisteren bekend. Het 'nieuwe' lijk is opgegra ven onder de betonnen keuken vloer van het adres Midland- straat 25. Hier woonde West jn het begin van de jaren '70 voor dat hij naar de Cromwellstraat 25 verhuisde. Dat huis, op enke- le honderden meters afstand, staat sinds enige tijd bekend als j het 'gruwelhuis'. 1 In de tuin en het souterrain van Cromwellstraat 25 heeft de politie sinds eind februari de lij ken opgegraven van negen vrouwen. Daar was ook het stof felijk overschot bij van Heather, de 16-jarige dochter van West uit zijn tweede huwelijk. Het meisje was sinds 1987 spoor-, loos. Het tiende lijk is opgegraven in een terrein op 25 kilometer afstand. Hier bevond zich in de jaren '70 een caravankamp waar West korte tijd woonde. Sectie wees uit dat het ging om de stoffelijke resten van zijn eer ste vrouw, Catherine Costello. Zij verdween na januari 1969. Het feit dat het elfde lijk dat van een kind is, vernieuwt de speculaties over het lot van Charmaine, de dochter van Ca therine en Frederick West die in het begin van de jaren '70 als meisje van zeven of acht jaar verdween. ADDIS ABEBA/DAR ES SALAAM Rtr/DPA De strijdende partijen in Rwanda hebben gisteren in Dar es Salaam afgesproken vanaf morgen een staakt-het-vuren in acht te nemen. Terwijl de ge vechten in Rwanda onvermin derd doorgingen, poogden de Verenigde Naties en de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) het in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba tever geefs eens te worden over de I stationering van een vredes macht. De rebelerende Tutsi's stem den wel in met een staakt-het- vuren door de Tanzaniaanse overheid was opgesteld, maar weigerden het aldcoord te on- i dertekenen. Volgens de leider Alexis Kanyarenge van het door de Tutsi's gedomineerde Rwan dees Patriottisch Front (RPF) zou ondertekenen neerkomen op de erkenning van de door de - Hutu's beheerste regering. Ka nyarenge noemde die gisteren een 'moordernaarskliek'. De Hutu-delegatie zette wel haar handtekening, maar moest genoegen nemen met de belofte van Kanyarenge dat het Front de voorwaarden zou naleven. Met het vertrek van de RPF uit Tanzania kwam een einde aan drie dagen van moeizame on derhandelingen waarbij de re geringsdelegatie en het Front elkaar overigens niet direct spraken: de Tanzaniaanse pre mier John Malecela pendelde met briefjes heen en weer om het contact tussen de partijen te onderhouden. De VN en de OAE kwamen gisteren in Dar es Salaam over een dat het noodzakelijk is in ternationale hulpverleners naar Rwanda te sturen. Over het voorstel een VN-vredesmacht te stationeren, werden de beide organisaties het niet eens. De Britse Conservatieve Partij heeft vannacht de zwaarste nederlaag gele den in haar geschiedenis. Bij gemeenteraadsverkie zingen in Groot-Brittannië eindigde de partij van pre mier Major op de derde plaats (27 procent), achter Labour (41 procent) en de Liberaal-Democraten (28 procent). De uitslag zal de druk op Major om af te tre den, vergroten. londen cees van zweeden correspondent Als het stempatroon zich vol gende maand bij de Europese verkiezingen herhaalt, zou La bour 86 zetels in het Europees Parlement krijgen (nu zijn dat er 46) tegen de Conservatieven achttien (nu 33). De Liberaal- Democraten zouden aanspraak maken op tien zetels. Labour-leider John Smith sprak van een 'vernederende nederlaag' voor de regerings partij. Namens de Conservatie ven gaf Michael Portillo, een van de troonpretendenten, toe dat de uitslag 'teleurstellend' was. Norman Fowler, de partij voorzitter, verklaarde echter eenvoudig: „Dit was geen refe rendum over John Major". 'Vertaald' in Lagerhuiszetels zou de uitslag Labour in de re gering doen belanden met een absolute meerderheid van 125 zetels. Het is vooral de weten schap dat velen hun zetel kun nen kwijtraken, die Conserva tieve Lagerhuisleden ertoe kan brengen zich aan te sluiten bij de rebellie tegen Major. Zijn im populariteit wordt gezien als voornaamste oorzaak van de nederlaag. De Conservatieven verloren de controle over tenminste ze ventien gemeenteraden. In sommige steden, zoals Woking en Stratford-upon-Avon, waren ze meer dan een eeuw onafge broken aan de macht geweest. Het verlies was des te opmerke lijker, omdat de Conservatieven in de laatste raadsverkiezingen vier jaar geleden ook al zo slecht hadden gescoord. De meeste winst boekten de Liberaal-Democraten van Pad dy Ashdown, een soort D66. Om half vijf vanmorgen hadden de Liberaal-Democraten de Con servatieven in negen gemeente raden uit het regeringspluche gestoten. Labour had vier nieu we gemeenteraden 'gewonnen'. In flagrante tegenstelling tot ontwikkelingen elders in Euro pa werd de fascistische Britse Nationale Partij vernietigd. De vrees dat de BNP in de Isle of Dogs (Oost-Londen) de macht zou grijpen, bleek ongegrond. De partij verloor hier zelfs haar enige raadszetel. Labour-Lager- huislid Frank Dobson om schreef de uitslag in de Isle of Dogs als 'de belangrijkste van de hele nacht'. In Schotland gaf de uitslag weer een kleine opleving van het nationalisme te zien. De Schotse Nationale Partij, die ijvert voor onafhankelijkheid, won vijf procent ten opzichte van de raadsverkiezingen in 1990. De Conservatieven verlo ren in Schotland vijf procent. Duitsland gaat monument voor joden oprichten BERLUN Rtr De regering van Duitsland heeft gisteren ontwerpers uit genodigd voorstellen te doen voor het eerste nationale mo nument voor de zes miljoen jo den die door de nazi's om het leven zijn gebracht. Het monu ment zal in Berlijn verrijzen op een terrein bij de Brandenbur ger Tor. Het zal zestien miljoen mark (bijna achttien miljoen gulden) kosten. De regering en Berlijn nemen de helft daarvan voor hun rekening; de rest komt van particulieren. Vorig jaar kreeg de regering veel kri tiek te verduren, toen ze in Berlijn een nationaal monu ment voor de slachtoffers van oorlog en tirannie liet bouwen, maar pas kort voor de onthul ling bereid was afzonderlijk melding te maken van de jood se slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Krugerpark gaat dieren verkopen JOHANNESBURG AP Het Zuidafrikaanse natuurreser vaat Krugerpark gaat overtollige olifantenfamilies verkopen in plaats van ze af te schieten. Jaarlijks worden ongeveer vijf honderd olifanten gedood. Het nieuwe programma, dat vorig jaar voor het eerst met succes in Zimbabwe werd toegepast, voorziet erin dat olifanten per familie naar elders vervoerd worden om hun levens te spa- washington hans de bruun correspondent Een voormalige ambtenaar van de staat Arkansas, de 27-jarige Paula Jones, heeft aangekon digd vandaag een aanklacht in te dienen tegen president Clin ton. Zij beweert dat Clinton haar in 1991, toen hij nog gou verneur was, seksueel zou heb ben lastiggevallen. Daarmee is weer een 'zaak' toegevoegd aan de lijst geruchten en schandaal- verhalen over het privé-verle- den van de democratische pre sident. Jones beweert dat een van Clintons lijfwachten haar, tij dens een zakenbijeenkomst in een hotel in Little Rock, namens de gouverneur uitnodigde om naar zijn kamer te komen. Daar zou Clinton haar hebben gekust en betast. Hij zou zich hebben uitgekleed en haar hebben ge vraagd hem oraal te bevredigen. Jones zegt dat zij dat heeft ge weigerd en weggegaan is. Getui gen zijn er uiteraard niet. De lijfwacht, die haar verhaal aan vankelijk bevestigde, trok zijn verhaal later weer in. Bijna drie jaar lang heeft Jo nes, die destijds een kantoor baantje had bij een overheids dienst in Arkansas, de zaak la ten rusten. Maar nu het 'mis- drijf op 8 mei dreigt te verjaren, komt zij op de valreep met een aanklacht die Clinton opnieuw in verlegenheid dreigt te bren gen. De president ontkent uiter aard alles en zegt Jones hele maal niet te kennen, maar hij heeft toch maar Robert Bennett, een van Washingtons topadvo MADRID Rtr/DPA/AFP/ANP De Spaanse premier Felipe Gonzalez legt zijn functie niet neer wegens de corruptieaffai res waarbij vooraanstaande so cialisten zijn betrokken. De lei der van de socialistische min derheidsregering houdt echter de mogelijkheid open op korte termijn de vertrouwenskwestie in het parlement te stellen. Dat zei de premier gisteren bij de benoeming van twee nieuwe ministers. Zijn coalitie blijft SARAJEVO »Rtf/AFP/DPA De NAVO en de Verenigde Na ties hebben gisteren hun strate gieën in Bosnië op elkaar afge stemd. De NAVO-leiding uitte vorige week ernstige kritiek op de speciale afgezant van de VN, Yasushi Akashi. Volgens de mili tairen had Akashi het bondge nootschap veel vaker moeten inschakelen bij de poging de Servische opmars richting Go- razde te stoppen. Het gesprek was bedoeld om problemen rond nieuwe acties te voorkomen. De Verenigde Staten en Frankrijk willen dat de VN het mandaat van de NAVO in Bosnië uitbreiden. Nu geldt de bescherming alleen voor de zes 'veilige gebieden in Bosnië', waarvan Gorazde er één is. De Fransen en de Amerika nen stelden de Veiligheidsraad voor ook het gebied rond de Noordbosnische plaats Brcko onder de paraplu van de NAVO te brengen. NAVCen VN vrezen dat de strategisch belangrijke corridor langs Brcko het toneel wordt van de volgende veldslag caten, ingehuurd. Het Witte Huis trekt de beschuldigingen en de motieven van Jones in twijfel, omdat zij wordt gehol pen door een groep fervente conservatieve tegenstanders van de president en blijkens uit latingen van haar advocaat vooral op geld uit is. Clinton boos over toedienen van stokslagen washington gpd De Amerikaanse president Clinton heeft Singapore gis teren scherp veroordeeld voor het geselen van een 18- jarige Amerikaan, die zich schuldig zou hebben ge maakt aan vandalisme. De Singaporese ambassadeur in Washington werd ontboden. De regering had de straf on der druk van de VS wel 'ver zacht': de jongen kreeg vier in plaats van zes stokslagen. Hij maakt het 'naar omstan digheden goed'. Een Amerikaanse vrouw kreeg het in Iran een stuk zwaarder te verduren, maar dat heeft tot nu toe geen offi cieel protest opgeleverd. De 35-jarige vrouw kreeg in het openbaar tachtig zweepsla gen toegediend omdat ze had gedronken en zich had geprostitueerd. De vrouw, die al elf jaar in Iran woont, zal worden teruggestuurd naar de VS. slechts in het zadel door ge- doogsteun van de Catalaanse nationalisten. Wegens betrokkenheid bij corruptieaffaires traden de afge lopen week de ministers van binnenlandse zaken en land bouw af. De regeringscrisis in Spanje verdiepte zich woensdag met de arrestatie van Mariano Rubio, de voormalige president van de centrale bank, het ont slag van Albero en dat van drie vooraanstaande parlementari ërs (en ex-ministers). tussen Serviërs, moslims en Kroaten. In de ontwerp-resolutie die gisteren bij de Veiligheidsraad is voorgelegd, stellen de leden dat alle partijen die de wapenstil stand bij Brcko verbreken, met luchtaanvallen rekening moe ten houden. In de loop van gis teren zijn de eerste VN-waarne- mers in het gebied gestatio neerd. Ook de moslims in Bosnië hadden veel kritiek op Akashi. De VN moesten gisteren zelfs met het schaamrood op de ka ken een overeenkomst met de Serviërs ongedaan maken. De VN stonden woensdag toe dat vijf Servische tanks door de wa- penvrije zone rond Sarajevo mochten rijden. Het gerucht ging dat de Serviërs in ruil daar voor een door hen geblokkeerd VN-konvooi zouden vrijgeven. Het konvooi kwam vrij, maar de VN ontkenden elke samenhang. Pas nadat de Bosnische regering hen van 'actieve agressie' had beschuldigd en het aftreden van Akashi had geëist, trokken de VN de permissie tot doortocht van de tanks in. Bijdrage VS aan vredesoperaties drastisch minder De Verenigde Staten willen vöör 1996 hun aandeel in de finan ciering van vredesoperaties van de Verenigde Naties tot een kwart van het totaal terugbren gen. De Amerikaanse VN-am bassadeur Madeleine Albright zei gisteren dat president Clin ton strenge criteria heeft opge steld voor deelname van de VS aan operaties. Eén daarv an is gericht op kos tenbeheersing. Ook willen de VS zo min mogelijk worden betrok ken bij gevechten in het veld en willen zij voorkomen dat Ameri kaanse soldaten onder buiten landse commandanten moeten opereren. De VS betalen meer dan 36 procent (circa een half miljard gulden) van de kosten van vre desoperaties. De VN worden als organisatie voor een kwart door de VS bekostigd. SANA MAARTEN-JAN HUMANS Politieagenten hielden in de straten van de Jemenitische hoofdstad Sana tot voor kort nog wel eens een automobilist aan die rond reed met een nummerbord van de vroegere Noordjemenitische Republiek. Hij moest het dan onmiddellijk gaan inwisselen, want sinds het samengaan van Noord en Zuid op 22 mei 1990 is de nummer plaat van de eenheidsstaat, de Republiek Jemen, verplicht. Noord en Zuid hebben het sinds de verkiezingen van vorig jaar april hevig met elkaar aan de stok. Geregeerd wordt al maanden niet meer en de coa litie van de vroegere leiders van beide landsdelen ligt sinds au gustus vorig jaar uit elkaar. Vice-president Ali Salem Al- Beidh, de leider van de Jemeni tische Socialistische Partij (YSP), trok zich toen terug in zijn zuidelijke bolwerk Aden, uit protest tegen de politiek v zijn noordelijke rivaal, presi dent Ali Abdallah Saleh. Al-Beidh was vooral slecht te spreken over het bondgenoot schap dat Saleh en diens Alge meen Volkscongres Partij (GPC) hadden gesloten met de eveneens noordelijke Islami tische Islah-partij. Hij zag daar in een bedreiging van de posi tie van het zuiden. Vooral de stijgende invloed van de Islah- partij, die zijn voornaamste aanhang vindt onder de leden van de machtige Hashed-stam- menfederatie, zat de zuidelijke leider dwars. Al-Beidh probeerde een her vormingsplan door te drukken, maar toen dat niet lukte, bleef hij uit Sana weg. Geen enkel re geringsbesluit van betekenis kon sindsdien worden uitge voerd. De economie, die een nieuwe impuls had moeten krijgen, raakte verder in het «- slop. Een begroting kon niet worden opgesteld, het staatste- kort liep alarmerend op, de in flatie steeg naar boven de hon derd procent. De oplopende familieruzie kwam intussen ook tot uiting in toenemende militaire span ning. Vijf zuidelijke brigades, die in het kader van een uitwis seling naar het noorden waren verplaatst, werden het brand punt, evenals de vroegere noord-zuidgrens. In november zorgde Al-Beidh voor tegen wicht tegen de steun van de Hashed-stammenfederatieaan het noorden. Hij sloot een ak koord met sjeik Sinan Abu Luhum, de leider van de rivali serende Bakil-federatie. Bemiddeling haalde weinig uit. Een Jordaanse poging leidde op 20 februari tot een Akkoord van Amman. Het werd onmiddellijk gevolgd door een gevecht bij de grensplaats Abyan. Een nieuw gesprek tussen Salem Al-Beidh en Saleh in Oman begin april haalde eveneens niets uit. Kort daarna was er eèn gewapend treffen tussen noordelijke en zuidelijke legereenheden. Het waren nog maar inleidende schermutselingen. Op 27 april barstte pas echt de bom toen -de zuidelijke pantserbrigade in Amran in twee dagen door een noordelijke brigade werd gede cimeerd. Over de vraag hoe dat kon ge beuren, lopen de meningen uiteen. Volgens de zuidelijke YSP-minister Ahmed Ali Salami was sprake van een vooropge zet plan. De zuidelijke brigade was in de weken ervoor volgens hem volledig ingesloten door de noordelijken. Salami's visie staat lijnrecht te genover die van Abdel-Karim Al-Iryani. een vooraanstaand lid van de GPC en minister van planning. De zuidelijken waren volgens hem helemaal niet in gesloten, maar probeerden zich te verplaatsen. Hij houdt het erop dat de zuidelijke troepen de hoofdstad Sana wilden bele geren. Wat nu rest is impasse, volgens Al-Iryani. „Negen maanden heeft de YSP politieke spelletjes gespeeld. Nu zijn alle politieke trucs op. In die tijd hebben ze laten zien dat ze nog steeds de oude marxistisch-leninisten zijn die het belang van de partij boven alles stellen. De situatie is nu gevaarlijk. Voor het land, het volk en de hele regio."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7