Tientallen blauwhelmen moeten terug naar huis Mobiele telefonie voor iedereen. Binnenland Lekker misselijk worden voor je lol Extra inspraakronde over Betuwespoorlijn Zilveren formatie zal wel knap lang gaan duren Openbare aanklager mag foutjes straks in rechtszaal herstellen _i. VRIJDAG 6 ME11994 5 Urk: bezoek vorstin financieel fiasco urk« Koninginnedag is voor Urk een financieel fiasco geworden. Door een organisatiefoutje bij de politie derft de gemeente bijna 70.000 gulden parkeergeld. Gerekend was op 15.000 parkeerders a 5 gulden. Uiteindelijk werden de speciaal ingerichte parkeer plaatsen maar door 1.300 automobilisten gebruikt. De politie had de invalswegen naar Urk netjes afgezet met dranghekken, maar verzuimde er opzichters bij te plaatsen. En zo konden alle automobilisten vanaf Lemmer massaal de dranghekken en de speciale parkeerplaatsen negeren. PvdA royeert burgemeester Groningen Burgemeester Postma van Winschoten is door de PvdA geroyeerd. Het hoofdbestuur in Amsterdam heeft daartoe besloten. Postma zou al geruime tijd zijn contributie niet heb ben betaald. Het Winschoter gemeenteraadslid J. Bont, die de plaatselijke ledenadministratie beheert, bevestigt dat Postma niet meer op de ledenlijst voorkomt. Postma zou zich willen aansluiten bij het Algemeen Ouderen Verbond. Daling aantal bankovervallen zet door den haag Het aantal bankovervallen in Nederland is in het eer ste kwartaal van dit jaar met 38 procent gedaald. Dat blijkt uit cijfers van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). In 1993 werden in dezelfde periode 177 banken en postkantoren overvallen. In het eerste kwartaal van 1994 waren dat er 68 min der. Het aantal bankovervallen over heel 1993 daalde met 14 procent. H. Detmers van de NVB noemt deze cijfers hoopvol, maar wil er vooralsnog geen'conclusies aan verbinden. Dief met dure auto in Duitsland gepakt zwolle De Duitse politie heeft gisteren een Nederlander aange houden die, na een proefrit met een Saab 9000 CS Turbo Aero van 130.000 gulden, niet was teruggekeerd bij de eigenaar, een dealer in Zwolle. De 22-jarige inwoner van Mook had in Duits land met de auto enkele malen getankt zonder te betalen. Een politiehelikopter kwam hem bij Regensburg op het spoor en zet te de achtervolging in. De Moker probeerde te ontkomen en is daarbij uit de bocht gevlogen. De Saab raakte total loss. De auto dief is lichtgewond in een ziekenhuis opgenomen. Gewonden door vuurwerk-experiment erp» Drie 14-jarige jongens uit het Brabantse Erp zijn gisteren bij een ontploffing gewond. Ze hadden kruit van Chinees knalv uurwerk in een lege patroonhuls gestopt. Daarna probeerden ze de kogel weer in de inmiddels met kruit gevulde huls te stoppen. Eén jongen sloeg met een hamer op het voorwerp, om de kogel zo weer vast in de huls te krijgen. Hierbij ontplofte het projectiel, waardoor de jongen waarschijnlijk zijn linkerhand moet missen. De twee anderen raakten als gevolg van de explosie gewond aan hun benen. 'Snelheidsbegrenzer later invoeren' den haag De organisaties van Nederlandse vervoersonderne mingen vinden dat invoering van snelheidsbegrenzers in vracht wagens voor het binnenlands vervoer worden uitgesteld..Ze me nen dat, nu Duitsland de maatregel een jaar heeft opgeschort, dit ook voor Nederland moet gelden. De vervoersorganisaties EVO, KNV en Transport en Logistiek Nederland hebben de mi nister van verkeer, Maij-Weggen, erop gewezen dat zij de ver snelde invoering per januari 1995 destijds heeft gekoppeld aan de Duitse invoeringsdatum. Kinderen in actie voor zeeschildpad den haag Het Wereld Natuur Fonds (WNF) wil volgende maand een Grieks strand kopen dat door zeeschildpadden wordt ge bruikt als geboortegrond voor hun jongen. De jeugdige achter ban van het WNF start daarvoor samen met de kijkers van het TV-programmaTelekids een inzamelingsactie die 250.000 gul den moet opleveren. Met deze actie kan volgens het WNF een oeroude Middellandse-Zeebewoner, de dikkopschildpad, in Eu ropa voor uitsterven worden behoed. dordrecht anp Beschonken schipper wijkt alleen voor jlinke klappen het vertikte zijn roer af te staan. Na enkele rake klappen wist de politie de man in de boeien te slaan. Resultaat: een blauw oog voor de schipper en een ze re duim en blauwe plek voor een agent. Met behulp van de bemanning van een tweede rijkspolitieboot werd het schip afgemeerd in Dordrecht. De schipper is aangehouden en moest een blaastest onder gaan. Hij had een alcoholpro millage van 1,7. De man kreeg een vaarverbod en een'proces verbaal. ook voor zijn verzet te gen de politie. De dronken sdhipper van een 75 meter lang vrachtmotorschip heeft voor opschudding gezorgd op de Nieuwe Merwede. De schipper van een ander motor schip waarschuwde de politie dat bij Hardinxveld een collega slingerend over het water voer. De politie trof het zigzaggen de schip aan bij Papendrecht. Het had de hele breedte van de ongeveer 300 meter brede rivier nodig, zo stelde de rijkspolitie te water vast. Aan boord troffen ze de dronken schipper aan, die biddinghuizen. Mensen doen voor hun plezier de raarste dingen. Zich tot misselijkheid toe in het rond laten zwiepen bijvoorbeeld. Sinds gisteren kan dat in de zogeheten Suspended Looping Coaster, een topattractie in het splinternieuwe pretpark Walibi Flevo bij Biddinghuizen. foto an Percentage op Balkan wel lager dan in Libanon Ambassades vaak krap bij kas den haag gpd kring leert dat vooral Afrikaanse landen bekend staan als slechte betalers. Ook steeds meer Oost- europese landen willen nog wel eens een rekening onbetaald la ten. Van onwil is meestal geen sprake; de diplomatieke vesti gingen krijgen te weinig of te laat geld van hun eigen regerin gen. Zes jaar geleden heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken nog moeten ingrijpen bij de ambassade van Zaïre. De schul den daar waren zo huizenhoog opgelopen dat de elektriciteit was afgesloten. Bovendien wil de de verhuurder beslag op het pand laten leggen. Volgens een zegsman die anoniem wil blij ven zijn de rekeningen nog steeds niet betaald en heeft het ministerie de zaak maar in de doofpot gestopt. De Iraakse ambassade in Den Haag wordt deze zomer geslo ten. Irak heeft geen geld meer om de vestiging te handhaven. Ambassades ep consulaten ver keren vaker in geldnood. Schuldeisers kloppen in zo'n geval aan bij het ministerie van buitenlandse zaken „Het komt niet dagelijks voor dat ambassades hun rekenin gen niet voldoen, maar wel re gelmatig. Wij spelen alleen een bemiddelende rol. Wij wijzen de diplomaten erop dat het mis schien wel leuk is om hier te zit ten, maar dat de rekeningen echt betaald moeten worden", bevestigt een woordvoerder van het ministerie. Welke ambassa des gelden als wanbetalers, ver klapt hij niet. diplomatieke den haag cees v Sinds de stationering van Nederlandse troepen in voor malig Joegoslavië zijn tientallen blauwhelmen wegens wangedrag naar huis gestuurd. Daarbij ging het vooral om druggebruik, handel in wapens, dronkenschap en het niet opvolgen van orders. hij handelde in munitie. Twee blauwhelmen mochten hun spullen pakken wegens een vechtpartij in een café, waarbij de ene de andere bedreigde met een wapen. Ook werd een sol daat naar huis gestuurd, omdat hij in een fax-bericht aan een collega zich te buiten ging aan discriminerende opmerkingen. Deze voorbeelden worden ge noemd door officier militaire zaken A.P. Besier van de recht bank in Arnhem. Behalve wegens wangedrag zijn er ook soldaten uit voorma lig Joegoslavië teruggekeerd om medische en psycho-sociale re Volgens de laatst beschikbare cijfers van het ministerie van defensie zijn in totaal 78 Neder landse VN-soldaten op het vliegtuig naar huis gezet wegens 'onoirbare gedragingen', zoals dit officieel wordt omschreven. Het gaat om militairen die veel al strafbare feiten hebben ge pleegd. Onder de repatrianten was een Nederlandse officier, een militaire waarnemer, die in Bos nië werd gepakt wegens het be zit van hasj. Een andere militair werd naar huis gestuurd omdat denen. Sinds de stationering van Nederlandse troepen in het Balkan-gebied, zomer 1992, zijn 204 soldaten voortijdig huis waarts gekeerd. Nederland heeft ongeveer 2.200 blauwhel men uitgezonden naar onder meer Bosnië en Kroatië. Het ministerie van defensie houdt naar buiten toe vol dat er sprake is van slechts een klein percentage repatrianten. „Het gaat om circa vier procent van het totaal. Gedurende de statio nering van Nederlandse troe pen in Libanon was het tien procent", aldus de woordvoer der. Hij meent dat vooral de be tere begeleiding van de Neder landse blauwhelmen in Bosnië heeft geleid tot een lager aantal teruggestuurden. De woordvoerder erkent dat druggebruik een van de belang rijkste redenen is om iemand naar huis te sturen. „De nor men in Nederland voor drugge bruik en die van de VN-vredes- macht in voormalig Joegoslavië verschillen nogal. Wat bij ons is geaccepteerd, kan niet door de beugel van de militaire politie van de Verenigde Naties. Daar worden onze soldaten ook op gewezen." Als een militair zich schuldig heeft gemaakt aan strafbare fei ten, wordt in bijna alle gevallen proces-verbaal opgemaakt. Al leen bij ernstige zaken volgt voorgeleiding voor de Krijgs raad in Arnhem, aldus officier Besier. „Er wordt niet altijd pro ces-verbaal opgemaakt. Terug sturen is op zichzelf al een straf. Bovendien worden veel zaken in de tuchtrechtelijke sfeer afge handeld." den haag gpd Er komt een extra inspraakron de over de Betuwelijn, de goe derenspoorlijn tussen de Rot terdamse haven en Duitsland. Op verzoek van de Tweede en de Eerste Kamer hebben de mi nisters Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) en Alders (milieu) dit besloten. Eind dit jaar moet dit leiden tot het defi nitieve tracé-besluit. De be windslieden zijn wettelijk niet verplicht tot de inspraakronde. Zowel Tweede als Eerste Ka mer is akkoord gegaan met het tracé, maar onderstreepten tij dens de behandeling het belang van een goede voorbereiding van het tracé-besluit. Iedereen heeft al commentaar kunnen geven op de aanleg van de rou te, maar toen was een uitgebrei de uitwerking van het tracé nog niet voorhanden. Volgende maand wordt het uitgewerkte plan ter inzage ge legd. De inspraaktermijn is van wege de ingewikkeldheid ver lengd van twee tot zes weken. De reacties worden gebundeld en naar gemeenten en provin cies gestuurd. Tot september dit jaar kunnen zij hierop reageren. Dan volgt een overlegronde tus sen de ministers, gemeenten en provincies, waarna de ministers een besluit nemen. en ronald frisart Het is een jubileum: de kabinetsformatie die nu begint, is de 25ste sinds de Twee de Wereldoorlog. Of deze zilveren for matie ook feestelijk zal verlopen, is ech ter nog een vraag. Vast staat in ieder ge val dat de Nederlandse kabinetsforma ties uniek zijn in de wereld, zowel qua inhoud als tijdsduur. De kabinetsformatie start direct na de verkiezingen. Koningin Beatrix raad pleegt daartoe in eerste instantie haar adviseurs. Zij doet dat zowel in het ge heim als in het openbaar. Bij die advi seurs horen de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, Tjeenk-Willink (PvdA) en Deetman (CDA), alsmede de vice- voorzitter van de Raad van State, Schol ten (CDA). Zij hebben gisteren al hun opwachting bij de vorstin gemaakt. Meestal consulteert de koningin daar naast meerdere Ministers van Staat. Dat zijn er op dit moment vijf: Zijlstra (CDA), Samkalden (PvdA), Toxopeus (WD), Van Lennep (WD) en Van der Stoel (PvdA). Ministers van Staat, een eretitel, zijn meestal oud-toppolitici. Na deze gesprekken ontvangt de konin gin de fractievoorzitters van alle partijen die zijn vertegenwoordigd in de zojuist gekozen Tweede Kamer. Dat onderdeel stond vandaag op het programma. Vol gens een ongeschreven regel is de leideF van de grootste fractie het eerst aan de beurt, daarna die van de een na grootste enzovoort. PvdA-leider Kok mocht dit maal dus als eerste. Daarna zou Brink man (CDA) aan de beurt zijn, maar die liet woensdag al weten dat hij waar schijnlijk op een ander tijdstip zou ko men. Hij hield daar rekening mee, om dat hij aanwezig wilde zijn bij de uit vaart van zijn dinsdag overleden fractie genote H. Tegelaar- Boonacker. De fractieleiders geven het staatshoofd zowel schriftelijk als mondeling een ad vies over het te vormen kabinet en over degenen die zouden moeten gaan pro beren dat kabinet te vormen. Het schrif telijke advies wordt tegenwoordig open baar gemaakt. Het mondelinge advies is geheim. Het kan daardoor in principe voorkomen zonder dat dat in de pu bliciteit komt dat het schriftelijke ad vies iets afwijkt van de mondelinge toe lichting die een fractieleider aan het staatshoofd geeft. Informateur Op basis van alle adviezen benoemt de koningin vervolgens één of meerdere in formateurs. Duo's en trio's zijn vooral sinds de jaren tachtig in zwang. Ze krij- Wiegel (VVD) en Van Thijn (PvdA) prikten in 1981 een vorkje in het Haagse restaurant Bistroquet. Van Agt (CDA) en Wiegel knutselden daar al eens een regeringscoalitie in el kaar. Zonder dat er een formateur of informateur in de buurt was. foto aa gen een concrete opdracht mee. De in formateurs doen het voorbereidende werk dat nodig is voor de vorming van een kabinet. Zij brengen de mogelijkhe den en onmogelijkheden in kaart en dragen, waar mogelijk en nodig, com promissen aan. Informateurs deden pas in 1951 hun in trede. Tot dat moment benoemde het staatshoofd gewoon meteen een forma teur. De politieke verschillen waren des tijds zo klein, dat dat geen problemen opleverde. Nu is dat anders. Zo zijn er op basis van de deze week gehouden verkiezingen vijf coalities mogelijk: PvdA-WD-D66, PvdA-CDA-D66, CDA- WD-D66, PvdA-CDA-ouderenpartijen, PvdA-CDA-kleine christelijke partijen. Bij het aanwijzen van de informateur(s) volgt de koningin nauwgezet de advie zen die zij heeft ontvangen. Het is een ongeschreven regel dat daarvan niet wordt afgeweken. Hetzelfde geldt voor de opdracht die deze persoon of perso nen krijgt. Overigens moet het staats hoofd wel knopen doorhakken op het moment dat adviezen elkaar drastisch tegenspreken. Dan is het zaak de klip pen behendig te omzeilen. Er bestaat overigens geen regel dat een vertegen woordiger van de winnende partij (en) bij de verkiezingen automatisch de op dracht voor de informatie krijgt. Wat de opdracht betreft, zijn er talloze mogelijkheden hoewel er enkele vage standaard-uitdrukkingen voor bestaan. Die kunnen echter op een subtiele ma nier van elkaar afwijken, zodat de infor mateurs) toch weten in welke richting moet worden gezocht. De meest ge bruikte formulering is dat er moet wor den gezocht naar mogelijkheden voor de vorming van een kabinet dat mag reke nen op een vruchtbare samenwerking met de Staten-Generaal. Dat wil zeggen: het kabinet moet steunen op een meer derheid in de Tweede Kamer. Gesprekken De informateur of informateurs kunnen t vervolgens met hun opdracht aan de slag. Hoe ze te werk gaan, is hun eigen zaak. Gesprekken met afzonderlijke frac tieleiders, met meerdere tegelijk, het produceren van stukken die dan bespro ken worden: het kan allemaal. Zelfs is het mogelijk dat de informateur een ge sprek arrangeert, waar hij zelf helemaal niet bij is. Denk aan het beroemde con claaf dat de fractieleiders Van Agt (CDA) en Wiegel (WD) destijds onder vier ogen hadden in het Haagse restaurant Bistroquet. Het is te doen gebruikelijk dat de infor mateur werkt in het gebouw van de Eer ste Kamer. Hij heeft daarbij in elk geval de hulp van een secretaris en van het hoofd van de Rijksvoorlichtingsdienst. Van de voortgang van zijn werkzaamhe den stelt de informateur de koningin en de pers regelmatig op de hoogte. Het werk van de informateur(s) kantot een aantal conclusies leiden. Ze kunnen in hun opdracht slagen, de nieuwe com binatie wordt het programmatisch eens, er ligt een concept-regeerakkoord. Dan komt er vervolgens een formateur die het werk mag afmaken, het regeerak koord afronden en de ministersposten invullen (het zoeken van staatssecreta rissen volgt later). De formateur is meestal degene die de nieuwe coalitie gaat leiden, de beoogd minister-presi dent dus. De informateur(s) kunnen ook falen. In dat geval wordt de opdracht aan de ko ningin teruggeven. Die moet dan op nieuw een informateur, of meerdere, aanwijzen, al dan niet na een nieuwe adviesronde. De informateur(s) kunnen ook gedeeltelijk slagen, maar op een be paald onderwerp vastlopen. Dan kan voor die ene kwestie het werk worden overgenomen door een andere informa teur. Als de hobbel wordt weggenomen, gaat de oorspronkelijke informateur weer verder. Twee maanden Het is een zorgvuldig, moeizaam en tijd rovend proces, waarvoor wel gewoontes gelden, maar waarover vrijwel niets in de wet is vastgelegd. De formatie van een nieuw kabinet duurde in de periode na de Tweede Wereldoorlog gemiddeld ruim 56 dagen (een kleine twee maan den). Er waren ook hele korte formaties, zoals die van 1958 en 1960, die slechts tien dagen duurden. Het record, in leng te, staat voor de formatie van het eerste kabinet-Van Agt in 1977. Pas na 208 da gen kon de nieuwe ministersploeg aan treden. De formatie duurde zo lang, om dat eerst werd geprobeerd een tweede kabinet-Den Uyl te vormen. Toen dat mislukte, waren er nog 41 dagen nodig om de combinatie CDA-WD bijeen te brengen. Hoe het dit keer zal gaan, weet niemand. Maar gezien het slagveld dat de kiezer heeft aangericht en gezien de vele mo gelijke coalities, verwacht vrijwel ieder een in politiek Den Haag een lange for matie. stal heeft schuldig gemaakt, maar aan heling of verduistering. Zulke vrijspraken leveren volgens Hirsch Ballin niet alleen onbegrip op bij buiten staanders. maar ook bij de verdachte zelf. Hirsch Ballin benadrukt in zijn voorstel dat de bevoegdheid van het Openbaar Ministerie (OM) om de aanklacht te wijzigen niet betekent, dat het OM met een heel ander strafbaar feit op de proppen kan komen. „Iemand aan wie snelheids overtreding ten laste is gelegd, mag bijvoorbeeld niet worden vervolgd wegens diefstal van een au to." De delicten moeten dus „dicht bij elkaar lig gen". Volgens het voorstel mag het Openbaar Minis terie de tenlastenlegging tijdens de rechtszitting veranderen. Blijkt bijvoorbeeld tijdens de zitting dat het strafbaar feit op een andére tijd of op een andere plaats is gepleegd dan in de aanklacht staat, dan mag het OM dat aanpassen. De rechter moet dan wel de zitting schorsen om de advocaat de gelegenheid te geven zijn verdediging aan te passen aan de wijziging. Het Openbaar Ministerie mag fouten in de aan klacht voortaan in de rechtszaal nog herstellen. Dat is de kem van een wetsvoorstel dat minister Hirsch Ballin van justitie naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Hij wil daarmee voorkomen dat verdachten alleen vanwege futiliteiten vrijuit gaan. Hirsch Ballin vindt aanpassing nodig omdat er maatschappelijke onvrede ontstaat als verdach ten moeten worden vrijgelaten vanwege op zich zelf kleine foutjes in de aanklacht. De minister geeft enkele voorbeelden die vol gens hem onverteerbaar zijn. Als in een tenlaste legging staat dat de verdachte de veiligheid op de weg in gevaar heeft gebracht door tegen een boom in de linkerberm te rijden, terwijl bij de rechter blijkt dat de boom in de rechterberm stond, dan kan de rechter nu niet anders dan de verdachte vrijspreken. Datzelfde gebeurt als de verdachte zich niet aan de ten laste gelegde dief- Abonnement Kosten per minuut voordelig bij: per maand piekuren daluren PrivateSpace® f40,- f 1,50 f0,75 0-50 min. p/maand KeySpace* f70,- f0,90 f0,45 50-200 min. p/maand HighSpace® f90,- f0,80 f0,40 200 min. p/maand Met de nieuwe abonnemen- J ten van PTT Telecom kan j iedereen van de voordelen van 1 I mobiele telefonie genieten. Want er is nu al een abonnement voor maar veertig gulden per maand. Voor adressen van de dealers van abonnementen kunt u bellen met de Service Providers Martin Dawes (033- 55 46 63), debitel NEDERLAND (020-667 83 11) en PTT Telecom (06-0115). Voor meer informatie over Het Mobiele Netwerk kunt u gratis bellen met 06-0106. Het Mobiele Netwerk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5