Lille het 'Utrecht CS' van Europa Hongaren keren temg in schoot socialisten Brouwer had geen andere keus dan opstappen Feiten &cMeningen Tunnel nog niet interessant voor NS VRIJDAG 6 MEI 1994 152 Gelukkig waren ze in de partijtop bepaald niet toen de leden van Groen Links het duo Brouwer-Rabbae verkozen boven het kop pel Rosenmöller-Sipkes. Zowel binnen de fractie als binnen het partijbestuur hadden ze veel liever Rosenmöller als de nummer één gezien. „Het verschil tussen Paul en Ina, dat is pakweg vijf zetels", heette het destijds in de wandelgangen in de Amster damse partijburelen. Maar dat was niet de enige reden. Brou wer is opgegroeid in de CPN, een partij waarin fijnzinnigheid nooit tot de cultuur heeft behoord. Niet in de jaren van Paul de Groot, maar al evenmin in de jaren zeven tig, toen Brouwer volop actief was. En Brou wer deed mee. Want was het- niet uitgere kend Brouwer die kroonprins Gijs Schreu- ders pootje lichtte? Nestgeur blijft lang hangen. Toen Paul Rosenmöller onverwacht met Leonie Sipkes op de proppen kwam voor een duo-lijst trekkerschap en daarmee Brouwers ambi ties leek te blokkeren, toverde Brouwer Mo hammed Rabbae uit de hoge hoed en ging een bikkelharde strijd aan. Groen Links moest van getuigenispartij een echte seri euze politieke partij worden, zo had ze eer der betoogd. Daaraan voegde ze toe dat het duo Rosenmöller-Sipkes daarvoor te weinig gewicht had. „Ze komen niet boven de op pervlakte uit", zei de voormalige commu niste. Fractievoorzitter Lankhorst was wit heet, maar beperkte zich tot de opmerking dat- Brouwer met die uitlatingen 'op de grens' zat. Hoe de verhouding Brouwer-Ro- senmöller sindsdien is, laat zich raden. Het duo Brouwer-Rabbae faalde vervol gens jammerlijk. De vraag is of dat nu echt zo sterk aan Brouwer ligt. De Nijmeegse so cioloog Roosen verklaart de tegenvallende uitslag vooral uit het bekende gegeven dat de PvdA altijd veel stemmen haalt op het moment dat die partij gevaar loopt. De bloeitijd van PPR en PSP lag vooral in de ja ren zeventig, niet toevallig op het moment dat de PvdA groot en sterk was. „Groen- Links-stemmers zijn mensen die een pro teststem laten horen als de grote linkse par tij stemmenverlies aankan", stelt Roosen. Al is daarmee de vraag meer dan gerecht vaardigd of Rosenmöller en Sipkes het nu zoveel beter zouden hebben gedaan, rele vanter is dat Brouwer en Rabbae het slecht hebben gedaan en dat daarmee Brouwers politieke dromen in rook opgingen. Want hoe zou ze nog kunnen functioneren als fractievoorzitter? Dat zou wel kunnen - ze ker gezien de plausibele verklaring van Roosen voor de domper van 3 mei - maar dan zou ze wel volop steun uit de partijtop moeten krijgen. En zoals al opgemerkt: die heeft ze niet, nooit gehad ook. Als ze was doorgegaan, zou ze dus met de hete adem van Rosenmöller in de nek vier jaar lang bij na vleugellam hebben moeten opereren, met de bijna-zekerheid dat vervolgens in 1998 Rosenmöller haar alsnog zou hebben voorbijgestreefd in een nieuwe strijd om het lijsttrekkerschap. Ina Brouwer is daarvoor geen type. In haar autobiografische boek Tussentijds komt ze naar voren als iemand die net als Wim Kok alleen voor goud gaat. Het is voor haar bittere ironie dat Kok nu op goud lijkt af te stevenen om precies de reden waarom zij uit de race stapt: de voorspelde winst van Groen Links is uiteindelijk toch in de PvdA gebleven. Maar uiteindelijk kan er ook maar één winnen. SJAAK SMAKMAN TGV en Kanaaltunnel zorgen voor nieuwe dynamiek in Noord-Frankrijk De Noordfranse stad Lille heeft zowel in eigen land als daarbuiten te kampen met een uiterst ne gatief imago. De Fransen zelf associëren Lille en omgeving doorgaans met regen, mist en modder. Een regio die na de mijnsluitingen, het verdwijnen van de textiel- en de staalindustrie ernstige economische en sociale problemen kent. Dat beeld moet hoognodig bijgesteld worden. De regio Lille, met ruim 1,2 miljoen inwoners, is hard op weg een nieuwe Europese metropool te worden. Een metropool die dankzij de kanaaltunnel en de TGV zeer centraal komt te liggen tussen steden als Brussel, Londen en Parijs. Een voordeel dat de regio ten volle wil gaan uitbuiten. De Kanaaltunnel, die vandaag officieel wordt geopend door de Britse koningin Elizabeth en de Franse president Mitter rand, wordt op zijn vroegst in het jaar 2002 werkelijk inte ressant voor de Nederlandse Spoorwegen. Dan krijgen de NS de mogelijkheid rechtstreeks de concurrentieslag met luchtvaartmaatschappijen aan te gaan. De spoorverbinding van Amsterdam CS naar Londen Wa terloo kent nu nog een reistijd van bijna zeven uur en dat zal pas veranderen als het hele traject voorzien is van een flitslijn. Dan kan de reiziger die in Amsterdam instapt vier uur later in het hartje van de Britse hoofdstad zijn. De Franse, Belgische en Britse reizigers zullen wel meteen de voordelen van de Kanaaltunnel ondervinden. De reistijd vanuit Parijs naar de Britse hoofdstad bedraagt drie uur. Vanuit Brussel duurt de rit een kwartiertje langer. De spoorwegmaatschappijen van de drie betrokken landen hebben voor het verkeer door de Kanaaltunnel het samen werkingsverband Eurostar opgezet. De Nederlandse Spoorwegen hebben ervoor gekozen niet deel te nemen aan dit samenwerkingsverband. De reden daarvoor is het ontbreken van een hoge-snelheidslijn, zo verklaart Donald Hatch, hoofd afdeling internationale mar keting. De Eurostar-treinstellen die geschikt zijn voor een hoge-snelheidlijn zijn 'zeer duur' en omdat in Nederland op het gewone spoor niet veel harder kan worden gereden, hebben NS afgezien van de aanschaf. Overigens heeft ook Groot-Brittannië nog geen hoge-snelheidslijn. De aanleg daarvan zal eveneens pas in de volgende eeuw gereed ko- Toch zullen NS tot die tijd proberen te profiteren van de- spoorverbinding naar Londen. Op de nieuwe winterdienst- regeling staan zes treinen per dag vanuit Brussel naar Lon den. NS doen hun best om de aankomst van de treinen uit Amsterdam zo nauwkeurig mogelijk te laten aansluiten om tijdverlies te voorkomen. Verder zullen de komende jaren met name in België stukken hoge-snelheidslijn worden aangelegd waardoor de reistijd geleidelijk kan worden te ruggebracht. Hatch erkent dat de kwaliteit van de dienstverlening gezien de lange reistijd vanuit Amsterdam naar Londen 'niet zo denderend' is. Toch verwachten NS voldoende belangstel ling om 'een bescheiden winst' te maken. LONDEN ANP Het contrast is groot. Wie het station Lille-Flandres uit komt, staat oog in oog met het oude centrum van een Franse provincieplaats. Wie zich vervolgens een kwart slag naar rechts draait, schrikt even. Tweehonderd me ter verderop wordt hét panorama beheerst door een woud van immense bouwkranen en postmoderne to renfiats in aanbouw. Hier verrijst het Lille van de 21ste eeuw, een ambitieus nieuwbouwproject dat de naam Euralille draagt. Onder leiding van de Nederlandse architect en stede- bouwkundige Rem Koolhaas worden hier in een haast ongelooflijk tempo een TGV-station, een metrostation, een tramstation, een groot winkelcentrum, een vier- sterrenhotel, een wereldhandelscentrum, een kanto rencomplex, een congrescentrum en enkele woonto rens uit de grond gestampt. „Dit is momenteel het grootste bouwproject van Europa", zo verzekert Marie ke van Baars niet zonder trots tijdens een rondleiding door de immense bouwput. Maarliefst 5,1 miljard franc (1,7 miljard gulden) gaat het project kosten. En dan praten we nog slechts over de eerste fase, die in de loop van dit jaar voltooid dient te zijn. De'belangstelling voor Euralille is groot. Architecten uit heel Europa komen naar Lille om met eigen ogen te zien wat voor fraais er onder leiding van Rem Koolhaas uit de Noordfranse klei wordt gestampt. Voor kenners valt er heel wat te genieten, want bouwheer Koolhaas, die zelf overigens alleen het ovale, multifunctionele congrescentrum bouwt, heeft een hele serie toonaan gevende architecten voor de verschillende onderdelen van het mega-project weten te strikken. Het fraaie, bij na transparante TGV-station, het toekomstige kloppen de hart van Euralille, wordt gebouwd door de vaste ar chitect van de Franse spoorwegen, Saboya. SPOORWEGKNOOPPUNT Een vergelijking met Utrecht is niet vergezocht. De me- tropool-in-wording Lille wil voor Noord-Europa wor den wat Utrecht CS is voor Nederland: het belangrijkste spoorwegknooppunt. De kans dat Lille het 'Utrecht CS van Noord-Europa' wOrdt, is groot. Het toekomstige TGV-station dat vandaag, tegelijk met de Kanaaltunnel, officieel in gebruik wordt genomen, krijgt naar ver wachting nog voor het einde van de eeuw 30 miljoen reizigers per jaar te verwerken. Het zal overigens nog enkele maanden duren voordat de stroom reizigers via de 'Chunnel' op gang komt. De daadwerkelijke openstelling voor het treinverkeer is door technische problemen opnieuw uitgesteld. Lille bevindt zich als een spin in het web van de (toe- De toegang tot de chunnel aan Franse zijde ligt er verlaten bij. I voorlopig geen treinen door rijden. komstige) hoge-snelheidslijnen Amsterdam-Brussel- Parijs, Londen-Parijs en Londen-Keulen. Hoewel niet alle toekomstige flitstreinen in Lille zullen stoppen, wordt het TGV-station Lille-Europa het grote over- stapppunt in het snelle treinverkeer tussen de Noord- Europese metropolen. De stad en de regio hopen natuurlijk de nodige graan tjes mee te kunnen pikken van die strategische positie. „Dankzij die uitstekende ligging en infrastructuur wordt de regio een buitengewoon aantrekkelijke vesti gingsplaats voor veel bedrijven", zo weet bijvoorbeeld Eric Gourdin zeker. Hij werkt voor de Apime, een door de regio en de Kamer van Koophandel in het leven ge roepen organisatie die nieuwe bedrijven moet werven. De belangstelling is groot, als we Gourdin mogen gelo ven. De extra banen zijn bijzonder welkom in een regio die de afgelopen dertig jaar de ene keiharde klap na-de an dere te verwerken heeft gekregen. In nog geen drie de cennia tijd verdwenen de drie grote industrietakken waarop Noord-Frankrijk bijna een eeuw lang gedraaid had: De kolenwinning en -verwerking, de staalindustrie en de textielindustrie. Alleen al door de mijnsluitingen in de jaren zestig en zeventig gingen meer dan 200.000 banen verloren. En in de staalindustrie nog eens ruim 80.000. Toen de Franse president Francois Mitterrand en de Britse premier Margaret Thatcher in het begin van de jaren tachtig het historische besluit namen om de Ka naaltunnel aan te leggen, leek het ingeslapen provincie plaatsje Amiens als eerste in aanmerking te komen voor een groot TGV-station. Ainiens ligt immers vrijwel in een directe lijn tussen Londen en Parijs en tussen Parijs en Brussel. Maar de regio Lille bracht met succes grof geschut in stelling om de buit voor de neus van Amiens weg te kapen. FINANCIEEL De SNCF ging akkoord met Lille, maar er was nog een klein financieel akkefietje te regelen. De Franse spoor wegen eisten een vergoeding van maar liefst 500 mil joen franc (ruim 165 miljoen gulden) ter compensatie van de extra reistijd (2 minuten) tussen Parijs en Brus sel via de 'omweg' Lille. Met hulp van de staat wisten de regionale overheid en het regionale bedrijfsleven het enorme bedrag bijeen te krijgen. De 500 miljoen franc zijn, zo meent vrijwel ie dereen in de omgeving van Lille, de beste investering ooit in de regio gedaan. „Dankzij de TGV staat Lille dadelijk overal op de kaart", zo, meent Eric Gourdin. Om het belang van de komst van de TGV en de nieuwe ambities te onderstrepen, be sloot de regio vervolgens tot de bouw van het zaken centrum Euralille rond het nieuwe TGV-station. Ook de vijf miljard franc die daarmee gemoeid zijn, zijn vol gend Gourdin prima besteed. „Als deze regio één groot manco heeft, dan is het wel het feit dat we nog steeds een negatief imago hebbën. Of, wat bijna zo erg is: men kent ons helemaal niet. Dankzij Euralille krijgen we be kendheid. De opvallende moderne architectuur van Euralille verkondigt precies de boodschap die we uit willen dragen: dit is een zeer dynamische regio die voortaan zijn partij mee speelt in het Europese con cert". PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Met een reusachtige boor wordt het eerste gat geboord van het Franse Calais richting Folkstone in Groot-Brittannië. De TGV (flitstrein) die door de chunnel zal razen betekent voor de stad Lille een economische impuls. De stad die flink in de buidel heeft getast om ook een TGV-station binnen de poorten te krijgen bevindt zich als een spin in het web van de hoge-snelheidslijnen Amsterdam-Brussel-Parijs, Londen-Parijs en Londen-Keulen. foto archief WIM STEVENHAGEN De 70-jarige Gyula Erdös staat in de branden de zon aandachtig te luisteren naar de zalven de woorden van de Hongaarse socialisten. Op zijn keurige grijze pak prijkt het socialistische speldje, tegenwoordig een rode anjer. Zijn dorst lest hij met een halve liter bier. Een pilsje op deze warme dag kon er maar net af, want Erdös moet rondkomen van een pen sioen van 16.000 forint, zo'n 300 gulden. Na tuurlijk stemt hij op de oude communisten die zich nu tot de sociaal-democratie hebben be keerd. „Op wie moet ik anders stemmen als ar beider?" Met enige weemoed denkt hij temg aan het re gime dat hij meer dan veertig jaar heeft ge diend als bouwvakker. „Natuurlijk hebben de communisten fouten gemaakt, maar het was toch niet fout dat ze veel huizen bouwden en dat ik mijn vier kinderen goed heb kunnen op- voeden." Erdös staat niet alleen in zijn nostalgische mij meringen. Volgens de opiniepeilingen stoomt de Hongaarse Socialistische Partij (MSP) af op een forse overwinning in de parlementsverkie zingen van zondag. Vol zelfvertrouwen maakt de MSP zich op voor een temgkeer in de rege ring met of zonder lijsttrekker Hom. De socialisten krijgen hun overwinning in de schoot geworpen, want de Hongaren zijn te leurgesteld. Vooral teleurgesteld in de conser vatieve regering die de hoog gespannen ver De leider van de Hongaarse Socialistische Partij (MSP), Gyula Hom, is gis teravond ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeluk. Horn liep een hersenschudding op en raakte gewond aan zijn tweede nekwervel. De MSP, de vroegere communistische partij lijkt bij de parlementsverkiezingen van zondag op een grote overwinning af te stevenen. Als de partij de voorspelde ruim dertig procent van de stemmen haalt, bestaat de kans dat de socialis ten in het parlement meer dan vijftig procent van de zetels gaan bezetten., wachtingen niet heeft kunnen waarmaken. Er dös: „Ze hebben 100.000 mensen miljonair ge maakt, maar de helft van de bevolking is erop achteruitgegaan." Uit verschillende onderzoeken blijkt inderdaad dat de ongelijkheid in Hongarije de afgelopen jaren is toegenomen: een klein deel van bevol king profiteert enorm van de nieuwe kansen, maar een veel groter deel mist de boot, met name de bejaarden en werklozen. Zowel de conservatieve regeringspartijen en als de liberale oppositie zijn in het defensief gedrongen. Zij richten hun pijlen nu gezamen lijk op de socialisten. Onvermoeibaar wijzen ze op het gevaar van een terugkeer van de com munisten, maar hun waarschuwingen slaan niet aarr. De fouten van-vroeger zijn-vergeven en vergeten. De socialisten zijn werkelijk veranderd, verze kert partijbons Ivan Vitanyi. De MSP wil een beter sociaal vangnet, maar de economische liberaliseringen of de aanvraag van het lid maatschap van de Europese Unie staan niet ter discussie. De oprechte vrees van bij voor beeld de zakenwereld dat met de MSP ook de oud-communisten weer op invloedrijke posi ties komen, is ongegrond, meent Vitanyi. Op de 1-meiviering is lijsttrekker Gyula Hom de enige die even de aandacht kan vasthou den. Ontspannen staat hij op het podium en beantwoordt vragen uit het publiek. Een socia listische regering zal geen terugkeer betekenen naar het oude systeem, integendeelr'er is nog veel teweinigveranderd'. Tegelijkertijd-verze^ kert hij dat zijn partij geen collegegeld zal in voeren, want de universiteit moet toegankelijk blijven voor kinderen uit gezinnen met lage in komens. Kritische vragen over zijn eigen communisti sche verleden doet, Horn met speels gemak af. Het publiek lacht wanneer hij opmerkt dat hij weliswaar nog steeds wordt aangesproken met 'kameraad' maar dat het een hele verbetering is vergeleken met het oude 'kameraad-exellen- tie'. Hom is een kleine en weinig charismatische fi guur, maar hij boezemt duidelijk vertrouwen in bij de Hongaren. Als minister van buiten landse zaken speelde hij eind jaren tachtig een hoofdrol bij de beslissing om vrije verkiezingen te organiseren, wel omschreven als de 'zelf moord' van de Communistische Partij. Terwijl hij nog spreekt, verdringen de mensen zich al rond het podium voor een handtekening, liefst in hun exemplaar van Horns net verschenen De 24-jarige Viktor Schmuck bekijkt de drukte van enige afstand. Verbaasd over de terugkeer van de socialisten is hij niet. „De huidige rege ring is veel te conservatief en de mensen zien dat de socialisten zijn veranderd. Zij hebben de slimste kandidaten met de r "ring." BOEDAPEST THIEU VAESSEN FORS wuRpeft-;- "i "~~o5T5r1 sri^m m

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2