TJAL Op zoek naar Canadese daddy Van Kooten strooit boeken uit Dakota Winkeliers besparen door samen afval te scheiden Randstad Duinrell: 'Wij zijn genoeg vernieuwend' Economisch beleidsplan Ziekenfonds vergoedt middel tegen kanker excli exclusief voor Ambtenaren Persoonlijke lening of doorlopend krediet? Daarvoor hebben ambtenaren en trendvolgers hun éigen adres: LBA, volledig uitsluitend gespecialiseerd in ambtenarenleningen. Maatwerk-advies en rentetarieven - die ver onder het wettelijk maximumtarief liggen - leveren u een aanzienlijke besparing op. Hoeveel? Minimaal enkele honderden guldens. En niet zelden enkele duizenden guldens. Het exclusieve bewijs? Bel voor een vrijblijvende kredietaanbieding- gratis 06-0733 Ri|ksstraatweg 72.1115 AT DuivencJrecht. Vertrouwd lenen tegen lage rente VRIJDAG 6 MEI 1994 Olga en Lloyd Rains: 'Wij zijn geen vaderjagers'. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS en haar man geen 'vaderjagers' contact brengen. Een kind heeft zijn. „Het enige dat wij willen is immers het recht om te weten vader en kind met elkaar in wie zijn of haar vader is." leiden ad van kaam Bij het attractiepark Duinrell is men het niet eens met de conclusie van een onderzoek als zou men in Wassenaar niet 'vernieuwend genoeg' bezig zijn. ,,W$ hebben net ons Tiki-bad volledig herscha pen in een fantastische waterwereld. Als dat geen vernieuwen is, weet ik het niet meer'aldus adjunct-directeur Schoenmaker. Die overigens verder content is met de uitkomsten van het on derzoek dat is uitgevoerd door het Amsterdamse onderzoekbureau Trendbox in opdracht van Veronica. „We scoren goed op punten als de prijs, de wachttijden en de bereikbaarheid. Dat zijn mijns in ziens belangrijke dingen voor de mensen. En tja, dat een park als Euro Disney in Parijs beter scoort op het punt vernieuwingen en investeringen dan wij, dat begrijp ik ook wel. Dat is splinternieuw." In het rapport van Trendbox, een middelgroot onderzoeksbureau dat zich vooral manifesteert op het gebied van .consumenten-on derzoek, is de renovatie van het Tiki-bad - dé trekpleister bij uitstek van Duinrell - nog niet meegenomen. „Het rapport is in maart ge maakt, heb ik begrepen. Terwijl wij pas vorige maand helemaal rond zijn gekomen met het bad. Dat is jammer, inderdaad. Maar nogmaals, wij zijn er goed vanaf gekomen." Warmond krijgt een econo misch beleidsplan. Kosten: 50.000 gulden. De gemeente, sche zaken en de onderne mers en de Kamer van Koop handel betalen het plan. Het beleidsplan moet on der meer antwoord geven op de vraag hoe de bedrijven functioneren en welke pro blemen en wensen zij heb ben. Verder wordt bekeken hoe het aanbod van voorzie ningen zich in het centrum moet ontwikkelen. Daarbij speelt een rol hoe bedrijven beter kunnen profiteren van het toerisme, een belangrijke factor voor de werkgelegen heid. Ook is van belang of de bedrijven voldoende ruimte hebben om zich te ontwikke len en of ze goed bereikbaar zijn. Weinig 'Leidse tandartsen doen mee aan staking leiden/regio paul van der koou en te Slechts een enkele tandarts i de regio Leiden doet vandaag mee aan de staking, waartoe r Amsterdamse collega's oprie pen. De meesten vinden dat pa- tiënten niet de dupe mogen ei worden van de onvrede over de S( verlaagde tarieven. Mevrouw M.E. Hoek, tandarts in Lisse, reisde wèl mee naar Den Haag, waar stakende tand-1 artsen een petitie overhandig->VI den. Wie haar vandaag belt, hoort een bandje met de tekst dat de praktijk gesloten is. Ze doet namelijk mee met 'de sta- n king van tandartsen'. De voorzitter van de regionale afdeling van de Nederlandse!* Maatschappij ter Bevordering1 van de Tandheelkunde (NMT), z R.L. Nieboer uit Oegstgeest, denkt dat sommige collega's de j staking als excuus gebruiken om een dagje vrij te nemen. Dat T- juist Amsterdammers tot de sta king hebben opgeroepen, schrijft hij toe aan hun bijzon dere positie: „Je hebt daar erg' veel tandartsen, met vaak kleine - praktijken. De nood is daar veel hoger." Zelf hoopt hij de tariefsveria- j ging van tafel te krijgen door c goed te overleggen e'n druk op de ketel te houden door geen i nieuwe contracten te onderte- t kenen met ziekenfondsen. De Leidse tandarts M. Fokke j is gewoon aan het werk op deze t stakingsdag. „Ik ben net een j praktijk begonnen en kan het j j me daarom niet veroorloven om te gaan staken. Ik heb wel een brief van de actievoerders ontvangen, maar die vond ik een beetje kinderachtig. Vol gens mij is staken ook niet de beste oplossing. Je boekt voor die dag toch geen patiënten en pijnklachten worden sowieso wel behandeld. Dus wat schiet je ermee op? Je hebt alleen je zelf ermee." Ook tandarts D. Broers uit Leiden ziet de zin van staken niet zo in. „Het heeft weinig ef fect. Daarbij komt dat de prak tijk veel te druk is om een dag vrij te nemen. Dan doe je klan ten tekort en dat vind ik onzin. Volgens mij moet er gewoon beter overleg gepleegd worden, in plaats van als een stel boze kinderen te gaan staken", aldus Broers. De Katwijkse tandarts G.N. van Beelen vindt dat zijn belan genorganisatie meer druk op de ketel moet zetten. Maar dan wel in de vorm van een overleg, want ook hij ziet in staken geen oplossing. „De patiënten wor den er de dupe van en om hen gaat het juist." Middenstanders kunnen ruim 30 procent op hun afvalkosten besparen door gescheiden afval collectief in te zamelen. Als win keliers samen maatregelen tref fen, kunnen ze ook een energie besparing van 15 procent berei ken. Dat blijkt uit een onder zoek van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel, dat met het mi nisterie van VROM een proef heeft gehouden in het Rotter damse winkelcentrum Ooster hof. Volgens woordvoerder Veen- stra van het bedrijfschap moet in de komende maanden blij ken of er sprake is van een lan delijke trend. „We hebben de indruk dat de besparing voor elk winkelcentrum haalbaar is." Een soortgelijk milieuproject wordt binnenkort in Arnhem af gerond. De totale hoeveelheid afval in winkelcentrum Oosterhof, dat 94 winkels telt, bedroeg ruim 500 ton per jaar. Voor de ver werking hiervan moesten de ondernemers 240 gulden per ton neertellen. Dat is exclusief inzameling- en transportkosten. In de proefsituatie zijn papier en karton - zo'n 200 ton per jaar - gescheiden ingezameld in speciale containers of stortbak ken. De winkeliers betaalden daar samen de huur van. Zo werden de kosten per winkel gedrukt en kon het afval voor 90 gulden per ton worden ver werkt. Restafval werd voor 240 gulden per ton verwerkt. Met een geringe inspanning blijkt ook een energiebesparing van 10 tot 15 procent per winkel mogelijk, zegt Veenstra. Het gaat volgens hem om 'good housekeeping'. „Dat betekent onder meer goed isoleren, effi ciënte verwarming en zuinig omspringen met verlichting. Volgens de onderzoekers vormden een gebrek aan ken nis, motivatie en de onbekend heid met subsidieregels de be langrijkste obstakels waardoor die besparing niet is gehaald tij dens het experiment. Ook gere gelde meting en analyse van het energieverbruik dragen volgens de onderzoekers bij aan een la gere energierekening. Uit het onderzoek blijkt voorts dat ondernemers en per soneel slecht op de hoogte zijn van bedieningsvoorschriften van apparatuur in de winkel. Daarom bepleiten de onderzoe kers duidelijke afspraken tussen ondernemer en personeel om trent de verantwoordelijkheid over apparaten. Brandstichting in Joods Centrum Amsterdam De politie stelt een onderzoek in naar een brand die gisteravond woedde in het Joods Cultureel Centrum in Amster dam. Er wordt uitgegaan van brandstichting. In de buurt is een tankje gevonden waar een brandbare stof in heeft gezeten die tegen het rooster is gegooid. Via het rooster sloeg het vuur over naar een zaal in het gebouw. Een mogelijk heid is ook dat via het rooster iets brandends naar binnen is ge drukt. In de zaal is vooral rookschade, enkele stoelen verbrand den. Varen op Nieuwkoopse Plassen noorden De vereniging Natuurmonumenten organiseert weer vaarexcursies op de Nieuwkoopse Plassen. De boot vertrekt van af de kerk in Noorden en vaart dwars door het beschermde na tuurgebied. Pinkster- en koekoeksbloemen, vogels en vissen in overvloed. De excursies worden de komende maanden vele keren gemaakt. Op 18 en 25 mei zijn er avondexcursies (vertrek 19.15 uur)op tweede pinksterdag is er een vroege vogelexcursies. Omdat het aantal plaatsen in de boot beperkt is, is aanmelden noodzakelijk. Telefoon: 01724 - 8250. Het speurwerk van Olga en Lloyd Rains leiden/schiphol cees van hoore vervolg van voorpagina Bij het strooien, zo vertelt Van Kooten, fladderden er telkens weer biljetten in de cabine te rug. Maar die heeft hij samen met de bemanning gevangen en alsnog aan het luchtruim prijs gegeven. Er zullen wel wat strooibiljetten in de bomen zijn blijven hangen maar de schat ting is dat er toch zo'n 25.000 mensen van een gratis boek zijn voorzien. „Het is een belevenis voor zo'n open deur te staan", zegt Van Kooten. „Maar dat je naar buiten wordt gezogen, is een fabeltje. Hoewel... mis schien komt dat wel omdat een Dakota niet zo verschrikkelijk hard gaat." „We zijn behoorlijk laag over pleinen en weiden gescheerd. De mensen zwaaiden. Prachtig. Eerst waren we van plan om in een rechte baan over het Voor hout in Den Haag te vliegen en de biljetten dan keurig op een rij te droppen. Maar dat kun je met die wind natuurlijk wel ver geten. Ik hoop niet dat er veel biljetten op het Binnenhof te recht zijn gekomen. Natuurlijk mogen die politici best eens een boek lezen, maar niet gratis". Uit veiligheidsoverwegingen mocht de Nova-ploeg en de schrijvende pers niet mee tij dens de eigenlijke dropping. Maar de tocht wordt met dichte deur nog een keer herhaald. De stewardessen, speciaal v.oor de gelegenheid opgedraafd, zijn nog van het ouderwets-char mante type. Ze raden de aanwe zigen aan vooraf te 'toiletteren'. Wekken daarmee even de in druk dat het hen anders wel eens dun door de broek zou kunnen lopen. Maar gelukkig, echt veel turbulentie is er van daag niet, hoewel volgens Van Kooten de eerdere tocht be hoorlijk 'bumpy' was. We scheren over het Muider- slot en het eilandje Pampus. Kees van Kooten voor de Dakota waarmee gisteren tienduizenden boekomslagen boven de Randstad werden uitgeworpen. FOTO GPD/RONALD DE BRUIJN „Net een schoolreisje toch?", zegt Van Kooten. „Het is gek, maar echt bang was Ik niet in die deuropening, hoewel ik geen held ben. Maar het was net alsof die ruimte zei: 'Kom maar, jongen, spring maar!' Ik kan nu begrijpen dat mensen van parachutespringen houden. Ik droom al elke nacht dat ik kan vliegen, maar nu wil ik he lemaal vliegenier worden. Pas vanuit de lucht zie je hoe Hol lands Holland is. Ik heb zelfs hollende koeien gezien. Neder land is getekend door Anton Pieck en Marten Toonder sa men. En dan nog wat: Neder land is helemaal niet vol vanuit de lucht. Onzin. Er kunnen best nog wel wat boeken bij". Bezige Bij-directeur Voster slaat een arm om zijn schouder. „Jongen, wat was dit, mooi!", zegt hij. „Ik heb het rode bestel- autootje van onze uitgeverij voor de deur zien staan. Zo dichtbij waren we". Eind vorig jaar heeft de voor zitter van de organisatie van medisch directeuren van zie kenhuizen, dr. G. van den Broek, de ziekenhuizen opge roepen het gebruik van taxol niet toe te staan. Hij vindt het middel veel te duur (het kost net zoveel als een harttrans plantatie) in verhouding tot het effect ervan. Taxol geneest de ziekte niet en heeft volgens Van den Broek veel bijwerkingen. Wel verlengt het middel bij maximaal een derde van de patiënten het le ven met zes tot twaalf maan den. Bij de overige twee derde blijft dit effect uit. Spaarneland maakt deel uit van de Zilveren Kruis Groep. De ZK-ziekenfondsen in Noordwijk Wat was er in die meida gen van '45 voor een jonge meid interessanter dan te pronken met een Canadese bevrijder? Dus zwierde ook Olga met Lloyd Rains door Haarlem. Met een tank was de Canadees met zijn regi ment de stad binnengere den, als een van de eerste geallieerden. In Bloemen- daal kwam het tweetal el kaar tegen. Liefde op het eerste gezicht. haarlem margot klompmaker Olga werd mevrouw Rains en vertrok richting Canada. Haar lot was heel wat gelukkiger dan dat van andere meisjes. Hun Mick, John en Fred verdwenen richting huis, zij bleven achter met een dikke buik. Souvenir d'amour. Volgens ruwe schattingen moeten er in ons land zo'n drie duizend tot vierduizend kinde ren van Canadese militairen rondlopen. 'Bevrijdingskinde ren', opgegroeid in een sfeer van ontkenning, leugen en be drog. Vaak kregen ze pas op la tere leeftijd zekerheid omtrent hun identiteit. Begin jaren tachtig kwam Ol ga Rains met hen in aanraking. Dat gebeurde tijdens de groot scheepse 35-jarige herdenking van de bevrijding. Veel Canade se oud-militairen, onder wie Lloyd Rains en zijn vrouw, wa ren daarvoor naar Nederland gekomen. Tijdens een toer door het centrum van Amsterdam stonden tussen het publiek mensen met spandoeken, waar op de noodkreet 'Daddy where are you?'. Olga sprak hen aan en Het ziekenfonds Spaarneland in Heemstede heeft na aandrang van ziekenhuizen in de regio besloten het nieuwe en zeer du re middel taxol te vergoeden. Taxol kan het leven van sommi ge kankerpatiënten verlengen. Een kuur ermee kost ongeveer 60.000 gulden. Taxol is onlangs op de Neder landse markt toegelaten voor de behandeling van eierstokkanker met uitzaaiingen. Binnenkort volgt waarschijnlijk registratie voor het behandelen van borst kanker. Over een eventuele ver goeding ervan via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) moet de Ziekenfonds raad echter nog een advies uit brengen. en Rijnmond vergoeden taxol niet. De zorgverzekeraars kun nen volgens een woordvoerder van Zilveren Kruis naar eigen inzicht handelen zolang de Zie kenfondsraad zich nog niet over de toepassing van taxol heeft uitgesproken. Het Heemsteedse fonds zal het middel 'beperkt en gericht' vergoeden uit een aparte pot voor cytostatica (anti-kanker middelen). Volgens de woord voerder van Zilveren Kruis zal slechts een klein aantal patiën ten er voor in aanmerking ko men: „Enige tientallen en waar schijnlijk nog minder." De intocht van de Canadese bevrijders in Haarlem. Op de tank bevindt zich ook Lloyd Rains. hoorde emotionele verhalen over wanhopige zoektochten naar verdwenen vaders. Hulp Olga Rains bood aan te helpen. Van een paar kinderen kreeg ze foto's mee en oude adressen. Eenmaal thuis in Canada ging Olga aan de slag. „Ik raadpleeg de telefoonboeken en wat ik maar te pakken kon krijgen. Binnen twee weken had ik één vader gevonden." Het eerste succes in een lange reeks. Zo'n veertien jaar nu verricht het echtpaar Rains speurwerk naar Canadese oud-bevrijders en vaders. En nog steeds mel den zich kinderen - inmiddels bijna vijftig jaar - op zoek naar de man die hen heeft verwekt. Na elk verhaaltje in de krant of televisie-optreden van de Rains volgt weer een nieuwe stroom reacties. Het duo heeft inmid dels zo'n tweeduizend mannen opgespoord. De meeste oud-militairen re ageren niet enthousiast op de mededeling dat ze in Holland een zoon of dochter hebben, al weten ze vaak heel goed dat ze destijds hun vriendin zwanger hebben achtergelaten. Olga: „Eigenlijk willen ze er niets mee te maken hebben. 'Wat heeft zo'n kind nou aan een oude man', is hun reactie. Ook hun vrouwen reageren negatief. Maar uiteindelijk weten we de meesten wel over de streep te trekkep." Maar de emoties zitten soms heel diep. Er zijn mannen die snel verhuizen of een geheim telefoonnummer nemen, zodra ze weten dat er naar hen wordt gezocht. Zo moeizaam als de contac ten tussen vader en kind lopen, zo hartelijk zijn de reacties van de'halfbroertjes en -zusjes. Ol ga: „Kinderen begrijpen elkaar veel beter. Die vinden het vaak fantastisch om er een zus of broer bij te krijgen." Belangeloos Het speurwerk dat Olga en Lloyd Rains verrichten doen ze geheel belangeloos. Wat is hun drijfveer? Olga: „Beschouw het' als een soort hobby. Ik vind het leuk om dingen uit te zoeken. Zeker, het kost geld, maar dat kost elke hobby. Onze dank be staat uit bloemen, plantjes en chocola." Olga Rains benadrukt dat zij

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20