Veehouders: vogelwachter niet welkom Leiden Regio "var. Boottocht voor Bulgarije Het groene goud komt uit Woubrugge Botenveiling op Kaageiland Warmond geeft geen vergunning voor verbouwen vakantiehuis bij jachthaven Donkere etalages, sippe winkelmeisjes en lege ruimtes D66 wil afdeling in Alkemade oprichten VRIJDAG 6 MEI 1994 Zwartrijdster uit bus gehaald oegstgeest Een 33-jarige Sassenheimse is gisteren op de Ge versstraat in Oegstgeest door de politie uit de bus gehaald. De vrouw was niet in het bezit van een plaatsbewijs en werd daar over aangesproken. Daarop ontstak de Sassenheimse in woede. Op het bureau werd alsnog een regeling met de vrouw getroffen. Dief laat één fiets achter oegstgeest Twee fietsen zijn in de nacht van woensdag op don derdag gestolen uit een garage aan de Langevoort in Oegstgeest. De garage was niet afgesloten. Een van de rijwielen werd later met een lekke band in de tuin van de buren teruggevonden. Avondvierdaagse in Voorschoten voorschoten De 32e wandelvierdaagse van Voorschoten wordt gehouden op 31 mei, 1, 2 en 3 juni. Sponsor is winkeliersvereni ging Hofland, die voor iedere wandelaar een verrassing heeft. In schrijven kan op 25, 26 en 27 mei tussen 19.00 en 21.00 uur in de kantine van SVLV aan de Juliana van Stolberglaan. Daar gaat de vierdaagse ook van start. Het inschrijfgeld bedraagt omstreeks vijf gulden. Er kan 5,10 of 15 kilometer worden gelopen. Infor matie: tel. 071-765566 en 071-618982. Bijna 50 mille bij Vastenactie zoeterwoude De jaarlijkse Vastenactie leverde dit jaar in het de kenaat Zoeterwoude 48.300 gulden op. Hiervan brachten de scholieren van de rooms-katholieke basisscholen Klaverweide en Westwoud ruim vierduizend gulden bij elkaar. Het geld gaat naar de Fundación Guïlombé. Deze club organiseert in de steek Talamanca (Costa Rica) cursussen over biologische bananen teelt. Boeren Alkemade voelen zich benadeeld Veehouders in de Veender- en Lijkerpolder in Alkemade zeggen dat zij extra schade lijden door het uitstel van de aanleg van de kerosineleiding in hun land. Hierdoor kun nen ze de hele zomer geen gebruik maken van het gras land. Het werk aan de leiding is vertraagd om de weide vogels te beschermen. Een van de boeren heeft vogel wachter H. Schrumpf de toegang tot zijn land ontzegd. Schrumpf wordt gezien als hoofdschuldige. gggs? JMPi - V. hazerswoude Een vier uur durende boottocht over de plassen en meren. Die moet op vrijdag 10 juni - als het aan de Stichting Voedselhulp Bul- garije-Varna ligt - veel geld opleveren. Dat geld is bestemd voor een aantal projecten in de steden Varna en Stara Zagora en omgeving. Zo wil de stichting landbouw- en veeteeltprojecten ondersteunen in dorpen bij beide steden. In Vra- na en Stara Zagora is geld nodig voor het openen van hulpdepots. Daar kunnen de allerarmsten aankloppen voor de meest elemen taire levensbehoeften. Om geld bij elkaar te krijgen staat op vrijdag 10 juni een tocht met een salonboot van Avifauna op het programma. Deelnemers betalen daarvoor 55 gulden. Daarvoor krijgen zij een kopje koffie en een warm/koud buffet. Voorlopig gaat de stichting uit van het huren van een salonboot, maar als er meer belangstelling voor de plassentocht is, wordt een tweede vaartuig ingezet of uitgeweken naar een andere datum. Informatie over de tocht bij: Karin Winter, telefoon 01714-15783 of Maria van Rijn, telefoon 01714-14163. VRIJE TIJD Tentoonstelling Foto's en ander werk van leer lingen van de Rudolf Steiner School uit Leiden is tot vrijdag 3 juni te bezichtigen in de biblio theek van Leiden Zuid-West aan de E. van Beinumstraat 2. Belangstellenden kunnen een kijkje nemen tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. W er kgelegenheid Allochtone werklozen kunnen op maandag 9 mei een voor lichtingsbijeenkomst bijwonen van het project 'Allochtonen in de Ouderenzorg', een initiatief van de verpleeghuizen. O ver duin en Zuydtwijck, Centrum Buitenlanders 'Rijn en Lek', en SPIOR, een stichting voor per soneelsvoorziening in de oude renzorg. De bijeenkomst vindt plaats in verpleeghuis Zuyd twijck aan de Noordewierlaan 50 in Leiden, aanvang 19.30. Meer informatie bij Nell Ga briel, CB Rijn en Lek, 01720- 95414. Psychologie De afdeling Leiden van het Hu manistisch Verbond houdt op maandag 9 mei een bijeen komst waar psychotherapeute drs. Gidia Jacobs uitleg zal ge ven over Humanistische Psy chologie, of hoe mensen emo tioneel gezond kunnen blijven in een gestresst bestaan. De bij eenkomst is om 20.00 uur in de benedenzaal van Kunstkring De Burcht, Burgsteeg 14, Leiden. Toegang is gratis. Kabouters Kabouters van keramiek en peuters op houten vloeren. Ze zijn tot en met 31 mei te zien op een expositie in de bibliotheek van het Leidse Morskwartier aan de Robijnstraat 4. De ka bouters zijn van de hand van keramiste Wilie Bekooy, de schilder Helene Springer tekent voor de peuters. De kleine 'mensjes' zijn te bezichtigen tij dens de openingstijden van de bibliotheek. alkemade marieta kroft „Als die discussie over de vogels er niét was geweest, was het aanleggen van die pijpleiding gewoon doorgegaan en waren ze nu al weggeweest", klagen de veehouders G. Goedhart en F. Weststeijn. „Vogels zijn kenne lijk belangrijker dan wij." Goedhart heeft vogelwachter Schrumpf, de man die de hele discussie enkele maanden gele den aanzwengelde waardoor het werk werd uitgesteld, tot persona non grata verklaard. Goedhart overweegt ook zijn medewerking aan de Weidevo gel wachtvereniging Rijpwete- ring te beëindigen. Beide veehouders benadruk ken dat ze de bescherming van weidevogels belangrijk vinden, maar dat het uitstel van het werk te ver gaat. Westeijn zegt dat hij, doordat hij om de bui zen heen moet lopen, meer mensen moet inschakelen om de koeien en de schapen te ver weiden. Ook is de grasop brengst minder, omdat het gras niet kan worden gemaaid. Weliswaar hebben de veehou ders schadevergoeding gekre gen van het ministerie van de fensie voor de aanleg van de pijpleiding. Nu de werkzaamhe den worden uitgesteld krijgen ze echter geen extra vergoeding. Vogelwachter Schrumpf zegt er geen drama van te maken dat hij niet meer toegelaten wordt op het land van Goedhart. „Het draait wel weer bij", zegt hij la coniek. „Ik heb nog genoeg an dere stukken land om na te lo pen." Hij trok medio maart aan de bel trok toen projecüeider Tebodin in opdracht van het ministerie van defensie plotse ling begon met de werkzaamhe den in de Veender- en Lijker polder. Hij vreesde dat de vo gels weg zouden trekken en kreeg diverse milieu-instanties achter zich. Uiteindelijk werd een compromis gesloten, het geen in het kort inhoudt dat Te bodin het werk voor een deel uitstelt en in een ander deel ver sneld afmaakt. In weer een an der deel worden 'vogelvriendelijkere' technieken gebruikt. Het kostte het minis terie 185.000 gulden extra. Tot op heden valt het Schrumpf erg mee hoeveel vo gels in de polder toch nog een broedplekje hebben gevonden. „In vergelijking met andere ja ren zie je weinig nesten van tu reluurs en slobeenden. Daaren tegen lijkt het wel of er zelfs meer grutto's zijn dan anders, zelfs op geringe afstand van de pijpleiding." Hij plaatst wel een kanttekening: „Eigenlijk is het te vroeg om nu al conclusies te trekken. Het broedseizoen is nog in volle gang." Ook als over een maand blijkt dat de vogels zich niet veel heb ben aangetrokken van de ker osineleiding, stelt Schrumpf met nadruk dat de discussie niet voor niets is geweest. „Als je niets laat horen over de kwa liteit van het Groene Hart, krijg je straks die hoge-snelheidslijn hier ook. Het ministerie van de fensie was zich niet bewust van de rijkdom van het gebied, maar kwam tot inkeer." De vo gelwachter denkt dat het Rijk door fel protest ook wel gaat in zien wat de hoge-snelheidslijn allemaal kapot zou maken. -*2§fc, I - *•--• vSp L ---- j - X L L Gré Kempenaar met het 'groene goud'. Een produkt van de Woubrugse grond. „Ik heb er veel plezier in gekregen. Het is weer eens wat anders dan aardappelen, uien en tarwe die we ook telen." foto loekzuyderduin Arie en Gré Kempenaar houden open dag over aspergeteelt woubrugge Het zal voor sommige bezoekers van de open dag toch wel even zoeken zijn. De boerderij van Arie en Gré Kempenaar aan de Woudsedijk 45 staat echt in Woubrugge, maar dan wel op het 'drielandenpunt' met Rijnsaterwoude en Ter Aar. Vanuit het raam van de boerderij met op de dakpannen de tekst Nationale Levensverzekerings Bank Nu is het bord Ter Aar duidelijk zichtbaar. Toch verwacht Gré Kempenaar morgen nogal wat mensen als op de boerderij een open dag wordt gehouden. Speciaal be doeld om te laten zjen hoe op het bedrijf groene asperges worden geteeld. Het is een van de weinige bedrijven in de streek waar dit smakelijke produkt wordt verbouwd. Voor het overgrote deel komen de asperges uit Noord-Limburg en ook Brabant. Overi gens worden daar voornamelijk witte asper ges - het zogenoemde witte goud - geteeld. De groene asperge is nog maar nauwe lijks in ontwikkeling. In tegenstelling tot de witte groeit de groene boven de grond. De jonge plantjes worden horizontaal - met het kopje naar boven - in ^pn tien centime ter diepe gleuf gelegd. In het voorjaar wor den ze geoogst. Dat kan volgens Gré Kem penaar tien jaar lang. Daarna mogen er op het bewuste stuk grond geen asperges meer worden geteeld. De teelt v&n groene asperges bij Kempe naar is geen bewuste keuze. „Vijf jaar gele den had onze zoon Ton voor de aardigheid wat asperges geplant en ook geoogst. Twee jaar geleden kreeg hij een baan in Dronten en was het wat hem betreft afgelopen. Spit het spul maar om pa, was de raad aan zijn vader. Dat ging mijn man te ver. Laten wij het maar een poosje proberen stelde hij voor", kijkt zijn vrouw terug. Ondanks dat het veel werk is, het snijden, sorteren en inpakken is allemaal handwerk, kijkt Gré Kempenaar toch met voldoening terug op die eerste twee jaar. „Het eerste jaar viel het wat tegen door het veel te war me voorjaar, maar nu verloopt het beter. Ook redelijke prijzen, want daar gaat het toch om. Daarnaast heb ik er veel plezier in gekregen. Het is weer eens wat anders dan aardappelen, uien en tarwe die we ook te len." Dat plezier uit zich ook in de reclame die Gré Kemperaanr maakt voor het produkt. Zo benaderde zij enkele restaurants met de vraag of het niet aardig was om dit streek- produkt maar eens op de kaart te zetten. „Zoals ik het ook leuk vind om mee te wer ken aan die open dag, een initiatief van de veiling in Barendrecht.'' De asperges van Kempenaar worden in Barendrecht geveild. Bezoekers kunnen op het bedrijf tussen 10.30 en 16.00 uur uitgebreid kennis nemen van de teelt en alles wat daar mee te maken heeft. Gré Kempenaar verstaat de kunst om heel bevlogen over het onderwerp te kun nen vertellen. Desnoods vijf kwartier in een kaageiland warmond Kano's, jeugdzeilboten, kielboten en andere schepen in allerlei soorten en maten. Tussen de 50 en 70 van deze vaartuigen zijn za terdag 14 mei te koop op een veiling op Kaageiland. Vanaf 10.00 zijn de schepen te bezichtigen op het terrein van jacht- en scheeps werf C. van Lent Zn. Een deel van de boten ligt op de wal, een an der deel in het water. De veiling begint om 14.00 uur. Het is de tweede keer dat er boten worden geveild op het eiland. De eerste keer was in 1986. Toen trok de verkoopmanifestatie dui zend mensen naar het eiland. Als de veiling ook dit jaar weer aan slaat, wordt het een jaarlijks terugkerend fëstijn. Ook aan de kinderen is gedacht. Het marionettentheater Marmou- zet houdt op het veilingterrrein twee keer een gratis voorstelling. De eerste is om 11.00 uur en de tweede om 13.00 uur. Eigenaar Versluys mag zijn vakantiewoning aan de Norremeerstraat 7 aan de Warmon- der Leede niet verbouwen tot een perma nent woonhuis. De gemeente Warmond is niet bereid om voor Versluys het bestem mingsplan, dat woningbouw uitsluit, te wij zigen. De commissie volkshuisvesting dient zich hier overigens nog op woensdag 11 mei over uit te spreken. De woning staat met nog een andere re creatiewoning bij jachthavenbedrijf Look horst. Door Versluys is een verzoek inge diend om zijn onderkomen te vergroten met meer dan de helft, om er een volwaar dig woonhuis van te maken. Volgens de voorschriften mag een dergelijke woning echter maar een beetje worden vergroot. Het bestemmingsplan Bebouwde Kom laat recreatie toe, met als nadere aanduiding 'jachthaven'. Dat betekent in feite dat er ei genlijk alleen een dienstwoning mag staan. De recreatiewoningen, die aan het boten huis van de jachthaven zijn vastgebouwd, vallen onder een zogenaamde overgangsre geling. Overigens is bij de jachthaven ook een dienstwoning aanwezig. Versluys stelt bereid te zijn die woning te slopen en de uitgebreide recreatiewoning in het vervolg als dienstwoning te bestempelen, maar die constructie is voor de gemeente niet aan vaardbaar. Er zou in dat geval sprake zijn van een verplaatsing van de dienstwoning, en dat mag alleen als dat voor het bedrijf noodzakelijk is. de gemeente Warmond n diverse kanten beke- ot de conclusie dat wo- /at voor vorm dan ook, niet toegestaan. Woningbouw zou hooguit mogelijk zijn als de jachthaven ophield te bestaan. Op het aangrenzende KPM-terrein bijvoorbeeld gebeurde dat en maakte de jachthaven plaats voor een woonbuurt. De adviseurs hebben de zaak v ken, maar komen ningbouw, Proef met sluitingstijden in Winkelhof Leiderdorp dreigt te mislukken leiderdorp judy nihof Het experiment met de openingstijden van Winkelhof in Leiderdorp dreigt te misluk ken. Veruit de meeste winkels gaan gewoon om zes uur dicht in plaats van kwart over zes. Sommige zaken - vooral kle dingwinkels - sluiten zelfs al om half zes, zoals ze gewend waren. De anderhalve winkel die wél open is, trekt deze eerste week amper klanten. Bedrijfsleider T. Bartels van Albert Heijn vindt het 'heel jam mer' dat veel winkeliers zich niet aan het besluit houden. „Je kunt iemand niet verplichten om open te blijven. Maar daar door wordt het wel veel moeilij ker om dit tot een succes te ma ken. De kracht van een winkel centrum is dat je als eenheid te werk gaat." Volgens hem is het op deze manier uiterst verwar rend voor de klanten. „De win keliersvereniging adverteert met de nieuwe openingstijden. Dan is het toch vervelend als je als klant na zessen nog even bin- nenwipt en je ziet dat de meeste winkels dicht zijn." Bartels denkt zelf met de nieuwe ope ningstijden nog zeker een jaar door te gaan. „Het duurt wel even voordat het bij iedereen bekend is en er meer mensen op af komen." De winkels in Winkelhof mo- gen sinds kort wat langer open blijven. Albert Heijn en de Di- gros hebben zich daar steeds sterk voor gemaakt. Maar de meeste andere winkeliers zien er geen heil in. De supermark ten wilden graag tot half zeven open blijven, maar daar wilden dc anderen helemaal niet aan. Uiteindelijk kwam in overleg met de winkeliersvereniging een compromis uit de bus om doordeweeks open te blijven tot kwart over zes, en maandag en zaterdag een uur eerder te be ginnen. Daaraan blijkt nu ech ter bijna niemand ?ich te hou den. Het is dinsdag zes uur. Win kelhof maakt een verlaten in druk. De etalages van de meeste winkels zijn aardedonker. Klan ten zijn op een hand te tellen. Alleen bij Albert Heijn staan een paar mensen bij de kassa. Bij de ingang van Blokker staan twee winkelmeisjes sip te kijken. Ze moeten open blijven van de baas. „We balen wel hoor. Je hebt ook je hobby's. Nu kom ik pas om half zeven thuis, dan moet ik snel eten en om zeven uur naar dansen", zegt een van hen. Klanten zijn er niet in de zaak. Terwijl de dames van de schoenenwinkel om zes uur hun biezen pakken, moeten zij het nog een kwartier volhou den. „Jullie hebben gewoon een slechte baas", roept een van de dames gekscherend, zodat de bedrijfsleider het ook hoort. „Ach, laat die meiden toch naar huis gaan!" Drankenwinkel Gall en Gall is ook nog open. Ook hier is geen klant te bekennen. „We vallen onder de Ahold -paraplu, dus wij doen mee", legt de bedrijfs leider uit. Hij hoopt dat de klan ten aan het idee moeten wen nen, en dat de loop er straks goed in komt. Maar daar gelo ven de meeste andere winke liers helemaal niet in. „Het be gint hier om half zes al rustig te worden. Langer open blijven is gewoon kul", zegt de vrouw in Terwijl medewerkers van Halfords de winkel gaan sluiten, is Albert Heijn op de achtergrond nog open. In de supermarkt is het niet druk. Bloemenzaak Baars. Bij Intertoys branden de lich ten wel. De medewerkster van de speelgoedzaak moet van haar hoofdkantoor meedoen. Maar als het zo doorgaat, ver wacht ze dat het binnenkort af gelopen is. Ze moet van de di rectie goed bijhouden hoeveel klanten er na zessen zijn ge weest. „Gisteren was er nie mand, en vandaag ook niet. Als het zo doorgaat stuur ik over twee maanden een fax met: Jongens, dit heeft geen zin." „We moeten over een paar foto holvast/mark lamers weken de koppen maar weer Hij blijft zelf wel open na zes eens bij elkaar steken", zegt sen, maar voor hem hoeft het voorzitter P. van Leeuwen van eigenlijk ook niet zo nodig, de winkeliersvereniging. „Op „Zelf zie ik er veel meer in om deze manier is het rommelig, de hele maandagochtend open De een doet wel mee, de ander te zijn. Dan ben je het enige niet. Zo weet de consument ook winkelcentrum in de regio waar niet meer waar hij aan toe is." de mensen terecht kunnen." 'Alphenpeilt enthousiasme alkemade/alphen a marieta kroft De Alphense D66 wil, gezien het verkiezingssucces deze week, een poging onderne men om in Alkemade een zelfstandige D66-afdeiing van de grond te tillen. De fractie voorzitter van D66 Alphen, A. van Geest neemt zich voor binnenkort een bijeenkomst in 'deze witte vlek' te houden en eens te peilen of er vol doende enthousiasme is. Als er afgelopen dinsdag ge meenteraadsverkiezingen in plaats van Tweede-Kamerver kiezingen waren gehouden, had D66 in Alkemade twee raadszetels in de wacht ge sleept. Dertien procent van de kiezers bracht zijn stem uit op deze partij. D66 zou na het CDA en de WD de derde par tij in Alkemade zijn gewor den. De PvdA volgt op korte afstand. De kiezers konden tijdens de gemeenteraadsver kiezingen op 2 maart alleen kiezen uit CDA, WD. PvdA en Groen Links. „Het probleem is meestal", zo spreekt Van Geest uit erva ring, „een gebrek aan leden. Je moet toch minstens tien le den hebben, om een zelfstan dige afdeling op te kunnen richten. Je hebt een penningmeester nodig." Van Geest weet dat er in Alke made 'niet meer dan een stuk of vijf mensen lid zijn van D66. Overigens bleek Alkema de bij het D66-bestuur van Al phen in het vergeetboekje te zijn geraakt. Volgens het in Den Haag gevestigde hoofd bureau van de partij is H. de Kleijnen contactpersoon van de afdeling Alphen, waaron der Alkemade valt. Kleijnen beweerde echter dat Alkema de niet onder Alphen valt, maar wellicht onder loeiden. De Leidse vice-fractievoorzit ter Joke Sorgdrager was even eens van mening dat Alkema de niet onder l eiden valt. maar onder Alphen. Van Geest bracht uiteindelijk uit komst: „Alkemade valt strikt formèel onder Alphen." Over de verwarring merkte hij op: „Dat heb je met die witte, vlekken." Als het aan Van Geest ligt, wordt die vlek snel verwij derd. „Wè moeten in ieder geval voor de provinciale sta tenverkiezingen een contact persoon in Alkemade zien te vinden, zodat deze kan zor gen voor de vérspreiding van verkiezingsposters. Nu hing er geen enkele D66-verkie- zingsposter op de borden in Alkemade. De Alpheuse D66 heeft ook in Ter Aar al eens geprobeerd om een afdeling van de grond te tillen. „Daar bleek geen behoefte aan te zijn", herinnert Van Geest zich. „In lacobswoude en Nieuwkoop daarentegen wel. Jacobswoude heeft nog maar sinds kort een zelfstandige af deling." D66 is wel al sinds 1990 al in de raad van Ja cobswoude vertegenwoor- digd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17