Leiden Bezwaren tegen woningen Vijf Meilaan ongegrond Eigenaar molen De Herder legt restauratie stil Onderwijs en instellingen hebben elkaar hard nodig 20! 'We zijn niet snel concurrentievervalsend' Info-avond familie psychiatrische patiënten WBL geeft huurdersvereniging groen licht Van Rij: 'Kinderachtig' VRIJDAG 6 MEI 1994 Sip A Donkere etalages, I sippe winkelmeisjes en lege winkels. De proef met sluitingstijden in Win kelhof Leiderdorp dreigt te mislukken. Huizenbelasting q De Alphense wet- I O houder Lyczak vindt de suggestie onverteer baar, dat de huizenbelas ting met miljoenen om hoog moet. Dooreen hel /jnDe Katwijkse bloe- I _7 menrijder, verdacht van drugsmokkel, is na 12 maanden cel in Engeland vrijgelaten. Hij is door een hel gegaan. Geneesmiddel Het ziekenfonds Spaarneland ver goedt een zeer duur medi cijn, dat het leven van sommige kankerpatiënten kan verlengen. Gemeente gaat met management-adviesbureau de markt op Leidse MAVO haalt vijf mille op voor Amnesty leiden De sponsorloop en rommel markt op de Leidse prins Wil lem Alexander-MAVO hebben vijfduizend gulden opgebracht. Het geld is bestemd voor Am nesty International. De school aan de Diepenbrocklaan blijft overigens de komende tijd ac tief voor Amnesty. De MAVO is als eerste school in Leiden ook begonnen met een posterwed strijd van Amnesty. Groepjes van drie of vier leerlingen ma ken een poster over het thema verdwijningen en politieke moorden. Andere scholen in Leiden doen ook aan deze wed strijd mee. Amnesty ontvangt in juli de cheque met vijfduizend gulden. Amnesty International ver toont vanavond in de studen- .tenecclesia aan het Rapenburg 100 een videofilm over straat kinderen in Mexico-stad. 'Ma ma Calle' gaat over rechteloze kinderen zonder familie die ten prooi vallen aan uitbuiters. De aanvang is acht uur en de toe ganggratis. De schoonheidsprijs heeft Leiden niet verdient met de wijze, waarop het woningbouwplan voor de Vijf Meilaan tot stand is gekomen. Daar waren D66, Groen Links, WD en SP het gisteravond in de commissie voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening wel over eens. Maar de bezwaren van de omwonenden, die vrezen voor aantas ting van hun woongenot, werden door alle partijen met uitzondering van de SP ongegrond verklaard. Het belang van de volkshuisvesting woog zwaarder, vond de over grote meerderheid. de laatste kansen om met subsi die van het rijk te bouwen met beide handen aan te grijpen. „De standpunten zijn abnor maal verhard", zei wethouder T. van Rij (PvdA). De gemeente had daar echter geen schuld aan, vond hij. „Die verharding is opgetreden tussen de bewo ners onderling. Ik zou graag ho ren hoe we dat in de toekomst kunnen voorkomen." Inspre kers verweten gisteravond de gemeente, dat hun standpunten Over de bebouwing van de Vijf Meilaan met vier fiats, samen goed voor 120 woningen, is sinds vorig jaar zomer een ver beten strijd gevoerd tussen om wonenden en gemeente. Bewo ners van de Mozartstraat en de Valeriusstraat vinden dat er aan de brede en groene Vijf Meilaan helemaal niet gebouwd mag worden. De gemeente wilde juist snel werken, om een van nooit zijn gerespecteerd. „De reacties zijn steeds negatiever geworden door de harde opstel ling van de gemeente." W. Egels van D66 vond dat de fout ten minste voor een deel bij de gemeente had gelegen. „In 1988 is bij het vaststellen van de nota Bouwen in be staande wijken besloten, dat op de Vijf Meilaan huizen gebouwd zouden worden. Tussen 1988 en 1993 hadden de bewoners bij dat plan betrokken kunnen worden, maar dat is niet ge beurd." Snel Dat het bouwplan sinds juni 1993 ineens in sneltreinvaart is ontwikkeld was volgens Van Rij heel goed te verdedigen. „We moesten opeens snel gaan, veel sneller dan we wilden, omdat de subsidie voor sociale wo ningbouw werd afgebouwd. En andere bouwplannen gingen niet door, omdat de gemeente de grond niet kon verwerven." Dat de gemeente een harde opstelling had gekozen kon Van Rij niet onderschrijven. „Er wa ren ook mensen, omwonenden, die de plannen toejuichten. Die vonden dat ik veel te open was en veel te vriendelijk opereer de." Maar de wethouder gaf Egels gelijk, dat het beter was geweest als de omwonenden eerder hij de planvorming wa ren betrokken. De gemeente heeft nog steeds haast. De opdrachtgever voor de bouw, woningbouwvereni ging De Sleutels, krijgt vier mil joen gulden subsidie als de eer ste paal nog dit jaar de grond in gaat. „Wij hopen dat de provin cie snel werkt en voor de zomer de bouwvergunning verleent", zei Van Rij. „Dan kan men eventueel nog schorsing aan vragen bij de Raad van State. Nou, dat zien we dan wel." De werkgroep Familieleden en Vrienden van psychiatrische pa tiënten houdt binnenkort een informatie-avond voor mensen die met hetzelfde probleem worden geconfronteerd. Tijdens de avond vertellen Henk Ban ning en Jodie Sluiter hun per soonlijke ervaringen. Zij zullen ook vragen beantwoorden. Ver der wordt een video vertoond met anderen die hiun ervarin genvertellen. Familieleden en vrienden van psychiatrische patiënten zitten met veel vragen: wat doe je als een kind erg in de War is en hoe ga je om met een vriend die zijn medicijnen niet meer gebruikt en vervreemd. De werkgroep heeft vooral als doel mensen in gent t te brengen en ervarin- te wisselen. De informatie-avond is een van die activiteiten. De avond wordt overigens gehouden in het gebouw van de GGD Leiden ën omgeving aan de Rooden- burgerstaart la in Leiden en be gint om kwart voor acht. Wie meer informatie wil kan ook bellen met José van Helden. 071-163337. I Met het management-advies bureau Leiden Advies is de ge meente Leiden haar eigen 'win keltje' begonnen. Maar dat be tekent volgens bureauhoofd M. Schlatmann niet dat de lokale overheid grootscheeps 'op de markt' gaat opereren. „Je moet niet snel bang zijn dat je con currentievervalsend bent." De acht ambjenaren van Lei den Advies zijn vanaf 6 mei in te huren door andere (lagere) overheden en organisaties zon- i der winstoogmerk. Ze adviseren het management op het gebied van bedrijfsvoering, organisatie en personeelsbeleid. De gemeente Leiden zet met dit adviesbureau haar eerste schreden op de semi-commer- ciële markt. De ambtelijke managementadviseurs moeten zichzelf terugverdienen, waar door de gemeente op den duur goedkoper uit is. Over twee jaar wordt bekeken of deze opdracht geslaagd is. Na een ingrijpende reorgani satie van de gemeente &eeg een aantal afdelingen, waaron der Leiden Advies, de opdracht bedrijfsmatig te gaan werken. Schlatmann: „Leiden koos er voor om de de organisatie-advi seurs in eigen huis te houden, maar ze ook als extern adviseur te laten werken." Het afgelopen jaar is Leiden Advies al werk zaam geweest, maar tachtig procent van de activiteiten speelde zich binnen de muren van de gemeente af. De komen de periode'gaan Schlatmann en consorten ook buiten Leiden actief de markt op. diensten aan te bieden. Bij een commercieel bureau wordt al gauw een dagprijs van 2.500 gulden berekend: Leiden Advies vraagt voor dezelfde periode maximaal 1.750 gulden. Schlatmann stelt daar tegen over dat een lokale overheid 'iets minder slagvaardig' kan werken dan een volwaardig be drijf. Ze wijst verder op de grote hoeveelheid opdrachten die het bureau voor de gemeente Lei den zal blijven uitvoeren. „Het is goed om de indruk weg te ne men dat de lokale overheid grootscheeps de markt op gaat. Je moet dus niet snel bang zijn dat je concurrentievervalsend bent." Onafhankelijk Leiden Advies presenteert zich zelf als 'onafhankelijk en profes sioneel'. Om de onafhankelijk heid te waarborgen aanvaardt Schlatmann geen opdrachten van Leidse wethouders. Een manager van een van de vijf ge meentelijke diensten kan wel een opdracht indienen. „Bij in terne adviezen mag de indruk niet ontstaan dat wij werken met een opdracht in onze ach terzak. Of dat er een wethouder voortdurend over onze schou der meekijkt." Stel nu dat Leidse organisa ties - die in opdracht van de ge meente Leiden moeten fuseren - de hulp van het adviesbureau inroepen, is een onafhankelijk advies dan wel mogelijk? „Als je denkt dat je te weinig ruimte hebt werken moet je een op- dracht niet aannemen. In theo rie kan er spanning zijn, maar in de praktijk heeft zich zo'n si tuatie nog nooit voorgedaan." Schlatmann denkt niet dat een onwerkbare situatie zich snel zal voordoen. „Het is belangrijk te weten dat wij niet beleidsin houdelijk adviseren, maar ons alleen bezig houden met orga- nisatorischeaangelegenheden." Leiden Advies is al ingescha keld door de gemeenten Ouder- Amstel en Leiderdorp. Bij de eerstgenoemde gemeente werd tijdelijk een personeelsfunctio naris gedetacheeerd. Leider dorp heeft hulp gevraagd bij het in kaart brengen van alle amb telijke functies. 'De gordijnen tussen school en werkelijkheid zijn vaak nog dicht' leiden erna straatsma Het dienstverlenings- en ge- zondheidsonderwijs (dgo) moet nauwer samenwerken met in stellingen. Beide partijen heb ben elkaar meer dan ooit nodig, zegt voorzitter van de centrale directie van het Holtlant Colle ge, M.L. Candido. De arbeids markt krimpt en het rijk bezui nigt verder op onderwijs. „Op een gegeven moment moet je als school een instrument heb ben om te meten wat de vraag op de arbeidsmarkt is en daar op inspelen. Ik vermoed dat we die kant opgaan." Het Holtlant College houdt 19 mei een symposium ter gele genheid van het tienjarig be staan van het dgo. Thema van de bijeenkomst is het 'span ningsveld tussen opleiding en werkveld'. Diverse onderwijs- specialisten en woordvoerders van instellingen geven tijdens dit symposium hun visie op dit onderwerp. In de beginjaren van het dgo was er nauwelijks overleg tus sen werkgevers en onderwijs krachten over de inhoud van opleidingen. Gaandeweg is dat veranderd. Over en weer wordt overlegd om theorie en praktijk zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. „Maar je houdt altijd een spanningsveld", zegt Candido. „Instellingen zelf willen natuur lijk zo min mogelijk geld uitge ven aan een opleiding. Zij wil len kant en klare werknemers. Maar wij zijn geen bedrijfs- school. Wij verzorgen beroeps gerichte opleidingen." Vergeleken met het algemeen voortgezet onderwijs is het be roepsonderwijs al een goed eind op weg, meent Candido. „Bij het algemeen voortgezet onder wijs zijn de gordijnen tussen school en wereld vaak nog dicht. Wij zijn al een tijdje bezig in onze contacten met instellin gen." J. Wessels, afdelingsdirec teur van het dgo: „Wij hebben het werkveld al heel vroeg in huis gehaald." Regelgeving De pogingen om het beroeps onderwijs zoveel mogelijk af te stemmen op de praktijk worden soms verstoord door regelge ving van het rijk. Candido: „Scholen hobbelen soms achter de werkelijkheid aan." Zo streeft het rijk de laatste jaren en verregaande specialistatic na, die de instellingen juist wil len afschaffen. Het zou volgens de instellingen wellicht efficiën ter zijn om een basisopleiding verzorging aan te bieden, in plaats van aparte cursussen voor bejaardenverzorging of ziekenverzorging. De krimpende arbeidsmarkt en slinkende rijksbudgetten maken een samenwerking tus sen instellingen en scholen steeds belangrijker. Candido: „Het rijk wil tegen een zo laag mogelijke prijs zo goed mogelijk onderwijs hebben. We zijn in middels financieel autonoom, dus we moeten inventief zijn om het hoofd boven water te houden. We hebben nu geen 'numerus fixus', maar we moe ten de vraag op de arbeidsmarkt op een gegeven moment kun nen meten. Je gaat natuurlijk geen opleiding aanbieden in werk waar leerlingen niet on dergebracht kunnen worden. Om die vraag te onderzoeken moeten we de contacten met de instellingen veel sterker maken. We moeten ze er van overtuigen dat wij hen nodig hebben en zij Het symposium van het Holt lant wordt gehouden in het hoofdgebouw aan de Turkooi slaan 131 in Leiden. Voor meer informatie: 315151. Woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft het groene licht ge geven voor oprichting van een huurdersvereniging. In de ko mende maanden werkt een werkgroep de plannen uit, in samenwerking met de stichting Welzijn. Naar verwachting zal de belangenvereniging voor huurders nog dit jaar haar werk beginnen. De werkgroep hoopt dat de WBL. de huurders zelf en de ge meente Leiden bereid zijn de vereniging te financieren. Te vens is er uitzicht op een bijdra ge uit het 'stimuleringsfonds huurdersbelangenvereniging'. Andere weg De gemeente Leiden koos met de oprichting van een eigen ad viesbureau voor een andere weg dan gemeenten als Den Haag en Nijmegen. Stafmedewerkers worden er 'wegbezuinigd'; orga- nisatie-advisering wordt steeds 'vaker uitbesteed aan externe bureaus. Schlatmann: „Ik denk dat je met de oplossing, waar Den Haag voor heeft gekozen, duurder uit bent." Concurrentievervalsing ligt niet zo snel op de loer, meent Schlatmann, die ook geruime tijd in het bedrijfsleven werk- M. Schlatmann, hoofd Leiden Advies: „Het is goed scheeps de markt op gaat." zaam is geweest. „Is de over heid nu ineens een winkel', vraagt men zich misschien af. Maar ik denk dat je pas concur- i de indruk weg te n rentievervalsend bent als je de zelfde kosten maakt hebt als het bedrijfsleven. En dat is niet zo. De kosten van de gemeente lig gen veel hoger." Ondanks die hogere kosten slaagt Leiden Advies er wel in tegen een veel lagere prijs haar Keukenbrand in studentenpand leiden Vier studenten zijn vanochtend rond 8.00 uur naar het AZL gebracht met ademhalingsproblemen, die ontstonden na dat brand uitbrak in de keuken van hun afdeling in het studen tencomplex aan de Pelikaanstraat. Oorzaak van de brand is waarschijnlijk een frituurpan die door een student is aangezet, waarna hij in slaap viel. De gealarmeerde brandweer hoefde niet op te treden, want drie medebewoonsters hadden het vuur snel onder controle. De vier studenten moesten toch naar het zie kenhuis. Politie zoekt getuigen leiden Op koninginnedag is een 52-jarige vrouw door een on bekende fietser aangereden nabij het kruispunt van de Hoge- woerd en de Sint Jorissteeg. De vrouw is door haar man naar het AZL gebracht, waar bleek dat er ernstige interne verwondingen waren. De politie zoekt getuigen van de aanrijding die op 30 april tussen 10.30 en 11.00 uur plaatshad. Diefstal uit woning en winkel leiden Bij de wereldwinkel aan de Steenstraat is op bevrijdings dag ingebroken. Er zijn enkele T-shirts gestolen van veertig gul den per stuk. De daders hebben zich door de deur toegang tot het pand verschaft. Bij een woning aan de Sitterlaan bedroeg de buit vier paspoorten, diverse sieraden, ongeveer duizend gulden en enkele bankbescheiden. leiden hans koenekoop De restauratie van molen De Herder aan de Haarlemmerweg wordt stil gelegd. En mogelijk wordt het werk nooit afge maakt. Want als eigenaar R.J. Proper echt geen subsidie van de provincie Zuid-Holland krijgt, blaast hij de hele restau ratie af. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg en verening De Hollandsche Molen kunnen dan rekenen op een forse scha declaim. Eerder deze week maakte de provincie bekend geen subsidie van 84.000 gulden te verstrek ken voor het behoud van hout zaagmolen De Herder. Omdat Proper in de oude zagerij een woning wil bouwen waarvoor het originele zaagwerk moet wijken, verliest de molen in de ogen van de provincie zijn mo numentale waarde. De provincie volgt daarmee het advies op van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Hollandsce Molen, de ver eniging die strijdt voor het be houd van de molens in Neder land. Beide instellingen betite len de kleine houtzagerij, die in 1755 werd gebouwd, als een zeldaam cultuurhistorisch goed. Proper ziet dóór het subsidie- verlies geen heil meer in de res tauratie, die juist in volle gang is. „Het is verschrikkelijk balen. Ik zal bezwaar aantekenen te gen het afwijzen van de subsi die, maar veel verwacht ik er niet van. Aan het oordeel van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg valt nauwelijks te tor nen. Maar op mijn beurt zeg ik dan wel; betaal dan zelf de res- 1 maar. Bovendien kun nen ze rekenen op een forse schadeclaim, want het werk heeft mij al veel geld gekost." Schriftelijk De Oegstgeester architect ont kent dat provincie niet op de hoogte is gebracht van de ver wijdering van het oude zaag- raam. „Daar heb ik nooit een geheim van gemaakt. Ik heb dit hele restauratieplan ingediend bij de gemeente Leiden en daarbij meteen duidelijk ge maakt dat ik in de molen wil gaan wonen en dat die oude za gen eruit gaan. Alleen dan kan ik de restauratie van de buiten kant financieren. Het probleem is dat die verwijdering van de zagerij nooit schriftelijk is vast- gelegd." Dat de provincie nooit is uit genodigd op de bouwvergade- ringen, is volgens de eigenaar ook niet waar. „Ze zijn wel uit genodigd, maar hadden blijk baar geen behoefte om te ko men. Ach, ik word een beetje misselijk van de hele kwestie. Ér kunnen alleen maar partijen verliezen. De Hollandsche Mo len en Monumentenzorg halen nu hun gelijk, maar ze winnen er niks mee. Want als ik niet in de molen ga wonen, komt er van de restauratie niets terecht. Tenzij ze zelf betalen, maar zo veel geld (zo'n zes ton, red.) hebben ze niet. En natuurlijk ben ik er zelf ook rouwig om, ik had graag in De Herder willen Overigens had Proper dit weekeinde de oplossing voor het geschil in handen. „Ik had juist een molenaar in Friesland gevonden die wat graag het zaagwerk wilde o leiden hans koenekoop Eigenaar Proper van hout zaagmolen moet niet wanho pen. zegt PvdA-wethouder T. van Rij van volkshuisvesting. „De gemeente heeft goedge keurd dat de molen in een wo ning verandert. De provincie Zuid-Holland had dat kunnen weten. Daarom is het stand punt om nu geen subsidie te geven kinderachtig." De wethouder vindt dat nie mand erbij gebaat is als de restauratie van De Herder niet doorgaat. „Ik zou het ook jam mer vinden als Proper nu het werk stil legt. De bezwaren te gen onze monumentverguli ning moeten nog worden be oordeeld." Voor Van Rij heeft in de kwestie De Herder steeds voorop gestaan dat de buiten kant van de molen in oude staat wordt hersteld. „Er is veel overleg geweest met Proper. Uiteindelijk is er een compro mis bereikt. Het is de enige manier om de molen te be houden. En omdat Leiden met De Heesterboom van Noord man al een originele hout zaagmolen heeft, nemen we er genoegen mee dat het oude zaagwerk uit De Herder ver dwijnt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15