Noodtoestand in Jemen 'We gaan niet meer terug naar Gaza' Pak ik met een deposito nu wel de hoogste rente?" Buitenland ANC in de buurt van tweederde meerderheid Positie Gonzalez wankel Eurofighter wellicht nooit van de grond 4 DONDERDAG 5 MEI 1994 n Nederlands Persbure Diana woedend over naaktfoto's londen Prinses Diana is woest over naaktfoto's die Spaanse fo tografen stiekem van haar hebben gemaakt tijdens een korte va kantie in de Zuidspaanse stad Malaga. Volgens het Spaanse persbureau Europa Press dat de foto's aanbiedt, vertonen deze de prinses met ontbloot bovenlichaam. Het persbureau vraagt 2,8 miljoen gulden voor de foto's. 'Recordaantal doodvonnissen China' new york» Vorig jaar is in China een recordaantal doodvonnis sen uitgesproken. De mensenrechtenorganisatie Amnesty Inter national heeft becijferd dat zeker 2.564 mensen ter dood zijn veroordeeld en dat 1.419 doodvonnissen zijn voltrokken. De or ganisatie voegt er meteen aan toe dat deze cijfers waarschijnlijk veel te laag zijn, omdat de Chinese regering de juiste getallen als staatsgeheim beschouwt. Ambassadeur mag één vrouw meenemen Mbabane* Diplomaten die hun land in her buitenland vertegen woordigen kunnen vaak niet alles wat ze hebben naar hun standplaats meenemen. Zo moeten de ambassadeurs van Swaziland kiezen welke vrouw ze meenemen zo heeft de re gering bepaald. Het kleine, door Zuid-Afrika en Mozambique in geklemde koninkrijk heeft een traditie van polygamie. Eén vrouw mag slechts mee. Duitsland heft embargo Turkije op ankara Duitsland heeft gisteren zijn wapenembargo tegen Tur kije opgeheven. Het embargo was ingesteld omdat de autoritei ten vermoedden dat Duitse wapens werden gebruikt bij de strijd tegen de Koerdische separatisten. Voor dat vermoeden zou on voldoende bewijs zijn. Dochter voor prinses Stephanie parijs Prinses Stephanie van Monaco heeft gistermorgen een dochtertje gekregen. Het meisje heet Pauline. Stephanie, de jongste dochter van prins Rainier, woont sinds de geboorte van hun eerste kind, Louis, samen met Daniel Ducruet, haar voor malige lijfwacht. Voedseltekort in deel van GOS rome» Door burgeroorlog en economische crisis hebben zeker 2,3 miljoen mensen in vijf landen van het Gemenebest van On afhankelijke Staten (GOS) te kampen met voedseltekorten. De VN-organisatie World Food Programme wil daarom 150 miljöen gulden vrijmaken voor de republieken Georgië, Armenië, Azer beidzjan, Tadzjikistan en Kirgizstan. Honderden Thaise vissers vermist cox's bazaar Bijna driehonderd Thaise vissers worden in de Golf van Bengalen vermist nadat een zware storm hun schepen had verwoest. De autoriteiten vrezen dat ze zijn verdronken. De zware storm met windsnelheden van 200 kilometer per uur, trof Bangladesh in de nacht van maandag op dinsdag. Daarbij kwa men zeker 1301 Azerbeidzjan tekent 'partnerschap' brussel Azerbeidzjan heeft gisteren in Brussel het Partnerschap voor Vrede met de NAVO ondertekend. President Alijev sprak daarbij de hoop uit dat de nauwere banden met het bondge nootschap zullen bijdragen tot een oplossing voor het conflict om enclave Nagorno-Karabach. Charles: 'Kind slaan mag soms' londen Prins Charles heeft van diverse kanten kritiek gekregen op zijn uitspraak dat ouders hun kinderen soms mogen slaan. In een toespraak tot hoofdredacteuren van regionale kranten zei de Britse kroonprins dat elke kritische kanttekening bij gebruiken van deze tijd gewoonlijk een venijnig antwoord oproept, 'of het nu gaat om de wens dat mensen de grondbeginselen van de grammatica van het Engels leren of de suggestie dat het in som mige situaties noodzakelijk en verstandig kan zijn een kind een klap toe te dienen'. Strijd vertraagt vrijlating Nederlandse gijzelaars Het ANC nadert de tweederde meerderheid. Dat blijkt uit een mededeling van de Onafhanke lijke Verkiezingscommissie (OVC). Nadat vijftien miljoen stemmen zijn geteld, wee.t het ANC 64,9 procent van de Zuid afrikanen achter zich. De com missie maakte vanmorgen voor het eerst na ruim dertig uur weer- resultaten van de verkie zingen bekend. Sabotage aan het computersysteem had de toch al moeizame telling ernstig vertraagd. Het hoofd van de OVC, rech ter Johann Kriegler, heeft ver klaard dat verschillende partijen extra stemmen hadden gekre gen. Welke partijen dat zijn, wil de hij niet zeggen. Het betreft in elk geval tienduizenden stem men. De fraude heeft volgens Opnieuw minister afgetreden De autoriteiten in Jemen hebben vanmorgen de nood toestand uitgeroepen. Dat meldde de Jemenitische radio in de hoofdstad Sana. Dit gebeurde nadat legereenheden uit het voormalige Zuid-Jemen de internationale lucht haven, het presidentiële paleis en het militaire hoofd kwartier in Sana bestookten. Gisteren voerden zij ook aanvallen uit op de noordelijke troepen in Dhamar en in Aden. het horen van artilleriegeschut. De Jemenitische coalitie-rege ring kwam vervolgens in Sana bijeen en besloot de noodtoe stand uit te roepen. De regeling blijft zeker dertig dagen van kracht. Uit politieke bron is verno men dat de regering in toene mende mate het gevoel heeft de situatie niet aan te kunnen als gevolg van de afwezigheid van de (zuidelijke) premier Haider Een functionaris van de zuide lijke Jemenitische Socialistische Partij (YSP) meldde vanuit Dha mar dat er 'raketten, artillerie en tankvuur zijn ingezet in de door de noordelijke troepen begon nen strijd'. Eerder op de dag werd gemeld dat de bevolking in Aden, de hoofdstad van het voormalige Zuid-Jemen, in pa niek de straat was opgerend bij Abu Bakr al-Attas. Attas, die al meer dan vijf maanden de kabi netsvergaderingen in Sana boy cot, is in april voor medische behandeling naar de VS vertrok ken. Noord- en Zuid-Jemen wer den in 1990 herenigd. Het zui den is marxistisch, het noorden conservatief en opgedeeld naar stammen. President Ali Abdul lah Saleh, een noorderling, is in een machtsstrijd verwikkeld met de uit het zuiden afkomsti ge vice-president Ali Salem al- Beidh. De spanningen dreigen nu tot een burgeroorlog te lei den. De oplopende spanningen in Jemen lijken vertragend te wer ken op de vrijlating van de drie Nederlandse medewerkers van TNO die eind maart werden ge gijzeld. Maar volgens de Jeme nitische parlementsvoorzitter Abdallah bin Hussein al-Ahmar komen de drie zeer binennkort vrij. Een woordvoerder van TNO reageerde uiterst terug houdend op de berichten over de ophanden zijnde vrijlating. „We hebben dit soort bekend makingen helaas al vaker mee gemaakt." Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de ongeveer 150 Ne derlanders in Jemen opgeroe pen zo snel mogelijk naar de hoofdstad Sana te gaan. De Ne derlanders zijn voornamelijk werkzaam als ontwikkelings werkers. Al eerder was het toe risten afgeraden naar Jemen te De regeringscrisis in Spanje heeft zich gisteren verscherpt met de arrestatie van de voor malige president van de centra le bank Rubio en het ontslag van de minister van landbouw Vicente Albero. Hij had voor de belastingen winst uit investerin gen verzwegen. De Spaanse premier Felipe Gonzalez legt vandaag een ver klaring af over het ontslag van Albero en de minister van bin nenlandse zaken Asuncion, die zaterdag aftrad. De Spaanse pers meldde vanmorgen dat in middels ook drie vooraanstaan de parlementariërs (en ex-mi- nisters) hun functies ter be schikking hebben gesteld. De roep om het aftreden van premier Gonzalez groeit met de dag, de beurs van Madrid zakt in en buitenlandse investeer ders worden afgeschrikt door de hausse aan financiële en politie- Israël begint terugtrekking na ondertekening akkoord Kriegler geen gevolgen voor de uitslag. De inauguratie van de eerste zwarte president uit de geschie denis van Zuid-Afrika, Nelson Mandela, zal volgens de organi satoren volgende week dinsdag een 'eenvoudige en waardige' gebeurtenis worden. De beëdi ging zal worden bijgewoond door 150.000 genodigden. Tot de mensen die zéker komen, behoren VN-secretaris-generaal Boutros Ghali, de Britse prins Philip en minister van buiten landse zaken Hurd, de Israëli sche president Weizman, de Nederlandse kroonprins Wil- lem-Alexander en de Chinese president Jiang Zemin. Waar schijnlijk zullen ook de Ameri kaanse vice-president Gore, first lady Hillary Clinton en PLO-lei- der Arafat aanwezig zijn. Verwarring bij de ondertekening van het autonomie-akkoord in Cairo. PLO-leider Arafat weigert een van de protocollen te tekenen, waarn. waarna beiden toch hun handtekening zetten. De Egyptische president Mubarak op foto's tussen Arafat en Rabin kan tevreden zijn. Israël zal nooit meer terugkeren naar de Gaza-strook, zo verze kerde minister Shimon Peres (buitenlandse zaken) gen. „We gaan niet terug Gaza, en Gaza gaat niet terug naar ons. God zij dank." Peres verzekerde dat het akkoord over autonomie voor de Palestijnen in Gaza en Jericho, voorgoed geldt. De minister zette gisteren met premier Rabin en PLO-lei- Een thuisbankier kan z'n geld nu beter op de Postbank Kapitaalrekening zetten. der Arafat zijn handtekening onder het verdrag. De PLO heeft de stationering van de eerste Palestijnse politie- eenheden in de Gazastrook en Jericho uitgesteld tot volgende week. Politiebrigadier Ghazi al- Jabali weet het uitstel aan 'tech nische reden om de voorberei dingen af te ronden'. De briga dier is als kwartiermaker voor de toekomstige politiemacht van 9.000 Palestijnen al in de Gazastrook aanwezig. Het gisteren na enige aarze ling Arafat wenste eerst de aanvullende protocollen met de kaart van het gebied rond Jeri cho niet te tekenen, waarna ook Rabin niet tekende door PLO en Israël ondertekende docu ment telt bijna 200 pagina's. Het is een uitwerking van de af spraken die vorig jaar septem ber in het Akkoord van Was hington waren vastgelegd en waarover beide partijen ruim zeven maanden onderhandel den. Israël haalt binnen drie weken het merendeel van zijn troepen uit de Gazastrook en Jericho weg. Het is de eerste maal dat het land zijn militairen verwijdert uit gebieden die het sinds 1967 bezet houdt. ke schandalen. Het tot voor kort regeringsgezinde dagblad El Pais schreef vanmorgen in een hoofdredactioneel commentaar dat Gonzalez de vertrouwens kwestie in het parlement moet stellen. De premier heeft dat tot nu toe geweigerd. De politieke toekomst van de regeringsleider ligt in handen van de Catalaanse nationalisten (CiU, 17 zetels), die hem alleen nog gedoogsteun willen geven als hij snel een einde maakt aan de corruptie. De Catalaanse lei der Jordi Pujol heeft echter al diverse keren gespeculeerd over vervroegde verkiezingen. De rechtse en linkse oppositie eist het onmiddelijke vertrek van Gonzalez, die al twaalf jaar re geert. De Catalanen en socialis ten hebben een zeer krappe meerderheid in de Cortes, 176 van de 350 zetels. Fiat voor EU van 16 landen straatsburg-helsinkidpa Finland, Zweden, Noorwegen en Oostenrijk zijn tevreden over de goedkeuring van hun toetre ding tot de Europese Unie door het Europees Parlement. Het Europese Parlement had eerder op de dag met grote tegenzin het Euro-parlement eist verdere democratisering van 'Europa' alvorens de Unie wordt uitge breid toch met absolute meerderheid gestemd vóór het opnemen van de vier landen in de Europese Unie. Waarnemers in Helsinki ver wachten dat Finland als eerste van de drie Noordse kandidaten in oktober via een volksraadpli ging over het lidmaatschap be slist. Zweden houdt op 18 vember een referendum. Noor wegen volgt op 27 en 2f vember. Het Oostenrijkse parle ment vergadert deze week de toetreding. Op 12 juni wordt het verdrag in een referendum aan de bevolking voorgelegd. Strijd in Kigali kigali-nairobidpa-anp In de Rwandese hoofdstad Kigali hebben gisteren de hevig ste gevechten gewoed sinds het uitbreken van de burgeroorlog vorige maand. Vier militairen van de Verenigde Naties zijn de afgelopen dagen gewond ge raakt. VN-secretaris-generaal Boutros Ghali heeft gisteren ge vraagd om een buitengewone zitting van de Commissie voor de Mensenrechten met als eni ge agendapunt Rwanda. Eerder stelde hij voor op kosten van de VN Afrikaanse troepen naar Rwanda te laten gaan. Buurlanden boos op Japanse minister China en andere Zuidoostazia- tische landen hebben woedend gereageerd op de constatering van de Japanse minister Shigeto Nagano (justitie) dat zijn land tijdens de Tweede Wereldoorlog geen agressor was. In een inter view had Nagano gezegd dat Ja pan eerder de bevrijder van ko lonies in Oost-Azië was. Ook Zuid-Korea, Australië en Taiwan leverden hevige kritiek op de uitspraken van Nagano. De Japanse premier Tsutomu Hata, die op reis is in Europa, noemde de uitlating van Naga no 'niet gepast' en zei zijn mi nister om opheldering te zullen vragen. De Postbank Kapitaalrekening r zonder kosten van opnemen. Zelfs f 25.000,- biedt bedrag boven de f25.000,-, als u dit r hoge rente (nu n alle opnamevrijheid, tunt er namelijk elk willekeurig bedrag Hetzelfde principe geldt ook de I^eeuwrekening, waarbij het inlegbedrag op f 10.000,- ligt de rente nu 4,6%* is. Voor een aantrekkelijke rente hoeft u C geen deposito te nemen. ^apitaalrekewn% Girorekeninghouders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog jen. Gewoon via hun giroboekje, wie er eerst nog wat meer over wil belt nu even Klantenservice Sparen: POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. In een hangar van British Aerospace werd gisteren het vliegtuig gepresen teerd dat de komende dertig jaar het luchtruim boven Europa moet gaan do mineren. De Eurofighter 2000 is het Eu ropese antwoord op de MiG-33 en de Sukhoi-35, toestellen die binnen enkele jaren van de produktieband zullen rol len. Het gevechtsvliegtuig is echter zo duur dat nog altijd niet helemaal zeker is of het daadwerkelijk in produktie zal worden genomen. Alleen al de ontwikkelingskosten van de Eurofighter beliepen bijna dertig miljard gulden, evenveel als de aanleg van de Ka naaltunnel. Als de vier deelnemende lan den elk hun beoogde aantal toestellen af nemen, zullen de totale kosten (van ont wikkeling en produktie) negentig miljard bedragen. Groot-Brittannië uil in beginsel 250 Euro- fighters aanschaffen, Duitsland 140, Italië 130 en Spanje 87. Maar geen enkel land heeft hier formeel al toe besloten, en vooral de Duitsers aarzelen. Als Duitsland definitief afhaakt, wordt het toestel voor de andere landen te duur. Van de deelnemende landen is Groot- Brittannië het meest toegewijd. De Royal Air Force wil vanaf de eeuwwisseling haar verouderde Jaguars, Tornado 's F3 en Phantoms vervangen en de Britten willen alleen het neusje van de zalm. Onafhankelijke testen hebben uitgewezen dat de Eurofighter een kans heeft van 82 procent om een luchtgevecht met de Su- koi-35, het beste Russische toestel, te winnen. De Rafale, het Franse vliegtuig dat over enkele jaren in produktie wordt genomen, heeft slechts een kans van 52 procent. Dat is nog altijd beter dan de Zweedse Saab Gripen die slechts 35 pro cent kans heeft. De Eurofighter is veel sneller en wend baarder dan de F15, de F16 en de F18, toestellen die geen van allen partij bleken voor de Sukoi. Het enige toestel dat in de testen beter 'scoorde' dan de Eurofighter, was de Amerikaanse F22. Maar dit vlieg tuig rolt pas in de volgende eeuw van de band en zal tweemaal zo duur zijn als de Eurofighter. Het heeft bovendien een veel geringere capaciteit om gronddoelen aan te vallen. Behalve voor de Britse luchtmacht is de Eurofighter echter ook van groot belang voor de Britse defensie-industrie. Nu reeds, nog voordat het gevechtsvliegtuig wordt geproduceerd, zijn met de ontwik keling reeds 10.000 banen gemoeid. Aan genomen wordt dat dit aantal zal groeien tot 40.000 als de produktiebanden gaan draaien. Eurofighter is het resultaa van een sa menwerkingsverband van defensie-in dustrieën in de vier deelnemende landen. British Aerospace en Deu tsche Aerospace hebben elk 33 procent in dat consortium, het Italiaanse Alenia 21 procent en het Spaanse CASA 13 procent. Pas als de rege ringen van de vier landen volgend jaar hun definitieve bestellingen hebben ge plaatst, zal worden uitgemaakt hoe dc produktie zal worden verdeeld. Vast staat dat Groot-Brittannië het meest zal profi teren van de produktie. Van de vier bewindslieden die gisteren de Eurofighter 2000 mochten aanschouwen, was de Brit dan ook het meest enthou siast. Terwijl zijn hand de witte vleugel liefkoosde, mompelde Malcolm Rifkind: „Prachtig! Het lijkt wel een vogel."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5