Legacy in zijn geheel opgewaardeerd Weg en wiel VAN SCHOOTEN HUISMAN Hoog Italiaans bezoek in Autotron Fietsdrager met ANWB-keurmerk "DONDERDAG 5 MEI 1994 BOEKEN Subarudealer Lageweg 27, Katwijk. Tel. 01718-30944 Autobedrijf Levendaal 84, Leiden. Tel. 071-144345 De Onschatbare Cabrip (Tijdens de eerste 'Onschatbare ""IC&brio'-beurs, die anderhalve week geleden in i Hilversum plaats- vond, is het ge lijknamige jaar boek ten doop jgehouden. De op zet is dezelfde als m die van De On - - j scha tba re Klassie- ire-k'erwaarvan bin- an nenkort alweer de a- 'vijfde editie ver- akt schijnt, ng Van iedere ca- :en|briolet (in totaal u- jeen kleine 900) is ieuleen fotootje op- 5 (genomen met daarbij de be langrijkste gegevens. Wat echter rd ook deze uitgave uniek maakt is de taxatiewaarde die bij ieder model staat vermeld. In geval het niet een 'klassieke', maar een 'gebruikte' cabrio betreft, is de waarde van het betreffende bouwjaar vermeld. Want dat is het verschil, in deze eerste aflevering van De On schatbare Cabrio komen ook auto's aan bod. Een speciaal full-color ge deelte geeft zelfs een overzicht alle cabrio's die momenteel op de markt zijn, bij elkaar 71 stuks. De gids speelt in op de grote be langstellingvoor het 'open rij den'. Omdat nieuwe cabrio lets een relatief zichte van hun 'dichte' broertjes, is vooral de vraag naar gebruikte en klassie ke modellen erg gegroeid. De Onschatbare Cabrio geeft een betrouwbare indicatie van de waarde van een groot aantal ca briolets uit heden en verleden. Het 464 pagina's tellende verza melwerk ligt voor 19,95 in de boekhandel. De historie van Morris Garages Toen de Britse autoindustrie in de jaren zeventig bijna volledig ten onder ging, voornamelijk door eigen toedoen, had dat ook onvermijdelijke gevolgen voor het roemruchte Britse sportautomerk MG. Hoewel er nog di verse reddingspo gingen zijn onder nomen, moest Morris Garages de poorten in 1980 de finitief sluiten. Wat restte was een kleine fabriek in Abington, waar de bedrijvigheid en schorre uitlaatroffels plaats hadden gemaakt voor het ge luid van de wind en krakende, klapperende deuren. Maar recentelijk werd het merk MG .door eigenaar Rover in ere hersteld. De wederopstanding van een merk dat nooit had mogen verdwijnen was een feit. De mallen van de 'good old' MGB werden onder het stof vandaan gehaald en op basis daarvan werd een geheel nieu we sportwagen gebouwd met overduidelijke MG-lijnen. De naam: MG RV8. Het aanbreken van de nieuwe MG-periode is een mooie gelegenheid nog eens terug te blikken op de fasci nerende historie van dit unieke merk. Uitgeverij Ars Scri- bendi doet dat met het boek De klassie ke MG, een van oor sprong Britse uitga ve, die aan de hand van veel fei tenmateriaal en fraaie kleuren opnamen de MG-story doet herleven. Ze staan er allemaal in, de echte oudjes, maar ook de overbekende MGA's, MGB's en Midgets. Voor de liefhebbers is achterin het boek een MG- chronologie met alle gebouwde types, technische gegevens en produktieaantallen opgenomen. DE KLASSIEKE MG, 96 blz., 125 foto's, uitg. Ars Scribendi in Harmeien, 29,50. v Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden j_ zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Velsertunnel en Beverwijk, avond en nacht. Amstelveen - Diemen (A 9) Ter hoogte van Diemen, overdag. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) Tussen Uitgeest en Akersloot, avond en nacht. Nieuw Vennep richting Wassenaar (A 44) Tussen Sassenheim en Oegstgeest, overdag. Wassenaar richting Nieuw Vennep (X 44) Ter hoogte van Wassenaar. Zaanstad richting Den Oever (A 7) Tussen Zaandam en Wijdewormer, overdag. Apeldoorn richting Hengelo (A 1) Den Bosch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxtel en knooppunt De Hogt. Arnhem richting Utrecht (A 12) Tussen knooppunt Waterberg en knooppunt Grijsoord, overdag. ta Den Haag - Utrecht (A 12) i- Tussen Bleiswijk en knooppunt Gouwe, avond en nacht, a- Tussen Prins Claüsplein en Zoetermeer, overdag. ;tJ Utrecht - Arnhem (A 12) Utrecht richting Den Haag (A 12) Tussen De Meern en Woerden, overdag. Gorinchem - Nijmegen (A 15) Tussen Meteren en knooppunt Deil, overdag. r WEGWERKZAAMHEDEN BMW wil met de nieuwe 7-serie haar aandeel op de markt voor luxe auto's vergroten. Sinds '86 zijn er 310.000 stuks van het huidige type gebouwd. Van de nieuwe, die 5 meter lang is, zul len nqg dit jaar 30.000 auto's op de markt komen. Autobranche beperkt eigen mogelijkheden voor reclame Maij van verkeer en waterstaat. De RAI heeft de gedragsregels opgesteld in een poging recla- het beleid van de overheid inza ke verkeersveiligheid, milieu en energiebesparing. „Zeggen dat de auto 180 kilometer per uur rijdt als dat toch niet is toege staan. lijkt ons niet erg verstan dig. We willen niet alleen bevor deren dat de auto's veilig, schoon en zuinig zijn, maar ook dat ze zo veilig, schoon en zui nig mogelijk worden gebruikt aldus een RAI-woordvoerster. De Nederlandse autobranche zal snelheid, acceleratie en mo torvermogen niet meer gebrui ken als element in reclame voor personenwagens. Ook mag pro motie voor auto's niet meer op roepen tot agressief, milieu-on vriendelijk of verkeersonveilig gedrag. Een personenwagen aanprijzen als een milieuvrien delijk produkt is evenmin toe gestaan. Dat is de kern van een nieuwe reclamecode die maan dag door de branchevereniging RAI is aangeboden aan minister Skoda maakt nu ook Seat MLADA BOLESLAV GPD De Tsjechische autofabrikant Skoda is in het diepste geheim begonnen met de produkrie van de Seat Toledo. Dat ge beurt in de Skoda-fabriek in het Boheemse Mlada Boleslav. Zowel Skoda als Seat zijn (deels) eigendom van de Duit se autofabrikant Volkswagen. Seat verkeert in zware finan ciële problemen. Produktie van de Spaanse auto in Tsje chië is voor Volkswagen ken nelijk goedkoper. Bovendien is de afstand tot de grote afzet markten in west-, noord- en midden-Europa korter, het geen de kosten verder drukt. Overigens heeft Skoda, onder druk van Volkswagen, beslo ten onderdelen te gaan betrek ken uit het buurland Polen. Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat dit gebeurt. Skoda was tot nu toe een vol ledig Tsjechisch produkt. De Tsjechische regering beziet de ontwikkelingen met argus ogen, zeker nu Volkswagen miljardeninvesteringen in Skoda op de lange baan heeft geschoven. De regering heeft al gedreigd de leiding bij Skoda weer zelf in ♦handen te nemen en die niet meer over te laten aan de Duitse minder heids-aandeelhouder. Op het laatste moment heeft de organi satie van de thema-expositie 'Aluminium in Concept Cars', die tot en met 29 mei in Autotron Rosmalen wordt gehouden, een absolute klapper binnengehaald. Het betreft de nieuwe Bugatti EB 112, een tot de verbeelding sprekende creatie van Giugiaro's ontwerpstudio Ital Design. Het indrukwekkende prototype, dat vo rig jaar zijn debuut maakte op de Salon van Genève, is direct na afloop van de autotentoonstelling in Turijn naar ons land overgevlogen. De 4-deurs Bugatti EB 112 heeft perma nente vierwielaandrijving en wordt aan gedreven door een 6.0-Iiter 12-cilinder motor met maar liefst 5 kleppen per ci linder. Deze 60-klepper heeft een maxi maal vermogen van 445 paardekrachten waarmee het slechts 4,7 seconden kost om vanuit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur te snellen. De topsnel heid ligt volgens de fabrikant rond de 300 km/uur. De nieuwe Bugatti gaat volgend jaar in produktie en is gemaakt om lang mee te gaan. Zo is het chassis van de EB 112 uit carbon-fiber opgetrokken en de zelfdra gende carrosserie geheel van aluminium. Op de expositie is de Aluminium Award '94 toegekend aan autofabrikant Audi. De meeste fabrikanten gebruiken al alu minium in diverse auto-onderdelen, maar Audi is de eerste die een auto op de markt brengt die volledig uit aluminium bestaat. De Audi A8 is lichter dan andere wagens, waardoor hij met dezelfde brandstof 25 procent meer kilometers kan rijden en toch dezelfde prestaties le vert. Als andere automerken het voor beeld volgen, kan dit de komende tien jaar 1.000 tot 2.000 nieuwe banen ople veren in de aluminiumindustrie. Het Autotron is dagelijks van 10 tot 17 uur geopend en de entree kost 17,50 voor volwassenen en 14,50 voor kinde ren van 3 tot 12 jaar en 60-plussers. Een bezoek aan de expositie 'Aluminium in Concept Cars' is bij de toegangsprijs in begrepen. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Steeds meer Europese automobilisten rijden loodvrij Steeds meer automobilisten in de landen van de Europese Unie schakelen over op de rela tief milieuvriendelijke loodvrije benzine. Dat blijkt uit een maandag gepubliceerd rapport. Er werd vorig jaar in de 12 EU- landen voor het eerst meer loodvrije benzine, namelijk 53,3%, dan loodhoudende ben zine verkocht, zo staat in het rapport van het Bureau voor de Statistiek van de EU. In '92 werd er nog 47,1% loodvrije benzine verkocht. In '86 bedroeg het marktaandeel van loodvrije benzine niet eens een procent. Duitse automobilisten rijden het milieuvriendelijkst. Zij tank ten voor bijna 90 procent lood vrij. Portugal stond met 20,9 procent onderaan de lijst. BLIK IN HET VERLEDEN Het Britse merk Triumph bouwde in de jaren zestig een royale sedan die als type 2000 op de markt was. Een kleinere uitvoering daarvan was het type 1300 dat later in een vernieuwde versie de naam Toledo kreeg (foto). Het was een vrij luxe uitgevoerde lichte middenklasser met een Engels (met veel notenhout) interieur. De Toledo-reeks kreeg later nog een uitbreiding in de vorm van de Dolomite. archieffoto Bijna vijf jaar geleden bracht Subaru met de Leg acy voor het eerst een grote middenklasser, die heel wat klanten voor het rela tief onbekende merk heeft gewonnen. Na een tussen tijdse facelift was het nu tijd voor een nieuw model, dat echter ook weer niet heel veel van zijn voorgan ger afwijkt. KUPELSTAART GPD Veeleer paste Subaru een sim pel recept toe door de Legacy in alle opzichten wat op te waar deren. Nieuwe vindingen biedt hij niet, doch Subaru had altijd iets bijzonders te bieden met uitgebreide toepassing van vier wielaandrijving. Die wordt nu zelfs voor een absolute bodem prijs van 1.500 extra geboden op de versie 2.0 GL, het topmo del 2.2 GX heeft het als voor heen standaard. Daar tegenover steekt de prijs voor airbags schril af, die kosten op de 2.0 GL liefst vier mille ex tra. Daarvoor krijg je er dan wel meteen twee. Op de 2.2 GX zijn ze standaard, maar dat blijkt ook uit diens prijs. Subaru speelt dus vooral weer op zijn aloude troefkaart: verhoogde nen gecombineerd worden met automatische transmissie, nu met keuzekriopjes voor ver- schillendeschakelprogramma's. De prijsstelling van de goed koopste Legacy's mag nog aar dig scherp heten, voor een auto van dit formaat. Het wegvallen van een 1.8 DL instapmodel (voor 34 mille, maar wel karig uitgerust) kan niet geheel ge compenseerd worden. De lijst begint met een niet echt kale 2.0 LX vo<jr 37 mille. Een GL- versie met aanzienlijke luxe, zoals elektrisch bediende ramen en spiegels en centrale vergren deling, kost 40.495. Dat is maar 1.750 meer dan de ver gelijkbare oude versie. Dat verschil loopt enorm op bij de 2.2 GX, deze werd ruim ne gen mille duurder. Dan zitten er standaard twee airbags in en ABS-remmen, doch dat laatste had de oude GX ook. Voorals nog is er geen vervanger voor de absolute topper met tweeliter turbomotor. Getrouw Subaru's gewoonte staat naast elke se danversie een overeenkomstige stationcar, voortaan Touring Wagon geheten. Hij kost drie mille meer dan een sedanmo del. Alleen deze Wagon kan in de goedkoopste versie LX al ge leverd worden met aandrijving op alle wielen, voor genoemd vrienden-meerprijsje. lichten. Van binnen biedt de grote Subaru merkbaar meer ruimte, mede door lager ge monteerde stoelen, ten gunste van de hoofdruimte. Ook de in terieurinrichting straalt weinig fantasie uit, in praktisch opzicht is er weinig op aan te merken. Subaru voerde het basismodel met 1.8 liter motor af, zodat keus overblijft uit zestienkleps toegekend aan een inklapbare fietsdra ger op de trekhaak van een auto. Het gaat om een in twee versies verkrijgbare drager van Halfords, voor 2 en voor 3 fiet sen. Volgens het keu ringsrapport voldoet De goedgekeurde fietsendrager is verkrijgbaar de constructie aan de voor drie fietsen. fo hoogste kwaliteits eisen wat betreft verkeersveilig heid én gebruiksgemak. Op de trekhaak wordt ee koppelingsplaat, voorzien van een 20 cm lange borghuis, ge plaatst. Daarmee is de complete De wet holt meestal achter de is. De drager vooi kost 399, die vooi hulp- den. Niet meer wit twee fietsen drie 429 gul drager stabiel te installeren. Hij is tevens met een insteekslot te gen diefstal beveiligd. De fietsen staan om en om in wielgoten, vastgesjord met spanbanden.Transportschade kan worden voorkomen door ze met afstandshouders aan het dragerrek vast te zetten. De maximale belasting is 75 kg. Fiets-transporterende automo bilisten moeten er overigens aan denken dat de fietsen niet meer dan 20 cm aan weerszij den mogen uitsteken en dat een rechter buitenspiegel verplicht feiten aan. Dat blijkt uit de nieuwe Wegenverkeerswet die volgend jaar in werking treedt. Daarin staat dat het achterspat bord van een fiets niet meer over een lengte van 30 cm wit hoeft te zijn. Wel dient elke fiets voorzien te zijn van de voorge schreven rode reflector achter op en witte zijreflectie op wie len of banden. Verder meldt de nieuwe wet wat overbodig dat een fiets overdag niet voorzien hoeft te zijn van verlichting. Dat doelt op kale racefietsen, atb's en kinderfietsen, die vanzelf- Automatisch Soms dient groot nieuws zich aan als een heel klein be richt in een vak blad. Het gaat hier- bij om een auto- matisch versnel lingssysteem voor halfords de fiets met de naam Autobike. De versnelling werkt op middel puntvliedende kracht tijdens het fietsen. Bij langzaam rijden staat de versnelling in de laagste stand en trapt de fietser soepel weg. Hoe hoger de snelheid des te langzamer is de trapbewe- ging. Autobike is een Ameri kaanse uitvinding die in Neder land wordt geïmporteerd door Babybike in Bussum. De impor teur is zelf nog druk doende met proefnemingen op diverse soorten fietsen en spreekt van een accessoire voor de liefheb ber vanwege de prijs die iets on» der de 1.000 gulden ligt. Wie er ongezien al aan wil kan het ap paraat bestellen via tel. 02159 - 51908, maar moet de zaak zelf in elkaar zetten. actieve veiligheid door perma nente vierwielaandrijving, die vastere wegligging biedt. De Legacy kreeg een vijf centi meter langere wielbasis en car rosserie. Het ronde uiterlijk is net als het oude model netjes, maar niet bijzonder karakteris tiek. Men wist er aan de achter kant toch een apart accentje in te leggen met de vorm van de boxer-viercilinders met 2.0 of 2.2 liter inhoud. Deze motoren zijn herzien om de trekkracht te verbeteren, waarbij de grootste tevens wat aan vermogen moest inleveren. De motorbewerking is geslaagd. Niet alleen werd de tweeliter die veruit de meeste kopers zullen kiezen inderdaad soepeler, hij loopt ook belang rijk stiller. Beide motoren kun- sprekend in het donker niet ge bruikt mogen wor den.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31