Trombose vaak erfelijk D66 en VVD strijden om opvolger van Patijn Randstad Inschrijving beperkt voor vijf studies Notaris na verduistering uit ambt gezet LAACVLIEdENDE CARAVANS, DA'S PAS WIND!" Hoogste punt nieuw Haags stadhuis Minder anesthesiefouten na oefenen op simulator 14 —DONDERDAG 5 ME11994 chef gertvisser, c Commissaris van de koningin in Zuid-Holland den haag monica wesseling Met de voor hen gunstige ver- ikiezingsuitslag van afgelopen dinsdag, zijn D66 en WD na drukkelijk in beeld gekomen om de nieuwe commissaris van de ngikoningin in Zuid-Holland te jmogen leveren. Het is aller minst zeker dat de PvdA-er Schelto Patijn, die burgemees ter van Amsterdam wordt, door iemand uit zijn eigen partij wordt opgevolgd. Zuid-Holland iwordt door politieke partijen zowel economisch als bestuur- jlijk als een belangrijke en aan trekkelijke provincie gezien. Na de forse verkiezingswinst, ligt een commissaris uit D66- kringen voor de hand, zegt die partij. D66 is ernstig onderbe deeld wat commissaris-posten betret. De partij, die inmiddels 24 kamerzetels bezet, levert al leen de commissaris in Gelder land in de persoon van J. Ter louw. Fractievoorzitter M. Ter- wiel van de D66-statenfractie windt er geen doekjes om: „Die post claimen wij. Ik verwacht nogal wat van minister Van Thijn. Het wordt tijd voor een frisse wind." Maar ook de WD ligt op de loer. De partij die inmiddels 31 kamerzetels bezet, heeft twee commissarissen, in Friesland en in Groningen. Het recht om ook de commissarispost in Zuid- Holland te bezetten kan de par tij ontlenen aan het feit dat zij de grootste (23 procent) is in deze provincie. Duidelijk is in ieder geval dat de komst van een CDA-com- missaris kan worden uitgeslo ten. Het CDA heeft al vijf com missarissen (Noord-Brabant, Limburg, Zeeland, Utrecht en Overijssel) en de verkiezingsuit slag van dinsdag geeft geen re den de christen-democraten nog een douceurtje toe te stop pen. Echter, de PvdA zal niet zo maar een niet-socialist als op volger van Patijn accepteren. De socialisten bezitten nu 37 zetels in de Tweede Kamer en leveren Noord-Holland, Drente en Flevoland). De socialisten zul len geen genoegen nemen met drie commissarissen terwijl het kleinere CDA er vijf heeft. Wolf, fractievoorzitter van de socialisten, heeft al een opvol ger voor Patijn in de coulissen klaar staan. „Die persoon schuif ik naar voren. De opvolger is zó briljant dat niemand er om heen kan. Die persoon is van PvdA-huize, dat mag duidelijk zijn. Toeval, maar toch ook De vraag is of de burgers van deze provincie wakker zullen liggen van de politiek kleur van 'hun' commissaris. Negen van de tien ^pidhollanders had im mers nog nooit van Patijn ge hoord totdat hij burgemeester van Amsterdam werd. En, maakt het voor het politieke be leid in de provincie so wie so iets uit welke kleur de commis saris heeft. Terwiel (D66) verwacht dat een man of vrouw uit haar partij de ivoren toren van het provin ciehuis weet te verlaten en Wolf (PvdA) noemt een socialistische kijk op de wereld allesbepalend. In praktijk, zeggen zij, is de in vloed van de commissaris nogal beperkt: „Het zijn de politieke partijen die de besluiten ne men." Voor de politieke partijen is het bezetten van de post Zuid-Holland een begerens waardig statussymbool. Maandag 16 mei komt het provinciaal bestuur bijeen om minister Van Thijn (binnenlandse zaken) duidelijk te maken hoe de nieuwe com missaris eruit moet zien. i windkracht 10 tegen hebben. Of dat iver het weer. Welnee, dagbladbezorgers GEZOCHT: D A C B L A P B E Z O R C E R M/V 15 ;erc dingen. Kijk. die houding maakt ingc helden. Ze hebben gewoon nèt in hun mars. U i best 'ns aan denken, ndt. Want zonder dagbladbezorgers is uw krant nerg Estafetteloop Rotterdam-Parijs De minister van binnenland se zaken, E. van Thijn en de scheidend commissaris der koningin S. Patijn geven sa men op woensdag 11 mei het startschot voor de Roparun, de estafetteloop van Rotter dam naar Parijs. De loop is met 674 kilometer de langste estafetteloop. Zuid-Holland doet voor de tweede keer mee aan de estafetteloop. Naast gedeputeerde G. Brouwer, lopen zeven andere Zuidhollanders mee. De op brengsten van de loop ko men ten goede aan de Dr. Daniël de Hoed Kliniek in Rotterdam, een kliniek ge specialiseerd in de behande ling van en het onderzoek naar kanker. De loop wordt om 12.00 uur 'afgeschoten'» onder de Euromast in Rotter dam. Het gerechtshof in Amsterdam heeft woensdag een Haagse taris uit zijn ambt ontzet gens verduistering en valsheid in geschrifte. De man had men met een kandidaat-notaris sinds 1989 gelden uit nalaten schappen die aan hem warer toevertrouwd voor eigen ge bruik benut. Van dat geld heeft hij onder meer een huis en aan delen gekocht. Ook werd een deel van het geld in het casino in Scheveningen uitgegeven. Het tweetal kon een aantal ja ren ongehinderd op deze wijze geld 'lenen', omdat de bedragen uiteindelijk, met rentevergoe ding, weer werden teruggestort in de nalatenschap. Eerder was de man al door het notarieel tuchtcollege, de Kamer van Toezicht, voorgedra gen voor ontzetting uit zijn ambt. Het Amsterdamse ge rechtshof heeft die uitspraak nu bevestigd. De kandidaat-notaris heeft aantekening op zijn con duitestaat gekregen. Hij mag twee jaar geen praktijk uitoefe- Leidse onderzoekers vinden afwijkende gen Ongeveer 5 procent van de bevolking heeft een geneti sche afwijking die leidt tot een zevenvoudig verhoogd ri sico op het ontstaan van trombose in de aderen (veneuze trombose). Het gaat om een afwijking in het gen voor bloedstollingsfactor5. van het bloedstollingssysteem. Daardoor kan het lange tijd het uitgroeien van stolsels in de aderen bevorderen. Patiënten met stolsels in de aderen die de stroming van het bloed belemmeren hebben pijn en problemen met lopen. Soms kan een losgeschoten stukje stolsel ook de bloedstroom naar de longen belemmeren (longemboïie). Het zoeken naar de oorzaken van trombose had tot nu toe weinig succes. Tot voor kort kon bij maar 2 procent van de pa tiënten de aanwezigheid van ëen erfelijke risicofactor worden Onderzoekers van de afdelingen Hemostase en Trombose On derzoek en Klinische Epidemio logie van het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) melden deze ontdekking in het gezag hebbende tijdschrift Nature dat vandaag verscheen. Jaarlijks krijgen in Nederland ongeveer 15.000 mensen te ho ren dat ze veneuze trombose hebben. Twintig procent van hen is drager van het abnorma le factor 5-gen. Hun bloed bevat een factor 5-molecule dat ont snapt aan de strenge regulering vastgesteld. Wel is inmiddels het inzicht gegroeid dat voor het ontstaan van trombose meerdere risicofactoren tegelij kertijd aanwezig moeten zijn. Belangrijke impuls De onderzoekers zien de ont dekking van de genetische af wijking als een belangrijke im puls voor het onderzoek naar de oorzaken van trombose. De Leidse onderzoekers verwach ten dat aanvullend genetisch onderzoek in families van pa tiënten die drager zijn van het afwijkende factor 5-gen, op kor te termijn zal leiden tot het vin den van nieuwe genetische risi cofactoren voor trombose. Een heel andere risicofactor is een erfelijk bepaald tekort aan proteïne C. Leden van families met zo'n tekort hebben 50 pro cent kans om voor hun vijftigste trombose te krijgen, zo blijkt uit een proefschrift waarop de Haagse interniste R. Allaart op 18 mei in Leiden promoveert. Proteïne C is een eiwitverbin ding die deel uitmaakt van ei witten in bloedcellen. Allaart heeft een groot stam boomonderzoek uitgevoerd dat teruggaat tot 1820. Daaruit con cludeert ze dat leden van fami lies met een tekort aan proteïne C niet minder oud worden dan de gemiddelde Nederlander. Ze noemt het daarom ongewenst, deze afwijking een rol te laten spelen bij het vaststellen van de ziektekostenpremie of bij voor beeld bij'het afsluiten van een hypotheek. Als het tekort is vastgesteld, kan met een antis- tollingsbehandeling bij de meeste mensen trombose wor den voorkomen. Staatssecretaris Cohen van on derwijs heeft voor het komende studiejaar en het jaar erop de inschrijving voor vijf studies be perkt, omdat het aanbod van af gestudeerden de behoefte op de arbeidsmarkt overtreft. Deze zogenaamde arbeidsmarkt-fixus geldt in het hoger beroepson derwijs voor logopedie en fysio therapie en in het wetenschap pelijk onderwijs voor tandheel kunde, geneeskunde en dierge neeskunde. Het gevolg van deze maatre gel is dat de Leidse Hogeschool in de studiejaren 1994-1995 en 1995-1996 maximaal 85 eerste jaars mag inschrijven voor de opleiding fysiotherapie. Het aantal eerstejaars studenten ge neeskunde aan de Rijksuniver siteit Leiden is gefixeerd op 180. Landelijk gezien wordt de fixus bij geneeskunde verhoogd van 1485 tot 1619 plaatsen. De nu vastgestelde maxima voor de andere vier opleidingen zijn ge lijk aan de aantallen van het af gelopen studiejaar. Studenten kunnen zich tot 15 mei inschrij ven bij het Centraal Bureau Aanmelding en Plaatsing. De toelating tot de studie tandheel kunde wordt met ingang van het studiejaar 1995/1996 ver ruimd van 180 tot 210 plaatsen. Hogescholen en universitei ten stellen ook zelf beperkte in schrijving vast voor bepaalde opleidingen van eerstejaars-stu denten. Wat de universitaire studies betreft, gaat het daarbij om biomedische wetenschap pen in Leiden, civiele technolo gie en management in Ensche de, Japankunde in Rotterdam, bedrijfskunde in Maastricht, bouwkunde in Delft, communi catiewetenschap in Amsterdam en medische biologie in Utrecht. De agrarische bulkprodukten (gra nen en daaruit vervaardigde an dere massaprodukten) zal dit jaar opnieuw kleiner zijn. Ook de overzeese aanvoer van ertsen en kolen zal minder zijn. Direc teur drs. D. 't Hooft spreekt die verwachting uit in het jaarver slag van HES Beheer, waarvan het Rotterdamse overslagbedrijf European Bulk Services (EBS) de belangrijkste werkmaat schappij is. Het is volgens 't Hooft dan ook onzeker of 1994 weer winst gaat opleveren. HES heeft over 1993 (het jaar waarin de groep drastisch is ge saneerd) een verlies geleden van 14,1 miljoen gulden. HES zit al vijf jaar in de rode cijfers met als absoluut dieptepunt 1992 toen de groep 69,6 miljoen verlies maakte en EBS op de rand van de afgrond balanceer de. 't Hooft' schrijft dat hij er re kening mee houdt dat de eco nomie in West-Europa geen be langrijke opleving te zien zal ge ven. De ontwikkelingen binnen Oost-Europa kunnen volgens hem wel een impuls voor West- Eurqpa betekenen, waarmee de Rotterdamse haven zijn voor deel kan doen. „HES is in 1993 uit de gevaren zone gekomen, terwijl er duide lijk stappen werden gezet op de weg naar rendementsherstel," zo schrijft 't Hooft in het jaar verslag. Hij verwacht dat het personeelsbestand van de groep dit jaar verder zal afnemen door natuurlijk verloop en door de ouderenregelingen in de haven. Ongeveer 80 procent van de fouten en bijna-ongevallen tij dens anesthesie is terug te brengen op menselijke fouten. Falende apparatuur speelt maar een betrekkelijk kleine rol. De anesthesist V. Chopra constateert dit in een proef schrift waarop hij 18 mei in Lei den promoveert. Hij heeft op de afdeling anesthesiologie van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) onderzoek gedaan naar de gang van zaken tussen 1978 en 1988. Door te oefenen op een anes- thesiesimulator kan het hande len van anesthesisten in spoed eisende situaties volgens Chopra aanzienlijk verbeteren. Het AZL had met deze appara tuur de Europese primeur. Er kunnen veel voorkomende en zeldzame gebeurtenissen in de anesthesie mee worden geoe fend, zonder dat er een patiënt aan te pas komt. Chopra bepleit een regelmati ge training en hertraining van anesthesisten op een simulator. Daarnaast zouden ze, net zoals in de luchtvaart gebruikelijk is. ook 'checklists' moeten gebrui ken. Bij het ontwikkelen van dergelijke lijsten heeft de afde ling anesthesiologie van het AZL nauw samengewerkt met de KLM. Overslagbedrijf ziet nog geen winst in Rotterdamse haven De Rotterdamse politie onder zoekt de herkomst van racisti sche pamfletten, die dinsdag en woensdag in de wijk Feijenoord zijn verspreid. De politie heeft ongeveer vijftien meldingen ge teld van onder andere buiten landse winkeliers, moskeeën, bewoners en opvangcentra voor buitenlanders. De pamfletten hebben als aanhef de tekst „Waarschuwing! Dat Nederland vol is, wisten jul lie al, maar dat schijnen of wil len jullie niet begrijpen". De vlugschriften zijn ondertekend door het Actiefront Eisem Faust Nederland. Deze organisatie is bij de Rotterdamse politie niet bekend. In het pamflet schrijft het ac tiefront binnenkort harde actie te gaan voeren tegen alle al lochtonen in Nederland. Een politiewoordvoerder noemt de pamfletten knullig, walgelijk en niet te tolereren. Volgens hem gaat het vermoedelijk niet om een professionele actiegroep. „Maar we nemen deze zaak zeer ernstig op. We willen pre cies weten wie achter de ver spreiding van deze verderfelijke teksten zit." den haag Het nieuwe gebouw van het stadhuis en de bibliotheek van Den Haag nadert zijn hoogste punt. Het gebouw, ontworpen door de Amerikaanse architect Richard Meier, is van grote betekenis voor Den Haag en is de aanzet voor de stedebouwkundige vernieuwing van de bin nenstad. foto anp Rotterdamse politie onderzoekt' herkomst racistische pamfletten

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15