CD-aanhang in Leiden gehalveerd Aanhang CD in Katwijk slinkt Beveiliging legt de computer lam VVD in Noordwijk lijdt onder plaatselijke partijen D66 de grote winnaar verkiezingen Alkemade Twee stembiljetten en ik heb een behangetje' Raadsverkiezingen kwamen te vroeg voor Leidse PvdA Regio Leefbaar Oegstgeest is een mengelmoesje Lang tellen na omkeren stembus Jacobswoude laat klaar met tellen WOENSDAG 4 MEI 1994 18 Burgemeester betreurt CD-stemmen alkemade Burgemeester A. Meerburg betreurt het dan 2.7 pro cent van de kiezers hebben gekozen voor CD of CP'86. „Het is jammer dat mensen die wat onlustgevoelens hebben dat op de ze manier naar voren brengen." Vooral als dit 'een aanzet is tot een begin', vindt hij dat 'heel erg'. Maar daar gelooft de burge- Lang wachten in Alkemade alkemade 'Zuidafrikaanse toestanden' waren volgens sommi gen die bij stembureau's zaten, ook in Alkemade waar te nemen. „Tussen vijf en zes stond er een hele rij buiten te wachten totdat ze konden stemmen", zegt F. Hoogenboom die bij het bureau in de MAVO heeft gezeten. Ook anderen die bij de stembureau's zaten, spreken van een ongekende belangstelling. Er waren bus sen die zo vol waren dat er geen biljet meer bij kon. De opkomst was gisteren beduidend hoger dan bij de gemeenteraadsverkie zingen, respectievelijk 83,8 en 67,6 procent. Voorschoten stemt tot kwart voor acht voorschoten In het stembureau in de Voorschotense brand weerkazerne werd tot ver na zeven uur gestemd. De aanwezige leden van het stembureau constateerde dat er tegen zeven uur nog een enorme rij mensen stond te wachten. „De rij was niet te overzien", aldus een van hen. Besloten werd het stembureau te sluiten, maar de wachtenden mochten via een zij-ingang naar binnen. Iedereen die in hal stond mocht stemmen. Uiteindelijk vulde tegen kwart voor acht de laatste stemmer zijn biljet in. Regionale CDA'ers missen de boot leiden De enige twee nieuwkomers uit de Leidse regio van het CDA hebben geen zetel behaald in de Tweede Kamer. Oegst- geestenaar Martin van Rooyen, 45ste op de lijst, haalde het bij lange na niet. Voorschotenaar Cees Bremmer, de CDA-partijse- cretaris, haalde het net niet. Hij stond 36ste en verwacht wel binnenkort alsnog in de Kamer te komen. Meer geluk hadden de twee Leidse D66-kandidaten: Thom de Graaf (18de) en Jan Hoekema (22ste) bezetten binnenkort een kamerzetel. Ook topambtenaar Saskia Noorman-Den Uyl, 14de op de PvdA-lijst, zal binnenkort ontslag nemen als directeur so ciale zaken. Geen politieke manifestatie in stadhuis leiden Vele plaatselijke politici en geinteresseerde burgers meldden zich gisteravond op het Leidse stadhuis in de veron derstelling dat er in de Burgerzaal een verkiezingsmanifestatie werd gehouden. Hun tocht was tevergeefs want er was in het ge heel niets georganiseerd. Dat gebeurt, behalve bij raadsverkie zingen, de laatste jaren niet meer omdat het de gemeente te veel geld kost. Bovendien was de opkomst doorgaans gering. Wel licht dat de forse belangstelling gisteravond de gemeentë tot in keer brengt. oegstgeest loman leefmans D66. Dat was geen nieuws voor LO-wethouder F. Lisman: „Dat Aan de hand van de gisteren ge- verbaast me niks. Helemaal niet houden verkiezingen kon in dat het meeste afkomstig is van Oegstgeest een brandende CDA en WD. Maar we waren in vraag worden beantwoord. Van alle wijken de grootste, ook in welke partijen heeft Leefbaar buurten waar de PvdA door- Oegstgeest (LO) de stemmen af- gaans goed scoort." gesnoept bij haar grote winst Het onderzoek naar de her twee maanden geleden tijdens komst van de LO-stemmen de gemeenteraadsverkiezingen, werd gedaan door leerlingen En wat blijkt, LO heeft een be- van het Rijnlands Lyceum. Zij hoorlijke aanhang onder alle ondervroegen kiezers bij de vier de grote partijen. helft van de dertien stemloka- De stemmers die om 2 maart len. Hun prognose van de uit liet hokje van LO rood kleurden, eindelijke uitslag bleek behoor- zijn voor precies eenderde af- lijk nauwkeurig en volgens Lis- komstig van de WD, 16 procent man zal ook het onderzoek naar was CDA-er, 17 procent kwam zijn partij niet ver van de waar van de PvdA en 22 procent van heid afliggen. De CD lijkt de afgelopen maanden behoorlijk wat aanhang te heb ben verloren in Katwijk. De extreem-rechtse partij haalde bij de ge meenteraadsverkiezingen nog 800 stemmen - bijna vier procent van het totale aantal kiezers in het kustdorp. Dat was goed voor één raadszetel. Bij de Tweede-Kamerverkiezingen gisteren trok de par tij nauwelijks 300 stemmen: net iets meer dan één procent. Met een dergelijke steun zou de partij de gemeenteraad niet hebben ge haald. Ook de grote winnaar van de raadsverkiezingen in Katwijk, de RPF, heeft het bij de kamerverkiezingen aanmerkelijk minder gedaan. In maart haalde de RPF.nog 20 procent van de stemmen, waarmee ze zes raadsleden kon afvaardigen. Gisteren was de aan hang net iets meer dan 11 procent - waarmee het aantal raadsze- tels ongeveer zou zijn gehalveerd. De partij doet het vergeleken met de vofige kamerverkiezingen echter helemaal niet zo slecht. Toen trok de RPF nog geen vijf procent van de stemmen. Het CDA, in maart nog de grote verliezer in Katwijk, lijkt weer op de weg terug. Tenminste, als de jongste kamerverkiezingen een graadmeter zijn voor de plaatselijke politieke verhoudingen. Bij de raadsverkiezingen duikelden de Christendemocraten naar 23 pro cent. Gisteren haalden ze ruim 31 procent. Het CDA zou daarmee in de Katwijkse raad weer veruit de grootste partij zijn. In '89 haal de het CDA bij de kamerverkiezingen overigens nog ruim 47 pro cent van de Katwijkse stemmen. Het Algemeen Ouderen Verbond heeft het in Katwijk niet bijzon der goed gedaan. Het AOV haalde 2,3 procent, te weinig voor een raadszetel. De opkomst in Katwijk was redelijk: bijna 79 procent. puterbeveiliging te wijten dat het systeem 'plat' ging. „Zo Het Noordwijk was niet vroeg, rond half twaalf maakt de com- Het laatste stembureau kwam puter automatisch kopieën van pas tegeg half twaalf met de uit- alle bestanden die die dag zijn slag aanzetten. En juist toen die opgeslagen. Als dat gebeurt, kan in de computer werd gezet, er niet op worden gewerkt. Op vloog het hele systeem eruit, zich is die beveiliging natuurlijk Voordat dat weer aan de praat heel goed, want je moet er niet was gekregen, waren de Noord- aan denken dat dat werk door wijkers dik een half uur verder, een of andere storing wordt ge- Waardoor ze een van de wist. We hadden er alleen even laatsten waren die de percenta- geen rekening mee gehouden, ges publiek konden maken. De systeembeheerder ook niet. Volgens een woordvoerder Die had verwacht dat we tegen van de gemeente was het op- half twaalf allang klaar zouden merkelijk genoeg aan de com- zijn geweest." De aanhang van de CD is de afgelopen maanden in Lei den gehalveerd. De CD behaalde gisteren in Leiden 2.7 procent van de stemmen tegen 5.4 procent bij de raads verkiezingen in maart van dit jaar. Ook de aanhang van de tweede extreem-rechtse partij CP '86 is stevig geslon ken: van 1.3 procent naar 0.4 procent. De CD haalde in maart twee zetels in de raadsverkiezingen maar heeft nu nog maar net genoeg steun voor een raadszetel. Ch. de Boer, voorzitter van het stembureau in de Zeehelden- wijk, stelde aan het eind van de verkiezingsdag vast dat veel be woners waren komen stemmen om de wijk van een rechts imago af te helpen. CD en CP '86 behaalden twee maanden geleden in die wijk ruim 21 pro cent van de stemmen. Gisteren bedroeg dat percentage nog geen 11 procent. „De sfeer in het stembureau was aanmerke lijk vrolijker dan in maart", al dus De Boer. In de Zeeheldenbuurt boek ten de vier grote partijen (PvdA, CDA, WD en D66) winst ten opzichte van de vorige verkie zingen. De steun voor zowel Groen Links als de SP nam af. Ook in andere wijken was de teloorgang van de extreem rechtse partijen nadrukkelijk zichtbaar. In het Noorderkwar tier liep de steun terug van 17 naar 9 procent, in de Kooi van 13.7 naar 5.8 en in Groenoord, Slaaghwijk en Boshuizen van gemiddeld 10 procent naar 3 tot 4 procent. Ondanks het verlies scoort de CD in Leiden gemid deld nog beter dan landelijk. Naar verklaringen voor de af name van de steun voor ex treem rechts kan slechts wor den gegist. Het is waarschijnlijk dat ook het plotselinge vertrek van de twee maanden gekozen CD-raadsleden een rol heeft ge speeld. CD-fractievoorzitter A. ter Haar kondigde tijdens de eerste bijeenkomst van de ge meenteraad zijn ontslag reeds aan terwijl tweede man H. Otto afgelopen vrijdag er de brui aan gaf. Groen Links scoort slecht in Leiderdorp leiderdorp De aanhang van Groen Links liet het gisteren bij de Tweede Kamerverkiezingen in Leider dorp behoorlijk afweten. Al thans, vergeleken met de ge meenteraadsverkiezingen in maart. Toen behaalde de plaat selijke afdeling van Groen Links nog 10,8 procent van het totale aantal kiezers. Dat leverde twee zetels in de raad op. Gisteren haalde Groen Links slechts 3,6 procent. Daarmee zou de partij de gemeenteraad niet hebben gehaald. Vermoe delijk zochten veel Groen Links stemmers gisteren hun heil bij de PvdA, dat vergeleken met de gemeenteraadsverkiezingen be hoorlijke winst boekte. Met de gisteren behaalde 18 procent van de stemmen zou de PvdA vier zetels in de gemeenteraad hebben behaald. Dat zijn er nu twee. WD en D66 deden het in Leiderdorp nog beter dan in Dat was voor een belangrijk deel te danken aan de aanhan gers van BurgerBelangen (BBL), de plaatselijke partij die bij de gemeenteraadsverkiezingen maar liefst 16,7 procent van de stemmen kreeg. Behalve bij WD en D66 kwamen veel BBL'ers terecht bij het Alge meen Ouderen Verbond, dat gisteren 3,8 procent haalde. De CD haalde in Leiderdorp 1,3 procent van de stemmen, de SP 1 procent. De plaatselijke partijen Noord- wijks Belang en Verenigd Noordwijk blijken vooral stem men weg te trekken bjj de WD. Bij de raadsverkiezingen waren de liberalen slechts vierde. Gis teren rolden ze als grootste par tij uit de bus. NB en VN trekken verder waarschijnlijk flinke aan tallen kiezers weg bij de PvdA en D66. Bij de verkiezingen van giste ren haalde de VVT) in Noord wijk 28 procent van de stem men. Daarmee laten ze het CDA achter zich, dat op 25,5 procent bleef steken. In maart kwam de WD echter niet verder dan 11 procent. Bij de gemeenteraadsverkie zingen deed de PvdA het ook aanmerkelijk slechter. Toen haalden de sociaal-democraten tien procent. Gisteren lieten ze maar liefst 17 procent noteren. D66, in maart een «betrekkelijk marginale partij met 6 procent, trok bij de kamerverkiezingen 14 procent. Overigens is het niet zo ver wonderlijk dat de plaatselijke partijen kiezers afsnoepen van met name de liberalen. De voorman van Verenigd Noord wijk bijvoorbeeld is kort voor de raadsverkiezingen uit de WD gestapt en naar VN overgegaan. Grote winnaar bij de verkiezingen in Alkemade is D66 geworden. Maar liefst dertien procent van de Alkemadese kiezers hebben op deze partij ge stemd. Dat was tijdens de vorige kamerverkiezin gen nog zes procent. D66 zou, indien nu gemeen teraadsverkiezingen waren gehouden, recht heb ben op twee zetels. De democraten zijn echter niet vertegenwoordigd in de plaatselijke politiek. Duidelijk bleek gisteren dat vooral veel mensen die twee maanden geleden nog op Groen Links stemden, nu voor D66 kozen. GL zou, indien er nu gemeenteraadsverkiezingen zouden worden gehouden, geen enkele zetel meer behalen. GL- -raadslid F. Koek maakte'echter geen verslagen indruk. „We hebben vijftig stemmen meer gekre gen ten opzichte van de vorige kamerverkiezin gen. Hier voel ik me geen verliezer. Maar dat het landelijk zo slecht gaat, had ik niet verwacht." Blijdschap heerste gisteren bij de WD-fractie van Alkemade. „Dit is een uitslag naar mijn hart", merkte fractievoorzitter H. van Duijkeren op toen de uitslag bekend werd. Bij gemeenteraadsverkie zingen zou de partij een zetel winst geboekt heb ben en daarmee op vijf uitgekomen zijn. De plaatselijke PvdA en het CDA zouden ieder een zetel verloren hebben en respectievelijk uit gekomen zijn op twee en zes zetels. „Er kon nu op veel meer partijen worden gestemd", legde CDA'er N. van Ruiten uit. „Dat we stemmen zou den verliezen (ten opzichte van de gemeente raadsverkiezingen 9,5 procent) was dus, ook ge zien de landelijke tendens, onvermijdelijk. Maar zoveel had ik nu ook weer niet verwacht." De PvdA kreeg ruim drie procent minder kiezers dan twee maanden geleden. „Het is duidelijk dat de PvdA plaatselijk meer aanspreekt dan landelijk", reageerde fractievoorzitter F. Hoogenboom. Ook had hij wel de indruk dat het 'stemadvies' van de plaatselijke afdeling om maar niet op de PvdA te stemmen, invloed heeft gehad. leiden Op het hoofdstembureau in het Leidse stadhuis werd om om zeven uur gisteravond de stembus omgedraaid. Het tellen van de fors uitgevallen stembiljetten kostte op de meeste stembureau's veel tijd. Terwijl de gemeenten met stemcomputers binnen een uur de uitslag wisten te melden, duurde het in Lei den tot bijna elf uur voordat de definitieve uitslag kon worden vastgesteld. Desondanks wordt de aanschaf van computers in Leiden nog niet overwogen. foto holvast/mark lamers Jong en oud buigen zich in buurthuis 't Schippertje in de Oosterstraat c wordt gestopt. Gezellig sfeertje in 'proteststembureau' De drie wat oudere dames die keurig om acht uur hun stem kwamen uitbrengen, hadden zichtbaar schik in hun democratische plicht. Schuifelend in een kleine rij, ginnegapten ze wat voor de deur van buurthuis in de Oosterstraat. Een minuut la ter hadden ze hun missie bijna volbracht. Er was een hokje rood gekleurd en het stembiljet terug- gevouwen. Maar toen: „Juh, mè, ik krijg die lange lap er niet in", riep een van hen, onhandig klun gelend met het grijze formulier boven de melk bus. Proestend van de lach liep het trio daarna weer naar hui ten. De rest van de aanwezigen kon de lach ook nauwelijks onderdrukken. De toon was gezet in stembureau 29. Twee maanden geleden kwam het»stemlokaal van de Zeeheldenbuurt negatief in het nieuws. Nergens in de verre Leidse omtrek was er een wijk waar zoveel zogeheten proteststemmen wa ren uitgebracht. Meer dan twintig procent stem de extreem-rechts en nog eens 13.5 procent hield het op de SP. Vooral dat eerste zorgde voor een somber beeld van deze oude volkswijk. Zo somber als de verkiezingsuitslag toen was, zo opgewekt bleek het sfeertje gisteren op het stembureau zelf. Want verkiezingen of niet,, de moeders van de kinderen op de naastgelegen school, kwamen 's ochtends gewoon in het buurt huis koffie drinken en keuvelen. Het stemlokaal leek even op een huiskamer tijdens een verjaar- dag. Behangetje Ook de onhandig grote .stembiljetten zorgden voor hilariteit. „Geef mij twee van die dingen, dan heb ik een leuk behangetje bij elkaar", riep een vrouw in onvervalst Leids tegen voorzitter Christa de Boer van het stembureau. Het voormalige PvdA-raadslid deed zelf ook een duit in het zakje. Toen een oudere vrouw zelfs met haar sterkste bril de lettertjes niet kon lezen en haar buur vrouw om hulp moest vragen, riep De Boer: „En niet afkijken hè." Bij de sluiting om zeven uur wist De Boer het al. Een sensationele uitslag, zoals twee maanden geleden, zou het niet worden. „Niet alleen het sfeertje was goed, er kwamen ook mensen binnen die hardop zeiden 'nu gaan we even iets rechtzet ten' en dan wist ik wat ze bedoelden." De voorzit ster kreeg gelijk. Zowel extreem-rechts (nog 10 procent) als de SP (nog 7,5 procent) werden ge halveerd in vergelijking met 2 maart. Stemlokaal 29 hoeft de bijnaam proteststembureau niet lan ger te dulden. Voor de PvdA in Leiden, consta teerde wethouder T. van Rij gis teravond, kwamen de gemeen teraadsverkiezingen van 2 maart een paar maanden te vroeg. Op Jjasis van de kamer verkiezingen van gisteren zou den de sociaal-democraten weer de 11 zetels in de gemeen teraad hebben gehaald die zij tot twee maanden geleden nog hadden. Maar ten tijde van de raadsverkiezingen was de PvdA nog niet bezig uit het dal te krabbelen. Voor Groen Links ligt het juist andersom. Die partij was twee maanden geleden nog in de winning mood en won een ze teltje. Inmiddels zit Groen Links glijbaan. Op basis van de bij de kamerverkie zingen zou Leiden nog slechts twee raadsleden van Groen Links hebben en was de partij bij de vorming van een nieuwe coalitie vermoedelijk buiten de boot gevallen. Maar vergeleken bij het landelijke beeld deed Groen Links het in Leiden nog heel goed. Op basis van de Leidse uitslagen zou de partij van duolijsttrekker Rabbae- Brouwer tien kamerzetels ha len: het dubbele van wat de par tij feitelijk haalde. De vergelijkingen gaan mank, want de opkomst was gisteren met 79,3 procent veel hoger dan twee maanden geleden. En van de .25 partijen die deelnamen aan de kamerverkiezingen de den er slechts 9 mee aan de raadsverkiezingen. Maar de trends waren in de Leidse uit slagen van gisteren grofweg ge lijk aan de landelijke. WD en D66 wonnen fors, PvdA en CDA moesten veel inleveren. De verschillen met het lande lijke beeld zijn echter duidelijk. Als alleen de Ix-idse kiezers het parlement hadden gekozen zou dat er heel anders uitzien. Het CDA zou veel kleiner zijn (21 zetels), de PvdA (41), D66 (30), Groen Links (10) en de SP (5) flink groter. De WD zou. als al leen de Leidse stemmen telden, met 33 leden in de Kamer ko men. Het Algemeen Ouderen Verbond en de Centrumdemo craten met 4 en GPV en RPF beide met 1 uesbeth BumNKreau. „Het kan dat we wat weinig personeel had den." Overigens verloor het CDA in Jacobswoude gisteren nog meer kiezers dan het al bij de ge meenteraad had gedaan. In maart raakte het CDA de absolute meerderheid kwijt en zakte naar 37,9 procent. Gisteren stemde ruim 32 procent van de Jacobswoudenaren op de Christendemocraten. Ruim twee procent kleurde het hokje van de CD rood. De gemeente Jacobswoude was gisteravond als een van de laatste gemeenten in Nederlahd klaar met het tellen van stemmen. Hoewel de gemeen te maar zes stembureaus heeft, duurde het tot half twaalf voor de de bijna 7000 stemmen waren verwerkt. Gemeentesecretaris T. Meester weet de trage telling aan het aantal mensen per stembu-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19