Het kan ook comfortabel en gezellig Leven en wonen De vijver en de reiger Wonen in de stijl van het Verre Oosten Dalissime Nat en droog Mondwater Bijdehand tafeltje Mannenlijn DINSDAG 3 MEM 994 9 TUIN Mooi, dat wel: een grote reiger naast je vij ver. Maar als hij wegvliegt ben je wel een paar vissen armer. Dus liever niet die com binatie reiger-vijver. Inmiddels weten we dat reigers in toenemende mate aan de rand van grote steden overwinteren. In Am sterdam heeft de stadsreiger zelfs een eigen m: Blauwe Japie noemen ze hem daar 3en toenemend aantal vogelliefhebbers rt Japie met liefde en geduld. Vijverliefhebbers gunnen de reiger best een goed leven, bij voorkeur niet ten koste van eigen siervissen, al kun je je afvragen of vi- ,>rs die smullen van de meest fraaie dode vissen de reiger het recht op een goudvisje mogen ontzeggen! Goed, daar zullen we het niet over hebben. Wel over de manieren waarop je de eigen siervissen kunt bescher men tegen een reiger met honger. De kunstreiger. Geen succes nu we weten dat alleen mannetjesreigers afgeschrikt worden door een namaakvogel. Die denken dat het territorium al bezet is en vliegen door. Maar de vrouwtjes trekken zich daar niets van aan. Die gaan er gezellig naast Netten zijn even afdoende als lelijk. Boven dien een probleem voor onze waterplanten. Zeker voor planten met drijvende bladeren. Je moet de reiger al heel erg haten wil je al je levende groene have onder een net ver bergen. Een rand van grind of grove steenslag is in veel gevallen heel nuttig. Reigers hebben een hekel aan dat ruwe spul aan hun poten en zullen gauw weer wegvliegen. Tenzij de honger nijpend is. Dan is er kans dat de vo gel het ongemak voor lief neemt om te kun nen overleven. Logisch nietwaar? IJzerdraad op ongeveer 25 centimeter hoogte gespannen, rond de hele vijver blijkt, volgens informatie, heel goed te vol doen. Zodra de reiger, die de draad niet ziet, met zijn poten in aanraking komt met de draad schrikt de vogel en vliegt weer weg. Eerlijkheidshalve moet ik toegeven dat ik een verhaal ken van een reiger die een klein eilandje in de vijver ontdekte en na een enkele keer schrikken aan de rand, meteen op het eilandje wist te landen. Je doet veel, als je honger hebt of hongerige jongen moet voeren. Namaakvisjes. Dit nu is vies, waarbij ik moet aantekenen dat het mij nog niet gelukt is om van die leuke klei ne oranje visjes van kunststof te pakken te krijgen. In langvervlogen tijden behoorden ze tot het vaste pakket van speelgoedjes voor peuters in bad. Ze zijn nu uit de mode en dus uit de handel. Ik zal het eens bij de door mij gehate viswerktuigen moeten pro beren. Deze methode houdt in, datje de reiger fopt. Hij pakt een kunstvisje, voelt in zijn bek dat het hard en vies is en vertrekt on- verrichterzake. Om te voorkomen dat hij het visje inslikt, zou ik het met behulp van zwart naaigaren vastleggen aan de rand. Tot zover dan alle adviezen om een van on ze allermooiste en grootste vogels uit de tuin te houden, terwijl we pogingen doen om andere vogels aan te trekken. Nu even de oplossing van het raadsel waar de algen gebleven zijn. Alle vijvers zijn im mers helderder dan ooit. De oplossing is eenvoudig: algen sterven af bij een tempe ratuur rond 8 graden Celsius van het water. Wees niet al te blij. Ze komen terug. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Ontwerpers en inrichters moeten senioren-denken leren Ze zijn er wel, de ontwerpers die speciaal voor ouderen makkelijke stoelen en comfortabele bedden bedenken. Maar echt goed nadenken over een opti maal ingerichte kamer voor bewoners van bejaardentehuizen, dat zie je nog nauwelijks. THEA WAMELINK Over het algemeen is de ruimte beperkt. Toch zie je in de voorbeeld-indelingen vrij wel altijd een tafel met vier of zes stoelen opgenomen, de tafel die van huis wordt meegenomen. Veel ouderen vinden een ta fel plezierig. Niet alleen om aan te eten, maar ook om de krant te lezen of een spel letje te deen. In een kamer tussen de twaalf en vijftien vierkante meter slorpt zo'n tafel een flink deel van de ruimte op. Als er ook nog een bed in moet, een of twee makkelij ke stoelen en een bergmeubel, blijft er nau- Aan deze secretaire met een rechte armstoel kun je heel goed eten. foto gpd welijks loopruimte over. Omdat veel oude ren bovendien moeilijk ter been zijn en ge bruik maken van een looprekje of -wagen tje, wordt het vaak mudvol in de kamer. Waarom niet eens anders gedacht? Twee meubelstukken zijn van essentieel belang: een gemakkelijke stoel of relaxfauteuil, al dan niet met voetenbankje, en een bed. Seniorenbed Een luxueus seniorenbed in 'divan'-uitvoe- ring is over het algemeen duurder dan een standaard-uitvoering. Maar het heeft wel een dubbelfunctie. Met een gezellige sprei of plaid en wat losse kussens kan het ook als bank worden gebruikt. Voor als er be zoek komt. Daar hoef je dus geen zes tafel stoelen voor mee te nemen. En als er een feestje is, is* de praktijk toch meestal dat hiervoor naar de ruimere lokatie van de conversatiezaal wordt uitgeweken. Eten kan men ook, gemakkelijk zittend in de fauteuil, aan een kleinere tafel, bij voor beeld een verrijdbaar ziekentafeltje. Dat is ook een geschikte basis voor een spelletje of het lezen van de krant. Een alternatief vormt een secretaire waaraan men gehecht is. Als de tafel vervalt is daar meestal wel een plaatsje voor te vinden. Het bureaublad kan dan dienst doen als eettafel. Met één of twee mini-sets is er voldoende afzetruimte voor een kopje koffie, de theepot, de radio, een paar boeken. En wie op de bedbank zit kan gemakkelijk een van die kleine tafeltjes bijschuiven om èen glas neer te zetten. Keukenhoekje In de meeste kamers hebben de bewoners een eigen keukenhoekje. Met een kook- plaatje en een koelkast. Vrijwel altijd gaat het hierbij om een onder het werkblad ge plaatste koelkast. Als er nu iets is waar ou deren vaak moeite mee hebben, dan is het bukken. Een onmisbaar meubelstuk voor senioren: de gemakkelijke stoel. Het zou voor velen een uitkomst zijn als het koelmeubel hoger geplaatst zou wor den, zodat men rechtop staand overal bij kan. En waarom het standaard elektrische kookplaatje niet vervangen door een induc tieplaatje? Ja, de prijs, maar gezien het aan tal bejaardenhuizen moet zo'n plaat toch in grote aantallen tegen een redelijke prijs te leveren zijn. Inductiekoken heeft het voordeel dat er geen warmte meer wordt ontwiJckeld zodra de pan van de plaat is genomen. Modelkamer Het spreekt vanzelf dat ouderen gehecht zijn aan hun spulletjes, maar om daarmee zo'n veel kleiner onderkomen nu maar vol te stouwen, dat komt de leefbaarheid van de nieuwe omgeving niet ten goede. En een sfeervolle en harmonieuze omgeving is in de laatste levensfase juist van het grootste belang. Voor ontwerpers en inrichters ligt hier een terrein braak. Maar die moeten dan wel eerst het 'senioren-denken' hebben geleerd. Denken vanuit de situatie van ou deren. Eigenlijk zou ook in elk bejaardentehuis een modelkamer ingericht moeten worden, waarin zowel oude meubelstukken als een modem wandmeubel, met veel bergruimte, plaats voor familiefoto's, boeken, servies- en glaswerk. En nu eens niet met de uit een soort ongeïnteresseerdheid dikwijls geko zen donkere of kleurloze vloerbedekking 'waar je weinig op ziet' maar met een mooi, vriendelijk getint tapijt. EVELIEN BAKS Steeds meer kunstenaars en ontwerpers ontdekken de kracht van het oosterse ge bruiksvoorwerp. Borek Sipek is zo'n man. De van oorsprong Tsjechische kunstenaar en architect, die op dit moment in zijn ge boorteland de Praagse Burcht restaureert, gebruikt ze al een paar jaar in zijn beroem de glasobjecten. Nederland begint ook de charme van het oosterse meubel te ontdekken. In Amster dam zitten nu al de eerste winkels die zich hebben gespecialiseerd in Chinese meubel stukken. En de inkopers van de Bijenkorf hebben onlangs een groot aantal kasten, ta feltjes, kisten en woonaccessoires uit lan den als China, Vietnam en Korea naar Ne derland overgebracht. „De combinatie van hedendaagse vorm geving en oude Aziatische vormen, zoals bijvoorbeeld Sipek doet, is heel mooi in het interieur door te trekken," zegt Marita Hendricks van de Bijenkorf. „Maar je ziet het ook op modegebied. Couturiers uit In dia maken prachtige dingen die hier voor heel schappelijke prijzen worden verkocht." Coördinatrice Lucie Teunissen: „We heb ben alles ter plekke geselecteerd. Alle rijke lijk gedecoreerde kasten zijn niet echt ge schikt voor de westerse markt. Bovendien houden de Chinezen van glimmende kas ten, en wij niet. Een aantal exemplaren hebben we daarom gestript en opnieuw ge lakt." In China hebben ze tal van bijzondere kasten gevonden zoals een rode bruidskast, opengewerkte houten kasten waarin vroe ger het voedsel werd bewaard, Ming- kabinetten en -buffetten, bijzettafels, voe tenbankjes en een schrijftafeltje. Uit Korea komen de medicijn- en apothekerskastjes, die nog steeds naar kruiden en medica menten ruiken. Alle meubels zijn a Rechts een rood-lak bruidskast uit China; links een Chinese doos die als huwelijksgeschenk met rijst van een certificaat van echtheid en een be schrijving van de functie die ze vroeger hadden. Ook op het gebied van de bijzondere woonaccessoires is er in het Verre Oosten nog veel te ontdekken. Een Koreaanse kist bijvoorbeeld, die vroeger door hoogwaar- Koreaanse boekenkast; op de voorgrond een n groente werd gevuld. foto gpd digheidsbekleders werd gebruikt om tijdens een reis hun hele hebben en houwen te ver voeren. Er zijn gedecoreerde bruidstaartdo zen, heetwaterschenkers en juwelenboxen. En uit Noord-China komt een verzameling van zo'n tachtig tot tweehonderd jaar oude porseleinen gemberpotten en theepotten. Douchepaneel met tal van mogelijkheden THEA WAMELINK Voor koele avonden Al is de zomer nog zo mooi, een katoenen trui v koele avonden kun je altijd gebruiken. In de col lectie van HOM zijn comfortabele truien in natuurlijke tinten, marineblauw, geaccen tueerd door geel en rood en zwart-wit motieven. De truien hebben schitteren de vlechtmotieven in de stijl van de Noordafrikaanse kust en met reliëf structuren en maritieme symbolen. foto pr Het nieuwste snufje in de bad kamer is het douchepaneel, dat een keur van besproeiingsmo gelijkheden biedt. Hansgrohe is een van de fabrikanten met zo'n paneel in het programma. Het is er zowel in een mechanische als in een (duurdere) elektroni sche versie. In beide uitvoerin gen is het uitgerust met een hoofddouche, zijdouches met krachtige turbostraal en een eco-handdouche, die een wa terbesparing van 50% kan ge ven. De handdouche heeft een slang van ruim anderhalve me ter. De zijdouches geven een forse masserende straal en zijn in alle richtingen verstelbaar. De douchekoppen zijn voorzien van een sneireinigingssysteem dat kalkafzetting tegengaat. Het mechanische douchepa neel heeft een thermostaat, een stopkraan en een omstelknop waarmee het samenspel tussen de verschillende douches kan worden geregeld. De elektroni sche uitvoering heeft een bedie ningspaneel, waarmee zowel de douches worden geregeld als het in/uitschakelen van de ver lichting. Die verlichting bestaat uit zes sfeervol schijnende halo geenlampen. De temperatuur is automa tisch ingesteld op 38 graden. Via een druk op de +/- toets kan de temperatuur hoger of lager wor den ingesteld, hoewel nooit ho ger dan 42 graden. Het complete douchepaneel wordt voorgemonteerd geleverd en kan, zonder hak- en breek werk in de hoek van elke dou checabine worden aangebracht. Beide uitvoeringen zijn voor zien van een planchet met rail om zeep en shampoo op te zet ten. Als accessoire is een zit bankje leverbaar. Het paneel is standaard uitgevoerd in wit, maar een kleurtje behoort ook tot de mogelijkheden. De prijs van de mechanische uitvoering begint bij 3.300 gulden, voor de elektronische versie is dat onge veer 4.750 gulden. Meer informatie: 0 23-31 91 14. De beroemde Dali-neus en -mond, afgebeeld op een tekening van Dali die ooit de voorpagi na van het Franse tijdschrift Vogue sierde, vor men het uitgangspunt voor de bijzondere fla con waarin het nieuwe parfum van Salvador Dali: Dalissime, is verpakt. Het parfum heeft topnoten als perzik, ananas, het hart wordt ge vormd door ondermeer afrikaantjes, gouds bloem en narcis en als eindnoot: muskus, va nille Tonka boon en sandelhout. Dit geheel le vert een vaag zoete, sensuele geur op. De eau de toilette (50 ml) kost 75. In het assortiment Pure+Natnral Look van Ellen Betrix zit een make-upprodukt, dat zowel nat als droog kan worden gebruikt Het is compactpoeder en make-up in een. Als make-up kan het met behulp van een vochtig sponsje worden opgebracht, droog kan het als poeder worden gebruikt om de make-up even op te frissen. Te koop in in drie tinten. In de serie Vitabalance van Be trix, bedoeld voor de gecombineerde huid. is een lichte, verzorgende make-up in de kleuren natural en bronze ontwikkeld. Wie last heeft van een glimneus of een glim mend voorhoofd, zou het produkt zeker proberen. Elmex heeft een mondwater ontwikkeld met daarin het snelwerkende Amin-fluori- de. Het water, dat geen kleurstoffen en al cohol bevat, heeft een frisse smaak en is als aanvulling op het dagelijkse tanden poetsen geschikt voor gezinsleden van zes jaar en ouder. Het mondwater is ook heel geschikt voor dragers van beugels, bruggen en deel(mond)protheses. De fla con is voorzien van een doseersysteem, waardoor de inhoud (400 milliliter) vol doende is voor veertig spoelingen. De prijs: 7,95. Het meest opvallende bijzettafeltje op de Meubelbeurs in Keulen was misschien wel de Leolux noviteit van designer Siggi Fi scher, aangeduid als Besico 533.1 let verras sende schuilt in de tafelbladrand die met een enkele aanraking verticaal kan worden gezet, waardoor een praktische handgreep ontstaat om het tafeltje te verplaatsen. Er zijn verschillende uitvoeringen en com binaties mogelijk, zodat voor nagenoeg elke interieurstijl een passende versie te koop is. Het bovenblad is leverbaar in noten of beu ken fineer en in vrijwel alle leolux lakkleu- ren. De kolom waarop het blad Rist is van massief beuken, naturelkleurig uitgevoerd of in een van de vele kleuren gelakt. Voet en draagring langs het blad zijn er eveneens in alle mogelijke laktinten. I let draaimecha nisme van de ring en de bevestigingsbolle tjes zijn uitsluitend in de standaardtint an traciet leverbaar. mannengeur van I-aura Biagiotti heet Roma Uomo en moet worden ervaren als een hulde aan het bijzondere karakter van Rome. De lijn bestaat uit eau de toilet- te, after shave (lotion en balm), douchegel en deodorant (spray en stick). Romes eeu wenoude traditie op het gebied van geuren en essentiële oliën stimuleerde Biagiotti bij het samenstellen van 'de geur van mannen met charisma'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9