Eelco Fielemon mag het karwei afmaken Bax superieur in zaalfinale Zwaan gaat nog een jaartje door Sport Seizoen De Sleutels kan niet meer kapot 'Formule 1 een oorlog waarin de kampioen wordt gedood' IINSDAG 3 ME11994 Manchester United kampioen Coventry Manchester United is voor het tweede achtereenvol gende seizoen kampioen van Engeland geworden. De enig over gebleven concurrent van de koploper, Blackburn Rovers, verloor gisteren de uitwedstrijd tegen Coventry City met 2-1. Met nog één wedstrijd te gaan, heeft Manchester een voorsprong van vijf punten op Blackburn. Meer dan drie miljoen toeschouwers den haag Het toeschouwersaantal in de eredivisie zal voor het eerst sinds zeventien jaar de drie miljoen overschrijden. Met nog elf wedstrijden te gaan zijn de wedstrijden bezocht door 2.936.000 kijkers. Het gemiddelde per duel is 9953. FIFA accepteert beslissing frankfurt» De wereldvoetbalbond FIFA accepteert de beslissing van de Duitse voetbalbond om de wedstrijd Bayern München - FC Nümberg te laten overspelen. Reglementair had de FIFA dat besluit ongedaan kunnen maken. Nümberg protesteerde bij de Duitse bond tegen het eerste doel punt van Helmer. Uit televisiebeelden bleek dat de bal de doel lijn niet was gepasseerd. De bond besloot daarop de door Bayern met 2-1 gewonnen wedstrijd over te laten spelen. Blessure Aron Winter valt mee rome De ernst van de blessure die Aron Winter zondag opliep in de wedstrijd van Lazio Roma tegen Sampdoria valt mee. Maandag bleek uit foto's dat de middenvelder het middenvoets beentje in de linkervoet heeft gekneusd. Hij is hersteld voor 23 mei, als de selectie van het Nederlands elftal in Noordwijk be gint met de voorbereiding op de wereldtitelstrijd. Eltingh zakt dertig plaatsen den haag Jacco Eltingh dreigt op de wereldranglijst tennis bui ten de top honderd te vallen. De Heerdenaar zakte op de nieuwe lijst maar liefst dertig plaatsen: van de 66e naar de 96e positie. Kritiek op bondscoach Marokko parus» De kritiek op de Marokkaanse bondscoach Abdellah Blin- da neemt toe. De pers inliet Noordafrikaanse land, de derde te genstander van Oranje tijdens de wereldtitelstrijd voetbal in de Verenigde Staten, vindt zijn trainingen niet goed, de resultaten weinig hoopgevend en het selectiebeleid verkeerd. Rob Baan naar Excelsior Rotterdam Rob Baan tekent vandaag een contract bij eerste-di- visieclub Excelsior. De trainer werkte de afgelopen twee seizoe nen bij FC Twente. Daar volgt jeugdcoach Issy ten Donkelaar hem op. Bij Excelsior vertrekt trainer Cor Pot. Manchester United kampioen Coventry Manchester United is voor het tweede achtereenvol gende seizoen kampioen van Engeland geworden. De enig over gebleven concurrent van de koploper, Blackburn Rovers, verloor gisteren de uitwedstrijd tegen Coventry City met-2-1. Met nog één wedstrijd te gaan, heeft Manchester een voorsprong van vijf punten op Blackburn. Zafer Akbulak verliest op punten Amsterdam De Leidse bokser Zafer Akbulak is er niet in ge slaagd de finale om het kampioenschap van Nederland in de C- klasse op zijn naam te schrijven. Hij verloor gisteravond in Am sterdam op punten van De Best uit Apeldoorn. De jury kwam tot een uitslag van 2-1 in het nadeel van de pupil van Chris Lantrok. CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV -CHEF KATWUK ROB ONDERWATER Hans Zwaan weet het zeker: hij gaat nog een jaar door bij de w Katwijk, de kersverse kampioen van de zaterdageersteklasse A. De spits twijfelde de afgelopen maanden over voortzetting van zijn loopbaan, maar afgelopen weekeinde hakte hij de knoop door. En haalde de technische staf opgelucht adem. Want er was Katwijk veel aan gelegen om de 29-jarige Rijnsburger voor de oranjehemden te be houden. Twee maanden geleden dacht Hans Zwaan nog heel anders over het 'spelletje'. Hij was het 'gerommel' in de bagger meer dan zat. ,,Ik ben toch al niet zo'n trainingsdier. En als je dan regelmatig in de kou door de nattigheid moet rennen is dat geen pretje." Zwaan overwinterde slecht en vatte het idee op om ermee te stoppen. „Het heeft ook met mijn werk te maken. Ik werk bij een bloemenexportbedrijf. Na een training zit ik vaak tot na middernacht te bellen. En om kwart over vijf gaat dat wekker tje weer. Op vrijdagavond zit ik er helemaal doorheen. Dat soort dingen telt ook mee." Hij meldde zijn beslissing aan de technische staf. Arie Lagen dijk, de man achter de scher men. deed vervolgens pogingen om Zwaan voor de w Katwijk te behouden. Na het derde ge sprek ging Zwaan 'om'. „Laat nu niemand denken dat het een financiële kwestie is. Ik heb een goede baan, ik voetbal voor m'n plezier. Dat plezier had ik niet." De zaken liggen nu duidelijk anders. „Als het volgend jaar slecht weer wordt, krijg ik een wat aangepast trainingspro gramma. Ik mag een keertje verzaken als dat vanwege m'n werk noodzakelijk is. En als de groep op het strand gaat lopen, dan mag ik met een bal bezig zijn. Want dat hardlopen is ab soluut niks voor mij. Afgelopen winter heb ik meermalen ge dacht: waar ben ik in hemels naam mee bezig." Nu de lentezon weer schijnt, bekijkt Hans Zwaan de zaken van een positieve kant. „Ik heb er weer zin in. De club gaat vol gend seizoen op jacht naar de derde titel en ik wil daaraan meewerken. En mochten we weer een slechte winter krijgen, dan zien we wel weer." Roodenburg-voorzitter vindt uitspraken 'niet correct' De gepeperde uitspraken van Eelco Fielemon over Roodenburg zijn binnen de selectie en het bestuur niet lekker gevallen. De coach van de zondageersteklasser die op degraderen staat, veegde gisteren in deze krant de vloer aan met zijn selectie die hij een gebrek aan kwali teit en mentaliteit verwijt. Volgens voorzitter Marius Wunderink zijn de uitspraken van Fielemon 'ongenuan ceerd en niet correct'. Maar de praeses vindt het te ver gaan om tegenmaatregelen te nemen. kregen de promotie misschien in de schoot geworpen. Het geeft geen pas om dan nu te zeuren vanwege grote teleur stellingen. Spelers een trap na geven vind ik ook niet terecht. Toen ik het maandagavond al lemaal in de krant zag staan dacht ik: moet dat nou alle maal? Eelco moet niet vergeten dat hij van ons de kans heeft ge kregen om zich bij deze club als jonge oefenmeester te bewij zen." Aanvoerder Marcel van der Burg heeft weinig trek om te re ageren. Er is de laatste tijd al ge noeg gezegd en geschreven over de sportief in nood verkerende ploeg die de laatste plaats bezet, vindt de captain. „We weten nu langzamerhand wel hoe hij er over denkt en moeten er niet weer ophef over gaan maken." Richard Gottmer heeft ook geleerd om zijn mond dicht te houden. „Want de mensen met de grootste mond, zijn toch leiden rob van der zanden De oefenmeester van de blauw zwarten ging zondagmiddag na de nederlaag van 2-0 bij Hilver sum nogal ver in het kritiseren van zijn voetballers. „Aan het begin van het seizoen had ik al genoeg van deze groep. Ik was ook liever niet gepromoveerd," aldus Fielemon. En: „Wij heb ben niets in de eerste klasse te zoeken." Wunderink zegt op persoon lijke titel te spreken en weet niet hoe andere bestuursleden er over denken, maar hij vindt de uitlatingen geen aanleiding voor een tegenactie. Fielemon heeft niet voor een vertrou wenscrisis gezorgd, meent hij. „Zo ver wil ik niet gaan," aldus de voorzitter, „maar ik vind wel dat dit geen correcte uitspraken zijn. Zo zijn we vorig seizoen niet gepromoveerd. We gingen na het winnen van de nacom- petitïe terecht uit ons dak en vaak de lui," zegt de routinier, die heeft besloten om na twaalf jaar wat lager te gaan voetballen op 'Noord', net als een paar an dere eerste-elftalspelers. De midderivelder werd door zijn coach ook bekritiseerd omdat hij dit seizoen al drie keer weg was voor een vakantiereis. Hij was overigens niet de enige. Gottmer: „Dat de trainer niet blij is met het feit dat ik drie keer op vakantie ga, daar kan ik best inkomen, maar ik ben wel een amateursporter. Ach, ik heb me al neergelegd bij de situatie en heb een onplezierig seizoen achter de rug. Deze zaak ga ik in elk geval niet meer op de spits drijven, al vind ik het wel raar dat de trainer aan het einde van de competitie zegt dat hij aan het begin al niet achter de groep stond. Dan moet je zoiets meteen zeggen, vind ik." Eelco Fielemon staat een dag na de nederlaag nog steeds acher zijn pittige uitspraken. „Ik vertel geen fabels. Lange tijd heb ik het allemaal kunnen ver bloemen, maar als ik dan weer mijn neus stoot zoals tegen Hil versum dan geef ik mijn me ning. Dan erger ik me aan de in stelling en denk van sommige spelers 'ga wat anders doen'. Ik had ook mijn mond weer kun nen houden en over gemiste kansen en een onterechte ne derlaag en dat soort dingen Eelco Fielemon: opgelucht. kunnen praten. Dat heb ik vaak genoeg gedaan. Dan kwam ik zondagavond thuis en was ik niet te genieten. Nu ben ik lek ker in de tuin gaan zitten en ik had het helemaal gehad. Een soort opgelucht ook." „Ik weet niet of er nog een re actie komt van bestuur of spe lers. Ze weten bij Roodenburg heel goed wat ik bedoel met mijn uitspraken. Een andere trainer was misschien al veel eerder gillend weggelopen. Ik heb te veel dingen meegemaakt in al die jaren die me niet zin den. Het team dat promoveerde wilde ik dit seizoen weer een kans geven. Maar toen het pro bleem van de vakantiegangers er lag heb ik het aan de groep voorgelegd: wat doen we er mee? Ze bleken het te accepte ren. Wat is trouwens wijsheid in archieffoto loek zuyderduin zo'n geval? Het tweede kon dit jaar de titel pakken (Rooden burg 2 werd zondag kampioen, red.) en die groep wilde ik dus intact laten. Ik liet het dus maar bij het oude, want anders zou den twee spelers van het eerste in totaal 24 voetballers van 1 en 2 duperen." Bij de twee 'pro bleemgevallen' zat overigens niet Fred Ouwerkerk, zoals gis teren in deze krant werd gesug gereerd. Volgens de coach hoeft zijn ti rade een samenwerking tussen spelers en trainer in de reste rende wedstrijden niet in de weg te staan. „Ik ga gewoon door. Uit mezelf stap ik niet op. Als ze me hier weg willen heb ben, moeten ze me wegdra gen." Volleybalteam Oranje telt drie 'Nederlanders' WOERDEN ANP Bondscoach loop Alberda heeft in Woerden de twaalf namen van volleyballers bekend gemaakt die vrijdag in Havana tegen Cuba een begin maken met de World League. De Groninger se lecteerde drie spelers die (nog) in de nationale com petitie spelen: Misha la- tuhihin, Guido Görtzen (beiden VC Geldrop) en Bas van de Goor (Dynamo, Apeldoorn). Bijna alle anderen ver dienden hun brood het al gelopen seizoen in Italië. Ónder hen zijn Ron Zwer ver en Peter Blangé, die de fraaie plannen van Alberda even in de war dreigden te sturen uit onvrede met de in hun ogen karige belo ning voor het komende haltjaar tot en met het we reldkampioenschap in Griekenland. Hoewel nog steeds geen geldschieter kon worden gepresenteerd, zijn de gerezen financiële problemen voor de vorm uit de wereld. De vijfde editie van de World League werkt met een totaal prijzengeld van zes miljoen dollar (bijna twaalf miljoen gulden). De winnaar van de finale in Milaan krijgt één miljoen dollar. De armlastige NeVo- Bo. die voor het inschrijf geld de garantie nodig had en kreeg van NOCNSFkijkt verlekkerd naar dergelijke bedragen. In de voorronde levert een gewonnen wed strijd een kleine 25 mille op. In de finaleronde, de beste twee van de drie groepen gaan door, wordt het grote geld verdeeld. Om zo ver te geraken moet Nederland met name goede resultaten boeken in de twee uit- en thuiswed strijden tegen Zuid-Korea en Duitsland, de op papier zwakste tegenstanders in poule C. TIM BROUWER DE KONING Voor de meeste voetballers van Bax betekent de Leidsch Dag blad Cup een pleister op de wonde. De Voorhoutse zaal voetballers, die gisteravond in de Stompwijkse Meerhorst geen enkele moeite hadden met hoofdklasse-kampioen ZW Lis- se (8-2), liepen eerder dit sei zoen in competitieverband pro motie naar de landelijke eredi visie mis. De verliezende finalist daarentegen is nog volop in de race voor een plaats in de twee de divisie. Eén spéler van Bax vertoefde gisteravond niet met zijn ge dachten in de zaal, maar op het veld. „Leuk hoor, die zaalvoet balbeker, maar ik heb liever dat Noordwijk in de eerste klasse blijft", verzuchtte Patrick Scheurwater tijdens de prijsuit reiking. Geen wonder dat de Noordwijker ook in Stompwijk aan zijn veldvoetbalclub dacht, want hij had er net een trai ningssessie van twee uur opzit ten. „Die combinatie van veld en zaalvoetbal hakt er behoor lijk in. Ik ben pas 22 jaar, maar voel nu al mijn ledematen." De pijn kan gisteravond niet zijn veroorzaakt door de zaal voetbalfinale tussen reus Bax en Klein Duimpje Lisse. De Voor- houters waren oppermachtig, al kroop Lisse bepaald niet in zijn schulp. Maar toen Peter Gallert Bax in de veertiende minuut eenmaal aan een voorsprong had geholpen, was er geen hou den meer aan. Pas vlak voor de doelwisseling kon Lisse-aan- voerder met een fraai afstands schot voor het eerst wat tegen gas geven (3-1). Aan het einde van de sportieve finale bracht Lissenaar Victor Klaren de ach terstand van zijn team terug tot 7-2. Maar uitblinker Mario Fa- ber zag in de slotminuut nog kans de teller voor Bax op 8 te brengen. Met Faber is meteen een Bax- speler genoemd voor wie de prioriteit niet op het veld, maar in de zaal ligt. Als er geen zaal voetbal bestond, zou hij het op techniek gebaseerde spel waar schijnlijk hebben uitgevonden. Plotseling versnellend en vanuit de onmogelijkste hoeken schie tend bood hij de toeschouwers regelmatig kijkgenot. Bij gebrek aan spanning moesten de belangstellenden in Stompwijk het daarmee doen. De 'echte finale' had Bax - gis teravond zonder Hennie Koet en Arthur van Orssagen - al eer der gespeeld, toen het in de hal ve eindstrijd McDonald's de weg naar bekersucces versper de. En ook al zit ZW Lisse met voetballers van de zaterdag- en zondagafdeling van FC Lisse halve-finalisten die alle uitko men in de eerste klasse A. het Walhalla bij de zaterdagama teurs. „Wij hebben allang niets meer te verliezen. We kunnen alleen maar stunten. De Sleutels kan zich goed optrekken aan sterke tegenstanders. Het is de verdienste van onze huidige trainers dat zij van het elftal een homogene groep hebben ge maakt. Zij hebben ervoor ge zorgd dat De Sleutels in de vier de klasse is gebleven." De zaalvoetballers van Bax poseren met de LD-Cup. foto henkbouwman momenteel in de lift, aan het ni- hoog. Met gerichte versterkin- ben er volgend seizoen weer bij. Bax-zw Lisse 8-2 (3-1) i4.Galiern- veau van de 'Leidse' vertegen- gen moet de op een haar na ge- Alleen speel ik niet op vrijdag in eaak 3-Cih37^Bou^ne ui I^Schêilr- woordigers in de landelijke miste promotie naar de eredivi- verband met de zaterdagse Water 5-i, 46. Bougrine 6-1. 48. Faber zaalvoetbalcompetitie .kan het sie volgend jaar een feit worden, wedstrijden van Noordwijk. 7-1,49. Klaren 7-2,50. Faber 8-2 nog niet tippen. Net als Lisse Daarvoor heeft de Voorhoutse Daarover ga ik na de competitie Scheidsrechter: De Jong: Toeschou- richt Bax de blik nog steeds om- club ook Scheurwater nodig. „Ik goede afspraken maken." Hoe de bekerwedstrijd tegen Rijnsburgse Boys ook afloopt, voor De Sleutels kan het seizoen niet meer kapot. Vergeten is de roerige tijd rond de jaarwisse ling, toen Bert lansen in allerijl als doordeweekse trainer werd aangesteld en Isaac Klinkhamer en Rinus de Bruin in het week einde de honneurs waarnamen. Sinds het vertrek van hun voor ganger Jan van Bemmelen gaat het in de competitie beter met de Leidse zaterdag vierdeklas ser. Als cupfighter overtreft De Sleutels zelfs de stoutste ver wachtingen. Niet alleen de halve finale om de Leidsch Dagblad Cup van vanavond (19.00 op het bijveld van Rijnsburgse Boys), maar ook de late uitschakeling in het Zilveren Molentoernooi spreken in het voordeel van de Vliet- club. In beide gevallen pakte de toemooi-opzet in het voordeel van De Sleutels uit. „Wij kon den eerste warmdraaien tegen op papier zwakkere tegenstan ders", zegt secretaris Ger Schef- fer. „Persoonlijk denk ik anders over de poule-vorm van het LD- toernooi, maar ik moet toege ven dat De Sleutels daarvan heeft geprofiteerd." De uitschakeling van VCL en I.SW wekte nog geen bevreem ding. De volgende zeges op Do- cos en SJC spraken meer tot de verbeelding. Nu schaart De Sleutels zich als enige Leidse verenigingen bij drie andere imola rtr/dpa/afp De dood van de Formule-1- coureurs Ayrton Senna en Rol and Ratzenberger heeft geleid tot felle kritiek op en hevige dis cussies over veiligheid van boli des en het circuit van Imola. Grote verontwaardiging, mach teloze woede en grove beschul digingen kenmerkten de emo tionele reacties in Senna's va derland Brazilië. Het imago van de Formule 1 is besmeurd met het bloed van de doden. Ingrij pen is hoogst noodzakelijk, is het algemene oordeel na het rampzalige weekeinde in San Marino. Maar zoals zo vaak: „Als het kalf..." De FIA (Internationale Auto-' mobiel Federatie) komt morgen voor spoedberaad bijeen. Het dodencircuit in Imola werd gis teren door justitie voor onder zoek gesloten voor publiek en media. Het openbaar ministerie in Bologna heeft opdracht gege ven vandaag autopsie te ver richten op de stoffelijke over schotten van de twee slachtof fers. Viervoudig wereldkampioen Formule 1 Alain Prost, sinds dit seizoen gestopt, zette grote vraagtekens bij de veiligheids maatregelen op het „Dino e En- zo Ferrari-circuit". „Het Formu le-1-spektakel gaat steeds ver der. De auto's zijn gemoderni seerd, de reglementen ver nieuwd, maar er wordt veel te weinig gedaan om de veiligheid te verbeteren. De Internationale Automobiel Federatie (FIA) moet daarin het voortouw ne men. Of de team-managers", zei de Fransman, die een come back als opvolger van Senna uitsluit. „Alles staat in het teken van het grote geld. De sport en de mensen worden vergeten. Van de rijders wordt verwacht dat ze alles slikken. Ze zwijgen, want ze worden dik betaald. Directeur Federico Bendinelli weerlegde gisteren de kritiek op de supersnelle racebaan. Vol gens de Italiaan was de ruim vijf kilometer lange omloop opti maal beveiligd. „Daar is geen discussie over mogelijk. We hebben alles gedaan om de vei ligheid te waarborgen." Zijn verklaring werd gesteund door de FIA. Woordvoerder Martin Whitaker: „Volgens onze taxatie voldeed de racebaan aan de strenge voorschriften." Opmerkelijk is echter dat de Belg Roland de Bruynseraede vrijdag tegenover journalisten had verteld dat op het circuit binnenkort een nieuwe asfalt- laag zou worden aangelegd. Na de dramatische ongelukken weigerde de permanente wed strijdleider bij de Grand-Prixra- ces verder in te gaan op de ge beurtenissen. Hij had, zoals alle officials, een spreekverbod op gelegd gekregen van FIA-voor- zitter Max Wosley. Senna's landgenoot Nelson Piquet herhaalde gisteren de kritiek die hij een aantal jaren geleden al uitte op de superho ge snelheden. „Helaas, ik heb gelijk gekregen. Een aantal jaren geleden heb ik al verkondigd dat de dag komt dat we met driehonderd kilometer per uur tegen een muur rijden. Het voertuig blijft intact, de inge nieurs tevreden, maar de herse nen van de rijder komen door het hoofd naar buiten. Het hart wordt er uitgerukt en de been deren vermalen, maar wat geeft het?", sprak de ontdane Brazi liaan wrang. Hoewel het gros van de critici het onbegrijpelijk vond dat de wedstrijd na het ongeluk van Senna gewoon werd hervat, zou volgens Jean-Marie Balestre, oud-voorzitter van de Interna tionale Automobiel Federatie, een afgelasting een massale op stand van publiek tot gevolg hebben gehad. „Er zaten honderdduizend toeschouwers op de tribunes. Als de wedstrijd was geannu leerd, riskeer je rellen. Boven dien zijn de veiligheidsmaatre gelen de laatste jaren verbeterd. Trouwens, de rally van Corsica is gevaarlijker dan een Formule- 1-wedstrijd." Over de hele wereld is met ontzetting gereageerd op de dood van Senna. Zijn voormali ge concurrent Nigel Mansell sprak van een zwart weekeinde. „Ayrton en ik hebben de afgelo pen jaren de spannendste duels uitgevochtenaldus de Britse oud-wereldkampioen. „De dood van Senna betekent een verlies van een groot coureur en een ware kampioen. Hij heeft een leegte achtergelaten." Ook Senna's ploeggenoot van vorig jaar bij McLaren. Michael Andretti, was geschokt. „We zullen hem missen. Ayrton was niet alleeri een groot coureur, maar ook een fijn mens. Door de pers werd hij vaak afgeschil derd als onsportief, maar 99 procent van die verhalen was niet juist. Hij was één van de weinige rijders die het altijd voor me opnam." Brazilië is in diepe rouw ge dompeld na de dood van hun grootste sportheld. In alle open bare gebouwen hangen de vlag gen tot woensdag halfstok. Sommige televisiestations gin gen zondagavond over op zwart beeld, anderen toonden een portret van de immens populai re coureur. De bevolking van Rio de Janeiro legde ter nage dachtenis duizenden bloemen in het zeewater, een ritueel dat de Brazilianen jaarlijks met oud en nieuw uitvoeren. Op die wij ze wensen ze de gestorvenen een goede reis. In de hoogste divisie van het Braziliaanse betaalde voetbal werden twee wedstrijden stil ge legd. Bij het duel Flamengo- Vasco da Gama in het beroem de Maracana-stadion zongen 110.000 toeschouwers minuten lang „Ole, ole Senna". In Sen na's geboortestad Sao l'aolo bracht zanger Milton Nasci- mento een ode aan de rijder, die hij tot zijn vrienden reken de. Hij zong het lievelingslied van Senna: „Amigo". De Braziliaanse kranten heb ben zich gisteren massaal op de dood van Senna gestort. In hun commentaren wijzen ze be- schuldigdend in de richting van de directeuren van het Formu le-1-circus. O Globo schrijft dat de Formule 1 allang geen sport meer is, maar een vorm van oorlog waarin nota bene de kampioen wordt gedood. Jomal do Brasil vindt het onbegrijpe lijk dat de race is doorgegaan na de crashes van Barrichello en Ratzenberger. „Imola is een moordcircuit."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23