AZL helpt bij banen 'Verbijsterend dat iemand dit durft rond te bazuinen' Hartonderzoek bij KLM'ers Steppen door de gangen van ziekenhuis-Dijkzigt RANDSTAD Kok op straat DINSDAG 3 MEI 1994 „Het is mijn idee dat joden zichzelf onmogelijk maken door hun parasitaire gedrag." Aan het woord is een 78-jarige Heemstedenaar. In een week dat Nederland de Tweede We reldoorlog herdenkt moest de man zich gisteren wegens dis criminatie verantwoorden voor de Haarlemse rechtbank. Hij vindt dat hem niets valt te ver wijten. Officier van justitie mr. C.J. Hemmes-Boender daarentegen Officier eist straf tegen Heemstedenaar wegens belediging joden wel. „Het is verbijsterend dat mensen in volle ernst dit soort zaken rondbazuinen." De offi cier eiste 10.000 gulden boete, waarvan de helft voorwaarde lijk, en vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. .De Heemstedenaar gaf vorig jaar in eigen beheer een boekje uit: 'Doornlezing of het klein wrevelboek'. Hij stuurde het werk ook naar de gemeente Haarlem, die de politie inscha kelde. Daarop werden in de wo ning van de auteur 800 exem plaren in beslag genomen. Na zijn aanhouding is de man door een psychiater en een psy choloog onderzocht. Hij ver toont paranoïde trekken en wordt verminderd toereke ningsvatbaar genoemd. Het boekje zou een uiting zijn van grote angst van een zieke man. Een verklaring voor 's mans bi zarre denkbeelden wordt in het verleden gezocht: zijn echtge note ging er met een joodse pia nist vandoor. Officier Hemmes begreep niet hoe de Heemstedenaar „het uit zijn pen krijgt. Echt een hele zieke tekst. Des te verbijsteren der omdat meneer de oorlog bewust heeft gemaakt. Ik zou willen dat hij als bijzondere voorwaarde kon worden ver plicht naar de film Schindlers List te gaan. Gaat u alsjeblieft die film zien." Hemmes liet weten bij een jongere verdachte „er geen se conde over te hoeven nadenken om onvoorwaardelijke gevange nisstraf te eisen." Vanwege de hoge leeftijd van de verdachte en de inhoud van de deskundi genrapporten zag ze daar echter vanaf. „Maar als het nog een keer gebeurt, gaat u wat mij be treft zo de cel in. Advocate mr. MA Biezenaar benadrukte dat haar cliënt de gewraakte teksten niet met de Pas-gediplomeerde verpleegkundigen Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) heeft 22 leer lingverpleegkundigen het aanbod gedaan om te bemid delen bij 16 banen. De groep leerlingverpleegkundigen kreeg eind maart te horen dat het dienstverband wordt opgezegd na het behalen van het diploma deze zomer. Die mededeling kwam voor de groep als een volslagen verrassing omdat het ziekenhuis tot dan toe steeds pas gediplomeerden een vaste baan kon aanbieden. leiden caroline v De groep leerling-verpleegkun digen heeft nu een nieuwe brief gekregen waarin vijf plaatsen voor de vervolgopleiding kin derspecialisatie worden aange boden, één baan op de afdeling bloedziekten, vier banen in het archief en één plek in de groep van oproepbare AZL-verpleeg- kundigen. Verder biedt het zie kenhuis aan om te bemiddelen bij vier vacatures in een zieken huis in Keulen en wordt gewe zen op een functie als centralist bij de telefooncentrale van de Leidse brandweer/ambulance dienst. De leerlingverpleegkundigen die op 24 juni hun diploma ho pen te halen, moeten binnen 14 dagen aangeven naar welke functie hun voorkeur uitgaat. Naar verwachting wordt eind juni bekend welke mensen zijn geselecteerd en wie buiten de boot vallen. Volgens een van de leerling verpleegkundigen biedt het aanbod van het AZL 'een sprankje hoop'. „De brief biedt ons iets meer perspectief dan een paar weken geleden toen het er helemaal hopeloos uit zag. Maar de spoeling is dun: in feite zijn alleen die vijf oplei dingsplaatsen op de kinderaf deling en die ene plek op hema tologie/endocrinologie van het AZL voor ons interessant." „Ik zou zelf niet naar Duits land willen en ik denk dat dat voor de meesten van ons geldt. Die plaatsen in het archief van het ziekenhuis lijken mij niet leuk. Je moet daar statussen dunnen en schonen: duf werk. Het heeft niet veel met je oplei ding te maken. Datzelfde geldt voor die haan achter de tele fooncentrale. En die plek in de groep van oproep-verpleegkun- digen is nogal onzeker: je bent dan een oproepkracht die overal tewerkgesteld kan wor den. Ik denk dat niet iedereen blij is met deze mogelijkheden. En de vraag is wie straks tevre den kan worden gesteld en wie niet." t amsterdam TBS geëist voor doodslag op moeder Baan Centrum (PBC) heeft deze situatie een sterke verlatings angst in de man doen ontvlam men, waardoor hij psychotisch werd. Het PBC houdt de Hage naar voor volledig ontoereke ningsvatbaar. De man is geruime tijd bij zijn moeder in de fiat geweest, 's Middags belde hij zijn broer, met de mededeling dat deze onmiddellijk moest komen. De broer en de gealarmeerde poli tie troffen hem in bad, voorle zend uit de bijbel. Zijn moeder lag dood op de vloer van de woonkamer. De man 'bekende onmiddellijk haar te hebben vermoord. Later trok hij de be kentenis in. Ook de rechtbank wilde hij doen geloven dat een onbekende de moord op zijn geweten heeft. Officier Gonzalez vroeg de rechtbank de conclusies van het PBC over te nemen. De recht bank doet uitspraak op 16 mei. Officier van justitie mr. 1. Gon zalez heeft gisteren de recht bank in Amsterdam verzocht een 36-jarige Hagenaar te ont slaan van rechtsvervolging en hem TBS met dwangverpleging op te leggen. De man wordt er van verdacht in psychotische toestand zijn 69-jarige moeder te hebben gewurgd. Op 7 december van het vorig jaar bezocht verdachte zijn moeder in de vroege ochtend in het verzorgingshuis aan de Nif- terikhof in Amsterdam-Zuid oost. De man was daar enkele uren eerder ook al geweest, sa men met zijn zoontje en zijn ex- vrouw, om de relatieproblemen van hel nog steeds bij elkaar wonende paar te bespreken. De ex-vrouw had de Hage naar te kennen gegeven dat zij definitief een streep onder hun relatie wilde zetten. Volgens ge- dragskundigen van het Pieter leiden Een bijeenkomst van de PvdA in restaurant De Koornbrug aan de Nieuwe Rijn werd gistermiddag verstoord door een bommelding. Daardoor moest de PvdA noodgedwon gen haar verkiezingscampagne op straat afsluiten. Lijsttrekker Wim Kok maakte er geen probleem van en klom op een tafeltje om zijn gehoor toe te spreken. De bommelding bleek overigens loos. foto taco van der eb Gevecht tussen superbioscopen amsterdam anp Het bioscoopconcern Metro Goldwyn Mayer (MGM) wil dat de gemeente Amsterdam de komst van een supergrote bioscoop in de buurgemeente Diemen tegenhoudt. Als Am sterdam geen actie onder neemt, zal MGM zich ook niet houden aan de afspraken die het bedrijf met de gemeente heeft gemaakt. Dat staat in een brief die MGM-directeur W. van Wouw onlangs heeft gestuurd aan B en W van de hoofdstad. Het bioscoopconcern rea geert daarmee op de aankon diging, begin maart, van de Belgische familie Bert. om in het Bergwijkpark in Diemen een supergrote bioscoop te bouwen. Die zogeheten mul tiplex, met achtduizend stoe len, zou in 1995 de deuren kunnen openen. Van Wouw zegt niet tegen concurrentie op de bioscoopmarkt te zijn, maar stelt vast dat met de komst van een concurrerend complex met achtduizend stoelen 'scheefgroei' ontstaat. Twee jaar geleden heeft Van Wouw met de gemeente Amsterdam afgesproken dat MGM de bioscopen in de bin nenstad niet zou laten ver pauperen en tegelijkertijd zou investeren in nieuwe biosco pen. Als de gemeente de bouw van de Bert-groep niet tegenhoudt, voelt MGM zich niet langer verplicht zich aan de gemaakte afspraken te houden. MGM heeft ook plannen om in Leiden, over het spoor nabij het verbouwde station, een superbioscoop te bou wen. Malaria-medicijn gevaarlijk bij z.eldzame afwijking amstelveen gpd De KLM stuurt de komende maanden ongeveer vierduizend medewerkers langs de eigen medische dienst om een elec tro-cardiogram (ECG of 'hart- film') te laten maken. De maat regel wordt volgens woordvoer der H. Baas uit voorzorg geno men, na een waarschuwing van de Geneeskundige Hoofdin spectie van het ministerie van WVC voor het gebruik van het malaria-mèdicijn Halfan door mensen met een zeldzame, aangeboren hartafwijking. Het onderzoek richt zich op cockpit- en cabinepersoneel dat geregeld naar gebieden vliegt waar malaria voorkomt, maar ook op niet-vliegend personeel dat door de KLM naar een risi cogebied wordt uitgezonden. De medische dossiers van per soneelsleden van wie al een ECG aanwezig is, worden nog eens op de aanwezigheid van de hartstoornis onderzocht. De KLM heeft van de meeste me dewerkers van 37 jaar en ouder al een ECG. Vooral jongeren moeten dat nu alsnog laten ma ken. Volgens de Geneeskundige Hoofdinspectie gaat het om een afwijking in de geleidingstijd van het hart. de zogenoemde Q en T-tijd. Mensen met deze stoornis hebben daar normaal gesproken geen last van. maar nu is gebleken dat het gebruik van Halfan bij hen tot ernstige complicaties kan leiden. Ook de combinatie van Halfan met be- rotterdam gpd Het is tegenwoordig oppassen geblazen in de gangen van het Academisch Ziekenhuis Dijk- zigt. Als je een zacht zoemend, geluid hoort, kun je maar beter aan de kant gaan staan. Sinds kort beschikken de medewer kers van de technische dienst over een elektrische step, die maar liefst twintig kilometer per uur kan. De driewieler op batte rijen lijkt een droom van elke peuter. Even heen en weer naar het nabij gelegen Sofia Kinderzie kenhuis kostte vroeger een half uur. Met de 'quick step' is dat een kwestie van tien minuten. C.J. Barendregt, hoofd onder houd en technische dienst, ont dekte de steppen eind vorig jaar. „Ik zag ze in een adverten tie op de foto. Ik dacht: die moet ik hebben. Ik heb er toen twee op proef genomen. Een tweewieler en een driewieler. Het beviel zo goed dat ze mo gen blijven. Er is zelfs een derde step bijgekomen." Als de technisch medewerker de step demonstreert in de lan ge gang bij de afdeling derma tologie en longziekten, barsten enkele argeloze voorbijgangers in lachen uit. Toch hoort hij ook wel eens kritiek, maar die is voornamelijk afkomstig van ja loerse collega's. De driewieler, met klein laadbakje, is vooral bij de postafdeling populair. De tijd dat artsen gezellig een eindje gaan steppen, met elkaar of een met een verpleegster achterop, is nog ver weg. Ba rendregt sluit uit dat er nog meer komen. „Andere afdelin gen willen nu ook een step, maar dat gaat niet door. Het ex periment is heel geslaagd, maar we moeten er voor waken dat het personeel van Dijkzigt zelf de bedden gaat vullen met pa tiënten. De gangen van het zie kenhuis zijn soms net drulcke verkeersaders. Er zijn al voertui gen met magazijn-materialen, karretjes met voedsel en uiter aard bedden met patiënten die langs komen. Nu wij er ook nog eens bij komen met onze step pen, moeten we uitkijken. Eén ongeluk, en we moeten ze inle- Rijbewijs Daarom heeft Barendregt de collega's goed geïnstrueerd. Alle verkeer heeft voorrang op de steps, dus ook de voetganger. Barendregt heeft ook ingepe perd dat het nergens voor nodig is het vermogen van twintig ki lometer per uur te benutten. „Ik wil voorkomen dat ze race-wed strijdjes houden hier. Het is trouwens nog best moeilijk om een step te besturen. Je moet er behendigheid in krijgen. Ik had in het begin moeite met de bochten." Dijkzigt is tot nog toe het eni ge ziekenhuis in Nederland met 'quick steps'. Maar volgens Ba rendregt tonen andere zieken huizen belangstelling. Want de step mag bij menigeen dan op de lachspieren werken, er wordt geld mee bespaard. Ba- rendrecht: „Ik heb uitgerekend dat we alleen al met de steppen in een jaar tijd een halve man uitsparen. Met de driewieler er bij verdienen we helemaal. Daar zit op de acherkant nog een kleine laadruimte ook." De steppen, voorzien van koplamp en toeter, zorgen in elk geval voor een vrolijke noot in Dijkzigt. Een medewerkster van het ziekenhuis heeft inmid dels de oplossing gevonden voor de drukte op de gangen. In het bedrijfsblad schrijft ze: 'Mis schien wordt het tijd voor ver keersborden, stoplichten en een intern rijbewijs!' opzet te beledigen op papier heeft gezet. Er zouden geen an tisemitische motieven in het spel zijn. Biezenaar vroeg er ook rekening mee te houden dat haar cliënt heel erg is geschrok ken van het justitie-optreden en de daarmee gepaard gaan pu bliciteit. Zo is de Heemstede naar daarna uit zijn biljartclub gezet en mag hij in zijn woon plaats ook niet meer meedoen aan gezamenlijke maaltijden voorouderen. De rechtbank doet op 16 mei uitspraak. Hoofddorp start in september met telefoon-tv hoofddorp anp Door een koppeling van televi sie en telefoon kunnen inwo ners van Hoofddorp met ingang van september direct een film op hun scherm kiezen en beta len. Het is een experiment van het bedrijf Pay-Per-View Neder land BV, dat in de Noordhol landse gemeente via de kabel gaat uitzenden. Naar verwachting van Bob Schutte, directeur van Pay-Per- View, zal binnen twee jaar tele foon-tv in het hele land moge lijk zijn. In de Verenigde Staten is deze vorm van televisie al ver der ontwikkeld. Het programma omvat vooral films en sport wedstrijden. Via een decodeerapparaat worden televisie en telefoon met elkaar verbonden. De tv- kijker kiest met afstandsbedie ning een programma en meldt een pincode. De telefoon brengt het verzoek naar de centrale computer van de televisiezen der, die het signaal van het ge kozen programma terugstuurt. De programma's van Pay- Per-View Nederland BV zullen onder de naam Entertainment tv op vier kanalen in Hoofddorp te zien zijn. Het pakket omvat naast films sportwedstrijden, theatervoorstellingen en docu mentaires. De huur van het de codeerapparaat bedraagt tien gulden per maand. Bovendien moet, zoals de naam van het bedrijf aangeeft, per program ma worden betaald. Voor een speelfilm wordt ook ongeveer tien gulden gerekend. Het experiment wordt ge steund door de gemeente Haar lemmermeer. Het kabelnet in Hoofddorp is in beginsel ge schikt voor Pay-Per-View. Voor verdere vernieuwingen op het wordt tien r vesteeerd in kabelnet. liljoen gulden geïn- verbetering van het paalde hartmedicijnen, anti-de- pressiva en hooikoortsmiddelen zou gevaar kunnen opleveren. Halfan wordt gebruikt door mensen die al malaria hebben. Het is dus een ander middel dan de preventieve malariata bletten, zoals paludrine en niva- quine. KLM-woordvoerder Baas ver wacht geen opzienbarende re sultaten van het onderzoek: „Het is een voorzorgsmaatregel. De hartstoornis waar het om gaat is voor ons geen reden om iemand niet aan te nemen. Je mag dus niet uitsluiten dat er mensen zijn die tot de risico groep behoren. Ik denk echter dat het meevalt. Ik kan het echt niet in percentages uitdruk ken". Autoslopers werken schoner den haag monica Op de step door het Dijkzigt-ziekenhuis. De milieuvervuiling door Zuid hollandse autosloperijen is het afgelopen jaar flink afgenomen. Dat constateert de Regionale Inspectie Milieuhygiëne Zuid- Holland. De meeste bedrijven hebben inmiddels een vergun ning en werken dus volgens voorschriften. In 1992 had maar zes van de 150 autosloperijen in Zuid-Hol land een vergunning. Veruit de meeste bedrijven werkten zon der dat er afdoende milieu maatregelen waren genomen. De inspectie luiddde destijds de noodklok en de provincie heeft, samaen met de gemeenten den Haag en Rotterdam, alle slope rijen onder de loep genomen en van een vergunning voorzien. Alleen Rotterdam heeft nu nog een aantal autosloperijen die 'vergunningloos'werken. Op sloperijen komt nogal wat chemische troep vrij. De slopers zijn verplicht van elk wrak de olie af te vangen en de accu te verwijderen. Die stoffen moe ten, als chemisch afval worden afgevoerd. Alle werkzaamheden moeten op een vloeistofdichte vloer worden gedaan. Volgens H. de Vries van de re gionale inspectie zijn de autos loperijen jaren achtereen niet voldoende onderzocht op milieuvriendelijkheid. „Een aantal jaar geleden, toen Neder land milieuvriendelijk werd, moesten een heleboel bedrijfs takken doorgelicht en van ver gunning voorzien worden. Au toslopers zijn nu niet de makke lijkste. dus zijn die pas laat aan de beurt." Walserij naar China Hoogovens llmuiden heeft de in 1992 gesloten Walserij West verkocht aan China. Het Chine se staalbedrijf Jinan Iron and Steel General Works kan met de walserij een produktielijn voor zogenoemde dikke plaat opzet ten. In de verkoopovereen komst met Atico c.v. is bepaald dat de walserij alleen in China mag worden opgebouwd en ge bruikt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19