Patiënten beslissen over bezoek-proef Woonboten maken plaats voor villa's Kunst moet gehandicapten Gading uit isolement halen Leiden Regio adviesbureau bedrijfsmatig te gaan werken. Leiden met de markt op s? nu Reorganisatie bestrijding deert muskusratten niet DINSDAG 3 MEI 1994 Vrouw geschept bij oversteken VOORSCHOTEN Een 75-jarige Amstelveense liep gisteren een forse hoofdwond op bij een ongeval op de Veur- seweg in Voorschoten. De vrouw stak ter hoogte van De Gouden Leeuw zonder voldoen - de op te letten de weg over. Een j 43-jarige Voorschotense auto mobilist kon een aanrijding niet voorkomen. Het slachtoffer is naar het Academisch Zieken- j huis Leiden gebracht. Liduina 65 jaar Het Warmondse Huize Liduina bereikt in 1995 de pensioenge rechtigde leeftijd. Dit wordt ge- [vierd met een tentoonstelling en een boekje, '65 jaar Liduina'. (Medewerkers van Liduina zijn ;op zoek naar oude afbeeldin gen, verhalen, foto's en ander j bruikbaar- materiaal. Wie gege- jvens en materialen over Liduina heeft, wordt verzocht deze tijde- j lijk ter beschikking te stellen. Materiaal kan afgegeven wor den bij de receptie van Liduina. Verhogingen in W aalsdorperlaan Twee verhoogde verkeerspla teaus in de Waalsdorperlaan in (Wassenaar moeten voorkomen dat automobilisten te snel rij den. De gemeente legt deze 'snelheidsremmers' aan, omdat ruim 60 procent van de auto mobilisten zich niet houdt aan (de limiet van 50 kilometer per uur. De maatregelen worden (getroffen op verzoek van buurt bewoners. Door de verkeerspla- j teaus moeten automobilisten gas terugnemen om hun wagen te sparen. De verhogingen kun nen met maximaal 30 kilometer per uur worden gepasseerd. De nieuwe woonbotenhaven a troep gezeten. i de Rouwkoopla; Voorschotense familie Stikkelorum voor vierde keer verhuisd VOORSCHOTEN De twee woonboten die in de sloot nabij de Rouwkooplaan lagen zijn gisteren verhuisd naar de overkant. Het haventje dat de ge meente Voorschoten daar speciaal heeft aangelegd is klaar. Goed nieuws voor de be woners is dat ze op hun nieuwe plaats niet duurder uit zijn. Aanvankelijk wilde de ge meente de precariorechten verzesvoudigen, hetgeen neerkomt op 300 gulden per maand extra kosten, maar na protest van de bewoners is daar vanaf gezien. ,,De gemeente had ook helemaal niet het recht om dat te doen. Wij hebben niet om een andere ligplaats gevraagd, we moesten verhuizen omdat dat in verband met de woningbouw beter uitkwam", zegt me vrouw Stikkelorum, die met man en kinde ren al omstreeks 25 jaar in een woonboot in Voorschoten woont. De boten lagen op de oude plaats in de weg omdat in de nieuwbouwwijk Starren- burg aan het water zogenaamde aquavilla's zijn gepland. De gemeente Leiden gaat op vrijdag 6 mei de markt op met het eigen management-advies- bureau 'Leiden Advies'. Het be drijfsmatig opererende bureau werkt voor lagere overheden en organisaties zonder winstoog merk. Met Leiden Advies wil de ge- de gemeente heeft een aantal afdelingen, waaronder Leiden Advies de opdracht gekregen De afgelopen maanden was het adviesbureau binnen de ge meentegrenzen actief voor zes opdrachtgevers. Vanaf 6 mei is het bureau ook in te schakelen door andere gemeenten of or ganisaties buiten Leiden. Wisselende reacties in Elisabeth-ziekenhuis op verruiming uren JübY NIHOF De woonbootbewoners zijn blij met hun nieuwe plaats, ook omdat ze nu eindelijk af zijn van de overlast van de nieuwbouw- werkzaamheden. Zes jaar lang hebben ze in de 'baggertroep' gezeten. Overigens hebben de Stikkelorums al drie verhuizingen in Voorschoten achter de rug in verband met nieuwbouw. Op de nieuwe walkant, die er nu nog uitziet als een bouwput, mogen ze weer een erf inrichten en een schuurtje bouwen. De fruitbomen die ze op de oude plek hadden worden uitgegraven en verhui- Familie en vrienden kunnen sinds een maand - bij wijze van proef - langer op bezoek in het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. Maar veel patiënten en medewerkers zijn daar helemaal niet blij mee. Het is de vraag of de proef een definitief karakter krijgt. In juli valt de beslissing. „Het belangrijkste is dat de patiënt het prettig vindt", zegt woordvoerster Jacqueline Vink. dan niet aangepast, definitief wordt. Daarbij geeft de mening van de patiënten de doorslag. „Problemen met het verplegend personeel zijn vaak van organi satorische aard. Die kun je vaak wel oplossen. Maar als het on der de patiënten niet aanslaat, dan gaan we er niet mee door." De verruiming van de bezoe kuren is op 29 maart ingegaan. Waren de 'normale' verpleegaf- delingen voorheen open van 14.00 tot 14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur, nu kunnen bezoe kers terecht van half drie tot half acht. De Intensive Care (IC) en de afdeling hartbewaking (CCU) hebben beperktere bezoekuren, van 14.00 tot 14.30 uur. De achterliggende gedachte is dat het voor de patiënten pretti- Mensen die niet zo ziek zijn, vinden het wel leuk om lang be zoek aan hun bed te hebben. Maar sommige patiënten willen gewoon rust. En onder het per soneel zijn de reacties heel wis selend", aldus een verpleegkun dige. Woordvoerster Vink be vestigt die indruk. „De een wil kortere bezoektijden, de andere langere. Dat hou je altijd, en in derdaad, het personeel reageert wisselend." Volgens haar gaat het zieken huis de proef in mei en juni evalueren. Bezoekers, patiënten en medewerkers kunnen de ko mende tijd een enquêteformu lier verwachten. In juli beslist het ziekenhuis of de proef, al ger zou zijn en de bezoekers niet zo op de tijd hoefden te let ten. Vooral voor bezoekers die met het openbaar vervoer ko men, is dat prettiger. Ook denkt het ziekenhuis door het bezoek beter te spreiden, het parkeer probleem op te lossen. „De druk op de parkeerplaats was tijdens de beperkte bezoekuren enorm groot. Dat gaat nu be ter", aldus Vink. Een verpleeg kundige is het daarmee niet eens. „Nu staat de parkeer plaats gewoon bijna de héle dag vol. Ik kan mijn auto niet meer kwijt."' Volgens Vink wordt gepro beerd zoveel mogelijk de rust te garanderen van patiënten die mogelijk last hebben van het bezoek van zaalgenoten. „Het ziekenhuis geeft de tip aan be zoekers om met de patiënten die van de kamer af kunnen, naar het dagverblijf of het res taurant te gaan. Ook mogen er niet meer dan twee bezoekers per patiënt aan een bed. Daar moet het verplegend personeel op toezien." Activiteitencentrum biedt kunstenaars expositieruimte LEIDERDORP KEES V Het klinkt aantrekkelijk genoeg om er gebruik van te maken. Kunstenaars kunnen in het acti- met een handicap aan de Hoog- madesweg in Leiderdorp expo- j seren. Zonder dat er kosten aan verbonden zijn. „Als zij het leuk (vinden dan verzorgen wij ook ^og een officiële opening met een hapje en een drankje. Op lonze kosten", merkt Gemma i van Bennekom op. Samen met haar collega Jan Anton den Rooyen is zij betrok- Iken bij het project om meer kunst naar Gading, want zo heet het dagcentrum, te halen. Om diverse redenen. „Het is ten eerste leuk voor onze deelne mers om schilderijen, foto's of andere kunstvormen te zien. Daarnaast komen de kunste naars ook veel sneller aan bod. JDe stap naar een galerie is te groot en te duur, zodat zij veelal niet in de gelegenheid zijn om j hun werk te laten zien. Die mo- gelijkheid willen wij bieden", legt Jan Anton den Rooyen uit. Het belangrijkste voor de twee medewerkers van Gading is echter het gegeven dat dank zij die tentoonstellingen er meer mensen naar het centrum komen die dat anders niet doen. „Onze deelnemers ko men veelal qiet in contact met anderen. Het contact blijft meestal beperkt tot de huiselij ke sfeer of binnen ons centrum. Dat is jammer. Vooral ook om dat sommige andere mensen een lichamelijke handicap als eng zien, met wie zij maar liever niet mee in contact komen. Dat is uiteraard onzin, want het zijn normaal denkende mensen. Net zoals ieder ander. Alleen bewe gen ze zich wat moeilijk of pra ten vreemd. Dat is het enige. Daar moeten zii mee leren om gaan. Vandaar dat we het zo be langrijk vinden dat er meer mensen naar Gading komen. Integreren dus." Het project kunst aan de muur loopt al enige tijd. Maar dat bleef tot dusverre beperkt tot werk van deelnemers van het centrum. „Foto's van Johan Diepstraten die hij heeft ge maakt in het voormalige Joego slavië" en schilderijen van Su zanne Roest. Dat heeft erg veel bezoekers getrokken. Vandaar er nu mee verder ook wat ruimer o a;gen Jan Anton en i Die ruimere opzet is nu ge realiseerd. Tot 10 juni zijn er schilderijen te zien van bewo ners van de Sterrenberg, een centrum voor verstandelijk ge handicapten in Huis ter Heide. „Op een beurs in Utrecbt heb ben we werk gezien van Ster renberg. Werk" van mensen die zeer getalenteerd zijn. Prachtig om te zien. Wat dat betreft zijn we dan ook in ons schik met de ze vijftien schilderijen. Wij ho pen dan ook dat veel mensen een kijkje komen i Binnen het meer plannen om ten te treden. Zo i om in Leiden, sam re centra, een winkeltje te ope nen. „Daar kunnen deelnemers van Gading spullen, zoals kin derspeelgoed, kapstokken, boe kensteunen en dergelijke, die zij zelf maken verkopen. Ook dat draagt bij tot de integratie van de gehandicapten in de samen leving. Daarnaast haal jé het ook uit de sfeer van liefdadig heid. Vooral dat is belangrijk." i de schilderijen van De Sterrenberg, een centrum v i die zeer getalenteerd zijn. Prachtig om te zien." r verstandelijk gehandicapten in Huis ter Heic Dingetjes De huurwoning aan de Leider- dorpse Houtschans was hele maal kaalgesloopt. De geiser, deurkrukken, stopcontacten, keukenkastjes, wastafels, kast deuren en kranen: alles had de 32-jarige Amsterdammer uit de flat meegenomen. „Maar dat was niet de bedoeling hoor", 'verdedigde hij zich gisteren. „Ik i heb die paar dingetjes alleen maar meegenomen omdat ik dacht dat ze van mij waren. Ik j had immers 5000 gulden be taald toen ik de flat van iemand over kon nemen. Toen ik eruit moest van de woningbouwvere niging was ik m'n geld kwijt. I Dus heb ik maar wat dingetjes meegenomen. Maar ik wist niet dat dat niet mocht." Maar iedere Nederlander wordt geacht de wet te'kennen, dus stond de Amsterdammer giste- ren bij de Haagse rechtbank te- j recht wegens diefstal. Officier van justitie Van Belzen vond dat de man het wel had kunnen we ten. „Zijn echtgenote, die oolf had meegedaan met de sloop- partij, heeft tegenover de politie I verklaard dat ze alletwee wisten wat ze deden", zo zei de officier. „Zijn vrouw heeft zelfs verteld j dat de man nog speciaal terug gegaan is om de fiat te vervui len." AGERECH T De vrouw van de Amsterdam mer is een paar weken geleden al veroordeeld voor de diefstal uit de huurwoning. Zij had een gevangenisstraf gekregen van vier weken waarvan twee weken voorwaardelijk. De officier eiste dan ook eenzelfde straf voor de Amsterdammer. „Als je meneer zo hoort zou je denken dat hij alleen maar een kastje heeft weggehaald, maar als je de fo to's van de leeggehaalde flat ziet, weetje wel beter." De advocaat van de Amster dammer vond het allemaal een beetje overdreven. „De man heeft het niet opzettelijk ge daan. Bij hettfnleveren van zijn sleutels bij de woningbouwver eniging heeft hij zelfs zijn nieu we adres en telefoonnummer achtergelaten. Dat doe je niet als je denkt dat je iets verkeerd gedaan hebt. Daar komt ook nog eens bij dat alles zo'n tijd geleden is gebeurd. Wij praten hier over 1992." De advocaat achtte een boete van 500 gulden meer op z'n plaats. Politierechter de Jong vond toch dat de straf van de man moest lijken op die van zijn vrouw. Maar omdat het inderdaad alle maal zo lang geleden was ge beurd kreeg hij vier weken voorwaardelijke gevangenis straf. Eieren „U had de puinhoop moeten zien. De ravage in mijn auto was verschrikkelijk. Ik had net een partij nieuwe eieren ingela den. Daar waren er ongeveer 900 van kapot. Ik ben uren be zig geweest om die eierenrot- zooi op te ruimen. Ik heb bijna de hele dag niet met mijn kaas wagen kunnen rijden." De Noordwijker was er nog net zo boos over als op de dag dat het gebeurde. Het leek bijna alsof het eigeel nog achter zijn oren zat. Maar de Noordwijker was in deze zaak niet het slachtoffer, maar de verdachte. De man stond gisteren terecht wegens mishandeling en het scheuren van kleren. Hij zou een man aan zijn haren en kleren getrok ken hebben. Maar volgens de Noordwijker was het niet zo ernstig. „Ik werd plotseling door één of andere fi guur ruw van de weg gereden. Ik moest gewoon een noodstop maken. Daarom zijn de eieren ook kapot gegaan. Toen ik weer ging rijden stak die man ineens zijn middelvinger naar mij op. Ik ben gestopt en naar zijn auto toe gelopen om hem eens flink de les te lezen. Maar hij wilde mij helemaal niet aankijken. Toen heb ik hem bij zijn hoofd gepakt. Daar kan misschien een beetje haar tussen gezeten heb ben maar dat weet ik niet meer. Zijn kleren heb ik niet aange raakt." Zijn advocaat viel hem bij. „Toen het slachtoffer aangifte deed van de mishandeling had hij zich eerst nog even thuis omgekleed", vertelt zij. „Pas twee dagen later kwam deze man met de gescheurde kleren op de proppen. Het is dus niet te bewijzen dat mijn cliënt dit gedaan heeft. Ook heeft hij de man niet opzettelijk mishan deld. Hij wilde hem geen pijn doen. Hij wilde hem alleen maar de waarheid vertellen. Hij heeft hem immers niet gesla- gen." De officier van justitie vond dit geen excuus. „Een verkeersfout is geen reden om je agressie op iemand uit te leven. Meneer had beter het kenteken van de man op kunnen schrijven om te proberen een vergoeding te krij gen voor de gebroken eieren. In hel verkeer wordt er naar mij ook wel eens een middelvinger opgestoken. Maar daar wordt ik niet warm of koud van." Toch kon de officier van justitie de woede van de Noordwijker wel begrijpen en eiste zij een sym bolische boete van 250 gulden voorwaardelijk. De politierechter oordeelde echter dat het scheuren van de trui niet bewezen kon worden. De man kreeg dan ook een lage re straf. Hij werd veroordeeld tot een boete van 150 gulden voorwaardelijk. Toch was de Noordwijker niet tevreden. „Mij wordt onrecht aangedaan, ik lijd schade en dan krijg ik ook nog een boete. Maar ja zo gaat dat hier zeker." ten, is de stap van melding lot daadwerkelijk vangst veel klei- Het aantal muskusrattenbe- strijders verandert niet. De strijd tegen de ondergravers van oevers en wallen is volgens een voorlichter van de provincie, een ongelijk gevecht. „Er wor den jaar op jaar meer ratten ge vangen. Dat betekent niet dat we aan de winnende hand zijn. Er komen er gewoon steeds Muskusrattenvangers komen in het vervolg sneller in actie na een melding. Sinds gisteren zijn de waterschappen officieel ver antwoordelijk voor de muskus- rattenbestrijding. Voorheen was dit een taak van de provincie. Doel van de reorganisatie is het verkorten van de lijnen. De wa terschappen, bij uitstek de ken ners van polders en watergebie den, gaven meldingen over muskusratten door aan de pro vincie. Nu de waterschappen zelf in de 'rattenorganisatie' zit- Bejaarde vrouw breekt sleutelbeen Een 80-jarige vrouw uit Oegst- geest heeft gistermiddag rond hqlf twee haar sleutelbeen ge broken. De vrouw kwam door nog onbekende oorzaak op de Lytweg ten val. Met een ambu lance is zij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei Afgelopen jaar werden Zuid-Holland bijna 80.000 nu kusratlen gevangen. Autobanden lekgestoken VOORSCHOTEN Op vier plaatsen in Voor schoten zijn in de nacht van zondag op maandag autobanden lekgestoken. De auto's stonden aan de Trompweg, Veurseweg, Ka- rel Doormanlaan en bij zwembad Het Wedde. Brandweer maakt 'veiligheidsketen" De regionale brandweer Rijn land wil een 'veiligheidsketen' opbouwen om beter voorbereid te zijn op grote incidenten. De twintig korpsen gaan opnieuw 'risico-analyses' maken van ge bieden waarin ze werkzaam zijn. De brandweer sluit zich met deze plannen aan bij het inte graal veiligheidsbeleid, zoals dat door gemeenten is ingevoerd. „We gaan ons nadrukkelijker bemoeien met allerlei zaken", zegt de Leidse brandweercom mandant F. van Oosten. „Zoals bijvoorbeeld ruimtelijke orde ning." Felicitatiedienst van Leiderdorp naar Alphen LEIDERDORP DORITH LIGTVOET Het Leiderdorpse bedrijf Felici- tas verhuist vrijdag naar een nieuw pand aan de Flemingweg in Alphen aan den Rijn. Het be drijf, een felicitatiedienst, ver laat het gebouw aan de Leider- dorpse Splinterlaan vanwege een nijpend gebrek aan ruimte. Voor het pand is nog geen ko pergevonden. Het gebouw van Felicitas ligt midden in een woonwijk en er siaan geregald vrachtauto'* en aanhangers op straat te wach ten. Bewoners kregen daar steeds meer problemen mee. Door het gebrek aan ruimte was het bedrijf bovendien gedwon gen om gebruik te maken van portocabins. In Alphen beschikt het bedrijf tributie van de pakketten zal straks dan ook gemakkelijker verlopen, verwacht directeur I. Verhoef. „Nu slaan we de goe deren bijvoorbeeld in verschil- ïagazijncn op. straks erken aal punt. Ondanks de verhuizing zijn alle pakketten deze week nor maal bezorgd. „I let inpakken van iie pakketten ligi weliswaar een week stil", vertelt Verhoef. „Maar de inpakafdcling heeft vóorgewerkt en de buitendienst en de bevoorrading werken de- ze week gewoon door." Felicitas maakt deel uit van de houdstermaatschappij Prommix groep die in zijn ge heel naar de Molenweg ver huist. De ook in Leiderdorp ge vestigde Groter Groeien lub, IBS direct marketing, Zirkoon Uitgevers uit Amsterdam en uit geverij Publiprcss uit Leiden ko men eveneens op het Alpheuse bedrijventerrein terecht. Bij de Prommixgroep werken in totaal onge\ rei 200 mensen Voor het pand in leiderdorp zoekt de Prommixgroep nog een koper. Dit zal in ieder geval een bedrijf moeten zijn, want het gebouw heeft een bedrijfs- bes 'mg.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15