Leiden aj Asielzoekers te krap gehuisvest |3| Toekomst voor college van bestuur onzeker Akkefietjes oorzaak van chaos in Stadsgehoorzaal Walenkamp met geruisloze auto Benefietconcerten brengen 28 mille op Leiden DINSDAG 3 ME11994 Bezoek r De patiënten beslis- I 3 sen of de verrui ming van de bezoektijden in het St. Elisabeth-zieken- huis definitief wordt. De reacties op de proef zijn wisselend. Dagboek yy Dagboek in de oor- I O log van de Katwijk- se M. den Dikken voor ge arresteerde broer. 'Ik wist niet eens dat hij gestorven was.' Nauwlettend 1 Omwonenden hou- I den krakers van de oude Christus Koning- MAVO in Hazerswoude- Rijndijk nauwlettend in de gaten. Bemiddelen yy q Het Academisch I Js Ziekenhuis Leiden bemiddelt bij banen voor leerlingenverpleegkundi gen CD onzeker over vertrek raadslid leiden «gert visser Het kringbestuur Leiden van de CD is nog niet op de hoogte ge steld van het vertrek van raads lid H. Otto uit de gemeenteraad. Vertegenwoordigers van de par tij deden gisteren verwoede po gingen de heer Otto te bereiken om hem opheldering te vragen over zijn aankondiging dat hij de raad gaat verlaten. Otto bleek echter volstrekt onbereik baar. ,,lk heb sterk de indruk dat de heer Otto onder de druk is be zweken en is ondergedoken zegt kringvoorzitter en statenlid M. Giessen van de CD. Hij zegt te weten dat het huis van Otto nog onlangs is beklad door te genstanders van de CD. „Wij vinden als kringbestuur dat de burgemeester en de politie na latig zijn geweest en mede-ver antwoordelijk moeten worden geacht voor de gang van zaken. Wij hebben al eerder om be scherming van onze mensen gevraagd maar daar is niet aan voldaan." Otto kondigde vrijdag aan de CD te zullen verlaten omdat hij niet langer deel wil uitmaken van een partij die misdadigers onder haar leden telt. Otto zei dit na een uitzending over de CD op het Amsterdamse kabel- leiden Dé vrachtauto voor de binnenstad. Wethouder J. Walen kamp (CDA) was meteen enthou siast over het prototype, dat de Duitse autofabrikant MAN-VW en de directie van het stadsdistri butiecentrum (SDC) gistermiddag in Leiden presenteerden: een klei ne vrachtauto die buiten de stad op diesel rijdt en in de binnenstad geruisloos en zonder uitlaatgas sen, op een accu. „Dit was pre cies wat we zochten", zei R. van de Bogert van het bij het SDC be trokken transportbedrijf Mostert. Het SDC moet het transport verzorgen van de rand van de stad naar de winkels in het cen trum van Leiden. De gemeente denkt daarmee het aantal vracht auto's in de binnenstad terug te brengen. „Daarvoor waren we op zoek naar een milieuvriendelijke auto en die hebben we nu gevon den", zei Walenkamp. MAN heeft de auto, die in München al op proef wordt ge bruikt, nog niet in produktie ge nomen. „Dat gebeurt, bij vol doende belangstelling, in 1995", zei marketing-manager I. ten Tuynte. Op de elektromotor haalt de auto, die zo'n drieduizend kilo gram laadvermogen heeft, een snelheid van dertig kilometer per uur. „En dat is voor deze omstan digheden, voor zo'n geruisloze auto, eigenlijk nog te hard", zei Ten Tuynte, ten/vijl de auto na een presentatie voor de Harte- brugkerk zijn weg over de drukke Haarlemmerstraat vervolgde. Op een volle accu kan de auto tussen de zeventien en dertig kilometer rijden. Het SDC wordt op 1 januari 1995 geopend. Van de Bogerd hoopt dan alvast over een proefmodel van de milieu vriendelijke auto te beschikken. Hij verwacht dat het SDC bij aan vang drie of vier vrachtauto's no dig heeft voor de bevoorrading FOTO LOEK ZUYDERDUIN TABEE JAN Gemeente op zoek naar dependance voor centrum aan Flevoweg Het asielzoekerscentrum aan de Flevoweg krijgt elders in de stad een dependance. Uitbreidjng van de tijdelijke huisvesting is nodig om langdurig verblijf mogelijk te maken. De gemeente is naarstig op zoek naar een leeg staand gebouw dat geschikt is voor huisvesting van een deel van de vluchtelingen die verblijven in een voormalig schoolgebouw aan de Flevoweg. Dat gebouw is echter onlangs door brand verwoest. De huidige locatie aan de Fle voweg is volgens de gemeente te klein voor langdurige huis- Ze had tot voor kort de vrou wenkliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden op het oog. vesting. Het onderkomen was oorspronkelijk bedoeld voor een verblijf van hooguit enkele weken. De asielzoekers liggen er op grote slaapzalen en hebben de beschikking over slechts een paar douches. Omdat het er naar uitziet dat de bewoners nog maanden moeten wachten op andere huisvesting zijn aan passingen volgens de gemeente noodzakelijk. „De locatie aan de Flevoweg is niet geschikt voor een verblijf van zo'n zes tot acht maanden", aldus een woordvoerder van de gemeente. „We willen een de pendance realiseren om de druk aan de Flevoweg enigszins te verminderen. De vrouwenkli niek van het AZL, die binnen kort vrij zou komen, leek ons daarvoor geschikt. Maar die is in vlammen opgegaan op de dag voor we een gesprek met de AZL-directie zouden hebben. Alternatieve locaties hebben we nog niet." Leiden houdt het asielzoe kerscentrum op verzoek van het rijk open tot eind december. Oorspronkelijk zou het gebouw 1 mei dicht gaan, maar door ruimtegebrek is dit een halfjaar uitgesteld. In ruil daarvoor heeft de gemeente geld gekregen om de voorzieningen voor vluchte lingen te verbeteren. De ge meente studeert ook op moge lijkheden om onderwijs te ge ven aan de kinderen in het asielzoekerscentrum. 1 I door: Aad Rietveld CHTERGROND Ter Haar en Otto zijn, zo lijkt het wel, met hun ogen en oren dicht in de politiek verdwaald geraakt. Dat de CD criminele elementen aantrekt, en aanmoedigt, mag toch na zoveel jaren genoegzaam bekend worden verondersteld. De een na de ander moet voor de rechter verschijnen. En doorgaans niet voor discriminatie - wat in die partij' gezien zou kunnen worden als een 'ideologisch' misdrijf- maar voor zaken als valsheid in geschrifte, brandstichting en geweldpleging. Maar Ter Haar, door ruitengooiers en verfkliederaars tot aftreden gedwongen, waagde het zelfs bij zijn afscheid nog te zeggen, dat 'zijn' CD niet racistisch was en niet discrimineerde. Hij was een aantal keren op het hoofdkantoor in Den Haag geweest, vermoedelijk voor een spoedcursus politiek. „En daar heb ik van racisme niks gemerkt. Helemaal niks", zei hij Twee lege stoelen Met weinig verstand, een brede rug en een dikke huid kun je het in de CD kennelijk ver schoppen. Raadslid ben je zo. Maar de twee die in Leiden voor de extreem-rechtse partij in de gemeenteraad kwamen hadden geen brede rug en geen dikke huid. Bert ter Haar hield het drie uur vol, Henk Otto drie weken. En de stemmers op de partij worden voorlopig vertegenwoordigd door twee lege stoelen. na zijn aftreden. Ook Otto, die twee keer in een gemeenteraadscommissie verscheen en aankondigde dat hij 'heel erg zijn best' ging doen voor zijn kiezers, deed tot zeer onlangs alsof zijn neus bloedde. De plek van Ter Haar in de gemeenteraad zou opgevuld worden 'als het geweld tegen ons voorbij is', zei hij. En hij voegde er aan toe, dat de CD zelf niets van geweld moet hebben. Ter Haar en Otto hebben zich van de domme gehouden, of zij waren echt blind en doof. Want de uitzending van Jaap Jongbloed's Deadline over de criminele raadsleden Van der Plas (Purmerend) en Graman (Amsterdam) mag schokkend zijn geweest, het was bepaald niet voor het eerst dat CD en criminaliteit nauw aan elkaar verbonden bleken. Drie andere CD'ers hebben een strafblad, tegen een vierde loopt een onderzoek wegens handel in harddrugs. De CD heeft na het vertrek van Ter Haar en Otto nog twee Leidenaars op de lijst staan. Eh als die besluiten de opengevallen plaatsen te gaan bezetten, weten zij in elk geval voor wat voor soort organisatie zij in de gemeenteraad zitten. Bij Henk Otto is het licht inmiddels gaan branden. Hij heeft geen zin meer om bij een partij van misdadigers te horen. rudolf kleun Ter Haar en Otto bij hun door tumult omgeven installatie als raadslid op 12 april. Beiden hebben inmiddels hun biezen gepakt: de een omdat hij de reacties op zijn prominente CD-lidmaatschap niet meer aankon, de ander omdat hij niet bij een partij van misdadigers wil horen. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Als het college van bestuur wei gert te voldoen aan de oproep om af te treden, zal volgens uni versitair woordvoerder J. van Vliet de universiteitsraad de vol gende stap moeten zetten. Als de raad voet bij stuk houdt res teert als zwaarste middel alleen nog een motie van wantrou wen. Het college kan dan voor ontslag worden voorgedragen bij de minister van onderwijs. Een dergelijk gedwongen ver trek is uniek in de geschiedenis van de oudste universiteit van Nederland. De universiteitsraad besloot gisteravond het rapport over de bouwfraude nog niet openbaar te maken. Het rapport werd op gesteld door een commissie on der voorzitterschap van het PvdA-Kamerlid A. de Jong. De overgrote meerderheid van de raad vreest dat publicatie ervan de universiteit schade kan be rokkenen bij eventuele juridi sche stappen. Die worden met name verwacht van de hypo theekverlener, de ING-Bank. Buitenstaanders kregen alleen de uitslag van de stemming over de motie te horen. In het nog vertrouwelijke on derzoeksrapport wordt het col lege van bestuur onzorgvuldig handelen verweten. Met name de rol van voorzitter Oomen is tnikpunt van kritiek. De buiten universitaire leden van de raad, onder wie De Jong zelf, waren wel voorstander van openbaar making van het geheime rap port. „Het is de vraag wat schade oplevert. Openbaarma king of het in de doofpot hou den van de zaak", aldus De Jong na afloop van de veelvuldig door schorsingen onderbroken vergadering. De uitbreiding van het Sylvi- us-laboratorium is een project van ongeveer acht miljoen gul den. Het 'is het eerste gebouw dat de universiteit niet in eigen beheer laat neerzetten, maar dat heeft uitbesteed aan een projectontwikkelaar om het ver volgens terug te huren. De uni versiteit ging er voor in zee met het de inmiddels failliete een mansbedrijfjes Fibomij uit Leusden en ABS Eurospan uit Hardinxveld-Giessendam. De beide directeuren zitten inmid dels vast. De bouw werd vorig jaar stil gelegd toen de aannemer niet meer werd betaald. Een aantal onderaannemers ging daardoor failliet. Het casco wat nu staat vertegenwoordigt een waarde van 2,5 miljoen, ongeveer vijf miljoen van de bouwsom is waarschijnlijk verdwenen. De beide directeuren worden ervan verdacht vaker op een dergelijke manier te hebben ge werkt. Hen wordt door justitie een groot aantal misdrijven ten laste gelegd waaronder flessen trekkerij, fraude en valsheid in geschrifte. De voormalige direc teur bedrijfsvoering van de uni versiteit wordt verdacht van valsheid in geschrifte. Het voor arrest van het drietal is onlangs met dertig dagen verlengd. BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunitstol van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat/VKG-keur. Kom gewoon eens alles op uw - gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MBI AW. r kv/c vi Fabnek en showroom De Lasso 60, Roetofarendsveen. tel 01713-15361 - tetetax 01713-15202 deceuninck E Expositie over vrijheid van meningsuiting 'Bericht van Bob aan Jan'. On der deze titel houdt het 5 Mei comité Leiden een tentoonstel ling in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. De tentoonstelling geeft een beeld over hoe berich ten en informatie in de Tweede Wereldoorlog werden gegeven. Ook is het verschil te zien over de hoeveelheid berichtge ving over oorlogen die vandaag is te zien en de schaarse be richtgeving van toen. Daarnaast wordt informatie gegeven over hoe het verzet destijds aan in formatie kwam en hoe Radio Oranje werkte. Ook wordt aan gegeven wat censuur voor de democratie betekende. De tentoonstelling is mede tot stand gekomen door de mede werking van het Verzetsmuse um in Gouda. De expositie is speciaal voor jongeren tussen acht en zestien jaar. 'Bericht van Bob aan Jan' is dagelijks van 10.00 uur tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 16.00 uur te bekijken. De toegang is gratis. Voor scholieren is er een lesbrief beschikbaar. De exposi- u hebben hem niet gekend. De kans dat u hem alleen maar heeft gehoord - en niet heeft gezien - is groot, want Jan was een eenpersoons lawaaifabriek. Jan hoorde je eerst en pas dan zag je zijn overigens ook niet ge ringe klankkast. Jan is niet meer. Het was een klein bericht in de avondkrant. Om 8 minuten voor 4 in de nacht van za terdag op zondag kwam hij bij een verkeersongeluk om het leven. De betrekkelijke rusf die Jan overdag tijdens zijn werk als tandtechniker uitstraalde, sloeg bij het naderen van de avond om in een tornado. Hij haatte zijn werk. Hij gruwelde van mensen met kunstgebitten. Vooral mensen die steeds terugkwamen omdat ze aan hun nieuwe prothese niet kon den wennen, terwijl er niets aan de hand was. Het maakte hem soms stapelgek. Maar het geld was goed. Jan deed het eigenlijk alleen nog maar voor het geld. Want zonder kon hij niet, het maakte zijn leven dragelijk. Hij was het type dat ook altijd teveel geld op zak had, al was het maar om een doos met twaalf flessen Jack Daniels te kunnen kopen of tien sloffen sigaret ten tegelijk. Als Jan zo rond het borreluur driftig kwam aanstappen, wis ten we het meestal wel. Het was een dag van zeurders ge weest. En wat werden we dan soms moe van hem. Springen aan de bar, oergeluiden, hij ratelde aan een stuk door. Jan kon in zijn eentje een kroeg ruimschoots vullen. En als de humorproduktie op dreef was, kwam er roffel na roffel. Jan was een trendsetter. Iedereen nam wel wat van hem over: een gebaartje, een geluidje, een uitdrukking. Het was precies 8 minuten voor 4. Een door de politie ge markeerd spoor op de weg naar Katwijk is de getuige van zijn laatste rit. Teveel links op de weg. kennelijk een ruk aan zijn stuur om weer op de goede rijbaan terecht te komen. Geen remweg. Een auto waarover de bestuurder de macht is kwijt geraakt. In de berm, over de kop, de sloot in. Een salto mortale. En niemand heeft er ook maar het flauwste benul van wat Jan zo laat richting Kat wijk te zoeken had. Met duizelingwekkende snelheid is Jan over ons netvlies geraasd. In dat zelfde tempo is hij leven geknald, letterlijk en figuurlijk. Tabee Jan! leiden menlijk liedjes of voeren ze ge sprekjes. De benefietconcerten werden verzorgd door een koor en een orkest van ongeveer veertig medewerkers van het Diaconessenhuis. Vorige week vrijdag vond het laatste concert plaats. Het geld wil het zieken huis besteden aan' een piano, een grootbeeld televisie, een vi deorecorder. aangepast spelma teriaal en een speciale rolstoel. De drie benefietconcerten van het Diaconessenhuis in Loeiden hebben in totaal zo'n 28.000 gulden opgebracht. Het geld is bestemd voor het zogeheten Huiskamerproject. Daarbij doen welzijnswerkers in een aparte ruimte met oudere, soms verwarde patiënten spelletjes, gymoefeningen, zingen ze geza- leiden erna straatsma Twee akkefietjes mondden in de nacht van zaterdag op zon dag uit in een grote chaos tij dens een Caribisch feest in de Stadsgehoorzaal: diefstal van een ketting en diefstal van een drankje. Incidenten die tot klei ne vechtpartijtjes leidden en uiteindelijk één groot tumult veroorzaakten. „Ik organiseer deze feesten al zeven jaar, maar dit heb ik nog nooit meege maakt", zegt Lilian van Dam. Van Dam, die het feest in op dracht van de band Era heeft georganiseerd, weet niet dat een 41-jarige Zoetermeerse tij dens het feest om het leven is gekomen. De vrouw is vermoe delijk overleden aan een spon tane hartstilstand. Dat de 69-ja- rige garderobejuffrouw zich omstreeks drie uur een ongeluk schrok van alle commotie en een hartaanval, kreeg, is Van Dam eveneens onbekend. „Ik weet alleen dat beide vrouwen onwel zijn geworden." Het ging volgens Van Dam mis toen een jongen een ketting trok van de hals van een vrou welijke feestganger. Daarover ontstond zoveel tumult dat een grote groep bezoekers besloot de benen te nemen. Een groep van 50 tot 75 personen haastte zich naar de garderobe en be gon daar jassen weg te halen, zonder acht te slaan op de 69- jarige garderobejuffrouw. Van Dam: „Ik kan me voorstellen dat ze daarvan schrok. De be zoekers kwamen over de toon bank heen." Van de schrik kreeg de 69-jarige vrouw een hartin farct. De dood van de 41-jarige Zoetermeerse heeft volgens Van Dam niets te maken met de vechtpartijen en daaruit voort vloeiende consternatie. „Die vrouw is in de koffiekamer, waar het op dat moment heel rustig was, op de grond geval len. We dachten dat ze flauw was gevallen. Ze is uit het pu bliek weggedragen." Gealar meerde politie agenten consta teerden even later haar overlij den. De paniek nam volgens Van Dam toe omdat verschillende feestgangers 'zomaar' gingen gillen. „Het vervelende is dat sommige mensen zomaar gaan gillen. Ik heb daar eerder die avond wat van gezegd, want het gevolg is dat anderen daar enorm van schrikken en in pa niek raken." Dat de Stadsgehoorzaal met 1700 personen te vol was, zoals de politie gisteren beweerde, bestrijdt Van Dam. „In de grote zaal mogen 1.020 personen, in de foyer 370 en in beide koffie kamers elk 150 personen. Dus ik ben niet buiten m'n boekje ge gaan. Je kon gemakkelijk rond lopen. Op eerdere feesten wa ren ook zo'n 1700 tot 1800 be zoekers." Achttien bezoekers ontdekten na afloop van het feest dat hun jas was verdwenen. De eige naars die hun jas niet meer te rugvinden krijgen een schade vergoeding. Van Dam: „Bij ons zijn 18 jassen als vermist ge meld, maar er zijn 12 jassen in de garderobe blijven hangen." Dienst Milieu en Beheer gesloten Op donderdag 5 mei en donderdag 12 mei Is de dienst Milieu en Beheer gesloten. Op deze dagen wordt er geen huisvuil en bedri|fsvuil opgehaald. De ophaaldag voor wijk 5 en wijk 7 verschuift naar de vrijdag. De ophaaldag voor de binnenstad vervalt Het chemisch afvaldepot aan de Admiraal Banckertweg is deze dagen gesloten en er rijdt geen chemocar. Het Ovcrslagstation aan de Gabriêl Metzustraat is ook gesloten. Ook op maandag 23 mei a.s. is de dienst Milieu en Beheer gesloten. Dienst Milieu en Beheer

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13