Streng regime op Leidse grachten Leiden c ^4!^ I Optocht verbluffende kopie van 120 jaar oud voorbeeld Getuige pakt fietsendief Koudekerk zwemt weer 111 I Politie houdt pleziervaart deze zomer extra in de gaten De politie houdt komende zomer 'bijna dagelijks' op de Leidse grachten de pleziervaart in de gaten. Voor dit doel heeft het korps een nieuwe, snelle speedboot tot zijn be- s schikking. Niet alleen wordt streng opgetreden tegen de overtreders van de maximumsnelheid van zes kilometer f per uur, ook andere vaarregels worden samen met de ge- meentelijke Havendienst in de gaten gehouden, aldus politiewoordvoerder R. Blom. Dankzij het fraaie weer ontston den het afgelopen weekeinde al weer files van pleziervaartuigen op de Leidse grachten. De wa terrecreatie in het stadscentrum s heeft de afgelopen jaren een enorme vlucht genomen. Van kleine roeibootjes en motor- sloepjes tot heuse plezierjach ten. Dat noopt de politie en de Havendienst tot maatregelen. Afgemeerde wrakken die een gevaar kunnen opleveren voor de doorvaart worden wegge haald en de vaarregels worden intensiefgecontroleerd. De toeristische slogan Leiden Waterstad blijkt niet aan dove mansoren te zijn gericht. De af gelopen jaren kwam er een ha ven in het Galgewater en werd de Haven geschikt gemaakt voor de pleziervaart. De Blauw- poortsbrug is sinds enige tijd weer draaibaar zodat er een vaarroute voor de pleziervaart is en voorts zijn er de roeibootver- huur van Veringa, de trouwstei- ger bij het stadhuis, de jaarlijkse Peurbakkentocht en plannen voor de watertaxi. De grachten worden steeds voller en dus ook steeds gevaarlijker. Probleem hierbij is dat niet iedereen een vaarbewijs hoeft te hebben. Wie voor een middag een roeibootje huurt, hoeft niet te beschikken over een 'waterrijbewijs'. Maar bij een volle gracht is het wel noodza kelijk dat alle 'kapiteins' weten wie er bijvoorbeeld bij het pas seren van een brug voorrang heeft. In het verleden kwamen re gelmatig klachten binnen over jongeren die in speedboten de maximumsnelheid aan hun laars lapten. Aan dat gevaar moet een einde komen en daar om zal de politieboot komende maanden regelmatig door de singels en grachten varen. De Havendienst is bovendien met een actie begonnen om gezon ken of half onder de waterlijn verdwenen schepen te lichten of te dreggen. „Het gaat om wrakken die een gevaar vormen voor de vaargeul. Eerst proberen we de eigenaar van zo'n boot te ach terhalen. Lukt dat niet, dan komt in de gemeente-adverten tie te staan dat we de schepen gaan weghalen. En dat hoeven helemaal niet alleen grote boten te zijn, een klein roeibootje kan o, zo gevaarlijk zijn", aldus M. Welsh van de Havendiénst. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Roye. LPV De Vriendenclub: C.P. Gijsman 1; Comb. Vinken- steyn/de Roo 2; W. de Wit jr. 3; Comb, v/d Nieuwendijk 4, 5, 6, 9; Comb. Bodijn en Zn. 7; Th. Dongelmans 8; L. Koopman 10. PV De Blauwkras: P. Landesbergen 1, 3, 4, 5, 6, 7, 10; H. Koome 2; Comb, v/d Blom 8; A. Houweling 9. PV De Reisduif: J. Smit 1, 5; P. Kop 2; N. de Groot Zn. 3, 4, 6, 7, 8; D. Al- bers 9; W. Ouwersloot 10. PV Leiderdorp: W. v. Oosten 1; D. v. Seggelen 2, 7, 9; R. v/d Nieuwendijk 3, 10; W. Jacobi 4; J.G. Knijnenburg 5; W. Habraken 6; Th. Habraken 8. PV De Rijnklievers: M. Hogenboom 1; J. van Laar Zn. 2, 6, 9; F. Ladan 3; J.C. Ze venhoven 4; G.H. v/d Poel 5; J.J. van Leyden 7; H. v/d Star 8; Comtj, Kooy-Wassink 10. PV Het Oosten: Comb. Mooten-v/d Hoogt 1, 3, 6, 8; W. Kop 2, 5; B. van Putten 4. 7, 9, 10. PV LPC: J. Staffeleu 1, 10; W. Siera 2; Witteveen/v. Gorkum 3, 4, 5, 6, 7; J. v/d Hoogt 8; Groenendijk- /Heiden9. Vanuit Arras, PV De Zwaluw: v/d Kooy-de Best 1, 4, 8; A. v. Wissen 2, 3, 5; G. Hoogervorst 6, 7; W. v. Ommen 9. Herdenking bij Haagsche Schouw De slachtoffers van de strijd om de Haagsche Schouwbrug wor den zoals gebruikelijk op He melvaartsdag, donderdag 12 mei, herdacht. Tijdens deze strijd, gevoerd in de meidagen van 1940 werd de brug over de Rijn op Duitse parachutisten heroverd door het 22e Depot Bataljon. Daarbij sneuvelden 51 jonge dienstplichtige militairen. Naar aanleiding van deze ge beurtenis werd na de oorlog een monument geplaatst aan de Haagsche Schouwweg. De Bond van Wapenbroeders organiseert de jaarlijkse herdenldng. De deelnemers verzamelen zich vanaf 8.30 uur in de kantine van DIOK aan de Smaragdlaan 101. Om 9.30 uur volgt de stille tocht naar het monument, waar pas sende muziek wordt gespeeld en kransen gelegd. Kolonel J. den Hertog houdt een toe spraak. Speedboot zinkt in water Oude Singel leiden Een 25-jarige vrouw en een 29- jarige man zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in het water van de Oude Singel in Leiden beland, nadat de vrouw haar speedboot met grote snelheid op de wal had gestuurd. De speedboot is gezonken. De vrouw werd met gekneusde rib ben overgebracht naar het AZL. Leidenaar verongelukt in Valkenburg valkenburg/leiden Een 34-jarige Leidenaar is in de nacht van za terdag op zondag om het leven gekomen bij een verkeersonge val in Valkenburg. De man belandde op de ir. Tjalmaweg, op de grens van Valkenburg en Katwijk, met zijn auto in de sloot naast de weg. Hij kwam door verdrinking om het leven. De Leidenaar, die inwendig letsel opliep, is uit de auto gehaald door een duik- ploeg van de Leidse brandweer en daarna overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Volgens de politie heeft de man de macht over het stuur verloren nadat hij met een wiel in de berm terecht was gekomen. Autobanden lekgestoken HAZERSwouDE-DQRP Veertien autobanden zijn in de nacht van zaterdag op zondag lekgestoken in Hazerswoude-Dorp. Tevens wérden vier auto's bekrast. De wagens stonden aan de Recht huisstraat, Ambachtsplein, Ferdinand Bolstraat, Zuidsingel en Hobbemastraat. Alphenaar krijgt sluitboom op hoofd alphen aan den run» Een 61-jarige Alphenaar kreeg op koningin nedag een sluitboom van de Alphense brug op zijn hoofd. Hij had niet in de gaten dat de brug dichtging. De man is met een hoofdwond overgebracht naar een ziekenhuis. Parachutist raakt jongetje alphen aan den rijn Een anderhalfjaar oud jongetje is zaterdag gewond geraakt bij een landing van een parachutist. Het kind werd geraakt door de vlaggestok van een 35-jarige parachutist uit Kudelstaart, die met enkele collega's een sprong maakte in het Burgemeester Visserspark in Alphen. Het slachtoffertje is door een arts behandeld. Zakkenrollers actief in Alphen alphen aan den run» Zakkenrollers hebben zaterdag in Alphen op twee plaatsen toegeslagen. In de Hooftstraat raakte een 29-jarige vrouw 190 gulden kwijt, terwijl op het Aarplein een 26-jarige Al phenaar 150 gulden armer werd. Vrouw beroofd van handtas alphen aan den run Een 60-jarige Alphense vrouw is zaterdag ruim 525 gulden kwijtgeraakt. De vrouw fietste over de Prinses Beatrixlaan met haar handtas in een fietstas. Zij merkte dat een jongen die naast haar fietste de handtas pakte. Schreeuwend alarmeerde zij enkele voorbijgangers die achter de jongen aan gingen. Zij verloren de rover echter uit het oog. Inbraak in Ter Aar ter aar Een fax, kopieerapparaat en printer zijn afgelopen weekeinde gestolen uit een bedrijf aan de Stobbeweg in Ter Aar. De inbrekers braken een raam open. Betrapt bij openbreken auto's wassenaar Twee Wassenaarders van 22 en 29 jaar oud zijn za terdagochtend op heterdaad betrapt bij het openbreken van au to's in de wijk Nieuw Rijksdorp in Wassenaar. De politie was ge waarschuwd door een bewoner. In totaal bleken ze zes auto's te hebben opengebroken en een radio-cassetterecorder te hebben gestolen. Televisie begraven in duinen wassenaar Hij had het allemaal zo mooi bedacht: een televisie stelen, die ingraven in de duinen en weer opgraven aan het eind van zijn vakantie. De politie kreeg echter argwaan toen ze de au to van de 63-jarige man uit Arnhem op een fietspad bij de Was- senaarse Slag zag staan met de klep omhoog. De man verklaarde dat hij even een plasje moest doen en reed weer weg. De politie ging toch maar even kijken en vond op aanwijzingen van een trimmer de televisie aan. De Arnhemmer is aangehouden. Hij verbleef op camping Duinrell en had de televisie uit een bunga low op Duinrelle had gestolen. Fietser geschept op Voorschoterweg voorschoten Een 13-jarige jongen uit Voorschoten is zaterdag gewond geraakt, toen hij op de Voorschoterweg in zijn woon plaats werd aangereden door een auto. De jongen reed op zijn fiets en wilde de Leidseweg oversteken. Hij gaf echter geen voor rang aan een 20-jarige automobilist uit Voorschoten. Bij de aan rijding liep de jongen zware kneuzingen en bloeduitstortingen op. MAANDAG 2 MEI 1994 Koeien graven illegale sloot koudekerk aan den rijn Op het bordje 'De gemeente stelt zich niet aansprakelijk voor het wegraken van kledingstukken of andere v pen' is het tweede woord doorgestreept en vervangen door 'stichting'. Dat is op het eerste gezicht het enige dat is veranderd bij het Koude- kerkse Prins Willem-Alexanderbad. De grootste verandering valt niet zo op, maar is wel zo ingrijpend. Het PWA-bad, dat gisteren voor de 27ste keer zijn poorten opende, wordt met ingang van dit seizoen volledig door vrijwilligers gedraaid. De gemeente Rijnwoude heeft geen geld meer voor de exploitatie. Alleen voor toekomstig groot onderhoud zal de gemeente mogelijk wat geld apart zetten. De opening werd ver richt door de 81-jarige J. Zuidwijk, de oudste abonnementshouder. Zuidwijk nam vanochtend ook nog een duik in het bad. „Het was wel wat koud." FOTO BEN DE BRUYN PERSBUREAU CERBERUS Een 39-jarige agrariër uit Oud Ade hield het eind vorige week bij de Haagse politierechter hardnekkig vol: dat slootje was niet door hem en zijn 75-jarige vader gegraven, maar door de pinken (jonge koeien), die tus sen de stal en de poldersloot graasden. De boer stond terecht voor overtreding van de Wet Veront reiniging Oppervlaktewater. Via het illegale slootje liep gier uit de varkensstal naar de polder sloot. De verontreiniging was op een luchtfoto van de Economi sche Controle Dienst te zien. „Er was een maand regen ge weest. Die pinken liepen op dat natte land. Daardoor is die geul gekomen", was de verklaring van de verdachte. Officier G. Biezeveld geloofde het verhaal niet. „Dat sloofje loopt in een verdacht rechte lijn naar de pol dersloot", zei hij. Hij eiste tegen de vader een boete van 1800 gulden waarvan 600 gulden voorwaardelijk. De zoon hoorde een boete van 1500 gulden waarvan 500 gulden voorwaar delijk eisen. De boetes betroffen ook het feit dat de agrariërs tien varkens in de stal hadden, waarvoor geen vergunning was. Politierechter E. van Rens ge loofde de boer wel. ..Ik heb geen enkel bewijs gekregen dat u bei den dat slootje hebt gegraven", zei ze. Ze sprak de vader van al le feiten vrij. De zoon, die de ei genaar van de varkens was, kreeg een boete van 500 gulden. Het stuk kade aan de Nieuwe Rijn tussen Hooigracht en Middelstegracht. De vorst en wind van de afgelopen maanden hebben hun tol geëist en de aangemeerde sloepen en bootjes beschadigd. De Havendienst verzoekt de eigenaars hun wrakken op te ruimen, anders doet de gemeente het. foto loekzuyderduin Warmonders kunnen niet genoeg krijgen van historische stoet warmond. judy nihof vervolg van voorpagina De klok werd op koninginnedag in Warmond bijna 120 jaar te ruggezet. Door het dorp trok een stoet die een getrouwe ko pie was. van een optocht die op 19 mei 1874 werd gehouden. De gelijkenis was verbluffend. De wagens, de vaandels, de paar den, de kleding en de kapsels, alles klopte met de optocht van 120 jaar geleden. Het enthou siaste publiek kon er geen ge noeg van krijgen. Sommige toe schouwers waren dan ook te leurgesteld over de korte duur. Maar meer zat er niet in. De op tocht mocht immers niet groter (of kleiner) zijn dan die van 1874. Dat was de afspraak. De stoet begon bij het bos van Krantz en stopte even bij het gemeentehuis, waar burge meester G. van de Wel de deel nemers even toesprak. Daarna zong ze uit volle borst het Wil helmus, met een flair van ie mand die dagelijks op de bühne staat. De burgemeester had zich voor de gelegenheid ook in een historische outfit gestoken. Met een hoge hoed, zwarte jas met slippen, een- pantalon met een krijtstreep en ambtsketen, had ze wel wat weg van de burge meester van Swiebertje. In 1874 was Willem III 25 jaar koning en dat vierde Warmond met een optocht. Van het feest bestaat een litho, waarop de 180 deelnemers, de tien wagens en de 28 paarden tot in de details staan afgebeeld. Ongeveer een jaar geleden begon bij de Ver eniging tot viering van War- monds Feesten (VWF) het idee te leven om deze optocht na te bootsen. „We hebben toen een oproep in de krant gezet waarin we Warmonders vroegen om mee te doen", vertelt C. van Staden van de VWF. Daarop kwamen veel enthousiaste reac ties. Vrijwilligers werkten maan denlang aan de voorbereidin gen, met de litho uit 1874 als voorbeeld. Met geld van de VWF en een aantal sponsors moest de klus worden geklaard. De vrijwilligers maakten alles zelf. Alleen de meeste kleding niet. „De kleding hebben we ge huurd bij Hoppezak. Maar de vaandels zijn weer wel door de vrijwilligers genaaid", aldus Van Staden. COMMENTAAR Universiteit en bouwfraude De universiteitsraad vergadert vanavond voor de tweede keer in beslotenheid over wat inmiddels bekend is als de 'Sylvius-affai re'Want beslotenheid is in deze zaak het wachtwoord van de Leidse universiteit. De bijeenkomst van vanavond is mogelijk be slissend voor het vertrek van bestuursvoorzitter C. Oomen. Maar de universiteit doet nog altijd alsof het gaat om een akkefietje dat binnenskamers kan worden afgehandeld. Ook de universiteitsraad als democratisch gekozen, controlerend orgaan lijkt met de keus voor beslotenheid die mening te zijn toe gedaan. Zelfs een maand na voltooiing is een onderzoeksrapport over de affaire niet openbaar. Inmiddels is wel uitgelekt dat het rapport vernietigend is voor het college van bestuur. De universi teitsraad wil kennelijk de mogelijkheid open houden dat het be stuur achter gesloten deuren beterschap belooft. Als de regenten vervolgens mogen blijven zitten, gaat men er kennelijk vanuit dat op het moment dat de deuren weer opengaan er niets meer aan de hand is. Het is die houding waardoor het schandaal rond de acht miljoen kostende uitbreiding van het Sylvius-lab kon uitgroeien tot wat het nu is. Het college van bestuur, maar ook de universiteitsraad, keken nadrukkelijk de andere kant op toen de aannemer in janua ri 1993 voor de tweede keer de bouw stillegde wegens uitblijven de betalingen. Berichten over louche praktijken van de project ontwikkelaar en zijn handlanger werden stelselmatig genegeerd. Louche praktijken - het niet betalen van onderaannemers om na faillissement de bouwsom in eigen zak te-steken - die ook in Lei den plaatshadden. Pas toen de FIOD een onderzoek begon, ging het college zich actiever met de zaak bemoeien. In de tussentijd werd de direc teur bedrijfszaken nog een eervolle aftocht geboden, compleet met gouden handdruk. Voor de goede orde: die directeur zit nu vast en Justitie verwacht hem en de twee andere verdachten bin nen drie maanden voor de rechter te brengen. Dan komt hoe dan ook de zaak in openbaarheid. De universiteits raad kan vanavond de eer aan zichzelf houden door alvast de steen op te tillen waarmee het college van bestuur de zaak krampachtig afdekt. Telefoonkrakers nu in andere cel De telefoonkraker deed alsof hij ijverig aan het bellen was, maar toen agenten de deur van de cel openden gleed de gcldlade vanon der zijn jas vandaan rinkelend op de grond. De politie betrapte de man. een 36-jarige Delftenaar, en een medeplichtige 49-jarige Rot terdammer vanmorgen om zes uur bij een telefooncel op de hoek van de Haarlemmerweg en de Maresingel in Leiden. Een van de mannen had een schroevedraaier bij zich, die vermoedelijk is ge bruikt bij het openen van de telefoon. LEIDEN Een scherpzinnige getuige heeft zondagmiddag een fietsendief te gen de lamp doen lopen. De 27-jarige Leidenaar zag bij het Acade misch Ziekenhuis Leiden een man aan het slot van een fiets morre len. „Is dat uw fiets?", vroeg hij. De man antwoordde bevestigend. „Dan heeft u er zeker geen bezwaar tegen om even mee te lopen naar de portierzei de getuige. Bij de portier bleek, dat de man. een 30-jarige Leidenaar, gereedschap bij zich had om fietssloten te openen. Hij vertelde dat hij de fiets al een paar dagen eerder op het rustige plekje had klaargezet om later mee te nemen. De politie heeft de man aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9