'Laat Rwandese vluchtelingen gaan' Provincie Westkaap moet Zuid-Afrika's Zwitserland worden Gezondheid paus goed Syrië verwerpt gefaseerde teruggave Golanhoogte Belastingdienst Buitenland Spaanse minister weg door schandaal Guardia Civil Dag van de Arbeid beseheiden gevierd 4 MAANDAG 2 MEI 1994 5 Ongeluk tijdens luchtshow: 2 doden Sydney Een luchtshow ten bate van jeugdige kankerpatiënten heeft gisteren in Australië aan twee mensen het leven gekost. Voor de ogen van dertig patiënten stortte een Tiger Motli uit de Eerste Wereldoorlog neer. De twee inzittenden lovamen om het leven. Transseksueel paar wil trouwen londen Een transseksuele man en vrouw uit Groot-Brittannië hebben koningin Elizabeth toestemming gevraagd om te mogen trouwen, zoals ze nu zijn. Janeen Newham, vroeger een man, en David Willis, vroeger een vrouw, mogen trouwen, maar de bur gerlijke stand beschouwt de vrouw van het paar als de brui degom, en de man als bruid. De Britse wet erkent namelijk geen geslachtsveranderingen. Het is niet bekend of Elizabeth al heeft gereageerd. Pausbezoek aan België uitgesteld correspondent De gezondheidstoestand van Paus Johannes Paulus II, die drie dagen geleden is geope reerd aan zijn rechterheup, is volgens de behandelende medi ci 'uitstekend'. De paus richtte zich gisteren om twaalf uur, met vaste stem, tot de gelovigen tij dens het traditionele 'Angelus'. De toespraak van de paus werd rechtstreeks uitgezonden door Radio Vaticaan en viel ook te beluisteren op het Sint Pieters plein. De woordvoerder van het Va ticaan, Navarro Valls, benadruk te dat de pauselijke reizen in clusief het bezoek aan België, op het programma van 13 tol 15 mei niet zijn afgezegd, maar zullen plaatsvinden wanneer de gezondheid van de paus het toelaat. De verwachting is dat Johannes Paulus II twee tot drie weken in het ziekenhuis zal blij ven. Over tien dagen mag de paus voor het eerst lopen met behulp van een loopfiets. Ver volgens krijgt hij krukken. Pas over 45 tot 60 dagen zal de paus weer normaal en zonder hulp middelen kunnen lopen. correspondent Syrië heeft een Israëlisch voor stel voor een gefaseerde terug trekking van de bezette Golan hoogte verworpen. „We nemen geen genoegen met vrede in fa sen en we willen een totale ont ruiming van de Golan", zei de Syrische minister A-Shara (bui tenlandse zaken) gisteravond. Zijn Amerikaanse collega Christopher brengt vandaag in Israël verslag uit van zijn be sprekingen in de afgelopen da gen met de Syrische president Assad. Het Israëlische plan voorziet in een terugtrekking van de Go lan binnen vijf a acht jaar in drie fasen. In de eerste fase zou den de Druzische dorpen in het gebied weer onder het gezag van Syrië komen, terwijl Da- i ambassadeur naar Israël zou sturen. Minister A- Shara omschreef dat onderdeel van het Israëlische plan als 'on nozel'. Het belangrijkste Syrische be zwaar blijft dat Israël zich niet wil uitlaten over de omvang van het gebied dat het bereid is in laatste instantie op te geven. Premier Rabin stelt de mate van terugtrekking afhankelijk van Syrische bereidheid veiligheids maatregelen en 'echte vrede', dat wil zeggen volledige betrek kingen, te aanvaarden. Syrië eist van Israël dat het zich bij voor baat verplicht tot de ontruiming van al het bezette gebied. De Israëlische oppositieleider Netanyahu zei gisteren dat het Israëlische plan voor de Golan, waarvan hij een kopie zou be zitten, wel degelijk melding maakt van volledige terugtrek- king. Belastingvrije dagen Zowel op 5 en 6 mei als op 12 en 13 mei 1994 zijn de kantoren van de Belastingdienst, de BelastingTelefoon voor ondernemers en de BelastingTelefoon voor particulieren gesloten. Van 9 tot en met 11 mei en vanaf 16 mei zijn onze kantoren weer geopend. Dit geldt ook voor de BelastingTelefoon voor onderne mers (06-0443) en de BelastingTelefoon voor particulieren (06-0543), die u tijdens kantoor uren gratis kunt hellen. Oppositie wint verkiezingen Ecuador quito» De Sociaal-Christelijke Partij (PSC), de grootste opposi tiepartij in Ecuador, heeft de gisteren gehouden parlementsver kiezingen gewonnen. Bij de verkiezingen stonden 65 van de 77 zetels in de Kamer van Afgevaardigden op het spel. Volgens een peiling heeft de PSC van oud-president Leon Febres Cordero (1984-1988) zeker 25 zetels gewonnen. Boer 18 jaar onschuldig achter tralies Tegucigalpa» Een Hondurese boer die achttien jaar lang on schuldig in de gevangenis heeft gezeten, is zaterdag vrijgelaten. De 57-jarige Gustavo Adolfo Amador stal in 1975 enkele balpen nen op een markt en moest daarvoor de gevangenis in. Een rechtbank beval een jaar later zijn vrijlating, maar de verorde ning heeft nooit de gevangenis bereikt. De Verenigde Naties hebben een dringend beroep gedaan op het Rwandees Patriot tisch Front de grens met Tanzania te heropenen om tienduizenden Rwandezen in de gelegenheid te stellen naar veiliger oorden te vluchten. Nadat eind vorige week ruim 250.000 Rwandezen naar Tanzania waren getrokken, werd de rest van de vluchtelingen volgens de VN de doorgang belet door het RPF. De rebellen hebben dit ontkend en te gelijkertijd alle vluchtelingen opgeroepen naar hun vaderland terug te keren. President Mwinyi.van Tanzania heeft ondertussen aangekon digd dat zowel het RPF als de Rwandese regering opnieuw hebben ingestemd met vredes besprekingen, morgen in de Tanzaniaanse stad Arusha. Vo rige week mislukte een poging beide partijen aan het praten te krijgen omdat de regeringsdele gatie niet kwam opdagen. Be langrijkste doel van het overleg is een wapenstilstand, waarna gekeken zal worden hoe het vo rig jaar in Arusha ondertekende vredesakkoord kan worden uit gevoerd. Gezien de enorme stroom vluchtelingen die Tanzania in zeer korte tijd heeft overspoeld, heeft het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) toegegeven 'totaal overrompeld' te zijn door de in tocht, maar alle zeilen te zullen bijzetten om de kwart miljoen Rwandezen onder te brengen in een 16,5 km van de grens van daan opgezet opvangkamp. Dit kamp zal gelden als het grootste vluchtelingenkamp ter wereld. Naast leden van de Tutsi - stam bevinden zich onder de vluchtelingen veel Hutu's. Zij hebben hun land enerzijds ver laten vanwege de zware gevech ten in Zuid-Oost Rwanda tussen leger en RPF. Anderzijds uit angst voor wraakakties door het RPF, dat hoofdzakelijk uit Tut si's bestaat. Waarnemers echter mensen dat de rebellen zich in alle door hen gecontroleerde gebieden, zeer redelijk gedragen tegen zowel Tutsi's als Hutu's. De grensovergang met Tanza nia, bestaande uit een brug over de rivier Akagera, viel eind vori ge week in handen van het RPF, kort nadat het leger de kwart miljoen mensen er overheen had laten gaan. „Sindsdien zijn geen nieuwe Rwandezen in Tanzania gearriveerd, waaruit wij concluderen dat de brug door het RPF is gesloten", aldus een IJnhcr-medewerkcr. Zeker twaalf vluchtelingen die hun toevlucht zochten bij een kerk zijn vanochtend in de Rwandese hoofdstad Kigali ge dood door twee mortierbom- men. Zeker 113 mensen, voor namelijk Tutsi's, zijn gewond geraakt, aldus een functionaris van de VN. Het is niet duidelijk wie de bommen afvuurde. De Spaanse minister Antonio Asuncion (binnenlandse za ken) is zaterdag afgetreden omdat hij zich verantwoorde lijk voelt voor het voortvluch tig zijn van Luis Roldan, het ex-hoofd van de Giuirdia Civil Roldan wordt ervan beschul digd zich illegaal te hebben verrijkt en misbruik te hebben gemaakt van zijn machtsposi tie. De affaire heeft in Spanje veel ophef veroorzaakt en de socia listische regering van premier Gonzalez verder in verlegenheid gebracht. Voor de tweede keer in even zoveel weken eiste de grootste oppositiepartij in het land, de PartidoPopular, het af treden van Gonzalez. Andere partijen hebben de regering- Gonzalez opheldering gevraagd over de spectaculaire verdwij ning van Roldan. De ex-directeur van de Gu ardia Civil is nu al meer dan een week spoorloos. Volgens sommige berichten bevindt hij zich ergens in Galicië, maar aangenomen wordt dat hij is ondergedoken in Portugal. Vol gens het dagblad El Pais heeft Roldan zaterdag enkele keren telefonisch contact gehad met zijn vrouw en een paar vrien den. In deze gesprekken heeft hij gezegd 'onder geen enkele voorwaarde de gevangenis in te zullen gaan'. Roldan beweert over informatie te beschikken, die de regering-Gonzalez in dis krediet kan brengen. De zaak-Roldan lijkt het be gin van het einde te kunnen worden van veertien jaar socia listische alleenheerschappij. Roldan was tot voor kort lid van de PSOE van Gonzalez en had zijn benoeming in 1986 te dan ken aan zijn socialistische vrienden in Madrid. Inmiddels is duidelijk gewor den dat Roldan smeergelden heeft aangenomen en dat hij zichzelf goed heeft bedacht bij het uitdelen van geldbedragen uit zogenaamde 'geheime rege ringsfondsen'. Ook beschikt hij over een zwart-geld rekening in Zwitserland en wordt hij ervan verdacht zijn banktegoeden verborgen te hebben gehouden voorde belasting. Voor Asuncion is de zaak een zeer pijnlijke aangelegenheid geworden. Hij had Roldan op zijn woord geloofd en was er tot vrijdag van overtuigd dat Rol dan nog steeds in Spanje was. De ex-directeur was echter al enkele dagen niet meer gesig naleerd. Een kwart miljoen Rwandezen is de afgelopen dagen bij Rusumo de grens met Tanzania overgestoken. De rebellen v VN doen beroep op Rwandees verzet Kwart miljoen mensen op vlucht i het RPF hebben de grensovergang inmiddels afgesloten. Castro last 1 mei-viering af De Dag van de Arbeid1 is giste ren in de landen van het vroe gere Oostblok op bescheiden wijze gevierd. Cuba, een van de laatste communistische bolwerken, vierde 1 mei zelfs helemaal niet. In Moskou gingen in totaal zo'n 20.000 communisten de straat op om te betogen tegen president Jeltsin. De demon straties verliepen in tegenstel ling tot vorig jaar zonder inci denten. Veel Russen gingen naar de kerk voor het ortho doxe Pasen en luisterden naar patriarch Aleksej II die opriep tot een vreedzame viering. Anti-communistische beto gers in Warschau maakten gis teren een betoging van de re gerende ex-communistische SLD belachelijkdoor het stali nistische karakter van de feest dag te doen herleven. Als ar beiders en soldaten vermomde studenten riepen de ex-com- munisten 'Leve Stalin' en 'Leve Brezjnjev' toe. De politie moest beide groepen uit elkaar hou den. In het Turkse Istanbul greep de politie in toen in de optocht banieren werden ontrold van twee verboden organisaties, de De communisten en nationalisten goed smaken. Koerdische Arbeiderspartij PKK en de linkse vakbond Dev- Sol. Voor de betoging van 40.000 man waren 21.000 agenten op de been gebracht. De Cubaanse leider Castro had de viering van de Dag van de Arbeid voor het eerst sinds ie gisteren in Moskou tegen Jeltsin c de revolutie van 1959 afgelast wegens de slechte economi sche situatie. In de hoofdstad Havana werd de traditionele parade vervangen door een speciale zitting van het parle ment. Daar maakte de regering een pakket maatregelen be- nonstreerden, lieten zich de wodka foto ERA kend die het tekort op de be groting moet terugbrengen. Minister Rodriquez (financiën) heeft de Cubanen prijs- en be lastingverhogingen in het vooruitzicht gesteld. Kleurlingen kiezen massaal voor Nationale Partij Enige provincie met blanke premier KAAPSTAD RAYMOND WHITAKER THE INDEPENDENT Een jonge kleurlinge, de vrouw van een partijfunctionaris, kwam met haar kind uit de schaduw tevoorschijn om in het felle licht van de televisielam pen te worden omhelsd door Hernus Kriel, de Zuidafrikaanse minister van orde en gezag. „Kijk vriendelijk en blij", drukte de politicus haar op het hart, terwijl achter hen posters van de Nationale Partij in beeld werden gebracht. De nieuwe Nationale Assemblée, die vrij dag in Kaapstad bijeenkomt, kiest ongetwijfeld Nelson Man dela als president van Zuid-Afri- ka. Gisteren richtten arbeiders tribunes op voor het stadhuis waar Mandela op hetzelfde bal kon zal verschijnen als na zijn vrijlating in februari 1990 na 27 jaar gevangenschap. En waar schijnlijk zal Mandela zijn eer ste presidentiële toespraak hou den in de enige provincie waar de Nationalisten hebben ge wonnen en waar Kriel als de enige blanke provinciale pre mier in Zuid-Afrika uit de bus zal komen. De omarming voor de camera's van de nationale televisie maakte duidelijk waar om: de gekleurde gemeenschap, die meer dan de helft van de bevolking van de provincie Westkaap vormt, lijkt zich aan de zijde van de blanken te heb ben geschaard tegen het ANC, dat in hun ogen tot zwarte over heersing leidt. De aanstaande premier van Westkaap zei dat de verzoening tussen de rassen zijn grootste prioriteit was. Op de vraag wat het voor Westkaap betekent om als enige provincie door de Na tionalisten te worden geregeerd, antwoordde Kriel: „We zijn al tijd een groot voorstander ge weest van politiek evenwicht in dit land. Daarom denk ik dat het goed zal zijn." Maar hij vervolgde met de voor spelling dat veel industrieën naar Westkaap zullen verhuizen en dat de investeringen in de provincie zullen groeien, omdat 'we de politieke en criminele si tuatie snel onder controle zul len hebben'. Onheilspellende woorden van een man die nog steeds de nationale politie en veiligheidsdienst controleert en die zich tot het allerlaatste mo ment heeft verzet tegen de her vormingen van president F.W. de Klerk. Volgens het ANC heeft de Na tionale Partij de zogenaamde 'Kriel factor' tijdens de verkie zingscampagne tijdelijk onder het tapijt geveegd om munt te slaan uit de populariteit die De Klerk onder kleurlingen geniet. Kriel heeft dit ontkend met de opmerking dat hij ruim hon derd verkiezingstoespraken heeft gehouden. Hij was echter beduidend min der zichtbaar dan zijn gekleurde opponent Allan Boesak, die een furieuze campagne voerde om de kloof voor het ANC te slech ten. Beiden groeiden op in het kleine Westkaapse stadje Kaka- mas en beiden werden gedoopt door Kriels vader, een blanke dominee in de gekleurde tak van de Nederlands Hervormde kerk. Maar deze gemeenschappelijke achtergrond leek hun rivaliteit alleen maar te versterken en de raciale ondertoon in de verkie zingscampagnes zou een vruchtbare samenwerking na de verkiezingen wel eens in de weg kunnen staan. Veel Nationalisten hadden lie ver een gematigder figuur als kandidaat-premier gezien, zoals Dawie de Villiers, voormalige rugby-aanvoerder van de Springbokken en provinciale partijleider, of Kobus Meiring, de zittende bestuurder van de Kaap. „Maar Hernus Kriel heeft de nieuwe grondwet eerder bestu deerd dan de anderen en hij be sefte meteen hoeveel macht de regio's zouden krijgenaldus een politiek analist. „De bevol king slaakte een zucht van ver lichting toen hij bekend maakte dat hij de nationale politiek vaarwel zegde om zich op het provinciale premierschap te richten, maar toen begrepen de mensen nog niet wat dit in hield.'' Het ANC heeft gewaarschuwd dat gefrustreerde blanke extre misten die een eigen 'Volks- staat' nastreven, zich massaal op Westkaap zullen storten als het dichtst in de buurt komende alternatief. Kriels plaatsvervan ger Lampie Fick liet zich giste ren ontvallen dat het nieuwe parlement van de provincie, die goed is voor 13 procent van het bruto nationaal produkt, West kaap tot 'het Zwitserland van Zuid-Afrika' zal maken, econo misch onafhankelijk van de rest van het land. „Het is een vrij land", luidde het commentaar van De Villiers op de mogelijke instroom van blanke rechts-extremisten in Westkaap. „Andere provincies zullen de effectiviteit van hun regering kunnen afmeten aan het bestuur van Westkaap. De mensen zullen met hun voeten stemmen." Het is nog niet duidelijk of de Nationale Partij ook in de ande re Zuidafrikaanse provincie met een gekleurde meerderheid, Noordkaap, winst zal boeken. In deze dunst bevolkte provin cie van Zuid-Afrika strijden het ANC en de NP om de winst. Volgens het ANC hebben de in wonersvan Noordkaap geluis terd naar de boodschap dat zo wel de kleurlingen als de zwar ten door de blanken worden onderdrukt. Westkaap gaat tno gelijk een periode van spannin gen tegemoet tussen de kleur lingen en de zwarten, die naar ras lijken te hebben gestemd. De zwarten hebben massaal voor het ANC gekozen en de kleurlingen hebben de Nationa le Partij hun vertrouwen gege- VEWTALING: MARGREET HESUNGA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5