Kabinet: Tamils kunnen terug Binnenland CPN zou tienduizend >anen willen schrappen Koninginnedageen Zuiderzeeballade .ubbers: 'Hirsch Ballin n de rug geschoten' GAK schrapt plan voor 06-'kliklijn' 'Vermoorde Alkmaarse drugbaas weigerde politiebescherming' \ANDAC2 MEI 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Ceasst longen vermist na omslaan roeiboot 'ellevoetsluis Tientallen politie- en brandweermensen hebben jsteren tot laat in de avond vergeefs gezocht naar een 16-jarige jngen die vermist wordt in het Haringvliet. De jongen was met jjn tweelingbroer en een 15-jarige buurjongen gaan roeien in en volgens de politie ondeugdelijke boot. Die hadden ze de af- jelopen week gekocht en zelf gerepareerd. Door de golfslag van I :n passerend schip sloeg de boot om. Twee jongens wisten iichzelf in veiligheid te brengen. De vermiste verdween, ver moedelijk nadat hij was bevangen door de kou. Vandaag wordt net behulp van sonar verder naar hem gezocht. tgent zwaar gewond door dronkeman eventer Een 30-jarige hoofdagent is gisteren in Deventer door pn dronken automobilist aangereden. De agent raakte zwaar ewond. Hij is inmiddels buiten levensgevaar. De bestuurder, en 33-jarige man uit Deventer, trok door diverse verkeersover- redingen de aandacht van de politie. Hij negeerde stoptekens, raarna de politie de achtervolging inzette. Op een kruising werd |e man tot stoppen gedwongen, maar hij reed nog wel de op traat staande hoofdagent aan. Na het ongeval reed de verdach- e door. Hij kon uiteindelijk vlakbij de plaats van het ongeval 'rorden aangehouden. vier doden bij frontale botsing ieuwe pekela Bij een frontale botsing tussen twee personenau- b's op de provinciale weg tussen Stadskanaal en Veendam zijn aterdag vier mensen om het leven gekomen, twee Nederlan- iers van 26 en 52 jaar en twee Duitsers. De Duitse personenauto wam vanuit de richting Veendam en is volgens de politie ver moedelijk in een flauwe bocht voor een viaduct op de verkeerde /eghelft geraakt. ïrand verwoest houtzaagselfabriek emmel» Een fabriek op het industrieterrein in Bemmel (bij lijmegen) is gisteren gedeeltelijk door brand verwoest. Het kan- morgedeelte van de fabriek, waar houtzaagsel voor rokerijen /ordt geproduceerd, bleef gespaard. De brandweer gaat voor- lsnog niet uit van brandstichting. De brand werd tegen half tien jisterochtend ontdekt. Na ruim een uur had de brandweer het uur onder controle. De brandweer gaat er echter van uit, dat let nablussen nog dagen kan duren. Er deden zich geen per- oonlijke ongelukken voor. j de Koninklijke PTT Neder- (id (KPN) verdwijnen de ko- ende vier tot vijf jaar tien- tot iftienduizend banen. Dat eft de kersverse voorzitter van Vereniging van Hoger Perso- el bij de KPN, Wesselsz, za- dag voor de radio gezegd, ilgens hem zullen daarbij ech- r geen gedwongen ontslagen llen. Wesselsz is overigens ertuigd van de noodzaak tot organiseren. ,,Zo kan de KPN de hevi'ge internationale con currentiestrijd overeind blij ven", zei hij. KPN reageerde verbaasd op de genoemde cijfers. „In ons jaarverslag melden we dat de komende jaren één procent personeel per jaar via natuurlijk verloop zal afvloeien. Op een personeelsbestand van een klei ne 100.000 werknemers kom je dan op zo'n vijfduizend mensen in de komende vijf jaren. Waar Wesselsz zijn wetenschap van daan heeft is mij een raadsel", aldus een woordvoerster. 'amiliedrama om demente moeder en zuster al overeen dat de zo nen hun moeder mochten be zoeken op dinsdag, donderdag en in de weekeinden bezoeken, en de dochter op maandag, woensdag en vrijdag. Ook moest de dochter toen beloven dat ze haar moeder niet mee naar huis zou nemen. De rechter oordeelde dat de vrouw direct weer naar het verpleegtehuis terug moest. Op 27 mei wordt het geding voortgezet als de uitslag van het verzoek om onder-curate lestelling van de moeder be kend is. >or een Asser familie was ko- nginnedag dit jaar geen est. Tijdens een kort geding mnden zaterdag drie broers >or de rechtbank in Assen te- nover hun enige zuster uit nilde. Het geschil ging over in 86-jarige dementerende oeder, die de zus een dag rder uit een bejaardenhuis Assen had gehaald. De rechtszaak was de voor- pige climax in een al veel nger durende familieruzie, jdens een eerder Jcort geding 5 april kwamen de broers dA-minister Van Thijn heeft DA-collega Hirsch Ballin 'in de g geschoten' door hem aan te llen terwijl hij al in een moei- ke positie zat. Dat heeft pre- ier Lubbers gisteren voor de /RO-radio gezegd. Hij noem- Van Thijns aanval des te on- chtvaardiger omdat Hirsch ïüin in de IRT-affaire ervoor ios niet af te treden 'om het )ofd van Van Thijn te redden'. „Het was Hirsch Ballin die ingaf af te willen treden. Dat is rieus doorgesproken. Met Kok Van Thijn", aldus Lubbers -er de IRT-affaire. Het pro- eem was volgens Lubbers ioral, dat uit het IRT-rapport in de commissie-Wierenga el af te leiden dat een eventu- •1 aftreden van Hirsch Ballin )k zou leiden lot het aftreden s in Van Thijn. „We hebben en de koers gekozen om met 1 Kaar te zaak te verdedigen. irsch Ballin is uit coUegiali- itsoverwegingen niet de barri- iden opgegaan", aldus Lub- ;rs. Volgens vice-premier en Kok is deze versie izijden de waarheid. Op een .mei-bijeenkomst in Amster- im liet hij gisteren weten, dat ïbbers hem had verteld dat s irsch Ballin vóór het IRT-ka- erdebat had overwogen af te eden. Maar daarover is in het t^binet niet gesproken, aldus Werk Tientallen palingrokers met oranje schorten rookten zaterdag in de haven van Urk palingen voor de koningin. foto anp den haag-amsterdam anp-gpd Koninginnedag 1994 is bijna overal even rustig als vrolijk ver lopen. Koningin Beatrix en haar familie bezochten di t jaar Em- meloord en Urk, waar 45.000 mensen de vorstin onthaalden. De prinsen Johan Frlso en Floris waren er niet bij wegens hun studie in het buitenland. Aan huwelijkskandidaten voor de vrijgezel Willem-Alexander was ook dit jaar geen gebrek. In Amsterdam was het zater dag 'rustig'. Er was een half mil joen mensen op straat, 100.000 minder dan vorig jaar. Rotter dam, waar koningin nedag ook nog weieens rumoeri g wil verlo- pen, had dit jaar een 'vreedzame 30 april. Aan het einde van de dag had de politie slechts één gewonde door een steekpartij. In Urk en Emmel oord werd veel gezongen dooi' grote en kleine koren, kinderkoren en mannenkoren. De befaamde Zuiderzeeballade werd bij her haling aangeheven. In Emmel- oord presenteerden zich tien dorpen uit de rest van de Noordoostpolder, waaronder Luttelgeest, landelijk bekend vanwege een centrum voor asielzoekers. De oer-Hollandse kop koffie, geflanllceerd door hapjes uit exotische landen als Somalië werden zieer gewaar deerd door Prins Claus. In Urk liepen veel mensen in klederdracht. Er was om reli gieuze redenen echter geen Oranjebal want volgens de grootste partij in het dorp, de SGP, is dansen e-en verdacht tijdverdrijf. Wel wa s er een mo deshow te zien. Met de allure van een Parijse cou turier, show de een Urker visser zijn model len: „Dit witte doekje draagt een vrouw maar twee keer in haar Troonopvolger Willem-Alexander tussen zijn 'fans' in Urk. foto anp Prins Claus maakt een praatje met een Urks meisje in klederdracht. foto anp leven: als ze belijdenis doet en als ze trouwt". Kroonprins Willem-Alexander trok na zijn moeder de meeste belangstelling in Emmeloord en Urk. 'Ik wil Wülem' stond op vrouwelijke voorhoofden, een meisje schreef op een spandoek dat ze een beschuitje met Alex wilde eten en een andere Flevolandse vroeg hem via een spandoek maar meteen ten hu welijk. De Prins van Oranje lachte er om maar ging op geen enkel aanzoek in. n haag gpdeen mongooltje zich tegenover de buitenwereld zouden moe ten verontschuldigen voor het feit dat ze het kind geboren lie ten worden. Lubbers was furieus over die aanval. Op zijn persconferentie na de ministerraad zei Lubbers dat Van Thijn 'over de schreef was gegaan'. Vrijdagavond ver klaarde hij zelfs dat hij op de nummer drie van de CDA-lijst, Hirsch Ballin, gaat stemmen. Overigens blijft hij CDA-lijst- trekker Brinkman steunen, zo zei Lubbers gisteren. Ondanks advies aan toeristen Tamil-gebied op' Sri Lanka te mijden Het kabinet wil proberen zo'n vijftienduizend Tamil- vluchtelingen te laten terugkeren naar Sri Lanka. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft de Nederlandse ambassadeur in de Srilankaanse hoofdstad Colombo on langs gevraagd daartoe contact op te nemen met de au toriteiten in Sri Lanka. den haag gpd Vele tienduizenden Tamils vluchtten de afgelopen jaren weg vanwege de bloedige strijd tussen de afscheidingsbeweging Tamil-tijgers en het leger. Op Sri Lanka woont een aanzienlij ke minderheid van Tamils, die wordt gedomineerd door een meerderheid van Singalezen. Bij de burgeroorlog in het woonge bied van de Tamils in het noor den en noordoosten van Sri Lanka zijn ook onder de burger bevolking vele duizenden do den gevallen. Zwitserland heeft recent be sloten 11.000 Tamilvluchtelin- gen terug te sturen naar Sri Lanka. Beide landen hebben daartoe een overeenkomst gete kend die ondermeer voorziet in door de Zwitsers gefinancierde opvangkampen. De Nederlandse ambassadeur in Colombo moet onderzoeken of het mogelijk is dat de Tamils in ons land terugkeren naar Sri Lanka. Aantallen zijn daarbij 'Plan is ethisch een brug te ver' den haag gpd Het GAK heeft het plan voor zes regionale 06-'kliklijnen' voor het melden van uitkeringsfrau de in de ijskast gezet na een golf van negatieve publiciteit. Frau dedirecteur Modderman, de geestelijk vader van het plan, heeft een reprimande gekregen van de hoofddirectie en mag zich 'niet meer zo in zijn en thousiasme laten meeslepen', aldus een woordvoerder. „Mod derman is ethisch gezien een brug te ver gegaan. Modderman is als hoofd van de afdeling Handhaving binnen het GAK verantwoordelijk voor de fraudebestrijding. De afde ling is vorig jaar opgericht on der druk van het kabinet en de Tweede Kamer, die kritiek had den op de geringe inspannin gen van het GAK en de bedrijfs verenigingen om uitkerings fraude op te sporen. In Apeldoorn draaide sinds kort een experiment met een speciale telefoonlijn (055- 779496) waarnaar tipgevers werden doorverwezen. Het pro ject liep daar als een trein: De Gelderse bevolking belde gretig tips door. Reden voor Modder man om het systeem uit te brei den tot zes regionale meldpun ten, verspreid over heel het land. Via een publiciteitscam pagne zou 'landelijke bekend heid' aan de nummers worden gegeven, zei Modderman vorige week tegen journalisten. Dat leidde echter tot een golf van negatieve publiciteit. Via kran ten, radio en TV werden de 06- lijnen al snel 'kliklijnen' en zelfs 'Stasi-lijnen' en 'NSB-lijnen' ge noemd. Het GAK ontvangt per jaar tussen de 7.000 en 10.000 tips van particulieren, variërend van korte anonieme telefoontjes tot lange, uitgewerkte brieven met omstandig beschreven waarne mingen en vermoedens. De ge meentelijke sociale diensten, die over de bijstand gaan, heb ben al jaren voorschriften voor het behandelen van tip§. nog niet aan de orde. Volgens Buitenlandse Zaken gaat het slechts om eerste gesprekken, die net zijn begonnen. De gesprekken zijn opmerke lijk omdat het ministerie al ja ren toeristen waarschuwt het Tamil-woongebied te mijden bij een bezoek aan Sri Lanka. Naar aanleiding van enkele bloedige incidenten herbevestigde Bui tenlandse Zaken dat advies een paar weken geleden nog eens. Volgens een woordvoerster is er echter 'een heel verschil of je er gens als toerist komt of dat je er woont' en zijn 'de reisadviezen alleen bedoeld voor toeristen'. Desgevraagd bevestigde ze wel dat er ook een verschil is tussen een toeristisch bezoek en een terugzending naar een gebied waaruit iemand eerder is weg gevlucht. Royement voor CD'ers Graman en Van der Plas den haag anp Het dagelijks bestuur van de Centrumdemocraten heeft het Amsterdamse gemeenteraadslid Graman en zijn Purmerendse coUega Van der Plas geroyeerd. Aanleiding vormt de vrijdag op televisie vertoonde opnames van het reilen en zeilen binnen de Amsterdamse CD-afdeling. CD-leider Janmaat verklaarde dat het dagelijks bestuur 'met grote afkeer' kennis heeft geno men van het optreden van de twee. Graman is afgelopen donder dag op basis van de opnames met een verborgen camera van een freelance-journalist gear resteerd op beschuldiging van brandstichting. De branden werden in 1977 en 1979 gesticht in opvanghuizen voor allochto nen. „De negers sprongen bran dend in de gracht", meldde Graman, die tevens bekende verantwoordelijk te zijn voor de brandstichtingen. Van der Plas stond voorlopig al op non-actief wegens een veroordeling tot drie maanden wegens verzekeringsfraude. 1RT zou eigen belang hebben gehad Heel wat Urkse vrouwen zouden maar wat graag met de nog vrijgezelle Willem-Alexander trouwen. Daar voor moet je een beetje slijmen bij je aanstaande schoonmoeder. foto anp alkmaar gpd De Alkmaarse drughandelaar die op 12 april vorig jaar is op geblazen voor zijn huisdeur, weigerde politiebescherming. Dat zegt een woordvoerster van de Nederlandse Politie Bond (NPB). De politie was al een week tevoren op de hoogte dat de aanslag werd beraamd. De Alkmaarse politie ging er overigens van uit dat de man zou worden neergeschoten, in plaats van opgeblazen. Er zou bescherming zijn aangeboden, maar dat zou de drugbaas heb ben geweigerd. „Als iemand niet wil meewerken dan houdt het op", zegt de NPB-woord voerster. De bond heeft binnen diverse politiekorpsen alle ge ruchten over de moordaanslag onderzocht. Er gingen geruch ten dat de Haarlemse Criminele Inlichtingen Dienst op de hoog te was van een mogelijke aan slag op de drugbaas maar niets met de informatie deed. Die be schuldigingen worden nu on derzocht door de rijksrecher che. Vorige week wist een journa list de hand te leggen op een bandopname van een telefoon gesprek over de aanslag. Het ge sprek werd gevoerd tussen twee agenten van de politieregio's Kennemerland en Zaanstreek- /Waterland. Uit de bandopna me blijkt dat de plegers van de aanslag bekend zijn bij de poli tie en dat deze daders over het weekendverlof van de drugbaas waren getipt door een (corrup te) Amsterdamse agent. Die agent is inmiddels door de rijks recherche verhoord. Op de bandopname verbazen de agenten zich over de lakse reactie van politie en Justitie op de tip dat de drugbaas zou wor den vermoord. Een fragment: „De aanslag op de drugbaas wisten we een week van tevoren Een week van tevoren ver telde een tipgever ons: het gaat gebeuren. En daar hebben ze in Allernaar naar mijn idee niet al te alert op gereageerd. Ik denk dat ze daar bij Justitie toch wel met een paar kromme tenen zitten". Volgens een van de agenten werd er na de tip over de ko mende aanslag op de Alkmaar- der ook niet ingegrepen omdat „het Interregionale' Recherche Team Noord-Holland/Utrecht op de achtergrond een rol speelde en belang had in de zaak". IN DE PEILING WAO CDA-lijsttrekker Brinkman wil dat de WAO bij de kabinetsformatie opnieuw ter tafel komt. „Er is een aantal ingrepen nodig om de sociale zekerheid overeind te houden. Daarover zijn afspraken no dig." Het gesprek daarover met de PvdA zal niet makkelijk zijn, zei Brinkman za terdag op televisie, „omdat de PvdA aar zelt." PvdA-leider Kok liet gisteren ronduit weten dat hij niets voelt voor een nieuwe ingreep in de WAO. „Zo krijg je geen rust in de sociale zekerheid, maar onrust in de harten van de mensen over de toe komst", aldus Kok. Vorige week noemde Van lijn uitspraken van Hirsch allin over een kabinet zonder 'it CDA immoreel en funda- intalistisch. Van Thijn was os omdat zijn CDA-collega lid gewaarschuwd voor een sa- lenleving waarin ouders van Kok zal tijdens de kabinetsformatie wel een hard punt maken van de werkgele genheid. In Maastricht zei hij zaterdag dat er „onorthodoxe maatregelen" nodig R.C2CrCn zijn om de langdurige werkloosheid te bestrijden. Ook D66-lijsttrekker Van Mierlo vindt dat „creatievere oplossin gen" op dit punt noodzakelijk zijn. In het Veronica-programma 'De keus van de jeugd' zei hij dat hij niet tevreden is met de werkgelegenheidseffecten van zijn eigen partijprogramma. De D66- voorman ziet wel iets in een Franse maatregel, waarbij werknemers bij ar beidstijdverkorting bijvoorbeeld 15 pro cent korter gaan werken en maar 5 of 10 procent loon inleveren. Van start Ze zijn onderweg. Kandidaat-kamerle den van Groen Links begonnen gister avond in Zevenaar aan een estafette- tocht langs het geplande tracé van de Betuwelijn. Groen Links wil daarmee aandacht voor een ondergrondse aanleg van de goederenspoorlijn. De Zevenaar- se burgemeester, R. Oudenhoven, loste het startschot voor de 170 kilometer lan ge loop naar Rotterdam. D66 geen meerderheid haalt in de Twee de Kamer, vindt zij dat er toch een pro gressieve regering moet komen. Des noods met steun van de WD. Lijsttrek ker Brouwer zei dat gisteren in Utrecht. Oud-parlementariër De Gaay Fortman van de vroegere PPR, een van de partijen die in Groen Links is opgegaan, bleek het volstrekt oneens met Brouwer. „Zorg maar voor een meerderheid. PvdA en D66 zitten niet op ons te wachten. De enige uit dat kamp die met ons wil rege ren, is PvdA-minister Pronk en die wordt door zijn voorzitter Rottenberg een bui tenbeentje genoemd." Groen Links was gisteravond nogal aangeslagen door de laatste opiniepeiling: zeven zetels. Maandenlang scoorde de partij tien tot twaalf zetels in de polls. Nu staat de frac tie op zes. Groen Links wil trouwens hoe dan ook deel uitmaken van het volgende kabinet. Ook als deze partij samen met PvdA en Abraham voor oud De afgelopen tijd kregen op deze plaats bekende Nederlanders de gelegenheid hun politieke voorkeur toe te lichten. Vandaag de laatste: Vader Abraham (Pierre Kartner) „Wij worden uitgekleed tot op het bot, maar ze krijgen ons toch zo maar niet kapot. Ouder worden is vandaag de dag een straf, maar ze krijgen ons niet zo maar aan de bedelstaf. Deze tekst op de nieuwe CD van Vader Abraham zegt het al: de zanger geeft zijn stem aan een ou derenpartij. De politiek snapt hij niet zo goed. „Ik heb het gevoel alsof het gevecht alleen om de macht gaat. De vraag waarom dingen zijn zoals ze zijn wordt niet ge steld. Er wordt maar een spelletje ge speeld. Een soort 'The bold and the be autiful', een serie zonder eind. De poli tiek komt niet tot de essentie. De strijd gaat alleen om het zieltjeswinnen". „Jarenlang heb ik CDA of WD ge stemd, maar dat doe ik nu zeker niet. Aan de sociale zekerheid moet zeker iets gebeuren. Maar de onrechtvaardigheid jegens de ouderen moet worden afge straft. Politici kunnen niet meer losjes de mensen toespreken. Die zijn mondiger geworden. Daarom stem ik ter onder steuning van de ouderen op het Alge meen Ouderen Verbond." AFWAS CITRON GECONCENTREERD, flakon 500 ml. van>f$ ZACHTE WITTE BOLLEN verpakt 6 stuks van NIET VOOR HANDELAREN! PPP jf de dichtslbt)Zi)tKJe Jac Hermans bel 02154 83333 UnHlWMBl»

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3