De Algemene viert titel ingetogen KZ Leiden stijf onderaan na dramatisch verlies Alecto houdt het spannend Polar Bears te sterk voor AZC Saturnus pakt twee belangrijke punten Sport Voorburgse zesde in degentoernooi Groen wint NK bowling Woosnam plotseling terug aan golftop MAANDAG 2 MEI 1994 987 23 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Vier korfbalploegen uit Leidse regio in problemen LEIDEN MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Het ziet er naar uit dat Leiden zowel kampioenen als degra danten zal overhouden aan de ze veldcompetitie. De Algemene werd dit weekeinde kampioen na 18-8 winst op Arena. Pernix versterkte zijn koppositie door een 17-13 zege op Unitas. TOP, Fides Pacta, Fiks en KZ Leiden zijn door nieuwe nederlagen echter dieper in de problemen geraakt. Voor de laatste club zijn de kansen op ontsnapping zelfs louter theoretisch te noe men. Het leek wel alsof de spelers van TOP zich hadden afgemat met de spelletjes die in het ka der van Koninginnedag op hun veld waren gehouden. Zij maak ten in de eerste helft tegen Nieuwerkerk een krachteloze indruk en stonden na amper dertien minuten 1-6 achter. ,,Het was bar en boos: er was niemand die normaal schoot", mopperde coach Theo Korpo raal, die voor rust alleen Ron van der Willik zag scoren (2-7). Later bracht hij Anne van der Zaag en Peter Boeren nog in de aanval, maar zij konden even min veel potten breken, al scoorde de laatstgenoemde in valler nog wel. Typerend voor het spel was ook dat de acht van Korporaal alletwee de strafwor- pen vergooiden, zodat er op het 7-12 verlies eigenlijk niets viel af te dingen. Pernix toonde in de topper tegen Unitas juist wel de nodige bezieling en won dan ook vol komen verdiend met 17-13. De Leidenaars waren vooral in het eerste gedeelte van de tweede helft sterk op dreef. De verdedi ging sloot in deze fase perfect en de aanval maakte ondanks de lastige wind de kansen goed af. Robin Arnoldus, Jeroen Wayenberg (2), Erick Lepelaar en Casper de Rooy bouwden zodoende de voorsprong uit van 8-5 (rust) tot 14-6. Hierna liet de lijstaanvoerder de con centratie wel verslappen (15- 11), maar goals van Lepelaar en Wayenberg stelden de winst toch in een vroeg stadium vei lig- Voor De Danaïden staat er al wekenlang niets meer op het spel, maar de ploeg was toch gemotiveerd genoeg om Spor ting West met 15-10 te verslaan. De degelijke middenmoter van de eerste klasse E had wel moei te met het fysieke spel van de bezoekers, wat volgens coach Ruud Schreuder tot 'een wed strijd met karakter' leidde. Tweemaal lieten zijn volgelin gen een ruime voorsprong glip pen (3-1,3-3, 6-3 en 7-7). Bij 11- 9 besliste Ingid Slingerland het duel door twee keer raak te schieten. Vervolgens konden Sandra Kalthoff en Marcel Keij- zer de marge nog tot vijf punten uitbouwden. Geruime tijd leek Fides Pacta bij ZKV op weg naar een goed resultaat, want tot 6-8 was er steeds een voorsprong. Dat was te danken aan het doeltreffende werk van Bettina Buikstra, Di- mitri IJzerman (2), Frank Peter de Haas en Jan Willem Meijer. De thuisclub kwam echter ijzer- sterk terug en scoorde in vijf minuten tijd zes goals op rij (12- 8). Deze tegenslag was fnuikend voor het broze zelfvertrouwen van de Leidenaars, die tijdens de vijandelijke opmars steeds geforceerder gingen spelen. Re- né van der Vooren en Bettina Buikstra haalden nog wel op tot 12-10, maar toen was alle tijd zowat verstreken. Fiks heeft na de 18-15 neder laag tegen Vriendenschaar(Ha) zijn kansen op handhaving niet meer geheel in eigen handen. De formatie van Henny Piket startte nog sterk met goals van Marleen Boomgaard, Theo Vreeken (2), Carola van Tol en Jaap Rietdijk en Theo Vreeken (0-4, 3-5 en 4-6). Zij kon het ini tiatief echter niet vasthouden en raakte tot de rust 11-8 ach ter. Ook de tweede helft werd goed ingezet, want Jaap Riet dijk, Maikel Martens en Chantal Bouwman, die was ingevallen voor Tan ja Huizing, maakten 11-11. Daarna kwam de thuis club op 13-11 en ditmaal bleef een gelijkmaker uit, zodat de vierde nederlaag in de laatste vijf duels onafwendbaar werd. KZ Leiden is na het dramati sche 20-5 verlies tegen WION zo goed als gedegradeerd uit de tweede klasse. De rood-blau- wen moeten immers hun laatste twee wedstrijden win nen, waarbij zij dan nog afhan kelijk zijn van andere clubs. Dat lijkt te veel gevraagd gezien het huidige spel. „Het is afgelo pen". concludeert ook aanvoer der Aldo Spadon, „we zitten in een negatieve spiraal, waar we dit seizoen niet meer uitko men." Annelies van der Blom, Aldo Spadon en Martin Verhorik hielden tot 5-3 de achterstand beperkt, waarna er echter vier tegengoals op rij volgden (9-3). In de tweede helft liep het ver schil alleen nog maar tot dra matische hoogte op. De verdedigingen van Cres cendo en RWA waren goed op dreef, zodat de score niet erg vlotte. De Leidse beginaanval kon pas aan het einde van de eerste helft een bres slaan via Peter Baak (5-4). Edwin van der Kraan en Wijnand Alberts brachten hun club kort na de korfwisseling voor het eerst aan de leiding. In de drieënvijftigste minuut maakte Peter Baak 6-7 en dat bleek ook meteen de laatste treffer van het duel te zijn. LEIDEN STEFAN FAAS HOCKEYMEDEWERKER De hockeyers van Alecto heb ben gistermiddag door een ge lijkspel (1-1) in het inhaalduel met Krimpen één punt afstand genomen van concurrenten Zoetermeer en Tempo. Met nog twee speelronden te gaan is de spanning in de tweede klasse A dus nog volop aanwezig. In de eerste helft speelden beide ploegen matig en bleef het tempo laag. Het spel speel de zich voornamelijk af op het middenveld. Na de hervatting wierp Alecto de schroom van zich af, maar keek desondanks al vrij snel tegen een 1 -0 achter stand aan. De Leiderdorpers ga ven zich echter niet gewonnen en kwamen via Eric Kruis langs zij. Hij stond op de goede plaats bij de voorzet van Alex Hagen, die daaraan voorafgaand over links soleerde. In het restant bleef de wedstrijd volkomen open en waren de teams om beurten in de aanval. Trainer- coach Rob Kerstens zei na af loop niet ontevreden te zijn met de puntendeling, maar vond dat Alecto als kampioenskandidaat toch wel wat meer had mogen laten zien. Vrouwen De vrouwen van Alecto kwamen met een wat geflatteerde 3-0 nederlaag terug van de uitwed strijd tegen Nijmegen. De Lei- derdorpse formatie was voor de rust veruit de beste ploeg en zette de Nijmeegse opponent vrijwel meteen vast op eigen helft. Ondanks de vele passes die Nijmegen bij Alecto inlever de, slaagden de gasten er niet in gevaarlijk te worden. Nijmegen daarentegen verhief vijf minu ten voor de doelwisseling zijn eerste de beste kans tot treffer. Een bal die na een lange corner hoog voor het doel kwam, werd ingetikt voor de 1 -0 voorsprong met rust. Het schepje er bovenop in het tweede deel leverde Alecto we derom een enorm veldover- wicht, maar nog steeds weinig kansen op. Een onreglementai re poging van Mieke van Ulden om een over rechts de de cirkel binnenkomende spits te stuiten, resulteerde in een strafbal en 2- 0. Tijdens een afschuifcorner tien minuten later stelde Nijme gen de eindstand op 3-0. Doel- vrouw Marieke Lips, die voorts weinig in actie hoefde te ko men, had het nakijken bij een snoeihard schot in de korte hoek. Het elftal van Carina Bennin- ga drong vervolgens stevig aan. kreeg een flink aantal corners, maar nauwelijks goede kansen. Alleen Lydian Mentinken Euge nie Westerduin hadden nog mogelijkheden uit de rebound, maar schoten ook in tweede in stantie op de legguards. Alecto- speelster Sylvia Karnes is overi gens onlangs uitverkoren voor de Jong Oranje-selectie, maar blijft daarbij ook volgend sei zoen haar huidige club trouw. BUDAPEST ANP Pernette Osinga heeft bij het sterk bezette degentoernooi in Budapest opnieuw een ere plaats behaald. De Voorburgse eindigde als zesde, na een ne derlaag in de kwartfinale tegen de Zwitserse Gianna Bürki: 12- 15. Osinga bereikte gisteren, tot genoegen van haar afgelopen week geridderde coach Kasper Kardolus, de laatste acht door tactisch sterk schermen. Ze viel aan als dat kon en bewaarde haar geduld als de tegenstand daarom vroeg. Tegen Bürki, de nummer twee van de wereld ranglijst, was dat echter niet ge noeg, ondanks een voorsprong van 10-8. Het evenement werd gewon nen door de Hongaarse Adrien- ne Hormay, die in de eindstrijd de Duitse Katja Nass versloeg. Na de maximale 'speeltijd' van negen minuten was de stand nog in evenwicht: 15-15. Hor may maakte vervolgens de eer ste, direct winnende treffer. Bürki en de Frangaise Claudia Barlois deelden de derde plaats. AMSTELVEEN ANP Erwin Groen heeft het met 130.000 gulden gedoteerde bowlingtoemooi om de open Nederlandse titel gewonnen. De Hagenaar versloeg in de match- play-fïnale de Amerikaan Ricky Beck met 3-1. Groen hield aan zijn triomf in Amstelveen een flink geldbedrag en een auto over. Bij de vrouwen zegevierde Angelique de Win uit Sittard. Ook zij kreeg een fikse winst- premie en een auto. WATERPOLOMEDEWERKER Voor AZC zit het seizoen er op. Polar Bears uit Ede bleek over drie wedstrijden net iets te sterk voor de Alphenaren. Na verlies vrijdag (8-12) en winst zaterdag (11-9) volgde èen nederlaag in de derde en beslissende wedstrijd (7-9). Polar Bears mag nu met AZPC uitmaken wie landskampioen gaat worden. Zaterdag leek alles nog goed te komen. Met John Jan sen weer van de partij schoot AZC sterk uit de startblokken. Alhoewel een 1-5 voorsprong geheel verdween, bleef AZC de betere ploeg. Vooral de man meer bleek een geducht Alphens wapen. Omdat ook John Scherrenburg goed aan banden werd gelegd, hij scoorde vrijdag nog zeven keer, was de 9-11 winst ver diend. Gisteren in het eigen thuisbad de Thermen moest het dan gebeuren. In een ui terst chaotische wedstrijd waarin beide partijen bij tijd en wijle moeite hadden met de leiding was Polar Bears uit eindelijk de betere. De Edena ren moesten Hans Nieuwen- burg missen. In het zaterdag se treffen was zijn vinger uit de kom geschoten. Polar Be- ars legde een uiterst solide zo ne-verdediging in het water, waar AZC het antwoord op schuldig bleef. Daarbij kwam dat de man-meer gisteren juist niet uit de verf kwam. Vooral in de derde periode miste AZC drie van zulke bui tenkansjes. In die periode be hoedde AZC-keeper Wim Vermeulen zijn ploeg voor een achterstand door alle counters van Polar Bears on schadelijk te maken. De laatste periode startte met een 5-5 stand. Tweemaal wist AZC de leiding te veroveren (6-5 en 7-6) evenzovele malen kwam Polar Bears weer langs zij. Met nog twee en een halve minuut te gaan kwam Polar Bears middels een prachtige boogbal van Robert Havekot- te op 7-8. Nog leek er voor AZC niets aan de hand. De Alphenaren, die Bob Brebdc al na twee minuten in de tweede periode met vervan ging uit het water gestuurd zagen, kregen met nog pre cies een minuut te gaan een man meer. Weer vonden de AZC voorwaartsen geen gat in de Polar Bears-defensie. Met nog een halve minuut te spe len kwam AZC weer in balbe zit. Voordat AZC de aanval goed en wel opgezet had gaf arbiter Hans Klopper Polar Bears een vrije bal. Heel AZC was woedend. Dat Polar Bears in het eindsignaal vervolgens nog 7-9 scoorde had alleen statistische waarde. Voor John Jansen waren de druiven wel erg zuur. Na afloop 'vertelde' hij scheidrechter Klopper op duidelijke wijze dat hij het met zijn leiding niet eens was. Polar Bears trainer Johan IJit- tenhout was blij. „Wij hebben nu eenmaal een onwijs sterke basis. Ook tegen AZPC heb ben wij een grote kans." De in groten getale meegereisde Edense supporters wisten het zeker. Zij zongen uit volle borst. „Wij worden kam pioen" en om nog wat extra zout in de Alphense wonden de wrijven. „En AZC, AZC doet niet meer mee." Ian Woosnam is plotseling te ruggekeerd aan de top van het internationale golf. De Welsh man won gisteren het Cannes Open met vijf slagen voor sprong op de Schot Colin Mont- gomerie. Vrijdag nog dreigde hij na een uitermate povere ander halve ronde als een figurant naar huis te worden gestuurd. Na acht holes van de tweede ronde stond Woosnam veertien slagen achter op de leidende Schot Sam Torrance. Hij liet van de baan een boodschap doorge ven aan zijn piloot het privé- vliegtuig alvast in gereedheid te brengen voor een vroegtijdige terugreis. Woosnam was over tuigd de 'cut' te missen. Plotseling begon hij goed te spelen. De piloot zette de straal motor weer af. Woosnam haal de de twee finaleronden wel en leverde zaterdag een magnifieke ronde van 63 slagen af. Ineens stond hij aan de top. Gisteren deed hij het met 66 nog eens dunnetjes over. „Dit is de meest opmerkelijke overwinning van de 35 uit mijn loopbaan", zei Woosnam bij de huldiging. „Wekenlang heb ik over de ba nen gelopen met stille hoop dat het goed zou gaan en ineens is de controle terug." Woosnam zag nijvere trai- ningsarbeid beloond. In decern ber liet hij een oefenmatje en een vangnet bouwen op zijn zolder. „Ik heb daar elke dag ballen staan slaan, duizenden. Ik kon dat net gewoon niet stil laten hangen." Het Nederlandse beroepsgolf boekte een nieuw mini-succes- jes. Ruud Bos eindigde als 45ste in de Centenario Copa Palmer Wili«lJWkn.iv [5e Zweed Wes LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER De mannen van Saturnus pak ten in de regionale eerste klasse twee punten tegen het Goudse Vires et Celeritas, 21-20, rust 12- 11. De winst was verdiend al was duidelijk te merken dat Sa turnus aan trainingsarbeid in boet nu de zaalhandbalcompe titie achter de rug is. Maar ook Vires et Celeritas heeft in de veldhandbalcompetitie het kruit kennelijk verschoten. Beide ploegen moeten het be paald niet van kracht hebben, maar van combinaties. En juist daarvoor is regelmatige trai ningsarbeid een vereiste. Nu zochten beide hun heil noodge dwongen in individuele acties. Saturnus had de betere technici in huis en vond bovendien na een zeer matig begin toch nog wel enkele combinaties die re delijk liepen. Daarbij speelde Wim van Leeuwen, vrij van de coaching van het in de zaal handbalcompetitie naar de eer ste divisie gepromoveerde Stompwijk '92, als centrale op bouwer een belangrijke rol. Tien minuten voor tijd had Saturnus een voorsprong van drie treffers, 21-18. Het werd toch nog spannend omdat Vires ét Celeritas twee strafworpen kreeg toebedeeld. In totaal mochten de Gouwenaren vijf maal vanat de zeven meter pro beren keeper Rob Otten te pas seren. Dat lukte door goed uit komen van Otten maar drie maal. De twee laatste strafwor pen waren raak. Verder kwam Vires et Celeritas niet. De winst op Vires et Celeritas was voor Saturnus een goede zaak. De Leidse ploeg verkeert in de veldhandbalcompetitie nog in degradatiegevaar. Door de winst staat de ploeg nu naast Vires et Celeritas onderaan de ranglijst van de regionale eerste klasse. Topscorer bij Saturnus was Andre van Leeuwen met 6 tref fers. In de regionale tweede klasse pakten de heren van Rijnstreek de eerste punten door DWS uit Schiedam met 13-12, rust 3-7, terug te wijzen. Het was een harde, ongecontroleerde wed strijd die door Rijnstreek na rust defensief werd beslist. De de fensie met de stoorspeler in te ruggetrokken positie legde de gevaarlijke hoekacties van de Schiedammers aan banden en verder bleek DWS weinig in huis te hebben. Bas van Rijn was bij Rijnstreek topscorer met 8 treffers. In de afdelings eerste klasse wonnen de vrouwen van Oase weliswaar onbedreigd van de- gradatiecandidaat CWP, 15-11, rust 7-6, maar tevreden zal de ploeg niet zijn geweest. Daar voor was het spel te rommelig. Topscorer bij Oase was Lesley van der Fits met 4 treffers. MSV verloor van het Delftse EDH, 9-5, rust 4-4. Behalve uit breakouts, het wapen van de Delftse ploeg, scoorden de EDH vrouwen ook van afstand en daar was bij MSV niet op gere kend. Bij MSV was Anita Spreeuw topscoorster met twee treffers. Reggie Millar van de Indiana Pacers passeert Orlando Magic guard Nick Anderson en scoort. In totaal zorgde guard Millar voor 32 punten in de spannende wedstrijd van zaterdag, die Indiana Pacers met 103- 101 won. De ploeg van Nederlander Rik Smits won ook de eerste wedstrijd van Orlando Magic. De ploeg die drie keer wint gaat door naar de tweede ronde van de play-offs van de Amerikaanse basketbalcompe titie. foto afp Na zich vorige week al ver zekerd te hebben van pro motie heeft De Algemene zaterdag, geheel conform de prognoses, ook beslag gelegd op het kampioen schap in 2E. Het gedegra deerde Arena werd met 18- 8 gedeklasseerd door de ploeg van coach Ed Molloy. LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Uitbundige feesttaferelen ble ven uit toen de arbiter het kam pioensduel van De Algemene afblies. Ingetogen onderging de Leidse ploeg de huldiging, nam de bloemen in ontvangst en po seerde voor de fotograaf. Coach Ed Molloy had wel een verkla ring voor deze opmerkelijk on derkoelde reacties op het kam pioenschap. „Het lag er te lang te dik bovenop. Vanaf de eerste wedstrijd hebben we boven aan de ranglijst gestaan. Eén punt maar hebben we verloren: 15- 15 tegen DKC, de beste wed strijd van het seizoen. Dat was ook de enige gelijkwaardige ploeg in deze klasse. We hebben er dit jaar vier maal tegen ge speeld, drie keer gelijk gespeeld en een keer gewonnen." Ondanks het enorme krachts verschil had Molloy zijn ploeg op het hart gedrukt het duel te gen het al gedegradeerde Arena uiterst serieus te nemen. „Ook zo'n ploeg kan nog roet in het eten gooien. Het leek allemaal zo voorspelbaar, maar we wa ren toch ontzettend gespannen. Daarom hebben we in de eerste tien minuten ook zoveel kansen gemist. Daarna hebben we het koel en vakkundig afgemaakt." Na zeven minuten .opende Perry Venema de score met een eenhandig genomen doorloop bal. Deze actie werd een mi nuut later gevolgd door een doeltreffend schot van vijf me ter. Drie produktieve momenten met drie goals in een tijdsbestek van telkens twee minuten Bloemen en een fotograaf waren er wel, maar de ware feestvreugde ontbrak bij De Algemene, dat al vroeg in het seizoen besefte kampioen te kun nen worden. foto ben de bruyn brachten de score van 3-1 via 7- 2 naar 9-3. Miranda van der Le- Iy (2), Diana Hoppenbrouwer, Remco Molloy, Alfred Lambooy en opnieuw Venema waren hiervoorverantwoordelijk. Na de rust (9-4) liep het ver schil op tot 18-8, waarbij Alfred Lambooy met vijf treffers het leeuwedeel van de Leidse score voor zijn rekening nam. Broer Arnoud (3), Brenda Venema en Perry Venema toonden zich eveneens zuiver voor de vijan delijke paal. „Geen ploeg om acht treffers van tegen te krijgenreageerde Molloy toch wat kritisch op de 18-8 eindstand. „Tegen Amstel hebben we vorige week veel meer strijd moeten leveren. Die tegenstander was wel acht doel punten waard. Maar we zijn met deze overwinning beslist niet minder blij. Vanavond kun nen we een feestje bouwen, dat hoort bij een kampioenschap."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23