Katwijk prolongeert titel met machtsvertoon Huldigen wordt gewoon voor Van Montfrans Het verschil tussen een strikje en een spijkerbroek MAANDAG 2 ME11994 19 Trainer Kees Guyt loopt niet mee in massale polonaise op De Krom De Krom ontlaadde zich zaterdag na de titel van de w Katwijk, maar Kees Guyt bleef onbewogen. Ook toen een massale, in stemmig oranje gekleurde polonaise werd in gezet, hield de trainer zich aan de zijlijn op de vlakte. „Het zijn de spelers die het hebben gedaan", reageerde de 40-jarige roerganger van de fonkelnieuwe kampioen ingetogen na de 3-0 winst op Marken. KATWUK ROB ONDERWATER De bescheidenheid siert de rnëhs Guyt. De reactie komt be- kepd voor, want zijn voorganger Arie Lagendijk was ook wars vap uiterlijk vertoon. Doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg. Maar zo gewoon is het niet wat Guyt met de w Katwijk heeft gedaan. In een jaar na zo veel successen (drie titels) weer een kampioenschap halen is zonder meer knap. De w Katwijk komt alle lof toé, want de wijze waarop de race naar het kampioenschap werd volbracht was groots. De ploeg heeft drie ronden voor het eind reeds een kloof van acht punten geslagen met rivaal an nex dorpsgenoot Quick Boys. Dat gebeurt ook nog eens in een Idasse die als de eredivisie van het zaterdagvoetbal wordt bestempeld. Van de verzame ling kampioenskandidaten hield er slechts eentje een onge schonden imago: de w Katwijk. Het machtsvertoon was enorm en het voetbal was in de laatste vijf wedstrijden om van te smullen. Zonder de anderen tekort te doen was er één man die er in het veld bovenuit sprong: Pim Langeveld. Het is bij de w Katwijk niet de ge woonte om individueel compli mentjes uit te delen, maar ook Guyt gunde de 'godenzoon' alle eer. „Ook voor een trainer is het werken met zo'n voetballer een voorrecht." Om er snel aan toe te voegen: „Maar de mensen vergeten dat Langeveld kan uit blinken omdat anderen het vui le werk opknappen." Guyt was zaterdag een geluk kig man. Het is voor weinigen weggelegd om in het eerste jaar op eigen benen te oogsten zoals bij de w uit zijn kustplaats. Maar Guyt zou Guyt niet zijn om anderen in het succes mee te laten delen. „De spelers doen het niet alleen, maar de trainer ook niet. Van Cees du Prie en Arie Lagendijk heb ik alle steun gehad." Guyt kwam aan het begin van het seizoen in een gespreid bedje. De organisatie stond als een huis en de trainer, die dit seizoen in bezit kwam van het diploma oefenmeester 1had de beschikking over kwaliteitsvolle spelersgroep. Guyt had slechts één handicap: in het seizoen daarvoor had Katwijk de suc cessen aaneengeregen en het gevaar bestond dat de spelers waren 'volgevreten'. De start gaf te denken: zes punten uit vijf duels. Guyt raakte niet in paniek en hield vertrouwen in zijn spelers groep. Dat is hem ongetwijfeld ingefluisterd door de man, die vorig seizoen nog de scepter zwaaide. Guyt ontvouwde in een sfeervolle kleedkamer dat hij wel eens 'te biecht' was ge gaan bij voorganger Lagendijk. Want dat alles koek en ei was dit seizoen, nee, dat zeker niet. „Akkefietjes heb je overal, maar het mooie van deze club is dat alles binnenskamers blijft." Kees Guyt en (de geschorste) aanvoerder Henk Langemaat feliciteren elkaar met het kampioenschap. Elftalbegeleider Wim van Beelen is toeschouwer. Guyt predikte rust e wen en die aanpak sc tel. Katwijk zette een serie 19 i 10 i - fier koploper van de zo geroemde 'eredivisie'. Daarna volgde er een dip met de nederlaag tegen Noordwijk als dieptepunt. Con current Quick Boys putte moed en naaste belager FC Lisse sloop naderbij. Maar paniek brak er niet uit op De Krom. Bij FC Lis- se kwam de ommekeer. Guyt: „Die zege was het breekpunt van de competitie. De ploeg zat in een dalletje. Die overwinning op Lisse hadden we nodig voor het zelfvertrouwen. Voor die bevrijdende topper had Katwijk nog een punt ver- pseeld bij Kozakken Boys (0-0), maar de manier waarop in Wer kendam werd gevoetbald, gaf Guyt toen al zekerheid. Katwijk ging op voor de titel. En hoe. Aan de hand van Langeveld reeg Katwijk zeges aaneen. Guyt en zijn gevolg genoten op de bank en maakten zich na de uit glijder van Quick Boys vrijdag avond op voor weer een feest. Voor de trainer een grootse ge- beurteifis. Vorig jaar zat hij naast Lagendijk, nu zat Guyt dan op die belangrijke trainers- stoel. Het toneel was stijlvol: het andere oranje mocht oogsten op Koninginnedag. Opponent Marken was bepaald niet van plan om het feestje van de 3000 supporters te bederven. De ploeg van trainer Peter de Waal was veilig en voetbalde alsof er niets yiel te verdienen. Katwijk speelde met drie in vallers (Pouw en Langemaat waren geschorst, De Ridder moest afzeggen wegens familie omstandigheden), maar Johan Vogelaar, Wilfred Kwestro en Steef Roodakkers vormden geenszins een verzwakking in de basiself van Guyt. Kenneth Braaf execelleerde op de positie van Pouw en De Kroon speelde foutloos in de mandekking op de gevaarlijke Wim Kras. Na elf minuten maakte Hans Zwaan voorbereidend werk van Marco van der Plas af en kon de trainer rustig ademhalen. Kat wijk maakte er vervolgens een ware voetbaldemonstratie van met Langeveld als stralend mid delpunt. Eén minpunt slechts: het duurde tot de 54ste jninuur voordat 'oranje' weer tot scoren kwam. Maar klagen deden de lief hebbers nauwelijks, want vooral Langeveld zette De Krom heel wat lekkers voor. In de tweede helft vormde een solo van de middenvelder, hij werd binnen de zestien gestuit door Lars Westerveen, de inleiding tot de 2-0. Hans Zwaan schoot de pe nalty onberispelijk in. Lange veld beloonde zichzelf na ruim een uur met de derde treffer. Kees Krayenoord legde de pal panklaar en via een Marken- -voet verdween de bal met een boog in het doel: 3-0. Daarna volgde nog veel moois, maar Katwijk vond het wel best. De ploeg speelde de bal rond tot het, laatste fluitje van leidsman Van den Herik. Daarna kleurde De Krom oran je. Spelers gingen op de schou ders, supporters vlogen van blijdschap in eikaars armen. Voorzitter Gerrit de Best straal de als nooit tevoren. Kees Guyt stond erbij en keek naar het feestgedruis. Arie La gendijk knikte op een afstand instemmend. Katwijk-Marken 3-0 11 54. Zwaan 2-0. 63. Lan; Scheidsrechter Van den schouwers 3000 Katwijk: Van Duyvenbode KATWUK JANET VAN PUK En wie niet springt, is voor Quick Boys zingt de hossende menigte op het veld. Op gepaste afstand kijkt Henry Pouw toe. Hjj springt niet. En toch is hij van top tot teen voor Katwijk. Sterker nog, hij is één van de basisspelers van het kam pioenselftal. Maar hij blijft op gepaste afstand van de feestvie rende groep. Hij voelt zich een absolute buitenstaander. „Ik baal als een stekker." Wilfred Kwestro niet. Die gaat helemaal uit zijn dak. Als één van de eerste spelers wordt hij door supporters op de schou ders genomen. Hij zingt uit vol le overtuiging, met zijn mond wijd open, dat whatever will be, will be. Op dat moment is er nauwe lijks een groter contrast denk baar dan tussen deze twee spe lers. Pouw zat tijdens de kam pioenswedstrijd op de bank, Kwestro stond 90 minuten op het veld. Pouw stond de 22 competitiewedstrijden daarvoor in de basis, Kwestro nooit. Pouw (31) beëindigt dit jaar zijn actieve voetballoopbaan, Kwestro (21) staat nog maar aan het begin. Pouw zonk de moed donder dagmiddag in de schoenen, toen het bericht van de KNVB binnenkwam dat hij voor een wedstrijd geschorst was. Het hart van Kwestro ging wat sn'el- lër kloppen, toen hij begreep dat drie basisspelers tegen Mar ken niet konden worden opge steld. Pouw zag met lede ogen aan hoe Quick Boys vrijdag avond verloor van Rijnsburgse Boys. Kwestro vrat zich. die avond op van de zenuwen, toen die avond steeds duidelijker werd dat de volgende middag een kampioenswedstrijd zou worden gespeeld. Kwestro komt zeiknat de kleedruimte binnen, hij kreeg buiten op het veld een cham- pagne-douchje. Om zijn nek. zit een oranje strikje. „Dit is het mooiste, hè, als je in zo'n wed strijd kunt spelen." De Oegst- geestenaar trainde dit seizoen vooral zijn bilspieren door op te bank te zitten, want van inval len kwam niet veel omdat wei nig Katwijkers met blessures kampten. Hij zegt dat hij wel lekker heeft gespeeld, vooral in de tweede helft toen Marken met drie spitsen ging spelen. Omdat het tempo hoger ligt dan bij het tweede, moest hij zich wel even aanpassen. „Zeker ook omdat het de eerste wedstrijd was, en dan nog met deze druk." Dat Leidenaar Pouw niet in de basis stond komt door een gele kaart die hij kreeg in de wedstrijd bij Ajax. „In blessure tijd, dat is het zure." Nog zuur der voor hem is het dat de me dedeling dat hij voor een wed strijd geschorst was pas donder dagmiddag binnenkwam bij de club. De schorsing ging vrijdag in. Anders had hij die donder dagavond kunnen wegwerken, toen Katwijk voor de beker speelde tegen Vredenburch. En zuurder dan zuur is het dat hij dit al eens eerder meemaakte: toen Katwijk vorig jaar alge meen kampioen van Nederland werd door de zondagkampioen Holland te verslaan, was hij er vanwege een schorsing ook al niet bij. Hij besefte al dat het een an dere dag dan anders was toen hij zaterdagochtend opstond. Hij had de kriebels niet. En week af van zijn normale ritu eel. „Normaal sta ik om half ne gen op en dan ga ik rustig ont bijten. Ik zet een muziekje op en ga om een uurtje of twaalf naar de club." Nu is hij 's och tends bij zijn jarige zus op be zoek geweest. „Dat had ik an ders niet gedaan." Het is gek, er zijn wel ergere dingen, beseft hij. En hij is ook 'hartstikke blij'. Maar toch: „Het is moeilijk uit te legggen, ik ben er wel bij, maar als je op het veld staat, heb je een ander ge voel." Kwestro voelt zich grandioos. Hij hoort er helemaal bij, maar dat is normaal. Want, zegt hij, bij Katwijk voelt iedereen zich er altijd bij horen. „We zijn niet met zijn elven kampioen gewor den, maar met zestien of zeven tien man. En met de organisa tie. Dit is grandioos, voor ieder een, of je nu wisselspeler bent of supporter." En hij mengt zich weer in het feestgedruis in de kleedkamer. Pouw doet dat niet, nog niet. Hij houdt nog altijd afstand. Ge kleed in spijkerbroek en trai ningsjack schenkt hij een paar bekertjes vol champagne. „Van avond zal het wel beter worden, als we allemaal hetzelfde kloffie aanhebben." Buiten vieren de supporters nog steeds feest. Velen dragen oranje shirts van The say bye bye to Quick Boys tour 94. Achterop staat de opstelling van de kam- pioensploeg. Wilfred staat cur sief geschreven, onderaan, tus sen de andere reserves. De naam Henry prijkt trots op het middenveld. Belangstelling voor Langeveld Pim Langeveld zegt dat de kans vijftig procent is dat hij bij Kat wijk blijft voetballen. Er is een profclub die belangstelling heeft voor de middenvelder, Lange- veld wil niet zeggen of het gaat om een eerste- of eredivisie club. Het enige dat hij kwijt wil is dat hij alleen naar een andere club 'in de regio' wil. „Dus niet naar Groningen of Limburg." Bovendien moet de overstap fi nancieel aantrekkelijk zijn. „Er is nog helemaal niets rond, dus we moeten afwach ten. Maar ik heb het hier bij Katwijk perfect naar mijn zin. Alles is goed geregeld, het is echt één vereniging. Ik denk dat er weinig clubs zijn die zo'n sfeer te bieden hebben." De uitblinker liep overigens aan het einde van de wedstrijd tegen Marken te trekken met zijn been. Hij had last van kramp. „Ik ga nu merken dat de competitie er bijna op zit." Hans Zwaan twijfelt over doorgaan bij de vv Katwijk Hans Zwaan beslist vanavond op hij doorgaat bij de w Kat wijk. De spits heeft problemen met de 'motivatie'. De 29-jarige Rijnsburger is bijzonder succes vol bij Katwijk. Sinds Zwaan bij de oranjehemden in de spits loopt, verzamelt de zaterda geersteklasser het ene na het andere succes. FOTO'S HENK BOUWMAN NAC gaat Europa niet in EINDHOVEN ANP Voor NAC lijkt geen Europees voetbal meer in het verschiet te liggen. De kans op de vijfde plaats is nagenoeg verkeken na de nederlaag (3-1) zondag bij PSV. Voor trainer Spelbos restte in Eindhoven slechts de conclu sie dat er tegen de weggezakte kampioenen van weleer wat meer had ingezeten. Dat was ook zo. Hoewel PSV voor het eerst sinds tijden aan vaardbaar spel liet zien, was NAC grote delen van de wed strijd beter. Vooral de spitsen Van Hooijdonk en Lammers waren sterk aan de bal, goed in de duels en voortdurend drei gend. PSV echter benutte de kansen wat beter, dat was het grote verschil. Bovendien speelden de mees te PSV'ers voor de laatste keer voor eigen publiek. Trainer De Mos legde uit dat de selectie er op was gebrand met name het afscheid van Pim Langeveld, met hoed, Carlo van Zeist en Henk Langemaat (r) worden door de uitzinnige supporters van Katwijk op de schouders genomen. man Van Breukelen met winst op te luisteren. Overigens was de oud-international de enige die, vijf minuten voor tijd. een publiekswissel kreeg. Op de schouders van zijn medespelers verliet hij onder ovationeel ap plaus het veld. Zelfs de aanhang van NAC smeet nog een bos bloemen richting Van Breuke len. Tegen NAC, de smaakmaken de debutant, speelde PSV één van zijn betere wedstrijden van de laatste tijd. Bovendien ver raste de Eindhovense formatie al na drie minuten met een fraai uitgespeeld doelpunt. Popescu. Kieft, Hoeksta in de voorberei ding. Numan in de afronding. Popescu maakte nog voor rust koppend nummer twee. Nu man erna met een hard schot nummer drie. De aspirant inter national stelde daarmee na drukkelijk zijn kandidatuur voor de positie op links bij Oranje. Pas daarna kwam NA< aan scoren toe. Van Hooijdonk deed dat, juist op het moment dat Van Breukelen zich opmaakte voor een meer dan verdiende ereronde. Bij PSV had toen al Wouters zijn rentree gemaakt, als vervanger van de volstrekt falende I^mptey. Wegens een spierblessure stond de interna tional zeven weken buitenspel. Naderhand rekende hij uit al weer op 85 procent te zitten. Ook Wouters gaat daarom ge woon mee naar Amerika. ROB ONDERWATER 'Oranje boven' had zaterdag in Katwijk een dubbele betekenis. Op Koninginnedag werden de oranjehemden van de w Kat wijk kampioen van de eerste klasse A. Mooier kon het niet. vonden ze op De Krom. En ge lijk hadden ze: ook die van Quick Boys hadden hun vlag buiten gehangen, al beweerden boze tongep dat de echte blau- witters het rood-wit-blauw had den binnengehaald op het mo-, ment dat de w Katwijk in een dubbeldekker zonder dak luid toeterend door de kustplaats reed. Hoe dan ook: Katwijk vierde feest en het gemeentehuis zette de deuren maar weer eens open. Burgemeester Van Mont frans moest met haar wethou ders voor de vierde achtereen volgende keer uitrukken om een plaatselijke eersteklasser te hul digen. Na twee keer Quick Boys nu voor de tweede achtereen volgende keer de w Katwijk. „Katwijkers zijn doeners", zei Van Montfrans ir Carlo van Zeist, de betrouwbare kampioe verdediger, had meer aandacht scheurer voor de zaal dan voor de burge meester. Hij keek zijn ogen uit, want over vier maanden moet hij weer naar het gemeentehuis. Maar dan als bruidegom. Voor de zekerheid had Van Montfrans het bordes voor de Wa huldiging laten stutten. Na drie was i happen waren er scheuren in het bouwwerk ont staan. Dat bleek geen overbodi ge luxe, want de spelers van Katwijk waren uitzinnig van vreugde. Ze sprongen op het krakende bordes dat het een aard had. 'wie er niet sprong, die r Quick Boys'. Vandaar...

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19