Wil\n Ti JajUJ i«S JSil ii Utrecht denkt al veilig te zijn Dordrecht rekent af met verleden Kaiserslautern voorbij Bayern Milan verzaakt sportieve plicht I Sport Vitesse weer Europa in Verschil Barcelona en Deportivo nog een punt Manchester United bijna kampioen MAANDAG 2 MEI 1994 982 b onderwater, 0 EREDIVISIE EERSTE DIVISIE Veendam AZ 1-1 (0-1). 18. Snijders 0-1, 1-1. Scheidsrecht Dordrecht '90 keert na één sei zoen terug in de eredivisie. De ploeg werd gisteren door de overwinning van 1-0 op Fortuna Sittard kampioen van de eerste divisie. Dordrecht stond vanaf de eerste wedstrijd bovenaan. De ploeg rekende af met het verleden. Vorig seizoen was het kommer en kwel aan de Krom- medijk, er waren meer inciden ten dan punten. Na de degrada tie slaagde de nieuwe hoofdtrai ner Van Zoghei erin een een heid te smeden. Potentiële last posten als Hiele en Barendse werden weggestuurd, er stond weer een elftal. Dat in de eerste divisie zijn weerga niet kende. ,,De mooiste revanche", aldus Van Zoghei Lang bleef de ploeg ongesla gen, pas in de tweede helft van de competitie sloop enige ge makzucht binnen. Ondanks ze ven nederlagen werd de koplo per nimmer voorbij gestreefd. De tussentijdse komst van doel man Ensink (Go Ahead Eagles) en de middenvelders Valke (Sparta) en Lems (ADO Den Haag) was ter geruststelling. Gisteren was de titel de belo ning. De zege op Fortuna Sit tard, dat voorlopig niet op een rentree in de eredivisie hoeft te rekenen, was niet te imposant. Wou Jen maakte het enige doel punt, na 25 minuten. Op aange ven van topscorer Breetveld, met 27 treffers de gevaarlijkste spits in de eerste divisie. Voor slechts 3870 toeschouwers, voetbal in Dordrecht is nog geen volkssport. ,,Als we vol gend seizoen geen 4000 toe schouwers gemiddeld halen, stop ik", zo stelde voorzitter Den Braven na afloop een ul timatum aan de plaatselijke be- 'volking. Voor volgend seizoen gaat Dordrecht op zoek naar verster king. ,,Deze ploeg is niet sterk genoeg om een blijvertje in de eredivisie te worden", zei Den Braven. ,,Dat is wel ons doel. Daarom moeten er een paar spelers bijkomen." Volgens rou tinier Valke kan Dordrecht dan een blijvertje worden. „De top-4 uit de eerste divisie en de laatste zes van de eredivisie zijn gelijk waardig." NEC loste Heracles af op de tweede plaats. De Nijmegena- ren wonnen in een spectaculai re wedstrijd met 4-3 bij RBC. Lok maakte twee doelpunten, zijn achttiende en negentiende van het seizoen. Heracles ver loor met 1-0 van Haarlem, door een doelpunt van Pocomi in de slotfase. Beide ploegen probe ren via de nacompetitie alsnog naar het hoogste niveau te rei ken. Opvallend was de uitslag bij Telstar - Emmen, 7-0. Simons en Hoop scoorden elk twee maal. De Roode maakte het ze vende doelpunt, de Leidenaar is hersteld van een ernstige ziekte. Emmen speelde al. na zestien minuten met tien man na de rode kaart van Haverkort. Bij Excelsior - Helmond Sport (1-1) namen de 1100 vaste bezoekers op Woudenstein afscheid van Ogura. De Japanner keert terug naar zijn vaderland. Flij maakte nog wel even het Rotterdamse doelpunt, zijn dertiende van het seizoen. ADO Den Haag hield met de 4-1 winst op Eindhoven uitzicht op de periodetitel. Michel Boerebach, links op de achtergrond met blond haar, krult de bal schitterend langs Roda-goalie Waterreus. Door de 4-1 winst hield Twente uitzicht op Europees voetbal. foto anp 1-1. ScheidsrecJ»! De Graafschap 2-1 (0-1) 28. Hoop 4-0, 67. Plug 5-0, 76. Sim 90. De Roode 7-0. Scheidsrechter: De Graaf. Toeschouwers: 2197. Rode kaalt': 16. Haverkort (Emmen). Gele kaart: Tevre den (Telstar), Jalving (Emmen). Haarlem - Heracles 1-0 (0-0) 83. Pocorni 1-0. Scheidsrechter: Zuidema. Toeschou wers: 1512. Gele kaart: Lee (Haarlem), Co- ijman, Durmusoglu (Heracles). IC 3-4 (1-3) 9. Van Wonderen 0- Lok 0-2, 34. Lok 0-3, 35. Mutsaers 51. Sion 2-3, 70. De Jong 2-4, 78. r: Helmstri id. Toeschouwers: 1900 Gele kaart: Van Campenhout, Sion, Machielsen (RBC), 33 7 9 17 23 36 - E 33 6 7 20 19 27 - 33 13 8 12 34 32 12 9 11 33 arnhem Vitesse speelt volgend seizoen vrijwel zeker weer in het UEFA-Cuptoernooi. De Arnhemmers heroverden gisteren via een 2-1 overwinning op Volendam de vierde plaats op Roda JC. Mede dank zij een gunstig doelsaldo heeft Vitesse in de laatste competitieronde genoeg aan een gelijkspel bij het tegen degra datie vechtende FC Groningen. De spelers van FC Utrecht hebben na de 0-0 tegen af tredend kampioen Feye- noord een voorzichtige ereronde gelopen, met schuchtere gebaartjes naar de aanhang. Na een de sastreus seizoen is het lan gere verblijf in de eredivisie dichtbij. Morgen zijn de Utrechters nieuwsgierig of het drinkgelag van kampioen Ajax tegen con current voor de nacompetitie FC Groningen zonder gevolgen blijft. Gaat Ajax onderuit, dan moet het op de slotdag maar gebeuren tijdens een 'middagje NAC'. Uit feestvierend Amsterdam kwam de belofte dat Ajax zijn uiterste best zal doen de reste rende twee duels te winnen. De Utrechters willen dinsdag per soonlijk gaan kijken in stadion De Meer. Wint Ajax van Gronin gen, dan zijn de problemen ver licht. Mede gezien het feit dat ook Heerenveen, VW en RKC nog kandidaat voor de nacom petitie zijn, de laatste twee clubs elkaar ontmoeten en het doelsaldo van FC Utrecht rela tief gunstig is. Leo van Veen sprak nog maar eens zijn ongenoegen uit over de datum van Ajax-Groningen, die inderdaad niet te rijmen valt met de KNVB-policy de laatste twee speelronden gelijktijdig af te werken. Gisteren durfde Utrecht niet volledig te gokken op de winst, want niet verliezen was eigenlijk het belangrijkst. Bovendien is op de mat van De Galgewaard aanvaardbaar voet bal nauwelijks mogelijk. Van het slechte terrein had Utrecht niet zo veel last, want de meeste ballen gingen van achteruit met een lange haal naar voren. Een tactiek uit ar moede, want de lange spits Van der Ark, op wiens aanwezigheid de opzet is gesneden, ontbrak door een schorsing. Voorin stond de bijna 37-jarige Pool Smolarek, die het vuur uit zijn oude slofjes liep en aardige duels uitvocht met Van Gobbel en Refos. In de eerste helft wa ren trouwens behoorlijke over tredingen te zien, waartegen scheidsrechter Van Vliet nogal coulant optrad. Alleen de start van Utrecht was furieus, met een schot van Van der Meer in de eerste mi nuut en een uit de hoekschop volgende kopbal van De Koek voorlangs. Dat was het voorlo pig wel, wat de thuisclub be treft. Pas in de loop van de tweede helft was de ploeg nog een paar keer gevaarlijk. De Koek schoot een paar vrije trap pen keihard langs het doel, De Goey redde fraai bij een kopbal van Bijl nadat de doelman door een misverstand met Witschge de bal zomaar had ingeleverd. Op een kwartiertje in de tweede helft na was Feyenoord, bekeken door bondscoach Ad vocaat, nauwelijks in staat bij het doel van de tegenpartij te geraken. Larsson kreeg de eer ste kans in de 53e minuut, na een harde voorzet van Scholten. FC Utrecht: Van Ede; Vierldau, Van der Net, De Koek en Van der Meer (81. Smit); Wijnands, De Jong, Bijl eri Plug- TOPSCORERS 10 12 32 35-35 33 9 7 17 25 42 - 60 33 6 10 17 22 38 - 56 m (Ajax) 26 se) 22, 4 L Hooijdonk 2. is (Vitesse) 22,4 Lammers (NAC) 18, 5. JC), Roelofsen (MVV) 15, 7. Graef (\A ïars (A|ax), Stefanovic (Volendam) 12, a Nooijer (Sparta), Cocu (Vitesse), f PROGRAMMA Dinsdag 3 mei: Ajax - FC Groningen. Feyenoord - PSV. zondag8 mei- Willem II - A|ax, FC Twenle Cambuur, PSV, FC Groningen - Vitesse, GA Eagles - Sparta, Dinsdag 3 mei. AD0 Den Haag - FC Den Bosch Obiku) en Blinker. Thijs Libregts weg bij Iraklis rotterdam/thessalonikigpp Thijs Libregts is met onmiddellijke ingang opgestapt bij het Griekse Iraklis. De voormalige bondscoach van Oranje had nog een con tract tot de zomer van 1995, maar heeft in overleg met het bestuur besloten dat niet uit te dienen. De reden voor het vertrek van de Rotterdammer is een verschil van inzicht met voorzitter Theodori- dis over het beleid bij Iraklis. Libregts heeft wèl gewacht tot de club was uitgespeeld in de competitie. BUITENLANDS VOETBAL BUITENLAND barcelona. gpd De Spaanse competitie wacht een spannende ontknoping. Met nog twee wedstrijden te spelen heeft Barcelona de ach terstand op koploper Deportivo teruggebracht tot één punt. De ploeg van Johan Cruijff won gis teravond met ruime cijfers van Sporting Gijon (4-0), nadat De portivo een dag eerder verras send met 0-0 had gelijkgespeeld tegen Rayo Vallecano. Barcelo na wacht volgende week de zware uitqwedstrijd tegen Real Madrid en besluit de competitie voor eigen publiek tegen Sevilla. Deportivo moet nog op bezoek bij Logrones en ontvangt op de slotdag Valencia, de ploeg van (inlerim)trainer Guus Hiddink. Deportivo kreeg zaterdag avond een koude douche te ver werken. Ondanks een ruim veldoverwicht en legio kansen slaagde de Galicische koploper er niet in de uitblinkende doel man van Rayo Vallecano, de Ni- geriaan Wilfred te passeren. De portivo mocht zelfs nog van ge luk spreken dat Onesimo vier minuten voor tijd een goede kans op een verrassende winst voor Rayo liet liggen. Barcelona speelde opnieuw overtuigend. Toch moest het enthousiaste publiek in het Nou Camp-stadion tot ver in de tweede helft wachten, voordat de Catalaanse club afstand nam van een stug verdedigend Spor ting Gijon. Amor had in het eer ste bedrijf na een fantastische actie van Romario al voor 1-0 Na de hervatting rekende Barcelona - met Koeman, Sto- ichkov en Romario in de basis en de geblesseerde Laudrup op de tribune - af met Sporting. Romario (2x) en Stoichkov brachten de eindstand op 4-0. Romario is met zijn treffers van gisteren aardig op weg zijn be- lofte van eerder dit waar te maken. Hij staat nu op een totaal van 29, en is daarmee nog slecht een goal verwijderd van de 30 die hij had aangekon digd. Valencia verspeelde de laatste mogelijkheid op Europees voet bal door met 3-3 bij degradant Osasuna gelijk te spelen. Behal ve Barcelona wonnen ook Real Madrid (1-4 bij Albacete). en be kerwinnaar Zaragoza (4-1 tegen Celta) met ruime cijfers. Titel voor Paris Saint Germain Na acht jaar en voor de twee de keer in de geschiedenis werd Paris Saint Germain za terdag kampioen van Frank rijk; twee wedstrijden voor het einde van de competitie. De overwinning op degradatie kandidaat Toulouse was ma ger (1-0), het feest werd vet. De laatste stap naar de titel werd moeizaam gezet. Tou louse groef zich in het Pare des Princes in. Pas in de 72e mi nuut vond de thuisclub een gaatje in de hechte muur van Zuidfranse verdedigers. De Braziliaanse verdediger Ricar- do plezierde de 30.000 toe schouwers. Toulouse is nau welijks nog te redden, Angers is na de 2-3 tegen Montpellier al gedegradeerd. Paris Saint Germain werd door de 1-0 on bereikbaar voor concurrent Marseille. italië: Atalanta-lnter 2-1, Cremonese-Ge- noa 1-1, Foggia-Napoli 0-1, Juventus-Udir nese 1-0, Lecce-Cagliari 0-1, AC Milan- - Reggiana 0-1, AS Roma-Torino 2-0, Samp--. doria-Lazio3-4. AC Milan 34-50 LazioR. 34-44 Juventus 34-47 Parrria 34-41; Sampdoria 34-44 AS Napoli 34-36 SPANJE: Dep.La Coruha-R.Vallecano 0-0r. R.Sociedad-Sevllla 0-0, Albacete-Real Ma drid 1-4, Barcelona-Sp.Gijon 4-0, R.Zara- goza-Celta V. 4-1, Osasuna-Valencia 3-3; Osasuna degradeert, Valladolid-Logrones 2-2, Oviedo-Ueida 0-0, Atl.Madrid-Teneri- fe 2-0, Rac.Santander-Athl.Bilbao 2-2. Deportivo 36-53 Zaragoza 36-42 Barcelona 36-52 Sevilla 36-40 Real Madr. 36-45 Ath.Bilbao 36-40 Bayern München kan zich in de laatste twee wedstrijden van de Duitse voetbalcompeti tie geen fout permitteren. Na het gelijke spel (1-1) zaterdag bij Karlsruher SC, werd de koploper voorbij gestreefd door FC Kaiserslautern dat met 2-0 won van Borussia Dortmund. FC Kaiserslautern heeft één punt meer, maar ook één duel meer gespeeld. Bayern heeft nog twee thuis wedstrijden tegoed. Dinsdag moet de ploeg op herhaling te gen FC Nürnberg, zaterdag komt Schalke '04 naar het Olympia-stadion. De tegen standers hoeven coach Bec- kenbauer geen angst te bezor gen. Nürnberg staat vijftiende, Schalke slechts één plaats ho ger. Toch zal de spanning bij Bayern de komende week hoog oplopen. Eind vorig sei zoen gaf de ploeg al de titel uit handen, toen profiteerde Wer- der Bremen. Het gelijkspel in Karlsruhe stemde beide ploegen tevre den. De thuisclub plaatste zich voor het toernooi om de UEFA Cup, Bayern hield de titelkan- sen in eigen hand. Karlsruhe- startte furieus, maar de ope ningstreffer in de achtste mi nuut kwam op naam van Wi- teczek. Hij passeerde Kahn, volgend seizoen clubgenoot bij Bayern. Tien minuten voor de pauze maakte Rolff de gelijkmaker. In de rust bleef libero Matt- haus in de kleedkamer, hij had zich woensdag bij de interland tegen de Verenigde Arabische Emiraten geblesseerd. De tweede helft stond vooral in het teken van de kaarten. Jor- ginho (Bayern) en Bilic (KSC) zagen twee keer geel en moes ten vertrekken. In negen wed strijden werd vijf keer rood ge toond. Ook Nehl (Leverkusen), Schwabl (Nürnberg) en Kober (Hamburger SV) werden van het veld gestuurd. FC Kaiserslautern hield de druk op de Beierse ketel. In de thuiswedstrijd tegen Borussia Dortmund scoorden Kuntz (strafschop) en Kuka. Dort mund, dat moet vrezen voor het missen van Europees voet bal, miste zaterdag de interna tionals Sammer en Riedle. Bij Schalke 04 - MSV Duis burg (1-3) werd Youri Mulder na een kwartier met een knie blessure van het veld gedra gen. Zijn seizoen is al na de voorlaatste speeldag ten einde. In de strijd tegen degradatie wonnen SC Freiburg en FC Nürnberg van het niet meer te redden duo VfB Leipzig (1-0) en Wattenscheid (4-1). Twee punten scheiden Nürnberg en Freiburg. Dynamo Dresden speelt ook volgend seizoen in de eerste Bundesliga. De club, die na het einde van de com petitie vier punten aftrek krijgt, won met 1-0 van Wer- der Bremen. y*~i .t Antony Yeboah van Frankfurt gaat over de knie bij de Hamburgse verdediger Kober. foto epa Manchester United is bijna kampioen. De leider van de lea gue won gisteren van Ipswich Town, 2-1. Uit de resterende twee duels hebben de 'Mancu nians' nog hooguit een punt nodig. Achtervolger Blackburn kwam niet in actie. De ploeg van Dalg- lish speelt vandaag tegen Co ventry. Slechts winst houdt Blackburn in de race. Ipswich, vechtend tegen de gradatie, kwam op eigen veld legen de koploper verrassend op voorsprong. Kiwomya scoor de na twintig minuten. Cantona voor rust en Giggs erna zorgden voor de ommekeer. Southampton behaalde zater dag een belangrijke zege in de strijd tegen degradatie. Aston Villa werd met 4-1 verslagen. Hagenaar Kenneth Monkou maakte het tweede doelpunt voor de thuisclub. International Le Tissier scoorde tweemaal. Swindon Town is al kansloos, de overwinning van 3-1 bij Queen's Park Rangers kwam weken te laat. Voor de andere twee degradatieplaatsen komen nog zeven clubs in aanmerking. Oldham Athletic staat er het slechtst voor. De ploeg speelde zaterdag op eigén veld gelijk te gen Sheffield Wednesday: 0-0. Everton, al veertig jaar op het hoogste niveau, en Sheffield United verkeren in acuut ge vaar. De ploeg uit Liverpool ver loor in de laatste twintig minu ten bij Leeds, 0-3. De tweede club uit Sheffield verraste New castle: 2-0, door doelpunten van Blake. Southampton kwam op gelij ke hoogte met Tottenham Hotspur en Ipswich Town. De drie ploegen zijn nog niet veilig. De Spurs verloren met 2-1 bij Wimbledon. De Italiaanse bond denkt rieus over om volgend een overwinning in de Serie A met drie punten te waarderen. De slotfase van deze competitie kende iets te veel salonremises om nog van eerlijke afloop te spreken. Met name de strijd te gen de degradatie werd er door bezoedeld. Gisteren zorgde AC Milan voor het ernstigste staal tje competetievervalsing door thuis met 0-1 te verliezen van Reggiana. Van dit merkwaardi ge resultaat werden Piacenza en Udinese het slachtoffer. Zij spe len volgend seizoen een trapje lager. Juventus deed wel zijn spor tieve plicht tegen Udinese. Gianluca Vialli hielp de club uit Turijn aan een 1-0 zege. Juven tus eindigde als tweede op de ranglijst met drie punten ach terstand van AC Milan. Piacen za had zich vrijdag rijk gerekend met een doelpuntloze remise bij Parma. Door dat resultaat was Inter al zeker van een plaats in de Serie A. Dat was maar goed ook, wat de UEFA Cup-finalist presterde het zondag om met 2- 1 te verliezen bij het al gedegra deerde Atalanta. Bergkamp werd in de slotfase gewisseld. Sosa scoorde het enige doel punt, zijn zestiende in dit sei zoen. Inter blijft in de annalen op een met Reggiana gedeelde dertiende plaats staan. De promovendus uit Reggio Emilia mag met recht van een wonder spreken. Reggiana stond gedurende het gehele sei zoen onder de fatale streep. De stunt bij AC Milan, dat in der tien maanden geen thuisduel verloor, kreeg gestalte in de tweede helft. Milan ontwaakte uit de siesta, toen Esposito met een diagonaal schot Ielpo ver raste: 0-1. Trainer Capello pro beerde de schande nog uitwis sen door Papin te vervangen door Massaro. Maar doelman Taffarel stelde de overwinning van Reggiana en het klassebe- houd veilig met twee fraaie sa ves op schoten van de invaller. Napoli redde het seizoen door Foggia met 1-0 de baas te blijven. De Zuiditalianen zijn na twee jaar weer zeker van een plaats in het UEFA Cup-voetbal. Daarmee lijkt de club ook een faillisement te kunnen ontlo pen. Foggia (met Roy op de bank) kon het goede seizoen geen glans geven en ging in een mat duel ten onder. Anderlecht heeft de voor sprong op Club Brugge yergroot tot twee punten. De Brusselse ploeg won zaterdagavond de thuiswedstrijd tegen Oostende met 2-0. Club Brugge was vrij dagavond tegen Seraing op 0-0 blijven steken. In de Belgische voetbalcompetitie staan nog twee speelronden op het pro gramma. Jan Boskamp moest zaterdag in het eerste kwartier al twee spelers wisselen. Bosman en Suray raakten geblesseerd, Pre- ko en Crasson waren hun ver vangers. Het kostte Anderlecht, zonder middenvelder Versavel, moeite het juiste ritme te vin den. Oostende kreeg in de eer ste helft de beste kansen, maar vond doelman De Wilde in goe de doen. Na de rust werd de thuisclub sterker. Het veldover wicht resulteerde in de 65e en 70e minuut in doelpunten van Boffin en Preko. Bór.Dortmund 2-0. Nürnberg-Watten- scheid 4-1, Karlsruhe-FC Bayern M 1-1, Schalke'04-Duisburg 1-3, Freiburg-Leipzig 1-0, Dyn.Dresden-Werder Br 1-0. Kaïsersl. 33-41 Leverkusen 33-37, FC Bayern 32-40 B.Dortmund 33-37' Karlsruhe 33-38 Frankfurt 33:36' Manchester City-Chelsea 2-2 Athl-Sheffield Wedn 0-0, Queen's Park R- Swindón Town 1-3, Sheffield Utd-New- castle Utd 2-0, Southampton-Aston V. 4-1, Wimbledon-Tottenham 2-1, Ipswich-Man- Newcastle 41-74' Srtf BELGIE: CI.Brugge-Seraing 0-0, Antwerp 0-0, Charleroi-Waregem 2-1, Ger- m.Ekeren-Club Luik 4-1, Beveren-Rac- Genk 3-1, KV Mechelen-RWDM 3-1. Standard 32-36 Angers-Montpellie •seille 2-2, Le Monaco 1-0, Rac.L Auxerre-OI.Marseill i-St.Etie Martigues-Borde M"etz-Rac.Strasbourg 2-l,_Pari« Lyon-Lille 1-0, Sochaux°Caen 0-Ó, Cannes-FC 36-44 Cannes 2-2, V.Setubal-Marit ra-Beira Mar 2*-2, G.vicente-tsoavista u-u,(. V.Guimaraes-Farense 2-2, Belenenses-' ZWITSERLAND: Grasshoppers-Sion 3-1, Luzern-Aarau 1-3, Lugano-Young Boys 0- 4, Servette-Lausanne 3-0. Grasshopp 11-29 Aarau 11-26 Servette 11-29 Lugano 11-22 Sion 11-28 Young B. 11-21' SCHOTLAND: Aberdeen-FC Dundee 1-1,. Dundee Utd-St.Johnstone 0-0, Hibernian- 0-0, Motherwell-Ki Celtic Gl. 1 Partick Th-Raith Rovers 2-2, Gl.Rangers Celtic Gl. 1-1. Gl.Rangers 41-57 Celtic Gl. 42-4E TURKIJE; Galatasaray-Kayseri 3-1, Trabj: •-Genclerbirligi 6-0, Kocaelispor-AI- siyaka-Zeytinburnu 1-4, Anka- |m -Sariyer 3- r 3-1, Kaï 1, Fenerbahcé-Samsunspi tep-Besiktas2-l Trabzonsp 28-55 Genclerb

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18