Sport 'Titel overwinning aanvallend voetbal' Formule 1 is in rouw gedompeld Gullit neemt met verlies afscheid Uitzinnige menigte viert feest op Leidseplein Bekerduel Noord wijk verschoven MAANDAG 2 MEI 1994 17 Edwin van der Sar heeft de schaal 'klemvast'. Edgar Davids geniet n en uitbundig met roodwittesja- len zwaaiende supportersschare complimenteerde met hun ge disciplineerde gedrag. „Zij heb ben ons de gelegenheid gege ven echt van cfit kampioen schap te genieten. De titel van Ajax is het eerste kampioenschap sinds vier jaar en pas de derde landstitel in de laatste tien seizoenen. De vorige keer dat de cultclub uit De Meer zich als 's lands beste liet huldi gen, was in 1990. Leo Beenhak ker was destijds de coach, Louis van Gaal zijn assistent en Ajax had aan 49 punten genoeg om PSV voor te blijven. Van de kampioenen van toen waren al leen Danny Blind, Stefan Pet- tersson en reservedoelman Stanley Menzo gistermiddag nog van de partij. Voor Louis van Gaal was het zijn derde hoofdprijs sinds hij eind september 1991 Leo Been hakker afloste. Eeen jaar later won hij de UEFA Cup. in 1993 de KNVB-beker en gisteren zet te hij met het kampioenschap van Nederland de voorlopige kroon op zijn werk. In de Champions League aast Van Voor het prestigieuze toer nooi van de landskampioenen hoeft Ajax geen voorrondewedi strijden te spelen. Op grond van de uitstekende resultaten zijn de Amsterdammers recht streeks geplaatst bij de beste acht ploegen. Louis van Gaal geniet met Ajax van kampioenschap Louis van Gaal noemde de 24e landstitel in de geschiede nis van Ajax, 'een overwinning van het aanvallende voet bal'. De officiële persconferentie zat er al bijna op en de succesvolle coach stelde het koel en zakelijk vast. Direct nadat de Amsterdamse club zich door een 2-1 zege op SC Heerenveen had verzekerd van de hoofdprijs in de Ne derlandse competitie, had de 42-jarige Avenhorner zijn emoties even niet onder controle gehad. AMSTERDAM JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Dat was toen de spelers hem op de schouders namen. Van Gaal, die door het overlijden van zijn vrouw een zeer bewogen jaar doormaakt, liet zijn tranen op dat moment de vrije loop. „Ze moeten het hele seizoen dat ge zeik, tussen aanhalingstekens dan, van mij aanhoren en dan toch dit..." Een prachtige ervaring had Van Gaal het gevonden. Zoals hij deze competitie ook van het spel van Ajax zei te hebben ge noten. Hij roemde de moeilijke speelstijl die zijn ploeg hanteert. En wees trots op de 85 doelpun ten van zijn pupillen, hét hhogste aantal in de eredivisie, en de 22 tegentreffers die Edwin van der Sar heeft moeten incas seren, de minste van alle eredi- visieploegen. Van Gaal liet bovendien strijdvaardig weten geen genoe gen te zullen nemen met de 54 punten die Ajax twee competi tieronden voor het einde heeft verzameld. Dat moeten er 58 worden, zo stelde hij zichzelf en zijn spelers direct na de verove ring van het kampioenschap een nieuw doel. „Een overwin ning van het aanvallende voet bal wordt met 58 punten duide lijker geaccentueerd dan met 54," verklaarde hij. Het kostte Ajax, dat deze competitie vier keer verloor (FC Twente, PSV, Feyenoord, Volen- dam) en twee maal gelijk speel de (MW en Feyenoord) gister middag veel meer moeite om Heerenveen aan de kant te zet ten dan Van Gaal en zijn man schappen hadden verwacht. In het stampvolle Olympisch Sta dion was lange tijd sprake van een geeuwwedstrijd en niet van de show en het spektakel waar op de 41.000 al in uitgelaten stemming verkerende toe schouwers hadden gehoop. Het duurde ruim een uur voordat de hevig tegenstribbelende Friezen het hoofd bogen. Frank Rijkaard sloeg de beslissende bres. Vlak daarop maakte Stefan Petters- son met een frommelgoal een einde aan alle onzekerheid. Topscorer Jari Litmanen zag daarna nog een strafschop ge stopt door Carlo l'Ami, waarna Gertjan Verbeek met een schit terende kopbal de eindstand op 2-1 bepaalde. Nadat penningmeester Theo Aalbers van het bestuur betaald voetbal de kampioensschaal aan aanvoerder Danny Blind had overhandigd, begonnen de spelers, begeleid door een enorm vuurwerk en de stem van wijlen Freddy Mercury ('We are the champions') aan een eindelijk eens niet door ongere geldheden ontsierde ereronde. „En dat is de laatste jaren niet meer voorgekomen," oordeelde Van Gaal, die de klappende, jui chende, zingende ('Ajax is oké) Hans van Breukelen ging gisteren voor eigen publiek op de schouders van zijn ploeggenoten. De Breuk was voor de laatste keer te bewonde ren in het eigen PSV-stadion. De doelman krijgt een afscheidsduel aan geboden tussen oud en nieuw PSV. foto anp GENUA GPD Ruud Gullit keert na een jaar terug bij AC Milan. De Neder landse sterspeler maakte dit zaterdag officieel bekend na de laatste training voor het duel tegen Lazio. Gullit on dertekent morgen een eenja rige verbintenis. „AC Milan is nu eenmaal de club, waar ik me het beste thuis voel. Ik hoop dat de mensen en de fans van Sampdoria dat be grijpen. Ik ben er trots dat ik een seizoen deel heb uitge maakt van deze speciale club en ik begrijp nu ook waarom iedereen hier graag wil spe len. Het is een schitterend jaar geweest, dat is bekroond met de zege in de bekerfinale. Sampdoria zal ook zonder mij garant staan voor goed voet bal," aldus de Amsterdam- Over de reden van zijn te rugkeer bleef Gullit vaag: „Ik ga niet weg om revanche te nemen op de mensen die mij hadden afgeschreven. We zien wel wat er gebeurt, maar het feit dat Milan me terug wilde, heeft me gestreeld." Gullit ontkende dat zijn aan staande vrouw had aange drongen op een rentree in Milaan. „Onzin, ze heeft me vrij gelaten. Het is een moei lijke keuze geweest tussen Sampdöria en AC Milan, maar het feit dat Milan echt aan de top meedraait heeft de doorslag gegeven." Voorzitter Enrico Mantova- ni van Sampdoria respecteert Ruud Gullit. archieffoto epa het besluit van zijn parade paardje. „We hebben samen een mooi jaar gehad. We wil len niemand dwingen om te blijven.. Je geeft je hart voor Sampdoria of niet. Voor Ruud zal de deur altijd open blijven. Dit seizoen is op het kam pioensjaar na het beste uit onze geschiedenis. We zijn Gullit dankbaar, want zijn bij drage aan dit mooie jaar is onuitwisbaar". Het afscheid verliep niet zoals gewenst. Gisteren leed Sampdoria voor eigen publiek een 3-4 nederlaag tegen La zio. Daarmee eindigen beide clubs op een gedeelde derde plaats. Giuseppe Signori schoot twee keer raak. De spits van Lazio bracht zijn to taal op 23 en werd daarmee, net als vorig jaar, topscorer van de Italiaanse competitie. AMSTERDAM GPD „Olé, olé, want Ajax is oké," scandeert een rood-witte massa op het Amster damse Leidseplein, die zal uitgroeien tot naar schatting 50.000 fans. Ze hangen in bomen, zitten op tramhuisjes, daken en verkeersborden. En dat allemaal omdat ze hun idolen, de kampioenen van Ne derland, willen toejuichen. Amsterdam is nog nauwelijks de tradi tionele drukte van Koninginnedag te bo ven. De zichtbare resten oranje vlagge tjes en ballonnen en het laatste straatvuil vermengen zich met het rood-wit. Ter wijl een uitzinnige menigte op het Leids eplein staat te deinen, vermaakt nauwe lijks een kilometer verder 'de grachten gordel' zich beschaafd op de zonnige terrasjes. Op het bordes van de Stadsschouw burg lopen de bobo's zich warm voor de ovationele finale. De menigte wordt des kundig in de stemming gehouden met yells, waves en gezang. Even lijkt het mis te gaan, als een van de spreekstalmees- ters dirigeert: 'van voor naar achter, van links naar rechts'. De dicht opeen gepak te massa komt daarbij al snel in de ver drukking en reageert woedend: „Hij is een hóndelul". „Foutje, moet kunnen herstelt hij snel. Maar ondanks de snel ingezette yells en muziek, laat de menig te zich niet zo snel afschepen. Fervent Ajax-fan minister Van Thijn, geniet zichtbaar op het bordes. Nee, spreken zal hij niet tot de tienduizenden fans. Het is een gepasseerd station, maar in zijn stem klinkt teleurstelling. Ook de toekomstige burgemeester van Amster dam, Schelto Patijn, laat het wat dat be treft nog even afweten. Ook hij heeft de wedstrijd gevolgd in het Olympisch Sta dion en kijkt nu vanaf het schouwburg balkon glunderend naar beneden. „Ongelofelijk gezellig. Vanaf juni dan is het mijn beurt. Ik voel me nu net als die speler die geen poot heeft uitgestoken." En dan, even na zessen, is het eindelijk zover. Als aanvoerder Danny Blind met de kampioensschaal op het bordes ver schijnt, is de menigte echt uitzinnig. Vuurwerken worden ontstoken en minu tenlang is het bordes gehuld in enorme rookwolken. Duizendklappers overstem men het gejuich. Dan komen de spelers een voor een het bordes op. Het enthou siasme voor de club die nu voor de 24e keer in haar bestaan een kampioenstitel behaalde, kent geen einde. Als trainer Louis van Gaal verschijnt, klinkt het „Louis van Gaal die heeft de schaal" en al wat er deinen kan deint mee. „We are the champions". Waarne mend burgemeester Frank de Grave, perst zich met zijn tengere gestalte naar voren. Aan hem de eer de spelers toe te spreken. Hij brengt het nauwelijks tot enkele zinnen, overstemd door de me nigte die hem weg scandeert. Meer suc ces heeft Ajax-voorzitter Van Praag. „Ajax is niet voor Rotterdammers. Eind- hovenaren of Friezen, maar van jullie, van 'ons". En de menigte antwoord on vermoeibaar „zeg maar dag met je titel Feyenoord". Als een paar uur later het Leidseplein langzaam leegstroomt en de spelersbus sen met escorte zijn vertrokken, komt een man aanfietsen. Verbouwereerd staat hij bij de dranghekken en kijkt om zich heen. Wat er aan de hand is, vraagt hij aan een groepje uitgelaten fans. „O, is Ajax kampioen geworden?" Na dood van Senna en Ratzenberger op circuit Imola De formule 1 is hardhandig wakker geschud. Twaalf jaar bleef het trapezewerk in circus Ecclestone verschoond van do delijke ongevallen. Afgelopen weekeinde werd de zoete droom wreed verstoord. Een inktzwarte bladzijde in de meer dan vijftigjarige historie. Met twee doden, vier gewonde kij kers en vier monteurs die ge wond raakten in de pitsstraat. Het meest tragische evenement sinds 1960, toen twee coureurs tijdens de Grand Prix van België om het leven kwamen. Twee doden vielen te betreu ren op het 'Dino e Enzo Ferrari- circuit' van Imola. In iets meer dan een etmaal. Zaterdag ver ongelukte de Oostenrijker Rol and Ratzenberger (31) tijdens de kwalificatietrainingen van de Grand Prix van San Marino. Zondag overleed Ayrton Senna ten gevolge van een crash tij dens de Grand Prix zelf, die ge wonnen werd door de Duitser Michael Schumacher. Senna werd na het ongeluk nog enkele uren kunstmatig in leven ge houden. Rubens Barrichello ontsnapte vrijdag tijdens oefensessies al op wonderbaarlijke wijze aan de dood. Zaterdag en zondag sloeg het noodlot op Imola ech ter meedogenloos toe. Ratzen berger raasde met een snelheid van 314,9 kilometer per uur in de Villeneuve-bocht de dood in. Volgens videobeelden van een toeschouwer doordat de voor vleugel was afgebroken. Ratzen berger brak zijn nek. Een etmaal later kwam enkele honderden meters verder, in de beruchte Tamburello-bocht, Senna aan zijn tragisch einde. Met een snelheid van rond de 250 kilometer per uur raasde de Braziliaan, leider in de race, te gen een betonnen wand. Waar schijnlijk als gevolg van een me chanisch defect aan zijn Willi ams. Een gebroken stuurstang zou de oorzaak zijn. De drie voudige wereldkampioen be zweek aan ernstig hoofdletsel. Ayrton Senna was het 24e do delijke slachtoffer in Grand- Prixraces en officiële trainingen sinds in 1950 het wereldkam pioenschap formule I werd in gevoerd. Zes formule-I-cou- reurs verongelukten in andere races of tijdens privé-testen, zoals Elio de Angelis in 1986 op de racebaan van Le Castellet in Frankrijk. Spectaculaire crashes zoals een maand geleden van de Ne derlander Jos Verstappen ble ven zonder ernstige gevolgen, mede dank zij de fors verbeter de veiligheid van auto's en cir cuits. De formule I waande zich veilig, onsterfelijk bijna. Dit weekeinde werden de ogen ge opend. „Aan de auto van Senna man keerde vrijwel zeker iets", meende Niki Lauda die de ca- rambolage op televisie volgde. „God heeft de formule I de laatste jaren beschermd. Een engelbewaarder zweefde voort durend boven net circus. Van de ene op de andere dag is hij daarmee gestopt. Het laatste greintje geluk heeft Barrichello vrijdag verbru ikt. De Grand Prix van San Mari no werd onder een' slecht ge sternte gehouden. De start werd zondag onderbroken. Bij het vertrek van de brullende bolides kwam JJ Lehto, de Fin die na een nekblessure zijn come-back maakte en Jos Verstappen bij Benetton naar de reservebank verwees, niet van zijn plaats. De Portugees Pedro Lamy kon het obstakelniet ontwijken en vloog over het voertuig de hek ken in. Enkele toeschouwers raakten bij het ongeluk gewond door rondvliegende brokstuk ken. Direct na de herstart hielden de toeschouwers de adem in. Met een hevige klap knalde Senna met de Williams tegen een betonnen muur. De wed strijd werd meteen afgevlagd, maar na 35 minuten, nadat het puin was geruimd, hervat. Tij dens de hervatte race vochten de artsen vergeefs om het leven van Senna. „Een juiste beslis sing om weer te starten", zei I>auda. „Ik steun de wedstrijd leiding. Wie in de autosport stapt, weet dat er risico's aan zijn verbonden. Onder alle om standigheden. Indien we hier niet rijden, kunnen we beter stoppen." 's-Ochtends had de voormali ge formule-I-coureur Senna nog benaderd voorzitter te worden van een veiligheidscommissie. Aanleiding was het dodelijk on geval met Ratzenberger een dag eerder. De internationale auto mobiel federatie FIA buigt zich maandag tijdens een al eerder vastgestelde vergadering ook over de dramatische gebeurte nissen in Imola. „De auto's zijn weliswaar de laatste jaren veili ger geworden, maar het zwakke punt blijft het hoofd. De rest van het lichaam is goed be schermd in de cockpit. De nek niet. Het beste is de helm met veiligheidsgordels aan de schouders te bevestigen", meent Iauda. De derde triomf op rij van Mi chael Schumacher stond in de schaduw van het bizarre en trieste verloop van de derde Grand-Prix-race dit seizoen. Van Gaal wil spits erbij AMSTERDAM GPD Met het aantrekken van een spits denkt Louis van Gaal de selectie van Ajax na het ver trek van van Stefan Petters- son en de afkeuring van Ron Allien voor volgend seizoen kwalitatief weer op peil te hebben. De coach wilde de naam van de 'multifunctionele' aanvaller niet prijs geven, maar hij Het wel doorschemeren dat het een buitenlander betreft die hij op het oog heeft. „Liever had ik een Nederlander aan getrokken, maar wij hebben de markt hier de laatste jaren al flink afgeroomd." aldus Van Gaal. Tafeltennisser Trinko Keen gaat naar Aken DEN HAAG ANP Trinko Keen heeft een contract getekend bij de Duitse tafeltennisclub Borussia Aken. uitkomend in de tweede Bundesliga. Keen was als tweede bui tenlander actief bij Jiilich. maar kon daar alleen maar aan de trainingen deelnemen. De wedstrijd Noordwijk - FC Lisse om de Ixïidsch Dagblad Cup wordt morgen niet ge speeld. Vanwege disctrictsbe- kerverplichtingen van de Lisse- naren (tegen DHC) kan het duel pas donderdag (aanvang 19.00 uur) worden afgewerkt. Rijns- burgse Boys speelt dit seizoen toch nog een thuiswedstrijd op eigen terrein. De Rijnsburgers, die vanwege een langdurige re novatie niet over hun hoofdveld kunnen beschikken, werken de halve finale om de 11M up te gen De Sleutels morgenavond om 19.00 uur af op het tweede veld. De Leidse zaterdagvierde- klasser probeerde vergeefs het duel naar leiden te halen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17